Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE J 'm No. 2425. Woensdag 12 1867. 25sU' Ja arg. Nieuwstijdingen. Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QÜINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigai Al) o 1111 emeats-Prys: VOOR REIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-York - 1,60. - 3,90. Yerschvjnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentie n 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. ls te m sd ir n. iei er 'g te n- öt Londen, 3 Junij. De „Hickman Courrier" te Kentucky vertelt in allen ernst, dat zekere Miss Mary Godsby. m de nabijheid dezer plaats wonende, gedurende twaalf jaren doorgeslapen heeft. Op twaalfjarigen leef tijd viel de jonge dame na een hevigen aanval van koorts in slaap, en heeft sedert dien tijd in een staat van slaapziekte doorgebragt. Zij ontwaakt bij geregelde tusschenpozen om te gapen, maar verzinkt weer spoedig in een sluimering, waaruit men haar met geen mogelijk heid kan wekken. Zij is nu vier-en-twintig jaren oud, doch schijnt zich bij haar toestand zeer wel te bevinden, ten minste zij is er sterk bij gegroeid, en ziet er zeer lief en aanvallig uit. Borlyn, 3 Junij. Het dorp Dreissigacker, een halve mijl van Meiningen gelegen is bijna geheel door vuur vernield. In minder dan 2 uren lagen niet minder dan 143 gebouwen in de asch. De kerk, die nog eerst kort geleden geheel hersteld was, en het graf van den be roemden boomkweeker Bechstein bevatis gelukkig ge spaard gebleven. De brand is ontstaan in een houtmijt waarbij eenige kinderen gespeeld hadden. De duitsche bladen bevatten thans de bekentenis van Timm Tode, die beschuldigd was den 7den Augustus des vorigen jaars zijn vaderen moeder, zijne drie broeders zijne zuster en de meid vermoord te hebben. Hij heeft die misdaad thans bekend en ook de wijze medegedeeld, waarop hij zijne slagtoffers een voor een om het leven heeft gebragt. Na allen vermoord te hebben doorzocht hij hunne zakken, om niet bestolen te worden, gelijk hij het uitdrukte. Daarna stak hij de woning, een boeren hoeve in den omtrek van Hamburg, in brand om de oorzaak van den dood te verbergen. 5 Junij. Men mompelt er van dat er in zekere kringen alhier verlegenheid bestond aangaande de entree van den Keizer van Rusland. Oorspronkelijk was men van plan, die langs den Boulevard Sewastopol te doen plaats hebben, als zijnde de hoofdingang voor ieder, die te Parijs uit Duitschland aankomt. Men meende, dat deze moeijelijklieid uit den weg zou geruimd worden, door den naam in Boulevard de Strasbourg te veranderen. Pai-ijs, 6 Junij. Terwijl de beide keizers heden van de revue terugkeerden, heeft een Pool van omstreeks 20 jaren aan den ingang van het bosch van Boulogne een pistoolschot gelost op den czaar, die met zijne beide zoons en keizer Napoleon in één rijtuig zat. De pistool, die te zwaar geladen was, sprong en ontviel aan de hand van den Pool, die ter aarde stortte onder het uiten van den kreet: leve Polen De beide keizers zijn niet geraakt. De volksmenigte wilde onmiddellijk den Pool ophangen. Bij de revue, die door fraai weder begunstigd werd, waren de toejuichingen warmer dan ooit. 7 Junij. De Moniteur meldt omtrent den moord aanslag op den czaar het volgende: Gisterenna het eindigen van de revueschoot een persoondie zegt een Pool te zijnin het bosch van Boulogne, te midden van eene onafzienbare menigte en van eene onbeschrijfelijke geestdrift, een pistool af op het rijtuig, waarin de keizer en de czaar met zijne beide zonen gezeten waren, om naar de Tuilerien terug te keeren. De kogel heeft den kop van het paard van den dienstdoenden stalmeester getroffen, die naast het por tier reed. De pistool sprong in de hand des moordenaars, die door de menigte gearresteerd is. De tusschenkomst der openbare magt was noodig om hem aan de woede der bevolking te onttrekken. Niemand is gewond. De moordenaar heeft verklaard Beryouski te heeten en in Yolhynië geboren te zijn. De Gazette des Tribunaux berigt het volgende Op het oogenblik dat het keizerlijk rijtuig langs de waterwerken van het Bois de Boulogne reedkwam de moordenaar plotseling te voorschijn en loste zijn pistool. Raimbaudde lakei des keizers, de beweging ziende, liet zijn paard een hevigen sprong maken, om zich tusschen den moordenaar en de souvereinen te werpen. De kogel ging door den neus van het paard en tus schen den keizer en de grootvorsten door en wondde eene dame aan de overzijde. Het bloed uit de wond van het paard spatte op de kleederen van den czarewitz en den czaar. De tweede kogel bleef in den loopwaarop de pistool in handen van den moordenaar sprong, die te nauwernood aan het volk ontrukt werd, hetwelk hem vermoorden wilde. Tevens hoorde men de luide kretenLeve de keizer leve de czaar De kalmte en koelbloedigheid van de souvereinen verried zich geen oogenblik. Zij bevalen om stapvoets verder te rijden. De moordenaar werd bijna buiten kennis opgenomen. De duim van zijn linkerhand was door de ontploffing gekwetst. Hij heeft verklaard twee dagen te voren uit Belgie gekomen te zijnmet het doel om den czaar te vermoorden. 9 Mei. De Patrie deelt het volgende mede uit het verhoor van den Pool Pereyouski, die op den czaar heeft geschoten. Uit zijne antwoorden blijkt, dat hij 20 jaar oud en van Poolsche nationaliteit is, dat hij vroe ger werkzaam is geweest bij den werktuigkundigen Gouinen later bij een ander, dien hij den 4 Mei verliet, na welken tijd hij geleefd heeft van zijne spaarpenningen en van de subsidiendie aan de uit gewekenen worden verstrekt, Op de vraag„hoe zijt gij er toegekomen om te schieten op den souverein die in Frankrijk als gast vertoeft!" antwoordde hij ontroerd »Ik heb eene groote misdaad tegen Frankrijk begaan." »Maar," zeide de regter, »gij steldet Z. M. keizer Napoleon bloot aan hetzelfde gevaar om gedood te worden." »Neen" antwoordde de beschuldigde „een Poolsche kogel kan zoo niet afwijken en moest regtstreeks den czaar treffen. Ik wilde de wereld be vrijden en den czaar verlossen van de wroegingwaar onder hij gedrukt moet gaan." Bij de daarop gevolgde ondervraging door de heeren Rouher en Schouvaloff verklaarde hij, dat hij reeds op zijn 16de jaar deelnam aan den opstanddat hij daartoe alle familiebetrek kingen had afgebroken en dat hijuit vrees voor verraadhet plan tot den aanslag aan niemand had medegedeeld. Na het verhoor heeft hij in de meest kalme stemming de processen-verbaal onderteekend waarbij hij verklaarde geen berouw over zijne daad te hebbenmaar het alleen te betreuren dat hij daarin niet geslaagd is. Men heeft opgemcrk, dat Keizer Napoleon bij de ontvangst aan het station den Heer von Bismarek vrij koel heeft gegroet, hoewel hij jegens den Koning zeer hartelijk was. Harlingen6 Junij. Nieuwe aardappelen uit Algiers worden te dezer stede via Londen, tegen den prijs van 7 ct. per pond aangebragt. De Londensclie groentemarkt wordt tegenwoordig ruim uit Algerie voorzien. Kampen, 5 Junij. Als een bewijs van onderlinge verdraagzaamheid tusschen de verschillende Protestant- sche kerkgenootschappen in deze omstreken, moge dienen datjl. Zondag de Eerw. Ds. S. van Velzen, docent aan de Theologische school der Christelijke Afgescheiden Gereformeerde gemeente alhier, een predikbeurt in de- Herv. gemeente te IJsselnniïden heeft waargenomen daar de predikant dier gemeente, Ds. Geselschap ..zich sedert een paar weken op reis bevindt. Onder de briefjes, die dezer dagen bij een burge meester gebragt werden als bewijs van vergunning, noodig bij de aanvraag om kosteloos patent voor de visscherij, was er een dat luidde„Ik geef concent aan Japik van Boggelen, om in mijn water te stikken." De man meende: om in mijn vischwater aal te steken. 's Gri'ïweiiliag'o 9 8 Junij. De baron van Zuylen van Nyeveltlid van de Tweede Kamer der Staten- Generaalis benoemd tot Nederlandschen gezant bij het Fransclie hof ter vervanging van den heer mr. L. A. Liglitenvelt; Z. E. heeft heden in handen des konings den gevorderden eed afgelegd en vertrekt in de volgende week naar zijn post. Gisteren ochtend is in de Grieksclie kapel een plegtig Te Deum gevierdom God te danken voor de redding van den czaar uit de handen des sluipmoor denaars. De godsdienstige plegtigheid werd bijgewoond door al de leden van het corps diplomatique met hunne dameszoowel als door de in de residentie wonende Russische onderdaden. 8 Junij. Gisteren is door den heer Lienders, aannemer van het gedeelte van den spoor weg bij Middelburgmet de werkzaamheden een aan vang gemaakt. Men is begonnen met het wegbreken der gebouwen aan de Vlissingsche poort. In de volgende week wordt met het leggen van den dam door de vest, leidende naar den Ylissingschen weg, een begin gemaakt. Uit Zuid-Beveland schrijft menThans is de ge- heele spoorbaan van Goes tot de Ooster-Schelde met staven belegden kan de locomotief van Goes naar de Ooster-Schelde stoomen. Sinds geruimen tijd worden de schepen met ballast en materialen voor dien weg bij de spoorbrug over het kanaal gelost, waardoor een aanmerkelijke afstand ge wonnen is. Vroeger geschiedde dit te Goes. De geheele baan kondigt hare naderende voltooijing aan. Het voornaamste is nog het bouwen der wachterswoningen, waarvan de besteding reeds is aangekondigd. Voegt men hierbij de snelle voortzetting van de afdamming der Ooster-Schelde dan mag men met grond de open stelling van de lijn Bergen-op-ZoomGoes in de eerste helft van 'tvolgende jaar verwachten, gelijk dan ook reeds sedert lang het plan is. Het maken der aardebaan en verdere werken aan de lijn GoesSloe wordt krachtig voortgezet. Z. M. heeft benoemd tot rijks-havenmeester bij het kanaal van Zuid-Beveland C. II. Klintthans sluis- meester bij dat kanaalen tot sluismeester bij dat kanaal J. Scliraveropzigter van den waterstaat 3de kl. te St.-Maartensdijk. Zioi-iltzoe10 Junij. Heden namiddag had op den straatweg tusschen deze stad en Schuddebeurs het volgende ongeluk plaats. Het zevenjarig zoontje van F. den Boerwelke met zijn broertje en zusje met eenen kleinen handel naar Schuddebeurs had geweest, wilde achter op eenen voorbijrijdenden wagen klimmen, met dat noodlottig gevolg dat hetzelve tusschen een der achterwielen geraakte, waardoor het hoofd geheel verbrijzeld werd en het kind al zoo oogenblikkelijk den geest gaf. Men kan zich den toestand der troostelooze ouders voorstellendie er zelve niet bij tegenwoordig waren. Moge hetzelve tot een waarschuwend voorbeeld voor anderen strekken en meer acht doen geven op het beklimmen van wagenshetgeen dagelijks geschiedt. Heden werd in eene drinkensput in eene weide in den Zuidhoek nabij deze stadhet lijk gevonden van den timmerman V. alhierwelke sedert Donder dag 11. vermist werd. Door velen wordt zijn dood be klaagd, terwijl hij diep betreurd wordt door zijne we duwe, 6 vaderlooze kinderen en betrekkingen. Hij was een man die in aller achting mogt deelen. Zierilïseee, 11 Junij. De kerkeraad der Neder- duitsche Hervormde gemeente alhier heeft 11. vrijdag uit het in de vorige week opgemaakte grostal van predikanten ter vervulling der vacaturete ontstaan door het emeritaat met 1 Julij aan den heer G. C. Droogleever Fortuijn verleend een twaalftal opgemaakt. Daarop zijn in alphabetische volgorde geplaatst de heeren J. G. R. Acquoyte Zalt-Bommel; J. A. M. Boldermante Bunnik en Yechten; M. CorstiusLz. te Ouwerkerk; A. C. Dukerte Geervliet; J. J. van Hillete IngenF. W. N. Hugenholtzte Delden A. Rutgers van der Loeffjr., te 's HeerenbergD. C. Nijhoffte DrimmelenA. J. Oortte Schoonhoven; A. G. Reede te BenschopP. Haverkorn van Rijsewijk te Odijk en H. Worstte Epe. De opmaking van liet zestal is bepaald op vrijdag den 21 dezer. Bij den winkelier B. S. te Amsterdam kon men in het begin der week voor zjjn glazen lezen„Een jongen gevraagd." Des avonds werd aan zijn verzoek voldaan door de bestelling van een langwerpig mandje Waarin een «kleine frissche jpngen" zeer zorgvuldig was ingepakt. 'Êen briefje inèt een rood wit en blauw Jintje aan een handje gebonden, bevatte het volgende schrijven: Gelie've dit jongentje met veel zorg en liefde op te voeden om het daarna in uwe zaken op te leiden; 3k zal u daarvoor altijd hoogst dankbaar zijn. Moeder van Pieter. Te Amsterdam is een schutter veroordeeld tot drie dagen cellulaire gevangenisstraf, daar hij de uni form van een korporaal had gedragen. Hij had zich, met vergunning van den korporaalvan diens uniform bediend om een bal van onderofficieren bij te wonen. Te Kampen heeft gepasseerde Woensdag-avond in den houtzaagmolen van den heer Nijhuis aldaar buiten de Yenepoort een vreesselijk ongeluk plaats gehad. Een achttienjarig jongeling, met name Jacobus van Marie, die aldaar werkzaam waswilde op het oogenblikdat de molen stilstondeenig zaagsel dat onder de centerzaag lag, waarmede planken voor si garenkistjes worden gesneden, weghalen. Op het oogen blik, dat hij dit verrigttewerd de molen plotseling in beweging gebragt, met dat ongelukkig gevolg, dat de zaag door zijn arm ging, die daardoor zoo vreese- lijk werd verscheurd dat men tot eene amputatie moest besluiten, welke kunstverrigting met het gelukkigst gevolg verrigt werd. De jongeling bevindt zich thans naar omstandigheden vrij wel. Tegenwoordig worden op het platte land in Frank rijk plaatjes verkocht, voorstellende den heiligen Bruno, weenende over het gemis aan geld voor de verfraaijing van eenige kerkeu. Op de achterzijde leest men; „In schrijving minstens 1 franc per persoon." Beneden dien prijs schijnen deze indulgenties niet verkocht te mogen worden, maar voor die vijftig centen wordt men dan ook verscheidene voorregten deelachtig. Vooreerst heeft men niet alleen de voldoening dat men eene goede daad heeft gedaan, maar men krijgt daardoor regt. lo. Op verscheidene missen, die dagelijks tot in eeuwigheid zullen worden voortgezet, dank zij eene gift aan eene congregatie van reguliere geestelijken. 2o. Op de gebeden en goeden werken van de leden der broederschap van het heilige scapulier. Een postscriptum luidt: „men kan in al deze voor regten een levend of dood persoon, waarin men belang stelt, doen deelen door het kleine offer van één franc te brengen." De ontvangst van den koning van Pruissen te Parijs was niet zoo onbepaald vleijend. Er heerschte bijna geene geestdrift, zelfs niet de geveinsde geestdrift der beleefdheid. Hoorde men bij de komst van den keizer van Rusland hier en daar kreten ten voordeele van Polen, zij werden overstemd; de meeste uitgeweken Polen, die te Parijs verblijf houden waren afwezig, zij begrepen, zegt de officieuse pers, wat zij verpligt waren aan het land welks gastvrijheid zij genieten. Bij het voorbijrijden van den koning van Pruissen heerschte echter een somber stilzwijgen. Het fransclie volk is dezen niet genegen. Daarentegen bestaat de wrok tegen den russischen keizer slechts bij zijne voormalige onderdanen. De Belgische regering schijnt ïiaar hart er op gezet te hebben eene „Schelde-kwestie" te hebben en te houden. Nogmaals zullen ingenieurs (nu Belgische) benoemd worden om nogmaals een rapport over deze kwestieuse kwestie uit te brengen, en de Kamer der Vertegen woordigers heeft met geestdrift dit krachtig voornemen toegejuicht en aan de Regering hare volle ondersteuning toegezegd. Dit patriottisch besluit doet der Belgische Kamer eer aan, al heeft het ook praktisch geene be- teekenis. Want wat deze commissie van ingenieurs rapporteren en besluiten moge, het zal Nederland niet beletten zijnen gang te gaan, zijn dam en zijnen spoorweg te leggen en de uitkomst te laten beslechten, of Neder land inderdaad aan Belgie vergoeding voor het bederven van een vaarwater zal te geven hebben. De Schelde-kwestie is, gelijk de Maas-kwestie geweest is, een gepieene-muurgeschil tusschen twee buren. De eene buurman gaat werken aan zijne zijde van den muur, de andere buurman beklaagt zich luide over het groote gevaar dat hij loopt, wanneer nu aan zijnen kant de muur eens instort. Dergelijke kwestiën en geschillen over de onderstelde gevolgen van onderstelde gevaren plegen de liartstogten zeer op te wekken en de ge moederen zeer te verbitteren. Behalve de vijandschap tusschen broeders is er geene ergere vijandschap dan die tusschen buren. Doch eindelijk, wanneer de buurman aan zijnen kant van den muur met het werk gereed en de muur aan den anderen kant niet omgevallen is, worden de gemoederen allengs weder kalmer en vergeet men ongevoelig den ouden twist om weder als goede buren met elkander om te gaan en elkander te helpen. Ziedaar den waarschijnlijken afloop dezer door het ministerie-Rogier opgeraapte kwestie. Het ministerie- Rogier schijnt, om zijne zich langzamerheid ontbindende meerderheid weder te verzamelen en zich relief te geven, eene kwestie met een buitenlandschen staat noodig gehad te hebben en het heeft zich van onze afdamming der ver zandende Ooster-Schelde eene kwestie gemaakt, welke het thans ijverig exploiteert. Het rumoer laat ons dan ook zeer kalmwij laten gaarne den Belgischen minister aan de Belgische Kamer bewijzen zijner groote waak zaamheid voor 's lands belangen geven, en de Belgische Kamer den Belgischen minister alle mogelijke onder steuning toezeggen. Terwijl deze politieke comedie te Brussel gespeeld wordt, zullen wij rustig ons werk afmaken en België stellen tegenover fait accompli. Toch heeft deze door het ministerie-Rogier geïmpro viseerde kwestiegelijk alles wat gekunsteld is iets bedenkelijks. België heeft geenerlei regt ons te verhinde ren in liet werk dat wij op onzen eigen grond ondernemen en het is niet een van deze magtige staten, die geweld voor regt kunnen laten gelden omdat zij de meeste sabels en kanonnen en de verst dragende geweren hebben. Met wat burengerucht maken en wat gekijf zal de „kwestie" afloopeu. Doch het Belgisch gouvernement schijnt niet bedacht te hebben, of, indien het dit bedacht heeft, het heeft er zich in elk geval niet aan gestoord, dat dit spelen met populaire vooroordeelen, waardoor het België jegens Nederland opzet, al heeft dit het onwaardeerbaar voordeel, het ministerie voor het oogen blik weder vaster op zijuen zetel te doen zitten, tusschen de twee landen kiemen van vervreemding en verwijdering zaait die. eenmaal opgeschotenniet zoo gemakkelijk weder uit te roeijen zijn. Volken zijn ligtgeloovig en ligt geraakt en hunne driften zijn gemakkelijk in be weging te brengen, wanneer men hun wijs maakt dat zij in hunne belangen door een naburig volk benadeeld worden. Zij begrijpen de politieke fijnheid en listen niet, die achter dit voorhangsel schuilen en nemen wat hun vertoond wordt serieus en letterlijk op. Zij gevoelen zich beleedigd en benadeeldomdat men hun ernstig zegt dat zij beleedigd en benadeeld zijn. En zij haten hunne beleedigers met opregten haat. Aan deze zijde van den Moerdijk heeft, tot nu toe, de Belgische anti- afdammings-beweging weinig sensatie gemaakt en weinig kwaad bloed gezet, omdat men de gezindheid van het Belgisch ministerie niet vereenzelvigd heeft met de ge zindheid van het Belgisch volk. Maar wanneerdank zij de opstokerijen der regerings-partij, de anti-afdam- mings-beweging eene populaire en nationale beweging werd, wanneer deze pseudo-kwestie de aanleiding werd om een wrok jegens Nederland op te wekken en levend te houden, dan kan men vooruitzien dat ook in Nederland eene contra-beweging en een con tra-wrok jegens België ontstaan en levend gehouden worden zou. Nederland wil niets liever dan met België op een vriendschappe- lijken voet verkeeren, maar het is volstrekt niet gezind zich te laten dwingen of zich concessiën te laten af persen die tegen ons belang zijn en waarop België geenerlei regt heeft. België heeft evenvele en dezelfde redenen om met ons in goede verstandhouding te blijven, als wy hebben om met hem in goede verstandhouding te blijven. Maar België moet dan ook bewijzen geven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1