.\o. 2587. 25slc Jaarg. Woensdag 6 Feb1867. Nieuwsti j d ingen. jpiritadklawfo. ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zich In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QÜINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonn ementis-PylJS: VOOR REIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden f 1,30, Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amcrika, franco New-York - 1,60. - 3,90. V ersehij ut: Op Woensdag cn Zaturdag. Advertentiën 10 cent voor eiken regel. Zegclregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zicrikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Parijs, 30 Jan. De termijn, voor den grooten prijs van 100 0*00 francs, der wereldtentoonstelling voor zulke uitvindingen uitgeloofd, die den toestand der arbeidende klassen zullen verbeteren en met 31 Dec. 186b zou afgeloopen zijn is nu tot 1 Maart verlengd. Dezer dagen werd hier een moord gepleegd, die door de omstandighedenwaaronder hij plaats vond afschuwelijk mag genoemd worden. De kunstslotenmaker Lemaire, had het voornemen opgevat, om, ofschoon hij reeds 69 jaren oud was, op nieuw met een jonge waschter, die in hetzelfde huis met hem woonde in het huwelijk te treden. De huwelijksdag werd vastgesteld. Dit_ voor nemen besloot de zoon van den heer Lemaire uitbeen vroeger huwelijk, door de vermoording der gezamentlijke, daarbij betrokken personen te verijdelen. Hij lokte eerst de moeder der bruid in de slotenmakerij, waar hij pogingen in het werk stelde om haar op te hangen. Deze vrouw bood echter zulk een krachtigen tegenstand dat de moordenaar zich eindelijk genoodzaakt zag een mes te gebruikenwaarmede hij haar verscheiden doodelijke wonden toebragt. Op het geschreeuw der ongelukkige schoten eenige personen toe, die den moordenaar grepen en naar de wacht bragten. Hij legde daar een volledige bekentenis af. ,/Het is maar jammer" zeide hij, dat mijn aanslag gedeeltelijk mislukt is, maar de oude verdedigde zich zoo nadrukkelijk, dat ik genoodzaakt was haar met mijn mes aan kant te maken. Had ik de oude gelukkig opgeknooptdan zou het mij niet veel moeite gekost hebben om ook de jonge en haar vriendin op te hangen. Ik zou dan de drie lijken naar den kelder hebben gebragt, en mij naar bed begeven, om hij het te huis komen van mijn vader geen argwaan te verwekken. Ik zou dezen des nachts vermoord, en mij van zijn kontant geld meester gemaakt hebben. Het geld zou ik op een pleizierige wijze naar de maan geholpen hebben, endan had ik er ook niets om gegeven, of de policie mij te pakken kreeg of niet." Gelukkig echter is dit ijzingwekkend plan van Lemaire junior door den onverwachten tegen stand van vrouw Bainville die wel is waar aan haar wonden is bezweken, voor het grootste gedeelte mislukt. Uit eene in het licht verschenen statistiek blijkt, dat de oorlog van 1688 eene uitgaaf heeft gevorderd van slechts 900,000 francs; de omwentelingsoorlogen hebben gekost 12 en het keizerrijk 29 milliards. Sedert is de oorlog aan geheel Europa op 50 milliards te staan gekomen. Elk schot uit een getrokken stuk geschut kost 25 francs; 300 stukken geschut, die, even als bij Duppel, elk 1000 schoten lossen, vorderen de kleine uitgaaf van 5,250,000 francs. Men behoeft geen verder bewijs voor de stelling, dat geld de zenuw van den oorlog is. Weeiien, 30 Jan. Dezer dagen vierde een arm man te "Weenen zekere Carl Loys, vroeger soldaat, en thans van een gering pensioen levende, zijn 105dcn ge boortedag. Hij is nog in het vol bezit zijner geestvermogens en weet veel belangrijks uit de door hem medegemaakte veldtogten tegen de Turken en Franschen te vertellen. De runderpest is, blijkens officiële opgaven, ein delijk uit Gallicie verdwenen. Gedurende de zes jaren dat zij aldaar heeft geheerscht, zijn er 935 steden en dorpen en 7677 afgezonderd liggende boerderijen, met eenen veestapel van te zamen 440,463 runderen, door de veeziekte bezocht, en 38,102 runderen door haar aangetast, waarvan 7936 herstelden, 26,276 stierven en 3890 afgemaakt werden. Het oudste bruidspaar te Praag en welligt in geheel Bohemen zal dit jaar in het huwelijk treden. De bruide gom telt 83 jaren en de bruid heeft onlangs haar 63sten verjaardag gevierd. Den 28sten January hebben te Turyn rustversto ringen plaats gehad, waartoe de nood, die tegenwoordig aldaar heersclit, de aanleiding heette te zijn, hoewel zij, die zich aan de rustverstoringen schuldig maakten, in plaats van het hun door de autoriteiten aangeboden werk op de werven en elders te aanvaarden, de werklieden, die zich rustig daarmede bezig hielden, wilden nopen den arbeid te staken. Eerst nadat een hoop volks de straten had doorgeloopen en eenige winkels, waarondei- meestal van bakkers, geplunderd had, werd de natio nale garde onder de wapens geroepen, die de orde onmiddellijk herstelde. Een veertigtal der belhamels zijn vervolgens gearresteerd. Uit het een half uur van Bolijn gelegen dorp Nuzim in Boheme wordt een afschuwelijke misdaad gemeld. De vrouw van een kramer bragt met behulp van haar dochter, haar echtgenoot verscheiden wonden toe. De inmiddels te huis gekomen zoonwierp op aanzetten van dit wijf, zijn vader van den zolder der schuur waarop deze wandaad werd verrigt naar heneden op de deel waarop dc ongelukkige den geest gaf. Er werd een geregtelijke lijkschouwing gehouden en een onderzoek tegen de onnatuurlijke misdadigers ingesteld. Als be weegreden tot dezen gruwelijken moord gaf het helsche wijf de doofheid van haar man op, die door zijn gebrek voor alles onbruikbaar was geworden. Terwijl de zoon luid weenend berouw over zijn daad scheen te gevoelen, bragten de moeder en dochter die afzonderlijk waren den nacht door met allerlei vuile liedjes te zingen. Brussel2 Feb. Wij ontvingen heden hier eene treurige tijdingmeldende dat in het arrondissement Charleroi ongereldheden hebben plaats gehad. Er is eene hotsing ontstaan tusschen de troepen en het volk, waarhij drie personen werden gedood. Tot nu toe ont breken nadere bijzonderheden; de verklaring voor het feit vindt men echter in de navolgende mededeelingen De chefs van een aantal groote ijzerwerken uit de omstreken van Charleroi bevonden zich in zeer kritieke omstandigheden en moesten kiezen om hunne fabrieken te sluiten of de loonen hunner arbeiders te verminde ren. Zij besloten om de arbeidsloonen met 10 pet. te verlagen en tengevolge daarvan staakte een deel der werklieden den arbeid. Doch hierbij bleef het niet; dezen morgen begaven de werklieden van de fabriek la Providence zich op weg om de vuren uit te dooven van een tal van hoog ovens, behoorende tot de fabrieken uit den omtrek. Om deze geweldadigheden te keer te gaan ontbood de autoriteit soldaten uit Namen en Bergen; terwijl er bij aankomst van laatstgenoemden eene botsing ontstond waarhij de troepen van hunne wapenen gebruik maak ten. De gouverneur van Henegouwen heeft zich in allerijl naar de plaats des onheils begeven. Gij kunt nagaan dat men in angstige spanning nadere bijzonder heden te gemoet ziet. De berigten uit Hasselt luiden evenmin zeer gerust stellend. Ten gevolge van de aldaar uitgebroken vee ziekte heeft men zich verpligt gezien om 800 stuks vee af te maken. Er zijn troepen ontboden uit het kamp van Beverlooom het cordon te bewaken. Men vreest dat de geheele veestapeldie op 5000 stuks vee wordt begrootzal moeten worden afgemaakt. Dezer dagen werd, door het eedsformulier, voor de correctionele regtbank te Brussel het volgende incident veroorzaakt. De regtbank behandelde eene zaak betref fende het toebrengen van slagen en kwetsuren, en de eerste getuige, de schrijnwerker Staatje, werd door den voorzitter uitgenoodigd den eed af te leggen in de bij de wet voorgeschreven bewoordingen: /,1k zweer, de gansche waarheid en niets dan de waarheid te zeggen, zoo waar lijk helpe mij God en Zijne HeiligenDe getuige verklaarde zich bereid het eerste gedeelte van het for mulier te zeggen, maar weigerde de acht laatste woorden er bij te voegen, daar hij niet „bij God en Zijne Hei ligen" kon zweren. Te vergeefs drong de voorzitter bij hem aan, en toen alle pogingen vruchteloos waren, stelde de voorzitter den getuige voor, dat deze, indien hij niet katholiek was, het formulier zou wijzigen overeenkomstig het formulier vastgesteld voor de belijders der protestant- sche en der Israëlitische leer. De getuige antwoordde „Ik ben Belgisch burger en eerlijk man, en dit is mijn eenige godsdienst. Ik weet wel, dat ik, door zoo te spreken en te handelen, mij niet bevoordeel, maar ik beroep mij slechts op de gewetensvrijheid, die hij de grondwet aan alle Belgen gewaarborgd is." De voorzitter gaf toen het woord aan het openbaar ministerie; doch de procureur des konings zeide dat hij geen aanleiding vond om een requisitoir tegen den getuige te nemen. De regtbank begaf zich in raadkamer en wees een uur later een vonnis, waarbij beslist wordt datde artt. 14 en 15 der grondwet, houdende waarborgen der gewetensvrij heid, afgeschaft hebben de vroegere wettelijke bepalingen en het besluit van den souvereinen vorst betreffende het kerkelijke eedsformulier; voorts dat, aangezien de ge tuige verklaard heeft geen godsdienst te belijden, hij zal toegelaten worden tot het afleggen van den eed in deze bewoordingen„Ik zweer de gansche waarheid en niets dan de waarheid te zeggen." En dit geschiedde. Leeuwarden, 31 Jan. In de maand Februarij 1865 werd ten huize van Jan Stolk, te Dinteloord terwijl deze met zijne vrouw naar de avondkerk was zijne alleen te huis gebleven nicht, een beeldschoon 21-jarig meisje, vermoord en aldaar een diefstal met braak gepleegd. Zekere Krijn van Baaien werd van die misdaad verdacht en in hechtenis genomen, doch na eene langdurige voorloopige gevangenhouding moest men die zaak opgeven, aangezien de verdenking niet kon worden gestaafd. Yan Baaien werd echter veroor deeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, wegens door hem gepleegde valschheid in geschrifteen bevindt zich tot het ondergaan dier straf hier in de gevangenis. Thans is echternaar ik van goed ingelichte zijde verneem onder de hier gevangen zittende personen de moorde naar ontdekt, namelijk Pieter den Boef, laatstelijk ver oordeeld tot 6 jaar tuchthuisstrafdie reeds vroeger in dit huis eene 5jarige tuchthuisstraf en in andere huizen circa 4 jaren gevangenisstraf onderging en den ouder dom van 30 jaren heeft bereikt. Men zegt dat hij vol ledig bekent den moord op het 21jarig meisje te Din teloord te hebben gepleegd. Den Boef is een zeer slecht sujet, die zelfs in de gevangenis zich voortdurend misdroeg en meermalen zijn voornemen te kennen gaf om enkele ambtenaren in de gevangenis te vermoorden. De bekentenis van den Boef zal natuurlijkerwijze een geregterlijk onderzoek ten gevolge hebbenzoodat daarvan later meer uitvoerig blijken zal. -A-Ssen, 29 Jan. Yele akkers met winter-rogge worden thans door de wilde ganzen, die in verbazende menigte aanwezig zijn, geheel afgeknaagd. In het be lang van den landbouw ware het te wenschen, dat daarop jagt mogt gemaakt worden. Zwolle, 29 Jan. Yoor het provinciaal geregtshof in Overijssel stonden heden teregt. 1°. A. C. Gilleman huisvrouw van J. Roijer, vroeger wonende te Ommen thans gedetineerd alhier. Die vrouw als naaister werk zaam zijnde, heeft zich aan onderscheidene diefstallen schuldig gemaakt, in loontrekkende dienst en een enkele bij nacht in een bewoond huis, ter zake waarvan het O. M. voor haar requireerde eene cellulaire gevange nisstraf voor den tijd van 12 maanden. 2°. J. H. Sleurink vroeger matroos, later van tijd tot tijd gedetineerd, een snaak die al jong met de justitie in aanraking kwam en wel een onverbeterlijke deugniet schijnt te zijn, ditmaal stond hij teregt wegens diefstal van vee, uit eene weide onder de gemeente IJsselmuiden, waarop hij door de justitie te Kampen betrapt werd, voor hem requireerde het O. M. eene gevangenisstraf van 5 jaren. Als verdediger was hem toegevoegd Mr. E. G. van Sen- den, die weinig ter verontschuldiging van zijnen cliënt heeft kunnen zeggen. Het Hof zal den 5 Februarij a. s. in beide zaken arrest wijzen en wij onze lezers een gemotiveerd verslag daarvan geven. Delft 1 Febr. De ramp, die bij voortduring den Hollandschen veestapel blijft treffen, is niet zonder invloed op den huurprjjs der landerijen. Bij eene publieke ver huring van weiland, gisteren gehouden, kon men niet meer bedingen dan ƒ50 per morgen, dat is ƒ30 minder dan vroeger, waarbij komt, dat alle lasten door den verhuurder worden gedragen. Het hooge water in eene menigte polders oefent een nadeeligen invloed op de schapen uit. Yele worden ziek, en de sterfte is hier en daar aanmerkelijk. Werkendam, 4 Febr. In het naburig Sleeuwijk is de veeziekte uitgebroken op de stallen van den heer Yersclioor. Onmiddelijk is men overgegaan om het overige vee, zijnde 19 stuks, aldaar aanwezig, af te maken. Briiinisse2 Feb. Bij het openen der stembus bleek dat voor één lid van den raad alhier 64 stem men zijn uitgebragt, waarvan op Machiel Krijger 27, M. C. van de Stolpe 14, C. M. Voorbeijtel 11 J. van den Berg 6, A. van den Berg 3, J. Schilperoort 2 en H. J. P. Beaufort 1 stem; derhalve herstemming tus schen M. Krijger en M. C. van de Stolj)e. Zierikzeo, 2 Febr. De memorie van beantwoor ding op het hoofdstuk Marine is thans ingekomen. De minister legt de behoeften bloot in tijd van vrede en in tijd van oorlog. Het hoofddoel zijns stelsels is: ver dediging van kusten, zeegaten en koloniën. Het denk beeld eener actieve zeemagt is niet opgegeven. Met het oog op de tijdsomstandigheden en den toestand dei- marine, is het cijfer van het hoofdstuk verhoogd met ƒ3,450,000 en alzoo gebragt op ƒ14,895,743. De minister blijft het gevoelen toegedaan tot opheffing der werf van aanbouw te VJissingen. Zlerüflkasoe, 4 Febr. Volgens bekendmaking van den Inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland is er bij de normaallessen te Middelburg eene plaats als kweekeling opengevallen, waaraan eene rijkstoelage van ƒ250 voor kost en inwoning is verbonden. Hiervoor kunnen alleen in aanmerking komen jonge lieden, buiten Middelburg woonachtig, die hun 14e jaar hebben bereikt, en hun 18e nog niet zijn ingetreden, die tevens het vaste voornemen hebben om den onderwijzers-stand in te treden, en die reeds voldoende kennis van de hoofd vakken van het lager onderwijs hebben verkregen, om met vrucht van de normaallessen te kunnen gebruik maken. Zij, die naar de gemelde toelage wenschen mede te dingen, en aan het daarvoor te houden vergelijkend examen deel te nemen, zullen zich vóór of uiterlijk op den 18de0 dezer, in persoon of met vrachtvrije brieven, behooren aan te melden bij den Schoolopziener van hun district, onder overlegging van hunne geboorte-acte, van een attest van goede gezondheid, afgegeven door een geneeskundige in hunne woonplaats, en van één of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag. De plaats, waar, en de dag, waarop, het vergelijkend examen zal worden gehouden, zullen hun later worden opgegeven. In het algemeen overzigt van het Nieuw Bat. Hand. van 29 Dec. leest men het volgende De heer mr. P. Mij er is den 26 dezer per Ard- joeno alhier aangekomenden 27 gedebarkeerd en heeft gisteren het bestuur over Ned. Indie aanvaard. Door den zwaren storm die 11. donderdag nacht heeft gewoedzijn te Tilburg en omstreken een 5- of 6tal woningen gedeeltelijk ingestort. Den 21 sten Augustus dezes jaars zal aan den sterren hemel een verschijnsel plaatshebben, datzich niet dik wjj la voordoet. Al de satellieten of manen van de planeet Jupiter zullen door het ligchaam zelf dier groote planeet worden verduisterd. Sedert twee eeuwen, dat die satel lieten werden ontdekt, is datzelfde verschijnsel nog maar eenmaal voorgekomen. Men schrijft uit 'sHage: „Het is schier onnoodig op het groote gewigt te wijzen van de nota, die thans in de officieuse Patrie van Parijs, betreffende de Schel de- aangelegenheid is verschenen. Behalve dat daardoor volkomen wordt bevestigd, wat dezer dagen reeds uit Parijs werd gemeld, namelijk dat de Fransche regering eerst nu begrepen had dat Belgie aan de commissie van ingenieurs een ander karakter trachtte te geven, dat aanvankelijk door het Belgische gouvernement werd voorgewendten einde zijn voorstel des te gereeder ingang te doen vindenblijkt uit die mededeeling te gelijker tijd dat Frankrijk en Engeland er in geslaagd zijn, Pruissen tot het terugbrengen van het onderzoek der internationale commissie tot eene eenvoudige raad pleging van deskundigen zonder eenig officieel karakter, terug te brengen. En werkelijk blijkt dat tevens uit de verklaringen die thans door de drie mogendheden hier ter stede zijn afgelegd, hoewel zij trouwens reeds hare voorloopige toetreding tot het Belgische plan met de meest welwillende reserves voor het Nederlandsche gouvernement lieten vergezeld gaan. Uit de nota van de Patrie volgt bovendien dat, aangezien ieder der in genieurs een afzonderlijk onderzoek zal instellen, er ook moeijelijk nog sprake kan wezen van de bijeenkomst der heeren Gosselin, Hartley en Leutze, welke, zooals de Belgische regeringsbladen hadden gezegd, nog voor het einde der maand Jan. te Brussel zouden vergaderen. De verklaring van het Fransche regeringsblad verdient nog meer de aandacht, als men op het te gelijker tijd in de Kölnische Zeitung verschenen hoofdartikel over de Schelde-quaestie let en dat ditmaal, (de onjuiste bewe ring daargelaten, dat het kanaal door Zuid-Beveland als equivalent voor de Wester-Schelde strekt en Neder land nog een tweede kanaal als equivalent voor de afgedamde Ooster-Schelde zou moeten aanleggen)vrij welwillend voor Nederland luidt. Die welwillendheid gaat zoover, dat het Keulsche blad, wel wetende, gelijk dat den 30 Jan. in zijne eigene kolommen was te lezen, dat Belgie nu weder doet verkondigen dat het zich niet bij voorbaat aan de beslissing der vreemde experten onderwerpt, de billijkheid van Belgie's besluit om zicli wel daarnaar te gedragen doet uitkomen. Inderdaad had men eene zoodanige verklaring van het kabinet van Brussel mogen verwachten nadat het zelf en zonder Nederlands toetreding de tusschenkomst der vreemde mogendheden heeft ingeroepen. Wat beteekent anders de hulp der vreemde experten? Doch heden is die hulp zoo zu Wasser geworden, dat die ons nog minder dan vroeger kan schelen. De vraag blijft echter thans over of de Nederlandsche regering nu de mogendheden Belgie's plan binnen zoo inoffen- sieve grenzen hebben teruggebragt, zich niet bereid kan verklaren om aan die deskundigendes verlangdalle noodige inlichtingen te geven. Nu Belgie's plan is ge wijzigd, zou Nederland eveneens op zijn vroeger voorne men zonder gevaar kunnen terugkomen om geheel vreemd aan het onderzoek te blijven. Ik laat het aan de redactie der Arnhemsche Courant over de vraag te heslissen en te onderzoekenin hoever de Keulsche Courant regt heeft te beweren dat wij het aan den Chineschen muur hebben te wijten, die ons omringt, indien men onze aangelegenheden in den vreemde naauwelijks kent. Maa ik moet in verzet komen als het blad er op laat volge dat wij het ook daaraan hebben toe te schrijvend; de Schelde-quaestie in het buitenland met minder syn pathie voor Nederland dan voor Belgie is besprokei Ik heb mij de moeite gegeven na te gaan, welke blade voor ieder der beide partijen het zwaard hebben opgeva Ik laat natuurlijk de Nederlandsche en Belgische blader even als de Keulsche Courant buiten berekening, di« dan eens zwart dan eens wit zegt, al naar gelang var de oogenblikkelijke inspiratie van de redactie. Buiten die organen vind ik voor Nederland: De Patrie de Pays en de Etendard van Parijs, het Frankfurter Journalde Allgemeine Zeutung van Augsburg, de Èurope van Frankfort, de National-Zeitung van Berlijn. Daaren tegen werden de Belgische stellingen slechts in één bui- tenlandsch blad, namelijk in V Avenir National van Parijs bepleit." ArnhCt.) Gronieiig-de berig-ten. Groote mannen worden somwijlen na hunnen dood nog eer bewezen, hoewel zy in hun leven werden mis kend. Zoo gaat het ook met Bilderdijk. Nu hij niet-s meer noodig heeft, zal er een steen in den gevel gezet worden in het huis dat liij te 's Gravenhage bewoonde in 1795, en waaruit hij gejaagd en gebannen werd, omdat hij prinsgezind was. In Hannover, waar hij zich heen begaf, had hij een armoedig leven, e« zeide: „Gelijk een zeemeeuw aan het strand, Zoo zweef ik zonder brood en zonder vaderland." Toen hij na de herstelling van het huis van Oranje

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1