No. 2592. 25s,e Jaarg'. Zaturdag 25 February 1867. Nieu wsti j d ingen ©tnplUjie. @Wgjclatt4?. JFVitwlU- li ZIEKIkZEESElIE NIEUWSBODE Men abonneert zicli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Aboiinemeiits-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1>30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V crschynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiêiij: 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiëu kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzce, Ilock van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondcne Stukken, franco. De Amerikaansche wetgevende Kamers zijn somtijds getuigen van de vreemdste tooneelen, en hoort men er vaak°de meest opwekkende welsprekendheid. Bij de opening van de wetgevende Kamer van Maine hield de Achtbare Lewis Barker een allerbelangrijkste rede voering. Hij zeide: Het verraad heeft zich in het Witte Huis gelegerd, en staat achter zijn tinnen als een woeste helhond te blaffen, terwijl het zijn banieren van de buitenwallen laat wapperen. Beneden, een schitte rende kroon, die een hijgend voorhoofd omspant, de gloeijende blik van een slapeloos oog, gerigtop de wouden van Maine. Het was dan regt dat onze edele Unie-armee, bij de 70,000 man sterk, uit hare wouden in gesloten gelederen oprukte; zij rukte op naar Dunsinane en joeg de vrees in de gescepterde hand van den sidderenden heer van Cawdor. De achtbare heer Barker beschreef daarna, de behoudsgezinde Conventie van Philadelphia in een hoogdravende taal, die een eenigzins zenuwachtig mensch kippenvel van angst op het lijf zou jagenDe toovenaars, die een bestaan hadden aangenomen, hun spel dreven, en hun dansen en bokkesprongen onder het uitspreken van tooverformulieren om den tooverketel van Philadelphia uitvoerden, zijn als een damp in de lucht opgelost, en laten van hun ij del gesnap niets achter, dan teleurgestelde hoop bij degenen, die vertrouwen in hen stelden. In den gemeenteraad van New-York verliet een Democraat zijn partij en liep tot de Republikeinen over, voor welke knappe daad hij bij een stemming tot president van den Raad werd verkozen. Geheel natuur lijk walgde dit de Democraten, en hij had dan ook naauwelijks plaats genomen, of hij werd begroet, met de kreten: „Meineedige," „schurk," „schoelje," „dief" en andere even vereerende benamingen, en een der raadslieden slingerde hem zelfs een zwaren inktkoker naar het hoofd, die hij echter gelukkig ontsprong, maar waarvan de inhoud toch zijn gezigt en overhemd bedekte. De aldus toegetakelde voorzitter haalde nu een pistool voor den dag, maar het niet durvende afvuren gaf hij het zijn schrijver over. Nu volgde een algemeen gevecht en geplukhaar tusschen de leden van den Raad, de policie werd dien ten gevolge aldaar geroepen die den president, zijn schrijver, en den uitdagenden raadsheer inrekende. Zij werden voor den Burgemeester gebragt, die hun een geduchten uitbrander gaf omdat zij zich niet als raads leden maar als kwa-jongens hadden gedragen. De Ge meenteraad te New-York telt onder zijne leden een aantal der ergste schavuiten van de geheele stad. Gedurende het jaar 1866 hebben in de stad New- York 97,000 arrestatien plaats gehad. Onder dit getal waren er 83 wegens moord. De aardbevingen te Cephalonia hielden den 12den February nog aan. 300 menschen zijn gedood en gekwetst. Het overschot van uiteengedreven benden insurgenten op Kandia heeft eene mobile Tursche kolonne overvallen en eenige soldaten gedood of gewond. De Pall Mall Gazette verhaalt als staaltje hoe de schuldeischers van het Turlcsche gouvernement betaald worden, dat op 30 January jl. een Italiaan, die eene som van den minister of directeur van policie te Konstan- tinopel te vorderen had, tegen middernacht bescheiden werd en toen 32,000 piasters in koperen munt ontving. Den volgenden dag verscheen een gouvernementsbesluit, waarbij de omloop van die munt verboden werd. De Italiaan, die zich met 50 pCt. verlies wilde getroosten, vroeg dadelijk om vergoeding, doch kreeg ten antwoord dat het bewijs van ontvangst, door hem afgegeven, de zaak ten einde had gebragt. Londen, 18 Febr. Gisteren waren alhier zorg- barende geruchten in omloop aangaande den gezond heidstoestand van de prinses van Wallis. De Morning Star zegt daaromtrent evenwel: „II. K. H. de Prinses van Wallis was gisteren aangetast door eene rheuma- tische ongesteldheid, doch heden morgen vernamen wij dat, ofschoon de prins van Wallis uit Windsor was ontboden, de ziekte geene ernstige wending had geno men en er zelfs tegen den avond beterschap was geko men. Wij kunnen er bijvoegen dat de ongesteldheid geene aanleiding geeft tot bezorgdheid." In de met 9 Febr. geëindigde week is in Groot- Brittannie slechts één nieuw geval van runderpest ter kennis der regering gekomen, terwijl er nergens afmaking van gezond vee tot stuiting der besmetting noodig is geweest. Reeds zijn allerlei manieren verzonnen om zijne schulden niet te betalen. Onlangs werd in Londen eene spiksplinternieuwe wijs in praktijk gebragt met uitste kend gevolg. Zoo'n middeltje ook hier te vinden, zou menigeen in den aanvang van het jaar te pas komen! Een heer bestelt een compleet pak naar de mode bij zijn kleermaker. Eenigen tijd daarna ontvangt hij de rekening, maar hij houdt zich tegenover zijn leverancier, of hij dood is. De schuldeischer komt hem eindelijk opzoeken en vraagt hem zoo goed te zijn de rekening te voldoen. De heer antwoordde hem kort weg, dat hij hem niets schuldig is. De kleedermaker wordt beurtelings rood en bleek van woede en geeft oogenblikkelijk de zaak in handen van een advokaat. Op den dag, waarop de schuldenaar voor den regter stond, ontkende hij zijne rekening en verklaarde niets schuldig te zijn. „Maar gij hebt de kleederen toch aan," zei de man der wet, „en gij bekent, dat gij ze niet hebt betaald." „Ik verzoek u een blik te werpen op het kostuum, en gij zult zien, dat ik in mijn regt ben, als ik weiger de rekening van den kleermaker te betalen. Let op deze knoopen." „Maar wat hebben deze knoopen met onze zaak te maken?" vroeg de getogade man. „Meer dan gij denkt. De acte van George III van dien datum, hoofdstuk zooveel, verklaart, dat ieder kleêrmaker gehouden is, jassen, broeken, vesten, enz. te versieren met knoopen uit de fabrieken van Birmingham, en hij hoegenaamd geen regt op betaling zal hebben, als hij dit over het hoofd ziet, en andere knoopen ge bruikt. Derhalve, 1°. omdat de knoopen aan mijn pak niet komen uit de fabrieken te Birmingham en 2°. de wet van George III niet is afgeschaft ben ik dezen man niets schuldig." De acte bestaat inderdaad, en de regters spraken vonnis in den geest van die wet. Bij gevolg werd er voor het pak niets betaald. Het Engelsche gouvernement zal een crediet aan vragen van 25000 p. st., om te worden aangewend als schadeloosstelling voor de eigenaars van vee, dat van den 26 Augustus 1865 tot den 23 November daaraan volgende werd afgemaakt om de verspreiding der vee ziekte tegen te gaan. Men verwacht dat de oppositie zich krachtig tegen dat voorstel zal aankanten. Parijs, 18 Febr. Uit de lysten van den burger lijken stand te Bar-sur Aube, blijkt, dat aldaar in 1866 zijn geboren 106, overleden 106 personen en getrouwd 106 paren. In liet weldadig gesticht op den St.-Bernard werden in het jaar 18651866 bijna 9000 arme reizigers van alle natiënwaaronder 63 zieken en half bevrorenen een geruimen tijd verpleegd. De Fransche fabrieken maken nu maandelijks 50,000 Chassepot-geweren. Voor het eind van Februarij 1868 zullen 600,000 stuks gereed zijn. Aan boord van de Solferino heeft een kwartier meester in een hevigen twist den kok opgepakt en in den ketel geworpen. Hij heeft er hem wel dadelijk willen uithalen, maar zich daarbij zoo deerlijk gebrand, dat hij, na een smartelijk lijden van eenige dagen, den geest heeft gegeven en dus zijn slagtoffer slechts kort overleefd heeft. Te Parijs hebben eenige gevallen van runderpest zich voorgedaan, en onverwijld zijn de noodige maat regelen genomen om de verspreiding der ramp bij tijds tegen te gaan. De ontvanger-generaal van Chalons, de Ratisbonne, heeft met achterlating van vier millioen francs de vlugt genomen. De staat verliest daarbij 1,500,000 francs. De Ratisbonne is verwant aan het huis Fould en mevrouw Benoist Fould heeft zich bereid verklaard het tekort te dekken. Zwolle, 19 Febr. Wederom is de veetyphus in eene gemeente in ons gewest uitgebroken. Volgens offi ciële bekendmaking heeft hij zich vertoond op het veerijke Kampereiland. Het schijnt zeker te zijn, dat de ziekte is overgebragt door vreemde kooplieden, uit de besmette streken van Holland, die in de laatste dagen het platte land van Overijssel hebben afgeloopen en op vertoon der certi ficaten hunner Burgemeesters dat op hun eigen stal geene ziekte heerschte, door eene menigte landlieden met groote onvoorzigtigheid op hunne stallen toelaten. Mfiasti'icïit, 17 Febr. In de koninklijke wapen fabriek van den heer Stevens heeft men een begin ge maakt met het veranderen der gewerenmodel no. 1, getrokken, tot dusverre in het arsenaal opgelegd, tot het verbeterde Snider-stelsel (culaslading)het is naar ditzelfde stelsel, dat het Engelsche gouvernement zijne Enfieldgeweren gewijzigd heeft. Terwijl men in Engeland ook de kavallerie met karabijnen, ingerigt tot achter lading volgens het stelsel van Westley Richard, wapent, verzekert men hier, dat er sprake is van de uitrusting van dit wapenkorps met revolvers, houdende 6 schoten. Met het veranderen der geweren in onze wapenfabriek wordt zooveel spoed gemaakt, dat de tijd ontbreekt om eenen geregelden wapencursus te houden, en de officie ren, daartoe van de verschillende regementen gedeta cheerd, na hunne corpsen zullen terugkeeren. J3e venter, 17 Febr. Het water blijft steeds was sen. Heden middag is een gedeelte van den grond der oude vischmarkt ingestort, waarbij gelukkig geene onge lukken hebben plaats gehad; terwijl maati*egelen ter voorkoming daarvan dadelijk genomen zijn. Eene andere ramp stort evenwel de stad in duisternisde gasfabriek is onder water geloopenwaardoor eene algemeene verwarring heerscht. De predikant heeft de avond-gods dienstoefening plotseling moeten staken. Allerwege ziet men kaarsjes en andere midden-eeuwsche verlichtings werktuigen in winkels en huizen. 's Gravenliage, 21 Febr. Vóór den aanvang der zitting van de Tweede Kamer van heden is eene conferentie gehouden door het ministerie en den presi dent der Kamer. Nadat vervolgens de beraadslagingen over de staatsbegrooting aan de orde waren gesteld is de openbare zitting veranderd in comité-generaal. Heden is langdurig comité-generaal gehouden waarna de dicussien over de staats-begrooting 1867, in de Tweede Kamer zijn aangevangen. De heer Limburg Brouwer heeft geen vertrouwen in het kabinet. De heer Keuchenius heeft breedvoerig zijne handelwijze omtrent zijne motie, in de voormalige Kamer, verdedigd. Morgen voortzetting. Soliioclam18 Febr. De Hervormde gemeente alhier staat eene tweede vacature te wachten, daar de Heer L. Bouman, ten gevolge van de min gunstigen staat zijner gezondheid, zijn emeritaat als predikant al hier zal aanvragen. Neuzen, 20 Febr. Gisteren geraakte het 6-jarig zoontje van A. van Duijse, herbergier in het Schuttershof alhier, in de nabijheid van de Oostelijke binnensluis in het kanaal, en zoude ongetwijfeld daarin den dood ge vonden hebben, zoo niet Ar ie Hamelinkwerkman alhier, gehuwd en vader van verscheidene kinderen, welke door het geroep van eenige kinderen derwaarts was gesneld, zich onverwijld te water begeven had, en het kinduit de diepte behouden aan den wal bragt, niettegenstaande hij zeer weinig in de zwemkunst bedreven was. Ver- meldingswaardig is hetdat dezelfde persoonin het vorige jaar, mede van dezelfde ouders, ook een 6-jarig kind uit het kanaal van den dood redde. "Vlissiiig-en, 15 Febr. Heden is alhier geveild de op het Breskensche plaatje vastzittende Fransche stoomboot Thisma, van Marseille, welke aldaar in de jongste stormen was gestrand, en is het prachtige stoomschip met inhoud, machine en een gedeelte dor nog in hebbende lading, bestaande in lijnkoeken, blom, gom, was en harde zeep, aan den hoogsten bieder, zijnde den heer J. Filis alhier, toegewezen, voor de som van ƒ95. Wisscnkerke, 21 Febr. Heden nacht ten 1 a l/2 uur barstte er in de kom dezer gemeente een brand uit, welke in het begin een dreigend aanzien had. Zon der bekende oorzaak brak de brand uit in een schuurtje van de weduwe Rademakeren deelde zich zoo spoedig mede aan de vol hout zittende schuur van den wagen maker M. de Looffdat, vóór dat men pogingen tot blusschen konde aanwenden, beide schuren met den voorraad hout in volle vlam stonden en totaal door het vuur werden vernield. De brandspuiten van Wissenkerke en Camperland waren ten 6 ure nog druk in werking op de brandende massa wagenmakers hout. De verbrande schuren, zoowel als het hout van ge noemden de Looff waren tegen brandschade verzekerd. iBmiiiiissso, 20 Febr. Aan de alhier opvarende schippers Joost VerspoorCent Verspoor, Anthonie Ver spoor, Leendert Verspoor, Frederik Okkerse en Adriaan Kik, werden heden in eene openbare raadsvergadering, door onzen geachten Burgemeester C. M. Voorbeijtel, onder eene krachtige en vereerende toespraak plegtig uitgereikt aan eerstgenoemde een gouden en aan de vijf laatsten elk een zilveren medaille, beide der 2de klasse. Deze eervolle onderscheiding was hun toegedacht door Z. M. den Keizer van Frankrijk, wegens de redding in December 1865 der bemanning van het Fransche schip „Le Paradis" op de kust van Schouwen. De medailles met inscriptie zijn prachtig bewerkt en in zeer sierlijke albums gelegd, waarbij te gelijker tijd eene diploma is gevoegd. Zij kunnen naar verkiezing ook gedragen worden. Eene dergelijke belooning viel hun reeds vroeger te beurt van wege de maatschappij tot Nut van V Alge meen, afdeeling Duiveland. Zierikzee21 Febr. Jl. Maandag stond voor het prov. geregtshof in Zeeland teregt de persoon van Pieter Paauwer, oud 42 jaren, geboren te Domburg. Reeds in November des vorigen jaars stond deze voor de arrond.-regtbank alhier, beschuldigd van bedriegelijke opligtery en hield hij zich toen zoowel in de gevangenis als voor de regters alhier als was hij sprakeloos en krankzinnig geworden. Deze regtbank veroordeelde hem evenwel, ook op grond der getuigen en deskundigen, als daaraan schuldig, tot twee jaren gevangenisstraf en drie geldboeten ieder van 25. Hoe krankzinnig hij zich ook houden mogt, die straf vond hij toch te hoog en hij kwam in appèl, zoomede de officier van justitie. Zoo kwam de zaak aan het prov. geregtshof en had hij zijne rol tot dusverre goed gespeeld, niet minder deed hij dat op de teregtzitting van Maandag. Op al de aan hem gedane vragen gaf hij geen of een zeer onverstaan baar antwoord en zijne krankzinnigheid dreef hij zóó verre, dat hij nu de aan hem bekende getuigen aanzag als had hij ze nimmer gezien, dan klapte hij in de handen en toen men hem beval te gaan zitten, nam hij plaats op een voor de deskundigen bestemden stoel. Onder de getuigen waren er die vroeger met hem alhier in de gevangenis gezeten hadden, en tegen wien hij zich zeer vertrouwelijk had uitgelaten en zijne stilzwijgend heid had laten varen. Uit het overige getuigenverhoor bleek dat hij zich bij verschillende personen had ver voegd onder eenen valschen naam met de boodschap dat hun eene erfenis was ten deel gevallen, waaraan hij hen zoude helpen, doch tevens gelden voor zegel en registratiekosten vorderde. Dat hij toen wèl bij zijne zinnen was, bleek daaruit dat hij zich steeds tot vrouwen wendde en hen niet dan zonder getuigen wilde spreken. Ook de Middelburgsche deskundigen verklaarden dat de krankzinnigheid en sprakeloosheid slechts voorgewend waren. De procureur-generaal heeft de bevestiging van het eerste vonnis gerequireerd, ten ware het hof eene andere straf mogt toepassen. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Maandag, des morgens ten 10 ure. Zierikzee, 22 Febr. Jl. Maandag-avond werd door de leerlingen der zangschool van den heer X. Karreman wederom eenige liederen gezongen, begeleid door strijk-kwartet en afgewisseld door het voordragen van dichtstukjes en een viertal mannenkoren, waarvan de opbrengst strekte ten voordeele der Vereeniging tot wering van Armoede. Even als vorige jaren verwierf ook dit Concert algemeenen bijval. De zuivere opbrengst na aftrek van alle onkosten bedroeg ƒ66. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van den polder Dreischor de heer J. v. d. Linde. Er is weer een nieuw soort van wapen, wij willen niet zeggen een verbeterd wapen, uitgevonden. De eer daarvan komt toe aan het Dagblad van s Gravenliage dat ons van het misdragend geweer spreekt. Wij hebben wel eens gehoord van personen die zich misdragen, des noods zouden wij ons ook een dagblad kunnen denken, dat zich misdraagt, maar misdragende geweren kenden we niet. Het adres van grondbezitters en veehouders uit de provincie Zuid-Holland tegen het rapport der staats commissie voor de veeziekte is jl. Zaturdag door Jhr. van den Berch van Heemstede in persoon aan Z. M. den Koning overhandigd; het was voorzien van 1878 naamteekeningen. Men leest in Dordrechtsche Courant: „Aan deze stad is thans gearriveerd het barkschip Tagal, gezagvoerder Göbel, van Batavia, met eene lading gouvernementsproducten. Dit schip was den 28 Januarij jl. te Ylissingen binnengeloopen, daar men het niet veilig achtte, bij het bestaande onstuimige weder op Zierikzee aan te houden, gelijk de bedoeling was geweest. Vroeger zou hij dus als bijlegger zijn vermeld en genoodzaakt geweest zijn weder buiten om, hetzij naar Zierikzee, hetzij naar Brouwershaven te stevenen. Nu echter is hij de Wester-Schelde opgevaren en met een diepgang van 62 palm het kanaal van Zuid-Beveland doorgegaan, en aldus den 3 Februarij te Zierikzee aangekomen, van waar hy langs den gewonen weg naar Dordrecht is opge varen. Dit is alzoo nu voor groote schepen een nieuwe verbinding binnendoor van onze verschillende zeehavens, en daardoor wordt nu ook de haven van Vlissingen bruikbaar voor de groote schepen, die bestemd zijn naar de havens aan de Maas. Maar ook omgekeerd kunnen schepen, in deze havens binnengevallen, dienstbaar ge maakt worden aan den handel van de havens aan de Schelde. Dus niet alleen wij, maar ook Antwerpen vooral wordt daardoor belangrijk gebaat. Men zal alsnu zien gebeuren, dat groote schepen die te Rotterdam of Dor drecht eene lading hebben aangebracht, weder van Antwerpen met eene lading vertrekken en omgekeerd, hetgeen vóór het kanaal van Zuid-Beveland bestond ondoenlijk was." Uit Zutphen meldt men: Vóór eenige dagen overleed alhier een doodeenvoudige schrijnwerker, met name G. J. Smeenk, die bij testa mentaire beschikking ƒ1500 vermaakt had aan de Herv. diaconie te dezer stede. Kort vóór zijn dood gaf hij echter aan een zijner neven zijn spijt te kennendat hij er nog geen 1500 had bijgevoegddaar hem de gift wat te gering voorkwam. Hoewel dit gezegde voor de erfgenamen natuurlijk geene waarde behoefde te heb ben, hebben zij toch aan het verlangen van den over ledene gevolg gegeven en zijne gift met ƒ1500 verhoogd. Voorzeker een zeldzaam voorbeeld van edelmoedigheid! Gemengde berigtcn. Het afdammen der Schelde blijft in Belgie nog steeds het onderwerp om die afdamming te beletten onver schillig wat de vreemde ingenieurs er van zeggen. De slijk die nu afgevoerd wordt langs Batli tusschen Zuid- Beveland en Noord-Brabant, moet noodwendig de Wester-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1