i No. 2422. Zatnrdag 8 1867^ 25sle Jaarg. B E R I G T. Nieuwstijdingen. vvnev in Verscheidenheden. ZIERIkZEESCIIE NIEUWSBODE. Men abonneert zich In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Slaaf Michigan. Abon nements-Pi'ijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,00. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Verscliij nts Op "Woensdag en Zatnrdag. Advertentiën 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertcntiëu kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, dos voormiddags 10 ure. Bit roau: Zierilczee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en ïngezondene Stukken, franco. r Uithoofd? van het invallende Pinksterfeest, zal de Nieuioshode van Woensdag 12 dezerin plaats van Dingsdag-avond, op Woensdag-inorjjen worden uitgegeven. De Boston Transcript van 1 Mei bevat liet volgende „Even als de stamverwanten van velen onzer in Holland, beveiligen wij onze lage landen door dijken en dammen tegen liet geweld der wateren. De sclioone en rijke landen, die den Mississipi omzoomen, worden, even als de vruchtbare weilanden der Hollanders, door liooge dijken, die men ten onzent „levees" noemt, tegen over- stroomingen beveiligd; maar door nalatigheid en door gewelddadigheden der legers van beide partijen in den jongsten oorlog hebben die dijken veel geleden, terwijl de onvermoeide werkzaamheid van een klein vischje, de „clay fish" genaamd, die de levees doorwoelt en ondermijnt, het vernielingswerk voltooid heeft. Welnu, de gevolgen zijn niet weggebleven; op een aantal plaat sen langs den reuzenstroom zijn bij de jongste stormen de levees doorgebroken en bezweken, en op dit oogenblik staan meer dan 16 millioen acres (2 /2 acre is een bunder) van de vruchtbaarste landen der Unie onder water. Ook de spoorwegen in Missouri en de Union Pacific-railroad zijn zoodanig overstroomd, dat het vuur der locomotieven van treinen, die er zouden doorwaden, is uitgedoofd en de treinen te midden eener onafzienbare watervlakte zijn blijven stilstaan. Over 40 engelsche mijlen lengte staat de Union-Pacifik-spoorweg (een andere dan de St.^Paul en Pacific-spoorweg) onder water, en verscheidene kunst werken, bruggen en viaducten zijn zwaar beschadigd." Londen, 3 Junij. In eene steenkolenmijn nabij Washington on the Wear, heeft 11. Vrijdag een ver schrikkelijk ongeluk plaats gehad. Terwijl namelijk een lOtal arbeiders werd opgeheschen, verliet de oppasser de stoommachine, waarvan het gevolg was, dat de ketting brak zoodra de kooi met de machine in aanraking kwam en al de ongelukkigen 250 ellen in de diepte stortten en op de plek dood bleven. Men verzekert, dat de Koningin, van het gedurende de 5,jaren barer afzondering opgespaarde geld, eene som van 500,000 heeft afgestaan voor het houwen van een gasthuis voor herstellende zieken. In de met 25 Mei geëindigde week zijn in Groot- Brittannie 84 nieuwe gevallen van runderpest ter kennis der regering gekomen. Deze nieuwe uitbarsting blijft nagenoeg uitsluitend tot de hoofdstad Londen bepaald. Te Dublin was het schavot reeds opgerigt, waarop Burke, de aanvoerder bij de jongste beweging der Fenians in Ierland, de doodstraf wegens landverraad zou onder gaan, toen de tijding uit Londen kwam, dat hem bij eene genadige beschikking der Koningin het leven gespaard en levenslange dwangarbeid opgelegd was. I Parijs, 2 Junij. Terwijl Keizer Alexander alhier binnen trok, was het Wetgevend Ligchaam vergaderd en bezig te beraadslagen over de wet op de vennoot schappen. Een lid opperde het voorstel, om wegens de komst van dien Souverein, de zitting te sluiten, maai bij werd door den voorzitter afgewezen met eene strenge herinnering aan den pligt en de waardigheid der volks vertegenwoordiging, hetgeen algemeen en bijval by de vergadering vond. De dagbladen van Cherburg gewagen van een waarschijnlijk bezoek, dat Keizer Napoleon met den Czaar aan die haven zal brengen, waar den 5den of 6den Junij het Russische gepantserde eskader zich met het Fransche zal vereenigen. Uit Sardinië meldt men, dat de sprinkhanen den geheel en oogst hebben vernield. Of de groote diensten en voortreffelijke eigen schappen der nieuw uitgevonden koperen infauterie- kanounen in Frankrijk slechts als vogelverschrikkers moeten dienen, dan of zij inderdaad een vreeselijk wapen zullen zijn, moet de tijd leeren. Alles wat op die uit vinding betrekking heeft, wordt in het grootste geheim behandeld, maar er lekt hier en daar toch iets van uit. Men verhaalt er van, dat zij met kartetskogels geladen wordendat ze 1500 a 2000 el ver dragen en door middel van een klein rad, dat door een man gedraaid wordt, 50 schoten in de minuut kunnen doen. De ont lading wordt door electriciteit bewerkt. Om verraad te voorkomen, worden, gelijk men weet, de verschillende deelen van het moordtuig in drie verschillende fabrieken vervaardigd. Een Engelschman, Boxer genaamd, schijnt evenwel die uitvinding weder voorbij te zullen streven.^ Ook hij heeft een draagbaar kanon uitgevonden, dat 450 kleine ijzeren kogels uitwerpt. De proeven daarmede te Shoe- burynes genomenmoeten buitengewoon gunstig uit gevallen zijn. Het schrijven van Kossuth aan Deak behelst na eene herinnering aan hunne oude vriendschap het volgende „Mijn lot werd het als balling om te dolen u viel de door het vertrouwen en de achting der meerderheid van de beslissende elementen omgeven rol van leider ten deel; met die rol werden groote pligten en eene enorme verantwoordelijkheid u opgelegd. Op onze uit- eenloopende wegen waren onze uitgangspunten en onze paden verschillendbijna tegenovergesteld. Gij kunt echter niet zeggen dat ik u in den weg getreden ben, dat ik getracht heb u te belemmeren of uwe berekeningen te doen falen. Nu spreek ik rond en openwant ik zie dat onze natie op de glibberige helling van het laten varen van hare regten in gevaar, ja ten verderve gesleept wordt. Ik meen mij niet te vergissen als ik beweer dat de groote voorbeeldelooze invloed dien gij op de besluiten der natid uitoefent een gevolg is van het stand punt door u in 1861 gekozen, en dat de sleutel van uw verbazende zedelijke magt daarin te zoeken is, dat het instinkt van het onverdorven volk u, den leider op het gebied der vreedzame herkrijging van de nationale regtennog steeds waant op het regtsstandpunt van 1861. Dit echter is sedert lang niet meer het geval. Yanhet standpunt der terugerlanging van regten kwaamt gij op den glibberigen bodem van bet prijsgeven van regten, en daar elk standpunt zijne onverbiddelijke logica heeft, zie ik, dat op dit gebied de zaken zoo ver gekomen zijn, devt ik met smart de vraag moet doenwat blijft er nog van de zelfstandigheid der natie op te offeren? Zooeven heb ik in de bladen kennis genomen van de den 18 dezer door het ministerie ingediende zes wets ontwerpen. Zij hebben mij aanleiding gegeven tot de vraagwelk wezenlijk staatsregt, welke constitutionele waarborg blijft nog over, waarmede onze natie zich voor hare offers, ik wil niet zeggen troosten maar ten minste mystificeren kan, dat zij nog steeds een natie, nog steeds constitutioneel is Door de verklaring van het Hongaar- sche leger tot een deel van het Oostenrijksche en het stellen van dat leger onder eene rijksbestuur niet ver antwoordelijk aan den Hongaarsclien rijksdag, en ten 'slotte door het onderzoek van het budget van oorlog aan de delegatien op te dragen heeft onze natie de hoogste, meest praktische waarborgen van het constitutioneel staatsleven verloren en daarmede ook de bevoegdheid, om het over de volken zooveel ongeluk verbreidend krijgsregt van het standpunt zijner eigen nationale be langen zooveel mogelijk te breidelen en de internationale betrekkingen te controleren. Hierdoor is het tot een zeer ondergeschikte rol veroordeeld ministerie niet meer on afhankelijk en bij deze opoffering van zijne regten kan de Hongaarscke rijksdag hoogstens de rol spelen van eene versterkte comitaats-congregatie. Wat het ontwerp voor de gemeenschappelijke aangelegenheden nu ten offer brengt aan de zoogenaamde eenheid van het rijk en zijne positie als groote mogendheid, is in hoofdzaak juist datgene wat in 1848 als ultimatum vóór den inval van Jellachich van ons verlangd werd. Een ultimatum was het, mijn vriend, een op de punten der bajonetten ons aangeboden ultimatum. Het gansche ministerie, gij en Eötvösevenzeer als iken ik zoo goed als de gansche rijksdagwezen met verontwaardiging dien onregtvaardigen eisch af. die den zelfmoord der natie in zich sloot." Miclcleltmrg;, 3 Junij. Naar wij vernemen, zullen, tengevolge eener ministerieele beschikking, in het vervolg ook vrouwen toegelaten worden tot het afleggen van het examen voor leerling-apotheker. Wij vernemen dat de audiëntie, door den gemeente raad van Vlissingen aan den minister van binnenlandsche zaken aangevraagd voor eene commissie uit zijn midden, ten einde de behoefte dier gemeente van eene naauwere aansluiting aan den staatsspoorweg nader toe te lichten, tegen aanstaanden Zaturdag door zijne exc. is toegestaan. Den 4 July a. s. zal te 's Gravenhage worden aan besteed het houwen van 21 wachters-woningen voor het gedeelte van den spoorweg van Bergen-op Zoom tot Goes tusschen de Ooster-Schelde en Goes. Ziorikzee, 6 Junij. Naar men verneemt heeft Z. M. bij een dezer dagen genomen besluit de opheffing van eenige vestingen bepaald, o. a. van Maastricht Yenlo en Bergen-op-Zoom. Z. M. heeft vergund aan M. W. J. de Visser, notaris binnen het arrondissement Zierikzee, zijne stand plaats van de gemeente Oud-Vossemeer over te brengen naar de gemeente Tholen. Te Larazwaarde heeft de bliksem Zondag nacht 2 wieken van een steenen windkorenmolen verpletterd zonder echter brand te veroorzaken; de schade wordt op circa ƒ300 begroot. Te Rapenburg werd één wiek van een molen verbrijzeld, terwijl binnen den molen brand ontstond hoewel spoedig gebluscht, berekent men de schade op ƒ1000. Te Oostburg werd de toren der herv. kerk getroffen, doch geen brand veroorzaakt; een der stijlen van de galerij en een menigte leijen van den toren zijn zwaar beschadigd. Onder de gemeente Hoek sloeg de bliksem in een boom. De minister van oorlog heeft ter uitvoering van het kon. besluit van 12 Mei betreffende de vereenigingen tot bevordering der weerbaarheid o. a. bepaald, dat voor elke vereeniging, met 's konings toestemming be staande, voor elk geweerdragend lid 40 scherpe en 10 losse patronen per jaar zullen worden verstrekt, en dat die vereenigingen welke met 1 Julij a. s. de toestemming des konings niet hebben verkregen, de hier bedoelde verstrekkingen niet zullen bekomen. Men berigt het volgende De reductie van 50 aan landverhuizers toegekend, die op de staats-spoorwegen reizen, wordt alleen dan toegestaan, wanneer zij zich begeven hetzij naar de haven van inscheping, hetzij naar een station van overgang, op eene andere lijn; in dit laatste geval moeten zij den stationschef bewijzen, dat zij zich over de staats-spoorwegen onmiddellijk naar de haven van inscheping begeven. In alle andere gevallen worden landverhuizers met gewone reizigers gelijk gesteld. De tentoonstelling die thans te Parijs wordt ge houden, wordt door duizende vreemdelingen bezocht. Wij meenen onzen lezers geene ondienst te doen met hen te wijzen op de buitengewoon goedkoope gelegen heid, welke thans bestaat, om daar heen te reizen. Op Vrijdag 14, 21 en 28 Junij zullen wekelijksche treinen loopen zonder overgang van rijtuigen van Holland naar Parijs. Het vertrek is bepaald van Amsterdam 'smorg. 9 u. 10 min. en 11 u. 10 min., van Rotterdam 's nam. 2 u. 30 min. en van Roozendaal 's nam. 5 u. 40 min. om den volgenden morgen ten 6 u. 15 min. te Parijs aan te komen. De terugreis geschied den volgenden Donderdag 's avonds ten 7 ure, waarmede men des Vrijdags morgens ten 7 u. 5 min. te Roozendaal aan komt. De prijzen zijn: van Rotterdam naar Parijs, 2de klasse ƒ11,25, heen en terug ƒ16,45, 3de klasse ƒ8,15, heen en terug 11,70, van Roozendaal, 2de klasse ƒ9,60, heen en terug ƒ16,45, 3de klasse ƒ7,heen en terug ƒ11,70. Twee kinderen van 3 tot *7 jaren worden met één biljet toegelaten. Op de Parijsche tentoonstelling wordt het koninkrijk Wurteinberg o. a. door een boekwerk vertegenwoordigd, dat waarlijk „eenig" is. Dit boek voert den titel Golasta en bevat ritualen, doop- en lijkzangen der Mandaërs. Het is door den geleerden bibliothecaris dr. Enting te Tubingen bewerkt, en het eerste werk over Mandaësche originaliteiten, dat openbaar gemaakt is. Daar er tot heden geene beweegbare typen voor deze taal bestaan, was de uitgever genoodzaakt het geheele werk te doen autographeeren. De Mandaërs, ook Sabirs, of volgelingen van Johannes genaamd, maken eene secte uit, die nog ten getale van 500 zielen aan de oevers van de Enphraat en den Tigris bestaat, met een eigen godsdienst, eigen heilige boeken, eene eigen taal en eigen schrift. Bij de N.H.M. is heden het telegrafisch berigt ontvangen dat het schip Kai-Yoo-Mar, 13 April te Yokohama is gearriveerd Schip en machinerien waren in de beste orde. I menschen en het onderwijs op de scholen, zal men nog J wonderen van zien. Zoo worden de menschen reeds wijs gemaakt, dat de artikelen der Hervormde geloofsbelij denis een ieder het regt geeft om bet zwaard aan te gorden, en om allen het hoofd af te slaan die niet re geren naar de voorschriften dier artikelendoch of die onnoozele rebellen zich met hun wetboek voor den regter zouden kunnen verantwoorden, is niet te veronderstellen. De regter houdt zich aan het wetboek Napoleon, niet aan artikelen van geloof. Keizer Napoleon heeft op de tentoonstelling te Parijs ontmoet: twee monniken uit het klooster la Trappe in Belgie, en heeft hen 350,000 franc toegezegd bij termijnen te betalen. Die mensclien slapen op een steen als hoofdkussen, lusten geen vleesch, drinken geen wijn, dragen geen hemden en stinken als poepen; dus, die menschen hebben geen geld noodig, en toch wordt het gegeven, hoe vol hunne spaarpotten zijn. Verwacht te Londen in den loop dezer maand den Grootvorst van Rusland met zijn bruid, mitsgaders de Koning George van Griekenland. Een bakker te Bwordt den raad gegeven, bij zijne kalanten geen I brood meer te laten brengen door eene meiddie op j den wal des avonds les krijgt van de kanonniers om in in bet vuur te exerseren. Te N. zal eene weelderige weduwe zich maar blijven vermaken met zwager Jan nu zij iemand van B. niet meer voor den gek kan houden. Wordt verlangd te N. met de Pinksteren: eenige koorzangers in de roomsche kerk, om zich te verbinden j niet te vloeken in plaats van latijn te spreken of te I zingen, of Kootje za.l ze vinden. Op den molendijk I te H. wordt eene dame aangeraden, geen kwaad te spre ken van vreemdelingen, anders zal zij te Neuzen niet wel ontvangen worden. Gcmeng-de berigtcn. De minister van buitenlandsche zaken is zoo dikwijls aangezocht, zelfs op een bal bij prins Frederik, om toch zijne benoeming te laten welgevallen als gouverneur- generaal van Indie, maar de man heeft er altyd voor bedankt, hoe winstgevend het is. In Engeland wordt een gouverneur-generaal van N.-Indie reeds genoemd: de groote koopman in koffij en suiker, even als Napo leon I genoemd werd: de groote koopman in tabak. Dus, als Mij er het zoo ver moet brengen als Napoleon het gedaan heeft, dan zal hij een groot debiet krijgen. Nog zijn er altijd ongeloovigen die in het volgend jaar een oorlog ophanden zien; niet zoo zeer uit vij andschap tusschen koningen en keizers zelf, maar alleen uit de grap om te zien, wie het knapste is om de meeste menschen dood te schieten in een bepaalden tijd. Volk is er te veel, en dat wordt gevaarlijk voor de meeste troonen in Europaen het is beter om eene opruiming van menschen te maken, dan dat de vorsten moesten gaan loopen. Wat er ook mag gebeuren in den loop van dit jaar, en wat er ophanden staat in het volgende jaar, zal men wel te weten komen in September als de troonrede uitgesproken wordt. De koning zal wel weten hoe de vork aan den steel zit, en zal niet zeggen, als het niet waar is, dat alles op den besten voet staat met de buitenlandsche mogendheden, en niet zeggen, dat de welvaart overal zigtbaar toeneemt, tot zelfs in de leen banken toe, als het niet waar is. In een stadje in Oostenrijk heeft een brand plaats gehad waardoor 7000 menschen van alles beroofd zijn, en meest in de open lucht zich moeten ophouden. 1400 woningen zijn afge brand, en de schade bedraagt anderhalf millioen florijnen. Groot is dus de nood, maar de keizer van Oostenrijk, heeft zoo milddadig geweest om 300 florijnen aan de noodlijdenden te doen toekomen. Dus, geen gekheid. Het afmaken van koeijen, het doodschieten van AME R I IC A. Schurkerijen der Amerikaansche regeringspersonen. Het is niet lang geleden, dat de heer Thaddeus Stevens, de Pensylvanische wetgeving van opligterij in het groot beschuldigdedezelfde smet kleeft echter aan het wetgevend ligchaam van ieder Staat. De menschen komen er arm in en gaan er rijk weer uit. Omkooping en bedrog wordt openbaar en met hondsche onbeschaamd heden gedreven, door lieden, die als bedriegers van beroep bekend staan, en die wegens hun beroep niet minder geacht worden. Onlangs hield het wetgevend ligchaam van Albany zich onledig met de aanneming van wetten, ten voordeele van maatschappijen en enkele personen, met uitsluiting van alle maatregelen, die de ljelangen van het publiek eischen. De leden werden tegen zware steekpenningen omgekocht, en dat op een elders in het staatkundig leven onbekende, alleronbe- 8chaamdste schurkachtige manier. Een schrijver in de New-York Tribune, heeft eenige buitengewone bijzon derheden, niet in algemeene termen, maar van bepaalde schurkerijen, iu zich door omkooperij alles te laten welgevallen, aan den dag gebragt, van leden der wet geving, wier namen hij noemt. De schrijver zegt: In de laatste twaalf jaren zijn er geen tien mannen in den Senaat en geen dertig in de Vergadering geweest, die uit eigen beweging, of uit grondbeginsel voor een stads spoorweg-concessie of voor eenig plan van persoonlijk karakter, of ten profijte van individueelen aard zouden gestemd hebben. Bij elke gelegenheid waar zulk een toe stemming van het wetgevend ligchaam werd verkregen, moest men voor zekere stemmen met klinkende specie vooruit betalen, en aan een nog grooter aantal dier heeren, hun aandeel in den intrest verzekeren. De schrijver komt nu met eenige beschuldigingen voor den dag, waarbij hij man en paard noemt. Sedert 1853 heeft de New-Yorksche Centraal-Spoorweg-Maatschappij over een half millioen dollars aan steekpenningen betaald. In 1865 wilde deze maatschappij een zekeren maatregel genomen hebben, die aan de leden der Commissie van den Senaat werd opgedragen, wier namen door den briefschrijver genoemd worden. Deze leden ten getale van vijf, bedongen van de Maatschappij voor hun stem 20,000 dollars en men beloofde ieder hunner nog 5000 bovendien, indien de voordragt als wet werd aangenomen. Dit was inderdaad een ruime betaling, maar toch waren de heeren, geroepen om de belangen des volks te vertegenwoordigen er niet mede te vreden. De voordragt zegt de schrijver, werd ten laatste in den Senaat aangenomen, nadat er weer op nieuw geld gedokt was, en geen klein sommetje ook. Een Senaatslid, een alles behalve groot licht, eischte twintig duizend dollars voor zijn stem, en aan zijn zedigen eisch werd terstond voldaan. Tien duizend dollars werden hem vooruitbetaald terwijl hij de rest dade lijk na de aanneming van het voorstel zou ontvangen. In het jaar 1865 betaalde de maatschappij 100,000 dollars aan omkoopgeld. Van de wetgeving, die nu zitting houdt zegt de schrijverHun voorgangers werden dik wijls wegens omkoopbaarheid en schraapzucht aange vallen, maar de tegenwoordige verkoopen hun stemmen opentlyk knibbelen zonder gevoel van schaamte om den hoogsten prijs te bedingen, en roemen er later op dat zij hun stemmen zoo duur hebben verschagcherd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1