ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE No. 2404. 25slc Jaarg. Zaturdag 6 April 1867. Nieu wsti j dingen JfranRnrl Zierikzec en Botterdam. 31 eii abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abo nxi ements-Pi' voor b e ide uitgaver. Voor 3 maandenf U^O. Franco per post, in Nederland- 1.60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V crschynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advcrteiitiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtentiën kan geschiedeu tot Ditigsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezonden© Stukken, franco. w o Bei-lijn 9 1 April. In de heden gehouden zitting van den rijksdag heeft de heer Bennigsen verlof gevraagd om eene interpellatie te rigten tot de regering. De heer von Bismarck verklaarde zich op aanvraag van den president, bereid om dadelijk te antwoorden. De heer Bennigsen wees daarop op het verontrustend gerucht, dat in omloop is, als zou Duitschland op het punt staan van Luxemburg, het stamland van Duitsche vorsten, te verliezen. Hij zeide, dat de rijksdag wensclite te vernemen welke houding de bondsregeringen met betrekking tot deze kwestie hebben aangenomen. Het geldt hier eene Duitsche bondsvesting, een Duitscli grensland, met eene werkelijk Duitsche bevolking, die er niet aan denkt Fransch te willen worden. De spreker doet voorlezing van eert brief uit Luxemburg, als een noodkreet aan den rijksdag gerigt, in welken brief o. a. wordt gezegd, dat onder de inwoners van het groothertogdom geen 200 zijn die niet de Duitsche taal spreken. Zijne rede vervolgende, zegt de spreker, dat tegenover deze kwestie alle onder scheid tussclien partijen ophoudt; alle partijen zullen naast elkander staan waar Duitschlands intregiteit be dreigd wordt, en alle partijen zullen, tegenover het buitenland, den minister-president ten krachtigste onder steunen. Wij willen, zegt spreker, vrede, maar schuwen den oorlog niet, wanneer het te doen is om de eerste poging van Frankrijk om onze eer aan te tasten, af te wijzen. Geven wij een spoedig en vast besloten antwoord op de oorlogzuchtige rigting van Frankrijk, dan zullen wij clie in de ontkieming smoren. Zwijgen zou zwakheid zijn. Het woord des Koningsdat geen Duitscli dorp zal verloren gaan, is bij het volk in dankbare herinnering. Mogt de Koning het volk oproepen, dan zal hij het eens gezind vinden. Wij zoeken den oorlog niet; wanneer hij uitbreektmoge Frankrijk het verantwoorden. De Duitsche en Fransche natiën kunnen vreedzaam en in voorspoed naast elkander wonen, terwijl de oorlog diepe wonden slaan zou; wil echter Frankrijk het werk onzer organisatie verstoren, clan zullen wij het toonen clat Duitschland één is. De heer von Bismarck vatte hierop het woord op om den spreker te beantwoorden. Parijs 9 1 April. De tentoonstelling is heden dooi den Keizer en de Keizerin geopend, die bij hunne ver schijning in liet gebouw met geestdrift begroet werden. De Keizer heeft zich met verschillende leden der jury op de meest welwillende wijze onderhouden. De Keizerlijke Prins woonde de plegtigheid niet bij. Volgens onderzoek, ingesteld door het Belgische ministerie van oorlog, zijn de thans genomen wordende maatregelen van gewapende vrede de volgende: Frankrijk 480,000 chassepot-geweren zijn in de maak, om grootendeels voor 1 Maart 1868 geleverd te worden. Pruissen. Nog altijd het naaldgeweer en het getrokken kanon. De fabrieken zijn ijverig in de weer om den voorraad voor de arsenalen aan te vullen. Sedert den oorlog zijn 1,100,000 stalen loopen van achterlaads- geweren besteld. Oostenrijk. 600,000 geweren worden veranderd vol gens Wunzl's systeem. De helft moet af zijn vóór het einde van dit jaar. Zuidduitschland. Beijeren, Wurtemburg, Baden en Hessen-Darmstadt nemen het achterlaadgeweer aan. Tntusschen worden te Munchen nog proeven genomen. Het Pruissisclie getrokken kanon heeft de voorkeur en groote hestellingen zijn in bewerking. Engeland. 150,000 enfield-geweren zijn reeds ver anderd volgens het Snider-systeem. 350,000 geweren van dezelfde soort zullen in den loop van dit jaar klaar komen. lederen dag worden 1000 geweren in de rijks- fabrieken veranderd. Tegen het einde van het jaar zullen 426 getrokken kanonnen van verschillend kaliber gereed zijn. Rusland. 600,000 geweren worden veranderd volgens Carle's systeem (een gewijzigd naaldgeweer). 300,000 zullen in 't begin van het volgend jaar gereed zijn. Tot aanvulling van de veld-batterijen zijn 900 achterlaad- kanonnen besteld. Denemarken. De kamers hebben een groote som toegestaan voor de verandering van de tegenwoordige geweren in achterlaad-geweren. Welk soort men kiezen zal, is echter nog niet bekend. Nederland. Het tegenwoordig wapen wordt volgens het Snider-systeem gewijzigd. Italië, Spanje, Portugal, Griekenland. Achterlaad geweer aangenomen. Spanje en Griekenland hebben kanonnen besteld in de Pruissisclie fabriek van Krupp, te Essen in Pruissen. België zal voortgaan met het gebruik der getrokken Pruissisclie stukken, in 1864 aangenomen, en zal voor het kleine geweer liet achterlaad systeem in gebruik brengen. Stolwijk, 4 April. Heden arriveerden alhier den Heer Regtercommissaris in strafzaken, vergezeld van den Griffieruit Rotterdam om een loco-onderzoek in te stellen naar den plaats gehad hebbenden brand op 11 Maart jl. in het kerkgebouw en den toren alhier. Ijverige pogingen worden van dag tot dag in het werk gesteld en het blijft steeds de vurigste wensch van Stolwijks ingezetenen dat deze (vermoedelijke) misdaad aan het licht moge komen. Naar men verneemt waren kerk en toren verassureerd voor de som van ƒ24000. Waarlijk niet te veel, als men in aanmerking neemt clat de beide klokken alleen een waarde hadden van ƒ9000, van welke nu niets anders is te vinden clan een klomp metaal. Echter is hier altijd de groote vraag nog of de assurantie-maatschappij ver- pligt is om schadeloosstelling te geven daar toen de kerk afgebrand is, dezelve niet meer als kerkgebouw mogt worden erkend, daar er reeds in geen zes weken dienst in was gedaan en ten anderen daar het voor bergplaats van boerenwagens, brandbluschmiddelen enz. gebezigd werd. Ingez Bottoi-tljxm, 1 April. Het fregatschip Arnold Böninger zal morgen van hier naar New-York vertrekken met pm. 400 emigranten, meerendeels uit Groningen en Friesland. Ongeveer medio April zal de Duisburg volgen, met ongeveer hetzelfde aantal passagiers. Hcllevoetsluis, 1 April. Per het Engelsche stoomschip Windsor, kapt. Luckie, zijn van hier naar Leith vertrokken, ten einde via Glasgouw naar Amerika te vertrekken, 128 landverhuizers, allen Nederlanders, uit de provinciën Noord-Brabant en Groningen. 3Xi(l<lellxm-iiis», 30 Maart. De gemeenteraad heeft de jaarwedden der onderwijzers aan de openbare scholen verminderd. Als een gevolg daarvan hebben al de hulp- oncler wpzers aan die scholen hun ontslag aangeboden. Voor eene vacante betrekking van hoofdoncler wij zei- hebben zich zeer weinig sollicitanten opgedaap, omdat het aan die betrekking verbonden tractenient met ƒ300 verminderd is. Zicrilfzec 1 April. De Courrier du grand-duclié de Luxembourg heeft den 30sten Maart een extra noramer uitgegeven, waarin het volgende voorkomt: „Nimmer heeft oen blad zijnen lezers eene blijder tijding kunnen mededeelen dan die ons thans medegedeeld is. Z. K. H. de prins-stadhouder magtigt de groothertogelijke rege ring, om op de meest formeele wijze de geruchten, clie verspreid zijn omtrent den afstand van het groothertog dom, tegen te spreken. Wij zullen dus Luxemburgers blijven.11 Dit berigt is zeker betzelfde van de Indépendance Beigewaaromtrent wij eergisteren een telegram hebben ontvangen. Doch wijdie het berigt uit de Nederl. Staats-Courant kennen, vinden de conclusie van den Coer- rier voorbarig. Er zal overigens heden in den Noord- Duitschen rijksdag eene interpellatie nopens deze zooveel besprokene aangelegenheid plaats hebben, en zoo cle heer von Bismarck daarop goedvindt te antwoorden, zullen wij welligt iets meer omtrent den stand der zaak te weten komen. Er begint zich in Duitschland eene agitatie te dier zake te openbaren. De veelbeteekencle opmerking van de Globe mogen wij niet achter wege laten, omdat zij weder een denk beeld opwerpt, dat vroeger bij sommige gerezen is. „Wanneer, zegt dat blad, de afstand van Luxemburg aan Frankrijk cle toestemming van Pruissen erlangt, clan is dit een feit van tweeledige beteekenis. Het getuigt wat Pruissen betreft, voor diens politiek om Nederland bij den Noord-duitschen Bond te trekken en wat Frank rijk betreft, is het de voorbode eene annexatie van het westelijk van Antwerpen gelegen belgische grondge bied." De Presse meldt dat, in diplomatieke kringen, een berigt in omloop is, volgens hetwelk Bismarck te Parijs cle volgende voorwaarden voor de annexatie van Luxem burg heeft gesteldslooping der vestingwerken, afstand van cle Nederlandsche vesting Maastricht en enkele Lot- haringsche streken in de Moezel- en Saarkom aan Pruissen. Z. M. heeft met 1 Mei a. s.een pensioen verleend aan den eersten wachter bij cle kustverlichting op West- Schouwen J. Tiggon van ƒ217 's jaars. Te Renesse is art. 23 van het nieuw synodaal reglement aangenomen met 22 tegen 4 stemmen. Te Wissenkerke hebben 144 van cle 147 opge- koinene stembevoegden zich voor de nieuwe wijze van beroepen verklaard. De eerste kamer is tot hervatting der werkzaamhe den bijeengeroepen tegen dingsdag 9 April. Den 25sten Maart is te 's Gravenhage overleden de heer J. C. Yerlouw, geen regtsstreeksche erfgenamen nalatende. Den 29sten werd door clen daartoe benoemden executeur-testamentair het testament geopend, waaruit bleek dat de overledene zijn geheel vermogen van twee ton aan instellingen van weldadigheid en kerkgenoot- Schappen vermaakt lieeft. Aan het nieuwe diakoirie- weesbais der necl. hervormde gemeente ƒ100,000; aan verschillende kerkgenootschappen ieder ƒ5000 en aan verschillende weeshuizen en andere instellingen ƒ2500. Jl. Donderdag ochtend kwam te Hansweert het kanaal door Zuid-Beveland, regtstreeks uit zee, binnen het zeeschip Julia, groot 356 ton, gezagvoerder J. J. van Loon, geladen met salpeter, komende van Z.-Amerika en bestemet naar Rotterdam, welk schip denzelfden dag door dat kanaal naar zijne bestemming is vertrokken. UitZuicl-Beveland wordt ons dd. 1 April, gemeld: De werken aan cle afdamming der Ooster-Schelde bij Bath worden met toenemende kracht voortgezet. In de afgeloopen week is men voortgegaan met het leggen van zinkstukken in liet zoogenaamde „diep of vaarwater" en met goed gevolg. Ruim 1300 aard- en rijswerkers zijn thans aan het werk, welk getal nog met eenige honderd zal vermeerderd worden. Naar men verneemt bepaalden zich de werkzaamheden gedurende de laatste dagen voornamelijk tot het opwerpen van een aarden dam op cle Slikken, en dat van de Zeeuwsche en Noord-Brabantsche kust te gelijk. Het schijnt, dat het stormweder van Zondag 31 Maart, dat aanvankelijk goed geslaagde werk niet in de hand heeft gewerkt, ten minste aan de Zeeuwsche zijde moet die dam veel geleden hebben. Over het algemeen mag gezegd worden, dat dit veel besproken werk met al den ernst en overleg daartoe noodigwordt voortgezet. Aan den staats-spoorweg is men almede ijverig werk zaam en is de tijd niet meer ver verwijderdclat cle locomotief met de ballasttreinen over het geheele traject dienst kan doen. Oemeiig-cl c 1 >oriten - Er wordt maar weinig geloof gehecht aan de Staats-Courant, nopens den uiet-verkoop van Luxemburg voor 100 millioen aan Fraukrijk. Dit orakel is dan ook zoo dubbelzinnig als eertijds de Delphiscbe Godspraak was. Geheel Europa wordt thans in opschudding gebragt over Luxemburg, een landje zoo groot niet van bevolking als Amsterdam; doch het schijnt dat Napoleon het eens is met de Pruissisclie regering over de inlijving van Luxem burg bij Frankrijk, om dat Frankrijk, Pruissen gerust heeft laten begaan met het vergroolen van zijn rijk. De Loiidensehe Times zegt, van den verkoop van Luxemburg, dat die verkoop gedaan is bij opbod, even als men paarden doet op eene publieke verkoopiug. Die verkoop moet plaats gehad hebben tc 's Graven hage bij den Franschen gezant, en het bod werd telkens verhoogd met 3 en 4 millioen franc, tot zoo lang, even als bij paarden- koopers, bij handslag de koop er door was. De Luxemburgers schijnen nog al in hun schik te zijn nu zij van meester zullen veranderen; althans op vele plaatsen zijn plakaten aan de muren geplakt waarop staat: t>Leve Napoleon! Leve Frankrijk! Van Pruissen willen zij niets weten, daar zij bang zijn voor de knoot. Daar de Nederlandsche regering zich niet uitlaat, zoo min in de Tweede Kamer als in de Staats-Courant, van welke naburen men eenen oorlog te wachten heeft, zoo zoude uien toch moeten zéggen dat er vrees bestaat voor buurman Pruis. Althans men versterkt de grenzen aan Pruissen en die van Noord-Brabant worden verzwakt. Men zoude dus moeten zeggen, dat Pruissen zin heeft in Nederland, hoewel dit door de Staats-Courant ook al tegengesproken is geworden. Overal worden de scherpschutters in den wapenhandel geoefeud door officieren cn onder-offieieren van de militie. Zij zullen vooral geleerd worden om zes Pruissen in een schot te raken en niet te loopen als ze mis schieten. De beste patronen zullen altijd zijn palingbroodjes, waar de Pruissen niet tegen kunnen. De Tweede Kamer heeft hare werkzaam heden volbragt, en het duimkruid is aangewezen, doch het zal gaauw verschoten zijn. Men wacht dan ook in September nieuwe huismiddeltjes om aan geld te komen. Het zal op de tentoon stelling te Parijs niet ontbreken aan zwarte en witte prinsen, ministers en zakkenrolders uit alle staten. Het zal daar dan ook noodig zijn, zoo als het overal noodig is: oogen open en zakken digt. De ziekte onder het vee is aan het afnemen, en onder de mcnschen komt er eene nieuwe ziekte. Bereikt die hare hoogte, dan zullen er velen afgemaakt worden, hetzij met kanonnen of naaldgeweren, zonder dat er echter een cent schadevergoeding voor zal betaald worden. Men zal dan ook weder zien dat er meerder belang gesteld wordt in koeijen dan in menschen. Die dit begrijpt zal niet hard loopen om een geweer te halen om voor gek te spelen. Eene dame te Neuzen wordt aangeraden, wanneer zij meer te Bosch... komt, hare toug wat stil tc houden en een kasteleins-zoou niet beschuldigen, dat hij de vrouwen zoude aanspreken om herberg-schuld van hunne mannen. TeKruinin- gen moest eene vergetene dame niemand zoeken tc vangen met pepermunt, want zij raakt in het vergeetboek. Te B. zingt men Als hakker Piet, Lang zoo blijft praten, Zal men hem haten, Zoo als men ziet. Doet maar uw pligt, En maakt het brood, Niet al tc groot, Maar niet te ligt. ST003IB00T-DIENST tusschen Van Zondag 7 'i Woeusd. 10 1 Vrijdag 12 Zondag 14 Woensd. 17 Vrijdag 19 Zondag 21 Woensd. 24 Vrijdag 26 Zondag 28 April Zierikzee. s nam. 1 u. m. raorg. 5 j 9 11 smidd. 12 'snam. 1 'smorg. 4 5 7 30 30 30 18B7. Van Rotterdam Zaturd. 6 'smorg. 8 u. Dingsd. 9 i> 10 Dond. 11 10 Zaturd. 13 'smidd. 12 Dingsd. 16 'smorg. 6 Dond. 18 7 x> Zaturd. 20 Dingsd. 23 Dond. 25 Zaturd. 27 30 m 15 30 10 10 30 30 15 30 Dingsd. 30 'smidd. 1 Nlarktprljzeii te Zierikzee. 4 APRIL 1867. Boter, laagste koers 0,575 en hoogste koers ƒ0,65 per 5 ons. Kip-Eijeren, laagste koers ƒ0,65 en hoogste koers ƒ0,70 per 25 stuks. Eenden-Eijeren, laagste koers ƒ0,65 en hoogste koers ƒ0,70 per 25 stuks. Biii'geriyke Stniul te Zierikzee. geboren: 20 Maart. Eene dochter van A. A. Mes en J. H. Tachi. - 22 dito. Een zoon van P. Bakker en K. de Vos. 24 dito. Eene dochter van N. J. van den Houten en J. M. dc Valk. Een zoon van J. Kooijman en T. Plaating. 25 dito. Eene dochter van J. Bolier en M. van der Maas. 26 dito. Een zoon van R. O. van Nieuwenhuize en A. Voorheitel. 30 dito. Eene doch ter van A. Doiuv en A. de Waard. Eene dochter van A. C. F. Trijselaar en L. Nestier. 31 dito. Eene dochter van G. C. Catshoek en J. Koopman. 2 April. Eene dochter van W. van Westen en J. Neerhout. Een zoon van H. van Tigchelhoven en J. Bos. 3 dito. Eene dochter van E. A. Put en A. Reijnhoudt. gehuwd: 27 Maart. F. de Feiter, jm. en M. van 't Hof, jd. 3 April. J. van der Jagt, jm. en W. van der Jagt, jd. N. de Vin, Weduwnaar, en A. Keukelaar, Weduwe. overleden: 13 Maart. II. Martens, oud 34 j. man van P. van Westen. 21 dito. A. C. Berwald, oud 26 j. man van K. de Jonge. 25 dito. P. Constandse, oud 76 jaar ongeil, dochter. J. Bal, oud 13 maanden zoon. 27 dito. C. Witte, oud 4 jaar, dochter. 28 dito. II. C. Verheul, oud 19 maanden, dochter. A. Berman, oud 70 jaar, Weduwe J. Paasse. N. Missel, oud 4 maanden, dochter. 30 dito. J. Versteeg, oud 3 maan den, zoon. C. Mathijsseoud 69 jaar, ongeh. d. 1 April. J. Rietveld, oud 81 jaar, Wed. J. Karreman. J. J. Hendrikse, oud 2 m. d. 3 dito. P. Findson, oud 20 m. z. E. van den Boogerd, oud 84 j. wed. G. Hogerheide. 5 dito. K. S. S. G. Ezerman, oud 10 w. d. als levenloos aangegeven: 14 Maart. Een zoon van A. Uijl en W. Moermond. Wij kunnen niet nalatenop de nadeelige gevolgen van het verzuimen van boesten nog eens opmerkzaam te makenmag men nooit vergeten dat ieder catarrh, eene Ziekte is en spoedig in Longenontsteking en uit- teering kan overgaan. Het is bewezendat de grootste helft van alle ziekten daardoor ontstaatdat men een catarrhalisch-Lijden verzuimt. Bij alle ziekten der adem organen hoesten heeschheid verslij ming verkoudheden ja zelfs bij asthma en in ontwikkelende Longtering doen voor alle andere bekende middelen de GmPI/ Pï zoo buiten gewoonlijke diensten dat wij ons gedrongen gevoelen herhalend daarop opmerkzaam te maken. Uit den Winkel van den koopman C. J. WAGEMAKERSis in den loop der laatste maand weggenomen een Bukskinzwart met wit gemengd van zeven ellen. Al wie aangaande dit stuk van eene nieuwerwetsche stof, eenige inlichting kan geven, wordt uitgenoodigd dezelve mede te deelen aan de ondergeteekende. De Officier van Justitie te Zierikzee P. PAULUS. Sojarig'e Eelitvci'eeiiiging; van P. J. ROGGEBAND en A. AARNOÜDSE. St.-Annaland 2 April 1867. hunne dankbare kinderen. Tevens eerbiediglijk hunnen dank betuigende aan allen, die hebben bijgedragen tot opluistering van het feest. fi-sT- sf y- -!• •l- 0

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1