I No. 2425. Woensdag 19 Junij 1867. 25sle Jaarg. ZIER1KZEËSCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Yerschynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegclregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Nieuwstijdingen. ©w Londen, 12 Junij. De Engelsche gevangenen in Abysinie blijven nog steeds achter slot en grendel; het getal dezer ongelukkigen is nog met andere Europeanen vermeerderd die nu zeer wel inzien, dat zij slechts met geweld van wapenen uit hun boeijen verlost kunnen worden. De armenverzorgers te Liverpool hebben in het vorige jaar 170,000 p. s. 2,040,000 gulden) voor het onderhoud van minvermogenden uitgegeven. Van dit groote bedrag werd voor krankzinnigen en huisarmen 100,000 p. s. (1,200,000 gulden) besteed. De Sultan zal te Londen komen en in het Bucking ham paleis als gast van H. M. geherbergd worden. Wij kunnen echter den juisten dag zijner aankomst niet opgeven, maar zeer waarschijnlijk zal Z. M. tegen het einde van July hier zijn. De Czarewitsch en zijn bruid, zullen in den loop dezer maand Londen bezoeken. De Koning van Grie kenland zal zich ook tegelijkertijd derwaarts begeven. Tevens meldt men dat Z. M. de Sultan van Turkije na zijn bezoek der groote tentoonstelling te Parijs, zijn reis ook tot dit land zal uitbreiden en door H. M. als gast ontvangen worden. Een zekere Reinhold Ziegert, ook Schultz genaamd is te Londen tot dwangarbeid gedurende 7 jaren ver oordeeld wegens het namaken van Nederlandsche muntbilletten van 10 gulden. In zijne woning heeft men steenen gevonden, waarop gedeelten van muntbilletten gegraveerd warenbenevens 150 onafgewerkte munt billetten. Laastl. Dingsdag heeft in eene steenkolenmijn nabij Penclawdd in Wallis eene verschrikkelijke gasontploffing plaats gehadwaardoor naar men vreest verscheiden arbeiders het leven hebben verloren; reeds heeft men twee dooden naar boven gebragt. Loonden, 13 Junij. De Prins Hendrik der Neder landen, zegt de Timeshier onlangs voor rekening van het Nederlandsche gouvernement gebouwd door de Heeren Gebrs. Lavid, te Birkenhead (Liverpool), is, indien wij ons niet bedriegen, de grootste dubbele ge pantserde schroefstoomboot, welke tot hiertoe in de vaart gebragt is. De voltooijing van dat schip is hierom met meer dan gewone belangstelling verbeid, omdat het de voordeelen in het licht stelt, welke van de toepassing van het dubbele schroefstelsel op oorlogschepen ver- verwacht kunnen worden. De voornaamste dier voor deelen zouden zijn: eene groote vermeerdering van kracht bij het wenden en manoeuvreren en meer snelheid bij lagen waterstand. De kanonnen, waarmede de Prins Hendrik gewapend zal worden, zullen van hetzelfde kaliber zijn als die van de Scorpion en van de Wyvern; daar evenwel de tonnenlast van het Nederlandsche schip aanzienlijker is dan die der twee genoemde Britsche schepen, die oorspronkelijk voor de kustverdediging bestemd geweest zijn, biedt het meer ruimte en meer geriefelijkheden aan voor officieren en manschappen en verheft zijn bovendek zich 3 a 4 voet hooger boven de waterlijn, zoodat het geschikt is voor kruistogten in volle zee. De Prins Hendrik der Nederl. is een schip van 2100 ton en 400 paardenkrachten; geheel en al getuigd en gewapend, zal het een diepgang hebben van gemiddeld 18 v., terwijl zijne snelheid berekend is op ongeveer 12 knoopen. Het voert twee torens, naar het stelsel van kapt. Cowper Coles, elk gewapend met twee 300-ponders. Het schip is 240 v. lang, 44 v. breed en 28 v. hoog. De pantserplaten hebben eene dikte van 4 Va d-, bevestigd op eene bekleeding van teak-hout, ter dikte van 10 d., welke bekleeding op hare beurt een geheel vormt met de platen en bindten van het schip. De torens zijn cylindervorming en bekleed met pantserplaten ter dikte van 5 '/2 d. De eene is vóór de machinekamer geplaatst, de andere daarachter. Van boven zijn zij bedekt met zware van pantserplaten voorziene balken. Het tuig van het schip is dat eener batk; de masten zijn op zoodanige wijze bevestigd, dat voor het rigten der kanonnen in de torens de meest mogelijke speelruimte overblijft, en de gelegenheid tot het voeren van doek is overvloedig genoeg, om van den Prins Hendrik een kloeken zeiler te maken. Het schip is voorzien van twee afzonderlijke stoommachines, van 200 paardenkrachten elk. Bij het doen van een proef- togt, was de gemiddelde snelheid 12.09 Eng. mijlen, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat de vaart van het schip, hetwelk gedurende de twee laatste maanden geen enkele maal in een graving doek gehaald is, min of meer belemmerd werd door de onreinheid der kiel. Een onzer dagbladen, de Parijsche tentoon stelling en het bezoek der gekroonde hoofden aan Napoleons1,hoofdstad gebragt, besprekende, zegt: De Fransche natie is niet weinig prat op de schitterende feestelijkheden, waartoe de tegenwoordigheid van zooveel gekroonde hoofden in haar midden heeft aanleiding gegeven. Zij draagt er roem opdat haar Keizer datgeen heeft volvoerdwaarnaar Prins Albert te vergeefs streefdetoen hij het glazen paleis bouwde namentlijk alle vorsten der aarde tot zich te lokken. Hij slaagde er alleen in, vertegenwoordigers der natiën te verkrijgen in de vreedzame mededinging van de vruchten hunner nijverheid. Wat ons betreftwij gelooven nietdat de tegen woordigheid der vorsten een noodzakelijke waarborg voor het behoud des vredesis; evenwel, Napoleon heeft ze in de netten zijner vriendschap gevangen, en staat in een straalkrans van heerlijkheid in hun midden. In spijt van de nederlagen in Mexico en elders verwezentlijkt de Fransche Keizer één voor éénalle groote plannen, die hij wenscht ten uitvoer te brengen. De „zending" waartoe hij door het lot meent geroepen te zijn, is de prestige van zijn land te herstellen, door al de sporen van vernedering, die het sedert den laatsten val die Napoleon I in 1815 had ondergaanuit te wisschen. Rusland, Oostenrijk, Engeland en Pruissen hadden zich vereenigd om de vleugels en klaauwen van den Franschen arend af te snijden. Thans worden er velen gevondendie gelooven dat de hedendaagsche vertegenwoordiger van den Franschen arend niet rusten zal, niet gelooven dat hij zijn „zending" vervuld heeft, tot dat hij ieder dier mogendheden op een gevoelige wijze zal vernederd hebben. Dat is misschien wat te ver gegaan, maar toch daar zijn er niet weinigen, die vol houden, dat ondanks aide vriendelijkheid van Napoleon jegens zijn bezoekershij in zijn hart niets vuriger wenscht dan hen de een of de andere maal diep te kunnen vernederen. Parijs, 12 Junij. Onder de vele protesten, die van Poolsche zijde tegen den moordaanslag op den Czaar bekend zijn geworden, verdient ook het protest vermelding, dat twee aanzienlijke Polen, die thans in Zwitserland verblijf houden, onmiddellijk na de misdaad hebben openbaar gemaakt. Die twee Polen zijn de generaal Langiewicz, die gedurende den laatsten opstand een korten tijd met het dictatorschap in Polen was bekleed en door Oostenrijksclie autoriteiten op Gallicisch grondgebied gevangen werd genomen, en graaf Ladislas Plater. Beiden geven te kennen, dat de Polen elke door het openbaar geweten veroordeelde daad als hunner onwaardig zullen brandmerken en dat de openbare meening de Polen niet verantwoordelijk zal stellen voor eene daad, welke zij allen zonder onderscheid, wat overigens hun staatkundig gevoelen ook zijn moge, veroordeelen. Op Pinkster-Maandag is de tentoonstelling door 120,000 personen tegen een entrée van 1 fr. bezocht. Een Franschman heeft een nieuw soort van papier uitgevonden, dat onmiddelijk het bloeden doet ophouden. De maarschalk Niel heeft een contract met hem gesloten, en hem dadelijk 300,000 boek besteld. De sultan van Turkjje toont wezenlijk een cavalier van den echten stempel te zijn. Hij wil namentlijk Keize rin Eugenie een cadeau aanbieden dat klinkt als een klok. Hoewel de heer Bourée te kennen heeft gegeven, dat daar de Sultan de persoonlijke gast van den Keizer wordt, geen geschenken van welken aard ook op de Tuilerien worden aangenomen, moet Zijn Turksche Majesteit geantwoord hebben dat: Alï-Osman devlet Sultcinati Kadivi(de kwistige grootheid der Ottoma- nische regering is eeuwigdurend). Uit dien hoofde wordt nu een masief gouden model van de keizerlijke kiosk aan de Zoete Wateren van Europa, met de omringende boo- men in groen émail, en de daar langs stroomende rivier in briljanten als een geschenk voor de Keizerin gereed gemaakt. De waarde der rivier en van de toura boven den ingang van het kleine gebouw, uit prachtige robijnen vervaardigd, wordt op een waarde van zeven ton gouds geschat. Koning Leopold II en zijn broeder, de graaf van Vlaanderen, zijn voor de regtbank van Brussel gedaagd door een oud-bediende van Leopold I, dien zij hebben weggezonden, en die nu, op grond eener bepaling in het testament van Leopold I, dat zonder gewigtige redenen al zijne oude bedienden behouden moeten worden, eischt dat hij in zijne betrekking hersteld worde. De advocaat der doorluchtige gedaagden spreekt deze bepaling niet tegen, maar beweert, dat zij niet zoo zeer eene ver- pligtingis als wel eene aanbeveling. Verscheiden andere bedienden, die eveneens waren weggezonden, wachten met ongeduld den uitslag van het regtsgeding af. Ootmarsum, 13 Junij. Gepasseerde week had in het naburige Emmelenkamp in Hannover een voorval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen na zich slepen. De vrouw van een landbouwer aldaar had, om ontsla gen te worden van de menigte rattenwaarmede zij waren aangehaald, en die hun veel schade veroorzaakten eene zeer smakelijke pannekoek, voorzien van eene goede portie rattenkruid, voor die sinjeurs klaar gemaakt, om ze daaraan dood te laten smullen. Kort daarop ook wat voor haar gezin gebakken hebbende, werden echter na gebruik daarvan allen ongesteld, en naar de oorzaak daarvan onderzoek doende ontdekt men dat bij vergis sing de verkeerde pan, waarin men de koek met rat tenkruid gebakken had, gebruikt was, en zij dus vergift hadden binnen gekregen. Oogenblikkelijk werden doctor en apothecar te hulp geroepen en gelukte het dezen naar het toedienen van een sterk braakmiddel, allen in het leven te behouden. Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat onlangs aan dr. L. Proes, penningmeester der onderafdeeling Leeu warden van het Nederl. Zendeling-Genootschapde aan zienlijke gift van 15,000 ten behoeve van genoemd genootschap is ter hand gesteld. De gever wenscht geheel onbekend te blijven. Verleden week vertrok een heer van Zwolle naar Leeuwarden, medenemende een grooten hond, dien hij van een zijner kennissen, die den hond gaarne kwijt i wilde zijn, gekregen had. Ten ongeveer 11 ure 's avonds te Leeuwarden aankomende, sloot hij den hond op in eene schuur; den volgende morgen was hij echter ver dwenen. Hij was door een luik ontsnapt, en reeds vóór 7 ure vond de vorige eigenaar zijn hond voor de deur liggen; het dier was zeer vermoeid, doch scheen daar reeds eene poos gelegen te hebben. Op zijn ruimst ge nomen, heeft het beest den afstand van Leeuwarden naar Zwolle, die op ongeveer 18 uren wordt gerekend, in minder dan 8 uren afgelegd. Almelo, 13 Junij. De berigten welke omtrent den vermoedelijken moord op het erve Lohuis te Notter in omloop zijn, zijn talloos, gelijk men dat bij eene zaak van zoo afschuwelijken aard als deze verwachten kan; daaronder zijn ook vele geruchten, die kennelijk worden uitgestrooid om der justitie het spoor bijster te maken. Wij laten hier volgen dat, waarvan de waarheid niet in twijfel kan worden getrokken. Vooreerst is het onwaar, dat de verslagene met den verdachte ia het huwelijk zoude treden tegen den zin harer ouders; wel hebben de laatsten, toen devrijaadje vóór ca. 5 jaren een aanvang nam, die aan hunne dochter ontraden, maar in de laatste jaren haar daarin niet ge dwarsboomd. De verslagene thans 25 jaren oud, was sedert eenige maanden zwanger; het huwelijk was be paald op 31 Meijl. en van haren kant was daarop alles voorbereidwat uitzet en bruiloft betreft, toen zij in den morgen van Hemelvaartsdag (30 Mei) door hare huisgenooten levenloos gevonden werd in de schuur bij hare woning, liggende op de knieën, met de vingertoppen aan den grond, terwijl een touw, dat aan oene dwarsrij was vastgemaakt en om haren hals geslagen, haar hoofd dat op zijde hing, ondersteunde. Hare huisgenooten en een paar huurliedendie toegeschoten waren, op het gegil en gekerm, bij de ontdekking van het lijk aan geheven dachten aan zelfmoord en kwamen overeen om de eer der gewaande zelfmoordenaarster te redden door te vertellen, dat zij, hoewel buitenshuis dood ge vonden, haren natuurlijken dood was gestorven, waar schijnlijk tengevolge der vallende ziekte, waaraan zij in vroeger tijd lijdende was geweest. Inmiddels wees op denzelfden dag het publiek gerucht haren minnaar aan, als den bewerker van haren dood, naar men zegt, tengevolge van uitdrukkingen, door hem den vorigen dag gebezigd. Dit publiek gerucht is eerst later doorgedrongen tot het sterfhuis. De vermoedelijke dader is 11. Zaturdag, op bevel der regtbank, alhier in hechtenis genomen en heeft daarbij eene koelbloedigheid aan den dag gelegd, die iedereen verbaasde. Al is hij onschuldig, zoo blijft toch onbegrijpelijk zijne ongevoelig heid voor de schande die hem werd aangedaan. Het lijk der verslagene, dat maandag 3 Junij op het kerkhof te Rijssen (Ohder welke gemeente de buurschap Notter kerkelijk ressorteert) was begraven, is eene week daarna opgegraven en door deskundigen, welke de regtbank te Deventer benoemd heeft, in tegenwoordigheid van deze geschouwd. Naar men ons verzekert, zijn ten gevolge van de ijverige nasporingen der justitie, een groot aantal directe en indirecte aanwijzingen van schuld ten laste van den verdachten M. aan het licht gekomen. Nieuwediep, 14 Junij. Gisteren avond ten half negen ure is, bij het Landshok, door een marine-matroos poging gedaan om zich in zee te verdrinken; hij ge raakte echter met een zijner voeten in de steenglooijing geklemd, en is in die positie, met het bovenlijf te water eenigen tijd blijven liggen, tot een paar voorbijgangers hem opmerkten en weder op het drooge haalden, doch met zeer veel moe'te. De man raasde als een bezetene en beloonde zijne redders met bijten en schoppen. De toespraak van een aldaar wandelend officier der marine had op hem niet den minsten invloed. Hij had alle schijn van krankzinnig te zijn of dronken, en mogelijk was hij op dat oogenblik wel beiden. Men heeft hem daarna gebonden en met assistentie van eenige militairen naar de politie-wacht der artillerie-kazerne gebragt. Volgens ontvangen berigt uit Arasterdam, is het oorlog stoomfregat Anna Paulowna in den loop van den dag over de droogte van Pampus en in de kuil van Marken ten anker gekomen. Gisteren avond omstreeks 10 ure is genoemd schip, gesleept door de sleepboot Stad Amsterdam, alhier op de reede gekomen en heden morgen in het Nieuwediep, Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezoudene Stukken, franco. De reis van Amsterdam naar hier heeft geduurd 29 dagenwaarvan men er vjjf a zes-en-twin tig is werk zaam geweest, onder aanwending van groote kosten, om over de droogte van Pampus te komen. Bmlcel, 13 Junij. Wat welligt nog nooit gebeurd is, geschiedt thans. Terwijl namelijk alhier een begin wordt gemaakt met het rooijen der vroege aardappelen, de zoogenaamde kralen, is men nog druk bezig ora de boven water zijnde landen met eene latere soort te be- poten. Men twijfelt echter zeer, of dit product wel veel zal opleveren. Het gunstige weder werkt zeer voordeelig op den groei der te veld staande granen en gewassen. Alles wat op zijn tijd is kunnen gepoot en gezaaid worden en niet onder water gestaan heeft, belooft een ruimen oogst. Rottexvlam15 Junij. Op de stoomboot de Maasnymph N°. 1 had heden namiddag een vreeselijk ongeluk plaats. De boot had een pleiziertogt gemaaKt naar den Hoek van Holland en was bij hare terugkomst ten ongeveer 6 ure aan de monding van de Oude Maas toen een der passagiers, Dirk Verbrugge genaamd, oud 40 jaren, achteruitloopendedoor den half geopenden klep der lantaarn in de machine-kamer viel. Als het ware op hetzelfde oogenblik, en alvorens men stoppen kon, was het ligchaam van den ongelukkige geheel door de machine verbrijzeld. Wissenkerke, 15 Junij. Men verneemt, dat de aanlegstijger voor stoombooten te Cortgene den 21 dezer zal worden aanbesteed. Hoewel het eiland Noord- Beveland reeds geruimen tijd behoefte gevoelde aan dergelijke gelegenheid, vooral voor de landbouwers, om hun vee naar de weekmarkten te Rotterdam en elders te kunnen verzenden, had het maken van bovengenoemd werk met veel tegenkanting te worstelen. Algemeen wordt er gehoopt, dat men ook later eene veerpont te Cortgene zal in werking brengen, om ook van den Zeeuwschen spoorweg eenig genot te hebben en daar door uit den geïsoleerden toestand, waarin wij ons bevinden, te worden verlost. Zierikzee17 Junij. Sedert eenige maanden worden twee groote nederlandsche fabrieken, waar meer dan honderd lichten branden, met het beste gevolg ver licht door middel van het eenigen tijd geleden gebreve- teerde en door verschillende geleerde genootschappen bekroonde, heldere en zuivere licht- of luchtgas, van den heer L. P. Mongruel. Dat gas kost de helft minder dan het gewone gas, vier of vijf malen minder dan olie, en zes of acht malen minder dan was- of vetkaarsen. Het verspreidt walm noch stank en kan niet ontploffen. De aandacht van stedelijke besturen, van industriëlen en van verbruikers van licht in het algemeen wordt op deze nieuwe lichtstof gevestigd, die eene geheele omkeering op maatschappelijk zoowel, als hygiënisch gebied moet teweegbrengen. De raad der gemeente Ooststellingwerf heeft beslo ten, dat de hulponderwijzers bij het aangaan van een huwelijk onmiddellijk hunne betrekking verliezen. De Kölnische Zeitung bevat eene advertentie, waarin eene moeder haar kind (zes weken oud) aan kinderlooze echte lieden aanbiedt. Zij wil het zelfs daartoe door armoede gedrongen wegschenken. Op den tweeden Pinksterdag heeft te Berlijn eene misdaad plaats gehad, tengevolge waarvan een vreesse- lijke opschudding ontstaan is. Zekere luitenant Schewe heeft den schoenmaker Seifert, bij wien hij eene kamer bewoonde, met een revolver doodgeschoten. Seifert had namelijk reeds meermalen verboden dat de luitenant zonder zijne toestemming personen op de verhuurde kamer zou toelaten, die een dubbelzinnigen naam haddeu. Toen dit nu jl. Maandag weder het geval was, verzocht de vrouw van Seifert haar man dat hij naar boven zou gaan om den luitenant nogmaals zijn bezwaar te kennen te geven. Een oogenblik later hoorde men een schot en toen de bewoners boven kwamen, vonden zij den schoen maker dood op den grond liggen. Toen de moord bekend geworden was, had de politie veel moeite om het volk te beteugelendat den moordenaar aan zijne wraak wilde opofferen. Aan de Amst. Ct. wordt uit Parijs geschreven, dat aan de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen door de commissie van beoordeeling der wereldtentoonstelling aldaar een buitengewone prijs is toegekend. Ter gelegen heid van de tentoonstelling was namelijk een buiten gewone wedstrijd uitgeschreven voor de instellingen en de bijzondere personen, die zich jegens den werkenden stand bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. De groote prijs, daarbij uitgeloofd, was 100,000 francs; deze is echter niet toegekend, maar vjjf prijzen zijn gegeven en wel aan de volgende landen: Nederland. (Maat schappij tot Nut van 't Algemeen), Rusland, Spanje, Portugal en Italië. Men heeft in Parijs een nieuw voedingsartikel inge voerd. Het is geconcentreerde melk, die tegenwoordig in groote hoeveelheden verzonden wordt uit Cham, nabij Zuh in Zwitserland. Volgens baron Liebig zijn de voe dende bestanddeelen daarvan uitmuntend. Bij zekere hoeveelheid zuivere melk wordt eenige suiker gevoegd, terwijl de waterdeeltjes, die nog in het vocht aanwezig zijn, door plotselinge verdampiug weggenomen worden. Op die wijze wordt de melk dik en vast als honig; zy

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1