No. 2394. 23s,e Jaarg. Zaturclatj 2 Maart 1867. Nieuwstij d i ngen S&ttitsdtltinfr. Ingezondene Stukken. ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTÜS, te Grand Rapids, Staat Michigan Abonnemeiits-Pr ij s voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V e r* s cli Ij ïi t Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiên: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiên kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Londen 23 Febr. In het legerkamp bij Aldershot zijn proeven genomen met het achterlaadgeweer van Snider, die niet voldoende zijn uitgevallen; men had nog niet kunnen ontdekken of dit aan het geweer of aan de patroon moest worden toegeschreven. Volgens berigt uit Killarney in Ierland waren nog enkele verdachte personen gearresteerd; ook was het in de naburige bergen gelegen zoogenaamde Roovershol door de troepen onderzocht; onder weg derwaarts vonden zij een Fenian, die van gebrek en vermoeijenis was omgekomen. Zoodra de soldaten waren afgetrokken, zag men op de omliggende bergtoppen signaal-vuren ont steken. Op het eiland Jersey waren tot 11. "Woensdagoch tend 97 gevallen van cholera aangegevenvan deze waren 3 hersteld, 42 overledenen 52 nog in behandeling. Vele personen twijfelden of de uitgebarsten epidemie wezen lijk cholera was. De berigtenuit de Zuidelijke Staten der Unie gewa gen bij voortduring van hooggaand gebrek en ellende onder de bevolking van vele landstreken. Volgens eene opgave zou het aantal menschen, die er in den laatsten tijd van honger en gebrek omgekomen zijn wel reeds op 2000 kunnen worden begroot. Door den ingenieur der marine, Kraffert, is een ge heel nieuw soort van naaldgeweer uitgevonden, dat alles overtreft wat men zich tot dusverre had voorgesteld. Dit geweer laadt zich zelf, en men kan er elke seconde een schot mede lossen, daar er niet meer tijd voor wordt vereischt dan noodig is om den vinger in beweging te brengen, terwijl het gedurende een langdurig gevecht niet geladen behoeft te worden. De Militar Ztg. spreekt met groote ingenomenheid van deze uitvinding en geeft ook verklaringen van de inwendige zamenstelling van dit geweer. 's Hertogenbosch, 21 Febr. Den 19den De cember 1866 nam de rijksveldwachter van Nieuwkuik, te Aalburg, een persoon in hechtenis, omdat het hem bleek dat deze zonder geld was en geen ander middel bezat om in zijne behoefte te voorzien, dus als land- looper. Het gelukte hem echter niet van den aange houdene inlichting te bekomen omtrent diens woonplaats en kostwinning, want hij was doof en stom. Den 12den dezer stond die doofstomme wegens landlooperij voor de regtbank teregt, maar alle kenteekenen van gemaakte figuren en gebaren, zelfs van een tolk uit de doof- stommenschool te St. Michiels Gestel, waren vruchteloos, want hij kon ook niet schrijven. De regtbank heeft hem heden vrijgesproken, omdat bij de onzekerheid omtrent zijnen maatsehappelijken toestand, het niet als uitgemaakt kon worden aange nomen dat door hem landlooperij is gepleegd, wijl de aanklagt slechts ook op gissingen is gegrond. Na twee maanden op 's lands kosten te zijn geweest, ademt hij nu weder de vrije lucht. In een naburig dorp hadden een paar jongelieden een ongeoorloofden minnehandel aangeknoopt. De min naar nam voor 6 jaren dienst. Intusschen werd zijne geliefde, moeder en ontving van hem haar congé. Voor de tweede maal knoopte zij liefdesbetrekkingen aan en haar nieuwe minnaar besloot haar te trouwen. De af kondigingen hadden plaats gehad, en de bruiloft werd gevierd. Eensklaps komt de eerste minnaar, die verlof had gevraagd en verkregen om zijn moeder te bezoeken. Een enkel gesprek met haar was voldoende om den bruidegom naar huis te jagen. Dit gebeurde en het huwelijk had geen gevolg. De tweede minaar teelcende nu ook oogenblikkelijk, maar uit wanhoop voor 6 jaren. 's Oravciiliïigfe25 Febr. In de Arnh. Ct. van heden komt een berigt voor omtrent den heer van Kerk wijk. dat niet geheel juist is. De heer van Kerkwijk is geen ingenieur van den waterstaat, maar assistent ingenieur bij de telegrafie. Dit verschil is van grooten invloed op de zaak, omdat, in de eerste plaats, daardoor geheel vervalt het denkbeeld dat hij naar een uithoek des lands zou kunnen worden gezonden. De ingenieurs voor de telegrafie hebben hun bureau te 's Gravenhage, van waar zij, meestal per telegram, de zaken met de chefs der telegraafkantoren afdoen. Alleen nu en dan zijn zij in de verpligting tot het doen van inspectiereizen, maar de heer van Kerkwijk is van die verpligting in den tijd der zittingen ontslagen daar bij de laatste regeling overeengekomen is, dat zijne werkzaamheden als lid der Kamer voorgaan. Hij zalwanneer de Kamer bijeen is, alleen gehouden wezen om, bij ontstentenis van den ingenieur Wenckenbach en den assistent-ingenieur Collette, de loopende zaken waar te nemen, waarvoor zijne betrekking als lid der Kamer, ook wat den tijd aan gaat, die er voor gevorderd wordt, geen beletsel oplevert. Het groote geheim der regeling is, dat wanneer de heer van Kerkwijk voor zijne betrekking bedankte, er een derde persoon in zijne plaats zou moeten worden benoemd, die bovendien vreemd in de zaken zou zijn; thans blijft hij, in den tijd dat de Kamer niet is vereenigd, werkzaam maar daar hij dus slechts ten halve zijne betrekking vervult, is ook zijn traktement van ƒ2200 tot ƒ1100 gereduceerd. Voor de voortdurende zelfstandigheid van een lid der Kamer zal nooit een ander kunnen borg spreken, maar wanneer men in aanmerking neemt dat de heer Collette tot assistent-ingenieur bij de telegrafie werd benoemd vóór de motie-Keuchenius en dus de heer van Kerkwijk op non-activiteit geplaatst, toen reeds kon gepasseerd worden door den nieuw benoemde, stemde hij vóór de motie. Men heeft gezien hoe de regering de lands-amb- tenaren voor hunne politieke gevoelens kastijden wil: die kastijding was dus destijds ook door den heer van Kerkwijk te wachten en thans niet meer, althans niet zoo ligtelijk. Hij is toch door de nu plaats gehad hebbende regeling, eer onaf hankelijker van de regering geworden dan hij was. Wij geven in zekeren zin toe dat hij, die geen betrekking vervult, onafhankelijker is dan een ambtenaar, maar, ging het denkbeeld van de Arnliem- sche Courant op, dan zou geen enkel ambtenaar het mandaat van volksvertegenwoordiger kunnen aannemen. Ook dat zou zijne schaduwzijde hebben, daar mannen met administrative en technische ervaring waarlijk niet te veel zijn in onze kamer, waar het regtsgeleerde element zoo talrijk is vertegenwoordigd. ArnhCt.) Werkendam, 24 Febr. Door den buitengewonen hoogen waterstand der rivieren, wordt den dijk door het steurgat nacht en dag bewaakt; waarschijnlijk is men bevreest dat dezelve zal doorgestoken worden. De be neden gezegde dijk gelegen polders, welke maar met een kade omringt zijn, hebben buitengewoon veel ge leden, daar die kade door het water totaal zijn weg geslagen, en dien tengevolge er vele grondgaten in de bouwlanden zijn geloopen; sommige polders zitten ge heel onder het zand, zoodat men jaren zal werk hebben om dezelve wederom tot bouwing geschikt te maken. IVenzeii, 25 Febr. De WelEerw. Heer Ds. J. Altink te Maasland, heeft voor het beroep naar de Christelijk Afgescheidene gemeente van Neuzen Axel en Zaamslag bedankt. Ziei-iltzee, 26 Febr. Aan het ministeriele blad le Journal de Liege wordt uit Brussel geschreven, dat door de diplomatieke moeijelijkhedenwaartoe de Schelde-kwestie aanleiding heeft gegevende goede verstandhouding tusschen de hoven van Brussel en 's Gravenhage in het minst niet heeft geleden. De briefschrijver wijst op de omstandigheiddat de bel- gische gezant in Nederland, van wien men reeds gemeld had, dat liij, ten gevolge der ontstane verwikkelingen, op liet punt was om 's Gravenhage te verlaten, bij den maaltijd, die ter gelegenheid van den verjaardag van den koning der Nederlanden door den heer van Zuylen gegeven was, den eersten toast, en wel op het welzijn van dien monarch, had uitgebragt; terwijl, zoo als de correspondent berigt, die verjaardag bij de legatie te Brussel op niet minder heusche en hartelijke wijze was gevierd geworden. Volgens ditzelfde schrijven verwacht te men, dat de internationale enquête wegens de afdam ming der Ooster-Schelde nog vóór het einde dezer maand zou afloopen. Naar aanleiding der gevallen van veetyphus in de provincie Overijssel heeft de Pruissische landdrostei te Osnabruck onder anderen de volgende bepalingen vastgesteld: „1°. Het verbod van invoer van rundvee, enz., uit Nederland is uitgestrekt tot honden en pluim vee, versche en gedroogde huiden, gezouten en gerookt rundvleesch, versch vleesch van alle soorten, mest, hooi en stroo voor inpakken gebezigd, en eindelijk borstels en lompen. 2°. De uitvoer van rundvee, schapen, geiten, varkens en pluimvee van alle soorten, zoo mede van huiden, naar het koningrijk der Nederlanden is verboden. 3°. De overtreding van dit verbod van in- en uitvoer wordt, voor zoover daartegen geene lijfstraffen zijn bedreigd, gestraft met geldboete van hoogstens 100 thaler of gevangenisstraf van hoogstens zes weken. Ts, ten gevolge van overtreding, vee door de runderpest aangetast, dan wordt steeds de hoogste gevangenisstraf toegepast. Vee en smetstof houdende voorwerpen, die in strijd met de bestaande voorschriften in- of uitgevoerd worden, mogen op bevel der overheid, zonder verpligting tot vergoeding der waarde, gedood of vernietigd worden. 4°. De vorenstaande bepalingen treden met den dag der afkondiging *(28 Jan. 1867) voor het geheele gebied der landdrostei in werking.1' Verder heeft de Pruissische landdrostei te Osnabruck bij beschikking van 4 Februarij 1867 de volgende ver ordening afgekondigd//Ter afwering van de runderpest worden de grenzen langs Bentheim en Neuenhaus door de militaire magt afgezet en is het overschrijden der greuzen voor personen enkel toegestaan over de tolwegen van Oldenzaal naar Gildehaus, van Denekamp naar Nordhorn, van Ootmarssum naar Lage, van Tubbergen naar Ulzen, van Hardenberg naar Ulzen, en met den spoortrein van Oldenzaal naar Bentheim. De personen, die langs de genoemde tolwegen binnenkomen of, van Holland met den spoortrein komende, te Gildehaus, Bentheim, Schuttorf of Salzbergen den trein verlaten, moeten zich, zoowel voor hunne personen als goederen, in de aldaar ingerigte localen, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde bepalingen, aan eene desinfectie onderwerpen. Ieder die in strijd met deze voorschriften handelt, zal met geldboete van hoogstens 100 thlr. of ge vangenisstraf van hoogstens zes weken gestraft worden. Deze verordening zal op de plaatsen van desinfectie worden aangeplakt." Zierilïizee, 28 Febr. In ons nommer van 22 dezer maakten wij melding van de behandeling in hooger be roep door het provinciaal geregtshof in Zeeland der zaak van Pieter Paauwer, oud 42 jaren, geboren te Domburg en laatst te Middelburg woonachtig, bij vonnis van 20 Nov. jl. door de arrond.-regtbank alhier schuldig verklaard aan een drietal oplichtingen en veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en drie geldboeten van ƒ25 ieder, alsmede in de kosten, met vrijspraak van twee andere hem mede ten laste gelegdedoch niet bewezen verklaarde op lichtingen. Het Hof heeft Maandag 11. uitspraak gedaan en, met vernietiging van het appèl, het vonnis des eersten regters bevestigd, met veroordeeling van den appellant tevens in de kosten op het hooger beroep gevallen. Ten aanzien van de krankzinnigheid des beklaagden heeft het hof de overtuiging bekomen, dat deze slechts is voorgewend, gesimuleerd. Deze overtuiging steunt op verschillende gronden o. a. dat de beklaagde soms uren achtereen goed met anderen heeft gesproken, doch bij de komst van door hem gevreesde personen zich weder als krankzinnig voordeeddat hij gezegd heeft, het wel waard was zich eenige maanden krankzinnig te houden als hij daardoor gevangenisstraf kon ontgaan; dat het ook blijkt uit andere verklaringen van getuigen; uit de door den be klaagde met zijne medegevangenen gevoerde gesprekken uit de tegenstrijdige verschijnselen, welke zich bij den beklaagde hebben voorgedaan en vooral uit de ver klaringen der deskundigen. De houding van den veroordeelde was lieden gelijk aan die, welke de vorige week door hem werd aangenomen. Naar men uit Vlissingen meldt zou er order gegeven zijn om de aldaar liggende drijvende batterijen met den meesten spoed gereed te maken. De voorloopige werkzaamheden voor de afdamming der Ooster-Schelde zijn in de vorige week met vier ploegen werkvolk begonnen. Ze bestaan in het aan voeren en lossen van steen en het maken van wiepen voor de te zinken rijsstukken. Het Utrechtsch Dagblad deelt het volgende mede „Naar men verneemt, maar voor de zekerheid van welk berigt kan niet geheel worden ingestaan, bestaat het plan, dit jaar een groot kamp te Milligen te hou den, waaraan de drie wapens der artillerie, o. a. 10 kompagniën vesting-artillerie, zullen deelnemen; eene geschikte rooilijn voor het vuren met getrokken geschut wordt reeds afgebakend." De Amst. Ct. deelt op gezag van haren Berlijn- schen correspondent het volgende mede: „Pruissen gevoelt zich bezwaard dat de Nederlandsche minister van oorlog zijn voornemen heeft te kennen gegeven Maastricht en Venlo te ontmantelenacht daaren tegen het behoud der vestingwerken in die twee steden noodig tot zijne veiligheid, en verlangt dientengevolge: 1. in Maastricht en Venlo garnizoen te kunnen leggen, en 2. een militairen weg op de Maaslinie te hebben.'''' De Nord-Deutsche Zeitung beweert in haar nommer van 26 Februarij, dat de medecleelingen door het Neder, landsch ministerie aan de Tweede Kamer in geheim comité gedaan, betrekking hadden op de kennisgeving der Pruissische regering omtrent eene eventuele afslui ting harer grenzen om de heerschende veeziekte tegen te gaan. De gasbeweging heeft zich van Zutplien over de Veluwe een weg gebaand naar Harderwijk. De prijs per kub. el gas is 18 centen, wat tamelijk duur is. Om dien prijs tot op 15 cents verminderd te krijgen, hebben zich 116 verbruikers op boete van ƒ25 verbonden niet meer van het dure gas te branden. Nu zijn er 216 verbruikers overgeblevenwaarvan er eerlang meerderen tot de afschaffing zullen toetreden. De gasfabriekant, bij den monopolieprijs volhardende, zal weldra genoodzaakt zijn zijne onderneming te sluiten. Het valt niet te ontkennen, dat over het algemeen de gasprijzen veel te hoog zijn en dat het gasmonopolie den monopolist nalatig maakt in het verschaffen van een goed product of eene goedkoope bereiding. Zoo wordt het monopolie zelfs hem nadeelig. In de vorige week had in de nabijheid van Vol lenhoven een treurig ongeluk plaats. Zeker jongeling keerde van de jagt huiswaarts. Op zijne terugreis ont moette hij het meisjemet wie hij weldra in het hu welijk dacht te treden. Een gesprek aanknoopende plaatste hij het geweer op den grondom er op te rusten. Eenklaps brandde het schot los en trof hem zoodat hij onmiddelijk dood ter aarde viel. Uit Zwolle wordt gemeld, dat een Italiaanscli schoorsteenveger ten huize van een der aanzienlijkste ingezetenen aldaartot de ontdekking is gekomen dat zich in een ongebruikten schoorsteen onderscheiden voorwerpen van waarde bevondendie reeds eenigen tijd werden vermist. Men wil weten dat die voorwerpen door kraaijen gestolen en in den schoorsteen verbor gen warenzoodat men hier te doen heeft met een tegenhanger van de bekende legende van „het huis met den ketting" te Amsterdamdaargelaten het dramatisch element in die legendedat de stof ge leverd heeft voor het tooneelspel „De ekster en de dienstmaagd Gemengde bcrig-ten. De minister van justitie heeft in de Tweede Kamer zoo verschrikkelijk op den ketting gesprongen tegen Keuchenius, dat men bijna gedacht zou hebben dat de man boos was; maar toch heeft hij zich dapper verde digd, en vooral over de proclamatie des konings aan de kiezers. Onder andere heeft Zijne Excellentie verklaard, dat de regering wel wat anders te doen had dan op de landsdrukkerij na te gaan hoe de proclamatie des konings werd gedrukt. Vervolgens komt de minister in beschouwing over de beteekenis van het randje, en zegt: „Er werd eens een man beschuldigd, dat hij een ketel, dien hij van zijn buurman had geleend, gebroken had weergegeven. En de advokaat betoogde: 1. dat de ketel gebroken was toen hij werd geleend; 2. dat de ketel heel was toen hij werd terug gegeven, en 3. dat zijn cliënt nooit een ketel had geleend. Dus, dat zijn geen kleinigheden, en: Die dit begrijpt en goed kan lezen, Moet gewis geen domoor wezen. Uit de redevoeringenzoowel van de ministers als van de leden der Tweede Kamer, blijkt duidelijk, dat de ministers zullen moeten aftreden, of dat de Tweede Kamer weder zal ontbonden moeten worden, om ja-broers te vinden waarmede kan geschipperd worden. Er komt weder geld te kort, en men weet niet hoe er het best aan te komen; dan wilt men schatkist-biljetten uitgevenen dan nieuwe belastingen invoerenmaar men durft nog niet te zeggen welke; sommigen denken dat het gemaal in de hersens zit van voorname personen, omdat de conservatieven daar minder aan betalen dan de meedelvers. De Napoleon van Pruissen moettoch maar op zijn loer leggen om een gedeelte van Nederland in te pakkenen daarom ziju er zooveel millioenen voor oorlog en marine benoodigd. Komt dit tot uitvoering, dan zijn wij binnen korten tijd Pruis, dat niet veel beter is als Russisch. En Napoleon I zeide: „Schuurt een Rus af, en men vindt een Tartaar," zoodat men nog kan worden half Tartaarsch, zooals de Hannoveranen reeds zijn. Ook spreekt men in Nederland van eene alge- meene dienstpligtigheid en wapening, zelfs met pieken zooals in 1813. Gaat dit in verhouding zooals in Belgie het plan bestaat, dan zal Zierikzee 1000 krijgsknechten moeten leveren. Ook met het afmaken van gezond rundvee gaat men steeds voort, terwijl alles moet ver brand worden wat met zieke koeijen in aanraking is geweest. Dus, moet er geen onderscheid gemaakt worden tusschen een veehouder en een hond, dan zullen de boeren en de veeartsen ook nog afgemaakt moeten wor den, want die zijn het meest bij ziek vee. Een vader en twee zonen te Sas van Gent worden verzocht, zoo naauw niet te letten op het laat naar huis komen van anderen, en daarover hunne lange snavels zoo niet te roeren. De torenklok te B. blijft maar bestendig in strijd Met wat zij publiek moet verkonden: de tijd. En doet zoo als 'tveel Eva's kind ren gaat: Nu eens spreekt zij te vroeg, en soms veel te laat. Dit is eene fout, waarover vrouwen veel klagen En zeggen: 'tis juist of men 'tdoet om te plagen. Als je man zegt: „maak alles klokke 12 goed gaar is." En 't moet dan nog overis iets wat heel naar is. Vooral als me op 'tuur te werk moet zijn Wiens schuld is't: der klok, mijns mans of de mijn? Lief Kaatje, die 's avonds haar vriend eens moest spreken, Zei: „8 uur ben 'k daar, maar blijft niet in gebreken; Want vast zal 'ker zijn, op 'tklokje van achten, Gij kunt dus gerust, tot het slaat, op mij wachten." Doch een uur was hij mis, de klok was vooruitgezet, 't Sloeg negen: geen Kaatje! dus troostloos naar bed. Moet ge mêe met een voertuig, 't zij stoomboot of sleetje, Volgens 'tuurwerk van B; wel och! o mijn jeetje! Maak dan, dat ge een dag wel te voren er zijt, Zoo veel scheelt B's klokke somtijds met den tijd. Nu zijn er wel menschen, die wenschten te weten, Of 'twerk niet deugt of wat is versleten. En ik ook, ik wenschte wel, dat ik het wist Of 't hapert aan 't uurwerk of den klokkenist. B. X.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1