EUWSBODE. No. 2595. 25slc Jnarg. I Woensdag 27 Februarij 1867. Nieuwst ij dingen. Verscheidenheden. Moii abonneert zich: Ia Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Aracrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Pr\is: voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amcrika, franco New-York - 3,90. V erscliy ntc Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Burea us Zierikzce, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Volgens de „Invalide Russe" zal het Russische leger van 800,000 op 735,000 man verminderd worden. De besparingen uit deze vermindering voortspruitende, zullen tot het verbeteren der wapens en de vermeerdering van het oorlogsmaterieel gebruikt worden. De veld-artillerie heeft kamerlaad-kanonnen ontvangen. Er zullen geen twee jaren verloopen zijn, of er zal geen enkel kanon van het oude model te vinden wezen. De kanonnen zullen zoodanig ingerigt worden, dat men ze zes-maal in een minuut zal kunnen afvuren. Middelerwijl neemt men nu proeven met een kanondat 15-maal in een minuut kan afgevuurd worden. De vestingen worden met zwaar geschut gewapend. De nieuwe bronzen kanon nen worden te St.-Petersburg gegoten, de nieuwe stalen kanonnen echter in het buitenland. Te Monte Rocca Dona, op Sardinië, heeft het volgende treurige voorval plaats gehad. De burgemeester der plaats, Signor Pietro Massala, een man, die de algemeene achting en liefde genoot, was overleden, en daar ieder den geliefden burgervader de laatste eer wilde bewijzen verdrong men zich in het sterfhuis -om hem voor het laatst te zien. Omstreeks 100 personen waren nu in de kamer toen plotseling de vloer bezweek, waardoor allen met het lijk in de benedenverdieping vielen. De buren snelden spoedig ter hulp en na eenige uren arbeidens werden de ongelukkigen onder het puin heengehaald, maar ééne vrouw werd dood gevonden en vele andere personen zwaar gekwetst. Brussel, 21 Febr. De ingenieur Hagen, ter ver vanging van den ongestelden heer Lentze benoemd tot het onderzoek in de Ooster-Schelde-kwestie, heeft Berlijn verlaten. In Belgie beraadslaagt eene staatscommissie over de organisatie der landmagt en over hetgeen er te doen zou zijn om hare sterkte te vermeerderen. Eenige van hare leden hebben op hare uitnoodiging een plan van reorganisatie ontworpen. Volgens dat ontwerp zou, zoo de opgave van een ministerieel blad van Brussel juist is, :in Belgie de algemeene dienstpligtigheid worden ingevoerd en er eene active legermagt van 250,000 man opleveren, benevens eene reserve van nagenoeg dezelfde getalsterkte. Volgens een dagblad van Verviers, heeft de speciale trein, waarmede prins Hendrik der Nederlanden van Luxemburg naar Spa vertrokken is, in het terugkeeren, niet ver van laatstgenoemde stad, een nog zeer jeugdig kind van een spoorwegwachter, dat op de baan speelde, overreden, terwijl de vader, die toeschoot om zijn kind te redden, door de trede van de locomotief zoodanig is getroffen, dat hij op de plaats zelve gedood werd. Juist een jaar geleden was de vrouw van den ongelukkigen wachter door een soortgelijk onheil omgekomen. Nieuwediep21 Febr. Men verwacht eerie on gewone bedrijvigheid aan 's rijks marine werf alhier: Naar men zegt worden vier of vijf schepen in dienst gesteldmen noemt de gepantserde stoombatterij de Ruijter, het fregat met stoomvermogen Wassenaer, de Heidin en Pallas, de beide laataten is nog onzeker, aan de beide eersten wordt reeds gearbeid. Er worden mins tens vijftig sjouwerlieden in het werk gesteld, en van de werf te Amsterdam verwacht men een gelijk getal scheepstimmerlieden. Gieterveon16 Februarij. Eene zeer treurige gebeurtenis is in het gezin van den koopman S. Nijveen voorgeyallen. De vreemde hond, die 14 weken geleden in deze environs heeft rondgeloopen, en hier en daar van zich heeft gebeten, had ook aan het jongetje van voormel den koopman eene kleine wonde toegebragt. Het nood lottig gevolg is hiervan echter geweest, dat zich bij het ldnd gedurende vier dagen alle kenteekenen van water vrees hebben geopenbaar en het gisteravond is overleden. -A.pelclooi-11, 21 Febr. Heden verspreidt zich alhier het gerucht, dat in de buurtschap Broekland, behoorende tot deze gemeente, zich in hevige mate de veeziekte heeft geopenbaard; dat daaraan reeds eenige runderen zijn bezweken en men al het vee van W. van 'tE..., ten bedrage van zestien stuks, heeft afge maakt. Zoo verre bekend is, is geen der veehouders aldaar tegen schade geassureerd. 's Hertogfcuboscli21 Febr. Men verhaalt ons dat er manden met wijn, van hier verzonden, onder weg op de lijn van afsluiting voor de veepest zijn aan gehouden, omdat de flesschen gepakt waren in hooi en stroo, dat de besmetting der runderpest zou kunnen be vorderen, in plaats van in fijne houtkrullen. 22 Februarij. De kerkeraad der herv. gemeente alhier heeft besloten, het aan de stemgeregtig- de leden uit te reiken stembillet, waarbij zij zich vóór of tegen de nieuwe organisatie zullen kunnen verklaren, te doen vergezeld gaan van de schriftelijke „herhinne- ring", dat ieder door de invulling van dit billet verklaart in te stemmen met de leer der Herv. kerk, zoo als die vervat is in de Formulieren van Eenheid. Sommige leden des kerkeraads hebben tegen dit besluit protest aange- teekend. IVeuseeii, 28 Febr. Jl. Donderdag is het tjalk schip twee Gebroedersschipper Jelier de Leger, in het Roggegat, vóór den Brakman gezonken, en zal waar schijnlijk verloren zijn, als zittende midden in het vaarwater. Hetzelve was geladen met dijksteen, en van Selzaete bestemd naar Hoofdplaat. De bemanning is gered. NTIissiiig'eri, 22 Febr. Zr. Ms. stoomschip 2 kl. Curasao, is heden in het drooge dok gehaald, zal op getuigd en, zoo men verneemt, met Mei aanstaande in dienst worden gesteld. De algemeene kerkeraad der Nederduitsche her vormde gemeente alhier heeft tot predikant beroepen de heer J. Vermeer, thans te Linschoten. MicUIelBtiivar, 21 Febr. Men verneemt dat de Provinciale Staten tegen den 5den Maart a. s. buiten gewoon zijn bijeengeroepen om te beraadslagen over de stoombootdienst op de Wester-Schelde. 22 Febr. In eene heden gehouden vergadering van aandeelhouders in de Zeeuwsche maatschappij van stoom vaart is besloten te trachten eene wijziging in de concessie te bekomen ten einde van Vlissingen op Neuzen te kunnen varen en voortaan van laatstgenoemde plaats de reis naar Rotterdam door het Zuid-Bevelandsche kanaal te doen vervolgen. Deze wijziging in den dienst zou alsdan een aanvang nemen met 1 Maart e. k. en voorloopig bij wijze van proefneming gedurende drie maanden worden voortgezet. Voorts is ook besloten, de directie te magtigen met gedeputeerde staten dezer provincie te onderhandelen, over het overnemen van den stoombootdienst op de Wester-Schelde of althans een gedeelte daarvan. Naar men uit Vlissingen meldt, zijn weder veertien smeden meest hoofden van huisgezinnen, van 's rijks werf te Vlissingen overgeplaatst naar het Nieuwe Diep. Dreisohor, 22 Febr. Het in den Nieuwsbode van den 16 dezer, door L. van Papering alhier, aange kondigde Soirée Declamatoire et Musicale ten voordeele der armen dezer gemeente, is gisteren avond door de Rederijkerskamer „Ruysch" van Zierikzee, uitgevoerd. Het armbestuur heeft het zich tot een aangenamen taak gerekend, dankbare vermelding te maken van de ontvangst eener som van 23,85, als zuivere opbrengst daarvan. Het neemt deze gelegenheid te baat, om de Heeren leden dier Rederijkerskamer, dank te betuigen voor hunne medewerking tot het edele doel, om het lot der armen zooveel mogelijk te verzachtenen het heeft gemeend de tolk te zijn van allen die het hebben bijgewoond, door openlijk te vermelden, dat het aan aller verwachting volkomen heeft beantwoord. Zierilizoe, 22 Febr. Men schrijft uit 's Graven- hage dd. 21 Febr. aan de Arnh. Ct.: vóór dat de discussien over de begrootingen werden geopend, ver anderde heden de voorzitter der tweede kamer de zitting in een comité-generaal, dat tot ruim half twee ure geduurd heeft. Terwijl het publiek zich in gissingen verdiept omtrent het onderwerp van deze onverwachte geheimzinnige zitting, meenen sommigen te mogen aan nemen, dat dit comité in verband staat met den minister raad gisteren avond gehouden, en waar zeer hostiele vertoogen van het Pruissische gouvernement moeten ter sprake gebragt zijn. Heden heeft de Pruissische gezant herhaaldelijk bezoeken aan het departement van buitenlandsche zaken gebragt, en is later, zegt men, aan het lokaal der tweede kamer gekomen om den minister van buitenlandsche zaken te spreken, doch ten gevolge van het comité-generaal niet bij hem toegelaten. Een en ander geeft stof genoeg om hier werkelijk aan een conflict met Pruissen te denken. Ik heb tevens van een gewoonlijk goed onderrigte zijde vernomen dat de openingsrede van de Luxemburgsche kamers, door prins Hendrik gehouden, bijzonderen aanstoot aan de Pruis sische regering moet gegeveu hebben. (Wij deelen dit berigt onder reserve mede, ook op grond van de discussien over de staatsbegrooting, die na het comité-generaal zijn gevolgd. Indien werkelijk hoogst gewigtige zaken hangende waren, zou de tijd van algemeene beschouwingen over onze binnenlandsche politiek minder goed gekozen zijn. Onwillekeurig zou men geneigd wezen te gelooven aan een hulpmiddel tot bespoediging der discussien over de staatsbegrooting, welk doel ook door het aan de orde stellen van het onderzoek der schutterij wet wordt bevorderd. Het bin nen de grenzen blijven der discussien uit de ministeriele aanspraak krijgt daardoor ook de beteekenis eener be paling van tijd.) Zieiriliasce, 26 Febr. Het Staatsblad No. 8 be helst een kon. besluit, waarbjj het contingent voor de nationale milicie voorde ligting van dit jaar wordt be paald op 11,000 man, waarvan 500 voor de zeemagt. Bij den onlangs plaats gehad hebbenden brand in het Sociëteitsgebouw alhier, waren de meubelen enz. van den heer Zantvoort verzekerd in de Belgische Al gemeene Assurantie-Maatschappij te Brussel. In overeen stemming met den belanghebbende brengen wij volgaarne hulde aan gezegde Maatschappij voor de regeling door haar genomen, waardoor zij wederom heeft getoond het vertrouwen haar geschonken ten volle waardig te zijn. Volgens eene door den heer de Roo van Aldewerelt gemaakte berekening zouden de financieele gevolgen van liet stelsel van defensie der regering deze zijn: een gewoon budget voor marine van 8 millioen, en voor oorlog van 17'/, millioen; buitengewone uitgaven voor oorlog 20 millioen en marine 25 millioen. Dus een gewoon budget voor het krijgswezen hier te lande van ruim 25 millioen en eene buitengewone uitgave van 45 millioen. De Nederlandsche oorlogschepen Adolf hertog van Nassau en van Speyk, welke zich ter reede van Malta bevonden, zijn per telegraaf teruggeroepen. Volgens ingekomen rapport van den kommandant, den heer J. A. E. Dinaux, is het schroefstoomfregat Kai-Yoo-Mar den 21 Januarij te Rio-Janeiro aangeko men, zoo als dezer dagen reeds is vermeld, en is het gedurende de reis van Nederland daarheen bevonden te zijn zoowel een uitmuntend snelvarend stoom- als zeil schip, terwijl de stoomwerktuigen niet3 te wenschen overlieten. A. J. van Dam uit Tiel, tot veertien jaren tucht huisstraf veroordeeld ter zake van poging tot moord op den rijksveldwachter F. Smits, heeft zich tegen dit arrest in cassatie voorzien. Den 20sten is de veeziekte ook te Laar bij Weert in Limburg uitgebroken. Er zijn daar 8 runderen, 43 schapen, 2 herdershonden en 2 katten afgemaakt en de hoeven worden door maréchaussées bewaakt. Of er ook menschen afgemaakt zijn tot completering van den maatregel meldt het berigt niet. Ook gewaagt het niet van de ratten en muizen die misschien aan de slagting zijn ontkomen. Gisteren is eene kudde van 90 stuks schapen, op een stal nabij het landgoed Presikhaaf en toebehoorende aan den heer E. Rutgers, wegens den veetyphus afge maakt. Er waren er reeds verscheidene aangetast de ziekte vertoonde zich bij deze dieren in hevigen graad. Gemengcle Leiüg-ten. Zoo als te verwachten was, zijn er nog al oude koeijen uit de sloot gehaald in de Tweede Kamer, over het weg jagen der gevolmagtigden van het Nederlandsche volk. Zoo heeft de heer van Limburg Brouwer gezegd: dat hij de ministers wel niet voor krankzinnig houdt, maar bespreekt nog één punt dat met de ontbinding der Tweede Kamer in verband staat, en bedoelt de koninklijke pro clamatie. Den inhoud laat hij aan het oordeel over van allen die lezen kunnenmaar hij kan niet goedkeuren het gebruik dat de ministers van dat papiertje, met roode en blaauwe randjes, gemaakt hebben, om op de ver kiezing te werken. Zóó ook dachten de verstandigsten in den Lande, en kozen meest hunnen eigen afgevaar digden, zoodat men zulke papiertjes, waarmede gelagchen werd, niet meer zal te wachen hebben. Ook de heer Keuchenius heeft zich ridderlijk verantwoord nopens zijne motie. Hij heeft verklaard dat hij geen ministeriëelen zetel zoekt te veroveren, maar dat hij bereid is aan de spits te staan van hen die de belangen van Neêrlandsch Indie wenschen te behartigen. Nu, niets is meer noodig dan Keuchenius te ondersteunenwant Indie is de kurk waarop Nederland drijft, en Engeland zoude zoo gaarne die kurk meester zien te worden, als zijne légitime portie van den aardbol. De minister van koloniën is ook bijna schaakmat gezet geworden door Fransen van de Putte, over een oneffentje van zes millioen van de In dische melkkoe; maar die minister zal daarover inlich tingen geven. Nopens de Schelde-kwestie is er eene geruststellende verklaring bij de Tweede Kamer inge komen, in hoofdzaak bevattende: dat de afdamming bij Bath geen de minste nadeelige gevolgen zal hebben op het gedeelte der rivier naar Antwerpen. Wordt dit dus in Belgie ook zoo beschouwd, dan is de Schelde-kwestie uit de wereld. Het wapenen der burgers gaat te Middelburg bijna zoo mooi als in 1830; maar nu vraagt men wie er vooruit zal moeten als de Pruissen komen? Met de Belgen was het maar kinderspel, en toch, toen de ratten aan het spek waren gebragt. gingen de grond eigenaars naar huis, en die geen voet grond te verliezen had, verloor zijn hoofd. Nu schijnt het anders te zullen worden, want. men hoort nu al zeggen: „die het land wint,wint mij.laten de ambtenaars en couponnen-knippers vechten, die hebben er belang bijVertrokken van Whet bevrachte schuitje met gevonden zeildoek, achterlatende den gezagvoerder. Eene Hol- landsche babbel-dame te N. heeft nog niet genoeg ge leerd om niet te hoorente zien en te zwijgenhet verstand zal dan ook bij haar komen als het te laat is. - Een scliippers-knecht te Tholen moest zooveel praat jes niet maken van een meisje te Zonnemaire, want nu beginnen ze hem uit te lagchen. Te Bath wordt een windbroek aangeraden geene onwaarheden meer rond te venten te St.-Maartensdijkwant: Altijd liegen is een vloek Schelvisch noemt men wel een snoek, Maar een gek die blijft een zot, En wordt overal bespot. Het Comité-Generaal. Men zal moeten bekennen, dat er tegenwoordig vreemde dingen gebeuren. Zoo werd 11. Donderdagvóór den aanvang der zitting van de Tweede Kamer, eene con ferentie gehouden tusschen de ministers en den voorzitter der Kamer, als gevolg waarvan de voorzitter vóór het begin der discussien over de Staatsbegrooting de verga dering deed overgaan in eene zitting met gesloten deuren. Wat in die geheime zitting is voorgevallen, is niet uitgelekt, maar het schijnt dat het comité-generaal door de regering was aangevraagd tot het doen van mede- deelingen aan de Kamer. Waren deze mededeelingen van dien aard, dat de ont houding daarvan aan het publiek te regtvaardigen is? Alleen zij, die weten wat er achter de gesloten deuren is voorgevallen kunnen dat beoordeelen. Voor ons is er altijd in die geheime zittingen iets hinderlijks. Het zijn de zaken van het algemeen, die achter die gesloten deuren worden behandeld, met miskenning van het regt, dat het publiek heeft om zijne zaken te kennen en te beoordeelen. Naar onze wijze van zien laten de bepalingen van art. 96 der grondwet veel te wenschen over. Men heeft in die bepalingen wel den waarborg, dat de meerderheid der Kamer beslist of in comité-generaal over eenige zaak zal worden gediscussieerd, maar zoodra het eenvoudig geld mededeelingen der regering, staat het niet aan de beoordeeling der Kamer of die mededeelingen al dan niet vatbaar zijn voor openbaarmaking. Eene regering, die niet ingenomen is met den stelregel dat de publieke zaak publiek moet behandeld worden, kan zoodoende aan de natie gemakkelijk veel licht onthouden. Het tegenwoordig ministerie schijnt van geheime zit tingen te houden. De motien over de Schelde-kwestie moesten met gesloten deuren worden behandeld; thans weder vraagt men ontruiming der tributes, omdat de regering iets in het geheim met de Kamer te verhandelen heeft. De nadeelige gevolgen van die geheimzinnigheid blijven niet uit. Allerlei verontrustende geruchten zijn in omloop gebragt naar aanleiding van het comité- generaal van Donderdag. Is er iets in den toestand van het Vaderland, dat voor de natie wordt verborgen gehouden, dan wordt zij in de ongelukkige positie gebragt, dat zij niet meer vol komen hare belangen kan beoordeelen. Behoort niet zulk eene positie vermeden te worden in een land, waar aan de natie aandeel gegeven is in de regering, aan haar de taak is opgedragen en bij de grondwet de middelen zijn verschaft om zelve voor hare belangen te waken? De VERLOTING van Ilaiidworken en Voorwerpen ten behoeve der Dorcas- Vereeniging zal, met goedkeuring van Z. M. den Ko ning, ten overstaan van een' Notaris, plaats hebben op Maandag den llden Maart aanstaande. Men zal in de gelegenheid gesteld worden om de Prijzen der Loterij te bezigtigen, op Donderdag den 7den en Zaturdag den 9den Maart, in de Raadzaal van het Stadhuis, des namiddags van één tot vier uur, alwaar men zich van Loten zal kunnen voorzien a ƒ1 het Lot. De Loten zijn ook te verkrijgen bij den Boekhandelaar de LOOZE. Men wordt beleefdelijk verzocht om de bijdragen tot de Verloting uiterlijk 6 Maart te bezorgen, ten huize van Mevr. de JONGE, Badon Guijben. Mevr. van der LEK de CLERCQ, Schuurbeqüe Boeije. Mevr. CAU, Ekmkrins. Mevr. van IJSSELSTEIJN, Goemans. Zierikzee, den 22sten Februarij 1867. Namens de Directie Mevr. de JONGE, Badon Ghijben. KtS3* Advertentiën worden aangenomen tot Dingsdag en Vrijdag morgen 10 ure later komende blijven dezelve leggen tot een volgend nommer. Bevallen van een' ZoonM. BOOGERD Hanse. Bevallen van een' Zoon, J. HANSE van der CINGEL. Kerkwerve, 24 Februarij 1867.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1