Woensdag 20 Februarij 1867. Nieuwstijdingen. Baarland (Zuid-Beveland) 16 Febr. Bij de Christelijk Afgescheidene gemeente alhier is tot predi kant beroependen Wei-Eerw. heer O. Losthans te Neuzen c. a. Ingezondene Stukken. Sententionantes. ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zicli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTÜS, te Grand Rapids, Staat Michiga Abonnement^-13 rys: vook beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- MO- Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. "V" erscliijnt: Op Woensdag en Zaturdag. ArtvertentiÖn: 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. I)e inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. No. 2591. 25slc Jaarg. I?ai*ïis 9 14 Febr. Dezer dagen beeft hier een huiveringwekkend voorval plaats gehad. De heer D., ambtenaar bij een der hoogere staatsbureaux, had reeds dikwijls de gelegenheid gehad, zijn vrouw, die hij boven alles beminde, haar meer dan ligtzinmgen levenswandel te vergeven. Reeds dikwijls had hij beproefd zich geheel van haar los te maken, maar kon eehter het niet van zich verkrijgen, om dit besluit, hoe dikwijls hij het ook had genomen, ten uitvoer te brengen. Op een avond kwam hij nu vroeger, dan men verwacht had, van een boodschap voor ambtszaken tehuis, maar vond de d^ur gesloten, die hij echter door een sleutel, die hij altijd bij zich droegopende. Hij meende in zijn kamer te l bemerken, dat zijn vrouw in de verdieping onder hem 'i zich bij een jong mensch bevond, die aldaarkamers gehuurd had, enmetwien zij, zooals hij reeds sinds een geruimen tijd vermoedde op een ongeoorloofden voet l leefde. In deze zelfkwelling vatte hij een somber besluit. Hij verhing zich aan den zolder van zijn kamer. Om 1 zijn dood te bespoedigen bond hij een gewigt van 50 pond zwaarte aan zijn hand. Zijn vrouw bevond zich I werkelijk op het oogenblik dat haar echtgenoot deze wanhopige daad pleegde, aan de zijde van haar boeleerder I in een kamer, die juist onder het vertrek lag, waarin aan haar ontrouw zulk een vreeselijk zoenoffer zou gebragt worden. Plotseling hoorden zij en haar minnaar een j slag boven hunne hoofden, die de zolder deed dreunen I en als een pistoolschot klonk. Verstijfd van schrik, en j van een somber voorgevoel bevangen, konden zij eerst na een geruimen tijd besluiten, de oorzaak van dezen I slag te onderzoeken. Zij klommen naar de bovenver- I dieping en vonden den heer D.reeds zonder eenige teekenen I van leven. Het gewigt was aan zijne hand ontvallen, I en had het geluid veroorzaakt dat hen had doen schrikken. Een op de tafel gelegd briefje verklaarde hun alles. De werkzaamheden voor de Parijsche tentoonstel- i ling gaan met spoed vooruit. Rusland heeft reeds een I aanvang gemaakt met het rangschikken zijner producten in elegante vitrines van gebeeldhouwd hout. Ook de I Spaansche koloniën zijn reeds met die werkzaamheden begonnen. Engeland zal weldra gereed zijn, en de arbeid voor het decoreren der Egyptische tentoonstelling vordert met spoed. De toevloed van bezoekers, die de vorderingen der werklieden op het Champ de Mars gaan in oogen- schouw nemen, is zeer groot; men rekent hun aantal op 15 a 18,000 gemiddeld per dag. Er zullen eerstdaags ten behoeve dier bezoekers buffetten en restauratiën worden geopend. Brussel, 16 Febr. In de zitting der Kamer van Vertegenwoordigers heeft de minister van buitenl. zaken verklaard, dat de vreemde ingenieurs, benoemd om de zaak der afdamming van de Ooster-Schelde te onder zoeken, benoemd zijn door de vreemde regeringen zelve, opdat men omtrent hunne onpartijdigheid geen twijfel zou kunnen koesteren. Uit Hasselt wordt van den 11 Februaij het volgende geschreven aan de Nieuwe Bredascheen Oosterhoutsche Ct.: „Het ziet er hier allertreurigst uit. Onze door hare jeneverstokerijen anders zoo bloeijende stad, te regt de veestapel van België genaamd, heeft tegenwoordig door de verschrikkelijke runderpest een akelig, doodsch aan zien gekregen. Aan de hoeken der straten, die naar de besmette stallen leiden, zijn houten borden aangebragt, waarop met groote letters het treurig opschrift „Runder pest" te lezen staat. Van uur tot uur worden op de straten en markten de policie-verordeningen, waarbij de doorvoer van vee, het los laten loopen van honden enz. strengelijk verboden wordt, door de omroepers en policie- agenten met luider stem voorgelezen. De kinderen mogen niet op de straat komen en al de scholen en het atheneum zijns diensvolgens gesloten. Den winkeliers is het ver boden gemaakte kleederen of wollen goederen op de straat uit te stallen. De militairen bezetten al de straten die naar de besmette stallen voeren, de bewoners dier straten mogen met de overige inwoners der stad in geen aanraking komen, hunne levensbehoeften enz. ontvangen zij door tussehenkomst der soldaten. Zaturdag is men begonnen den stal van de gebroeders Nijs geheel af te maken. Deze bestond uit 411 ossen; velen er van waren door de ziekte aangetast. //Slagers van Brussel, Antwerpen, Luik enz., expresse- lijk naar hier ontboden, zijn dag en nacht bezig met hun bedrijf uit te oefenen, en de fourgons van de artillerie vervoeren aanhoudend de aan de ziekte gestorven dieren, mest en andere voorwerpen die de besmetting zouden kunnen voortplanten. „Ook kan ik u voor waarheid mededeelen, dat er te Luik een slagter is gestorven ten gevolge eener ver wonding aan de hand met een mes, waarmeê hij een besmet dier had afgemaakt." Ai'iilxcm, 14 Febr. Heden werd voor het prov. geregtshof alhier behandeld de zaak tegen A. J. van Dam, stoombootbesteller te Tiel, beschuldigd van poging tot moord op den rijksveldwachter T. Smits. De be schuldigde, zonder geheel en al zijne schuld te bekennen, riep medelijden in voor zijn huisgezin. Het openbaar ministerie requireerde eene veroordeeling tot eene tucht huisstraf van 19 jaren. De uitspraak is bepaald in de volgende week. Zntplien, 14 Febr. Gisteren middag is een ge deelte van den Voorsterdijk voor den aandrang van het water ter breedte van ongeveer 20 el bezweken, waardoor het water tot in de Hoven stroomt en daar alles doet onderloopen. Heden ochtend stond daar reeds 80 duim water, en het is te vreezen, dat het nog hooger zal worden; het is voor de laag gelegen woningen eene ware ramp. Naar men verneemt, vreest men, dat dezelfde dijk nog op meer plaatsen in de nabijheid der eerste doorbraak bezwijken zal. De straatweg naar Apeldoorn is daardoor voor een gedeelte overstroomd, zoodat de postbode niet kan doorrijden en voor een gedeelte zijne reis per schuit moet doen. Gelukkig dat het weder thans zoo kalm is, want met den geweldigen wind, dien wij de vorige week hadden, zouden de gevolgen welligt nog erger zijn. Hoewel in geringe mate, is het water in den IJssel nog wassende. 's Hertogrenbosoh14 Febr. "Waarvoor wij in het begin der week vreesden is werkelijkheid gewor den; de voortdurende was van het water (heden nacht 19 duim) heeft thans niet alleen de meeste kelders der stad onder water gezet, maar ook de haven en sommige punten der stad zijn overstroomd. Toch mogen wij ons hier gelukkig achten tegen de omliggende dorpen, vooral naar de zijde van den Maaskant; het water staat bijna met de kruinen der dijken gelijk en ofschoon alle voorzor gen voor overlooping genomen worden, verkeeren die dorpsbewoners niet zonder reden steeds in angst, daar door den langdurigen en hoogen waterstand de dijken in groot gevaar zijn van doorbreken; wie herinnert zich dan ook niet de groote waterrampen van 1855 en 1861. Tuil, 14 Febr. Bij den voortdurenden hoogen stand der rivieren beginnen de dijken, sedert lang doorweekt, zwak te worden en, door het aanhoudende kwelwater ondermijnd, met verzakking te dreigen. Een bedenkelijke verzinking is er ontstaan in den Maasdijk bij Aalst, die echter in tijds voorzien is. BTiooii14 Febr. De vrees, die gisteren bestond voor verzet tegen het afmaken der gezonde dieren in den stal van Disch, waar de ziekte uitgebroken was bleek overdreven te zijn. Hedenmorgen is het grootste gedeelte van het vee in dezen stal afgemaakt en be graven. De door de wet bevolen slagting maakte blijkbaar een zeer pijnlijken en onaangenamen indruk op de omstanderswaarvan sommigen het schouwspel zelfs niet konden blijven aanzien. Aan verzet werd echter niet gedacht. De overtuiging van het heilzame der wette lijke maatregelen is bij onze landbouwers niet zoo sterk dat zij vrede zouden kunnen hebben met de volgens hen natuurlijk vergeefsche pogingen, om door zulke hevige en in hun oog barbaarsche middelen „onzen Lieven Heer de handen te binden." Goes, 18 Febr. Naar wij vernemen zal eerstdaags een aanvang worden gemaakt met het digten van het daartoe aangewezen gedeelte der Wester-Schelde. Aan vankelijk wordt een en ander reeds in gereedheid gebragt. Braïaisse, 16 Febr. Bij de op gisteren plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier tusschen de heeren M. C. van de Stolpe en M. Krijger, is eerstgemelde verkozen met 35 van de 67 uitgebragte stemmen, terwijl laatstgemelde 32 stemmen verkreeg. Zicyrilcseoe, 15 Febr. De driemaster-bark Tagal, komende van Batavia, geladen met suiker en koffij en bestemd voor Dordrecht, is de Wielingen binnengeloopen, de Wester-Schelde opgevaren, en te Hansweert het kanaal door Zuid-Beveland volgende, binnen door naar zijne bestemming vertrokken. Dat schip had een diep. gang van 62 palm, en passeerde den 3 dezer maand het kanaal met het meeste gemak. Zierikzee, 18 Febr. Naar aanleiding van de interpellatie van den heer van Goltstein, heden morgen in de Kamer gedaan, heeft de minister van binnenlandsche zaken een nieuw ontwerp toegezegd, tot wijziging der bepalingen nopens onteigening en tot versterking der strafbepalingen. Overigens wil de minister het voorjaar afwachtenom meer strenge maatregelen te nemen. Donderdag zal de discussie over de staatsbegrooting ten 11 ure aanvangen. Het op 14 dezer gegeven concert door de Zang- vereeniging: Tot oefening en uitspanning, ten voordeele der Diaconie-Armen van alle gezindten alhier, heeft, na aftrek der kosten, opgebragt de som van ƒ145,75. Zierikzee19 Feb. De 50ste verjaardag van Z. M. den Koning werd heden alhier op de gebruike lijke wijze gevierd, door het uitsteken der vlaggen van de openbare en zeer vele particuliere gebouwen en het bespelen van het carrillon. Ten 12 ure hield de dienstdoende schutterij eene paradewaarbij zich het muzijkkorps deed hooren. Bij deze gelegenheid werd het eereteeken voor langdurige dienst uitgereikt aan den muzijkant II. J. Wijsman. Per telegram was door de leden der Schutters-Societeit eene gelukwensching aan Z. M. toegezonden, waarop bij het eindigen der parade mede per telegram eene dankbetuiging van Z. M. den koning werd ontvangen, welke met een daverend hoerah werd beantwoord. In dit district is met veel ingenomenheid het berigt ontvangen, dat onze Afgevaardigde de heer J. J. van Kerkwijkgehoor gevende aan den drang zijner Kiezers, het mandaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal blijft vervullen. Dit besluit bevredigt niet enkel den algemeenen wensch, maar wordt met vreugde vernomen, als het bewijs van toenemend herstel zijner, sedert eenigen tijd geschokte gezondheid. Bij koninklijk besluit van 14 dezer, no. 68 heeft Z. M. de doodstraf, waartoe Jannetje van Houte, wed. Marinus van der Weele, bij arrest van het prov. geregtshof in Zeeland dd. 17 Sept. 1866is veroordeeld wegens vergiftiging van haren man, verwisseld in eene tucht huisstraf van twintig jaren. Men schrijft uit 's HageIn de aanstaande week wordt de Pruissische ingenieur Rentge verwacht, om ook zijnerzijds een onderzoek in te stellen met betrek king tot de Schelde-kwestie. Te Brussel is per telegram uit Berlijn kennisgeving ontvangen, dat de Heer Rentge, de door de Pruissische regering aangewezen ingenieur voor het onderzoek der afdamming van de Wester-Schelde, op het oogenblik zijner afreize ongesteld is geworden, en alzoo niet ver trekken zal. In de Belgische kamer van vertegenwoordigers heeft de heer Rogier, gisteren, naar aanleiding van eene tot de regering gerigte interpellatie, verklaard dat hij Maandag de stukken zou overleggen, die op de kwestie van de afdamming der Ooster-Schelde betrekking hebben. Hij beklaagde zich in zijn antwoord over de slechte gezindheid van Nederland ten opzigte van den Belgisch- Duitschen spoorweg. De troonrede van den keizer van Frankrijk wordt veel besproken, gelijk te verwachten was. Drie punten vooral maken het onderwerp uit der beschouwingen. Vooreerst dat de keizer de vredelievendste verzekeringen doet en te gelijk de stelling voorop zet, dat een leger krachtig moet zijn, omdat de invloed van een staat af hangt van het aantal mannen dat hij onder de wapenen kan brengen. In de tweede plaats de verklaring omtrent Rome gedaan dat demagogische woelingen niet door Europa zullen worden gedoogd, waarin men het denk beeld van interventie wil zien opgesloten. Ten derde de liberale toezeggingen, naar aanleiding van den wensch der natie, juist terwijl de keizer het middel aan de verte genwoordigers der natie ontneemt om in het vervolg wenschen te kennen te geven. Terwijl nu die laatste toezeggingen aan de conserva- tiven aanstoot hebben gegeven, ergeren zich de liberalen aan de zinsnede over Rome, de geheele burgerij aan hetgeen de keizer over de uitbreiding van het leger zegt, en het leger heeft weinig vrede met de vrede lievende verzekeringen. Voor zoover de troonrede niet beschouwd wordt als eene jaarlijksche ontboezeming, die slechts de indrukken van het oogenblik weêrgeeft en waaraan dus weinig waarde moet worden gehecht is men er in Frankrijk zeer weinig mede ingenomen. Gemengde berjg-teii. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is dan eindelijk in de gelegenheid gesteld, hare werkzaamheden te her vatten. Om het praerogatief der kroon niet te schenden, waarvan in de Grondwet geen sprake is, worden de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk aanbe volen: geene oude koeijen uit de sloot te halen, en niet terug te komen op de oorzaak waaromde Tweede Kamer werd ontbonden. Om in geen ongenade te vallen, zal het maar best zijn, om alles goed te keuren, wat door het praerogatief der ministers wordt voorgesteld, even of de Tweede Kamer geen praerogatief heeft. Eer stens zal het noodig zijn, om den minister van oorlog, eenige millioenentoe te staan voor 70,000 nieuwe geweren, om ganzen te schietenenjten 2de, om den minister vanma rine aan de noodige centen te helpen, voor wat nieuwe oorlogsschepen, om dat de oude niet deugen, hoeveel geld zij hebben gekost, en hoeveel meubelstukken van den afval zijn gemaakt, voor directeurs en opzigters, onder de regering van vroegere ministers. Ook voor het slagten van rundvee op groote schaal, om in den grond te worden gestopt, zal er nog al een aardig sommetje noodig zijn om de veehouders voor het ver moorden van hun vee schadeloos te stellen, of, beter gezegd, hen te ruineren. Bij al de aanvragen om geld, begint men het receptje van Willem I op te zoe ken, namelijk, om vooreerst voor een paar millioen schatkist-biljetten uit te geven, die later moeten inge wisseld worden tegen klinkende munt, waarvoor eene nieuwe belasting zal moeten worden uitgedacht. Althans zoo ging het vroeger, toen de Hollandsche melkkoe droog werd. Behalve te Zierikzee, worden er overal scherpschutters georganiseerd om ten strijde te trekken tegen zieke koeijen. De strijd zal verschrikkelijk zijn, en de helden zullen moeten vechten zonder vleesch in de soep. Keizer Napoleon heeft in zijne troonrede al geheimzinnige uitdrukkingen gedaan. Hij is de echo geweest van zijn oom, Napoleon I. Die heeft op St.-Helena gezegd: „Een mijner grootste denkbeelden is geweest, om volken, wier landen door hunne ligging een geheel vormen, bij elkander te voegen en tot één volk vereenigen. Dergelijke vereeniging zal vroeg of laat geschieden door den loop der gebeurtenissen. Er zal geen ander middel bestaan om het evenwigt in Europa te bewaren, dan door de groote volken met elkander te vereenigen." In het Zuiden van Belgie ziet het er weder maar woelig uit; de arbeiders hebben het werk weder gestaakt, en roepen „Leve de inlijving bij Frank rijk," terwijl sommige Fransche dagbladen volhouden dat Belgie aan Frankrijk behoort. Zoo men zegt, heeft de tegenwoordige minister van financiën voor ƒ20,000 aandeel in het Dagblad van 'sGravenhage, zoodat het niet te verwonderen zal zijn, dat Izaakje alles mooi zal noemen wat van het tegenwoordig ministerie zal uitgaan, zelfs wel het uitgeven van schatkist-biljetten, en mogelijk wel eene kleine van HallVleening. Nah, as je meent as ze er dan wel een duitje voor Izaakje te verdienen zal zijn met het Dagblad. Iemand in Noord-Beveland wordt aangeradenniet meer bij een boer te komen onder Colijnsplaat om een paar dames na te loopen, terwijl het gevaarlijk voor hem wordt om achter boomen zich te verschuilen in de weiden, want in de lichte maan kon er wel eens op hem ge schoten worden, daar hij kan aangezien worden voor een strooper. Eene boeren-meid te St.-Philipsland moest zoo niet zitten pinkeloogen tegen een smid, want het begint in het oog te loopen. Iemand te Nieuw- land wordt gewaarschuwd, wat meer op zich zelf te zien, en wat minder onwaarheden van een ander rond te venten; want: Die veel zoo van een ander praat, Vergeet hoe dat hij zelf bestaat. Want wist hij wie hij zelf toch was, Geen laster kwam bij hem te pas; Dus, man, leert hier uit nu uw les, Want zeker komt gij in de bres. Mijnheer de liedacteur! Met de plaatsing van het volgende zult UEd. ver- pligten, hem, die zich noemt „Ik heb alleenlijk willen toonen de bespotte lijkheid van u-ijsneuzendie omdat ze weten wat „ze geleerd hebben ook geregtigd ivanen te zijn „om te weten, hetgeen ze niet hebben geleerd en „waarvan ze, zoo ze de moeite namen, van zich „te onderzoeken, bevinden zoudendat ze het „minste denkbeeld niet hebben.'''' Mr. Justus van Effen. In uwe Nieuwsbode van 13 Febr. jl.N°. 2389, heb ik eene poëtische aanbeveling gelezen van M. Krijger tot verkiezing als Lid van den Raad, door den pseudo diclita A. Muller. Het lust mij, mijnheer de Redacteur, dat versje eens te ontleden en den stouten schoen van Sententionantes aan te trekken; niet zoo zeer om te be dillen maar alleen met de goede bedoeling, den inzen der, van waanwijsheid te genezen. Ik ben verpligt tevens enkele vragen te doen ten op zigte van eenige duisterheden, die welligt niet zullen kunnen beantwoord worden door hem die zoo stout en moedig, voor het eerst den Helikon besteeg. Omtrent het neger Engelsch of koeterwaalsch eerste regeltje zal ik het stilzwijgen bewaren, want men moet zelf neger zijn om daarover met juistheid te oordeelen, en ik heb te veel eigenliefdeom mij onder de Hol landsche negers in Nederland te rekenen. Doch ter zake. De dichter zegt „Kiezers gij zagyenz. De onvolm. verl. tijd 2de pers. meerv. van het werk woord zien is, „gij zaagt," is dat „zag" eene neger En gelsch dichterlijke vrijheid of wat meent men daarmee Verder staat in den tweeden regel „s/roo-biljetten," zijn dat neger Engelsche biljetten die op stroo zijn ge drukt of meent mijnheer den dichter soms s/rooi'-biljetten? In den vierden regel beginnen de duisterheden zoo me nigvuldig, dat het moeite zal kosten die allen te volgen. Ik zal trachten. Men spreekt aldaar van cutidaats wat zijn dat, candaats? (Komt dat af van „candeun," in de suiker leggen? een groot verschil met „in de pekel leggen," zooals het oude spreekwoord zegt.) Is dat ook

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1