I No. 2415. 23s,e Jaarg'. Woensdag 15 Mei 1867. Nieuwstijdingen. iFriwBvHft» Ingezondene Stukken. ZIER1KZEESCIIE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdireeteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Ab o 1111 ements-Prys: voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1*30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V erschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaveu, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Pïivys, 12 Mei. De Moniteur meldt, dat het traetaat waarbij de Luxemburgsche kwestie geregeld wordt gisteren ter conferentie door de vertegenwoordigers der mogendheden onderteekend is. De regering zal de bijzon dere bepalingen onverwijld aan den senaat en de kamer van afgevaardigden mededeelen. Middelburg, 10 Mei. Gisteren is te 's Hage aanbesteedhet maken van het stationsterrein met een gedeelte spoorbaan, het graven van het daarlangs strek kend kanaal, het maken van den onderbouw van eene dubbele draaibrug met vast gedeelte in den toegangweg naar het station, van eene bazaltkade en van eenige verdere bijbehoorende werken te Middelburg. Er waren 19 biljetten ingekomen. De minste inschrijving was die van den heer P. J. Lienders, te Groningen, voor ƒ479,990. De hoogste inschrijving was die van den heer D. A. Dronkers te Middelburg, voor ƒ758,000. Bruinisse, 11 Mei. Bij de alhier plaats gehad hebbende stemming voor de invoering van de wijze van benoeming van Predikanten en Kerkeraadsleden over eenkomstig art. 28 van het Synodaal reglement, is beslist die verkiezing in het vervolg op de nieuwe wijze te doen plaats hebben. Van de 60 wettige uitgebragte stemmen (eene van onwaarde) waren 35 voor en 25 tegen de nieuwe wijze. Brouwershaven, 11 Mei. Gisteren is de vrouw van B. van der Kaaij alhier bevallen van drie welgeschapene dochters. Zij werd bijgestaan door den heer M. J. Bijbau, geneesheer te Zonnemaire. Kerk wei* vo, 11 Mei. Gisteren avond omstreeks 7 ure, had alhier het volgende ongeluk plaatseen kind van J. v. d. B. oud 2 jaren en 3 maanden, is in eene wel gevallen, en eenige oogenblikken daarna levenloos er uit gehaald. Zierikzee11 Mei. Meu schrijft uit Londen van zeer geloofwaardige zijde: De telegraaf zal u zeker den uitslag der tweede zitting van de Europcsche conferentie hebben doen kennen. Gij weet dus dat het behoud van den vrede thans verzekerd is en er in den eigenlijken regeringsvorm van het groothertogdom Luxemburg geene wijziging zal worden gebragt. Zooals dus te voorzien was, moest de conferentie natuurlijk aanvangen met de vraag of de tegenwoordige koning-groothertog den schepter wilde blijven zwaaijen. Die vraag werd toestemmend beantwoord, door de verklariug van den Luxemburgsche vertegenwoordiger, dat de zamenroéping der conferentie alleen was geboren uit de zucht om op minnelijke wijze een vraagpunt te regelen, dat den Europeschen vrede dreigde in gevaar te brengen. De reeds verkregen resultaten hebben een vrij ongunstigen indruk op den Belgischen gezant gemaakt. Wel schijnt de Belgische officieuse pers het te willen doen voorkomen, als ware het kabinet van Brussel er volstrekt niet op gesteld het stootkussen te doen verdwijnen dat door de erkenning der Luxemburgsche autonomie in 1839. door het vredes-traktaat werd gevormd, doch men was te Brussel te zeer ingenomen met het denkbeeld eener mogelijke vergrooting van grondgebied, en dat nog wel ten koste van de «dynastie der Nassauers," men bleef daar nog al te zeer eene onregtvaardigheid zien in de toenmaals besloten afscheiding van Luxemburg van het overige Belgie, dan dat het daaruit geboren chauvinisme den heer Rogier, een «vroeger revolutionair" niet het gevaar van eene inlijving van Luxemburg bij het koningrijk van Leopold II zou doen voorbijzien. De Belgische gezant alhier had dan ook instructien in dien geest ontvangen. Daarbij was hem echter groote behoedzaamheid tot regel gemaakt. Hij moest zich namelijk het air geven, als zou Belgie eventueel veel meer in het belang van den Europeschen vrede dan om eenigerhande bijoogmerk in zulk eene incorporatie toestemmen. Zoodoende zou toch niet alleen van het Oosten- rijksche plan tot inlijving tegen compensatie in grondgebied geen sprake kunnen wezen, maar tevens de vergrooting van grondgebied op de meest billijke voorwaarden worden verkregen. Doch het kwam zoo ver niet, hoewel het nog al opmerkelijk is, dat het Luxemburgsche dagblad Das Landhetwelk gesticht werd om het denkbeeld der incorporatie van het groothertogdom bij Frankrijk voor te staan sedert de kansen voor die mogendhedeu zijn verkeken, even krachtig de vereeniging van Luxemburg met Belgie voorstaat. Het schijnbare dédain der Belgische regerings pers, waarvan ik straks sprak, heeft voorts nog tot doel gehad koning Leopold niet te compromitteren, indien zijne plannen eens niet mogten gelukken. En de uitkomst heeft bewezen, dat die voorzorg niet overbodig was. Met den afloop der conferentie zal de Luxemburgsche aan gelegenheid nog niet uitgeput wezen. Er blijft nu nog over, een inquivalent te vinden voor de verliezen, die voor de hoofdstad van het groothertogdom uit de ontruiming der vesting zullen ontstaan. Dat is echter de taak van de groothertogelijke regering, die daartoe een aantal plannen heeft ontworpen, welke des te gemakkelijker uitvoerbaar zullen wezen, doordat, indien de bevolking der hoofdstad ook bij de nieuwe positie verliest, de schatkist er bij wint, daar reeds dadelijk 500,000 franken per jaar door de ontbinding van het leger worden bespaard. De tijd zal moeten leeren in hoever het beoogde doel door die plannen zal worden bereikt, daar er natuurlijk eenige tijd zal moeten verloopen, vóór zij vruchten kunnen dragen. En dat tijdperk behoorlijk te doorloopen, daarin bestaat de moeijelijk- heid, die het groothertogdom nog heeft te overwinnen. Zierikzee, 12 Mei. Donderdag avond werd tot predikant bij de Ne- derduitsche hervormde gemeente te Schiedam beroepen de heer Hooijkaasthans te Nieuw Hellevoet. Den 20 Junij a. s. zal te 's Hage worden aanbe steed: het maken van den Oosthavendam, een gedeelte van den Westhavendam en van de havengeul voor de buitenhaven aan den mond van het kanaal door Wal cheren bij Vlissingen. Gedurende de maand April jl. zijn op het kanaal door Zuid-Beveland op- en afgevaren: aan de sluis te Hansweert: 4 zeeschepen, metende 1162 ton; 63 Rijn schepen, metende 8385 ton; 729 lichters, vletters en andere binnenvaartuigen, metende 43,945 tonen 92 stoomschepen, metende 16,980 ton; en aan de sluis te Wemeldinge: 4 zeeschepen, metende 1162 ton; 63 Rijn schepen, metende 8385 ton; 840 lichters, vletters en andere binnenvaartuigen, metende 52,084 ton; en 92 stoomschepen, metende 16,980 ton. Volgens gisteren te 's Gravenhage ontvangen dé pêches, is het protocol der conferentie op de bekende grondslagen, door de gevolmagtigden onderteekend. De Nederlandsche vertegenwoordiger heeft een afzonderlijk protocol verkregen, waarbij de groote mogendheden de losmaking van Limburg van Duitschland erkennen. 13 Mei. Gisteren avond brak boven deze stad en omstreken een hevig onweder los. De bliksemstralen doorkliefden in alle rigtingen de lucht. Weldra ontdekte men in de rigting der gemeente Ouwerkerk brand waarvan men dezen morgen vernam, dat dezelve had plaats gehad in de schuur van den broodbakker C. Kuiper aldaarwelke schuur een prooi der vlammen is geworden. Het mogt evenwel gelukken, de belendende woonhuizen te beveiligen. Zieriltssee, 14 Mei. Terwijl de landverhuizings koorts in ons Vaderland gaande weg schijnt toe te nemen en Amerika door velen als een land van rozen zonder doornen beschouwd wordt, lust het ons eenige regelen over ten nemen uit een brief door den New-Yorkschen correspondent van een der Londensclie dagbladen ge schreven waarin hij een alles behalve aanlokkelijk tafereel van Amerikaansche toestanden ophangt. Hij zeg onder anderen „Ik geloof, dat dit jaar er geen 20 eerlijke lieden in ons staatswetgevend ligchaam zijn. Ik weetdat een dozijn leden der wetgeving ter naauwernood hun naam kunnen schrijven, en die hun naam, wanneer hij gedrukt vóór hen staat niet dan met moeite en inspanning kunnen lezen. Zoo ken ik verscheiden leden dier vergadering die de ergerlijkste zonden tegen de taal en spelling begaan, wanneer zij den naam van hun kiesdistrict, of woonplaats moeten schrijven. Ik ken er zelfs, die dit zoo knap doen, dat geen Turk of Heiden uit hun ge krabbel kan wijs worden. Maar ik zou die groot acht baren hun spelling op eigen hand kunnen vergeven indien hun begrippen van regt en onregt niet even ver draaid en verkeerd waren. „Men beschuldigt hen dat zijn hun stemmen verkoopen, en" is deze tak van handel zoo belangrijk en voordeelig geworden, dat een verkiezing tot lid van het wetgevend ligchaam, als gelijkstaande met een rijke erfenis beschouwd wordt. Men zal dus niet verwonderd opzienwanneer men hoortdat de Staatsbelasting in New-York verdubbeld is, en dat het totaal bedrag der belasting in dien staat niet minder dan 100 millioen dollars bedraagt. Het getal der belasting betalenden is omstreeks 400,000. De controleur Hillliouse mag wel vragenof de burgerij deze belasting wel kan opbrengen. „Deze ongehoorde belasting brengt te weeg, dat ieder zich arm gevoelt. „De werkverschaffers" zegt de berigt- gever, verminderen de door hen betaalde werkloonen, en te gelijker tijd eischen de arbeiders hooger loon. Yan daar dat de strikes in de Oostelijke Staten aan de orde van den dag zijn. Als een dwaasheid der regering door zich aan het beschermingstelsel vast te houden, en zware beperkende regten op te leggen, verdient gemeld te worden, dat het opzettelijke tarief ter bescherming van de belangen der wol, zoo bepaald tegen het heil in is en dus geheel mislukt, dat de Fabriekanten, alleen hun zaken aan den gang kunnen houden door het werkloon hunner arbeiders te verlagen. „Maar het ligt wel in den aard der zaak, dat de be lastingen in Amerika meer dan drukkend moeten zijn, doordien de regering er op uit is met de schulddelging voort te gaan, en de huishouding van den Staat ont zaggelijk veel verslindt. „De nationale schuld der Yereenigde Staten bedroeg den 4den Maart 1861 de som van 66,180,834 dollars, den lsten Maart 1867 was zij 2,530,763,889 dol lars. De grootste hoogte, die zij ooit had bereikt was op den 31 Augustus 1865 toen zij 2,757,781,189 dollars beliep. Er zal dus wat moeten gedokt worden eer deze schuld zal uitgedelgd zijn. De Minister van justitie heeft den 7den dezer goed gevonden, met wijziging van eene vroegere resolutie, de indeeling der brigades van de rijks veld wacht Zierikzee en Tholen te regelen als volgt: brigade Zierikzee (kanton Zierikzee en Brouwershaven en gemeente St. Philipsland van het kanton Tholen), standplaatsenZierikzee, Brui nisse, Oosterland, Brouwershaven, Burgh, Serooskerke brigade Tholen (het kanton Tholen, uitgezonderd de gemeente St. Philipsland), standplaatsen: Tholen, St.- Annaland, St. Maartensdijk, Scherpenisse. Z. M. heeft benoemd tot kantonregter te Cortgene Mr. C. D. W. Papegriffier bij het kantongeregt te Heinkenszand. Te Goes is de nieuwe wijze van benoeming van ouderlingen en diakenen en beroeping van predikanten aangenomen met 247 van de 315 uitgebragte stemmen Op den 4 Mei werd ten huize van den heer W. G. Evers, koopman en winkelier te Almelo, een diefstal gepleegd, die zoowel wegens de brutaliteit der dievenals het geheim zinnige dat daarmede in verband staat, zeer de belangstelling van het publiek bezig houdt. Tusschen 9 en 10 uur des avonds zijn de dief of dieven bij genoemden heer, door het openen van een raam, in de achterkamer van het huis binnengekomen, en hebben uit eene aldaar staande secretaire ruim ƒ150 ontvreemd. Het vermoeden der politie viel den 5 Mei op een timmermans knecht, die een paar dagen te voren in gemeld buis was werk zaam geweest, die dan ook werd aangehouden, en na in zijn kosthuis te zijn aangekomen, spoedig zijn misdaad bekende, waarop men naar den zolder ging, waar het ontvreemde zou worden aangewezen en in zijn koffer verborgen was. Naauwe- lijks boven, springt de dief uiteen 14 voet hoog zoldervenster, en is in een oogenblik uit het oog van degeheele verblufte politie verdwenen, die tot hiertoe niet het minste spoor van hem heeft kunnen ontdekken. In zijn koffer vond men niets dan het ont vreemde geld, al zijn kleeren waren weg; de koffer werd gesloten en den volgenden dag naar het stadhuis getransporteerd. Doch hoe stond men daar, toen de koffer weder geopend werd, versla gen, toen men ontdekte dat het geld in eens spoorloos was verdwe nen, niettegenstaande alles bewaakt en goed gesloten was geweest. Dit is een raadsel, wat tot nog toe niet is opgelost kunnen worden is de dief in het geheim nog weer in huis geweest, of zijn er meer mede in de zaak betrokken? Dit valt moeijelijk te beslissen. Men hoopt den voortvluchtige echter spoedig in handen te krijgen, daar hij een Pruissisch deserteur is en zich in zijn vaderland niet zal durven vertoonen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat in hofkringen aldaar beweerd wordt dat de koningin van Engeland en de keizer van Rusland bij zonder aandringen dat de koning van Pruissen en de keizer der Fransclien mondeling hunne geschillen vereffenennaar men zegt zal de eerste ontmoeting dezer beide souvereinen te Brussel plaats hebben, van waar koning Wilhelm zich met keizer Na poleon naar Parijs zal begeven. Wij vernemen, dat bjj de directie van den spoor weg Grand Central Beige het voornemen bestaat om, bij gelegenheid der algemeene tentoonstelling te Parijs, wekelijksche speciale treinen te doen loopen tusschen Rotterdam en Parjjs tegen zeer verlaagde prijzen. Gemengde berigten. zijn zwart haar aan een boom gespijkerd worden. j Aldaar moest een dametje niet naar D. gaan, anders 1 zal zij nog verder van 't spoor raken, en verloren eer, keert nimmer weer. Een kalk-en-zand man te H j moest wat voorzigtig zijn in een gang, want de wanden i hebben oogen. Een persoon te Dreischor, die dezer dagen schandelijk gelasterd wordt, verklaart onder eede gansch onschuldig te zijn aan hetgeen door iemand uitgetrompet wordt. Van daar waarschuwt hij een ieder j hem met geen schampwoorden te beleedigen, daar hij 1 in elk geval niets zal ontzien. Te Cats moest een jonge koekoek zoo hoog niet vliegen, daar hij anders i nog in zijne pluimen zal geschoten worden. Een man te Q. klaagde in tegenwoordigheid zijner tweede vrouw over het verlies zijner eerste. „Ik verzeker u j zeide deze dat niemand meer reden heeft dan ik om te wenschendat uw eerste nog in leven was. Koningin Isabellawier leger zoo gedemoraliseerd mogelijk is heeft aan eenige onder-officieren die bij den jongsten opstand braaf op hun poot gespeeld hebbengratie geschonken. Zoo als de zaken nu staan zoude men moeten zeggen dat er een eeuwige vrede op handen is, en dat er geen schot zal gedaan worden met al de duizende geweren en kanonnen die zijn gemaakt. Het geldgebrek in den Haag moet toch genezen zijn; Belgie zal Luxemburg overnemen voor wat klinkende munt, maar niet in ruiling tegen eenig grondgebied. Te Parijs kan men aan de vorsten niet zien, dat hunne onderdanen zoo arm zijn het geld gooijen zij met schoppen weg. De gedenkdag van het overlijden van Napoleon I is op 5 Mei te Parijs herdacht. Toen hij in 1784 op de militaire school te Parijs kwam, zeide de inspecteur van hem: „Bonoparte is gehoorzaam, eerlijk en dankbaar, en zal een voor treffelijk zeeman worden." En nu zegt men van hem, dat hij eene halve eeuw te vroeg geboren is, want leefde hij in den tegenwoordigen tyd als keizer van Frankrijk, dan zoude hij wonderen doen, met al die geweldige kanonnen. De Amerikanen beginnen den spot reeds te drijven met de gekroonde hoofden van Europa, en zeggen dat zjj hun vernuft uitputten om hunne landen te ontvolken en om oproeren in hunne hoofdsteden te onderdrukken. Zij willen wel oorlog maar vertrouwen hun eigen volk niet. In Belgie moet het plan bestaan om een kanaal te graven van Ostende naar Antwerpen, om met de Wester-Schelde niets meer te maken te hebben. Komt dit plan tot uitvoering, dan zal Belgie de voldoening weigeren aan Nederland wegens de op heffing van den Scheldetol. Dus, weder al oneffentjes in 't zigt. Te C. wordt iemand aangeraden deroode boerin wat beter in den donker te zetten, want zij wordt opge merkt. Men zegt dat een der notabelste ingezetenen te B. op eene bijeenkomst zich zoo fatsoenlijk heeft gedragen, dat hij zijne wederhelft in het aangezigt spuwde, en haar daarna eene geduchte rammeling toe diende; naar men zegt zal dit op eene echtscheiding uitloopen. Een zeker iemand te Oudelande wordt aangeraden, wanneer hij meer uit het vrijen gaat, niet meer door hovenieringen te loopen, want hjj zal met Aan de stemgeregtigde Lidmaten der Hervormde Gemeente te Zierikzee. Er wordt ons een regt aangeboden dat altijd ons is onthouden, namelijk het regt om zelf ouderlingen en diakenen te kiezenen wat meer zegt onze eigene Leeraars. Om dit regt te verkrijgen zoo voor ons als voor volgende geslachten is het vooreerst alléén noodig om ons stembriefje in te vullen met de woorden: het laatste. Wat er dan later moet gedaan wordenzal wel in tijds worden bekend gemaakt, als de meerderheid vóór de nieuwe verkiezing is. Is nu de meerderheid vóór de oude wjjze van verkiezen van ouderlingen en diakenen en het beroepen van predikanten, dan i3 het paarlen voor de zwijnen geworpen, en alles blijft zooals het is, mogelijk wel 100 jaar; want de synode kan toch waarlijk elk jaar geen nieuwe wet maken al naar gelang deze of gene gemeente dit zoude wil len Neenzooals het synodaal reglement thans be staat moet het bljjven volmaakt of niet. Het is even als met de schepping: hoe volmaakt zij ook is, toch zijn er nog wel menschen die de bergen wat te hoog vinden en de zeeën te diep. Niets is er dus onvol maakter dan dat soort van lieden, die het nooit naar hun zin te maken is. Die dus zijne achteloosheid en onverschilligheid in later tijd door het opkomend geslacht niet verweten wil worden, die stemme vóór de nieuwe verkiezing; want schrikkelijk zullen de verwijtingen zijn,wanneer het goede gezien wordt bij onze Schouwsche en Dui- velandsche buren, waar de nieuwe verkiezing is in gevoerd, en wij moeten aan den leiband blijven loopen als minderjarige kinderen, onverschillig of men is modernliberaal of orthodox. Gedenkt dus aan uwe verpligting bij het volbrengen van deze onherroepelijke zaak, en brengt zelf uw stembriefje in de bus in de consistorie der Kleine kerk, het is eene kleine moeite. Verder geeft de geleidene brief bij uw stembriefje de noodige inlichting hoe er gedaan moet worden en wie er kiezer is. Zierikzee, Eenige stemgeregtigde Lidmaten. 14 Mei 1867. Mede-stemgeregtigde leden der Hervormde gemeente te Zierikzee Aanstaanden Maandag worden wij opgeroepen om te kiezen, thans niet tusschen personenmaar tusschen zaken. Het is thans de vraag of wij de bestaande wijze van benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten willen bestendigen, of dezelve volgens art. 23 van het synodaal reglement door de gemeente zelve willen doen plaats hebben. Met andere woorden: of wij voort willen gaan aan de leiband van anderen te loopen, of dat wij voortaan door eigen oogen willen zien? Wordt de nieuwe wijze aangenomendan wordt der gemeente het regt toe gekend uit haar midden een kies-collegie te benoemen, bestaande uit het dubbeltal van den thans bestaanden kerkenraad om met denzelven voortaan de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten te doen plaats hebben; zoodat dan aan de geheele gemeente de gelegenheid wordt aangeboden een indirecten invloed op die benoemingen en beroe pingen uit te oefenen. Welnu, kiezers! thans kan het antwoord op de vraag Wat zullen wij kiezen1 niet twijfelachtig wezen. In het vrije Nederland moeten wij gebruik maken van het regt ons toegekend. Volgen wij het voorbeeld van de naburige gemeenten in onze eilanden niet al leen maar van het grootste gedeelte in ons vaderland, waaronder 's GravenhageRotterdam, Utrecht, enz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1