No. 2588. 25sle Jaarg. Zaturdag 9 Feb 1867. N ieuwstij dingen 23ielg«, I ZIEB1KZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. I„ Noord-Amcrika bij J. QUINTÜS, te Grand flapids, Staat Michigan. Ab onnements-Pi'Ü s: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentië 11: 10 cent voor eiken regel. Zegclregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzonding der Advertontiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezoudenc Stukken, franco. Sa: Londen4 Feb. De runderpest is in het laatst der vorige week te Islington in de onmiddelijke na- biiheid der Londensche veemarkt, op nieuw uitgebar- sten en wel onder inlandsch vee. Men hoopt er de besmetting door afmaking te stuiten zonder de groote veemarkt der hoofdstad te belemmeren. In een artikel over den ongelukkigen toestand van de oostelijke wijken van Londen, worden de aldaar heerschende ellende en de daaruit reeds voortgesproten ongeregeldheden door de Times voornamelijk toegeschre ven aan den invloed, welken door de zoogenaamde ambachtsvereenigingen op de handwerkslieden wordt uitgeoefend. Zoo is onder anderen gebleken, dat de werklieden der scheepswerven, die de schepen op stapel zetten, weigeren te werken, niettegenstaande hun een loon van 6 sh. 6 d. (ƒ3.90) per dag is aangeboden en hunne patroons hadden verzekert, dat een door hen aangegaan contract opgeheven en het werk aan bui tenlanders overgelaten zou moeten worden, indien zij op hooger loon aandrongen. Die werklieden volharden echter in hunne weigering, op aansporing der ambachts vereenigingen, van wien zij dan ook ondersteuning genie ten. Het gevolg is evenwel, dat aan zekere werven aan de Theems 1400 a 1500 scheepstimmerlieden geen werk kun nen vinden, omdat de schepen niet op stapel gezet kunnen worden. Deze lieden ontvangen geene ondersteuniug, omdat zij niet in de termen vallen, om tot eene ambachts- vereeniging te behooren, en moeten derhalve van de openbare liefdadigheid leven. Strikt genomen, zegt de Times, hebben die vereenigingen regt om te handelen gelijk zij doen doch met de kamer van koophandel van Manchester vraagt dat blad, of het niet raadzaam zou zijn, dat de wetgevende magt naar middelen zocht om te beletten, dat een 10-tal of '20-tal leiders met goed gevolg aan zulk eene groote menigte werklieden (te Deptford alleen wordt hun aantal op 20,000 geschat) kunnen verbieden op eene eerlijke wijze hun brood te verdienen. Brussel 6 Feb. De Moniteur bevat een konink lijk decreet, waarbij voorloopig de kermissen en al de veemarkten worden geschorst; het is tevens verboden dat veebehoorende aan verschillende eigenaarszich bij elkander bevindt, onverschillig in welke openbare plaatsen of stallen. Een telegram van 5 February uit Marchienne du Pont berigt, dat een dertigtal personen in hechtenis zijn genomen en verder overal de rust is hersteld en de arbeid hervat. Een telegram uit Brussel van den 4den February behelst het volgende: De onlusten in Marcliienne-au-Pont, die men geëindigd waande, hebben thans een ernstiger karakter gekregen. De Etoile Beige maakt een telegram uit Marchienne-au- Pont van heden namiddag ten 4 uur bekend, waarin gemeld wordt dat de beweging zich vooral te Roux en te Junet openbaart. De troepen hebben zich dan ook voornamelijk naar die zijde gerigt. Te Hasselt, neemt de veepest hevig toe. De g*eheele stad is door militairen afgesloten, en bovendien in de stad zelve de straten en huizen waar zich de ziekte heeft vertoond. 700 stuks vee werden reeds afgemaakt, waaronder natuurlijk het grootste gedeelte gezond was. Uit Luik is een bataillon infanterie gezonden om een cordon om de stad te trekken. De uiterst krachtige maatregelen, door de Belgische overheden te Hasselt tot stuiting der veepest genomen, hebben aanvankelijk aan het doel beantwoord. Eerst scheen de besmetting aldaar op de talrijk bezette en nabij elkander gelegen stallen der jeneverstokerijen snel te zullen voortgaan, doch de jongste berigten melden dat er sedert den lsten dezer geen nieuw geval van runderpest was voorgekomen. Groningen2 Febr. Van alle kanten verneemt men den buitengewoon koogen stand van het water. Vele landerijen zijn ondergeloopen en in sloten en wate ringen staat op verscheiden plaatsen het water zoo hoog als men het in vele jaren niet gekend heeft. Uit Noordbroek wordt geschreven, dat de bewoners van het Siddebuurster-veen voor een deel reeds hunne woningen hebben moeten verlaten, omdat het water een en twee voethoog in de huizen staat. Al hunne landbouw- voortbrengselen worden geheel bedorven of zwaar be schadigd; aardappelen, koren, huisraad, ja alles ziet er bedroefd uit; en voor hen, die vee hebben, is het nog treuriger, daar de dieren halfbeens in het water staan en niet van huis kunnen gebragt worden. Van Noord- broek tot aan Siddeburen is het aan de westzijde al tv 'ater wat men ziet, en nog is het water wassend. In de Friesche Ct. van 31 Jan. komt voor eene advertentie van Arie van der Plas en andere veehouders in den omtrek van Leiden, waarbij de Friesche boeren worden aangespoord hunne nuchteren kalveren niet, gelijk thans met het meerendeel geschiedt, te slagten, maar ze in het belang van den Nederlandschen veestapel te laten leven en aan te fokken. Om zich een denkbeeld te maken van het verlies, dat door den nuchteren-kalver- moord aan de toekomst van het rundvee wordt toege- bragt, kan dienen, dat in de gemeente Hennaarderadeel een koopman in vellen woont, die jaarlijks voor ƒ40 a ƒ50,000 aan huiden van nuchteren kalveren opkoopt, waaruit afgeleid wordt (in aanmerking genomen dat bedoelde koopman wel de voornaamste, maar niet de eenige opkoop er dezer vellen in de provincie is, en den prijs per vel op ƒ1.50 schattende) dat in de provincie Friesland jaarlijks 30 a 40,000 nuchteren kalveren ge dood worden. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat Jhr. T. M. Lycklama a Nyenholt, van Beetsterzwaag (Fries land), den 5den December 11. te Bagdad is aangekomen om de ruinen van Babyion te bezoeken. Na door den Kaukasus te zijn gereisd, is hij over Tabris, Teheran Ispahan en Chiras geheel Perzie doorgetrokken, tot aan den Perzischen zeeboezem, van waar hij over den Schat- el-Arab en Tiger in Bagdad is aangekomen. De Perzische taal vloeijend sprekende, is de Heer Lycklama, slechts van Inlandsche bedienden vergezeld en zonder militair geleide van Teheran af geheel Perzie doorgetrokken, en heeft hij onder weg de ruinen van Pasargodac en Persepolis bezocht. Hy schijnt het voornemen te hebben, tegen het voorjaar naar Mossoul te reizen, om de ruinen van Ninivé te bezigtigen en verder een gedeelte van het door Europeanen bijna nog niet bereisde Curdistan te bezoeken. Ilertog-eïitooseli5 Feb. Het nog steeds wassende water wekt veel bezorgdheid voor overstroo ming. De dijken van den polder van der Engen dreigen over te loopen dientengevolge zijn de sluizen van dien polder en van dien van Empel getrokken ten einde het water zijnen vrijen loop te laten en om dijkbreuken te voorkomen. Het jaar 1861 ligt nog versch in het geheugen en het is daarom zeer ligt te begrijpen dat velenvooral te HedelDriel enz.waar zelfs de noodlantaarn aan den toren is gebragtmet angst en vrees den nacht te gemoet gaan. Haarlem, 4 Febr. Aan een dragonder van het garnizoen alhierals ordonnance en oppasser bij den kapt.-kwartiermeester dienst doende, werd gepasseerden Donderdag door laatstgenoemden een bedrag van ruim 8000 ter bezorging toevertrouwd; hij verdween echter daarmedemaar werd door de policie te Amsterdam opgespoord, aangehouden en vervolgens gisteren gevan kelijk hier binnengebragt. Men verneemt dienaangaande het volgendeDen laatsten van iedere maand wordt door den kapt.-kwartiermeester aan de verschillende burge meesters der gemeenten waar detachementen, deel uit makende van de bezetting alhier, wegens de veeziekte en bij de lijnen van afsluiting gedetacheerd zijn, het vereischte bedrag voor de uitbetaling der manschappen en alle verdere daarmede in verband staande benoodigd- heden voor eene volle maand bij voorbaat toegezonden dit was nu ook gepasseerden Donderdag het geval, toen den oppasser de verschillende paketten ter bezorging aan het postkantoor werden toevertrouwd, alsmede naar men zegt een aanmerkelijk bedrag voor de garnizoens bakkerij, enz. Men moet uit het gebeurde opmaken dat hij wist of vermoedde met de bezorging te zullen worden belast, naardien hij zich in tijds een burgerpak kleeding- stukken heeft besteld. Na hier ter stede nog een horologie gekocht te hebben, heeft hij zich per extra-rijtuig naar Amsterdam begeven. Daar men al ras kwam te weten welke burgerkleederen hij had aangetrokken en waarheen hij zich had begevenwerkten de onmiddelijk in het werk gestelde nasporingen de aanhouding van zijn persoon in de handwaarin de Amsterdamsche policiegelijk gemeld is t spoedig slaagde. Men zegt dat slechts een bedrag van ƒ160 van het kapitaal wordt geruist. Leiden, 2 Febr. Het water is overal sterk ge wassen. Rijnlands aanvankelyk door gunstigen wind verbeterde boezemstand is weder tot boven maalpeil geklommen en de polders verkeeren bijna in denzelfden staat als voor twee maanden. Onder Delfland vertoonen de polders ééne watervlakte. Terwijl geene geschikte gelegenheid werd verzuimd om water te loozen, belem merde het aanhoudend natte weder iedere poging om daarmede te winnen. Dc massa sneeuw heeft daartoe niet weinig bijgedragen. Ondanks dat voortdurende onheil hoopt men te Soetermeer, Hazerswoude en in andere gemeenten, nog op gewas van het telkens onder water staande koolzaad en wintergraan, tenzij er strenge vorst mogt ontstaan, waardoor alles zou verloren gaan. 4 Febr. By de departementen van justitie en oorlog is eene partiële herziening van het militair strafwetboek in bewerking, die even als een nieuw wets-ontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden nog in deze zitting zal worden ingediend. Ook aan eene politiewet wordt bij eerstgenoemd departement gearbeid, terwijl het voornemen bestaat om verbeteringen te bren gen in de wetgeving op het notariaat en de wijze van overdragt van onroerende goederenen daartoe eene staatscommissie in te stellen om de regering voor te lichten. Een nieuw wetboek van strafregt wordt ont worpen dat van strafvordering zal andermaal binnen kort met enkele wijzigingen aan de kamer voorgelegd worden. De tweede kamer is thans bijeengeroepen tot her vatting harer werkzaamheden tegen dingsdag 12 dezer. Blijkens de Staats-Courant werden aangetast door de veeziekte van 6 tot 12 Jan.: in Zuid-Holland 2541, in Noord-Holland 400, in Gelderland 57, in Utrecht 1394, totaal 4392. Van 13 tot 19 Jan.: in Zuid-Holland 2018, in Noord-Holland 480, in Gelderland 87, in Utrecht 1301, totaal 3886. Van 20 tot 26 Jan.in Zuid-Holland 1981, in Noord-Holland 288, in Gelderland 153, in Utrecht 826, in Noord-Brabant 3, totaal 3251 runderen. Als een bewijs hoe sterk er in Pruissen tegen den runder typhus gewaakt wordt, kan dienen, dat twee jongelieden van Lobith, die te Elten school gaan, dagelijks een uurtje voor hunne aankomst berookt worden, en dat, toen zij langs een zijpad in Elten wilden komen de Pruissische soldaten fiks op hen schotengelukkig zonder ze te raken. 3 Febr. Met schrik wordt alhier de tijding ontvangen, dat de veeziekte zich weder op ons eiland vertoond heeft, nadat wij ruim een jaar daarvan gelukkig waren bevrijd gebleven. Bij den heer L. Boo- german, onder Ooltgensplaat, zijn 7 runderen aangetast, welke, naar men verneemt, dadelijk zijn onteigend en afgemaakt zullen worden. Middelliarnis, 4- Febr. Daar de rampen van 1863 en 1865onze aanzienlijke visschersvloot in die dagen geleden, nog niet zijn uitgewischt, zoo heeft zich heden andermaal eene nieuwe ramp doen gevoe len. De vischsloep, genaamd „de Wisselvalligheidin eigendom toebehoorende aan den Heer P. L. Slisstuur man Abraham van Eekmet nog elf wakkere zeelieden, hebben in den laatsten sneeuwstorm, den 16 Jan. 11., op de Doggersbank in de Noordzee, allen hun graf in de golven gevonden. Acht weduwen en zeventien vaderlooze weezen zijn van hun middel van bestaan beroofden zien in alles een zeer droevige toekomst te gemoet. Daar hier zeker hulp tot leeniging dier ramp zal noodig zijn, zoo hopen wij ook op de hulp van edel moedige menschenvrienden zeker te kunnen rekenen. {Ingez.) Middelburg, 6 Feb. In de openbare zitting voor burgerlijke zaken vau het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft mr. Jan Gerard Hendrik Bartijn Ketjen gisteren de eeden afgelegd als substituut-officier van justitie bij de arrondissements-regtbank te Zierikzee. De gemeenteraad van Vlissingen heeft heden met 9 tegen 4 stemmen verworpen het in de vorige zitting door den heer Pot gedane en thans nader toegelichte voorstelstrekkende om onder alle vereischte waar borgen de bestaande verbodsbepalingen tegen den in-, uit- en doorvoer van vee op te heffen of te wyzigen. Ziex-llcxee, 5 Febr. Men meldt uit 's Gravenhage De begrooting van marine is verhoogd met ƒ3,690,000 voornamelijk voor het aanbouwen van meerdere monitors en ramschepen, waaromtrent de minister thans een vast plan aan de kamers heeft blootgelegd. Naar ik vernomen heb zal ook de begrooting van oorlog met het niet onaanzienlijke bedrag van ƒ370,000 verhoogd worden, voor Let veranderen van veertig duizend infanterie- geweren in achterlaadgeweren. Er is order gegeven dat deze verandering met den meesten spoed moest geschieden en daartoe is zelfs tijdelijk de zoogenaamde wapencursus opgeheven. De ministers, die zoo met meerdere mil- lioenen durven voor den dag komen, geven zeker bewijs van fermeteit en activiteit, maar men is hier zeer be nieuwd hoe de minister^van finantien, in zijn antwoord op de algemeene beschouwingen, de aequivalenten voor die aanzienlijker uitgaven zal aangeven; en hoe die nieuwe aanvragen te rijmen zijn met de donkere voor stellingen van den toestand onzer financiën. Als een pleister op de wond kan strekken, dat op de begrooting van justitie eene vermindering van ƒ2000 zal worden voorgedragen. De minister denkt dat het onderhoud der gevangenen over 1867 zooveel minder zal kosten in de hoop dat er wederom geene epidemische ziekte uit zal breken. Algemeen is men hier verwonderd, (en weet men er moeijelyk eene reden voor te vinden) dat het rapport aan Z. M. over de veepest het eerst is medegedeeld door het Dagblad, en tot nog toe niet in de Staats courant is opgenomen. Zieirilizee, 7 Febr. Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd een fraai Thee-Servies aan de Dorcas-Yereeniging te schenken, als prijs in de aan staande Verloting. Naar wij vernemen, zal op aanstaanden Donder dag, onder directie van de heeren Pieck en Ezerman alhier een Concert gegeven worden, ten voordeele der algemeene Armen dezer Stad. Wij vertrouwen dat eene ruime deelneming zal doen blijken van den kunstmin en de liefdadigheid onzer Stadgeuooten. Een wetsontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden zal door de regering weldra weder bij de wetgevende magt aanhangig gemaakt worden. Hoezeer de minister van binnenl. zaken van oordeel isdat de prijs hier te lande voor het overseinen en bezorgen van een telegram zeer laag mag genoemd worden, wanneer men dien vergelijkt met het port dat voor een brief wordt betaald, zal hij waarschijnlijk nog in den loop van dit jaar kunnen besluiten tot eene ver laging van het tarief der binnenl. telegrammen. De noodzakelijkheid om bij elke vermindering van prijs terstond in staat te zijn aan het toenemend verkeer de noodige verzendingsmiddelen aan te bieden en die be dachtzaamheid voorschrijft, heeft den minister tot hiertoe weerhouden tot die tariefsverlaging over te gaan. De tractementen der officieren van het leger zullen eerlang aan eene herziening worden onderworpen en in gepaste verhouding gebragtdie thans eenigermate is verstoord door de in vorige jaren plaats gehad heb bende uitsluitende verhooging van de tractementen der luitenants. Ter bevordering van de aanwerving van vrijwil ligers zullen de tegenwoordige cavalerie-regimenten den naam van huzaren-regimenten dragen. De voordat wapen aangenomen uniform staat met die naamsver andering in verband. Men schrijft uit Drenthe, dd. 2 February: In onze veenderijen en in die van een groot gedeelte van Overijssel ziet het er, ten gevolge van den hoogen waterstand, bedroevend uit. Op sommige plaatsen staan de turfhoopen voor een groot gedeelte onder water, terwijl door het smelten van de massa sneeuw, waar onder zij bedolven waren, het grootste gedeelte nat is geworden. Van daar dat drooge turf bijna niet te bekomen is, zelfs niet tegen den hoogen prijs dien men nu reeds moet besteden en die ongetwijfeld nog zal klimmen. De schippers, die bereids in het vorige jaar eene lading drooge turf hebben ingenomen en daarmede weldra van hier naar Holland zullen vertrekken, hebben alle kans op eene voordeelige reis. Voor de anderen ziet het er echter niet uitlokkend uit, nu hun bedrijf, ten gevolge van den hoogen waterstand, slechts laat kan worden hervat. Uit's Gravenhage wordt aan de Midd. Ct. gemeld, dat de aanbesteding van de groote sluis bij Vlissingen voor het kanaal door Walcheren, niet, zooals eerst het plan was, in den loop van deze maand zal plaats hebben. De besteding is vooreerst voor 2 a 3 maanden uitge steld, en wel ter wille van de geprojecteerde verandering van het kanaal waarbij het langs Vecre zal gelegd worden. Om van de wetgevende magt, die door aanname van de wet van 31 Dec. 1865 (Staatsblad no. 196), het tegenwoordig plan bekrachtigd heeft, voor deze veran dering de goedkeuring te verkrijgen, zal binnen kort een wetsontwerp worden ingediend. De eerste aanbesteding, die voor de werken op Wal cheren zal worden uitgeschrevenzal nu betrekking hebben op een gedeelte kaaimuur en aardewerken in en nabij Middelburg. Deze wordt over twee maanden te gemoet gezien. In het gehucht Striepe leeft een bemiddeld land bouwer, Mensink genaamd, die den ouderdom van 103 jaren heeft bereikt, goed eet, drinkt en rookt en zich in het genot van al zijne geestvermogens mag verheugen. Gemengde berigten. De sultan van Turkije zal zijne onderdanen de Grieken maar laten vermoorden, en de tentoonstelling te Parijs gaan bezoeken, met minstens zes zijner vrouwen, en aan de overige heeft hij beloofd veel moois te zullen mede brengen, als zij zoet zijn, en niet van den verboden boom plukken. Te Sir. wordt eene dochter van een hovenier verzocht, des avonds op straat zooveel praatjes niet te maken van anderen, anders zal zij niet verpast worden, en dat zoude zijn om dol te worden. Aldaar moest een stamhouder niet meer met zijn tweeën bij eene dame bezoeken afleggen, want dit zoude wel eens niet goed uit kunnen komen; want: Al is zij twee-en-veertig jaar, Zij maakt somtijds een groot misbaar, En om haar tot zijn vrouw kiezen Zou men de levensvreugd verliezen. Het ware huismiddeltje is nu uitgevonden om de veeziekte te werenen wel zóódat men geene zieke koeijen meer hebben zal, omdat er geene gezonde meer zullen overblijven. Dit middeltje bestaat doodeenvoudig, om al het vee, wanneer er op één stal maar ééne koe verdacht wordt ongesteld te zijn, haar af te maken met al de overige runderen, al waren het er honderd iu getal. Dit gedood vee moet dan van buiten en van binnen gesmeerd worden met koolteer en zoo in den grond worden gestopt; terwyl al het aanwezige hooi, stroo en mest, óók met koolteer moet worden begoten en verbrand, de stallen 5 palm omgegraven en met zwavel 30 dagen uitgebrand, eer er ander vee mag worden in gebragt. Geen beter middel is er dan ook uit te denken om de armoede te weren onder de mensclien, waar zoo lang naar gezocht is. Ten gevolge der heerschende veeziekte beginnen vele boeren in Gelderland hunne weilanden te bestemmen voor bouwland, omdat er geen rundvee genoeg is voor de uitgestrekte graslanden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1