Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE 2419. Woensdag 29 Mei 1867. 25s,e Jaarg No HERINNERING. Afkondiginge n. Nieuwstijdingen. @wgrt»w^r, IpMttgdklütwdir. M!oii abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, fn Nuord-Amerika bij J. QUINTUS, tc Grand Rapids, Staat Michigan. Ab o 11 nements-Prijs: voor reide uitga v ek. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,00. Voor Noord-Amerika, franco New-York 3,90. Vcrscliynt: Op Woensdag en Zaturdag. Aclvertentiën 10 cent voor eiken regel. Zcgelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtcntiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. 13ii rcau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren het publiek aan vroegere bekendmaking, dat de gewone marktdag in deze gemeente op Donderdag aanstaande, tengevolge van den invallenden christelijken feestdag, daags te voren op Woensdag, wordt gehouden. Zierikzee, den 25 Mei 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. 1. Schouwing op de verhuurd wordende Rijtuigen, Voertuigen en Sleden, op Vrijdag 31 Mei e. lc. des namiddags vier ure, aan de Balie. En 2. Schouwing op de Wegen, Voetpaden, Slooten, Heulen en Duikers in het Poortambacht van Zie rikzeeop Woensdag den 12 Junij e. k. *n ^en nacht van ^en 24sten op den 258,en Mei 11. zijn uit eene weide van J. van den BERGE, gelegen onder Duivendijke, verdwenen twoe Ltiiiiiiier-cii, zijnde Rammen, van vijf of zes weken oud. De Officier van Justitie te Zierikzeenoodigt ieder een, die hieromtrent eenige inlichting kan geven uit, hem daarmede in kennisse te stellen. P. PAULUS. In een schrijven uit New-York wordt gezegd dat de oneeniglieid tusschen de fabriekanten en werklieden in het afgeloopen jaar eene zoodanige uitgebreidheid ver kregen heeft, dat er, van de eene zijde der Unie tot aan de andere, eene onheilspellende tweespalt tusschen arbeid en kapitaal ontstaan is. Ofschoon in Chicago in den laatsten tijd eene verbetering in de verhouding, tusschen de werklieden en hunne meesters, gekomen is, zoo blijft buiten dezen staat de toestand allerellendigst, en in de mijndistricten van Soffsville, in het oostelijke Pennsylvanie, zijn moord en verzet aan de orde van den dag. In de laatste vier jaren zijn er in één district niet minder dan 50 moorden voorgekomen, zonder dat het gelukt is tegen hen, die er van beschuldigd waren, één getuige aan te voeren. Een man werd aan de zijde van zijne echtgenoote doodgeschoten, en ofschoon er meer dan 50 personen tegenwoordig waren, was er niet een tot het afleggen van getuigenis te bewegen, zoodat men den beschuldigde weder moest vrij laten. Eene talrijke menigte fortuin zoekers zwerven overal rond, en hitsen de arbeidende klasse op, ten einde in den strijd, die welligt hieruit onstaan mogt, hun voordeel te zoeken. Van alle zijden wordt het volk voorgehouden, dat de arbeid het kapitaal en niet het kapitaal den arbeid moet controleren en het einde van deze fraaije stelregelen is nood, ellende en misdaden. Kapitein John Powell uit Brooklyn (New-York) houdt zich thans met den bouw van een vaartuig bezig waarmede hij een pleizierreisje naar Engeland wil doen. Dit schii> zal door een tot nog toe niet bij de scheep vaart in praktijk gebragte kracht voortgestuwd worden, en wel door een windmolen die op een zeven voet hoog boven het dek uitstekenden toren geplaatst is en die door een schacht met de schepraderen des schips in verbinding staat. Londen, 23 Mei. De heer E. K. Karslake lid van het Parlement schrijft in een onzer dagbladen, dat hij er niet het minst aan twijfelt, dat de leden van het Huis dagelijks talrijke voorstellen ontvangen tot het toelaten der vrouwen als stemgeregtigden. Wat hem zeiven betreft, hij had ook tal van dusdanige brieven ontvangen, maar had over één dier épistels niet weinig verbaasd gestaanhem door eene vrouw toegezonden de echtgenoot van een niet-kiezer, maar „een goede moeder" die van hem verlangde, dat hij, in geval het voorstel van den heer Mill doorging, om de vrouwen het stemregt te verleenen, hij, bij wijze van amendement het voorstel ter tafel zou brengen „dat geen vrouw, die al haar kinderen niet zelve heeft opgevoed" het stem regt zou verleend worden. Hoewel er in Engeland 2700 blinden onder de twintig jaren zijn, zijn de twaalf scholen voor blinden, waarop dit land roem draagt, niet ten volle bezet. Zij kunnen 900 leerlingen bevatten, maar men vond bij de laatste telling slechts 760 kweekelingen binnen haar muren. Een brief uit Californie houdt in, dat Marshall, die goud in Californie ontdekte, onlangs een rijke zilver mijn heeft gevonden, bijna op dezelfde plek, waar hij in 1848 het eerst goud vond. Na een tusschenruimte van 18 jaren neemt hij het houweel en de spade weer ter hand op het zelfde punt, waar het kostbaar metaal het eerst zich aan zijn oog vertoonde, en welke ontdekking deze kust heeft bevolkt en een groote stad gebouwd. Marshallis een halve kluizenaar, menschenhatend, woest en van een zwervenden aard. Hij woont alleen in een klein huis in een der buitenbuurten van het dorp Caloma, waar hij sedert eenige jaren een kleinen tuin heeft be bouwd, en op kleine schaal wijn maakte, waarvan de opbrengst tot zijn levensonderhoud diende. Hij is een groot, zwaar gebouwd man, met half grijzen baard en haar en wilde oogen. Gedurende vele jaren leefde hij in de grootste armoede maar was te trotsch om onder stand aan te nemen. Tc Londen neemt de veepest weder toe. De vraag is of men den aanvoer van vee weder zal verbieden. Men herinnert zich de toespraak door den pans onlangs tot den jongen Edgar Mortara gerigt, en waarin Pius IX van het gebeurde met dien jongeling als van eene allezins geoorloofde en natuurlijke zaak gewaagde. De Siècle is tegen deze wijze van voor stellen opgekomen. Thans deelt dat blad mede, dat zijne redactie een brief van den vader van den jeugdigen bekeerling ontvangen heeft, waarin hij zijnen innigon dank betuigt voor hetgeen door den Siècle in het midden is gebragt. »Gij hebt mij van de moeite outheven zegt Momoio Mortara, »om op de tot mijnen veelge liefden Edgar gerigte toespraak te antwoorden; en mij met uw protest vereenigende, lever ik een nieuw bewijs dat de bandeu des bloeds niet verbroken kunnen worden." Uei*lijn, 24 Mei. Volgens een telegram in de Börsenzeitung staat de stad Brody (in Gallicie), gelijk bekend is eene groote stapelplaats voor den handel, sedert gisteren in vlammen. De brand heeft eene kolos sale uitgebreidheid. De gouverneur van Helgoland heeft het hazard spel op dat eiland verbodende bank bragt tot dusver zooveel opdat belastingen onbekende dingen waren. Nu daarentegen, heeft de gouverneur belastingen opge legd aan de bewoners, die natuurlijk deswege in hooge mate op hem vertoornd zijn. De veepest neemt in Oostenrijk toe; in Franken land is zij, volgens eene officiële mededeeling der Bei- jersche regering, geweken. Zeer in het oogloopeiul is het hoe verreweg het grootste gedeelte der bevolking hier te lande ingenomen is met de gelukkige wending die de Luxemburgschc aangelegenheden genomen hebben. Men schijnt van den krijgsroem verzadigd zijn, en overwinnin gen op het gebied van handel en nijverheid verreweg de voorkeur te geven boven de bloedige lauwren op het slagveld gewonnen. De troonrede door den Keizer van Oostenrijk bij het openen van den Rijksraad te Weenen uitgesproken, komt in losse omtrekken hierop neder: Dat het Z. M. genoe gen deed den Rijksraad weer om zich vergaderd te zien. Dat hij hoopte dat de afgevaardigden uit de verschillende deel en des rijks mede zouden werken om de welvaart des lands te bevorderen. Wat Z. M. zeiven betrof, hij zou dat gene wat hij beloofde toen hij den Rijksraad voor het eerste opende om de constitutioneele instellingen des lands op vasten voet te brengen, getrouw nakomen. Dit doel is echter niet te bereiken zonder overeenstem ming te brengen tusschen het oude regt van zjjn koningrijk Hongarije en de grondwetten door zijn diploma van 20 Oct. 1860 en zijn patenten van 26 Febr. 1861 verleend. Z. M. hoopte, dat de bevredigende overeenkomst voor de landen zijner Hongaarsche kroon gesloten, den zamen- hang met de gansche monarchie, den inwendigen vrede des rijks en zijn positie tegenover het buitenland zou versterken. Z. M. voegde er voorts nog bij: Daar wij nu op het punt staan een werk des vredes en der eendragt te grondvesten laat ons nu den sluijer der ver getelheid over het verleden werpen dat zulke diepe wonden sloeg, en laat het ons voortdurend streven zijn om aan het rijk rust en welvaart van binnen, aanzien en magt buitenaf weder te geven. lJrussol, 25 Mei. In de zitting der kamer van afgevaardigden, op gisteren gehouden, heeft de heer Jacobs den minister van buitenlandsche zaken geïnter pelleerd omtrent den staat der onderhandelingen met Nederland over de afdamming der Schelde. De minister Rogier heeft daarop geantwoord dat de officieele mede deeling der Nederlandsche regering, waarbij zij kennis gaf van de aanstaande vervanging der Ooster-Schelde door het kanaal van Zuid-Beveland, eene levendigen indruk had gemaakt op de Belgische regeringomdat zij nu toch het officieel berigt ontving der verwezenlij king van een feit, waartegen zij voortdurend had geprotes teerd. De minister verklaarde dat de Belgische regering op nieuw had geprotesteerd en de Nederlandsche regering verantwoordelijk had gesteld voor hare handelingen en voor de gevolgen welke daaruit konden voortvloeijen. Men begrijpt zeide ten slotte de heer Rogier dat de regering gedurende de laatste weken deze quaestie heeft laten rusten, doch zij heeft deze niet uit het oog verloren de zaak is thans aan een nieuw onderzoek van onze inge nieurs onderworpen en de regering zal nader overwegen wat haar thans te doen staat. De senaat heeft het door de regering verlangde credietvan 8,400,000 francs tot verandering der geweren, alsmede het ontwerp eener leeninggroot 60,000,000 francsgoedgekeurd. De Kamers zijn tot nadere bijeen roeping gescheiden. Uax-liug-oii, 22 Mei. Terwijl ten gevolge van het schorsen der veemarkten alle openlijke handel in runderen is opgehouden, wordt de stille handel zooveel te drukker gedreven. Uit oorden in andere provinciën, waar de veepest de stallen geledigd heeft, komen boeren en kooplieden bij gansche troepen, dikwijls 12 a 16 tege lijk, onze veerijke streken opzoeken en zich voorzien van 't geen hunne gading is. Er wordt grof geld voor best vee betaaldeen koe van 200 behoort juist niet tot de puike. Dit uit- en inloopen van verdachte personen is zeker niet minder gevaarlijk dan het houden van vee markten. Ilooim24 Mei. Heden stond alhier voor de arrond.-regtbank teregt een jongeling uit den Beemster, die bij gelegenheid, dat hij een laag nommer als milicien trok, zich den duim van de regterhand heeft afgekapt. De eiseli, dien de officier voor hem deed, is zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak aanstaanden Vrijdag. ■A.msterula.iii27 Mei. Voor een paar weken werd er in een naburig dorp de volgende kennisgeving op het vastleggen der honden afgekondigd De burgemeester brengt ter kennis: „Zij die honden houden, zijn verpligt gedurende den tijd dat de veeziekte heerscht aan een ketting te leggen en zoo ze mogten losloopenzullen zij door de politie opgevangen en gedood worden." Als tegenhanger van vlugge reizen, mag vermeld worden, dat door Zr. Ms. stoomschip Valk, op de reede van Liverpooleen Hollandsch koopvaardijschip werd aangetroffen, dat de reis van hier daarheen had gedaan in 45 dagen. Leixleii, 24 Mei. Heden is alhier na verdediging van stellingen tot doctor in dc regten bevorderd, de Heer J. A. Bolle, geboren te Haamstede. Als eene merkwaardigheid mag gemeld worden, dat de meesterknecht ter boekdrukkerij van den heer E. J. Brill, te Leiden, J. H. Minderhof, op 25 Mei gedu rende 65 jaren onafgebroken op die drukkerij is werk zaam geweest. LI. Dingsdag is de vrouw van Jan van Ittersum, te Wilsum, bevallen van tweelingen, zijnde meisjes. Dit is de derde maal, dat die vrouw achtereenvolgens van tweelingen, en altijd van meisjes, is bevallen. 24 Mei. In de heden gehouden zit ting van den gemeenteraad is, onder zekere voorwaarden, aan den heer D. Dronkers vergunning verleend tot het leggen van buizen voor eene duinwaterleiding, naar en door deze stad. Naderhand zal met den heer Dronkers een speciaal contract gemaakt worden. Ziorilizee, 27 Mei. Blijkens de Kerkelijke Ct. heeft de synodale commissie der Herv. Kerk, thans te 's Hage vergaderd, beslotenaan de aanstaande ver gadering der synode een voorstel te doen, om de kerk, bij gezette doorvoering van het beginsel der scheiding van kerk en staat, eene volledige onafhankelijkheid van den staat te doen verkrijgen. Zioi-ilczoe, 28 Mei. Naar men verneemt zal Ds. BleekerHervormd Predikant te Fijnaart, aanstaande Dingsdag in de Concertzaal eene leeriede houden. Z. M. heeft herbenoemd als lid van collegie voor de zeevisserijen, den heerH. A. van IJsselsteijn Jr. alhier Uit 's Gravenhage wordt aan de Arnh. Ct. gemeld, dat er van conservatieve zijde eene interpellatie in aan- togt is over de houding van den Gouverneur-Generaal Mij er, wegens het niet schorsen van het besluit betref fende de koffij. De Neic- Yorker Ilandelszeitung behelst eene waar schuwing aan jongelieden uit Europa, die voornemens mogten zijn zich naar Amerika te begeven, ten einde in den handel eenige betrekking te zoeken. Voor hand werkslieden en boerenarbeiders, die niet kieskeurig zijn en niet in New-York zelf, maar elders, waar de levenswijs goedkooper is, werk zoeken, is er zegt het blad nog altijd plaats genoeg. Maar bij den tegenwoordigen stilstand in den handel is er reeds overvloed van jongelui die vergeefs een plaats zoeken, en zij die op goed geluk zelfs met de beste getuigschriften, naar Amerika trekken, kunnen dus niet dan bittere teleurstelling ondervinden. Vooral gehuwde personen zouden thans zeer verkeerd doen met zich derwaarts te begeven. Als een bewijs voor de snelle vervaardiging van laken, wordt in een Duitsch blad het volgende mede - gedeeld. Een heer ging een weddenschap aan om 6000 thaler, dat van de wol van een schaap, dat des morgens ten 5 ure geschoren werd, reeds des avonds ten 9 ure een jas zou gereed zijn. Des middags ten vier ure had de wol reeds alle bewerkingen ondergaan, was in laken veranderd en den kleedermaker ter hand gesteld. Twin tig minuten over zessen had de wedder zijn jas reeds aan en verscheen hiermede in een talrijk gezelschap. De beide schapen, waarvan de wol ter vervaardiging van het kleedingstuk gestrekt had, werden gebraden en met een vat bier aan de werklieden geschonken. In den tijd van 13 uren en 20 minuten was alles afgeloopen. Een lid der Maatschappij voor landbouw en veeteelt in Zeeland, te Oostburg, die door ongesteldheid verhinderd is aan de werkzaamheden op de aanstaande algemeene vergadering der Maatschappij persoonlijk deel te nemen, meldt het volgende: „Toen in de laatste helft der voorgaande eeuw de veetyphus in Groningen en Friesland heerschte, was er, even als thans, sprake van het onderkennen van vee, hetwelk voor den veetyphus onvatbaar zoude zijn, en dit gaf aanleiding dat door de ten jare 1776 te Amsterdam opgerigte Maatschappij tot bevordering van den landbouw in hare groote vergaderinggehouden den 28 Sept. 1779, werd voorgesteld de volgende vraag: „Alzoo de ondervinding leert, dat bij het hoornvee zekere hoedanigheden gevonden worden, die niet alge meen zijn, maar bij sommige beesten alleen of in hooger trap plaats hebben, en die zoowel in den staat van ge zondheid als bij voorvallende ziekten nuttig of nadeelig zijn" zoo wordt gevraagd: „Welke van diergelijke hoedanigheden zich voortplan ten en op de kalveren overgaan? Welke integendeel aan enkele beesten eigen zijn en zich bepalen? Aan welke teekenen men de bestendige en voortplantende kan erkennenen op wat wijze men uit deze kennis het meeste voordeel kan trekken?" Geene antwoorden ingekomen zijnde, werd de vraag andermaal uitgeschreven in de groote vergadering van 25 April 1780 en nogmaals in die van 24 April 1781; doch bij het verslag der vergadering van 15 Mei 1782 werd medegedeeld, „dat de vraag het best beantwoord was door den schrijver van de verhandeling tot zinspreuk hebbende„de ondervinding is de beste leermeesteres," zijnde bevonden, dat de schrijver derzelve was, Geert Reinders te Geertvliet in Groningerland, aan wien de uitgeloofde gouden medaille ter waarde van 50 dukaten of wel dezelfde som in geldbenevens eene zilveren medailleter keuze van den schrijveringevolge het programma der Maatschappij, is toegewezen." Deze verhandeling is in de werken der Maatschappij opgenomenbenevens verschillende andere over de inenting der kalveren en de behandeling der ziekte waardoor van den veetyphus hersteld vee werd aan getast bekend onder de namen van venijn springvuur of wildvuur. Het kan niet missen of bij de eerstdaags te houden bijeenkomst der Maatschappij van landbouw en veeteelt in Zeeland, zal de zoogenaamde uitvinding van Paarlberg ter sprake worden gebragt, en vermits deze of iets dergelijks, zooals ik in den aanvang zeide, reeds voor ten naastenbij honderd jaren was bekend, valt uit het indertijd openbaar gemaakt verslag van de hierboven vermelde verhandeling van Geert Reinders af te leiden dat daarin belangrijke inlichtingen en waarnemingen omtrent die zoogenaamde uitvinding van Paarlberg zullen te vinden zijnen is het denkbeeld in mij gerezen om de aandacht daarop te vestigen. De werken der Amster- damsclie Maatschappij zijn voorhanden op de provinciale bibliotheek van Zeeland en worden vermeld op pagina 197 van don Catalogus, zoodat zij door de belangstellenden in Walcheren zonder eenige de minste moeite geraad pleegd kunnen worden. Volgens mijne aanteekeningen komt de verhandeling over de teekenen van meerdere of mindere vatbaarheid van het vee voor in den jaargang 1782 en die over de inenting der kalveren en andere middelen tot wering of voorkoming van den veetyphusin de jaargangen 1779 tot en met 1783." Gomongdo berijgton. Nu de Luxemburgsche kwestie uit de wereld is, komt er eene schutters-kwestie in de wereld; in de Tweede Kamer namelijk zijn er maunen die de schutters tot halve soldaten willen maken, en die elk oogenblik reisvaardig moeten zijn om bij het leger ingelijfd te worden, even als in 1830; terwijl het de besturen zal vrijstaan, op welke dagen en uren de schutters zullen moeten gedrild worden, waar zij schrikkelijk het land aan hebben. Men zal dus met onwillige honden hazen moeten vangen. „Matten koop! Matten koop!" hoort men thans weer roepen door mannen met het Waterloo- kruis op de borst, en wie weet of zoo iemand den Franschman niet doodgeschoten heeft, die den prins van Oranje heeft geschoten in zijn rok. Een schoon voorbeeld dus om vrijwillig soldaat te worden. Te Batavia en andere plaatsen op Java, worden de Neder landsche krijgsknechten reeds gebruikt om straten te wieden en schoon te maken en voor andere werken die

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1