Woensdug 15 Fe1867. 25slc Jaarg. Nieu wstij tl i ngen JFr fiSie&eflawft. Sloomboot-Dienst Zierikzee en Rotterdam. un* ZIER1KZEES€HE NIEUWSBODE. Men iil>oiinoovt zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bii J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonneinents-Priis: voor beide uitgaven. Voor 3 maanden 1,30. Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amcrika, franco New-York. 1,60. 3,90. Yerscliijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentie i* 10 cent voor eiken regel. Zcgelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zicrikzee, Hoek van dc Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Tngczondcne Stukken, franco. Het Lagerhuis hield Woensdag eene zeer korte zittinc Het belangrijkste feit wat daarin voorviel, was de verschijning van den heer Kavanagli, het lid zonder armen of beenen, die door de kiezers van Wexford is afgevaardigd. Hij was in een mechanieken armstoel op rollen gezeten, waarmede hij zeer handig wist te manoeuvreren. Te Londen hebben de pakkistenmakers besloten den arbeid te staken, tenzij de loonen verhoogd en de werkuren verminderd werden. Ook de werklieden, die arbeiden op de werven aan de Tyne, hebben geweigerd de werkzaamheden voort te zetten, tenzij men de werk uren tot negen per dag beperke. Te Asliton-under-Lyne had eene meeting plaats, die door 1500 werklieden werd bijgewoond en waarop met eenparige stemmen werd besloten, om niet langer dan acht uren per dag in de mijnen te arbeiden. De cholera heeft zich plotseling in een kwaadaardig karakter in het noorden des rijks vertoond. De mijn- dorpen Coxhoe, Kello een Farrington Hill in de nabijheid van Durham, hebben zich in den jongsten tijd in een zeer ongunstigen gezondheidstoestand bevonden, en brak daarop in de vorige week de cholera in een zeer kwaad aardig karakter te Coxhoe uit. LI. Zaturdag werden 23 personen door de plaag aangetast en later hebben zich verscheiden gevallen met doodelijken afloop voorgedaan. Men heeft alle mogelijke maatregelen tegen de ver spreiding der ziekte genomen, maar men vreest nogtans dat men haar voortgang niet zal kunnen beletten. Men schrijft de oorzaak van het ontstaan der cholera in het Noorden aan het slechte drinkwater toe. M!aclx*ul, 6 Febr. Het gemeentebestuur van Toledo heeft den paus eene wijkplaats aangeboden voor het geval, dat hij door de revolutie gedwongen werd Rome te verlatenen het heeft daarop thans een eigenhandig schrijven van den paus ontvangen waarin deze dat aanbod onder betuiging van erkentelijkheid afwijst. Een brief uit Sevilla meldt: De geweldige stortre gens die dezer dagen gevallen zijn, hebben in deze provincie de overstrooming te weeg gebragt, eerst van de zijrivieren van den Guadalquivir en eindelijk, die van de rivier zelve, wier wateren in weinig uren 10 ellen stegen. De openbare wandelwegen langs de haven geraakten onder water; vele lager gelegen gedeelten der stad en bijna alle voorsteden, voornamentlijk die van Triana en San Bernardo werden overstroomd. Al de vlakten van den Guadalquivir, en voornamentlijk de regter oever zijn geheel onder het water bedolven. Deze landstreek is thans een zee gelijk, die zich verder dan het gezigt reikt langs den oever van de rivier uitstrekt. De landlieden, wier huizen en velden overstroomd zijn komen in grooten getale naar deze stad, waar de regering hun van voedsel en andere levensbe hoeften voorziet. Yele wegen zijn onbruikbaar geworden. De spoorweg van Manzanarez naar Gordova is bij Santa Elena in de Siera Morena erg beschadigd. Deze over strooming zal onberekenbare verliezen te weeg brengen, en is de ergste, die sedert jaren heeft plaats gehad. Parijs, 7 Febr. Een boekenverzamelaar te Rijssel koclit eenige dagen geleden in een boekenstalletje, een boek dat ten minste een eeuw oud was. Te huis gekomen en zijn koopje naziende, scheen het als of er eenige bladen aan ontbraken. Bij een nader onderzoek zag hij echter, dat op drie plaatsen de bladen aan elkander geplakt waren, en dat in ieder aldus gevormde zak een banknoot van 100 francs was verborgen. De boeken verzamelaar stelde nu eenige nasporingen in het werk en vernam, dat het boek op het erfhuis van een onlangs overleden man was gekocht. De vinder stelde de bank noten onmiddellijk aan den zoon van den overledene, een timmerman ter hand, die in bekrompene omstandig heden verkeerde en om de begrafeniskosten van zijn vader te kunnen bestrijken een gedeelte van zijn inboedel verkocht had. Dat deze onverwachte erfenis welkom was, zal wel geen verzekering behoeven. Zwolle, 5 Febr. Heden heeft het provinciaal geregtshof in Overijssel, arrest gewezen tegen den jeugdigen J. H. Sleurink, die reeds verschillende malen met de justitie in aanraking geweest en in 1865 voor een jaar cellulaire gevangenisstraf veroordeeld is. Na het eindigen van die straf stond Sleurink zonder huis of have, zonder geld. Wat zoude hij doen? reeds vroeger uit de zeedienst weggejaagd, later gevonnisd, en een naam dragende, die hier en in den omtrek zeer ongunstig bekend is (een andere broeder zat ook reeds gevangen). Sleurink besloot zich aan een wanbedrijf schuldig te maken, waardoor hij weder in hechtenis kwam, en haalde daartoe op den 12drn November 1866 uit een aan den weg tusschen hier en Kampen gelegen weideland eene roodbonte koe, trok daarmede naar Kampen en posteerde zich voor de brug, waarvan het natuurlijk gevolg was dat de policie aldaar, hem aansprak en naar zijn voor nemen vraagde waarop hij het voren medegedeelde verhaalde, tengevolge waarvan liij in hechtenis genomen werd. Sleurink is heden veroordeeld tot gevangenzetting voor den tijd van zes achtereenvolgende jaren, en toonde met die veroordeeling zeer ingenomen te zijn. Arnlicin, 7 Febr. Heden is de veeziekte ander maal in de buitengemeente uitgebroken, nabij het erf de Plattenburg, niet ver van den Velper tol, waar zij zich in de vorige week voor het eerst vertoonde. Gisteren morgen spoelde een stuk van den dijk der staatswegen in het Velperbroek, dat thans geheel onder water staat, door den hevigen storm af, ten gevolge waarvan de dienst tusschen Arnhem en Zutphen eene kleine stremming moet ondervinden, die evenwel spoedig zal ophouden. De passagiers hebben slechts even den trein verlaten, om op korten afstand in een anderen gereed staande n trein te stappen. Hoog-Iieppul, 7 Febr. Gisteren morgen ver hief zich een storm uit het zuid-westen, waardoor in deze gemeente zeer aanzienlijke schade aan huizen, schuren en boomen veroorzaakt is. Te Doesborgh zonk een schip, geladen met 350 mudden aardappelen. Tegen den avond trok een vrij zwaar onweder over, vergezeld van hevige donderslagen en bliksemschichten. Den geheelen dag kwamen de postpaketten van Arnhem niet aan. Als eene groote zeldzaamheid kan gemeld worden dat heden alhier van een kersenboom eene rijpe kers is geplukt. Dinxpei'lo, 5 Febr. Jl. Zaturdag heeft zich bij den landbouwer Hengeveld op Wevershuis in de onmid dellijke nabijheid van het dorp, een geval van runderpest voorgedaan. Zondag is al het vee van genoemden land bouwer, bestaande uit 2 koeijen, 1 kalf en 2 schapen, in tegenwoordigheid van den rijles-veearts Reichman jr. uit Hengelo afgemaakt, het hooi en stroo verbrand en de plaats zelve door een wacht afgezet. Door de Pruis- sische regering is de gemeenschap met deze gemeente geheel verboden en de grenzen door een dubbel cordon militairen afgezet. Welk een ongerief zulks voor deze gemeente is, kan men ligtelijk beseffen, als men weet dat de meeste handel van hier op Pruissisch grondgebied wordt uitgeoefend en de grens door dit dorp loopt. Zevcnaar,8Febr. Nieuwe gevallen van veetyphus hebben zich hier ter plaatse niet meer voorgedaan. In de laatste dagen heeft men zich bezig gehouden met het ontruimen der stallen, enz. De politie wordt thans ondersteund door een 70 tal militairen, uit Zeeland over gekomen. Onder Oud-Zevenaar heeft de veeziekte zich op de stallen van Gepkens en Fontein vertoond. Van de Pruissiclie zijde wordt de grens streng bewaakt. De nachtpost van Arnhem op Emmerik wisselt zijne jjakket- ten bij Babberik, en wordt alzoo niet meer toegelaten. TTti'eclxt, 6 Febr. Hedeu ochtend woedde hier van ruim 6 ure tot bijna 8 ure een storm, die soms tot orkaan overging. De sterkste windstoot was ten 7 ure, 155 drukking op de vierk. el, volgens opgaaf van het observatorium. Diezelfde stoot was te Ylissingen ten 6 ure 130 F', zoodat de wind in een uur den afstand van Vlissingen tot bier aflegde. Een aantal dakpannen werd van de daken afgerukt. Van ongelukken hebben wij nog niet vernomen. Loiclcn, 9 Februarij. De stads gehoorzaal op de Breedestraat kon het aantal veehouders en grondbe zitters niet bevattendie gehoor gegeven hadden aan de oproeping van jhr. van den Bercli van Heemstede om te overleggen wat hun belang vordertbij de maatregelen, die genomen kunnen worden tot stuiting der veeziekte. Het ontwerp van een adres aan Z. M. den koning werd voorgelezendat de strekking had, om Z. M. te verzoeken geene maatregelen te nemen, die door de staatscommissie in haar rapport van 18 Jan. 11. worden voorgedragen hetzij van de meerder heid of van de minderheidmaar om meerdere vrij heid te vergunnengeen last tot afmaking te geven, kleine kordons zoo noodig af te sluiten, het gebruik van geslacht vleesch niet te verhinderen of te weren en overigens de ziekte haar loop te latengelijk bij het heerschen der longziekte. Niemand had daarop be denking; allen juichten den inhoud van het adres toe en verklaarden zich tot de teekening bereid. Zieirilcseee, 12 Febr. Bij koninklijk besluit van 31 Januarij 1867, Nommer 60, zijn op het verzoek van Jhr. J. L. de Jongewonende alhier, en drie anderen, goedgekeurd de statuten der voor minder dan 30 jaren aangegane Vereeniging tot bevordering van Christelijk schoolonderwijs alhier, onder de zinspreuk: „Laat de kmderkens tot mij komen" en is die vereeniging mits dien erkend als regtspersoon. Blijkens de statuten is zij gegrond op de onveran derlijke waarheden in Gods Woord vervat, zooals die tijdens de reformatie weer openbaar geworden en uit gedrukt ziju in de belijdenisschriften der Gereformeerde kerk. De minister van oorlog heeft voorloopig ter kenni8 van de belanghebbenden gebragt, dat waarschijnlijk in dit jaar geene jongelingen, als kadet bij de koninklijke militaire akademie, zullen worden toegelaten. De Staatscourant bevat eene oproepingvoor een opziener en twee onderopzieners bij den artillerie constructie-winkel te Soerabaija op zeer gunstige voor waarden. Timmerlieden en smids beneden de 36 jaar, hiertoe genegenmoeten zich aanmelden bij den di recteur der artillerie-magazijnen te Delft. Bij Zr. Ms. besluit van 24 Jan. jl.no. 37 is bepaald 1.° dat er veertig duizend geweren no. 1 getrokken tot achterlading zullen worden gewijzigd naar het stelsel Snider en de daartoe noodige maat regelen alsmede die tot het vervaardigen van de tot die wapenen behoorende patronen onverwijld zullen worden genomen2.° dat de gewijzigde geweren naar gelang zij in gereedheid komenbij het leger in ge bruik zullen worden gegeven. Niettegenstaande de aanzienlijke verhooging, die de begrooting voor oorlog reeds heeft ondergaan zal bij de tweede kamer nog een wetsontwerp worden ingediend om die begrooting nog met 2,180,000 te verhoogen. Die som zal aldus worden verdeeldvoor aankoop van geweren ƒ1,200,000; voor werken tot beveiliging van de hoofdstad des rijks 900,000en voor werken voor Naarden ƒ80,000. Door het stormachtige weder van den 6 dezer is eene loots, dienende voor werkplaats en tot berging van schoorsteenmantels, in de Adrianastra at onder Delfs- liaven, en toebehoorende aan den heer Michiels, totaal verbrijzeld, met al de daarin zijnde marmeren goederen. In den ochtend van den 6 dezer heeft omstreeks half zeven ure te IJsselmonde een geweldige rukwind of hoos gewoed, waardoor de korenmolen van den heer D. v. d. Blom aanzienlijke schade bekwam. De geheele kap, as en verdere aanhooriglieden werden van eene hoogte van 90 voet naar beneden geworpen, terwijl alles werd verbrijzeld; een stuk van een der roeden zit op den dijk 12 voet diep, in den harden grindweg en zal daaruit niet te krijgen zijn dan door uitgraving. De schade wordt begroot op p. m. op ruim ƒ3000. Door het Bureau Veritas is de volgende opgave gedaan van schipbreuken gedurende het jaar 1866: Het aantal verongelukte zeilschepen bedraagt 2581, dat der stoombooten 165. Daarbij komt het aantal bodems waarvan niets meer vernomen is en die dus denkelijk met man en muis vergaan zijn, bedragende 183 zeil- en 3 stoomschepen. Het totaal der verliezen beloopt dus 2932. De meeste rampen (2336) ziju veroorzaakt door stranding of abandonnement, 160 bodems werden afge keurd, 130 verongelukten wegens aanzeiling, 101 zijn verbrand, 15 in het ijs vergaan en 4 in de lucht gesprongen. De ongeregeldheden in Belgie schijnen van ern stiger aard te zijn dan men aanvankelijk vermoedde. Het is geenszins uit broodsgebrek dat de arbeiders tot opstand zijn gekomen en ook niet omdat men hun hooger loon weigerde. Evenzeer wordt tegengesproken dat de ongeregeldheden op aansporen van vreemdelingen zyn bedreven. Maar men vraagt wat dan oorzaak is dat bijna in alle mijnwerken in het zuiden gelijktijdig een opstand uitbreekt en welke beteekenis te hechten zij aan de oproerige plakkaten die in Namen en elders op de hoeken der straten worden aangeplakt. Den inhoud van die plakkaten deelen de Belgische bladen niet mede. Uit sommige toespelingen zou men kunnen opmaken dat de opstand, op weinige uren afstand van de Fransche grenzen, eene poging zou zijn om ook daar het volk in beweging te brengen en de ongeregeldheden te Marchienne alzoo slechts de lont in het kruid zou zijn, maar de eigenlijke mijn in Frankrijk zou wezen. De bijzonderheden omtrent de oproerige tooneelen zijn der vermelding niet waard. Men weigert te werken, belet anderen den arbeid voort te zetten, plundert korenmagazijnen en molens en vlugt als de militaire magt nadert, die dan de belhamels welke zij meester kan worden in hechtenis neemt. Gemengde bcrigten. Men begint zulke groote plannen te maken om Neder land in staat van verdediging te stellen, dat men bijna zeggen zou dat er een oorlog op handen is. Het moet zóó geregeld worden, dat, als alles verloren is, Amsterdam het laatste toevlugtsoord is voor de vlugtelingen. Ook Ellewoutsdijk en Neuzen zullen versterkt worden om meester van de Schelde te zijn, als er geplukhaard moet worden. Het zal nu uitkomen of er geregeerd kan worden met deze Tweede Kamer of niet: blijven de leden binnen de grenzen van stilzwijgen dan zullen zij gerust hunne dagen kunnen doorbrengen. De koningin van Engeland heeft in hare troonrede gezegd, dat de bitterste droppel in haren levens-beker verleden jaar is gevallen door de woelingen in Ierland, en het meusch geeft meer om één van hare paarden dan om duizend Ieren. In het Munstersche mag niemand uit Nederland komen, of hij moet eene ontsmetting onder gaan teneinde de veepest te weren. De gemeente ontvanger te Smilde, heeft magere burgers en vette kalvers; de man heeft twee kalvers gemest en verkocht j voor ƒ260, die opgepeuzeld zijn te Arasterdam, omdat j er geen trek in was te Smilde. Te Middelburg zal eene broodbakkerij worden opgerigt op groote schaal, om brood te leveren van zuivere tarwe naar evenredigheid der prijzen van het graan. Zonder merkbare prijs- verhooging van het graan, is het brood te Zierikzee weder opgeslagen, en is nu 3 cent duurder dan te Goes. Te 's Heerenhoek heeft er een groot wonder plaats gehad; de praatzuchtige drommedaris, namelijk, is hij een smid gekomen om gladgeslepen te worden, zeggende Ach! smid, was ik ontlast, Van achter van die kast, Want door praat-geduld, Krijg ik een groote bult; Dus, slijpt mij in 'tfatsoen, Ik zal het nooit meer doen. Een visch zwemt thans Schouwen en Duiveland rond en aast alléén op soliede boeren en burgers die plaats vervangers of nommerverwisselaars noodig hebben. Voorwaar eene eervolle betrekking. Te ltijsoord vliegen de Zeeuwsclie vlasvinken thans dag en nacht rond, om het nest van Jan, dat uitgeroeid moet worden, weg te slepen, en zullen zich zeiven daarmede zien te redden. Een boer onder Kwadendamme wordt aange raden, als hij in het zwaantje komt, met de dochter zoo gemeenzaam niet te zijn, want het kind is veel te braaf. In den West-Kraaijert moest een opper-knecht zoo vriendelijk niet zijn tegen Sientje; want: Dat de baas maar niet goedkeurd. Ligt dat er dan wat gebeurd. Willem te K. zegt: De Duivendijksche schrijver en zijn maat te zullen afwachten, maar dan moeten zij zoo spoedig niet vlugten, zoo als zij gedaan hebben voor zeker eerlijk meisje, welke die beide nachtwande laars heeft verjaagd met een bezem. Eere zij dan ook toegebragt aan die heldin. De grafmakers-baas te S. is eindelijk een groote veer uit zijn staart getrokken, nu hij voor geen pluimgraaf meer spelen mag, dat hem onverwachts is belet geworden. Ja: Het is met hem, zoo men meer ziet, Die soort van lui die deugen niet; Die spreken van een ander kwaad, En maken zich daardoor gehaat, En wordt, als het nog lang zoo gaat Nog baas van den gemeente-raad. Februarij ls^OT'. Van Zierikzee. Pond. 14'smorg. 8u. m Zondag 17 t> 10 30 Woensd. 20 's midd. 12 Vrijdag 22'smorg. 5 30 Zondag 24 5 30 x> Woensd. 27 7 Van Rotterdam. Vrijdag lo'smorg. 6u - Diugsd. 19 Houd. 21 Zaturd. 23 Dingsd. 26 Dor.d. 28 7 i 8 30 8 30 10 15 11 Burgerlijke Stand te Zierikzee. geboren: 2 Febr. Eene dochter van C. L. Hendrikse en A. C. de Brakke. 5 dito. Eene dochter van A. Schoenmaker en A. E. Huekeshoven. gehuwd: 6 Febr. J. de Vlieger jm. en J. van Neuren Wed. van J. Schikker. I. Hage Weduwnaar en J. Laban, Wed. van M. Hendrikse. overleden: 31 Jan. J. Haringx, oud 66 j.vrouw van A. Kenens. 1 Febr. A. W. Kloet, oud 8 m. d. JP. Morijn, oud 3 m. zoon. 5 dito. M. Hoogenboom oud 33 j. jm. 6135?* Advertentiën worden aangenomen tot Dingsdag en Vrijdag morgen 10 ure later komende blijven dezelve leggen tot een volgend nommer. Bevallen van een' Zoon, J. WAALE de Looze. Zierikzee, 10 Februarij 1867. Gevoelig voor de vele bewijzen van deelneming, bij liet overlijden mijner geliefde Moeder, Mejufvrouw JOHANNA ALIDA PIJL, Weduwe den Heer Teunis Mulder, betuig ik hiervoor, ook uit naam mijner Kin deren, mijnen opregten cianlc. Zierikzee, E. A. MULDER, 12 Februarij 1867. Wed. C. Mak.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1