l\o. 2420. Zaturdag Junij 1867. 25s,e Jaarg. Afkondiging. Nieuwst ij d ingen ©«geland. ©nuflUjie. ZJjïifiiZEESCIIE NIEUWSBODE. Men abonneert zieh In Nederland bij dun Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. I„ Noord-Amcrika bij J. QU1NTUS, te Grand Rapid», Slaat Michigan. Ab 1111 cments-PHjs: VOOR KKIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenJ 1»^°- Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord'-Amcrilca, franco New-York - 3,90. V erscli ij i» t: Op Woensdag en Zaturdag. Adyertontiên: 10 cent voor eiken regel. Zcgulrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bh reau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Schouwing op de Wegen, Voetpaden, Slooten, Heu len en Duikers in het Poortambacht van Zierikzeeop Woensdag den 12 Jnnij e. lt. Railway-News vermeldt, het volgende vreeselijke voorval: Een paar weken geleden werd een bejaard heer in do nabijheid van de Syracuse-Itinghamton- spoorweg, niet ver van Ringhamton, door twee roovers aangevallen en van alles beroofd. De boosdoeners sloegen den ouden man wreedaardig, zoodat hij buiten kennis geraakte, en legden den mishandelde op de rails, opdat de eerst aankomende spoortrein het door lion aange vangen afschuwelijke werk zou voltooijen. Als door een wonder werd het bloedende en misvormde ligchaam <~ntiekt, en de pogingen 0111 de nog sluimerende levens- nik op te wekken, met goed gevolg bekroond, zoodat mishandelde man gered is. De roovers zijn op aan- ijzing van den beroofde gearresteerd. Welke groote veranderingen onze aarde in den op der tijden ondergaan heeft, blijkt onder anderen it de ontdekking in eene steenkolenmijn in Engeland, hales Park Collierygedaan. Uit een aantal ontwijfel- are teekens heeft men de overtuiging bekomen, dat 'aar ter plaatse eenmaal eene reusachtige, snel stroo iende rivier bestond; het bed van dezen stroom ligt hans p. m. 1(50 voeten onder den beganen grond. Particuliere dépêches uit Jassy aan de Patrie melden lat de gemoederen daar ter stede in beweging waren ebragt door betreurenswaardige maatregelentegen ?raëlitische huisgezinnen genomen krachtens eene cir- ulaire van den minister van binnenlandsche zaken. )vereenkomstig die aanschrijving zouden de overheden litgenoodigd geworden zijn om de door Israëliten ge- ouden winkels, koffijhuizen, enz. terstond te doen slui- en en om die Israëliten zeiven op het rumaansche jrondgebied te doen brengen. Ook het Journal des Débats en de Independance Beige ermelden geruchten van eene nieuwe jodenvervolging n Rumanie. Een nader berigt meldt, dat de Israëlitische gemeente e Jassy zich tot de Fransclie regering heeft gewend im bescherming barer geloofsgenooten in de Donau- 'orstendoinmen Vreeselijk zijn de bijzonderheden der verwoestingen, n den jongsten tijd door overstroomingen in verschillende ieelen dezes rijks aangerigt. Bruggen zijn vernield op de iVolga, de Dunaen andere rivieren; de gemeenschap op de Dunaborg, Seporikhoff en Nijni Novogerra spoorwegen sverden er door afgebroken. De aankomst der post werd op rele plaatsen, zoowel in Rusland als in Polen er door ver traagd. Langs de Volga, de Sowra, de Swiaga, den Bailog an den Don zijn de telegraaf-palen uitgerukt en de kabels door deze rivieren geheel en al weggespoeld. Vele kleine schepen zijn op de Volga vergaan, verscheiden stoomers erg beschadigd en een gezonken. De drijvende schouwburg is door het ijs stuk gesneden, en door een stroom mede ge voerd. De stad Friedrichsstadt aan de Duna, werd geheel en al onder water gezet; te Vitebsk steeg het water tot aan de daken der huizenin de lagere gedeelten van Moscou waren de straten in kanalen herschapen en kon de gemeen schap slechts met booteu onderhouden worden, zoodat de oude stad op Venetie geleek. Vele kerken bleven gesloten flat, daar het in clelijdensweek zijnde, eene groote teleur stelling was, voor diegenen, die hun jaarlijksche devotien, gedurende de laatste week der vasten verrigten. Maar ter wijl men in eenige gedeelten des lands veel door de over vloedige sneeuw leed, zijn er weer andere oorden waar men jbver te weinig sneeuw klaagde. Volgens de „Messager IrOdessa" is er veel wintergraan verloren gegaan, doordien ter te weinig sneeuw was gevallen om het jonge gewas tegen de felle koude te beschutten. En inderdaad, gebeurt het dikwijls in dit uitgestrekte rijk, dat terwijl de bevol king in de eene provincie niets te eten heeft, die in een andere, slechts eenige uren verder op gelegen, zooveel graan heeft, dat zij er geen weg mede weet, dat het geval a, wanneer de slede wegen onbruikbaar zijn en zij dus jeen middelen van vervoer hebben. De Newa is dit jaar >ok veel later dan gewoonlijk (6 Mei) losgegaan, dat anders gemiddeld den 21 of22 April plaatsheeft, en altijd vóór jen 2den Mei, behalve éénmaal in de tien jaren. JFrawfetijfe. Parijs, 25 Mei. De heer Rothschild geeft morgen lp zijn prachtig landgoed Ferrière aan den Koning en le Koningin der Belgen een dejeuner. Den volgenden brief vindt men in de officiële - »Aan den lieer de Talleyrand. Parijs C Maart 1806. Mijnheer de Talleyrand. Het is mijne bedoeling, dat de staatkundige artikelen van den Moniteur in het ministerie van buiten- landsche zaken worden geschreven, en wanneer ik ge durende eene maand gezien zal hebben, hoe zij gemaakt zijn, dan zal ik aan de andere dagbladen verbieden anders over staatkunde te spreken dan door de artikelen van den Moniteur over te nemen. Napoleon. De dagbladen uit Algerie spreken van een jongen Franschman met name Bétouillegeëmployeerde bij de topographische dienstdie een waardig navolger van Jules Gérard belooft te zullen worden. Eenigen tijd geleden had hij zich voor dienstzaken naar Souk- haras begeven waar men hem mededeeldedat een leeuw in den vorigen nacht een os had weggesleept. Hij bragt dien ten gevolge zijn wapens gereed, en vatte tegen den schemeravond achter een boschje post op 15 ellen afstands van de overblijfselen van den os. Tegen twee ure in den morgenstoud verscheen de leeuw en begon op nieuw zijn maaltijdvan welke gelegen heid onze jager gebruik maakte hem twee spitskogels in het ligchaam te jagen. Het beest viel zonder geluid te geven neder, maar stond oogenblikkelijk weer op, en na eenige schreden voortgewaggeld te zijn viel het wederom neder dood. Het mat 9 voeten men veronderstelt, dat het 12 jaren oud was. Eenige dagen later ging de heer Bétouille in denzelfden omtrek op een nieuwen togt uitdaar hij gehoord haddat een leeuwin en twee leeuwen eiken nacht groote verwoes tingen aanrigtten. Hij begaf zich ter uitvoering van zijn plan naar het bosch, waarin deze dieren huishiel den bond een oude merrie als lokaas aan een boom vast, en ging zich achter een dik struikgewas ver schuilen. Hij was daar nog niet lang geweest of hij hoorde een gedruisch in de struiken en een prachtige leeuw verscheendie heel voorzigtig naderdeen den schutter op eenige schreden afstands voorbij gingdie echter op dat oogenblik niet kon losbranden wijl zijn geweer in de struiken was vastgeraakt. De leeuw liep toen om de merrie in een kring rond, likte zijne lippen en dook neder om den noodlottigen sprong te doen toen de jager op 40 ellen afstands losbrandde en hem twee spitskogels in de regterzijde joeg. Het dier stiet een ontzettend gebrul uit, en het boscli inrennende verdween hij uit het gezigt. Den volgenden morgen vond men zijn lijk op omstreeks 500 ellen afstands van de plaats der hinderlaag af. Het was een edel dier maar niet volkomen zoo groot als het vorige geschotene. Wceiien, 25 Mei. De gemeenteraad alhier heeft met eenparige stemmen het besluit genomen, om zich tot den rijksraad te wenden, met het verzoek, dat hij alles zal aanwenden om de versterking alhier te doen staken en beroept zich op de uitspraak van den beroem den Oostenrijkschen veldheer Aartshertog Karl, dat de verdediging der stad Weenen thans niet mogelijk is, daar de welstand te groot en de wijze van oorlog voeren te menschelijk is, om zulk eene stad aan eene beschieting of de vernieling barer have bloot te stellen. Een zonderlinge zelfmoord had den 18den te Koningsbergen plaats. De doodgraver van het altross- gartsche kerkhof, een 83jarig grijsaard, schoot zich dood om te voorkomen dat zijn lijk elders hegraven werd dan op het kerkhof waar hij zijn leven lang had dienst gedaan. De gemeente toch had besloten om dit kerkhof te sluiten en eerlang de lijken op een ander nieuw aangelegd kerkhof te doen begraven. De oude man heeft, vóór daarmede een aanvang werd gemaakt, zich van het leven beroofd. De Wiener Zeitung meldt omtrent een ongeval dat aan de aartshertogin Mathilda is overgekomen, dat jl. Woensdag namiddag te 5'/2 uren de aartshertogin het ongeluk heeft gehad, dat hare kleederen door eene nog onbekende oorzaak vlam vatten, tengevolge waarvan de beide armen, de hals, de rug en gedeeltelijk ook de beenen, ernstige brandwonden bekwamen. Een den vol genden dag uitgegeven bulletin meldde, dat ofschoon cle prinses weinig had geslapen, zij toch een vrij rustigen nacht had cloorgebragt; de pijn was matig, zij had geen koorts. Omtrent de aanleiding tot het ongeluk zijn de berigten uiteenloojjend. Zeker is het, dat de Prinses zich alleen op hare kamer bevond. Plotseling deed zij een schellen kreet hooren en toen men ter hulp snelde stonden hare kleederen in lichtelaaije vlam. Er brandde licht noch vuur in het vertrek, zoodat het vermoeden het waarschijnlijkst is, dat zij op een lucifer heeft getreden welke op den grond lag en dat toen deze daardoor ontbrandde, het vuur zich aan hare lichte kleederen mede deelde en die in brand zette. Een kamenier en een bediende waren de eersten, die de vlammen poogden te stikken. Het gelaat is. naar men verzekertonge deerd gebleven, maar de brandwonden van cle overige gedeelten van het ligchaam bleken al aanstonds zwaar en gevaarlijk te zijn. De „Klagenfurter Zeitung'.' meldt een vreesselijk ongeluk, dat bij Kenschack heeft jflaats gehad. De burge meester dier gemeente, die in een rijtuig met twee zijner zonen en een vrouwelijke dienstbode was uitgereden, werd door een hevig onweaer vergezeld van een geweldi gen stortregen overvallen, en zocht een schuilplaats in een oude zandgroef onder een vooruitstekend stuk grond. Kort daarop viel cle bovengrond, door den regen nat en losgemaakten in en begroef den wagen metal de personen, die er in zaten. Een vrouw, die toevalligerwijs eenigen tijd later de plaats des onheils voorbijging zag een paar denkop uit den grond steken, en liep naar het nabij gele gen dorp om hulp te roepen. De inwoners lieten geen tijd verloren gaan om zich naar de noodlottige plek te begeven en ruimden de aarde weg, maar zij vonden slechts vier lijken. Het paarcl, dat met den kop uit den groncl stak was in het leven gebleven. Te Wraclaw in Galicie heeft men voor een paar dagen uit den bij deze gemeente liggenden grooten vijver de lijken van twee meisjes gehaald, die doormiddel van een gordel vast aan elkander gebonden waren. Deze beide meisjes waren tusschen de 16 en 17 jaren oud en zeer schoon. Haar kleeren, mantilles, hoeden, crino lines, enz. had men op den oever gevonden, uit welke omstandigheid men dadelijk op het vermoeden van een ongeluk kwam, en dientengevolge den vijver naauwkeurig ging onderzoeken. In den zak van een der kleeding- stukken vond men het portret van een jongeling. Het gerucht wil weten dat de beide meisjesdie als de innigste vriendinnen bekend waren met evenveel lievig heid den jongeling beminden, en claar zij gevoelden, dat zij zonder zijn bezit niet konden leven, maakten zij aan deze botsing tegenover elkander een einde door zelfmoord. De tijding dat Pruissen zijn materieel en zijne troepen uit Luxemburg naar Rastadt zal overbrengen, beeft een vrij levendigen indruk gemaakt. Men vraagt zich af, of, nu wij naauwelijks ontslagen zijn van de Luxemburgsche kwestie, eene Rastadtsche kwestie te voorschijn zal treden, want indien het berigt zich be vestigt, zullen wij van Scylla op Cliaribdis verzeilen, van de eene moeijelijkheid in de andere vervallen. Rastadt toch is eene vesting van het groothertogdom Baden en kan dus in geen geval bezet worden door de Pruissen, die sedert de ontbinding van den Duitsclien Bond geenerlei regt hebben om aldaar troepen te onder houden. Het groothertogdom Baden maakt, gelijk gij weet nog geen deel uit van de Noord-Duitschen Bond. De bezetting van Rastadt cloor Pruissische troepen zou eene inbreuk zijn op het traktaat van Praag, waartegen Oostenrijk met kracht zou kunnen optreden. Hoewel men te Berlijn verrukt is over de jongste rede des keizers van Oostenrijk, waarin hij verklaart geenerlei racune meer te hebben, gelooft menigeen niet, dat de beide gouver nementen groote vrienden zijn. 23-clqic. In cle kamer van afgevaardigden heeft de heer Rogier medecleeling gedaan van cle conclusien der buitenlandsche ingenieurs betreffende het onderzoek der Schelde-kwestie. De Pruissische ingenieur heeft zich ten gunste van Nederland verklaard; de Engelsche was daarentegen gestemd ten voordeele van Belgie; terwijl de Fransche ingenieur verklaard heeft, dat de afdamming van de Schelde de Fransche belangen niet zal benadeelen. Deze conclusien zullen aan het oordeel van Belgische ingenieurs worden onderworpen. In de zitting van den 24sten heeft de Kamer hare goedkeuring gehecht aan het crediet van 8,400,000 francs voor den aanmaak van achterlaadgeweren, alsmede aan het regeringsvoorstel tot het sluiten eener leening van 60 millioen francs. De debatten hebben weinig be langwekkends opgeleverd. Alleen verdient het vermelding dat de minister van finantien aan cle Kamer verklaard heeft, dat hij in 1866 en 1867 omstreeks 7 millioen frs. had uitgegeven, ten behoeve van buitengewone maat regelen, met het oog op cle hagchelijke omstandigheden waarin Belgie zich bevond. De heer Coomans heeft die handelwijze als zeer onregelmatig bestreden, waarop de minister, door een deel der kamér toegejuicht, antwoordde, dat hij in soortgelijke omstandigheden steeds eigenmagtig zoude handelen, met het voorbehoud om daarna de goed keuring van de wetgevende magt op zijne handelingen in te roepen. De clericale partij kwam tegen die leer met kracht in verzet. De heer Delaet verklaarde zelfs, dat de minister een tweede Bismarck was, al hetgeen evenwel niet belette, dat cle voren bedoelde besluiten met 63 tegen 15 stemmen, en dus met eene voorde regering verpletterende meerderheid, werden genomen. Blijkens een telegram heeft ook de senaat zich met deze voorstellen vereenigd. ;Slie]&$ris!inV Texel, 26 Mei. Zoo voordeelig het sedert eenige jaren met den boerenstand alhier ging, zoo ongunstig is het tegenwoordig; cle lamuierteelteen der belang rijkste takken van welvaart alhierheeft nadeelige resultaten opgeleverdin vorige jaren bragten de lam meren tot ƒ14 het stuk ter markt op, thans te naau- wernood ƒ10. De wol goldt ook bijna slechts de helft van hetgeen daarvoor in het afgeloopen jaar werd be taald. Daarenboven doet de zucht naar landverliuizen, die tegenwoordig heerschtde panden belangrijk in prijs verminderen; eene boerenwoning bijv., vóór een paar jaren voor ƒ1100 gekochtbragt nu in openbaren verkoop slechts f 500 op. Harlinjgon, 26 Mei. Heden morgen om 7 uur is begraven eene weduwe, die grootendeels uit gebrek aan voedsel was gestorven. Ze was gealiinenteerde van Makkum en had vier kinderen tot haar last. Tot zoo verre zal de aandachtige lezer deze vrouw voor een zeer beklagenswaardig sujet houden, en vooral wanneer hij daarbij weet, dat zij hare kinderen meermalen zonder eten naar het werk zond. Maar nu is bij haar gevonden eene nalatenschap aan rijksdaalders en halve guldens ten bedrage van ƒ711, en 1100 stuks stuivertjes, benevens een voorraad vodden, getaxeerd op een waarde van ƒ5. In eene mand aan den zolder waren opgehangen eetwaren, die haar bij openlijke bedeelingen of als particuliere giften waren geschonken, zooals meel, erwten, spek enz., dit alles bedorven. In eene bus werd gevonden een voorraad koffij en thee, insgelijks als gaven ingekomen. Uit vrees dat het verbolgen volk de stoffelijke over blijfselen van dit in gierigheid doorleerd schepsel niet ongedeerd zou laten, heeft men haar 's ochtends ten 7 uur begraven. Van 21 Hanoveranen, die gisteren hier hadden moeten zijn ter exportatie als landverhuizers naar Ame rika, is maar één gearriveerd; de anderen zijn door de gendarmerie aan het laatste spoorweg-station aange houden en teruggezonden. De persoon die hier aange komen is, had de voorzigtigheid gehad zijn bagage vooraf te zenden; de anderen hadden die bij zich. De vorige week was een der officieren, die in het bekende komplot tegen Pruissen was betrokken, van hier naar Amerika uitgeweken. Iloorn, 27 Mei. De soldaat van der M., die zich onlangs hier dood schoot, had een vriend, die zoo aan hem gehecht was, dat hij zich voornam ook een einde aan zijn leven te maken, om, naar zijne meening, spoedig bij hem te zijn. Zoo liet hij zich dan, toen de kist in het graf zonk, luid snikkend uit: „Hannesik kom spoedig bij u." Reeds heeft hij inderdaad pogingen tot zelfmoord willen aanwenden, zoodat men, om dit te verhoeden, in de kazerne genoodzaakt is, om hem 's nachts te bewaken. Waarlijk een voorbeeld van gehechtheid, dat zeldzaam is. 's Bosch, 27 Mei. Het ziet er in den Bommeler- waard steeds treurig uit met het waterde weilanden zijn er nog overal mede bezet; slechts hier en daar steekt een heuveltje uit, en bijna geen vee gaat in de weidehet hooigras is dan ook schreeuwend duur. In onze omstreken is het niet beter gesteld; het water verlaat ons nietdaarbij heeft het verleden week verscheidene nachten hard gevrorenzoodat men vreest dat het ooft en vele landbouwproducten er door ge leden zullen hebben. Men zal zich gemakkelijk kunnen voorstellen hoe velen alhier bij zulk een toestand ge stemd zijn. Zïilt-Boiiimel, 25 Mei. Op een met steenkolen geladen en van Ruhrort naar Haarlem bestemd vaartuig, had heden morgen op de hoogte van Hurwenen een treurig ongeval plaats. Bij het verlaten van den wal had de 25jarige knecht door het verkeerd losmaken van een touw het ongeluk dit om een zijner beenen te krij gen en door het afzakken van het schip daar zoodanig in bekneld te geraken dat het been als het ware werd afgesneden. Herwaarts overgebragt is men aanstonds tot eene amputatie moeten overgaan. Rotterdam29 Mei. De Amh. Ct. zegt te ver nemen dat door het Belgische gouvernement nogmaals eene commissie van ingenieurs is benoemdom een rapport uit te brengen over de nog steeds hangende Schelde-Kwestie. De leden der kamer van afgevaar digden hebben den heer Rogier verzocht deze zaak met spoed en energie door te zettenzoowel de leden van de regter- als van de linkerzijdehebben den minister de verklaring gegevendat hij op hunne volle onder steuning kan rekenen. 29 Mei. Hed- n heeft bij de Neder- duitsche Hervormde gemeente alhier de opening plaats gehad der ingekomen stembiljetten betreffende art. 23 van het algemeen reglement voor de Nederlandsche Hervormde kerk. Van de 1858 stemgeregtigden hebben 582 aan de stemming deelgenomen, zijnde 1 biljet van onwaarde. Met 450 tegen 131 stemmen is de nieuwe wijze van benoeming van kerkeraadsleden en het be roepen van predikanten besloten. Zioi*il*z;ee, 30 Mei. Aan het ministerie van marine is eergisteren aanbesteed: het bouwen van eene licht- wachterswoning voor het licht, genaamd de Verklikker op een duin in den Noord-Westhoek van Schouwen De minste inschrijver was P. de Vries Gz., te Haamstede voor 4260. Z. M. de koning der Nederlanden heeft aan baroi Bentinck, den Nederlandschen gezant te Londen, he grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuv geschonken, als een bewijs van goedkeuring voor di door hem bewezen diensten der Londensche conferentie In Amerika heeft de weersgesteldheid, even als i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1