ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 23sle Jaarg* Woensdag 24 April 1867. BEKENDMAKING. Ni eu wstij d ingen Static, Vo Iks wapening. Men abonneert zicli: lil Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amcrika, franco New-York - 3,90. Yersehijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën 10 cent voor eiken regel. Zcgelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94 Brieven en lugezondene Stukken, franco. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenendat het kohier van de hoofdelijke belasting dezer gemeente over het loopend dienstjaar voorloopig is vastgesteld en van 28 dezergedurende veertien dagenop de Gemeente- Secretarie, voor een ieder ter inzage ligt, kunnende de reclames daartegen, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad gerigt, in eene daarvoor bestemde bus, aldaar worden ingeleverd. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee den 17 April 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Was het eerste berigt van den verloren zeeslag bij Lissa voor de Italianen verpletterend, tevens openbaarde zich algemeene wrevel dat de admiraal Persano het te gevaarlijk oordeelde 0111 zich in de straat van Ancona of Genua te vertoonen. Tot verdediging dezer handelwijze werd de fout, welke op den kominandant der vloot rustte, geschoven op de slechte bemanning en wapening. Het veertiendaagsch proces, den lsten April voor den raad aangevangen, en den 15den gesloten, heeft tot het ontslag van den admiraal geleid, daar hij voor den schuldige gehouden werd. De admiraal werd schuldig verklaard aan ongehoor zaamheid, onbekwaamheid en pligtverzuim, uit de dienst ontslagen, vervallen verklaard van zijn rang en veroor deeld in de kosten. TJtrodxt, 18 April. Bij de stemming over de vraag, of de herv. gemeente hier ter stede de verkiezing van predikanten en kerkeraadsleden door den kerkeraad zou behouden, dan wel de verkiezing door de gemeente zou worden aanvaard, is met 776 tegen 659 stemmen beslist, dat de verkiezing door den kerkeraad zal worden gehandhaafd. 's Gravenliage20 April. Bij de onlangs plaats gehad hebbende stemming der leden van de Hervormde gemeente alhier over het al dan niet in voeren van een kiescollegie voor de benoeming van predikanten, ouderlingen en diakenen, verklaarden zich van de 1125 geldig uitgebragte stemmen 859 vóór het kiescollegie en 266 voor de bestaande orde van zaken. 17 April. Eergisteren morgen is met de stoomboot Batavier van Londen alhier aange komen D. B. N. Piebes, gezagvoerder van het Ned. schoenerschip Adrianus. Onder verdenking liggende van pogingen te hebben aangewend om dit schip op de hoogte van Scilly te doen zinken, werd hij bij zijne aankomst al hier onmiddelijk door de policie aangehouden en naar het huis van arrest overgebragt. Jl. Zaturdag avond, terwijl de spoortrein, die ten 7 ure 40 min. van Rotterdam was vertrokken, zich tusschen Delfshaven en het station te Schiedam bevond, liepen twee mannen met een knaapje langs den spoorweg; door den naderenden trein overvallen, kreeg een der personen een stoot van de locomotief en werd, ofschoon dan ook ligt bezeerd, door dien stoot bezijden het spoor geworpen het kind viel midden op den weg en is geheel ongedeerd gebleven, daar het is blijven liggen totdat de trein over hem heen gereden wasde derde persoon had buiten het spoor, waar langs de trein zich bewoog, geloopen. Twee menschenlevens zijn alzoo op zeldzaam gelukkige wyzc gespaard geworden. 20 April. In de heden gehouden vergadering ter beslissing van de vraag of de benoeming van predikanten, ouderlingen, enz. volgens het nieuwe reglement zal plaats hebbenzijn circa 800 lidmaten opgekomen, die met algemeene stemmen op één na hebben besloten het nieuwe reglement, aan te nemen. De bijeen komst had plaats onder het voorzitterschap van Dr.Sluiter; drie predikanten namen aan de discussie deel. Waalwijk» 17 April. Het schijnt dat de vreemde paarden-kooplieden niet alleen in groote steden maar ook alle paardenmarkten tot zelfs in kleine dorpen afreizen, om paarden te koopen. Op onze jongstleden gehouden paardenmarkt waren niet alleen Fransche maar ook Saxische kooplieden. Aan de markt waren, niette genstaande uit onze veerijke streek slechts enkele paarden konden worden aangevoerd, tengevolge van het onder water staan van de meeste wegen van het land van Heus- den en Altena toch nog circa 400 paarden aangebragt. De heer Simon uit Chaumont Haute Marne (Frankrijk) heeft de premie getrokken, als kooper van het grootste aantal paarden. Mi<lclc?lliamiïjï«, 18 April. Z. M. de Koning heeft voor de nagelaten betrekkingen der in Jan. 11. verongelukte bemanning der vischsloep Wisselvalligheid, aan de com missie tot ondersteuning de aanzienlijke gift van ƒ175 doen toekomen. 19 April. Op 30 April e.k., zal eene herstemming moeten plaats hebben voor een lid der Provinciale Staten tusschen den heer J. E. van den Broekkantonregter te Soininelsdijk en den heer D. van Weel Cz., postdirecteur te Dirksland, welke bij de eerste stemming de volstrekte meerderheid niet hebben bekomen. De eerste bekwam 171 en de laatste 122 stemmen. Behalve deze werden 0. a. nog op den heer Mr. P. C. A. M. van Weeladv. te Dirksland, uitgebragt 119, en op den heer L. C. C. Kolff van Oosteru-ijkburgemeester te Stad aan 't Haringvliet 33 stemmen. Zierilcxee, 22 April. Door de gemeentebesturen in Noord-Beveland is eene verordening vastgesteld en afgekondigd, waarbij op eene boete van ƒ10 tot 25 met of zonder gevangenisstraf is verboden: a. Den in- of doorvoer van buiten dat eiland van rundvee, schapen, varkens, versche huiden, horens, stal-, straat- en fabrieksmest, pluimgedierte, hooi en stroo, ook dienende voor emballage. h. Het bezoeken van weiden, erven, stallen of schuren van veehouders in dat eiland door personen, die binnen een van vee-typhus verdacht verklaarden kring wonen. Uit Zuid-Beveland schrijft men: „De werkzaamheden aan den spoorweg Goes—Ooster- Schelde worden dagelijks ijverig voortgezet. Het leggen der staven en het overbrengen van den ballast is van Goes tot aan het gehucht Oostdijk eene lengte van ruim drie uren genaderd. De afrastering is op vele plaatsen geëindigd. Het geheel ziet er zeer net en doelmatig uit. „De telegraafdraad is van Goes langs den spoorweg tot aan den Oostdijk en van daar naar Waarde tot aan de Wester-Schelde gespannen en vereenigd met den in het vorig jaar gezonken kabel, zoodat ook het Hulstersche land weldra in het telegraafnet zal zijn opgenomen." Bij de stormen, die in de vorige week gewoed hebben, is eenige schade aan het werk van den dam door de Ooster-Schelde veroorzaakt en heeft de aan nemer een deel der aanwezige materialen verloren. Hoewel het ons door ingewonnen informatiën niet gelukt is den juisten omvang der veroorzaakte schade te leeren kennen, zoo kunnen wij toch met zekerheid mededeelen, dat zij in geenen deele van dien omvang is als eenige Belgische bladen haar voorstellen. Midd. Ct. Z. M. heeft herbenoemd tot kantonregter te Brou wershaven mr. W. H. Kroef. Door den kerkeraad der Herv. gemeente te Schie dam, is jl. Woensdag een twaalftal opgemaakt, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het emeritaat van Ds. L. Bouman. Daarop komt 0. a. voor Ds. E. C. Jungius, pred. alhier. Tegen een bejaard veehouder uit Meppelwiens vermogen op meer dan een halve ton gouds wordt ge schat is bij het provinciaal geregtshof te Assen een eisch van 5 jaren tuchthuisstraf gedaan, als heeler van uit een vaartuig gestolen koeken. In het regeringsantwoord op het verslag van de rapporteurs der afdeelingen van de eerste kamer betref fende de begrooting van oorloggeeft de minister te kennen dat hij het thans door de tweede kamer geschrapte tractement van vier generaals bij de begrooting voor 1868 weder zal voordragen. Voorts heeft de minister medegedeeld, dat de zee fronten der vesting Vlissingen behouden blijven, In het regeringsantwoord betreffende de begrooting van marine wordt door den minister te kennen gegeven dat de overbrenging der pantserinrigting van Vlissingen naar Amsterdam spoedig zal plaats hebben. Dezer dagen had te Zwolle eene opligting plaats, zoo vermetel en laag als gelukkiger wijze maar zelden voorkomt. Zekere W. van Vilsteren, grutter en winkelier heeft zich door het namaken der haudteekeningen van een drietal geaccrediteerde personen, waarmede hij of) vriendschappelijken voet was, bij een paar bankiershuizen belangrijke sommen weten te verschaffen. Bovendien heeft hij voor een paar bekenden, daar het den naam had dat hij voor zaken naar Amsterdam ging, ongeveer ƒ2000, om voor hen te betalen, medegenomen. Daarbij heeft hij van anderen effecten en gelden, die hem ter bewaring gegeven waren, van nog anderen goederen en gouden voorwerpen medegenomen en eindelijk zijne eigene kas geligt, die voor andere betalingen bestemd was. Toen is hij op 7 dezer, naar men berekent voorzien van 10 a 12 duizend gulden, onbeschaamd bij helderen dag per spoor vertrokken, heeft, zooals men zegt, te Deventer nog eene poging gedaan, om 16 runderen zonder betaling magtig te worden, en is vervolgens naar Londen ver trokken, waarschijnlijk naar een broeder, die, wegens een tegen hem uitgesproken vonnis derwaarts de wijk genomen heeft. Twee dagen na zijn vertrek begon men argwaan te krijgen; den derden dag kwamen de be drogenen tot de kennis der waarheid. Van Vilsteren telegrafeerde uit Londen, dat hij zich daar bevond. De justitie heeft bereids kennis van de toedragt der zaak genomen. De Rotterdamsche Courant deelt mede dat aldaar een Antidaghlad Zegelverhond tot stand is gekomen, die bestemd is 0111 het gelieele land door hare afdeelingen te hebben. Deze vereeniging stelt zich ten doel door alle wettige middelen de zegel belasting te bestrijden. Gemciigcle berigten. Het is cn blijft maar raadselachtig wat er van de Luxem- burgsche kwestie komen zal; doch dit schijnt zeker te zijn, dat die twistappel in den Haag is opgeworpen, en zoo lang de minister van buitenlandsche zaken niet officiéél in de Staats-Courant de ware toedragt der zaak bekend maakt, zal ieder Nederlander het er voor houden dat er handelingen plaats hebben die ieder niet weten raag. Naar men zegt, staan er reeds een paar ministers met de kruk van de deur in hun hand, om hun ministerie te verlaten, doch er zijn nog geen nieuwe gevonden die dit verwarde huishouden op zich willen nemen. Koning Leopold moet naar Parijs zijn geweest, alléén om Napoleon het voorstel te doen om een gedeelte van Belgie af te staan aan Frankrijk om daarvoor Luxemburg in de plaats te krijgen. Dit doel is echter mislukt, want Napoleon kau met zes dragonders half Belgie wel veroveren, en om Luxemburg te winnen, heeft hij wel 100,000 man noodig, en dan heeft hij het nog niet; hij kan dus in deze zaak meer uitvoeren met mooije woorden en met gouden kogels, dan met geweld en kogels van ijzer. Overleden te Parijs: Een bankier, nalatende een vermogen van 150 millioen franc. Hoe groot die spaarpot ook is, toch was die van Willem I nog grooter. Die fijne hovenier heeft in minder dan 25 jaar meer dan 500 millioen franc overgeboerd; dus, zoude men wel moeten zeggen, dat er in den Haag zulk een geldgebrek niet is om Luxemburg te verkoopen, waardoor een oorlog zoude ontstaan waarin Nederland de eer zoude genieten om mede te doen. Te N wordt spoedig verwacht: Een bekonkeld huwelijk van een verwaande gek met eene bocren-jufvrouw ten platten lande; en nu ziDgt die man reeds: Al is zij wat klein, al is zij wat glad, Al komt zij van 't land, en niet uit een stad; Al wordt zij den baas, al beu ik haar knecht, Al noem ik het krom, en zij noemt het regt, Toch neem ik haar maar, want 't is om het geld, Voor weinig te doen, ben ik welgesteld; Want zonder toch splint, is men niet geacht, En wordt men gezien als een dief in den nacht. Die te Poortvliet lidmaat weuschen te worden, worden aangeraden bij eene bakkers-dochter om raad te gaan, hoe zich te kleeden. Eene dienstmaagd te Krabbendijke moest de deur niet meer sluiten, als er menschen komen om koffij te drinken, want zij komen niet om haar portret te zien. De vrouw van een schaapherder tc C. wordt aangeraden, hare verwaande dochter zooveel onwaarheden niet te laten verspreiden, want zij zal zeker in de val loopen. Te C. zal Albert den naam van Bokniet meer vergroeijen door zijn malle sprongen die hij doet, zoodat hij afgekeurd zal worden. De meid van een bakker te C. moest zoo veel niet praten van hare bekenden, want die zouden verklappen wat zij soms in haar zak heeft. Te Kloetinge heeft eene eerzame dochter zoo veel spijt dat er een knecht gaat verhuizen, dat zij niet slapen kan zij zegt dan ook: meer dan twee jaren kennis, zijn toch geen twee dagen. Een zot te Charloo kan in de gemeente Rhoon zich maar niet verpassen, hoeveel snoeperijen hij ook mede brengt; en: Het is eeu dame net gekleed, Niet zelden als het kan gereed; Nooit droevig, altijd welgezind, En huilen deed zij nooit, dat kind, Om 't even in wat kleed zij stak, Dus, raadt eens wat haar toch ontbrak. Zeker vrouwtje te H... wordt aangeraden, zich niet te be- moeijen met het verkeer van hare dochter, anders zal het nog verkeerd uitloopenmaar: Zij zoekt haar te verpassen, Aan iemand zonder jassen Maar toch moest zij het weten, Dat men maar niet kan eten, Van eenen leegen disch, Hoe rap zijn tong ook is. Ing-esBoiicleiie Stukken. {Vervolg) Eene uitzondering toch dient gemaakt te worden met de studenten-corpsen; in de centrums van wetenschap vindt men jonge lieden, tintelende van levenslust; vol van jeugdigen overmoed; rijk in wetenschap; in 't bezit van geld en dat alles op een leeftijd, waarin de physieke kracht schuimt en bruist, maar waar deze eene rol spelen; ze brengen die ook later, zoo noodig in praktijk. Om het met een rijkbegaafd landgenoot te zeggen: »Zoo zijn er!" Deze uitzondering recht latende weervaren, vraag ik nu eenig bewijs van ministericcle ondersteuning aan eenig corps verleend vóór den motie-tijd. Lang daarna kregen de eerste corpsen op hunne aanvraag het volgende ten antwoord »Dat ze de in 's lands magazijnen voorhanden geweren (alles behalve Zünd-nadels) konden krijgen tegen contante betaling en dat ze ovcrigeus zeiven te zorgen hadden voor de amuiiilie." Er schijnt sedert veel veranderd te zijn maar dat zal wel zijne goede redenen hebben. Waar nu ons ministerie de geheele natie in onrust laat; (l) daar waar het ons geruststellende berichten uit het buitenland laat vernemen; daar waar het in één woord storm en beroering onder het volk oogluikend toelaat niet alleen; maar zelf er de schuldige oorzaak van is, daar zeg ik openhartig: foei! tegen dat ministerie. Nu heb ik nog eene kleine inkonsekwentie te releveren in uw 2de artikel. Vreemd zag ik op, na het verwijt, zoo even door mij weerlegt; een oogenblik later andermaal 's Kouings naam in 't strijdperk gemengd te ziendat was al geschied bij de beruchte gratis-uitgave van 's koning» proclamatie, armoedig geillustreerd, nan het Volk neen aan de Kikzf.Rs! moet de klove hoe langer hoe wijder gemaakt worden tusschen Volk en Vorst; ik heb er vrede meê; maar wie daaraan meêwerkt mag zich geen vriend vau Oranje noemen of wel, indien ze dut toch willen, moeten ze zich getroosten, dat anderen hen voor zeer onhandige vrienden houden; in waarheider blijft bij een ernstig geschiedkundig onderzoek zoo weinig van den lichtkrans over, dien we zoo gaarne die personen en zaken om het hoofd zouden slingeren, dat we met al die namen van Volksbestaan, On afhankelijkheid, Oranje en Nederland en vice versa, maar niet te veel moeten schermen; wil er nog iets van overblijven. Ik zal deze onderwerpen voor 't oogenblik in ruste laten; enkele zullen zich van zeiven op 'l appèl aanmelden waar ik zal trachten te bewijzen, dat Schcrpschutterijen iu hare tegen woordige zamenstelling 1.° Ondoeltreffend zijn; 2° Roekeloos en onvoorzichtig; en 3.° Van welk standpunt ook beschouwd door niets te rechtvaardigen. l.° Het ondoeltreffende der tegenwoordige Scherpschut- terijen. Al aanvankelijk treft het ons pijnlijk, dat we, als regel kunnen aannemen, dat bij de besturen bijna geheel en al; bij de corpsen in veel te ruime mate het aristocratische element het overwicht heeft; niet dat aristocraten geeue uitmuntende menschen kunnen zijn; integendeel velen zijn er onder die hoog, zeer hoog bij ons staan aangeschreven, maar ongelukkig richten opvoeding, levenswijze, maatschappelijke betrekking, ingebeeldheid, als wa ren ze van andere klei gebakken, dan de man uit het volk; een' onoverkomelijken scheidsmuur tusschen beide standen op. We vinden dan, zooals ik zeide, bij de Scherpschutterijen bijna uitsluitend aristocraten pur-sang; de weinigen, die hierop uitzondering makenzijn door verkeerde vaderlandsliefde mis leide mannenanderen hoewel tot het volk behoorendede behoudende of regerings-partij aanklevende; weer enkelen die naar alle winden draaijen en dan bij voorkeur naar die zijde, waar de zon schijnt en eindelijk een zeker getal, dat zeer gaarne schiet en alleen daarom lid is geworden. Nu; daar hebben we vrede meê en moeten dat ook wel heb ben ieder heeft het recht zich naar zichzelven te regelen iu zaken, die niet verstorend op 't algemeen belang ingrijpen. Maar wel degelijk hebben we er mede te makenwaar zulk eene zaak genoemd wordt nationaal te zijn; waar zulk eene vereeni ging aanspraak maakt op den naam van voor het Vaderland steun en verdediging te zullen zijn en onder die leus oproept allen die door geldelijke offers of wel .door persoonlijke aan sluiting het corps Scherpschutters willen versterken. Nationaal is de zaak niet! getuige de ellendige resultaten, die alom, ten spijt van herhaalde Advertentiën, van schitterende tooneelmatigc optochten, van groote manoeuvres, uitgevoerd door het geheele 's Gravenhaagsche gezelschap, verkregen worden. Niet dan met groote moeite eu met de turksche trom aan het hoofd wordt eene zeer kleine kas geformeerd eu wordt een enkel werkend lid geworden. Ik ben het volmaakt eens met den Heer Secretaris van de Zierik/.eesche vereeniging, dat er nog niet eene algemeene sym- phatie voor de zaak bestaat en onbegrijpelijk noem ik het, dat een ander lid van dat bestuur en zeer zeker te goeder trouw, in zijne toespraak uitriep: »dat er zich een grootsch tooneel agaat ontwikkelen en dat men naauwelijks zou durven wen- aschen, dat de aanleiding er toe niet bestond." 't Laatste vooral vond ik buitengewoon ongezond I Neen! het tooneel is niet grootsch en 't ware veel beter, dat er niet de miosle aanleiding toe bestond. Voor 't oogenblik hebben we niet te onderzoeken in hoever of er aanleiding toe bestaat; (2) in hoever of die aanleiding ge grond is; de bantwoording hiervan behouden we ons voor later. Eene andere vraag is deze: zal ons land, in gevaar verkee- rende, door de Scherpschutters behouden kunnen worden? dan zeggen we volmondig nernI Zoolang er bij zulke corpsen leden zullen zijn, die meenen, dat voor weinig geld veel menschenlevens te koop zijn en die zich nu al door contributiën vrij stellen, ten einde in de ure des gevaars te huis te blijven; zoolang er werkende leden bij zullen zijn, die zich nu al een achterdeurtje openhouden ora niet tegenover den vijand te staan, als dat noodig zal wezen en zich dan zullen getroosten met de roemrijke gedachte een zoogenaamd goed voorbeeld te hebben gegeven en h'et land verdedigd te hebben, toen er geen gevaar was; zoolang ook (1) Men vergete niet dat dit artikel reeds sedert geruimen tijd was geschrevenmaar door voortdurend plaatsgebrek moest blijven liggen. (2) Zie de vroegere noot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1