No. 2410. 23s,e Jaariï. Zaturdug 27 April 1867. BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. JFrawfet ijjft. /IllllkZllsnil NIEUWSBODE Men ;iE>oiilieert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Bockhandelaren en Postdirecteuren. In. Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prüs: voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30 Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-York 1,60. 3,90. V erschyut: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiên: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bn rea lis Zierikzcc, Hoek van de Schuithaveu, B, No. 94. Brieven en Tngezondene Stukken, franco. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenendat het kohier van de hoofdelijke belasting dezer gemeente over het loopend dienstjaar voorloopig is vastgesteld en van 23 dezergedurende veertien dagenop de Gemeente secretarie, voor een ieder ter inzage ligt, kunnende de reclames daartegen, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad gerigt, in eene daarvoor bestemde bus aldaar worden ingeleverd. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee den 17 April 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Londen, 18 April. De heeren Forbes en comp. te Bombay, hebben van daar met de laatste mail den beroemden Sancy-diamant naar Engeland gezonden. Hoewel de geschie denis van de Sancy-diamant niet zoo merkwaardig is als die van vele andere historische edelsteenen, is zij nogtans merk waardig genoeg. Deze diamant werd door een Zwitser op het ligchaam van Karei den StoutenHertog van Bourgondie gevonden, na zijn nederlaag te Granson in 1476. Hij werd in 1479 door den Koning van Portugal gekocht, die hem tien jaren later aan Nicolaas de Barly, Baron de Sancy verkocht, wiens naam hij nu draagt. De baron de Sancy zond hem den Koning van Frankrijk als een geschenk, en de dienstknecht, die daarmede be last was, op weg door roovers aangevallen, bewees, dat de diamant hem wel toevertrouwd was, want hij slikte den steen dood eenvou dig door. Hij moest echter, zoo luidt de geschiedenis, zijn ge trouwheid met den dood betalen, want kort nadat hij den steen had doorgeslikt, werd hij ziek en stierf en vond men toen den diamant in zijn maag. Kort daarna kwam hij in het bezit van Koning Jacobus II van Engeland die hem voor 25,000 p. s. aan Lodewijk XIV verkocht. Gedurende de Fransche omwenteling verdween de Sancy diamant met de nog beroemder »BIaauwe diamant". Deze laatste is nooit weer teregt gekomen, maar de eerste werd door Napoleon I gekocht, die hem later aan prins Paul Demidoff verkocht. Hij wordt op 20,000 a 30,000 p. s. geschat, is peervormig en weegt 55y.2 karaten. Te Liverpool heeft men de tijding ontvangen dat de kapitein, de stuurman de timmerman en vijf matrozen van het schip Assam Bailey door de wilden van de Adaman- eilanden vermoord zijn geworden. Het schip was van Bombay naar Akyab bestemd, en deed op deze reis een der Adaman- eilanden aan. De genoemde manschappen gingen aan land om hout te halen, doch keerden niet weder terug. Voor eenigen tijd zijn door deze wilden ook zes man van een Amerikaansch vaartuig om het leven gebragt. 3?cii*ya39 15 April. „Le Temps" bevatte dezer dagen het volgeude luimige artikel over de „atto di ferire" tusschen Frankrijk en Pruissen wegens het voor beiden zoo begeerlijke Luxemburg„Wij zouden de Pruissen gaarne uit Luxemburg zien trekken, zonder dat de Fran- schen er binnen trokken; want het nuchteren gezond verstand (dat arme, ellendige, nederige en verachte ding) zegt, dat indien Luxemburg voor de Luxemburgers is, (dat de Luxemburgers met de Hollanders vereenigd wenschen Luxemburgers te zijn en te blijven, en dat de vesting Luxemburg, noch aan Pruissen, noch aan Duitsch- land, noch aan Frankrijk behoore, is de niet meer dan natuurlijke, redelijke, en wettige oplossing, dat de Pruis sen er uiten de Franschen er niet binnen trekken. Maar het zijn Vauban's vestingwerken! Vauban's? Ja, dat is een onwederlegbare waarheid. Maar, laat ons nu voortredeneeren. Dit strategisch punt heeft Frankrijk tegenover Duitschland noodig; Duitschland, (tenminste zoo zeggen de Duitschers) heeft het tegen Frankrijk noodig. Wel, gij heeren Franschen en Duitschers, indien jgij Luxemburg niet kunt en niet wilt aan elkander af staan, dan weten wij er een middeltje op, ziet er beiden |van af en laat Luxemburg aan de Luxemburgers. Maar dat is te eenvoudig en te billijk nu den aftogt te blazen? En nogtans is dit de eenige weg ons voor een oorlog, een afschuwelijken oorlog, om een nietige plek gronds te behoeden, die, indien hij plaats grijpt, vergun het ons te zeggen, den naam van „oorlog van gekken" met het volste regt verdient. Zulk een oorlog zou beide natiën, ja, de geheele menschheid onteeren. Parijs, 22 April. De Keizer heeft heden den gan- schen ochtend met den Heer de Monstier en den maar schalk Niel gearbeid. Volgens het rapport door den minis ter van oorlog aan den Keizer uitgebragt, zijn 30 divisien ter gezamenlijke sterkte van 300,000 man volkomen georganiseerddaarbij komt nog de garde, die op voet van oorlog staat en ieder oogenblik kan uitrukken. Daaren tegen zegt mendat de regeringen van Engeland en Rusland aan de keizerlijke regering bereids kennis hebben gegeven, dat, ingeval van een oorlog, welke gepaard zou gaan met operatien ter zee, zij het binnenvaren van eene Fransche vloot in de Oostzee niet konden dulden. Ilerto^enboseh20 April. Al de ge weermakers, die bij de regementen infanterie eenigzins kunnen gemist worden, zijn opgeroepen naar Delft om aldaar mede te werken tot verandering der tegenwoordige in acliterlaadgeweren buiten en behalve die welke aan particuliere fabriekanten ter verandering zijn overgelaten zoodat men rekent dat eer de zomer ten einde is ons leger met dat verbeterd schietgeweer zal gewapend zijn. Seïieveiiiiigreii, 22 April. Zaturdag jl. terwijl stuurman C. Mos zich op de visscherij bevond, ontdekte hij in den namiddag een klein vaartuig, dat de noodvlag had gehesclien; dadelnk zeilde Mos daar heen: nader gekomen zijnde, ontdekte men dat zich een persoon aan boord bevond, die meer dood dan levend was; deze werd in het vaartuig van Mos opgenomen, menschlievend ver pleegd en Zondag daaraanvolgende alhier aan wal gebragt; het was de garnalen-visscher Theodorus spoor, te Brielle te huis behoorende, die ter garnalenvangst was uitge varen, doch door den storm en het onweder, die hem was overvallen, zijne plaats niet meer had kunnen be reiken en zich op Gods genade, zeewaarts had moeten laten drijven. Ware hij niet door Mos opgemerkt, dan zou hij zeker den volgenden nacht toen de storm nog meer begon op te steken, zijn dood in de golven hebben gevonden. Zieiriltzce26 April. Dezer dagen las men in het Dagblad van Z. H. en 's Gravenhage eene kritiek over de houding van den heer van Kerkwijk in de Tweede Kamer, en dat het een treurig feit i9, dat iemand als die heer, in onzen {zóó helaasspralc men ook vóór de grondwetsherziening in 1848!) staat de gelegenheid .kan hebben, een oordeel en votum van wantrouwen uit te spreken over mannen als Heemskerk, Borret, v. Zuylen, enz. CDe Lezer zal zich herinneren dat het Dagbladnog niet lang geleden en eigener autoriteitzich den heer v. Kerkwijk bij de Ministeriele Vertegenwoordigers toeeigendewaarom wij het goedvinden dat het zich haast om die fout te herstellen.) Het Dagblad zegt, zich echter aan te sluiten aan hetgeen de heer v. Kerkwijk bij de discussie over de binnenlandsche aangelegenheden heeft gezegd omtrent het wcnschelijke der herzieuing van de kieswet. Volgens het blad, mag geld niet de eenige grondslag wezen voor de kiesbevoegdheid, en be- hooreu talent, kunde, beschaving en wetenschap daarbij niet langer achter le staan. Het zou de taak der conservatieve partij zijnverbetering van het kiesstelsel te verheffen tot leu9 van binnenlandsche heivorming. Naar aanleiding hiervan, doet de N. Ruit. Courant in een hoofdartikel daartegen uitkomendatindien de zoogenaamde capaciteiten thans van het kiesregt zijn uitgesloten dit de sehuld is van de conservatieven die bij de herziening der Grondwet die uitsluiting, tegen den zin der liberalen, hebben doorgedrevenNu de conservatieven zelf aandringen op wijzi ging der wet in den geest van den heer Thorbeckb en diens medestanders, leveren zij op nieuw het bewijs, dat de liberale beginselen die zijn, van den vooruitgang, welke, hoe fel ook in den beginne bestreden, eindigen met te zegevieren. Brydorpe, 23 April. Heden bad alhier het betreurenswaardig voorval plaats. Het kind van J. v. d. B., ruim drie jaren oud, op het veld bij zijne moeder zijnde en van daar alleen huiswaarts keerende, had het ongeluk in de sloot te vallen, waaruit het levenloos werd opgehaald. Door de opgekomene leden der Herv. gemeente te Kerkwerve, is met algemeene stemmen besloten art. 23 van het synodaal reglement betreffende het benoemen van ouderlingen en diakenen en het beroepen van predikanten toe te passen, De Pruissische bark von der Heydt, gezagvoerder F. Keupke, komende van Stettin en bestemd naar Ant werpen, heeft, na het Brouwershavensche gat te zijn binnengeloopen en van daar tot de haven van Wemeldinge te zijn gesleept, de reis naar Antwerpen langs het kanaal door Zuid-Beveland vervolgd. De bark meet 48G ton, was met tarwe geladen en had een diepgang van 4.80 el. Zonder het kanaal zou deze bark, om naar Antwerpen te komen, noodwendig den mond der Wester-Schelde hebben moeten binnen vallen en dus weder zee kiezen, ofschoon de gelegenheid om het Brouwershavensche gat binnen te loopen gunstig was. De zending van graaf Taufkirchen bij het Wcenerhof is mislukt. Zij had ten doel Oostenrijk te bewegen tot een ver drag met Pruissenen de hoofdreden daarvoor wasdat Duitschland in gevaar verkeerde. Zonderling is het dat Pruis sen op dien grond Oostenrijk zou willen doen optreden ter wijl het in het vorig jaar alles gedaan heeft om Oostenrijk uit Duitschland te verdrijven. Het spreekt wel van zelf, dat deze mogendheid nu weinig geneigd zal wezen zijne schulden of de lasten van het volk te verhoogenter wille van be langen waarvan men haar eerst getracht heeft geheel te vervreemden. Uit Drenthe wordt geschreven De oorlogzuchtige geruchten houden hier de aandacht bezig, en de vraag, of het noorden des rijks aan zich zeiven overgelaten, dan wel in het verdedigings-systeem opgenomen moest worden, in de Tweede Kamer behan deld, geeft hier aanleiding tot verschillende beschouwin gen. De positie DelfzijlGroningen zal aan eene lokale inspectie worden onderworpen en wel van den minister van oorlog zeiven, maar, hoe is de positie van Groningen, Drenthe en een gedeelte van Overijssel tegenover Hanover? Die vraag is, sedert Pruissen van laatstgenoemd rijk meester werd, belangryk genoeg. Vroeger liep die zeer uitgestrekte grenslijn door een moerassig terrein, in het minst niet geschikt voor ka- vallerie en nog minder voor artillerie, maar van lieverlede is de landstreek door ontginningen en daardoor verbeter den waterafvoer weer passabel geworden en zou een leger er thans geen onoverkomelijke hindernissen ontmoeten. De krijgsmagt, gewoonlijk in het Noorden aanwezig, is betrekkelijk niet talrijk. Misschien is dit ook te wijten aan de weinige gelegenheid die er tot het houden van schietoefeningen en het vertoonen van manoeuvres gevon den wordt. Zoo heeft Leeuwardens omtrek volstrekt geen schietterrein en oefent het garnizoen van Groningen zich in eene drooge gracht, die zelf voor de bewuste oefeningen te beperkte lengte heeft. Geen wonder, dat het volslagen gemis van terrein te Leeuwarden, van onvoldoend terrein te Groningen, de aandacht van hoofdofficieren, die Assen bezochten, ook tot inspectie van de compagnie tiraillers, elders garnizoen houdende, op de uitmuntende gelegenheid die laatstge noemde stad aanbiedt, rigtte en bij hen de wensch deed ontstaan, dat men daar de hoofdplaats van de krijgsmagt en de drie Noordelijke provinciën zou kiezen. Mogt de minister van oorlog, als hij Groningen bezoekt, ook zijn oog eens laten gaan over den omtrek van Assen, dan zou hij al zeer spoedig ontdekken, dat welligt geene plaats in Nederland zooveel gelegenheid schenktom niet alleen schietoefeningen te houden, maar zelfs, dat de uitgebreidste manoeuvres van eene aanzienlijke krijgs magt, zoowel uit kavallerie en artillerie als uit infanterie bestaandeterwijl die krijgsmagt, is de spoorweglijn Meppel-Assen-Groningen gelegd, binnen weinige uren Groningen en Leeuwarden zou kunnen bereiken. Gcmongde berigten. Naar het schijnt zal de Gordiaanschc knoop toch doorgehakt moeten worden, en een oorlog zal Europa weder wat armer maken als het is, waar niemand de schuld van is dan von Bismarck en de Sire van Pruissen. In Italië zegt men, dat Sleeswijk-IIolstein, aan Italië Venetie heeft bezorgd, en Luxem burg zal Rome bezorgen als de hoofdstad van Italië aan Victor Emanuel, terwijl de Paus zich elders zal kunnen gaan vestigen. Naar het schijnt zal Rusland zijn ouden bondgenoot Pruissen bij springen, als het noodig is, en wat de overige vorsten dan doen zullen moet men afwachtendoch dit is zeker, dat Pruissen en ltuslaud gehaat zijn bij alle beschaafde volken. Hoe verdeeld de partijen in Frankrijk ook mogen zijn, koningsgezind, keizersgezind of republiekeinsch, in een oorlog met Pruissen zal er eensgezindheid zijn, en alle partijen zullen vijanden zijn van Pruissen, terwijl Frankrijk zelfs in Duitschland veel sym pathie zal vinden. Naar men zegt, moet keizer Maximiliaan door de Mexicanen opgehangen zijn; dus die candidaat-keizer zal geen kwaad meer doen. Jammer dat dit het loon niet is van alle overweldigers. Met het afmaken van ziek eu ver dacht vee, zal nu op groote schaal mede voortgegaan worden, en zullen gebraden in den grond gestopt worden. Voor de dorpsjeugd zal het prettig zijn om hoopen koeijen te zien verbranden met koolteer en petroleum, hoewel er duizenden om een kluifje verlangen. Te Sleeuwijk en omstreken heerscht er groote ontevredenheid over het afmaken van gezond vee, en ieder zegt, zoo ook wel veearts te kunnen zijn. Voortdurend nog gevraagd in Zuid-Hollaudvleesch van afge maakte koeijen, tegen spotprijzen. Ook te Werkendam worden de boeren beter gestemd, doch de policie minder geacht. Te P. moest een heertje zich zoo kinderachtig niet aan stellen met zijne beminde, daar dit toch niet past voor een come- dieant. Eene vreemde dame te K. wordt aangeraden zoo veel kwaad niet te spreken van anderen; want: Die veel kwaad van and'ren spreken, Hebben dikwijls veel gebreken, Dat nu weer gebleken is, Want zij zag des avonds mis; Iu den donker greep zij Jan, En het was haar eigen man. Een wijsgeer te St.-Arendskerke zal nog worden: timmerman, schilder, bakker, stukadoorder en scharenslijper, en wie weet wat nog al meer, om met stoom rijk te worden. Een boer onder Onwerkerk wordt aangeraden, zich zoo onbeschaamd niet uit te laten over anderen, daar hij zich voor de gevolgen wachten kan. Iugozoiicl one Stukken. Art. 23 van liet Synodaal reglement. In de meeste, althans in vele plattelands-gemeenten is de stemming omtrent de al of niet-invoering dezes artikels afgeloopen; en wanneer men de verslagen daaromtrent in de nieuwsbladen nagaat, dan wijzen zij ons aan, dat het aantal dergeneu, die tegen de invoering zijn, dat der anderen overtreft. Dit kan geen verblijdend verschijnsel zijn, voor hen, die wenschen, dat er tot de uitbreiding van het Godsrpk, in een Apostolischen geest gewerkt worde. Of is de verkiezing van een leeraar door de gemeente niet Apostolisch? Die met de geschriften dier heilige mannen bekend is, zal naar een antwoord niet zoeken. Doch genoeg, wij wenschen liever een antwoord op de vraagwat kan de reden zijn dat in zoo menige gemeente het artikel niet is aangenomen Indien wij konden nagaan, hoe men in iedere gemeente, waar het oude blijft, met die stemming is tewerk gegaan, dan zouden wij daarop gemakkelijker een antwoord kunnen geven, doch zonder dit, willen wij toch onze lezers trachten op het spoor te helpen, tot een antwoord. Allereerst zal men misschien hebben opgemerkt, dat op sommige plaatsen het aantal opgekomen stembevoegden zeer gering is, en men vraagtwaar van daan dit? Lezers! die, al waart gij stembevoegd, ook niet zijt opgegaan, vraag het eerst u zeiven. Voor hen, die met de opname der stemmen, en de leiding der stemming belast waren, is dit zoo gemakkelijk toe te schrijven aan onverschillig heidlusteloosheid of onwetendheid van vele stembevoegden, doch dan vraag ik hen in allen ernst: wie zijn het dan tochdie over eene gemeente aangesteld worden om door leeriverken en voorbeeld hierin te gemoet te komenn. 1. om belangstelling te wekken waar onverschilligheid bestaat ijver in de plaats van lusteloosheid en kennis voor onwetend heid? Of moet dat maar van zeiven veranderen? Dan hebben wij ook zulke leidsmannen en opzieners niet noodig. Neen zoekt het niet altijd bij de mindere volks klasse. Wanneer zij, die de stemming leiden, waarljjk in een Apostolischen geest te werk gingen, zouden zij dan, vooral in gemeenten waar de Waarheid verkracht wordt, niet alles in het faerk stellen, om de gemeente opmerkzaam, belangstellend en ijverig te doen zijn in eene zaak, die kan leiden tot handhaving der Waarheid? Zouden zij dan niet zorgen dat ieder stembevoegde, al is het ook dat hij de staande kerk niet bezoekt, toch met tijd en plaats der stemming bekend zij; ja zelfs door middel van een stembillet daartoe worde geroepen? Oordeel nu zelf. Lezersmisschien kunt gij het antwoord op de voorgestelde vraag wel vinden, en al is het ook, dat gij het niet publiek durft of wilt uitspreken, het zal dan toch misschien wel overeenstemmen met dat van EEN VOORSTANDER VAN Art. 23. Orthodox, den 23 April 1867. jMarktprijzoii te Zierikzee. 2 5 A DRIL 1867. Boter, laagste koers ƒ0,56 en hoogste koers 0,625 per 5 ons. Kip-Eijeren, laagste koers ƒ0,60 en hoogste koers ƒ0,65 per 25 stuks. Eenden-Eijeren, laagste koers ƒ0,625 en hoogste koers ƒ0,65 per 25 stuks. Burgerijke Staiul te Zierikzee. geboren: 7 April. Een zoon van A. van Gastel en S. L. Bouman. 15 dito. Een zoon van L. van der Valk en L. Slager. 16 dito. Een zoon van P. Duson en J. van Wijk. 17 dito. Een zoon van A. W. van Woerkens en C. J. Lansmans. 18 dito. Een zoon van S. Admiraal en W. Dietz. Eene dochter van G. Bouman en C. F. van Schaverbeke. 19 dito. Eene dochter van E. C. Jungius en A. S. C. H. Hooijkaas. 20 dito. Eene dochter van C. van der Kreke en S. Bal. Eene dochter van J. M.Gasille en H. J. de Looze. overleden: 4 April. M. van Westen, oud 2 d. dochter. 6 dito. W. C. van Woerkens, oud 3 j. zoon. C. Reeders, oud 84 j. Weduwnaar. 7 dito. A. Geene, oud 80 jaar Wed. W. van der Harten. 11 dito. E. C. de Jonge, oud circa 5 m. d. J. van Nieuwland, oud 2 m. d. 12 dito. L. de Graaf, oud 77 j. man van A. M. de Moor. 13 dito. W. M. van Setten, oud 76 j. weduwnaar. .J. van der ploeg, oud 10 w. z. 15 dito. J. Berrevoets, oud 5 m. z. N. van der Os, oud 73 j. vrouw van J. Brandenburg. 16 dito. J. Jongmans, oud 67 jaar man van A. Bouman. D. in den Bosch, oud 5 w. z. 20 dito. G. Sies, oud circa 22 m. d. M. J. Verkaart, oud 16 m. z. M. Gilden, oud 69 j. man van J. Neisteeg. 22 dito. J. Kaan, oud 21 maanden zoon. SOjarigo Echtverccniffiiig Jj vax NICOLAAS CORNELIS BIBBE ex RIJNDERINA VIJVERBERG. Wissekerke, 26 April 1867. Jl H fk van W. BOOT V -w K EN G. den BOER. Haamstede, 27 April 1867. hunne dankbare kinderen. r? >1 n tf. Jl UIX A A IJAJSMlAJMi lAiAV UX.IVX.1X

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1