No. 2396. Zaturtlag 9 Ifluurl 1867. 25s,e Jaarg. Nieuwstijdingen. Volkswapenin g. ZIERIKZËESCHE NIEUWSBODE. Mo 11 abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Ainerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abomi ements-Prijs: voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1>30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Vei*scli ij ut: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentie n 10 cent voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertcntiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureaus Zierikzce, Ilock van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondene Stukken, franco. De Poolsche bevolking van Warschau heeft heimelijk een manifest aan de volkeren van Europa gerigt, ten einde op nieuw haren vreeselijken toestand te doen kennen zij schildert daarin den staat van Russisch Polen op de volgende wijze: Waarheen wij ook onze oogen wenden, worden wij niets anders gewaar dan weduwen en weezen, tranen en bouwvallen, een waar kerkhof, een land van verwoesting en rouw. De dappersten on zes lands zijn gevallen, gedeeltelijk op het slagveld, gedeel telijk op het schavot; onze beste medeburgers smachten in den kerker of in de ijsvelden der verbanning. Onze geheele jeugd wordt, zoodra zij 17 jaren bereikt heeft, ingelijfd, om de Russische bataillons op de Aziatische grenzen aan te vullenonze taal is verboden, onze wetten worden opgeheven, onze kerken gesloten. lederen dag moeten lange rijen van staatkundig veroordeelden den j weg van verbanning inslaan, zonder verhoor, zonder vonnis en alleen om de verdenking die op hen rust dat zij hun vaderland beminnen. Zij zien den geboorte grond nimmer weder; noch kunne, noch ouderdom vinden genade. Wij hebben beleefd dat kinderen van 9 jaren door Murawieff naar den Amur werden verbannen. Men heeft geheele steden en dorpen ontvolkt, om de bewoners naar de koudere streken te slepen, die zij vruchtbaar zullen maken. Duizende vrouwen en kinderen sterven onderweg van koude, van honger, van allerlei ontberingen. Het manifest bevat voorts nog eene opgave naar officiële cijfers van de sedert 1863 reeds gevallen slagtoffers. Hun getal beloopt 141,882 personen, waar onder de ingelijfde individuen niet zijn begrepen. Hoe wel het hoogst moegelijk was onderteekeningen voor het manifest bijeen te zamelen, draagt het nogtans de namen van 129,213 bewoners van Polen. Een brief uit Rome deelt eenige ijzingwekkende bij zonderheden mede aangaande eene damedie aldaar levend begraven werd. In het begin van October des vorigen jaars werd de gemalin van den Graaf Bennicelli, door de cholera aangetast, die, zooals het uit kenteekenen scheen te blijken met den dood eindigde. Nadat de kerkelijke plegtigheid had plaats gehad, werd het lig- chaam naar Campo Santo overgebragt, tot dat de graf kelder zou gereed zijn. Toen deze nu voltooid was, besloot men de doodkist derwaarts over te brengen maar toen de lieden, daarmede belast, ter plaatse kwamen waar men de kist had neergezet, bevonden zij dat de bovenplank opgeligt was, en toen men het lijk er uithaalde kon er geen twijfel meer bestaan, dat de ongelukkige dame levend begraven was geworden. Haar handen waren als in wanhoop stuk gebeten, haar aangezigt bekrabd, en keur haar uit het hoofd gerukt. Al de spieren van haar ligchaam waren Samengetrokken, en het moet tegen het einde harer pogingen, om zich uit haar graf te ver lossen, geweest zijn, dat zij het dekstuk der kist had opgeligt. Voor eenigen tijd sprong te Pausilippo een kruid- molen in de lucht. Men verneemt dat het ongeluk is toe te schrijven aan opzet. Men had ontdekt, dat buskruid gestolen was en de verdenking viel op een officier, bij den kruidmolen in dienst, die bij geringe bezoldiging rijtuigen en paarden hield. Een onderzoek in zijne vertrekken deed het kruid vinden en terwijl proces-verbaal werd opgemaakt, wierp in een onbewaakt oogenblik de officier zijne brandende sigaar in het kruid, waarop de ontploffing volgde. Het aantal dooden wordt op 40 a 50 geschat, dat der min of meer ernstig ge wonden op 25. Eerstdaags zal bij het wetgevend ligchaam worden beraadslaagd over een reeds ten vorigen jare ingediend wetsontwerp, welks hoofdbepalingen thans aldus luiden „Art. 1. De lijfsdwang wordt afgeschaft inregtzaken van commercielen en van burgelijken aard en in regts- gedingen tegen buitenlanders. „Art. 2. Hij blijft in stand in regtszaken van crimi nelen en correctionelen aard en van eenvoudige politie." De meerderheid der commissie, waaraan het onderzoek der voordragt door het wetgevend ligchaam was op gedragen, heeft daarentegen aan de vergadering voor gesteld te verklaren, dat de gevangenzetting voor schulden in beginsel, en behoudens verbetering der thans geldende bepalingen, in stand gehouden dient te worden. De meerderheid meent dat afschaffing der gijzeling Voor schulden, gelijk van de doodstraf, wenschelijk zou zijn, maar dat beide in de tegenwoordige gesteldheid der burgermaatschappij nog onmisbaar zijn. Zij herinnert dat de lijfsdwang reeds twee malen uit de Fransche wetgeving geschrapt, doch telkens weder ingevoerd is. Thans bevinden zich te Parijs 10,000 arbeiders, die het werk hebben gestaakt. De politie houd over hen een naauwlettend toezigt. Zalt-Bommel, 4 Maart. In de groote kerk had gisteren avond eene bijeenkomst plaats van manslede maten der ned. herv. kerk in verband met de ophanden zijnde stemming voor de vrije verkiezing van leden van den kerkeraad. De meerderheid heeft zich bij stemming voor een kiescollegie verklaard. 1 Maart. Heden is een door 70 land bouwers uit deze gemeente geteekend adres aan den Koning ingediend, houdende verzoek om het afmaken van vee tegen te gaan, zijnde dit verzoekschrift eens luidend met dat van de gemeenten Ooltgensplaat en Heenvliet. Tevens moet er een adres rondgaan van andere landbouwers alhier die het tegendeel prefereren. Sedert het laatste en gedurende dit jaar éénige geval van veeziekte onder de gemeente Ooltgensplaat zijn er op dit eiland geene gevallen van veetyphus meer voorgekomen. 3Xïl<ïelT>iii*§r, 4 Maart. De voorstellen, waarop de staten dezer provincie in eene morgen te openen buitengewone vergadering zullen gehoord worden, be treffen, gelijk wij vroeger reeds gemeld hebbende stoombootdienst op de Wester-Schelde. Gedeputeerde staten stellen in de eerste x>laats voor: 1. bij onderhandsche overeenkomst, in Nederland te doen vervaardigen a. een ijzeren stoomboot, waarin het stoomwerktuig van de boot Stad Ylissingen n°. 1 zal geplaatst wordenen waarvoor hetgeen van den inven taris dier boot bruikbaar is, zal gebezigd worden. [De kosten hiervan worden geschat op ƒ22,000 of daaromtrent]; b. een ijzeren stoomboot met stoomwerktuig. [De uitgaven daarvoor worden begroot op ƒ38,000 a ƒ40,000] 2. het overblijvende van de Stad Ylissingen n°. 1, alsmede de Zeeland, op de voordeeligste wijze te vervreemden. In verband met deze plannen wordt verder voorge steld: het sluiten eener geldleening tot een bedrag van hoogstens ƒ80,000, niet op de tot dusver gevolgde wijze, maar tegen zoodanige renten en op zoodanige voorwaarden als gedeputeerde staten het meest nuttig en voordeelig zullen oordeelen. De te leenen gelden zouden moeten worden afgelost in het tijdvak van 18691892, jaarlijks met niet minder dan ƒ3000. Ten slotte wordt aan de beslissing der vergadering een voorstel onderworpen om de begrooting overeen komstig bovengenoemde voorstellen te wijzigen. Tot het denkbeeld om de stoomboot de Stad Vlissingon niet te doen herstellen, maar door een nieuwe ijzeren boot te vervangen, hebben geleid de rapporten door deskundigen, omtrent het vaartuig en de machine uit- ge'oragt. De kosten voor het herstellen van het vaartuig zijn daarbij ad ƒ7500 a ƒ8000, die voor het herstellen, uitnemen, weder inzetten enz. der machine op ƒ2480 geraamd. Als motief tot het verkoopen van de Zeeland wordt opgegeven de ongunstige stemming, waarin de openbare meening ten opzigte van dat vaartuig blijft verkeeren. Ziei*iÏ£zee, 4 Maart. Yolgens bekendmaking van den Heer Inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland, zal de voor deze Provincie benoemde Commissie voor het afnemen der examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van school- en van huis onderwijs bijeenkomen op Woensdag den 24 April 1867 en volgende dagen in het lokaal der voormalige Reken kamer in de Abdij te Middelburgen zullen de dagen en urenwaarop de verschillende adspiranten zullen moeten verschijnen, hun later door de Heeren School opzieners worden opgegeven. De belanghebbenden zullen zich vóór of op den 10 April e. k. behooren aan te melden bij den Schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de akte, die zij verlangen, I en met overlegging van één of meer getuigschriften van j hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-akte, alsmede van de akten van bekwaamheid of van alge- meene toelating, welke zij reeds vroeger mogten heb ben verkregen. Zicx'ilczee, 8 Maart. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 4 Maart is door den heer J. J. van Kerkwijk de wenschelijkheid betoogt van een wet tot af koopbaarstelling der tienden. Genoemde heer drong er op aan, dat de Minister geen wets-ontwerp zou aanbieden, als de vorige, omdat die uitgingen van het beginsel, dat de tienden alleen bloksgewijze zullen afgekocht mogen worden. Daar sommige blokken be staan uit een groot aantal tiendpligtigenen deze het niet altijd eens zullen worden, zou het gevolg van zulk I een wet zijn, dat de tienden bleven bestaan, j De heer van Kerkwijk raadde den Minister aanom terug te keeren tot het oorspronkelijk plan van den heer Sloet tot Oldhuisnamentlijk om voor ieder stuk land j afzonderlijk de tienden te veranderen in grondrenten dit denkbeeld vond in vroegere jaren in de afdeelingen I der Kamer wel tegenstand en is daarom door den heer Sloet opgegeven, maar het is nooit in openbare beraad slaging geweest, en men weet, dat bij een openbare zitting de stemming soms geheel anders is, dan in de verslagen. Mogt de Minister de tienden niet in grondrenten willen veranderen, dan gaf de heer van Kerkwijk den Minister in overweging, om voor ieder stuk land de tienden te laten schatten, en de geschatte som als een schuld op het land te laten inschrijven, waarvan de tiendpligtige intrest zou betalen, en die hij in eenige jaren kon aflossen. De Minister van justitie antwoordde, dat hij gaarne de denkbeelden van den heer van Kerkwijk zou onder zoeken, maar meende, dat het stelsel, om de tienden in grondrenten te veranderen door de Kamers reeds was afgekeurd. De heer van der Linden verklaarde een voorstander te zijn van het stelsel om de tienden in grondrente te veranderenmaar dat de Minister zich vergiste toen Zijne Excellentie beweerde, dat de Kamers dit stelsel hadden afgekeurdhet is alleen in de afdeelingen be handeld, nooit in de publieke zittingen; ware zulks geschied, dan zouden zeker vele leden zich voor dit stelsel hebben verklaard. Door het vergevorderde uur liep deze zaak hiermede afwij hopendat deze beraadslagingen ten gevolge mogen hebbendat weldra een wets-ontwerp tot af- koopbaarstelling der tienden zal worden ingediend. De Tweede Kamer heeft heden de begrooting voor justitie met 43 tegen 21 stemmen aangenomen. In den loop der discussie heeft de minister nadruk kelijk te kennen gegeven dat de afschaffing van de doodstraf en de afschaffing van den lijfsdwang niet door hem zouden worden voorgesteld. De Etendarcl is gemagtigd ten stelligste te verze keren, dat Pruissen van Nederland geenerlei wijziging van grenzen verlangd heeft en dat al hetgeen dienaan gaande door andere dagbladen werd verspreid, volkomen onjuist moet worden genoemd. De Berlijnsche corres pondent van gezegd blad berigt, dat de heer Benedetti graaf von Bismarck over deze berigten om opheldering heeft gevraagd, in tegenwoordigheid van den heer van Bijlandt. Yon Bismarck heeft de waarheid dezer geruch ten ten stelligste ontkend, zich beroepende op het ge tuigenis van den Nederlandschen gezant. Laatstgenoemde heeft de mededeeling van graaf von Bismarck ten volle bevestigd. Gemengde berigten. De conservatieven in de Tweede Kamer beginnen uit hunne klompen te springen, en meenen dat de tijd daar is, om tot den ouden regeringsvorm terug te komen toen de volksvertegenwoordigers maar wassen beelden waren. Zelfs heeft de heer de Brauw gezegddat de liberalen zijn dood verklaard, maar hij zal zich wel vergist hebbendat wel blijken zal als de Tweede Kamer weder mogt ontbonden worden. Het volk leest te veel, en weet nu wat volkenregt is. Het zal voor de regering maar moeijelijk worden om een bepaald besluit te nemen, ten opzigte van eene algemeene oor logsverklaring tegen het rundvee. De deskundigen, de rijks-veeartsendie door de regering worden gevormd en benoemd, verklaren dat het eenige middel bestaat om de veepest te genezen, om het vee in den grond te stoppen, gezond of ziek, eene kunst die de lompste koewachter wel kan ten uitvoerbrengenterwijl er dui zende veehouders den koning verzoeken om meester te blijven van hun eigen vee, behoudens onderwerping aan eene strenge keuring van het geslagte vee. Binnen gebragt te Zierikzee: een geslagt rundbeest in zakken, dat meest op de Oude Haven zal opgepeuzeld moeten worden. Indien het waar is, dat de veepest kan overgebragt worden door de lucht, muggen, vliegen, honden en menschen, dan moest er te Goes vooral wat omzigtiger gehandeld worden, vooral door de veehou ders in geheel Zuid-Beveland. Er zijn namelijk te Goes minstens 5 kleêr-verwers, die wel 20 landloopers heb ben, die doordringen tot in de koestallen tot op de Belgische grenzen en op vele plaatsen waar ziek en gezond vee is. Met alle soorten van goederen van bóe ren-knechts en meiden komen zij V huis om te verwen, en komen dus overal. Is dus de smetstof zoo fijn, dat die in de lucht kan overgebragt worden, dan zal zij wel overgebragt kunnen worden in oude kleeren van boeren knechts die de helft van den tijd bij de koeijen door brengen. Dus, wie moet er nu met koolteer gesmeerd worden en verbrand, die oploopers van oude kleeren of de oude rokken van koeijen voerders? In Zuid- Holland is eene gemeente waar reeds 1000 koeijen zijn gestorven, waardoor eene groote drukte ontstaat, en er wordt nog al vrij wat geld mede verdient. Begraven of niet, het vleesch wordt in den handel gebragt, en dat gaat links en regts tot zelfs naar het buitenland toe. - Te Aalsmeer en omstreken heeft de ziekte zich voorgedaan onder de katten, waaraan er velen sterven. Te Neuzen zal ten tooneele gevoerd worden: De ach teruit gestelde timmerman door middel van een bakker, gevolgd door het knippen van een papegaai in de Schelde. IngezoiKlene Stukken. Reeds sedert eenigen tijd was dat woord in aller mond; niet alleen op plaatsen, waar reeds een begin van uitvoering aan die zaak was gegevenmaar ook op plaatsenwaar het begin zelve nog ontbrakwaar die zaak zelfs niet als Embryon bestond. Dat enkele woord was in staat ook in die plaatsen strijders vóór, maar ook strijders tegen die zaak in het leven te roepeneene zaak door zoovelen nog beschouwd, als woord, rijk in klank; als zaak, nietsbeteekenend. Ook de ondergoteekende deelt in die overtuiging en verlangt niets liever dan enkele bezwaren te ontwik kelen, die er hem toe drongen eene afkeurende stem te doen opgaan, over die zoogenaamde Volkswapening; voor alles betuigende, dat het hem aangenaam zal zijn overtuigd te worden van mis gezien te hebben en op den voorgrond stellende, dat, waar eene Commissie uit enkelen onzer mede-ingezetenen bestaande, alleen op roept hendie met de zaak zijn ingenomen en dus strijders zijn voor die zaak; dat dan de strijders er tegen zich alleen kunnen wenden tot een orgaan van openbaarheid, dat meer dan eenig achterlaad-geweer en, Gode zij dank, op onschadelijke wijze; zonder ver nietiging van menschenlevens, van have of goed, 'tvolk wapenen; wapenen niet alleen, om, onder goedkeuring van een erkend bestuur, de diepste ellende uit te storten in vorm van moord en roof, plundering en brandstich ting, en dat wel op groote schaal; eene ellende meer weggelegen, ja, voor den oveiwonnene dan voor den overwinnaar, maar toch op gevoelige wijze ook voor dien tastbaar; organen van openbaarheid, die U, volk van Nederlandkennis verschaffendie zoo doende U magt geven, die in één woord U wapenen; maar wa penen ten goede. Wordt vervolgd) P. L. BROEKSMIT. De klok is te B niet zoodanig in strijd, Als X dit vertelt met den middelbaren tijd. Maar omdat de schrijver zoo gaarne eens wist, Aan wien toch de schnld ligt, aan klok of klokk'nist, Zoo heb ik te Zierikzee eens naauwkeurig vernomen En ben door een Bnaar er achtergekomen. Die man sprak de waarheid, toen hij ernstig mij zeide: „De schuld hier bedoeld ligt aan geen van hen beide, „De klokk'nist toch is ambtenaar van het bestuur, „En regelt dus volgens bevelen het uur." 'tls makk'lijk de schuld op een ander te leggen, Ik zou U daarvan nog veel meer kunnen zeggen Maar wijl 't onvoorzichtig zou zijn, meer te schrijven Zal 'k hierbij de zaak maar blaauw blaauw laten blijven. D. H. v. B., geen Bnaar. Inwoner van B. IMarktprijzeii tc Zierikzee. 7 MAART 18 67. Boter, laagste koers ƒ0,60 en hoogste koers ƒ0,70 per 5 ons. Kip-Eijeren, laagste koers ƒ0,50 en hoogste koers ƒ0,55 per 25 stuks. Eenden-Eijeren, laagste koers 0,55 en hoogste koers ƒ0,60 per *25 stuks. Ondertrouwcl Noordgouwe den 8 Maart 1867. J. DEKKER en C. REMEUS. Bevallen van eene Boolitei*, T. M. COO- MANS - Bouterse. Colijnsplaat, 6 Maart 1867. Den 6 Maart 1867 overleed te Bathin den ouderdom van bijna 9 maandenonze jongste Dochter JOSINAtot diepe droefheid harer ouders. Nieuwland, J. ROMEIJN. 6 Maart 1867. J. M. ROMEIJN, geb. Remijn. Heden overleed na een langdurig maar gedul dig lijden, mijn hartelijke geliefde Echtgenoote SARA JOHANNA DOUW, in den ouderdom van ruim 65 jaren, na eene gelukkige Echtvereeniging van bijna 43 jaren. Die de overledene van nabij gekend hebben zullen beseffen wat wij in haar verliezen. Namens mijne Kinderen en Behuwd-Kinderen. ZoNNEMATRE, A. SNIJDER, den 8 Maart 1867.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1