No. 2598. Zaturdag IC Maart 1867. 25s,e Jnarg. BEKENDMAKING. VERPACHTING. Nieu wstij dingen. «Dwitadilatttf. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zioli In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prti85 voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1>30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V ersohynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentie n: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 85 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Heeren Commissarissen over de Armenschool zullen op Donderdag den 21 Maart des avonds 7 ure, in het Arm en-Gesticht eene zitting houden tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kin deren op die School. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeezijn voornemens op Woensdag den 27 dezer maandte 12 uur des middagsten Kaadhuize in het openbaar aan den hoogstbiedende te VERPACHTEN in twee perceelen de Grasmaaying wan liet uit- gegraven Zelke-terrein ten noorden en zuiden wan den Straatweggedu rende den tjjd van één jaar, ingaande dadelijk na de goedkeuring der verpachting en ingevolge de voor waarden, die van heden af te lezen liggen ter gemeente secretarie. Burgemeester en Wethouders, Zierikzee B. C. CAU. den 14 Maart 1867. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Per telegraaf wordt uit Mitylene berigt, dat den 8sten aldaar eene hevige aardbeving heeft gewoed, waardoor op het eiland enorme verwoestingen aangerigt en vele honderde personen omgekomen zijn. Het Bulgaarsche dagblad „De Tijddeelt sedert eenige weken tal van berigten mede, aangaande de afgrijselijke tooneelen van moord, roof en plundering door de Turken in verschillende plaatsen aangerigt, waarbij ook den ongevoeligste de haren zouden te berge rijzen. Te Kaudalck, bijv. sleepten de Turken den zoon van een gegoeden Bulgaar in het gebergte, en daar de vader met het losgeld iet wat lang uitbleef, vond hij zijn zoon op een paal gespiesd, met uitgestoken oogen en half gebraden. Een andere Bulgaar uit Kaudalck, moest 7000 piasters betalen om zijn leven te redden. Het klooster H. Johannes, op den Ryll, is door de Turken leeggeplunderd en vele monniken doodgeslagen. Een Turksche gendarme, met name Salich, drong in het huis van een armen Bulgaar, deed diens eenige dochter, die de bruid was, in het bijzijn der familie geweld aan, en vermoordde de moeder en den broeder, die het slagt offer zijner dierlijke lust te hulp kwamen. Dezelfde gen darme heeft voor drie jaren een geheel dorp „Beyeleny" verwoest, den Bulgaarschen geestelijke vermoord, en ook de dochter van dezen priester verkracht. De Turk sche Mudir van Schwichthof, verhief hem wegens deze heldendaad tot gendarme, dus, tot bewaarder der orde, en beschermer van het leven en den eigendom der Christenen I Wij hebben hier slechts eenige der daadzaken vermeld, uit de velen, waarmede de dagbladen uit die streken gevuld zijn, en waarvan velen te gruwelijk zijn om ze overtenemen. Zij roepenvierhonderd jaren duurt deze slavernij der Christenen, en geen hulp, geen red ding, door de medechristenen daagt voor ons op, terwijl de vereerders van den Koran in hun gebeden den profeet bidden: //Edi kral bir Almatin" dat is: laat niet toe o profeet dat de zeven Koningen (van Europa) onder elkander tegen ons eens worden Wat zegt men te Londen, Parijs, Weenen en Sint- Petersburg van zoo een mooi gebed? Uit de verslagen van den „Registrar-General" in Schot land bljjkt, dat de onechte geboorten daar te lande, in de laatste jaren steeds toenemende zijn. In 1863 (het laatste jaar waarvan verslagen zijn opgemaakt) bedroegen de onwettige geboorten 10 percent van het geheel. Dit be wij 8 van de losbandigheid van zeden heerschte meer in de landelijke districten, waar de geestelijkheid natuur lijk den grootsten invloed uitoefent, en waar de gods dienstoefeningen stipter worden waargenomen dan in de steden waar de bevolking betrekkelijker wijze onaf hankelijk van kerkeljjken invloed is. Noch te Edinburgh noch te Glasgow is het in dit opzigt zoo slecht gesteld als te Strathbogie. „De rijkste man van de wereld." De jonge Lord Belgrave, kleinzoon van den Markies van Westminster, zal, indien hij het beleven mag, zijn vaderlijk erfgoed in bézit te nemen, de rjjkste man van de wereld zijn. Toeu datgene, wat nu als het meest fashionable gedeelte van Londen, onder den naam van Belgrave-Square be kend staat, slechts een schapenhoeve was, verhuurde de eerste Markies ze bij perceelen voor den tjjd van 99 jaren. Op het tjjdstip dat de erfgenaam van de West- minster eigendommen zijn meerderjarigheid bereikt zullen al deze huurtermijnen vervallen zijn, waardoor een bjj'na onberekenbaar bedrag van grondrente bij deze bezittingen zal gevoegd worden. De tegenwoordige op brengsten van dien eigendom zijn naar men verzekert 1,000 p. 8. (12,000 gulden) daags; tien jaar later zullen zij misschien tien of twintig malen dit bedrag opbrengen De tegenwoordige Markies van Westminster is omstreeks 72 jaren oud. Zijn oudste zoon, de Graaf Grosvenor is omstreeks, 47 jaren, en diens oudste zoon, de jonge Lord Belgrave omstreeks 13 jaren. Door onderlinge huwelijken is dit kolossaal vermogen niet alleen in de familie ge bleven maar heeft zich in een rekenkunstige reeks vermenigvuldigd. De Markies van Westminster huwde Lady Elisabeth Mary Leveson Gower, dochter van den tweeden Hertog van Sutherland. Hoe lang zal het na dezen maatstaf van opeenstapeling moeten duren, dat de Grosevenor familie al den rijkdom van Londen binnen- rekent? Het is slechts een eenvoudige vraag van tjjd, en eenvoudige rekenkunst. Een liefhebber van reken kunstige figuren kan het gemakkeljjk uitcijferen. Dublin, 10 Maart. Alles is rustig. De tjjding uit de provinciën melden, dat er rust heerscht. Beloo ningen zjjn uitgeloofd voor het gevangen nemen van verscheiden hoofden van den opstand. Weenen, 13 Maart. De ochtendbladen vermelden het beursgerucht dat de verlofgangers zjjn opgeroepen aangezien op de grenzen van Bosnië en Servie militaire maatregelen, voorzigtigheidshalve, noodig zijn. Door de regering is 660,000 fr. aangevraagd voor het afmaken van vee. De minister heeft in de kamer verklaard, dat er in de laatste 10 12 dagen geen enkel geval van veepest meer is voorgekomen, en dat hij overtuigd bleef, dat alleen het stelsel van afmaken iets tegen de pest vermag; doorzieken noemde hij ge heel ondoelmatig en nadeelig. 'sllertogenboseh, 9 Maart. Heeft men eenige dagen geleden de veroordeeling gemeld van de kadetten der koninklijke militaire akademie, die zich hadden schuldig gemaakt aan mishandeling en verwonding gepleegd met voorbedachten rade op kameraden van jongere studiejaren, thans kan men berigten dat, na goedkeuring van het vonnis door het hoog militair geregtshof, het heden middag ten 12 ure in eene open bare teregtzitting van den krijgsraad in de le. militaire afdeeling is uitgesproken geworden. Een tal van nieuwsgierigen woonde de uitspraak bij. De straffen der veroordeelden zijn heden ingegaan. Bij de redactie van de Tijcf zijn als vrijwillige bij dragen voor Pius IX tot heden ingekomen f105,458,95 '/2 en bjj die van de Noordbrabanter f4,146,00 /2 TJtireelrt, 9 Maart. Men verzekert ons, dat het Centraal-Comité van den Nederl. Weerbaarheids-Bond besloten heeft tot het uitschrij ven van eenen algemeenen nationalen Scherpschutters-Wedstrjjd. Aan dien wed strijd, die tegen het einde van de maand Juljj te 's Gra- venhage zal worden gehouden, zullen allen kunnen deelnemen die, hetzij tot het leger, hetzij tot de schutterij, hetzij tot eene der bestaande vereenigingen tot bevorde ring van '8 lands weerbaarheid behooren. Vreemdelingen zullen onder nader vast te stellen voorwaarden bij uitzon dering, tot de deelname toegelaten kunnen worden. Er zal alleen geschoten mogen worden met geweren van hetzelfde model als de bjj 's lands infanterie in gebruik zijnde. De eerste prijzen zullen bestaan in eene draagbare medaille, waaraan ter keuze van den winner een voor werp van smaak of eene som gelds zal toegevoegd worden. Prijzen door particulieren uit te loven, zullen uitsluitend in geld of in geweren moeten bestaan. Het comité zal voorts moeite aanwenden, om de kosten van vervoer en huisvesting voor de deelnemers zoo goedkoop mogelijk te doen stellen. Zelfs zou er sprake zijn van het openstel len eener gelegenheid voor de leden der vereenigingen, om even buiten 's Gravenhage te kamperen. 's Gravenhage13 Maart. Hoofdstuk V der staatsbegrooting Binnenlandsche Zakenis heden door de Tweede Kamer in zijn geheel aangenomen met 61 tegen 6 stemmen. Tegende Heeren van Limburg Brouwer van Eekde RooHeemskerk Bzn., Fokker en Guljé. De beraadslagingen over het defensiewezen zjjn aangevangen. Het nieuwe wetboek van strafvordering, dat thans bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend, komt bijna geheel overeen met de laatstvorige voordragt. In twee hoofdpunten zijn echter wijzigingen gebragt. Ten eerste is thans het stelsel aangenomen van een vasten regter-commissaris, in zoover dat deze nu voor 4 jaar zal worden benoemd. Ten tweede zullen voortaan bij het voorloopig onderzoek de getuigen ook worden beëedigd. Verder zijn uit de vroegere ontwerpen geligt de bepalingen omtrent het wederopvatten van het onder zoek of zelfs de heropening der instructie, nadat reeds het onderzoek ter teregtzitting gesloten was verklaard. Blijkens eene opgave in de Staats-Courant zjjn door de veeziekte aangetast van 10 tot 16 Februanj in Zuid-Holland 1082 runderen, in Noord-Holland 203, in Gelderland 17, in Utrecht 425, in Noord-Brabant 8, totaal 1735. Van 17 tot 23 Februarjj: in Zuid-Holland 1020, in Noord-Holland 181, in Gelderland 18, in Utrecht 386, in Noord-Brabant 2, totaal 1607. Van 24 February tot 2 Maart: in Zuid-Holland 878, in Noord-Holland 104, in Gelderland 14, in Utrecht 252, in Noord-Brabant 0, totaal 1248 runderen. Middelburg, 11 Maart. Jl. Zaturdag stond voor het provinciaal geregtshof in Zeeland teregt, Hendrik van der Klift, oud 23 jaren, arbeider, geboren en wonende te Zierikzeethans alhier gedetineerd. Hem was ten laste gelegd dat hij omstreeks te 10 uren in den avond van 15 November 1866, op de openbare straat te Zierikzee zou hebben aangehouden den 15jarigen Johan Marcelis Schock, van dezen, in eene dreigende houding, met op geheven armen gevorderd hebben de som van 15 centen en hem in zjjne vlugt achtervolgende, steeds onder gelijke vordering gewelddadig bjj de borst vastgegrepen. Het Hof heeft hem schuldig verklaard aan het toe brengen van kwetsuren of slagen, geenerlei ziekte of beletsel om te werken gedurende meer dan 20 dagen hebbende veroorzaakt, en te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van ééne maand en geldboete van ƒ8, met subsidiaire gevangenisstraf van twee dagen en in de kosten. Zierikzee, 15 Maart. Bjj het behandelde in de Tweede Kamer heeft de Heer van Kerkwijk een voor verschillende gewesten, maar vooral voor Zeeland en inzonderheid voor dit district, eene hoogst belangrijke zaak behandeld, en wel de grensscheiding tusschen pro vinciën en gemeenten. Die zaak, zegt de Heer van Kerkwijk eischt volstrekt regeling, en toont dit in de eerste plaats aan door de werking van het reglement der visseherij op de Zeeuw- sche stroomen, waarop het iedereen, onder zekere voor waarden, geoorloofd is te visschen, dat niet het geval is op het gedeelte der stroomen die gezegd worden tot het grondgebied van Zuid-Holland te behooren, alwaar de visseherijten Zuiden van Goeree en Overflakkee door het Rijksdomein wordt verpacht. Al visschen de visschers nu op de Zeeuwsche stroomen, dan beweren de pachters van het Zuid-Hollaqj$|e,he vischwater, dat er op verboden territoir wordt gevischt. Yan daar een aantal overtredingen die bjj den kantonregter zjjn be handeld, zonder dat de grensscheidingen kunnen wor den aangewezen. Ook ten opzigte der handhaving van andere wetten en regten ontbreekt die grensaanwijzing; overtredingen op het stuk van belastingen door de Recherche te wa terkop bedoeld territoir geconstateerdzullen van de eene regtbank naar de andere, verwezen worden, omdat het niet kan worden uitgemaakt of het delict in Zeeland of in Zuid-Holland gepleegd is. Wederzjjdsche regtban- ken zullen zich incompetent verklaren, en het gevolg daarvan zal zijn, dat de schuldige zijne straf ontloopt. „Zoo heb ik gehoord," gaat de Heer van Kerkwijk voort, //dat een schip op een der stroomen voor anker „lag. De manschappen kwamen tegen den kapitein in „verzet. Deze wendt zich tot den Burgemeester der „naastbjjzjjnde gemeente en vraagt hem, als hoofd der „politie, om hulp. De Burgemeester zegt, ik kan u „niet helpen, het water waarin uw schip ligt, is buiten „mjjne gemeente. Maar, antwoordt de kapitein, zjj willen „mij dood slaan. Ik kan er niets aan doen, repliceert „de Burgemeester; gjj moet trachten u met uwe man- „schappen te verstaan, want niemand weet tot welke „gemeente het water behoort waar uw schip ligt, en „een officier van justitie is hier eenige uren van daan. „Bij de regeling van de grensscheiding der provin ciën, zullen dus tegelijkertijd ook de grenzen der ge beenten moeten bepaald worden. „Even noodzakelijk als tusschen Zuid-Holland en „Zeeland, is ook het vaststellen der grenzen tusschen „Noord-Brabant en Zeelandmen zie daarvoor het be- „sluit van 20 Julij 1814, N°. 23. Staatsblad 84.) „Herhaaldelijk is tusschen de Staten van Noord-Bra- ,,bant en Zeeland van gedachten gewisseld over de vraag, „hoe de grenzen eigenljjk zjjn geregeld. Het schjjnt dat „de considerans en de tekst van het besluit niet in „overeenstemming zjjn. Van daar dat de Staten van „Noord-Brabant dikwjjls beweren dat zekere aanwas „behoort tot Noord-Brabant, terwijl die van Zeeland „volhouden dat hjj tot Zeeland behoort. Thans, nu in „de Ooster-Schelde een dam wordt gelegd, waardoor „waarschijnlijk niet alleen aanwassen maar ook opwas sen zullen ontstaan, acht ik het van belang dat de „Minister deze zaak onderzoeke: inzonderheid is zulks „noodig voor de opwassen, die welligt midden in de „Ooster-Schelde zullen ontstaan, en met evenveel regt „gerekend kunnen worden tot Zeeland als tot Noord- „Brabant. „Ik zeg niet alleen aanwassenmaar ook opwassen. „Opwassen zjjn gronden, die midden in de stroomen „droog komen. Ook die zaak is slecht geregeld. Ik „herinner mjj dat, eenigen tjjd geleden, ik opgaven „noodig had omtient een zekeren polder. Ik meen dat „die lag waar het Sloe, het Veersche gat en de Zand- „vliet te zamen komen. Die polder was willekeurig bjj „eene gemeente ingedeeld. Maar vragende, tot welke ge- „meente een andere, daaraangrenzende polder behoorde, „luidde het antwoordmen wil die ook wel bjj die ge- „meente indeelen, maar eigenlijk iss er geen reden voor, „en nu behoort die polder tot geen eene gemeente; t)f „de zaak sinds reeds geregeld is, weet ik niet." Met het oog op de volstrekte noodzakelijkheid tot wettige regeling, zonder welke de algemeene en bij zondere belangen van den Staat en van personen niet enkel gekrenkt worden, maar zelfs eene onmisbare hand having van regt en wet onmogelijk is, heeft de Heer van Kerkwijk den Minister genoopt,- om terstond na de behandeling der begrooting, daartoe over te gaan. De werkzaamheden aan de spoorbaan GoesSloe zjjn met 300 man begonnen. Die aan de ljjn Goes Ooster-Schelde zjjn hervat. De Parjjsche correspondent der Nieuwe Rotterdam- sche courant meldt dat het Belgische gouvernement aan de kabinetten van Engeland, Frankrjjk en Pruissen eene nota gezonden heeft, waarin het kennis geeft, dat Neder land de afdamming der Ooster-Schelde begonnen heeft zonder het resultaat van „de internationale enquête" af te wachten. Belgie vraagt naar aanleiding van dit feit aan de drie genoemde mogendheden advies. De minister van binnenl. zaken vernomen hebbende, dat eenige belanghebbenden in de meening verkeeren, als ware door zjjne aankondiging dd. 7 Maart jl. de vaart op de Ooster-Schelde tusschen Woensdrecht en Krabbendjjke verbodenheeft ter kennis gebragtdat dit water voor alsnog kan worden bevaren, voor zooveel de arbeid ten behoeve van den spoorweg die vaart niet verhindert en dat de latere sluiting tjjdig zal worden aangekondigd. De heer J. Vermeer, predikant te Linschoten, heeft het beroep naar de hervormde gemeente te Vlissingen aangenomen. De te Vlissingen beroepen predikant H. W. Creutz- berg werd gisteren morgen in de voormiddag godsdienst oefening bevestigd door zjjn broeder den heer K. F. Creutzberg, predikant te Maarssen, met eene rede naar aanleiding van 1 Petr. 124 en 25. Des avonds hield de bevestigde zjjne intreêrede, en had daarvoor tot tekst gekozen Joh. 1: 36. Met de opheffing van Vlissingen als vesting begint het ernst te worden. Reeds hebben belangrjjke ver zendingen van geschut en affutage plaats, en gedurende de zomermaanden zullen verdere toebereidselen door de artillerie geschieden ter verdere inscheping. Van de 181 groote vuurmonden en 30 Coehoornmortieren met hun toebehooren, moeten slechts 37 met 10 Coehoornmortieren bljjven, zoodat er met de ontruiming nog veel tjjd kan verloopen. Gemengde berigten. Naar men zegt, zal prins Frederik zich aan het hoofd stellen van de scherpschutters in Nederland, als Hannibal voor de grenzen staat. Het zal nu anders gaan als in 1830. Toen de ratten aan het spek gebragt waren, gingen de wjjzen naar huis, en de gekken moesten bljjven; en, na vijf jaren soldaatje gespeela te hebben, werden de vrienden bedankt en naar huis gezonden zonder een ceut in hun zak. Leopold werd koning van Belgie, hoewel de toenmalige prins van Oranje zich bjj proclamatie daartoe aan het Belgische volk had aangeboden, met de verklaringden oorlog te verklaren aan zjjnen vader Willem I. Het denkbeeld om Europa te verdeelen onder een stuk of zes koningen en keizers, is thans meer het plan dan ooit vroeger. De volken kunnen dus van meester veranderen, maar weinigen van dwingelanden. In de veroverde staten van Pruissen, zoo als in Hanover en Sleeswijk-Holstein, moet er ge beden worden voor het welzjjn van den koning van Pruissen en zjjn geslacht, op straffe van bedanking der predikanten. Het is dus moejjeljjk voor de leeraars want het volk loopt de kerk uit als er gebeden wordt voor de koninkljjke familie van Pruissen, terwjjl de dames eene flaauwte krijgen als zjj den naam hooren van von Bismarck. Met geslotene deuren is te Hulst ten tooneele gevoerd: De verliefde gek uit Philippine bjj een dametje te Hulst. Aldaar worden eenige dames aangeraden niet meer bezoeken te brengen in een kelder te Sint-Jansteendaar anders hunüe namen publiek zullen worden gemaakt. Met toestemming zal te Hoek ten tooneele gevoerd wordenkalk en zand, of het gedwongen verkeer. Een beurtschipper te X. moest zoo dikwjjls niet stranden bjj eene weduwe in Holland, anders zal zjjne vrouw aan het roer komen. Een draadbjjter aldaar zal nog dol worden door het vertrek van eene dame naar Goes. Te Dreischor wordt iemand gewaarschuwd, zoo veel niet te praten en met anderen niet te spotten; want: Steunt toch niet op eigen kracht, Dikwjjls komt het onverwacht, Datal is men ook een reus Men wel stoot zjjn groote neus. Een jong getrouwd persoon te N. wordt aangera den zjjne schulden in verscheidene herbergen te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1