No. 2597. Woensdag 15 Maart 1807. 25sle Jaarg. N i eu wstij tl ingen JFrawfet lijft. Men ahoniiecrt zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prys: voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amcrika, franco New-York - 1,60. - 3,90. Versch ij it t: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentie n 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtcntiën kan geschieden tot Dingsdag cn Vrijdag, des voormiddag» 10 ure. Buren u: Zierikzce, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondcne Stukken, franco. LIJST der PRIJZEN van de LOTERIJ van HAND WERKEN en VOORWERPEN, getrokken in tegen woordigheid van den Notaris Mr. J. J. Ermerins en getuigen, op de navolgende nommers, te weten: 1 49 10! 157 194 221 250 276 555 11 55 104 148 196 222 252 277 537 12 57 107 149 198 224 254 280 558 15 61 109 1 55 200 225 255 285 539 15 62 110 160 201 251 261 286 551 16 65 121 168 202 255 264 292 552 24 64 122 170 206 254 266 504 555 51 79 1 24 185 209 255 267 508 55 82 126 185 210 259 270 512 56 84 128 186 212 240 271 514 59 85 150 187 214 242 275 516 42 97 151 188 216 246 274 521 44 99 156 191 217 248 275 525 Den belanghebbenden wordt verzocht, hunne getrok ken Prijzen, tegen het vertoon der Lotenop Donderdag den 14 Maart 1867, te doen afhalen, van half drie tot half vier ure in den namiddag. Zierikzee, 11 Maart 1867. Uit naam der Directie Mevr. de JONGE, Badon Giiijben. Londen, 7 Maart. Lord Naas deelde gisteren in de zitting van het Huis der Gemeenten mede, dat er, ingevolge ontvangen telegrammen, een algemeene op stand heerschte rondom Dublin, van af Drogheda tot aan Dundrum; nogtans verzekerde hij, dat het aantal op standelingen niet zoo groot was als de Fenians ver wachtten. Ten einde het spoedig aanrukken van de militaire magt te verhinderen, hebben de Fenians de rails der spoorwegen opgebroken en de telegraafdraden afgesneden, zoodat de autoriteiten te Dublin eergisteren onbekend waren met hetgeen in CorkLimmerick en Tipperary was voorgevallen. Men schat het aantal der Fenians, daar tegenwoordig, op 4000. Er is een aantal gevangen genomen, terwijl velen zijn gewond. Particuliere berigten verzekeren, dat de Fenians zich meester hebben gemaakt van een corps politie-agenten, die zij als krijgs gevangenen in hechtenis houden; ook wordt gezegd, dat een gouvernementskoerier in hunne handen is gevallen. De opstand in Ierland strekt zich over het geheele Zuiden van het eiland uit: van Dublin tot Limerick en Zuidelijk over de provincie Tipperary en Westelijk over Claraterwijl ten Noorden van Dublin zelfs cle stad Drogheda het tooneel van ongeregeldheden was. De op stand is begonnen gelijk reeds gedurende de vorige dagen het algemeen gerucht was, dingsdag avond op verschil lende punten te gelijk. Overal deden de opstandelingen een aanval op de stations der politie. Te Stepside gaf de politie zich terstond over aan de talrijke aanvallers, te Glencullen bood zij eerst eenigen tegenstand. De politie werd gevankelijk medegevoerd. Onder weg wilde men hen doodschieteneen der agenten echter maakte de opmerking, dat dit geen gebruik was met krijgsge vangenen, die zich overgegeven hebben, waarop sommigen der Fenians antwoordden„Jadat is ook zoo," en men weldra de politie liet gaan. Op zeven mijlen afstands is in den nacht een kleine afdeeling politie gestuit op een korps insurgentén, die terstond losbrandden, de politie boog zich echter op de eene knie neder zoodat de kogels over hen heen gingenwaarop zij onmiddelijk het vuur beantwoordde en daarmede de aanvallers op de vlugt dreef. Te Killmallock, Oostelijk van Limerick, is ook vrij hevig gevochten. Op de Great Southern and Western Railway waren op twee plaatsen de rails opgenomen, zoodat de verbinding tusschen Limerick en Dublin verbroken is. Dingsdag nacht is de trein gederailleerd, zonder verdere ongelukken. Te Drogheda, ten Noorden van Dublin, waren zelfs 1000 Fenians bijeen om een aanval op het stadhuis en het politie-bureau te doen, hoewel vruchteloos. Ook in het Zuidelijkste gedeelte des lands in Cork, iste Castlemartyr hevig gevochtende insurgenten hebben daar zelfs hun aanvoerder in den strijd verloren. De gevangenen waren meerendeels goed gewapend. Velen hadden grieksch vuur bij zich. Verscheidene dagbladen hebben eeno proclamatie van de'Iersche republiek ontvangen. Zij luidt als volgt: ProclamatieHet Iersche volk aan de wereld. Ge durende een tal van eeuwen hebben wij beleedigingen ondergaanwij hebben gewelddadig armoede en bittere ellende geleden. Onze regten en vrijheden zijn met voeten getreden door een verbond van aristocraten zij hebben ons als vijanden behandeld, ons land over weldigd en alle materieele rijkdommen uit ons onge lukkig rijk met zich genomen. De wezenlijke eigenaars van den grond werden verjaagd, om plaats te maken voor vee; zij waren verpligt den oceaan over te steken, om middelen te vinden voor hun levensonderhoud; zij waren in hun geboorteland van hunne politieke regten verstoken, terwijl diegenen, die ontwikkeld waren en wisten te handelen, gedoemd werden tot verlies van hun leven en hunne vrijheid. Doch nimmer hebben wij de hoop op het herstel onzer nationaliteit verloren. Te vergeefs deden wij een beroep op de rede en de regtvaardigheid bij hen, die ons overheerschten. Onze gematigdste bedenkingen werden slechts bespot en veracht. Onze roepstem om naar de wapenen te grijpen werd nooit met goed gevolg bekroond. Thans, nu ons geen andere keuze overblijft, doen wij, als een laatste redmiddel, weder een zoodanig beroep. Als mannen achten wij het beter te sterven in de worsteling, om de vrijheid te veroveren, dan om langer als slaven te blijven leven. Alle stervelingen zijn geboren met aan spraak op gelijke regten, en als wij de handen ineenslaan, om elkander te beschermen en de lasten des levens met elkander te deelen, dan dienen wij zulke vereenigingen te steunen op eene basis, welke de gelijkheid handhaaft, in plaats dat zij vernietigd wordt. Uit dien hoofde verklaren wij dat het, aangezien wij niet langer in staat ziju om den vloek van een monarchaal gouvernement te verdragen, ons doel is eene republiek te vestigen, gebaseerd op het algemeen stemregt, waardoor aan allen gelijke regten zullen gewaarborgd zijn. De Iersche grond, thans in de magt van een oligarchisch gouver nement, behoort aan ons, het Iersche volk, en aan ons moet de eigendom worden teruggegeven. Om eene absolute, vrijheid van geweten in het leven te roepen, verklaren wij ons voor eene scheiding tusschen kerk en staat. Wij doen een beroep op den hoogsten regter ten opzigte van de regtvaardigheid onzer zaak. De geschiedenis getuigt van hetgeen wij geleden hebben, en in het aangezigt onzer broederen verklaren wij, dat wij geen oorlog willen voeren tegen Engelandonze wapenen zijn gerigt tegen de aristocraten, hetzij Engel- schen of Ieren, die den oogst onzer velden hebben genoten, tegen de aristocratische bloedzuigers, die hun bloed met het onze voeden. Republiekeinen der geheele wereld! Onze zaak is uwe zaak! Onze vijand is uw vijand! Laat uwe harten met ons zijnWat u betreft, Engelsche werklieden, wij vragen niet alleen uw hart, maar ook uwe wapens. Denkt aan het gebrek en het verval, door de verdrukking van den arbeid bij u te weeg gebragt. Denkt aan het verledene, let wel op de toekomst en wreekt u, door aan uwe zonen vrijheid te geven tot den op handen zijnden strijd voor aller bevrij ding. Hiermede proclameeren wij de Iersche republiek." Dit stuk was onderteekend: Het voorloopig gouver nement. De Great Eastern zal den 20sten dezer van Liver pool naar New-York vertrekken; het schip is thans ingerigt voor 8000 slaapplaatsen2000 personen zullen te gelijk het middagmaal kunnen gebruiken. Piivljs, 4 Maart. Te Toulouse is voor eenige dagen eene afschuwelijke misdaad gepleegd. Een jongmeisje de modemaakster Lucille Darabeau, werd door haar miu- vermoord, in duizenden kleine stukjes gesneden, in een zak gepakt en met het adres „varkensvleesch" aan het spoorwegstation als vrachtgoed bezorgd. Het spoedig na den ontvangst uit den zak doorzijpelende bloed gaf aanleiding dat men den zak opende, hetgeen weldra tot het gevangennemen van den moordenaar, een ivoordraaier met name Alfred Menn leidde, die in de nabijheid van het station heel bedaard zijn ontbijt nuttigde. Een noodlottige daad van onvoorzigtigheid is dezer dagen door een leerling aan een der gestichten van op voeding te Rheims bedreven. Een jongeling, met name Penaut, was wegens een ligte ongesteldheid voor eenige dagen naar de ziekenkamer gezonden, en had daar den geheelen tijd met lezen doorgebragten wel voorna melijk de geschiedenis van Frankrijk. Toen hij weer volkomen hersteld was, kon hij zijn geliefkoosde bezig heid, niet meer voortzetten, omdat het geregelde school werk hem daartoe geen tijd overliet, en zoo besloot hij ongesteldheid voor te wenden ten einde weer naar de ziekenzaal te kunnen gaan. Een botanische tuin, bij het instituut behoorende, en waarin al de planten met naam- plankjes voorzien zijn deed hem daartoe het middel aan de hand. Hij was dwaas genoeg, een hoeveelheid dolle kervel te gebruiken, waarop hij naar huis terug keerde, klagende dat hij zich niet wel bevond, maar zonder te bekennen, wat hij gedaan had. Kort daarop deden zich de kenteekenen van vergiftiging voor, en nu kwam hij met de gulle bekentenis voor den dag van hetgeen hij gedaan had. Het was echter reeds te laat en hij stierf in den loop van den avond. Weencn, 5 Maart. Men leest in de Wiener-Zeitung: In Beneden-Oostenrijk is de veetyphus uitgebroken; 72 gemeenten zijn besmet en men is genoodzaakt geweest 1773 zieke en verdachte beesten af te maken. Aan de ziekte stierven 252 stuks, zoodat het geheele verlies op dit oogenblik (26 Febr.) 2025 beesten bedraagt. »m$. Stol wijle, 11 Maart. Gepasseerden nacht ten ruim 1 ure, ontstond er brand in het kerkgebouw alhier, welke een zeer dreigend aanzien had, te meer daar de kerk ook de bergplaats der brandspuiten was, welke toen men er bij kwam, allen reeds aan het branden waren. Dadelijk ging men naar de naast bij gelegene gemeenten en ten 4 ure rukten twee spuiten aan uit Bergambacht, alsmede ten half 5 ure de garnizoenspuit uit Gouda, waarna men de brand spoedig meester was, ofschoon het geheele kerkgebouw, in een puinhoop is herschapen. De belendende gebouwen, ofschoon be schadigd, zijn gespaard gebleven. De oorzaak van den brand is onbekend. 8 Maart. In de gisteren door de provinciale staten van Zeeland gehouden buitengewone zitting is ten aanzien van de stoombootdienst op de Wester-Schelde besloten om, ingevolge een voorstel van den heer Winkelman, eene nieuwe stoomboot te doen bouwen en daarin de ketel en de machine te plaatsen van de voormalige stoomboot Stad Ylissingen N°. 1om de ketel der stoomboot de Zeeland na te zien en te herstellen; om de nieuwe boot in de vaart te brengen tusschen Vlissingen, Breskens, Neuzen, enz., waarbij besloten is om de dienst te regelen zooals hij in November jl. heeft plaats gehad, en eindelijk om de stoomboot de Zeeland niet te verkoopen, maar als reserve voor de dienst te bestemmen. Door de aanneming van dit voorstel is de door ge deputeerde staten voorgestelde geldleening van ƒ80,000 tot op 40,000 verminderd, met jaarlijksche aflossing van ƒ2000 van af 1869 tot 1888. 9 Maart. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in het de vorige week behandelde en in ons nommer van jl. Woensdag in hoofdzaak medegedeelde geding tegen Augustinus Bonte, oud 20 jaren, zwingelaar to Heille, thans gedetineerd, beschuldigd van moedwilligen doodslag. Het hof heeft als wettig en overtuigend bewezen aan genomen dat de beschuldigde in den avond van 14 Octo ber jl. aan Eduard Coppens een hevigen slag met een harcl voorwerp heeft toegebracht, aan de gevolgen waar van deze is overleden. Het heeft Bonte misdien schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit. Daar evenwel het opzet om te dooden niet is gebleken en de beschuldigde zijn misdrijf heeft bekend en daarover berouw heeft betoond, heeft het hof termen gevonden tot toepassing der gunstige bepaling van art. 9 der wet van 29 Junij 1854 (Staatsblad no. 102), en hem veroor deeld tot eene correctioneele gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren, alsmede in de kosten van het geding. Gooj^, 7 Maart. De werkzaamheden voor de af damming der Ooster-Schelde worden steeds voortgezet; de aanvoer van materialen gaat geregeld voort. De arrondissements-regtbank alhierheeft negen personen veroordeeld tot verschillende gevangenisstraf fen; zijnde ingezetenen der gemeente Biezelinge, wegens zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van bellen van tuigen der paarden bespannen voor narresleden, welker personen afwezig waren om eenige verversching te gebruiken, in de herberg te Biezelinge. Deze ont vreemdingen zijn zoo menigvuldig geweest, dat de dieven er handel in dreven, waarvoor zij echter be hoorlijk zijn gestraft; dienende dit tot waarschuwing voor anderen. Voor eenige dagen heeft in de roomsch catholieke kerk alhier een vrij brutale diefstal plaats gehad. De dieven schijnen des nachts door het raam in de kerk gekomen te zijn en hebben een offerblok geledigd, dat, naar men meent, eene niet onbelangrijke waarde bevatte. Jl. Zaturdag is alhier publiek verkocht, het Stoom schip „de Stad Goes" voor 7100 aan de Hollandsch- Zeeuwsche Stoomboot-reederij van de Heeren Vcrweij Co. Naar men verneemt zal dit Stoomschip tot eene andere dienst worden gebezigd. Gedurende de maand Februarij jl. zijn op het ka naal door Zuid-Beveland op- eu afgevaren Aan de sluis te Hausweert 5 zeeschepen, metende 1499 ton; 24 Rijnschepen, metende 3579 ton; 496 ligters vletters en andere binnenvaartuigen, metende 26.562 ton en 19 stoomschepen, metende 2762 ton; Aan de sluis te Wemeldiuge 4 zeeschepen, metende 1105 ton; 22 Rijnschepen, metende 3432 ton; 544 lig ters, vletters en andere binnenvaartuigen, metende 28,333 ton en 19 stoomschepen, metende 2722 ton. Gedurende diezelfde maand zijn te Batli gepasseerd en de Ooster Schelde op- en afgevaren6 Rijnschepen, metende 691 ton; 190 ligters, vletters en andere bin nenvaartuigen, metende 11.115 ton, en 5 stoomschepen, metende 647 ton. Zieinkzee, 11 Maart. In de zitting der Tweede Kamer van 6 dezer, heeft de Heer van Kerkwijkmet het oog op hetgeen ook in andere landen plaats heeft, eene uitbreiding van het kiesregt in ons vaderland, dringend aanbevolen, en de aandacht der Regering ge vestigd op de hooge noodzakelijkheid eener herziening der bij de kieswet gevoegde tabelwaarbij de census in al de verschillende gemeenten des Rijks, reeds in 1850, met welUgt al te veel spoed, is vastgesteld, zon der dat die gebrekkige maatstaf, waarnaar toch ieders regt tot de verkiezing geregeld wordt, nog ooit herzien is. De verkeerde werking dier tabel is daarbij door den Heer van Kerkwijk grondig ontwikkeld, en het verkeerde met cijfers en plaatsen aangetoond, en hoe zelfs de eene gemeente tegenover de andere, daarbij werd in hot on gelijk gesteld, en om de uiteenloopende werking van het kiesregt nader te doen zien, er bijv. op gewezen hoe de districten: Appingadam met 4100, Deventer met 3900, Iloorn met 3500, Almelo met 1700, 's Gravenhage met 2200 kiezers, twéé leden, Rotterdam met 2900 kiezers, drie leden, Amsterdam met 4400 kiezers, vijf leden voor de Staten-Generaal afvaardigenen verder, hoe de twee aan elkander grenzende districten Delft, 3100, en Dordrecht, 2100, kiezers tellen, omdat de census te Delft ƒ60 en te Dordrecht 70 is. De Heer van Kerkwijk behield zich voor, bij de be handeling van het hoofdstuk Finantien, daarop terug te komen, intusschen den weg aanwijzende hoe de be staande ongelijkheid weg te nemen, waardoor dan ook tevens eene billijke uitbreiding aan het kiesregt zou geschonken worden. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland, heeft aan Ds. G. C'. Droogleever Fortuijneervol entslag ver leend, ingaande 1 Julij 1867. De Prins van Oranje is door Z. M. benoemd tot eere-voorzitter der Nederlandsche hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling te Parijs. Zierilizcc, 12 Maart. Naar aanleiding der op roeping voorkomende in de Nieuwsboden van woens dag en zaturdag 11., hebben omstreeks 100 ingezetenen uit de verschillende standenzich vereenigd in het lokaal der sociëteit Concordia. Na eene toespraak, gehouden door den heerjh.mr. M. J. Schuurheqve Boeijeheeft de commissie hare denkbeelden kortelijk ontwikkeld en vervolgens de aan wezigen uitgenoodigd omdoor inteekening op de daarvoor bestemde lijsten zich te verbinden hetzij tot deelneming aan de militaire oefeningen en het scherp- schieten hetzij tot het doen van geldelijke bijdragen. Dadelijk verbonden een 30tal zich tot deelneming aan de wapenoefeningen terwijl door onderscheidene personen voor belangrij ke bij dragen werd ingeschreven waaronder eene van 500 welke laatste deels voor het natiouaal scherpschuttersfonds deels voor de plaatselijke vereeniging bestemd is. De gehoudene toespraak zal eerstdaags door den druk verkrijgbaar worden gesteld. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis gebragt van gezagvoerders van stoombooten en vaartuigen, die de Ooster-Schelde bevaren, dat een aan vang wordt gemaakt met de werken tot afdamming van de Ooster-Schelde tusschen de gemeenten Woensdrecht en Krabbendijke, in de rigting van den in aanleg zijnden spoorwegdat mitsdien dit vaarwater weldra niet meer zal kunnen bevaren worden en de schepen den weg langs het ter vervanging van dit vaarwater gemaakte en sedert 15 October 11. gebruikt wordende kanaal door Zuid- Beveland zullen kunnen nemen. De arbeider B. Mooibroek te Drouweneroord, ge meente Borger, werd Dingsdag jl. verrast door de ge boorte van vier kinderen. Als het nu waar is wat men zegt dat ieder kind ƒ1000 medebrengt, dan heeft de vrouw van Mooibroek haren man uit den brand geholpen. Kraamvrouw en kinderen zijn redelijk welvarend. Zondag avond overleed te 's Gravenhage een per soon in zeer armoedigen toestand op een klein zolder kamertje aan den Z. O. Buitensingel. De overledene voorzag in den laatsten tijd zijns levens in zijne behoeften, zoo het heet, door op eene kleine bleekerij te mangelen. Zonder bekende erfgenamen of familie zijnde, hebben zich de bevoegde autoriteiten met het inventariseeren van zijnen iuboedel belast, die over het algemeen zeer schraal was, doch men vond in een kist voor circa 2000 aan effecten, eigendomsbewijzen van verscheidene huizen en op andere panden verschafte hypothekende gierig heid ging bij den overledene zoo ver, dat hij zich het noodige voedsel onthield: men vond nog stukken be schimmeld brood en bedorven gerookte vist h in zijn kist, die hij waarschijnlijk op do straat gevonden en tot zijn onderhoud bestemd had. Men meldt uit Arnhem, dat het gerucht, mede gedeeld door de N. U. Ctbetrekkelijk de ontdekking der daderes van den diefstal van effecten enz. bij mevrouw G. van S., te Ede, grootendeels waarheid behelst, en dat de daderes is zekere jonkvrouw P., oud 70 jaren, die bij eenige winkeliers te Arnhem bestellingen heeft gedaan, welke geëffectueerd zijn, doch waarvan zij de betaling is schuldig gebleven, o. a. ook van goud- en zilverwerk. Na korten tijd te Rotterdam vertoefd te hebben, is zij met hare gezel schapsjufvrouw naar Londen vertrokken. De belangheb bende bedrogenen peinzen op middelen om te trachten op de eene of andere wijze, hetzij de daderes zelve, hetzij iets van hetgeen zij bij zich heeft inagtig te worden. De wijze waarop de diefstal te Ede gepleegd is behoort misschien tot de listigste, die ooit verzonnen zyn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1