ZIER IK ZEESCHE MEIWSRORE. Zaturdag 15 April 1867. Nieuwstij d ingen Men abonlieert zieli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Iu Noord-Aincrika bij J. QU1NTUS, te Grand Rapids, Staat Michiga; Abon ii ements-PriiS! VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1»30, Franco per- post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-York - 1,60. - 3,90. "V" er schijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiên: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 85 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en ïngezondene Stukken, franco. L\o. 2406. 25sle Jaarg» Onder liet opschrift Vereeniging van betrekkin gen" gaf de Kamper Courant eene afkeurende waar- j schuwing aan alle kiezers in den landeen in de eerste plaats aan die in het district Zierikzee, om voor de Tweede Kamer geenc afgevaardigden te kiezen, die het een of ander Staatsambt bekleeden, zonder hiervan afstand te doen. Zijn wij het met de geachte Redactie van het Ncderlandsch Volksblad eens, dat niemand zich op twee plaatsen moet laten roepen om zoodoende het eene volksbelang aan het andere ten olfer te bren gen, dan vertrouwen wij tevens, dat zij in goeden zin ook met ons instemt, dat het wenschelijk ware dat de Volksvertegenwoordiging wat meer specia liteiten van inwendig bestuur bevatte. Het nut hiervan Ie beloogcn is voorzeker overbodig, en de geschiedenis der eindelooze Kamerdebatten inden- kende en de daaruit verkregen resultaten nagaande, kan het Nederlandsche Volk op dit punt geen vrede j niet zich zeiven koesteren. Alle zaken en belangen worden in de Kamer besprokenbezien en beoordeeld met regtskundig talent, doch zonder die speciale kennis, welke alleen in staat kan zijn om onbekwame ministersniet door votums van wantrouwen, maar door grondige beoordeeling hunner verkeerde wetsvoordraglen huiten effect te stellen. Ware de Vertegenwoordiging uit waarlijk prak tische mannen zamengesteldwij zouden welligt sierlijke redevoeringen missen, doch wat meer za ken zien behandelen. Er zou minder gesproken worden over de - uit gaven, die echter beter doorzien werden, maar wat meer over de middelenwaardoor het Nederland sche Volk de daarvoor bcnoodigde gelden moet op brengen, want wat is meer met de Volkswelvaart in strijd, dan dat al die miljibencn naar onevenre- digen maatstaf worden geheven, en zijn er niet te weinig specialiteiten in de Kamer om te dezen aan zien verbetering te bewerken? De behandeling dei- wet op de middelen bewijst dit telkens. Wij achten liet daarom noodzakelijk, dat ook Staatsambtenaren, met de Volksbelangen bekend, of die geroepen zijn de wetten in toepassing te brengenwaardoor zij het best in de gelegenheid zijn er de leemten van te ontdekken en aan te wijzen, deel uilmaken der Kamer; natuurlijk onder voorwaarden, die hen daar toe in slaat stellen, maar ook zonder dat wij er hen maatschappelijk aan willen zien opgeofferd. Dat wij in deze beschouwing niet alléén staan hebben de kiezers bewezenwaarom dan ook de afkeuring hunner keuze gewis met leedwezen zal gelezen zijn, te meer wijl de lieer van Kerkwijk, om zich niet aan den schijn van ministeriële pressie bloot te stellenhun had te kennen gegevendat bij als Lid der Kamer zou aftreden; dan der kie zers drang was te sterk om den minister niet te doen inziendat hij den Vertegenwoordiger als ambtenaar moest losmaken. Bij de beoordeeling echter der wijze waarop dit mogelijk werd geacht, moet wel in het oog worden gehouden, dat de Heer van Kerkwijk, die schier van de invoering der lele- graphie hier te lande, deel uitmaakte van het Hoofd bestuur, en wel bepaaldelijk voor het %vetenschappe- lijk gedeelte, en die dus een schat van ondervinding heeft opgedaan, welke vooral in eene zoo jeugdige zaak van het grootste gewigt is, onmogelijk ge mist kan worden, en dat daarom de minister hem, door de bekende en onzes inziens ten onregte ge wraakte schikking, als eenige specialiteit, voor het algemeen belang moest behouden, en waar die on misbaarheid zoo duidelijk spreekt, ligt het voor de hand dat de betrekking van Ingenieur der lelegraphie een te onafhankelijk standpunt oplevert om den af gevaardigde van ons district te kunnen beletten, op tie plaats zijner inwoning, ook het lidmaatschap der Tweede Kamer te bekleeden. Overigens leveren de werkzaamheden in de Kamer het bewijsdat de Heer van Kerkunjk met onbe vangen, practischen blik en zelfstandig oordcel, de algemeene belangen behartigt, zonder de zaken, dat helaas te dikwerf plaats grijpt, aan antipa- thien tegen personen op te offeren; waarbij wij niet jniogen vergetendat dit vóór de zitting zelfs de raad van den Heer Thorbecke aan de liberale leden en dus ook aan den Heer van Kerkwijk ge weest is, omdat zij vroeger in de conservatieven hadden afgekeurd, dat deze alles afstemden, enkel omdat het van liberale zijde werd voorgedragen. Wij hopen dat de Redactie der Kamper Courant, waarmede wij het liefst sympathiseren, ons deze toelichting zal ten goede houden. Boblijn, 8 April. DeNordd. Ztg., cle verontrustende geruchten over Luxemburg besprekende, maakt de op merking, dat de beslissing in die kwestie niet te Berlijn ligt, daar het karakter van bondsstaat slechts defensief is. Het zou. zegt het blad, misschien de grootste triomf der regering van Napoleon III zijn, dat hij de Franschen tot de erkenning bragt, dat zij hunne eigene en de al gemeene belangen met betrekking tot de beschaving beter kunnen dienen wanneer zij aan hunne tegen standers de hand reiken en in plaats van dezen te ver nederen, met hen vereenigd streven, naar de vervulling van de groote eischen van den vooruitgang. De bevolking te dezer stede was gisteren zeer verontrust door de berigten uit Frankrijk. Hierbij voegde zich nog de indruk der woorden in de jongste zitting van den rijksdag geuit door den minister-president, luidende als volgt»de politieke toestand is zeer ernstig, uiterst bedenkelijk." Tevens deed hij doorschemeren dat Luxemburg niet de eenige twistappel was, maar dat Frankrijk nog andere aanspraken deed gelden, welke- Duitschlaud in geen geval en onder geene voorwaarde hoegenaamd zal inwilligen. Met dat al houdt men zich in regeringskringen overtuigd, dat de vrede niet zal gestoord worden. Pruisseu houdt iutusschen een wakend oog op Frankrijk. Men zegt dat dit niet zonder dringende redenen geschiedt, want van gewoonlijk goed onderrigte zijde wordt verzekerd dat Frankrijk zich in stilte, maar met ijver ten oorlog voorbereidt. Ik verneem, dat met het oog op den politicken toestand sommige leden van den Rijksdag het voornemen hebben opgevat, om deswege eene interpellatie tot den minister-president te rigten. Alvorens dit geschiedt, zal men zich tot den Heer vou Bismarck wenden, ten einde te vernemen of hij geen bezwaar daartegen heeft. Wanneer dit zal plaats hebben, is nog niet vastgesteld. 9 April. De Foss Zeitung zegt, dat in geval de oorlog op nieuw uitbrak, het leger weder even als in het vorige jaar zou worden uitgerust. Het Noord-Duitsclie leger is bijna geheel van Zundnadelgeweren voorzien, hetgeen ook het geval is met de nieuwe Saksische troepen. De fortificatiën van de bogt van Kiel, benevens die van Alsen, Sunderwitt zullen zoo spoedig mogelijk aanzienlijk worden uitgebreid. De Luxemburgsche kwestie wordt te Berlijn in vreedzamen zin opgevat, in veel vreedzamer zin dan te Parijs. Dat echter ook de Pruissische regering het ernstige van den toestand in het oog houdt, blijkt uit het voornemen, 0111 eerstdaags de leening van 30 millioen op te nemen. Mogt het vroeger of later tot een oorlog met Frankrijk komen, dan behoeft Pruissen weinig te rekenen op Oostenrijks bijstand. In Italië heeft het juist zijn besten vriend, Ricasoli, zien aftreden, en het nieuw ministerie zal, zegt men, een Frankrijk gunstige kleur hebben. Onder deze omstandigheden zou het niet geraden zijn, zich, om zoo te zeggen moedwillig, de vijandschap van geheel het Noorden op den hals te halen. Indien toch voor het uitbreken van een oorlog het artikel in het vredesverdrag van Praag betreffende Sleeswijk niet eerlijk is uitgevoerd, dan is het niet slechts mogelijk en waarschijnlijk, maar zoo goed als zeker, dat Zweden, Noorwegen en Denemarken, onder steund door een Fransche vloot, Pruissen zoo krachtig mogelijk in de flank zullen aantasten. Te Brussel wordt, naar aanleiding eener brochure van den luitenant-generaal Renard, door den graaf Gaston d'Aerscho een gewapend korps voor 's lands verdediging gevormd, onder den naam van Belgische vrijwilligers. Het zal in eenige opzigten aan den bevelhebber van de burgerwacht (of schutterij) der hoofdstad ondergeschikt zijn. Oi-oiiiug-eil, 7 April. Volgens brief van kapt. de Graaf, voerende bet hier te huis behoorendc kofschip Secundus, dd. Bergen 1 April, had hij op 29 Maart op ongeveer 18 mijlen ten Noordoosten van Udsire eene Noordsche brik in het gezigt gekregen, met twee noodvlaggen op. Hij zette er koers op en bevond dat het de Noordsche brik Venus was, geladen met ijs, van Tvedeström naar Londen bestemd. Het schip was in zinkenden staat; slechts één man bevond zich aan boord; de kapitein en de overige equipage hadden den vorigen Zondag het schip verlaten. Kapt. de Graaf had met groote moeite (daar de zee zeer hol stond) zijne boot uitgebragt en den eenen verlaten schepeling gered en te Bergen aan wal gebragt. IIooi'ii, 8 April. Gisteren is de gevreesde veeziekte binnen deze gemeente uitgebarsten onder de koeijen van den Heer N. R.nadat eene koe aan die vrecselijkc ziekte was gestorven, zijn terstond alle overigen van dien stal afgemaakt in den kuil gestopt en met petroleum en kalk overstort. ÜNijineg'Oii, 8 April. Naar men verneemt zal inden aanstaanden Zomer door het hier in garnizoen liggende 3de reg. vesti ng-artilh op de Mookerheide proeven worden genomen met getrokken geschut. 8 April. Een gerucht, dat hier verbreid was omtrent de arrestatie van een inwoner uit de gemeente Herwen, wegens lasterlijke uitdrukkingen ten aanzien van den Pruissischcn minister von Bismarck, geuit in een kofijhuis te Emmerik, beves tigd zich. Men deelt ons thans mede, dat hij gevankelijk van daar naar Wcsel is gebragtom er voor het kreisgericht teregt te staan. Altijd nog dezelfde onzekerheid omtrent Luxem burg. De oorlogzuchtige berigten en beschouwingen nemen de overhand. Eergisteren was op de Parijsche beurs het gerucht in omloop, dat Frankrijk een ulti matum aan Pruissen had gerigt. Dat gerucht werd gisteren ten stelligste tegengesproken. De Moriteurde kleine zoowel als de groote, bewaren intusschen een diep stilzwijgen en dit vermeerderde in Frankrijk de ongerustheid in hooge mate. De discussie over de interpellatie van den heer Favre I heeft echter de stemming eenigzins gunstiger gemaakt. I De verklaring van den heer de Moustier althans was I allezins geschikt om de beangste gemoederen tot bedaren j te brengen. Daarin wordt van de gevoelens van con- ciliatie gesproken, die de keizerlijke regering leidden, maar wat, rneenen wij, meer beteekent, is de verklaring van den minister Rouher, dat er geene officiële onder handeling over Luxemburg plaats heeft gehadalles heeft zich bepaald tot pourparlers. Daardoor wordt het terugtreden van de zijde van Frankrijk mogelijk gemaakt. Wij erkennen dat dit eene zeer optimistische beschouwing is, maar de basis daartoe is gegeven en wij hebben er reeds een paar dagen geleden op gewezen, hoe ligtelijk eene kwestie, al had zij nog zulk een dreigend aanzien, van het tapijt kan verdwjjnen. Wij wenschten wel voor Duitschland en Frankrijk, dat ook Luxemburg daarvan een nieuw voorbeeld mogt leveren. Arnh. Ct. Haarlem, 7 April. Heden avond omstreeks ten 8 ure is hier tengevolge eener gazontploffing, een zware brand uitgebarsten in de Haarlemsche stoom-zijdeweverij- fabriek, aan den Jansweg, directeur de Heer Termeer. De ontploffing was zoo geweldig, dat de knal, gelijk die van een kanonschot, zelfs op verren afstand werd waar genomen, terwijl men in sommige gedeelten der stad schokken ontwaarde gelijk die eener aardbeving. De ramen van de in de nabijheid der fabriek gelegen perceelen hebben veel schade geledenen zijn voor een groot ge- deel te verbrijzeld. De geheele fabriek stond binnen weinige minuten in lichte laaije vlam, zoodat niets, of althans zeer weinig is kunnen gered worden. Naauwelijks weer galmden de toonen der brandklok, of het brandblusch- personeel beijverde zich 0111 het zeerst, om met de middelen, waarover het beschikt, naar de plaats van het ongeval te snellen. Het mogt dan ook omstreeks ten 10 ure aan de brandweer gelukken denbrand zoodanig meester te worden, dat alle verdere gevaar geweken was. Een jongeling van ruim 20 jaren, Andrea genaamd heeft door het instorten van een muur het leven verloren zjjn lijk is verbrand van onder het puin te voorschijn gehaald. De directeur zelf heeft zware brandwonden bekomen, alsmede de spuitgast Teunissen, wiens wonden zeer ernstig zijn. Bovendien is een 70tal werklieden door deze ramp zonder brood. lïSHcU'leiii, 8 April. Onderscheidene personen zoowel hier als in deze omstreken, lijden thans in meerdere of mindere mate aan eene keelziekte, meer algemeen bekend onder den naam van croup of griep. Bcrgen-op-Zoom, 6 April. Door de troepen van het alhier in garnizoen liggende 2de reg. vesting- art. zijn gisteren en heden op de lunetten Pucelle en Coehoorn met twee 12ponders getrokken ijzeren kanonnen voorzien van bronzen voering, vele proefschoten gedaan, en ofschoon van een onvertrouwd kalioer schijnt de uitslag tot dusverre gunstig. De minister van binnenlandsche zaken heeft, ten gevolge op zijne aankondiging van 11 Maart jl.ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat de spoorweg- werken tusschen Woensdregt en Krabbendijke thans zoo ver gevorderd zijn, dat de Ooster-Schelde aldaar niet meer zonder gevaar bevaren kan worden, en dit vaar water als gesloten is te beschouwen. Axel, 10 April. In den afgeloopen nacht is op het gehucht Schapenbout onder deze gemeente eene arbeiders woning met het zich daarin bevindende huisraad verbrand. De schade wordt begroot op ƒ200. De oorzaak van den brand is onbekend. Niets was tegen brandschade verzekerd. Neuzen, 8 April. Tot predikant bij de Christe lijk Afgescheiden gemeente te Neuzen c. a. is heden beroepen de WelEerw. Heer A. Brink, te Dedemsvaart, Zierikzee, 11 April. Zooals wij reeds hebben gemeld, wenscht de rege ring, bij de maatregelen tot beteugeling der veeziekte, in hoofdzaak te volgen het plan van den commissaris des konings in Zuid-Holland, den heer Londonafraaking van «aangetaste koppels op een gunstig tijdstip, bij een dalend ziektecijfer. Alles is reeds voor de uitvoering van dit plan voorbereid. In de besmette streek zullen vee-inspecteurs de veeartsen bijstaan en onder toezigt staan van commissarissen, invloedrijke mannen, die geschikt en bereid zijn der regering in de uitvoering der maatregelen behulpzaam te zijn en de burgemeesters met hun raad ter zijde te staan. Dit geheele personeel is reeds aangewezen en bereid om te handelen. De regering is voornemens zich in de toepassing der maat regelen noch door verzet, noch door lijdelijke tegen kanting te haten afschrikken, maar met volharding, zonder overdrijving, datgene te doen wat zij, naar hare innige overtuiging, meent te moeten doen. De onlangs opgeroepen ligting geeft te beschikken over eene vol doende troepenmagt, om verzet, in het onwaarschijnlijke geval dat het zich vertoonen mogt, te smoren. De correspondentien betreffende Luxemburg heb ben tweeërlei karakter. De Fransche bladen blijven volhouden, dat de keizer het eens genomen plan niet zal opgeven en Luxemburg op elke wijze aan zijn rijk zal annexeren; de Duitsehe blijven beweren, dat Frankrijk niet tot een oorlog zal overgaan voor een land van 46 vierkante mijlen met 200,000 inwoners. Nogtans worden van beide zijden de krijgstoerustingen voortgezet. Men beweert, dat de maarschalk Mac Mahon met het commando over het leger aan den Rijn zal worden belast. De Herald zegt dat Pruissen zich niet zou verklaard hebben tegen den verkoop van Luxemburg, indien de kooper een der vorsten was van den Noord-Duitschen Bond. De Köln. Ztg. behelst een telegram uit Luxemburg, van 5 dezer, luidende aldusEen zoo even hier open baar gemaakt telegram uit 's Hage van den heer Tornaco behelst het volgende: Niets is beslist. De zaken nemen een voor het behoud van onze zelfstandigheid gunstige wending. Doorgaans worden in de provincie Gelderland paarden gekocht voor Fransche rekening, zoodat dit op zich zelf niets vreemds is. Dezer dagen evenwel zijn er meer dan gewoonlijk aangekocht, naar men verneemt voor de keizerlijke kavallerie; men besteedde van ƒ500 tot ƒ700 per paard. Ook in Oost-Friesland zijn groote aankoopen gedaan voor hetzelfde doel. Uit Brussel wordt liet faillissement gemeld vnn den bankier Escrepont Brasme. Volgens de Echo du Nord bedraagt het deficit 4 a 5 millioen en zijn de feiten van dien aard, dat de ge failleerde iu hechtenis is genomen. Volgens een Belgisch blad kunnen de rapporten der buitenlandsche ingenieurs, betreffende de afdamming der Schelde binnen kort worden verwacht. Men verzekert, dat het rapport van den Pruissischen ingenieur geheel in den geest van Belgie luidt, terwijl ook in dat van den Engelschen ingenieur ernstige bezwaren tegen de afdamming worden geopperd. Beide, schijnen de voorkeur te geven aan het leggen eener brug. De gijzeling te Parijs, rue de Clichy, heeft ge durende een tijdvak van elf jaren gehuisvest 7000 gedetineerden wier gezamelijke schulden de som van 20 millioen beliepent. w. 12 millioen voor het kapitaal en 8 millioen voor de kosten, vertegenwoordigende dus een som van 8 millioen om 12 millioen te innen. Die 20 millioen zijn niet ten volle ingekomen; niet meer dan 2,500,000 fr. daarvan is betaald geworden, en daar van dit bedrag ongeveer een millioen afging voor gijzelkosten, hebbende schuldeischers door de opsluiting hunner schuldenaren niet meer dan 1,500,000 fr. ge kregen. In het geheel zijn alzoo 18,500,000 fr. verloren gegaan door het opsluiten van 7000 personen te Parijs, gedurende elf jaren. Ziedaar de bal.ans van den lijfs dwang, die thans in afwachting van het senaats besluit in Fr.ankrijk afgeschaft is. Gemengcle berigten. De staatkundige barometer is weder wat gezakt en wijst nu op het vrede-punt. Sommigen zijn dan ook van gevoelen, dat de geheele Luxemburgsche kwestie niets anders is dan eene beurs-speculatie. Is dit waar dan hadden Willem I en Lodewijk Philip, geen beter rol kunnen spelen. Te Parijs houdt men vol, dat Napoleon aangezocht is geworden door de Nederlandsche regering, om Luxemburg te koopen, wegens geldgebrek in den Haag. Nu echter landen en volken geen oud lood zijn, dat overal kan verkocht worden, zelfs bij nacht dat het niemand ziet, ging dat koopje er zoo gemakkelijk niet door. Die zich in den Haag dus verbeelden de gouden Napoleons reeds te tellen, hebben het vel verkocht, eer den beer geschoten was. De koning van Pruissen zal de tentoonstelling te Parijs bezoeken en mogelijk wel dansen met de Fransche keizerin, terwijl de keizer met de Pruissische koningin zal mede springen. De Engelsche dagbladen beginnen den spot reeds te drijven met de Limburgsche kwestie, en noemen den verkooper een ziek mensch dat nog zieker wordt. Met het afmaken van ziek en gezond vee zal nu krachtdadig worden voortgegaan, en de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1