No. 2401. 25s,e Jaarg. Woensdag 27 Maart 1867. Bekendmaking. Nieuwstij dingen. jDttitscklatt^r. 3Httx«m4mrdp AANBESTEDING. AANBESTEDING. Strandgoed, Noord-Beveland. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abo nil ements-Prijs: voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf *>30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee-, In aanmerking nemende dat de hoedanigheid van het drinkwater een grooten invloed heeft op den gezond heidstoestand der ingezetenen; dat bepaaldelijk het meer of minder heerschen der cholera, naar het oordeel van deskundigen, in verband staat met de meer of minder goede hoedanigheid van het drinkwater; dat men heeft meenen te kunnen waarnemen, dat die ziekte het minst heeft geheerscht in de strekenwaar uitsluitend regenwater voor drinkwater werd gebezigd; en dat het alzoo van belang is, vooral in deze ge meente waar bijna uitsluitend regenwater wordt ge bruikt en men bij gebrek aan water zijn toevlugt moet nemen tot het gebruik van het zoo ongezonde Maas waterzoo spaarzaam mogelijk met het gebruik van regenwater te zijn; maken de ingezetenen opmerkzaam op het hooge be lang van in het gebruik van regenwater voor de verschil lende huishoudelijke werkzaamheden zoo spaarzaam mo gelijk te zyn, en het alleen voor drinkwater te bezigen. Zierikzee, den 20 Maart 1867. Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Bonden, 18 Maart. Eenige dagen geleden werd in de dameswachtkamer der eerste klasse van het spoor wegstation Stafford een zuigeling gevonden. Hij werd naar een liefdesgesticht te Stafford gebragt, en vond men daar een banknoot van 200 p. s. (2400) gulden aan een zyner kleedingstukken met een speld vast gestoken^ In een schrijven uit Mitylene van den 7den dezer worden y zing wekkende bijzonderheden medegedeeld betreffende de aardbeving welke aldaar heeft plaats gehad. De hoofdstad ligt bijna geheel in puin. Yan de open bare gebouwen is ook het gasthuis on de gevangenis ingestort; de meeste gevangenen werden onder de puin- hoopen begraven. De aardbeving bleef zeer lang aan houden, en de meeste inwoners der hoofdstad namen de vlugt naar het strand. Midden uit dat eiland stijgt thans een dikke rookzuil op en het schijnt dat het geheel ten onder zal gaan. Mitylene ligt aan de kust van Klein- Azie. Het telt 40,000 inwoners, voor de helft Grieken. Een treurig voorval heeft te Castellar, eene kleine gemeente, van de Alpes-Maritimes, bij Mentone plaats gehad. Al de jonge lieden van het plaatsje waren in een danszaal bijeen, toen men plotseling een der jonge lingen op den grond zag vallen, terwijl men zijn danseres een meisje van 21 jaren een dolk zag zwaayen, en gereed staan hem een tweede wond toe te brengen, na hem reeds een gevaarlijke kwetsuur in de borst te hebben toegebragt. De moordenares werd op staanden voet ge vangen genomen. Zij verklaarde, dat zij uit wraakzucht zoo had gehandeld omdat de jongeling eerst beloofd had haar te trouwen, en nu zijn woord niet wilde houden. Zij had hem in den morgen van denzelfden dag nog aangenaamd zijn woord te houden, en daar hij dit weigerde had zij besloten, de danszaal tot de plaats van haar wraak te maken. Zij werd eerst in de gevangenis te Mentone gebragt en vervolgens naar Nizza gezonden. Berl\jn, 22 Maart. Uit de verklaringen den 18den dezer door graaf v. Bismarck in het parlement gegeven omtrent de diplomatieke onderhandelingen tusschen Pruissen en Nederland was het duidelijk blijkbaar, dat Luxemburg niet wenscht in den Noord-Duitschen Bond te treden ofschoon dit ook langs diplomatieken weg niet zoo bepaald als omtrent Limburg was verklaard. Naar men nu van eene andere zijde verneemt hebben zoowel de groothertog als Prins Hendrik aan verscheiden hooggeplaatste personen geschreven, dat Luxemburg geenszins in den Noord-Duitschen Bond wil treden, maar zijne zelfstandigheid wil behouden. Omtrent de kwestie der bezetting en van het onderhoud der vesting wordt in die brieven een karakteristiek stilzwijgen bewaard. De Courrier du Grand-Duché de Luxembourg zegt, in een artikel over de geruchten ten aanzien van het groothertogdom in omloop, dat Pruissen wel het regt heeft om het uit den bond te sluiten, maar niet om het er in op te nemen. Geen honderd ingezetenen, zegt het blad, zouden hun naam van Luxemburger met dien van Pruis of Franschraan willen verwisselen, en wij kennen dan ook aan geen van beide mogendheden het regt toe om ons daarover een volksstemming te doen houden. Wij willen ons zeiven blyven; al erkennen wij dan ook dat men van onzen wil weinig notitie neemt, kunnen wy toch bezwaarlijk aan het gevaar gelooven, hetwelk men zegt dat ons dreigt. Daartoe zou ook behalve de medepligtigheid van Pruissen en Frankrijk de wil van onzen souverein worden vereischt. Wij zijn met niemand in oorlog; wij zijn voor niemand een hinder paal of een gevaar en de verbeurdverklaring ware zonder reden en zonder verschooning. Willem III zal ons niet verkoopen en niemand zal op ons een openlijken roof plegen. Zwolle, 21 Maart. Den 9den April a. s. zal voor het hof alhier behandeld worden de zaak tegen H. J. Boeren, beschuldigd van moord op E. Walewijn te De venter. Het hart van den verslagene is in eene geslotene fleschöp spiritus gezet en als overtuigingstuk voorhanden. Een vrij groote steek, die den dood onmiddellijk ten gevolge had, is in dat hart zigtbaar. *s Gravenliage, 23 Maart. Z. M. de koning heeft heden den heer Loudon, commissaris des konings in deze provincie, ten gehoore ontvangen. Werkendam, 24 Maart. Jl. Woensdag des avonds ten 9 ure, werd onze gemeente verontrust door het geklep der brandklok. Weldra bleek, dat aan de zoogenoemde kade een huis in vlammen stond. Hoewel het met riet was gedekt en in de onmiddelijke nabij heid nog veel andere met riet zijn gedekt, is het door de ijverige pogingen der manschappen van de spuit mogen gelukken tot dat ééne huis den brand te doen blijven. Hetzelve werd door 3 gezinnen bewoond, waarvan een destijds buiten de gemeente werkzaam was. Bij zyn tehuiskomst vond de man niets meer van zijn inboedel. De oorzaak van den brand is onbekend. Axel, 20 Maart. Door den WelEerw. heer J. G. Blaauiv, predikant bij de hervormde gemeente alhier, is voor het beroep naar die gemeente te Veenendaal bedankt. Hulst, 19 Maart. Bij het eerlang alhier te openen telegraafkantoor is tot telegrafist benoemd de heer Ketnerthans te Middelburg. INTeuzen, 20 Maart. Ook in deze gemeente heeft heden de stemming over het aannemen van de nieuwe wet op de kerkelijke verkiezingen plaats gehad. Bij groote meerderheid is beslist zich vooreerst nog bij het oude te houden. Yan de 113 ingekomen stemmen verklaarden zich 20 voor en 93 tegen de nieuwe wet. Midclellyiirg, 22 Maart. In de heden gehouden zitting van het provinciaal geregtshof in Zeeland, waarin het regtsgeding tegen Fina Magdalena Kuyt, geboren alhier en wonende te Oost-Kapelle, behandeld is, heeft het openbaar ministerie de schuldigverklaring der beschuldigde geëischt aan kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, en hare veroordeeling tot tuchthuisstraf voor een door het hof te bepalen tijd, doch van niet minder dan vijf en niet langer dan twintig achtereenvolgende jaren. De verdediger der beschuldigde concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak is door het hof bepaald op heden over acht dagen, des morgens ten 10 ure. Zierikzee26 Maart. De uitslag der stemming betreffende de uitvoering van art. 23 is in de volgende gemeenten geweest: Te 'sHeer Hendrikskinderen, 22 stembevoegden, 15 gestemd en van deze 14 vóór de invoering van het nieuwe reglement. Te Cats, 84 stembevoegden, 49 gestemd en van deze 31 vóór het nieuwe reglement. Te Kruiningen namen aan de stemming deel 70 lid maten, 69 verklaarden zich vóór en 1 tegen de invoering. Omtrent de zaak der Schelde-kwestie wordt beweerd dat het vraagstuk door de ingenieurs in hun rapport is gesplist. Het eerste onderzoek of het kanaal door Zuid-Beveland de Ooster-Schelde op voordeelige wijze vervangt, wordt toestemmend beantwoord, onder voor behoud der opheffing van de kosten voor het slepen der schepen. Omtrent de tweede vraag, of de afdamming zoowel van de Ooster-Schelde als van het Sloe voor de bevaarbaarheid van de Wester-Schelde door de verzan ding van dezen hoofdarm schadelijk zal zijn, vellen de ingenieurs geen definitief oordeel, vermits dit volgens den aard der zaak afhankelijk is van nog niet verwezen lijkte feiten en omstandigheden. Is die bewering juist, dan is de beslissing, gelijk men zietover het geheel voor Nederland niet ongunstig. In België is eene brochure in het licht verschenen van zekeren heer H. Vigneron, getiteld: Guerre a la Hollande. Revision des traités de 1839". De schrijver dringt er met levendigheid op aandat België aan Nederland den oorlog aandoe, ten einde Limburg, Lu xemburg en den linker oever van de Schelde te recla meeren. Meer niet voor 'toogenblik. De Moniteur heeft vermoedelijk geen getrouw ver slag gegeven van de discusssien in de Fransche Kamer. Daarin schijnen heftiger discussien gevoerd te zijn dan de officiële verslagen mogen bevatten. Althans een particulier berigt meldt dat Pelletan uitriep: „gij zijfc roovers V en Thiers liet volgen„Dood mijmaar ik blijf protesteren tegen die schanddaden." Toen Berryer den ministers verweten had, dat hij de bezadigde woorden der leden van de Kamer met belee- digingen had beantwoord, riep eene stem„het is eene zamenspanning." „De maskers vallenzeide Noubel." Dit getuigt voor de nuttigheid van den 2den December, en evenzoo ook voor die van de kazernen van den heer Haussman zeide Piré. Deze discussien, heftiger dan men ze sinds jaren ge hoord heeft in de Fransche Kamer, bevestigen min of meer de voorspelling, dat het artikel van Girardin de voorbode zou zijn van groote gebeurtenissen. Pessimisten beginnen reeds te twijfelen of de tentoonstelling wel voortgang zal hebben, althans of de toestand van Frankrijk van dien aard zal blijven, dat men op een zoo talrijk bezoek rekenen kan, als men tot hiertoe zich voorstelde. Gemengde berigten. Na lang twisten over oorlog of vrede, is de rondte toch gevonden in de Tweede Kamer om gereed te zijn tot oorlog, zonder bepaald te zeggen, tegen welke mogendheid er oorlog moet gevoerd worden. Bestaat er gevaar voor oorlog, dan moest dit door den koning aan de natie bekend gemaakt worden, hetzij in de Staats-Courant, of by geteekende proclamatiënzoo als aan de kiezers is gedaan na de ontbinding der Tweede Kamér, dan kon ieder die kan en wil een veiliger oord opzoeken, om liever te leven voor zijn land dan er voor te sterven; want die er voor vechten moeten, zijn beter in Amerika met een hoofd, dan in Nederland zonder. Bij een eeuwigen oorlog, is het toch voor een soldaat eene eeuwige armoede in Nederland. Yolgens sommige leden der Tweede Kamer is het noodig om overal scherpschutters te organiseren, om dat zelfs de koewachters dagbladen lezen, en het volk daardoor hun eigenwaarde als mensch zouden leeren kennen, en tot opstand komen. Men zoude dus moeten zeggen, dat de volkswapening meer ten doel heeft om een binnen- landschen oorlog te voorkomen, dan uit vrees voor een buitenlandschen oorlog. In elk geval zal het dan ook maar het best zijn, om den raad te volgen van Ludeman, en lang zoeken naar uw schoenen, en denken: 'tls beter bloo Jan, dan doö Jan. Ook zijn er weer staatkundigen die beweren, dat wanneer het ernst is van Pruissen om Nederland tot een wingewest te maken, er maar weinig aan te doen zoude zijn, want het regt is altijd voor den sterksten. Op Engeland valt niet te rekenen, dat heeft zelfs gedoogd dat Hannover, dat als het ware aan Enge land behoort, door Pruissen werd ingelijfd. Gaf Engeland dus om Hannover niet, wat zal het om Nederland geven? Engeland heeft altijd bewezen, dat, als het op daadzaken kwam, het Nederland altijd vijandig was. Een stamper te H. heeft met veel moeite zijn verloren duifje weder ge vonden, maar nu moest hij zoo hoogmoedig niet zijn; want: Slechts op eigen kracht te roemen Beter zich als and'ren noemen, En zoo trotsch te zijn vooral; Hooger dan hy kan te vliegen, Is maar door den schijn bedriegen, En brengt zeker hem ten val. De veldslag is geleverd, de reveille is geslagen, de kroon is opgenomen in de nieuwe herberg door het aflezen van den vasten bul met de poker van den kagchel en vuistslagen door de man op de vrouw, te K. Nu, zulke apen-liefde heeft men liefst niet te ontvangen. Aldaar is een boer die geen rust heeft, voor hij in de kerk is, genaamd het zwaantje. In den Catschen polder is eene dame zoo verzot op Willem, dat zy er van begint te droomen. Ingezondene Stukken. Te weten gekomen zynde, dat er nog zeer velen in deze gemeente zijn, die niet weten, wat de nieuwe wijze van verkiezing behelst, op kerkelijk gebied, zoo diene het volgende tot inlichtingIeder stemgeregtigde zal, vóór 1 Junij zijne stem uit moeten brengen of hy er vóór is, dat voortaan het beroepen van Predikanten, en het verkiezen van Ouderlingen en Diakenen door de gemeente geschiedt, dan wel, of het op den ouden voet zal blijven voortgaan. Daar de gemeente dat regt toekomt, is natuurlijk het eerste verkieslijk en wenschelijk. Een Stemgeregtigde. Ondertrouwd H. C. BAARENS, van Kruiningen en Stavenisse, E. P. DROOGENDIJK. 22 Maart 1867. Voorspoedig bevallen van een' Zoon, W. J. ANDRIESSEN, harteljjk geliefde Echtgenoot van Ommen, H. W. J. BOOM. 22 Maart 1867. Bevallen van een' Zoon, T. KOOIJMAN— Plaating. Zierikzee, den 24 Maart 1867. Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot mijne en mjjner Kinderen innige droefheidna een langdurig smartelijkmaar met onderwerping gedragen lyden, mijne geliefde Echt genoot D. SCHIPPERS, met wien ik bijna 27 jaren in den gelukkigsten Echt vereenigd was. Stavenisse, I. de RIJKE. 22 Maart 1867. Eenige en algemeene kennisgeving. Het behaagde den Almagtige onzen geliefden Yader en Behuwdvader JOHANNES van ter VEERE, heden morgen ten half vier ure, in den gelukkigen ouderdom van ruim 80 jaren tot zich te nemen. Dankbaar voor zijn langdurig bezit, staren wy hem, in de hope des wederziens, weenend na. Haamstede, Uit aller naam 23 Maart 1867. L. MATTHIJSSE. Commissarissen der Naamlooze Yennootschap „de Eendragtte Zierikzeezullen, op Zaturdag den 6 April a.s., des namiddags ten 1 ure, in de Concert zaal AANBESTEDEN Het Houwen van een Soeieteits- gebouw, op de Oude Haven alhier. De aanwijzing zal plaats hebben op Zaturdag den 30 dezer, des voormiddags ten 11 ure, terwijl in middels inlichtingen te bekomen zijn by den Architect M. COUVËE Jr., alhier, bij wien ook van heden af de bestekken verkrijgbaar zyn tegen betaling van 25 Cent. Zierikzee, 26 Maart 1867. C. J. FOKKER, Voorzitter-Commissaris. J. MOOLENBURGH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Nieuwer kerkzullen op Woensdag den 10 April 1867, des voor middags om 11 uren, in de Gemeentekamer aldaar, publiek trachten AAN TE BESTEDEN: Het Vernieuwen en Vergrooten van Het SCHOOLGEBOUW in He Gemeente. Het bestek, de voorwaarden en teekening daarvan liggen in de Gemeente-Raadkamer ter lezing, van af den 23 Maart tot den 9 April 1867terwijl inlichtin gen te bekomen zijn by den Heer W. P. BROUWER en den Burgemeester te Nieuwerkerk. De aanwijzing in loco zal geschieden daags vóór de Aanbesteding, des voormiddags van 10 tot 1 uur. Nieuwerkerk, den 21 Maart 1867. F. BOUMAN, Burgemeester. H. J. BERG, Secretaris. Bij vonnis door de Arr.-Regtbank te Zierikzee den 26 Maart 1867 gewezen, is JAN ROCHUS BIERENS, Landman, wonende in de gemeente Oud Vossemeer, wegens zwakheid van vermogens, op eigen verzoek, onder Curatele gesteld. De Ojjicier van Justitie te Zierikzee. P. PAULUS. PUBLIEKE VERKOOPING op Maandag 1 April 1867's morgens 9 ure, aanvan gende by de Wed. ADR. VERHULST in Camperland, Annafriso-Polder, en verder Oostelyk op, en des noodig volgende dagen. De Heer Burgemeester van Wissenkerke c. a., zal, by publieke veiling verkoopen: Watervaten, 2 Sloepen, 1 Roeiboot, eiken en greinen Balken, Ploten, alles van di verse lengten en waaronder zeer zware Masten van verschillende lengte en zwaarte, 1 Boeg-spriet, Rondhouten en een groote party Wrakliout, beschadigde Zeeltaarten, Koper, IJzer enz. Wyders de Bomp van een Loggerschip, liggende aan het Strand van Vliete-Polderbezaagde dennen Deelen, 40 ledige "Vaten, 1 greinen Mast Touwwerk, IJzere Kettingen, enz. J. W. YADER, Notaris Si

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1