ZIERIKZËESCHE NIEUWSBODE. Zaturdag No. 2414. Nieu wstij dingen Sin li e. 11 Mei 1867. 23s,e Jaarg. Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. A_l>o 1111 cïments-Pri.i^: VOOR REIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Verscliynt: Op Woensdag en Zaturdag. Ad verten 116 n 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzce, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Tugczondene Stukken, franco. LoiKleii 8 Mei. Reuters Bureau deelt liet volgends mede: Engeland aarzelt de neutraliteit van Luxemburg te waar borgen. Pruissen dringt daarop aan. De eerste conferentie is gisteren middag ten 3 ure geliouden. Belialve door de gcvol- mngtigden der groote mogendheden werd zij ook bijgewoond door de gezanten van België en Nederland. Italië heeft twee vertegenwoordigers gezonden. De neutraliteits-verklnring wordt onmisbaar verklaard en moet den grondslag uitmaken van de onderhandelingen. De gevoimagtigden hebben per telegraaf instructies gevraagd van hunne regeringen. De volgende zitting zal Donderdag gehouden worden. De Times gelooft dat het doel der conferentie spoedig bereikbaar is. De Morning Post hoopt dat de conferentie Zaturdag hare werkzaamheden zal hebbeu volbragt. Den 28 April is te Florence overleden de afgevaardigde Carlo Poerio, vroeger advokaat, algemeen bekend door zijn langdurige en harde gevangenschap te Napels, welke hem werd opgelegd wegens zijne vurige verdediging van staatsbeschuldigden. Na 1848 was de overledene korten tijd lid van het ministerie van koning Ferdinand. In 1859 werd hij met andere staats- veroordeelden ingescheept naar Noord-Amerika. De bannelingen dwongen echter deu kapitein van het schip, hen te Cork aan land te zetten. Gedurende zijn daarop gevolgd verblijf in Engeland heeft de heer Poerio zich aldaar een groot aantal vrienden gemaakt. In 1860 werd hij tot lid van het parlement gekozen; hij heeft zijn mandaat van afgevaardigde behouden tot aan zijn dood. Blijkens een besluit, onderteekend door den minister van binnenlnndsche zaken te Rome, heeft de Paus bepaald, dat de roovers, die zich zeiven aan het geregt zullen overleveren, niet gestraft zullen worden. Indien zij buitenlanders zijn, zullen zij als vrije lieden, op kosten van het gouvernement, zoo spoedig mogelijk over de grenzen worden gehragt. Indien zij in den Panselijken staat te huis behooren zullen zij indien zij dit verkiezen, naar het buitenland gezonden worden. In het tegen overgestelde geval zullen zij hoogstens gedurende een jaar gevangen gezet en vervolgens naar hunne geboorteplaats overgebragt worden. Maandag den 15den April verliet de Heer Musgrave Civita Vccchia des morgens te half zeven in een rijtuig met zijne echtgenoot, eene Kamenier en eenen Italiaanschcn koerier, zich begevende naar het spoorwegstation te Nunriatella, op ongeveer zeven unr afstand van Civita Vecchia gelegen. Op eenen zeer een zamen weg, waar geen huis noch levende ziel in den omtrek te zien was, werd het rijtuig tegen halfeen des namiddags doorecne bende roovers overvallen, bestaande uit 7 personen, die hunne geweren met overgehaalden haan op hen rigtlen. Twee hielden de paarden staande, terwijl vier andere de verschrikte reizigers omringden, en de overblijvende een waakzaam oog bleef houden. De roovers, die plotseling uit een boschje te voorschijn gekomeu waren, sleur den de reizigers uit het rijtuig en behandelden hen op eene wijze, die hen met reden voor hun leven deed vreezen. Nadat zij den heer Musgrave van zijn horologic en ketting beroofd hadden even als den koerier en zich in het bezit van al hun geld gesteld hadden, onderzochten zij de reistasch van mevr. Musgrave en namen daaruit verscheidene kleinoodiën, ter waarde van^ 300. Gelukkig werden zij verschrikt, door een naderend gerucht voor dat zij den U»9ch tot den bodem onderzocht hadden, waardoor zij belet werden zich eene dergelijke daarin aanwezige waarde van 1000 aan diamanten en andere kostbaarheden toe te eigenen. De roovers waren allen gemaskerd en droegen groote roode halsdassen. Ofschoon de rei zigers het verlies van een gedeelte van hun eigendom betreurden achtten zij zich gelukkig dat hun leven was gespaard gebleven. De aanval had plaats zeer digt bij de Italiaansche grenzen en het politic-station van Victor Emmanuel. Op laatstgenoemde plaats waren de autoriteiten zeer beleefd, maar betuigden hun leedwezen dat zij zich niet op pauselijk grondgebied durfden wagen. De roovers lieten den koetsier ongedeerd en ontnamen hem niets, het welk den reizigers, ook omdat hij bij de nadering der roovers dadelijk stilhield, deed vermoeden dat hij niet vreemd was aan het komplot Bevlyii, 6 Mei. De Nordd. Zeitang constateert de ijverige voortzetting der krijgstoerustingen door Frankrijk, en wijst voornamelijk op Belfort waar voortdurend amuuitie wordt vervaardigd, terwijl daar, te Metz en te Straatsburg veel oorlogs- matcricel wordt bijeengebragt, waaronder inzonderheid ponton- dierst rein, door middel waarvan verscheiden bruggen over den Rijn kunnen worden geslagen. Het blad wijst verder op de bespoediging der werken bij dc bestaande en voor den aanleg van nieuwe vestingwerken in het oosten van Frankrijk en zegt dat het weldra zal blijken of de mcdedceling der Palrie, dat die toebereidselen, reeds vóór het artikel van den Monileur bevolen zij en dat derhalve hare staking slechts langzamerhand kan plaats hebben, juist is. Aartshertog Albrecht heeft aan den Veldmaarschalk von Eenedek zijne eigene decoraties gezonden ter vervangiug van die welke den generaal ontstolen zijn. Uit Essen is naar de wereldtentoonstelling te Parijs ge zonden een van de krupp'sche fabriek afkomstig kolossaal blok gegoten staal van 80,000 ponden, en wel door middel van een bijzonderen transportwagen, expresselijk vervaardigd ten behoeve van een insgelijks uit die fabriek afkomstig stuk geschut. De wagen rust op zes assen, en zal, als hij het gemelde blok naar zijne bestemming vervoerd heeftterugkeeren om de geschutsbuis af te halen. De laatste kon eerst tegen het einde van Maart naar Parijs worden afgezonden, tengevolge waarvan aan het etablissement veel kosten werden berokkend, aangezien de voor de verzending naar de tentoonstelling bepaalde tarief vermindering slechts tot 28 Februarij geldend was. De spoorweg-maatschappijen, langs wier lijnen de geschutsbuis moest vervoerd worden, hebben geweigerd dit met den gewonen trein te doen, zoodat van een extra-trein moest worden gebruik gemaakt. De geschutsbuis, bestemd tot bewapening van eene kustvcsting, is een achterlader, geheel uit gegoten staal ver vaardigd, wegende 100,000 pond. De binnenste buis weegt 40,000 pond, en bestaat, uit een massief gegoten staalblok van 85,000 pond; de ook uit gegoten staal vervaardigde ringen wegen gezamenlijk 60,000 pond. Het gewigt van het geschut bedraagt juist honderdmaal dat van het geschut van een gegoten veldkanon. De prijs van de gescliutbuis is 100,000 thalers. Reeds sedert een jaar wordt dag en nacht aan het geschut gewerkt. Het kanon zal op een affuit, wegende 30,000 pond, rusten. Eindelijk i9 alles zoo ingcrigt om niet een of twee man aan zulk eene buitengewone massa hoogte, rigting en draaijing te kuunen aanbrengen, en wel met zooveel spoed dat een in de nabijheid met groote snelheid voorbijvarend pantsersehip met zekerheid kan vervolgd worden. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld dat het huis Krupp voor verschillende gouvernementen 2200 kanonnen vervaardigt, ter gezamenlijke waarde van 15 millioen francs. Parijs, O Mei. De Constitutionnel zegt: «Parijs zal eerstdaags zeer luisterrijk worden, niet alleen door den grootcn toevloed van buitenlanders, maar ook door de tegenwoordigheid van het meerendeel der gekroonde hoofden van Europa. Men weet dat de Koning van Griekenland, de Prins Oscar van Zweden en de hertog van Leuchtenbcrg zich thans alhier bevinden. Binnen weinige dagen worden de Koning en de Koningin dei- Belgen, de Koningin van Portugal, de Kroonprins van Groot- Brittannie en die van Pruissen met zijne gemalin bier verwacht. Insgelijks wordt de zeer aanstaande komst aangekondigd van den Keizer van Rusland met twee zonen, alsmede die van den Keizer en de Keizerin van Oostenrijk en zelfs, naar verzekerd wordt, die van den Koning van Pruissen. De Koningin en de Koning van Spanje hebben insgelijks het voornemen, om deze hoofdstad te bezoeken, alsmede de Onderkoning van Egypte. Het zal eene vereeniging van souvcrcinen zijn zoo talrijk als alhier in de laatste vijftig jaren niet heeft gezien. Men verzekert, dat door het gouvernement 200,000 paarden zijn aangekocht. Om het publiek niet te verontrusten worden de aangekochte paarden in den nacht vervoerd. De grèvc der kleermakers is geheel geëindigd; men zegt zelfs dat vele werklieden, ua eene lange werkeloosheid, zeer verblijd zijn weder op dezelfde voorwaarden als vroeger naar hunne werkplaatsen terug te kunnen keeren. Harling-en, 5 Mei. Gisteren morgen verliet weder een getal van 86 personen den vaderlandschen bodem om als land verhuizers hun geluk in Amerika te beproeven. Onder deze emi granten waren vele welgestelde lieden die als 1ste kajuit-passa giers den togt mede maakten. In dc volgende week worden weer 60 personen verwacht, en in het geheel zijn er nu reed9 van hier 550 dit voorjaar vertrokken. XCnsclicdc, 3 Mei. Gelijk inen zich herinneren zal, is onlangs melding gemaakt van een staaltje van overdreven en kwalijk geplaatsten dienstijver van de zijde van een rijksambtenaar aan de grenzen alhier, door van eenige Heeren jagtliefhebbers, welke met hunne geweren, enz., de grenzen passeerden, bij hunne terug komst betaling te verlangen wegens invoer van wapenen en andere jagtbenoodigdheden. Naar men verneemt, is door de bevoegde autoriteit een onderzoek deswege inge steld en dien ten gevolge van de zijde der administratie verklaard, dat zij zich met deze handelwijze des betrok ken ontvangers volstrekt niet vereenigt, maar in tegen deel die strengelijk afkeurt. Roermond, 4 Mei. Zekere Jan Withoed, als een twistzoeker bekend en meermalen wegens gepleegde mishandeling door de regtbank veroordeeld, ontmoette 11. Zondag avond omstreeks half elf ure den zoon van den schrijnwerker Janssen, met twee jonge lieden uit de gemeente Kessel, die denzelfden dag van daar her waarts gekomen waren, om als knechten bij zijnen vader te komen werken. Het schijnt dat dit de jaloezij van Withoed, die ook schrijn werkersgezel is, heeft gaande gemaakt, want hij en zekere T. Hoffmans, die hem ver gezelde, zochten tegen Janssen en zijne makkers twist, met dat gevolg dat Hoffmans met Janssen en de med- gezellen van dezen, met Withoed handgemeen geraakten. Laatstgenoemde moet hierbij al dadelijk van een mes gebruik hebben gemaakt, want spoedig viel een zijner tegenstanders onder het uiten van eenen smartkreet op den grond, getroffen door eene breede snede in het onder lijf, die zelfs de inwendige deelen gekwest had. Nadat deze ten huize van Jaussen gebragt en ontkleed was bevond men nog vier andere min of meer gevaarlijke wonden in zijne borst en lendenen, terwijl zijn kameraad ook verschillende messteken had bekomen. Onmiddellijk werd den verwonde heelkundige hulp toogebragt, terwijl spoedig de justitie en de maréchaussee aanwezig waren om een geregtelijk onderzoek in te stellen en den dader in verzekerde bewaring te nemen. Niettegenstaande eene zorgvuldige verpleging is Jan Goelen, zoo heet de ge vallene, 11. Vrijdag onder hevige pijnen bezweken. Naar men verneemt heeft de gearresteerde persoon, zelfs toen hij in tegenwoordigheid der justitie bij het lijk van zijn slagtoffer gevoerd werd, halsstarrig geweigerd te beken nen, dat hij schuldig was aan het hem te laste gelegde misdrijf. 's» Ilcrtogenboseli6 Mei. Op Donderdag den 1 6den dezer zal voor het provinciaal geregtshof van N.-Brabant behandeld worden de zaak tegen lo. Fritz Ranz, 2o. Ludwig Stader en 3o. Hermann Ball, allen wonende te Dusscldorp, doch zich thans bevindende in het huis van arrest alhier beschuldigd van het namaken en met opzet in omloop brengen van inuntbilletten van ƒ10, welke zij bij verschillende personen en in verschillende gemeenten van oii9 rijk hadden uitgegeven, om daarmede het gekochte, dat meestal uit kleinigheden bestond te betalen, en het hun daarop teruggegeven goed gangbaar Nederlandsch geld in ontvangst te nemen, op welke misdaad zij alhier in November jl. zijn betrapt en aangehouden, zijnde alstoen eene menigte van die valsche inuntbilletten (ruim 250 bij de beschuldigden gevonden. Het openbaar ministerie heeft 58 getuigen in deze zaak ge dagvaard, zijnde grootendeels personen bij wie die inuntbilletten door hen in betaling zijn uitgegeven. De beschuldigden die, zooals wij medegedeeld hebben, hunne misdaad hebben bekend voor deu regter-commissaris, zullen ex officio verdedigd worden door mr. baron d'Aulnis de Bouronill. Met de getuigen alleen zal de teregtzitting alzoo ruim bezet zijn. TJti-oelit, 4 Mei. Van de schroefstoomboot de Drie Provinciën, varende tusschen Utrecht en 's Bosch, viel gisteren middag op de rivier de Maas, ter hoogte van het kasteel van Neder-Hemert, een man over boord, be- hoorende tot een transport miliciens, groot nagenoeg 150 man. Door de activiteit van den kapitein en de matrozen was de sloep onmiddellijk te water; de pogingen tot red ding waren echter vruchteloos, waut spoedig verdween de ongelukkige in de diepte. 'si Grï*stveiilisig;o, 7 Mei. Gisteren is in de residentie uit Luxemburg aangekomen eene deputatie, bestaande uit de burgemeester en twee wethouders dier stad. Na aan het Hotel Pauluz te zijn afgestapt begaf zij zich naar Z. K. H. Prins Hendrik, met wien zij een langdurig onderhoud heeft gehad. Heden morgen vroegtijdig is deze deputatie weder van hier naar Londen vertrokken ten einde, naar men wil weten, bij de aldaar te houden conferentie, het adres aan te bieden, houdende verzoek, om het groothertogdom onzijdig te verklaren door zijne aanhechting met Belgie. Naar wij vernemen is de veeziekte in het dorp Heeze (nabij Valkenswaard) in den stal van de weduwe van E. uitgebroken. Het aanwezige vee is terstond afgemaakt, verbraud en begraven. De plaats is afgesloten. De commissaris des kotiings heeft zich terstond derwaarts begeven. De policie te Bern heeft een paar Engelschcn in heohtenis genomen, die zieh aan verschillende misdaden hadden schuldig gemaakt, o. a. aan het stelen van eene collectie edelgesteenten, ter waarde van ongeveer een millioen francs. Ouder de vele kostbaarheden, die men bij hen vond, was eene schilderij van Raphael ter waarde van 800,000 francs. Mirtcleltmirg, G Mei. liet provinciaal geregtshof in Zeeland heeft heden het volgende arrest in hooger beroep uitgesproken. Adriauus Kooyman, koopman te Ouwerkerk, beklaagd dat hij in den namiddag van den 5 Janunrij jl. of omstreeks dien tijd, uit het karnhok op de bouwhoeve van den landbouwer D. Hendrikse, te Ouwerkerk, een paar vetledcren laarzen van den bij hem iuwonenden A. Aldorliefste, arglistig weggenomen en zich toegeëigend heeft is bij vonnis der arrondisseinents- regtbank te Zierikzce van 8 Maart jl. schuldig verklaard aan ceiivoudigeti diefstal en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten. Op het zoo door den veroordeelde als door den officier van justitie ingesteld hooger beroep heeft het hof gemeld vonnis bevestigd, en den beklaagde veroordeeld in de kosten ook op het hooger beroep gevallen. Men verneemt, dat door het loodswezen op de Noordkust van Noord-Bcveland een onderzoek is inge steld, om lichtbakens te plaatsen, ten einde het invaren der Oosterschelde bij nacht gemakkelijk te maken. Zioi'ilczoo, 8 April. Voor de toepassing van art. 23 van het algemeen reglement voor de Nederlandsche hervormde kerk hebben zich verklaard de gemeenten Haamstede (138 stemgeregtigden), met eenparigheid der 47 uitgebragte stemmen Burgh, met 17 tegen 2 9tetnmen; Eikerzee (148 stem geregtigden), met 42 tegen 4 stemmen: Noordgouwc (114 stcingercgden), met 18 tegen 3 stemmen; Dreischor (195 9tcmgcrcgtigdcn), met 60 tegen 20 stemmen. De Tweede Kamer der Stateii-Generaal is tot hervatting barer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dingsdag 14 Mei ten 2 ure. De stad Luxemburg, de gevolgen der ontmanteling en van het gemis van garnizoen vreezende zal aau den voorzitter der Londensche conferentie een adres zenden, houdende verzoek om onzijdigverklaring en om inlijving bij Belgie. Men zal zich het proces herinneren ten vorigen jare te Brussel gevoerd tegen zekeren Risk-Allah, een Turk, die be schuldigd werd in een hotel zijn pupil te hebben doodgeschoten, terwijl deze nog sliep. Risk-Allah beweerde dat de jongeling zich zeiven van het leven had beroofd en uit het getuigenverhoor en de verklaringen van deskundigen was het tegendeel niet te bewijzen. De beschuldigde werd daarom in vrijheid gesteld. Zijne aanhouding stond in verband met de uitgifte van valsch gelds waardig papier en ook hiervan werd hij vrijgesproken. Maar Risk-Allah schijnt onder een noodlottig gesternte ge boren: uit Kon9tantinopel wordt thans berigt dat hij weder moeijelijkheden met de justitie heeft. Hij heeft eene kostbare groep, die hij verzenden wil naar Londen met de paketboot. Hij is zoo voorzigtig om ze te assureren bij de British and Foreign Insurance Company, en hij had alle reden zich gelukkig te achten, want toen hij zijne groep aan boord bragt hij was voorzigtig genoeg om dit zelf te doen cn zich rnet de sloep naar boord had laten roeijen, valt hij van den scheepstrap in het water. De groep ontsnapt aan zijne handen en verdwijnt in de diepte, even als Risk-Allah zelf. Maar deze is een goed zwemmer en komt weder boven; de groep echter niet. Nu wordt door de verzekering-maatschappij, bij welke het kunstwerk voor 3000 pond was geassureerd, een duiker aangenomen om het kostbaar stuk op te visschen, ouder voorwaarde dat deze 10 pond zal ontvangen als hij niets vindt, 100 pond als hij iets vindt en 300 pond ah hij de groep opduikt. De duiker vindt slecht9 een grooten steen, en vraagt nu 100 pond, welke de compagnie hem niet wil toekennen. De zaak zal nu voor den regtcr komen. Als een ander geluk voor R.isk-Allah mag niet uit het oog worden verloren, dat hij zich geassureerd heeft bij eene maatschappij die verzekert van wal tot wal en niet, gelijk andere, alleen de voorwerpen wanneer zij aan boord zijn. In dat geval zou hij geenc schadevergoeding ontvangen. Gromoiig-clc berigtcn. Aller oogen zijn thans gevestigd op Londen, waar zal beslist worden of er een oorlog zal uitbreken over een lapje grond dat maar bevolkt is als een tiende gedeelte van Londen. Die Luxemburgers genieten dus veel eer, hoe arm dc bevolking ook is. Ook de Amerikanen gaan zieh bemoeijeu met de Luxemburgsche kwestie; want zij begrijpen dat een Europesehen oorlog ook nadeelig moet zijn voor den Amerikaanschen handel. En wanneer men bedenkt welke vcrpligting Amerika heeft aan Frankrijk, betoond om Amerika vrij te maken in de vorige eeuw van de Engelsche heerschappij, dan kan het wel aange nomen worden, dat Amerika de Fransehen zal bijspringen als het noodig is; want de Engelschen zijn in Amerika gehaat, en de Duitschers zijn er niet meer geacht dan negers uit de binnenlanden van Afrika. Heeft dii9 Frankrijk, Amerika tot bondgenoot, dan zal Engeland wel onzijdig blijven, en de Pruissen zullen spoedig schaakmat gezet worden. Hoewel de werelddwingers zich toerusten tot eenen algemeenen oorlog, toch zullen de keizers van Rusland en Oostenrijk, benevens de koning van Pruissen en een aantal miniatuur vorstjes, een kijkje gaan nemen te Parijs op de tentoonstelling, en zeker bij Napoleon eene visite maken. Dus, hoe de teerling ook rollen mag, de bewerkers der onberekenbare rampen, zullen malkander geen droppel bloed aftappen, maar als het bloedige drama i9 afgespeeld, zullen zij wel zamen eene fijne flescb pakken. Die dus voor eeu vorst zieh uit liefhebberij lant doodschieten, is nog dommer als een kamerheer van een keizer of koning, want die blijft t' huis. Te Antwerpen is eene oproeping gedaan aan alle Belgische en Hollandsche patriotten, om middelen te beramen wat er gedaan moet worden in geval er een oorlog mogt uitbreken. Dit middel zal doodeenvoudig zijn: Vechten als de volken gezamentlijk niet zeggen: Wij vechten niet t Laten de vorsten zelf schieten die leer en hel jong! Hoe zeer de sterfte en het afmaken van rundvee in Engeland aanmerkelijk is geweest, toch i9 er nog zoo veel vee overge bleven dat er in Ierland alléén nog voor eene waarde is van ongeveer 500 millioen Nederlandsche guldens. De duurte bestaat dus niet aan gebrek van vee; overal is er wel drie maal meer vee dan voor 50 jaar, en de helft der bevolking kent geen vlccsch dan bij name. Om dit wonder op te lossen zoude er wel een prijs uitgeloofd moeten worden van een paar vette ossen, door deze of gene maatschappij van kunsten en wetenschappen. Burg-erlijko Stainl te Zierikzce. GEBOREN: 26 April. Eene dochter van J. de Waard en J. M. Pher- nambticq. 27 dito. Eene dochter van I'. F. A. van Dikkcnbcrg en W. de Clerk. 1 Mei. Een zoon ran A. de Bie en L. Kooijman. gehuwd: 1 Mei. B. J. Broodman jm. en W. de Jonge jd. J. van Akkeren Weduwnaar en J. van der Ploeg jd. M. Hogerheijde jm. cn A. Adriannsc jd. J. Besaans weduwnaar en J. Koevoet jd. E. C. Reijnhout weduwnaar en D. Tuijtcn weduwe. 3 dito. N. W. Torréjm. en H. van Schelven jd. overleden: 25 April. J. Klaasse, oud 14 m. z. 26 dito. P. J. van de Velde, oud 9 m. d. 28 dito. J. van den Houten, oud 2 j. z. 1 Mei. J. II. van den Houten, oud 5 w. d.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1