No. 2M3. 25sle Jaarg Woensdag 8 Mei 1867. VAN ZÏEBIKZIÏESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zich Iu Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Ab o ii ïi ements-Prijs: voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amcrika, franco New-York - 3,90. Yerscliijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiên 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Ad verteut icn kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zicrikzce, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Om aari veler verlangen te voldoen, wordt berigt, dat het adres aan den Algemeenen Kerkeraad der Hervormde Gemeente te Zieuikzee, hetwelk hij den Boekhandelaar P. de LOOZE ter teekening ligt, op aanvrage ook aan huis ter teekening veikrijg- baar is. Nieuwst ij dingen. Een der Londensclie bladen van de vorige week geeft het volgende artikel over Oostenrijk, dat vooral voor de talrijke Oostenrijksche fondsenhouders niet van belang is ontbloot. De bezittingen der Oostenrijksche kroon zijn onmete lijk in uitgestrektheid en waarde, en hun uitgestrektheid is juist de reden waarom zoo weinig van hun wezent- lijke grootte en wezentlijke waarde bekend is. Groote domeinen werden verliypoteekeerd, zoodra men een lee ning noodig had, maar of de opgenomen som, op tien of twaalf millioen na mis of raak was, wist niemand, of gaf er wat om, om het te weten. Thans, heeft ieder landeigenaar in het algemeen, een grondteekening van zijn eigendommenen de uitgestrektheid van zijn weide en bouwland is tot een voet toe opgemeten. Op deze wijze alleen kunnen de inkomsten en uitgaven berekend worden. Hetzelfde zal eindelijk en ten laatste met de domeinen der regering geschieden, en is door den di recteur van het Ministerie van Finantien, den Baron von Beke, een commissie tot dat doel benoemd. Een naauw- keurige opgave van de verschillende bezittingen, bosschen, zoutmijnen, mineralen, enz. zal te boek worden gebragt naar de verschillende kroonlanden, waarin zij zijn ge legen. "Wanneer dit geschied is, zal er een beslissing gedaan worden, ten opzigte der eigendommen, die men zou kunnen verkoopen, hoe, en op welke wijze, en tot welken prijs. Het valt in het geheel niet te betwijfelen of deze stap zal een gunstigen invloed, zoowel middel lijk, als onmiddellijk op de finantieele middelen van het rijk uitoefenen. Voortaan zal er zekerheid bestaan, waar men vroeger slechts oppervlakkige en verwarde denk beelden van had. Men houdt het er voor, dat de be zittingen van den staat zoo groot zullen blijken te zijn, dat men gegronde hoop mag koesteren, dat de Oosten rijksche finantien eindelijk eens voor goed zullen gere geld worden. Het eerste vonnis in de zaak der Fenians te Du blin is geveld. Het was een doodvonnis. De voorlezing van de conclusie van den opperregter duurde 4 uren. Voor drie ure zonderden zich de gezworenen af en eerst ten zes ure spraken zij het schuldig uit, tegen de beide aangeklaagden, generaal Burke en Patrick Doran. Laatst genoemde werd aan de welwillendheid der regters aan bevolen. Daarop werd aan de veroordeelden gevraagd of zij nog iets tot hunne verschooning hadden in te bren gen. Burke hield eene toespraak tot de regters. Hij noemde de verklaring van vele getuigen valschden verrader Massey, wiens hart voortaan eene brandende hel zou wezen, wien de aarde een graf en de hemel een God zou weigeren, kenschetste hij met de verachtelijkste woor den als meineedige en lafaard. Hij zelf gevoelde berouw noch schaamte over eenige daad. Hij was bereid voor zijn vaderland te sterven. Hij hoopte dat op zijn on gelukkig eiland nog eenmaal de vaan der vrijheid zou wapperen, want zoolang nog de Britsche vlag één duim schaduw wierp op Ierschen bodem, zoolang zou het Ier- sche volk zich verecnigen om Engelands overheersching ten val te brengen. De ernst en kalmte van Burke maakte een diepen indruk en zeer velen waren in hooge mate aangedaan. Doran legde eveneens den getuigen valsche verklaringen ten laste. De regters veroordeelden beiden tot de doodstraf. Zij verklaarden dat zij in deze zaak van hoogverraad geen regt hadden tot eene zach tere toepassing van de wet. Al wat zij doen konden was de dag der uitvoering zoo lang mogelijk uit te stellen. De wet gaf hun regt dien tot den 29sten te verschuiven. De scliotsche statisticus dr. Stark heeft de navol gende niet onaardige berekeningen gemaakt. Van de 100 mannen van 20 tot 25 jaren sterven er eens zooveel onge huwd als gehuwd. Op den leeftijd van 25 tot 30 jaren sterven van 1000 ongehuwden 13 pet., en van even zoo veel gehuwden 8 pet. Van de 1000 gehuwden tusschen 30 en 35 jaren bezwijken er 9 doch van een gelijk getal ongehuwden 14 pet. De ongunstige verhouding van de sterfte onder ongehuwden blijft ook op hoogeren leeftijd dezelfde. Hij trekt hieruit de conclusie, dat een jongman van 25 jaren, die besluit celibatair te blijven, 11 jaren korter zal leven, dan een ander die zoo wijs is om te trouwen. Uit Rome wordt onder dagteekening van 24 April geschreven dat aldaar, bij de heersehende rust en veiligheid, dcgcdachlcu der overheden en der bevolking zich meer en meer vestigden op de groote feestviering van de aanstaaude maand Junij. Er zouden alsdan 50 jaren verloopen zijn sedert Pius IX voor de eerste maal de mis vierde, zijnde hij in 1817, juist op den gedenkdag vau den martelaarsdood der Apostelen Petrus en Panlus, tot Priester gewijd; de Paus zou alzoo in Junij tevens het volbrengen van zijn 50-jarig priesterschap willen herdenken met het openlijk vieren eener mis. De Paus moet gezegd hebben, dat de feesten van dit jaar wel de laatste zouden zijn, welke hij zou bijwonen. Volgens sommigeu zou hij die woorden hebben gesproken zinspelende op de onder neming, die men van Garibaldi te gemoet ziet en de zegepraal der revolutie te Rome tengevolge zon hebben. Anderen meencu dat het meer eene zinspeling was op de overlevering, dat geen paus 25 jaar regeren kan. Alleen de heilige Petrus heeft ge durende het vierde eener eeuw die betrekking bekleed. Men kent de traditie dat Petrus de eerste Paus is geweest en in herinnering daaraan wordt ook nog altijd zijn stoel bewaard, een eenvoudige houten zetel, die in eene prachtige trophee van goud, brons en marmer iu de kapel van Sint Peter te zien is. De overlevering nu zegt verder, dat de opvolger van Petrus die langer dan 25 jaren regeert, zich op dien stoel zal plaatsen en de laatste Paus zal zijn. Paus Pias nu is 23 jaar aan het bestuur en men heeft dus de moeijelijke keus om öf zijn dood of de logenstraffing der traditie te wenschen. Het laatste willen de zelantie niet, maar ook het eerste wenschen zij geenszins omdat men beweert dat de bescherming welke Keizer Napoleon aan den Romeinschcu stoel verleent, meer geldt den persoon van Paus Pius dan de kerk en met diens dood ook het Pausdom zou vallen. De Italiaansche troepen kennen den weg naar Rome; de uitgewekenen staan voorde grenzen en het volk is ongeduldig zegt de correspondent aan wien dit berigt ontleend is. ©witl6UfW«W^. Bovlijn, 4 Mei. In regeringskringen ziet men de toekomst niet op gelijke wijze in als Lord Derby en de zijnen, die naar het schijnt, van gevoelen zijn, dat de rust van Europa stellig ongestoord zal blijven. Naar ik van goed ingelichte zijden verneem, is de Koning vredelievend gestemd, terwijl de minister-president, bene vens de miui9ter van oorlog eu de Generaal Moltkc eene tegenover gestelde rigting wenschen te bewandelen. Ten dezen opzigte moet echter het volgende niet uit het oog worden verloren. Iu het afgeloopen jaar werd een dergelijk ver schijnsel waargenomen. Tot op het oogenblik voor het uitbarsten van den oorlog tegen Oostenrijk heette het, dat de Kouing zeer ge neigd vva9, om de zaken met Oostenrijk in der minne te schikken. En toch werd het zwaard tegen Oostenrijk getrokken. Naar het uitwendige hebben de omstandigheden thans groote overeenkomst met hetgeen wij hebben zien plaats grijpen voor het uitbarsten van den oorlog tegen Oostenrijk. Dat Frankrijk eene leening wil sluiten van 750 millioen francs maakt hier een onaangename» indruk, al beweert men te Parijs, dat de regering tot dien maatregel, zou zijn overgegaan, zelfs in het geval dat de betrekkingen tusschen de groote mogeudheden van den meest vredelievenden aard waren. Men houdt zich hier overtuigd, dat de leening uitsluitend het gevolg is van de oorlogzuchtige stemming des Franschen Keizers. JFVawfetiill. «Charivari" gewaagt van een zonderlinge schaakpartij, eenige dagen geleden te Parijs gespeeld. Vier Engelschen, die zich naar Parijs hadden begeven om een kijkje van de wereldtentoonstelling teneinen, hadden hunne tenten in een Café op een der Boulevards opgeslagen, waar zij hun tijd met allerlei buiteu9porige kunsten verdreven, waarin de zonen van Albion zoo rijk zijn. Zij ver deelden naraentlijk een biljard door krijtstrepen iu 64 velden, en daarop lieten zij in plaats van schaakfiguren wijnflesscheu aanrukken. Flesschen Champagne stelden dc Koningen, flesschen Bordeaux de Koninginnen, Bourgogne de kasteelen, en Macon de loopers voor. De pions waren door gewonen wijn van Argen- teuil vertegenwoordigd. De partij begontwee speelden tegen twee. Telkens, wanneer een figuur werd genomen, moesten de beiden waaraan dit gelukt was, de flesch leegdrinken. De uitslag van dit spel is niet moeijelijk te raden. Daar bij het schaakspel natuurlijk de pions het eerst verloren gaan, gebeurde het dat onze vindingrijke eilanders reeds onvrijwillig onder het biljard plaats hadden genomen, eer zij een flesch van de betere soort uit te drinken kregen. "Winscliotem, 30 April. Zaturdag avond kwam een arbeider, die zich D. J. Rijzak noemde, zich bij den veldwachter de Poel alhier aanbiedeu tot vrijwillige inhechtenisneming, daarbij te kennen gevende, dat hij bereid was den lieer Bur gemeester persoonlijk in kennis te stellen met de redenen, die hem daartoe hadden aangespoord. Voor den Burgemeester gebragt, verklaarde hij schuldig te zijn aan «moord I" Uit zijne verdere mededeelingen bleek het volgende: Voor ongeveer twaalf jaren bevoud hij zich in het werk te Haarlemmermeer. Toen hij op zekeren dag voor zich zeiven eu voor een zijner makkers het hun toekomende geld van den opzigter ontving en die geheele som te zoek gebragt had, besloot bij, ter voorkoming van veel ongenoegen, zijn vriend te vermoorden en voerde zijn voor nemen ook werkelijk uit door hem, nadat hij hem eerst in het water had geworpen, eene doodelijke wonde met zijn mes in den nek toe te brengen, toen hij pogingen aanwendde om uit het water te komen. Kort na het plegen dier verschrikkelijke daad gevoelde hij berouw; zijn ontwaakt geweten maakte hein het arbeiden onmogelijk en spoorde hem aan als militair bij de koloniale troepen in dienst te treden daarbij de hoop koesterende, dat hij aan gindsche zijde van den oceaan rust zou kunnen genieten. Maar ook in de Oost knaagde zijne verschrikkelijke misdaad hem als een worm aan het hart; ook daar had hij den verslagene dagelijks voor oogen, ja, zelfs des nachts was hij steeds voor zijn gezigt. Toen zijn diensttijd ten einde was keerde hij terug naar het land, waar hij een moordenaar was geworden. De werkzaamheden bij den spoorweg deden hem naar Winschoten overkomen, en het was daar, dat hij zich verpligt gevoelde het voreustaande ter kennis van dc regterlijkc magt te brengen, opdat hij, na voor zijne misdaad te zijn gestraft, weer gerust zou kunnen leven of sterven. Naar wij vernemen, moet deze persoon op last van den officier vau justitie voorloopig in verzekerde bewaring zijn genomen; met gespannen verwachting ziet men intusschen den verderen afloop van dit zonderlinge geval te gemoet. Gri'JVV'Oiilicig'O L Mei. Heden avond heeft er alhier in de loge '1 Union Royale eene rouwplegtigheid plaats gevonden ter eere van wijlen jhr. Frans Alexander ridder van Rappard, gedeputeerd grootmeester nationaal en oud-regerend meester dier A. loge, welke door Z. K. H. prins Frederik in zijne betrekking als grootmeester nationaal en ook door meer dan 200 broeders uit alle oorden de9 lands werd bijgewoond De verdiensten des overledenen eu zijne maatschappelijke zoowel als ma9onieke betrekkingen waren vele, en teregt sprak Z. K. H. tot schrcijen9 toe bewogen»Ik verloor mijn raadsman, mijn boezemvriend." Door het corps van Dunkier werd treurmuziek uitgevoerd. Onderscheidene redenaars voerden het woord. De prins-stedehouder heeft aan de groothertogelijke regering van Luxemburg opgedragen allen belanghebbenden te verzekeren dat de groothertog diep getroffen is geweest over de adressen, waarin zijne onderdanen zich voor het behoud van een zelf standigen regeringsvorm onder den schcpter van het huis van Oranje verklaard hebben. De Broodfabriek te 's Hagc zag haar debiet in het vorig jaar zoozeer toenemen, dat zij 263,993 pd. meer afleverde. GroiMiielieiii, 3 Mei. Te Sclioonrewoerd, heerscht nog innner, zoo als men mij heden schrijft, eene stilte gelijk aan die van het graf. Langzamerhand echter komt er weder eenig teeken van leven, doch helaas niet ten goede. De algemeene woede keert zich thans van den luitenant op den Heer burgemeester. Deze wordt van voren en achteren bewaakt door soldaten. De luitenant had er meer kunnen doen afmaken, daar alleen de beenen van de weerspannigen het mikpunt waren. Het is te hopen, dat deze treurige zaak althans voor anderen goede vruchten moge opleveren. Middelburg, 3 Mei. De arrondissements-regtbank alhier heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Maria Jozina Risseeuw, oud 15 jaren, geboren te Schoondijke en wonende te Oostburg, thans alhier gedetineerd. De regtbank heeft haar bij uitvoerig vonnis schuldig verklaard aan het haar ten laste gelegde feit, namelijk vergiftiging, of toeleg op iemands leven, door de werking van middelen die met meer of minder spoed den dood kunnen verwekken, gepleegd met oordeel des ouderscheids, en haar, met toepassing der artt. 301, 302, 66 en 67 van het wetboek van strafregt, veroordeeld tot gevangen zetting in een verbeterhuis voor den tijd van tien achtereen volgende jaren, alsmede in de kosten van het proces. Ofschoon ongehuwd, verkeert zij in zwangerschap. Gisteren heeft te 's Hage de aanbesteding plaats gehad van het bouwen van eene dubbele schutsluis aan den raotid van het kanaal door Walcheren en het verrigten van eenige grond en verdere werken bij Vlissingen. Er waren 22 biljetten inge komen. De minste inschrijver was de heer H. Schram de Jong te Sliedreeht, voor f 1,369,000. 'Uhoh'U, 3 Mei. Bij de alhier plaats gehad hebbende stemming over de invoering van dc wijze van benoeming van predikanten en kerkeraadsleden overeenkomstig art. 23 van het synodaal reglement, is, even als in het naburige Oud-Vossemccr, door ongeveer twee derden van de uitgebragte stemmen beslist, die verkiezing in het vervolg op dc nieuwe wijze te doen plaats hebben. In de jongst gehoudene buitengewoue vergadering van het Departement Tholen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, werd de zilveren eerepenning der maatschappij uitgereikt aan de heeren J. van deu Bosch, sedert bijna 30 jaren hoofdonderwijzer aan de openbare school voor lager onderwijs, en J. B. Wein- gartner, gedurende ruim 25 jaren, onderwijzer aan de departe mentale teekcuschool aldaar, en zulks als een blijk van waardering der wijze, waarop zij gedurende voormelde tijdvakken hunne betrekkingen hebben vervuld. Zierilizoe, 6 Mei. Op het drietal van predikanten, opgemaakt door den kerkeraad der Herv. gemeente te Schiedam, komt o. a. voor Ds. E. C. Jungius, predikant alhier. Door het gemeentebestuur is benoemd tot lecraar iu het Fransch en Engelsch aan de school voor meer uitgebreid lager en middelbaar ouderwijs alhier, de heer C. Hofman, te Tholen. Jl. Zaturdag heeft de burgemeester van Moordrecht, op last van den districts-commissaris voor de zaken der veeziekte, ongeveer twintig stuks ruudvee iu beslag genomen en doen afmaken, zonder dat de eigenares daarvoor schadevergoeding erlangde. Zij had het regt op de onteigeningssom verbeurd, door te trachten het uitbreken der heersehende ziekte onder hare runderen geheim te houden. Sedert eenige dagen heeft de weesvader van het diaconie weeshuis tc Koog a/d. Zaan zich met een 19jarig weesmeisje, waarmede hij eene ongeoorloofde betrekking ouderhield, naar Engeland uit de voeten gemaakt. In de Runderpest komt de Heer Amersfoordt, burgem. van Haarlemmermeer, op tegen de vele dispensation uit 's Hagc tot vervoer van vee gegeven. Er zijn zooveel dan die «diusig- heden," uitgevaardigd, dat hij ze niet allen kon noemen. Hij zelf weigerde even als de burgemeester van Maartensdijk, op 25 April 11. om koeijen ook naar andere gemeenten en over dc lijn van aansluiting te mogen vervoeren, zoo als hem door vele boeren was gevraagd. Zij bedreigden hem, dat het toch zou geschieden. Op 25 April kwam een brief van den minister, waarin dispensatie werd verleend aan alle veehouders en de burgemeester van Haarlemmermeer was nu veroordeeld 210 dispensation te tcekenen. Aan de manschappen, wien hij had bevolen streng toe te zien, moest hij nu order geven alle koeijen te laten passeren. Er is nu gelegenheid tot smokkelen van levend vee in overvloed. De burgemeester van Haarlemmermeer schrijft, dat hij het aantal koeijen met dat doel gereed gemaakt, op 2100 schat. Nog haalt hij een voorbeeld aan van een boer, die, na de ontvangen weigering, om op 25 April vee te voeren over de lijn, aan den minister telegrafeerde en tot antwoord bekwam: Vraag dispensatie 1 Hij bragt 32 koeijen over de lijn, die de ziekte dus weder wat zullen helpen onderhouden. Behalve dat de oneindige dispensalien allen zedelijken invloed aan de burgemeesters ontnemen, werken zij, naar het schijnt, het min of meer georganiseerd corps smokkelaars en „hande laars iu veepest," gelijk de heer Amersfoordt ze noemt, kracht dadig in de hand. Blijven deze dispensatie» toenemen, blijft de minister op dien weg voortgaan, dan voorspelt de burge meester van Haarlemmermeer, dat het blijken zal, dat de be paalde 2 milliocu weggesmeten mogen heeteu en dc veepest feller zal gaan woeden dan ooit tc voren. Onze berigtgever te Keulen deelt ons mede dat op hoog be vel de werken tot versterking van de vestingen iu de Rijn provinciën zijn gestaakt, en evenzoo de verdere maatregelen betreffende berging van krijgsvoorraad enz. 'ArnhCl Gcmcug'Gc berigten. Zoo als de zaken nu staan, zal er geen oorlog uitbreken over Luxemburg; te Londen zal alles geregeld worden om den verkoop van Luxemburg niet te doen doorgaan, en zoowel Napoleon, als de Pruissischc Majesteit en de Siren van Belgie en Nederland, zullen zich moeten schikken naar de uitspraak der conferentie, op straffe van acht dagen huisarrest. Do keizer vau Rusland zal de verdrukte Grieken hulp en bijstand verleeneu om weder een vrij volk te worden: doch vergeet dat hij de Polen meerder onderdrukt, dan de sultan de Grieken. Met het afmaken van rundvee, gaat het ook als met het afmaken van menschen; het is een groot verschil voor een os of hij van een baron is of van een eenvoudigen boer. De ossen die vau adel zijn, oiitloopen den kogel zoo wel als de menschen die van adel zijn den strop. Door hunne geboorte zijn die geslachten boven de wet. Hoe mooi en geruststellend de berigten ook zijn, over liet afdammen der Ooster-Scheldc, toch moet het been nog niet goed iu bet lid ziju; bezwaren die men iu den Haag geheim houdt, moeten nog al van beteekenis zijn. Graaf von Bismark kan niet klagen over den slechten tijd, want hij heeft maar voor eeu millioen guldens aan landgoederen gekocht; in troebel water is het goed visschen, zoo als het voor zulke mannen altijd is geweest. In Frankrijk heerscht het verlangen naar oorlog het meest bij de officieren; een arme luitenant zoude zoo gaarne kolonel willen worden, en een kolonel maarschalk. Meer dan ooit neemt de landverhuizing in Nederland toe, en menschen die vroeger niet verder te krijgen waren dan de kom hunner ge meente, zijn nu in een oogenblik reisvaardig oin naar Amerika te gaan. Het gezegde van Vondel, „de liefde tot zijn land, is ieder aangeboren," is dus onwaar geworden. Vier dames onder Oud-Vossemeer worden verzocht, zoo gaauw er niet bij te wezen als er iets plaats heeftzij dachten op den hoogsten troon geplaatst te worden, en zij werden ontvangen zoo als inen ongenoode gasten op eene bruiloft doet. Eene dame te Cats is geheel in het vergeetboek geraakt, en beging zich nu zelfaau tc bieden, doch niemand bijt toe. Te II. is een strijd ge voerd tusschen eenige gilde-broers en een driemanschap, op leven en dood, over een gaai-streng, met dat gevolg dat de gilde-broers de vlag hebben moeten strijken eu stillekens zijn afgezakt. Wordt ten tooneele verwacht te MiddelharnisDe gewezen bakker, of Jan met zijn behangsel-papier, Voor en met het vertrek van eeu rekruit te Poortvliet, heeft er eeu uil tot veel onrust in een kooi gezeten tot last van anderen; maar nu is de tijd voorbij om het manneke te bezien. Te Nzal ten tooneele gevoerd worden: Vijf wolven iu schapen vachten, of het bijtende gevecht; waarna de verlepte bruiloft, waarop gezongen zal worden Juffer 1 als gij u laat bijten, Zal het zeker u wel spijten, En het is zoo gaauw gedaan, Spreekt uw zus er over aan. óOjnrige Echtvcreciiigiiig- jacob ochtman en jannetje' jacobse. Zierikzee 7 Mei 1867.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1