ZIERlkZEESCIIE NIEUWSBODE. No. 2421. Woensdag 5 Junij 1867. 25s,e Jaarg. Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Aracrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Ycrscliynt: Op Woensdag en Zaturdag. A. <1 v e r t e 11116 n 10 cent voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondcne Stukken, franco. Zi.'i'ikzt'r3 Junij. Op de Gemeente Secretarie ligt Ier lezing van af 3 Junij gedurende acht dagen I". Het kohier der hoofdelijke belasting voor het loopend dienstjaar, zooals het nu door den gemeenteraad is vastgesteld. 2°. De door Burgemeester en Wethouders ont worpen verordeningregelende het gebruik van de op te rigten algemecne bewaarplaats voor fusten petroleum. N ieu ws tij dingen. De finantiele verslagen en daaruit afgeleide cijfers in Engeland geven merkwaardige resultaten aan voor het toenemen der weelde in dat land. Hoewel de vermeerde ring der bevolking in het negenjarig tijdvak, dat met 1865 eindigde, slechts 10 pCt. bedroeg, was het aantal belastbare mannelijke bedienden met 17 pCt. en dat der bedienden onder de 18 jaren oudmet inbegrip dei- tuinknechts en jagtbedienden, met 89 pCt. vermeerderd. Belastbare honden vermeerderden met 19 pCt.paarden van gemak of weelde met 28 pCt. Het meest sprekende cijfer is evenwel dat, hetwelk aanduidt dat gedurende het genoemde tijdvak niet minder dan 15,000 personen zich lieten inschrijven voor het regt om een geslachts wapen te voeren, waardoor zij op den naam van gentleman esquire regt verkregen, maar ook de daarvoor verschul digde belasting betalen moeten. De vier Feniansdie te Cork veroordeeld zijn verklaren geene genade van de kroon te begeeren en verblijden zich met de gedachte, dat zij helden en marte laars zullen worden en bij hunne stamgenooten in gezegend aandenken zullen blijven gelijk Robert Emmet, de eenige Ier, die in den loop dezer eeuw wegens landverraad of, gelijk de Ieren het noemen, wegens zijne vaderlandsliefde de doodstraf heeft ondergaan. Aangaande den brand te Brody wordt van daar van den 25sten gemeld: »Na een tijdsverloop van acht jaren werden wij gisteren weder door een vreeselijken brand getroffen. Ten vijf uren des namiddags vad den 23sten braken de vlammen door eene tot nu toe onbekende oorzaak, in eene naauwe steeg uit, die geheel uit houten huizen bestond. De vlammen namen spoedig toe, waartoe de hevige wind niet weinig bijdroeg. Er heerschte de grootste ver warring, en men wist niet waar men het eerst met blusschen een aanvang zou maken. Binnen een uur tijds stond een geheel kwar tier der stad in brand, zoodat vele aanzienlijke gebouwcu eene prooi der vlammen werden, waaronder de beide synagogen, het hospitaal enz. Binnen den tijd van 15 uren waren 700 huizen in de nsch gelegd en 4000 menschen zonder dak, terwijl tien men- schen den dood vonden. Dit laatste getal mag wel wonderbaarlijk klein heeten, als men bedenkt, dat de meeste met levensgevaar door de vlammen en den rook heen moesten vlugten. De koffers van monseigneur Dupanloup, die zich van Orleans naar Rome begeven heeft, zijn, gelijk wij eenige weken geleden reeds mededeelden, ledig te Rome aan gekomen. De dieven zijn niet ontdekt, maar, zoo als wij verwachtten, zijn de liberalen als de schuldigen be schouwd en een vijftigtal van hen in hechtenis genomen. Er zijn voorts missen gelezen om het verlorene te ont dekken en daartoe is ook de heilige Antonius van Padua in den arm genomen, die eene bijzondere magt bezit om het verlorene teregt te brengen. Men vermoedt dat de diefstal niet zoozeer de voorwerpen van waarde betrof, die de bisschop trouwens niet in zoo ruime mate bezit, dan wel zijne papieren, waarvan de kennisneming voor de liberalen van belang wordt geacht. rijft. 1 Junij. De Londensche „Punch" een deugniet van het eerste water, gaat nu met een effen gezigt vertellen dat de Koning van Pruissen, onze re gering de volgende voorwaarde heeft gesteld ingeval Z. M. de wereldtentoonstelling met H. D. tegenwoor digheid mogt willen vereeren. Het paleis du Luxembourg mag Z. M. niet tot verblijfplaats worden aangewezen De policiebewaking van het tentoonstellingsgebouw wordt door 153 „sergeants de ville," en 52 agenten van policie in volle montering waargenomen. De „sergeants de ville" zijn allen menschen van zekeren leeftijd en volkomen voor de naleving hunner pligten berekend, zonder over het algemeen het publiek te beleedigen. De agenten van policie, integendeel, zijn mannen die tegen allen dievenstreken zijn opgewassen, en die, wilde de Keizerlijke kommissie een examen in de kunst van stelen houden, voorzeker de prijzen zouden winnen. 29 briga diers en onder-brigadiers voeren het bevel over dit korps. Bovendien marcheert eiken morgen een kompagnie van 110 gardes de corps onder bevel van een luitenant, uit hun kazerne naar het gebouw om aan de ingangen op post te staan. De policie-wachten zjjn geplaatst, de eene bij de uiterste punt der Belgische sectie, bevattende de kamer van den kommissaris van policie, van den vrede- regter, de aanklagtkamers, enz. de andere policie-wacht is geplaatst bij den Pont de Jena en den ingang der Ecole Militaire. Deze twee gebouwen zijn volkomen gelijk. Ieder bevat een gevangenis, of zooals de gevan genissen der policie alhier heeten„un violon" voor mannen, die van 15 tot 20 personen kan bevatten, en een „violon" voor vrouwen op gelijke schaal. Ieder post bevat 42 bedden ten gebruike der policie agenten. Den 24sten der vorige maand des avonds ten 11 ure, steeg de thermometer tot op 3 graden boven, en ten 2 ure viel hij tot op twee graden onder het vriespunt. In dezen nacht zijn de verwoestingen van de Mal- rousse, die sedert drie weken heerschte, aanmerkelijk vermeerderd. Er woei een noordoostenwind, en de lucht was helder. Toen de zon opging, was alles met ijs bedekt. De erwten die in bloei stonden, zijn geheel weg, zoodat zij op nieuw geplant moeten worden. Ook de wijnbergen hebben zooveel geleden, dat nu reeds de helft van den oogst verloren is. De bloemen zijn schier allen geheel zwart. Ook de roggevelden hebben zwaar geleden. Iïeiig-olo, 30 Mei. Heden (Hemelvaartsdag) had alhier aan den ouden molen de gewone jaarlijksche ont vangst der brooden plaats, welke als recognitie dooi de voormalige markgenooten der Drensborg-Hattemer mark (in deze gemeente en die van Zelhem gelegen) moeten geleverd worden. Ieder markgenoot moet een brood leveren van minstens 22 halve ned. ponden, ten behoeve der armen dezer gemeente en die van Zelhem. In het geheel werden geleverd 2447 ponden. Het zwaarste brood, wegende 144 ponden, werd "bezorgd door den heer G. J. Massink, te Zelhem. Ilellouw, 31 Mei. In het voorjaar was hier en in de omliggende dorpen algemeen gebrek aan veevoeder. Thans schijnen de landbouwers te willen zorgen dat zulks niet weder plaats heeft. Op eene verpachting van het grasgewas hier gehouden werden aanzienlijke som men geboden. Voor een stuk hooiland van 700 vierk. roeden werd ƒ150 besteed; zoodat men berekent, dat de 1000 pond hooi op 17 a 18 gulden komen te staan. De landerijen in de gemeenten Tuil, Waardenburg en Herwijnen staan nog voor het grootste gedeelte onder water. Bij het polderbestuur van Haaften en Hellouw zijn verscheidene verzoekschriften ingekomen om boven genoemde gemeenten door middel der liellouwscke ma chine van het water te bevrijden. Naar men verneemt zullen Tuil en Waardenburg geholpen worden. Herwij- nen zou insgelijks geholpen wordenhadden er zich geene bezwaren opgedaan, die Haaften en Hellouw in onaangenaamheden konden brengen. Arnliem.31 Mei. De sneltrein van 2.35 van Utrecht naar Arnhem is gisteren even boven Utrecht ge derailleerd. De locomotief stortte in eene sloot; een bagagewagen en twee rijtuigen zijn totaal omgeslagen en op de locomotief geworpen; van de andere rijtuigen, die den trein uitmaakten, zijn de meesten in het zand te regt gekomen. De reizigers hebben geen letsel gekregen. Alleen een conducteur, die in den goederenwagen plaats had, heeft zich ernstig aan de hand bezeerd. Dit ongeval is toe te schrijven, volgens ooggetuigen, aan den slechten toestand der dwarsleggers, waarvan sommigen bijna geheel vergaan zijn. Gedurende de maanden Augustus en September zullen weder tot het houden van practische oefeningen in de legerplaats bij Zeist troepen worden vereenigd. Men leest in de Arnh. Ct. De berigten uit Indie leveren bij voortduring het bewijs, dat de heer Mijer niet is wat men verwachtte dat hij wezen zou. Men weet niet tot welke rigting hij behoort, welke partij hem „heeft." De heer Mijer heeft eenmaal den bijnaam van Zwarte Piet gekregen, waar schijnlijk om zijn voorkomen; kan het nu wezen dat hij dien bijnaam wil handhaven en, even als de Schoppen boer in het bekende gezelschapsspel, voor de medespelers telkens verborgen wil doen blijven in wiens handen hij is? Goes, 4 Junij. Heden nacht ontlastte zich boven deze gemeente een onweder, zoo hevig als men zich geen tweede heugt, het hield den ganschen nacht aan en was verzeld van stortregen. Gelukkig zijn wij voor groote onheilen gespaard, althans bepalen zich die tot eenige schade aan daken en aan eene onzer molens. Bij den heer F. in de lange Kerkstraat, ging de bliksem door den schoorsteen en baande zich een uitweg door het raam, op andere plaatsen heeft de massa ge vallen water eenige schade aangebragt. Z. M. heeft benoemd tot Griffier bij het kanton- geregt te Cortgene mr. E. Frieswijkadvocaat te '8 Gravenhageen tot Griffier bij het kantongeregt te Harderwijk mr. P. L. de Gavere, thans Griffier bij het kantongeregt te Cortgene. Dreiselior, 3 Junij. Heden morgen ten ongeveer half vier ure, is de spits van de gemeente-toren door het onweder getroffen, met het gevolg, dat hij tot be- neden het uurwerk is afgebrandde annex gebouwde kerk met aanhoorigheden is behouden gebleven. Op de helft der lengte van de spits, aan de noord oostzijde, was de brand het eerst zigtbaar en was da delijk de gemeente-brandspuit met deszelfs bestuur en verdere geaffectueerden op de plaats des onheils tegen woordig en werkte onmiddelijk op uitmuntende wijze, echter alleen tot behoud der kerkomdat de aan merkelijke hoogte van den brand niet te bereiken was en bovendien daar toch aan geen blusschen te denken viel. Al spoedig kwamen ook de spuiten van de naburige gemeenten Noordgouwe en Zonnemaire met hunne man schappen ter hulp en bestaan alle reden van dank baarheid voor den ijver en de bereidvaardigheid, waar van deze zich hebben gekweten, en ook daardoor zeer veel hebben toegebragt tot behoud van het kerkge bouw en als het ware van het geheele omliggende dorp, dat toch bij het afbranden der kerk, niet buiten gevaar zou zijn geweest. Ook uit Zierikzee arriveerde eene spuit met deszelfs bestuurwelke door ingezetenen dezer gemeente in werking gebragt zijnde goede diensten heeft gedaan doordien hij, door de voortbrenging van meerdere kracht en grootere lengte der slangen, zoodanig kon geplaatst worden, dat de pijp binnen den toren bij het uurwerk kon gebragt worden en al spoedig al het daar bran dende buiten gevaar gebragt had. De toren was tegen brandschade geassureerd bij de Zeeuwsche Brandwaarborgmaatschappij. Ongelukken zijn niet voorgekomen, dat te opmerke lijker isindien men in aanmerking neemt de groote hoogte waar de brand voorviel en daarheen klimming door personen die meerendeels aan geen klimmen ge woon zijn, terwijl het naar beneden vallen van brandend hout en gesmolten lood het gevaar groot maakte. Ziei-iltxee, 3 Junij. Iu den afgeloopen nacht om streeks 2 ure barstte boven deze stad en omstreken een allerhevigst onweder los hetwelk tot ruim 4 ure voortduur de. Felle bliksemstralen doorkliefden in verschillende rigtingen onophoudelijk de luchtgevolgd door zware donderslagen. Elk vreesde daarvan de gevolgen te onder vinden of te vernemen. Weldra ontdekte men dan ook brand in de rigting van de gemeente Dreiselior, terwijl spoedig daarop uit die gemeente een verzoek om assis tentie kwamdaar de bliksem in den dorpstoren was geslagen, welke in de onmiddelijke nabijheid der kerk stond. Dadelijk was onze ijverige brandweer gereed hulp te verleenenen de spuit No. 2 vertrok derwaarts. (Zie verder het medegedeelde uit Dreiselior.) Binnen deze stad werd een persoon die zijn raam wilde sluiten door den bliksem aan het aangezigt en zijn arm getroffen, men heeft evenwel gegronde hoop dat hij spoedig zal herstellen. Voegt men hierbij dat eenige boomen door den bliksem werden doorklieft, dan zal men kunnen nagaan, dat het onweder van dien nacht langen tijd in het geheugen van Zierikzee's ingezetenen zal bewaard blijven. Naar wij vernemen is de bliksem mede geslagen in de buiten-meestoof te Brouwershaven, zonder verdere gevolgen te hebben. Overigens hebben wij van geene ongelukken in dit eiland vernomen. Bij provinciaal blad no. 68 heeft de commissaris des Kouings aan Burgemeesters en Wethouders in deze provincie medegedeeld, dat over het dienstjaar 1867/68 op de personele belasting zullen geheven worden 20 opcenten voor het rijk en 10 voor de provincie, en voor de gemeenten zooals die over 1866/67 zijn geheven, met deze uitzondering dat alsnu het getal opcenten voor de gemeenten Hengstdijk 50, Nieuwerkerk 15 en Zonnemaire 15 zal bedragen. De N. R. Ct. deelt het volgende mede aangaande het voorgevallene te Benschop „In den afgeloopen nacht wilde de landbouwer v. O., tevens wethouder in deze gemeente, vee vervoeren over de lijn tot wering der runderpest. Hij werd door de alhier gestationneerde militairen, die met de bewaking der lijn zijn belast, aangemaand van zijn voornemen af te zienmaar hieraan geen gehoor gevende, losten zij op hem hunne geweren, met het gevolg dat hij, door twee kogels getroffen, nederzeeg en thans aau zijne wonden is overleden." De N. Utr. Ct. geeft de volgende lezing: „Heden nacht ten half twee uur is de wethouder van Benschop, Cornelis van Os, door een der wachthebbende militairen doodgeschoten. Men meldt ons, dat hij plannen gemaakt had om zijn buurman te Lopik op de grens der lijn aan vee te helpen, terwijl hij met zijn land buiten de lijn lag. Aangeroepen zijnde moet hij ge weigerd hebben te zeggen, wie hij was, verklarende dat hij op zijn eigen land zich bevond. Daarop had het geval plaats. Men vond hem nog levend maar spoedig blies hij den adem uit. De officier van justitie is dadelijk naar de plaats des ongeluks vertrokken. Wij onthouden ons van opmerkingen in deze zaak, die zeer duister is, daar men zegt, dat de doodgeschotene volstrekt niet tot de uitvoering van zijn plan was over gegaan en dat alleen de horden van zijn op dat van zijn buurman lagen. Wij geven dat echter niet voor zeker op." Uit Hamburg en Bremen wordt gemeld, dat de toevloed van landverhuizers naar Amerika zoo groot is, dat in weerwil van het wekelijksch vertrek van groote stoomschepen, aan de aanvrage om passage in het gun stigste geval niet dan na veertien dagen tijds gevolg kan worden gegeven. De landverhuizers bestaan grootendeels uit Mecklenburgers. Hanoveranen, Keurhessen en Nas- sauersook uit Zuid-Duitschland komen zij voortdurend in groote menigte. Men meldt uit de residentie dd. 31 Mei: Het voorbeeld door mij aangehaald van de wijze waar op in de hoogste klassen in de residentie getracht wordt den hoofdelijken omslag te ontloopen, heeft in het Dagblad bepaalde tegenspraak ondervonden. De redactie verklaart in hoofdzaakdat zij zich op de secretarie dezer gemeente heeft overtuigd dat mijne mededeeling omtrent den minister van buitenlandsche zaken slechts een praatje was. Na zulk een bepaald démenti, zie ik mij verpligt, hoe ongaarne ik op dergelijke zaken terugkom, mijn vorig berigt niet alleen te handhaven maar zelfs te ampliëren. Uit mijne mededeeling vloeide van zelf voort, dat de bron waaruit het Dagblad zijn zoogenaamd démenti is gaan putten, daartoe volstrekt geene inlichting kon ver schaffen (officieel althans niet), want ik heb uitdrukkelijk gezegd dat de minister van buitenlandsche zaken ten laatste in zijn aanslag berust heeft. In zoo verre moet ik mijne mededeeling rectificeren, dat dezelfde poging ten vorigen jare aangewend op dezelfde wijze geëindigd is. Dit strekt evenwel tot ver sterking van de strekking van mijn berigt. Als ampliatie er van kan ik mededeelen dat ten vorigen jare door een ambtgenoot van genoemden minister, die ook een buiten verblijf heeft, dezelfde exceptie is opgeworpen welke blijkbaar ter goeder trouw in dwaling verkeerde, daar hij in zijn aanslag onmiddellijk berust heeft en dit jaar zonder eenige tegenwerping zijn aanslagbiljet heeft in gevuld. Het démenti van het Dagblad berust dus op onjuiste données. {Arnh. Courant.) Gcmoiiffde toerig-ten. Nu de gekroonde hoofden weder maatjes zijn, zullen die mannen malkander ontmoeten te Parijs, en er zullen geen kosten gespaard worden om die lui prachtig te onthalen. De keizer van Rusland zal bij Napoleon onder één dak logeren met den sultan van Turkije; de koning van Pruissen en den keizer van Oostenrijk in een minder logement, terwijl onze Majesteit met den sire van Belgie afzonderlijk zullen worden geherbergd. Ook het lieve koninginnetje van Spanje zal met de koningin van En geland de feestmalen bijwonen bij Napoleon. Kortom, men zal daar vergaderd zien, al den rijkdom van Europa. Zoodra de grootste drukte op de tentoon stelling te Parijs is afgeloopen, zal Napoleon een bezoek gaan brengen bij zijne collega's te Petersburg, Berlijn en Weenen; zoodat er vooreerst aan geen oorlog zal gedacht worden. Vóór 60 jaar heeft Napoleon I zeker niet kunnen denken, dat zijn neef in Rusland vorstelijke eer zoude bewezen worden. Wat nog nooit gebeurd is, is verleden week te Parijs gebeurd; er werd namelijk op den marktdag geen zak graan verkocht, dat toege schreven wordt aan den grooten voorraad die in Frankrijk is opgehoopt ten tjjde er een algemeenen oorlog ophan den was. Wordt die massa graan nu ter verkoop aan geboden, dan is eene daling zeker. De duurte ontstaat dus niet door gebrekmaar door speculatie, zooals den meesten tijd. Zooals het zich nu laat aanzien zullen de officieren van de schutterij en de scherpschutters, dezelfde eer moeten bewezen worden als de officieren bij de Russische garde. Ieder zal moeten aanslaan voor een man met een degen en een sjerp, al ware het een schoenlapper. Gaat dit goed, dan zullen er meer officieren komen dan soldaten, en binnen een paar jaar zal men een leger hebben van enkel officieren die nergens voor deugen. De Engelschen beginnen te begrijpen dat de Hollandsche boeren nog slimmer zijn dan de En- gelsche joden, en daarom zal den invoer van Hollandsck vee, of het een geboorte-akte heeft uit Vriesland, Zee land, Groningen of van waar ook verboden worden, omdat er meer dan genoeg zieke runderen in Engeland worden ingevoerd, die de ziekte weder hebben medegebragt. Ook met het verkoopen van vleesch van verdachte run deren gaat het in Holland zeer slim. Bij voorbeeld, een boer heeft een paar koeijengeeft die zeer laag aan voor den accijns, en de commiezen benaderen die koeijen, slagten die, vragen dispensatie voor het vervoer van vleesch, dat nooit geweigerd wordt, en verkoopen het in groote steden, en deelen de winst met den boer. Een dametje te Poortugaal heeft een twaalftal gefor meerd om er één papatje uit te zoeken, als het noodig is, maar zij zal er bezwaarlijk een vinden. Stoffel te B. wordt aangeraden zulke onwaarheden niet te verspreiden van een meisje te Sch., anders zal hij ont maskerd worden. Onder Driewegen heeft een boer thans wel een paar honderd man uoodig om zijne tarwe te komen wieden, want hij heeft er nog geen cent aan besteed om die schoon te houden. Die menschen zouden dan voor niet moeten komen werken, want hij besteed liever zijn geld aan modepoppen, dan om zgn land te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1