No. 2585. 25s,e Jaarg. Woensdag 50 Januarij 1867. C. M. VOORBEIJTEL, Arbeiderswoningen. Nieuwstij d ingen 8 IP ui ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men tll)o 1111 eert zicli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. A. 1> o 11 it e ui e ïi t -131" ij VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf U^O. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentie n: 10 cent voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentien kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Iugczondcne Stukken, franco. Bij de aanstaande verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad van Bruinisse op Vrijdag den 1 Februarij a.s. wordt den Kiezers aanbevolen hunne stemmen uit te brengen op den lieer Burgemeester aldaar als zijnde een man, volkomen bekend met de bc- hoeften der gemeente en tevens "de geschiktheid bezittende de belangen der ingezetenen met kracht voor te staan en te bevorderen. Wij vertrouwen dan ook dat de Kiezers zich niet door partijzucht zullen laten leiden, maar aan de slembus zullen bewijzen dat zij hunne belangen beseffen en behartigen. De Redactie. In de Sociëteit St.-Sebastiaan is Vrijdag II. de tweede meeting gebonden ter bespreking van de zaak der arbeiderswoningen. De voorloopige Commissie deelde aan de aan wezigen mede, dat na gehouden onderzoek en ten gevolge van verschillende overwegingen het plan tot stichting van arbeiderswoningen haars inziens de meeste kans tot slagen had en het best uitvoer baar zou wezen wanneer zich eene Vereeniging constitueerde, die aan één der ambachtslieden tegen lage rente geld voorschoot ten einde deze zoo danige huisjes voor eigene rekening zou kunnen bouwen. Bedoelde Vereeniging zou een gedeelte van het benoodigde kapitaal tegen die lage rente ver schaffen en daarvoor het regt van toezigt op huur prijs en onderhoud verkrijgen. Verschillende heeren konden zich met dit voor stel niet vereenigen, wijl naar hun inzien het phi- lanthropisch doel zoodoende op den achtergrond ge raakte. Kwam er eene Vereeniging tot stand, dan moest deze geheel voor eigen risico en rekening bouwen. Tegen dit gevoelen bragt de Commissie hare bedenkingen in, waaruit levendige debatten ontstonden. Ten slotte werd de Commissie uitgenoodigd de beide voorstellen tot verwezenlijking van liet voor gestelde plan, de stichting van arbeiderswoningen, nader te onderzoeken in vereeniging met vier andere heeren, die de Commissie zich zou toevoegen, ten einde de aldus zamengestelde Commissie in eene volgende vergadering rapport zou kunnen uitbrengen en bepaalde voorstellen van uitvoering overleggen zou. De Commissie nam deze opdragt aan. „Luchtspoorweg te New-York". De luclitspoorweg ,1 die te New-York zal aangelegd worden, zal op gesmeed j ijzeren zuilen van een voet middellijn en veertien voet 1 hoogte rusten. De straten zullen met prachtige bruggen j overspannen zijn. De beweegkracht zal door stoom- J werktuigen van 30 paardenkracht aangebragt worden, I in gewelven onder de straten op een halven mijl af- stands van elkander geplaatst. Zij zullen een keten zonder einde, uit ijzerdraad gevlochten, in beweging J brengen, die over schijven loopende zich een kwart mijl 1 van de machine uitstrekten door een ijzeren koker H onder het plaveisel doorloopende, terugkeert. De wagens zullen van een bijzonderen vorm zijn, die elk oogenblik door den conducteur door middel van een hefboom ij kunnen stilgehouden worden. De stations zullen op d gelijke afstanden van elkander geplaatst worden, en de s wachtkamers op de tweede verdieping van de aangren- zende gebouwen zijn. De spoorwegpassagiers klimmen 9 langs trappen op en af. Men zegt dat de burgemeester il van New-York bezwaren tegen de uitvoering van dat 9 werk heeft en zijn toestemming tot nog toe niet heeft verleend. Op de Amerikaansche spoorwegen zijn thans rijtui- 9 gen in gebruik, welke aan reizigers, die eene verre reis 9 moeten doen, een onberekenbaar gemak aanbieden. Men heeft namelijk bij iederen trein wagens, waarin op zeer gemakkelijke wijze en tegen eene geringe vergoeding 9 voor ieder, die het verlangt, des nachts een bed wordt gereed gemaakt. Twee ijzeren 'bouten verbinden de eene zitbank met 9 de andere en hierop wordt een houten raam bevestigd j een goede en gemakkelijke matras, een kussen en verdere toebehooren voltooijen de rustplaats. Voor iedere slaap plaats wordt een gordijn gehangen, zoodat elk reiziger afgezonderd is, terwijl voor de dames een afgeschoten gedeelte van den wagen bestemd is. Des morgens wordt no<* waschwater verstrekt, terwijl ook de kleederen der reizigers schoongemaakt en schoenen gepoest worden. Men heeft de bediening der reizigers aan negers toever trouwd, die eene bijzondere vlugheid verkregen hebben in het gereedmaken en wegbergen dezer slaapplaatsen. In vier a vijf minuten is de gelieele bedtoestel verdwenen of gereed gemaakt. De Amerikaansche dagbladen, opgaven van de op brengst der oliewellen mededeelende, geven de hoop te kennen dat de wetenschap spoedig iets moge doen om de petroleum ook voor andere doeleinden dan de ver lichting te doen dienen. De productie van die aardolie is in het afgeloopen jaar de vraag zooveel te boven ge gaan, dat het op de onderscheidene markten der wereld voorhanden overschot, waarmede het loopende jaar begon, wordt begroot op 733,000 vaten gezuiverde petroleum, welke, gelijk de bedoelde dagbladen zeggen, verbruikt zullen moeten zijn alvorens de productie van 1867 aan de markt kan worden gebragt. In de lucifers-fabriekte Frankfort (Staat New-York in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika) worden jaarlijks verbruikt niet minder dan 700,000 voet dennen hout (voor de lucifers zeiven), 400,000 voet lindehout (voor de pakkisten) 400 vaten zwavel en 9600 pond (4349 Nederl. pond) phosphorus. De machines zijn dag en nacht in werking, en het aantal arbeiders is 300. Voor de doosjes, waarin de lucifers worden afgeleverd, is dagelijks noodigvoor de kleine 226 Nederl. pond. papier; voor de groote 676 Nederl. pond bordpapier; voor het plakken 30 Nederl. pond. meel; en het zegel, dat de regering op de doosjes eischt, veroorzaakt een uitgave van 1440 dollars daags. Men heeft berekend, dat het levensonderhoud van ieder man, vrouw en kind te New-York, in den tegen- woordigen tijd op 37 cents (92% cents Nederlandsch) per hoofd te staan komt, en wel naar de volgende ver deeling: Yleesch 16 cents (40 c. N.); visch, 2 cents (5 c. N.); eijeren en gevogelte, 2% c. (6% c. N.); groenten 3 c. (7% c. N.); vruchten 1% c. (3,J/4c. N.); brood 7 cents (17% c. N.)thee, koffij en suiker, 5 c. (12% c. N.). De gelieele som, die dagelijks door de stad voor eetwaren betaald wordt bedraagt 370,000 dollars (925,000 gulden). ©w Londen23 Jan. Ten gevolge van de gestremde scheepvaart op de Theems (die intusschen weldra hersteld zal zijn, nu dooiweder is ingetreden) waren gisteren eene massa arbeiders broodeloos, zoodat liefdadige instellingen en politie-bureaux door hongerigen als het ware belegerd werden. In de parken waar het ijs op vele plaatsen eene dikte heeft van 4% duim., wemelde het van schaat senrijders die zich zelfs des avonds bij fakkellicht aan hunne geliefkoosde, maar gevaarlijke uitspanning overgaven; ook de sullebanen waren druk bezocht; men schat het aantal aanwezigen op p. m. 40,000. In het dorp Coxhoe (graafschap Durham), hebben zich 11. Zaturdag gevallen van cholera geopenbaardvan 23 aangetasten zijn reeds eenigen bezwekenslecht drink water wordt als eene der voornaamste oorzaken van het uitbarsten der ziekte aangemerkt. De prachtige kerk van St. John Baptist te Croydon, een der schoonste meesterstukken van kerkelijke bouw kunde in Surrey is 11. Zaturdag een prooi der vlammen geworden. De brand is naar men vermoedt ontstaan door het te fel stoken van een der verwarmingstoestellen. Toen de gemeente spuit ter plaatse des onheils aankwam kon zij geen water geven uithoofde de machinerie be- vrozen was. Gedurende den brand waaide een hevige storm, en heeft men aan de omstandigheid dat in de nabijheid gelegen gebouwen met een dikke laag sneeuw bedekt waren, te danken, dat zij bp den geweldigen brand, die niets anders dan de verkalkte muren van de kerk overliet, gespaard zijn gebleven. Zekere heer Hall uit Noord-Amerika heeft bij een onlangs plaats gehad hebbende Noordpool vaart een gouden horologie en verscheiden zilveren lepels, die aan de bemanning der Franklijnsche schepen „Cerberus" en „Terror" toebehoord hebben bij de Eskimos opgekocht. Hij deelt tegelijkertijd mede, dat eenige lieden der be manning in de Committee-baai door de inboorlingen onder een boot in de sneeuw begraven zijn. De heer Hall wilde zich van deze omstandigheden overtuigen, doch werd daarin door de Eskimos verhinderd. Het plotseling ingevallen dooiweder, vergezeld van regen, heeft de straten zoodanig met ij zei overtrokken, dat het voor mensch en beest bijna niet doenlijk is zich op de beenen te houden; in een enkel hospitaal zijn dan ook reeds meer dan 40 personen gebragt, die arm- of heenbreuk of andere kwetsuren hadden bekomen; bij Blackfiarsburg zag men op één oogenblik van den dag een 20-tal paarden te gelijk op straat liggen. Op de rivier heeft de ijsgang veel schade aangerigt. Dezer dagen overleed een vrouw in het werkhuis te Dublin in den buitengewoon hoogen ouderdom van 104 jaren. Zij was sedert 1824 in dat gesticht verpleegd geworden. Aangaande den brand op de Mississippi-stoomboot Fasbione waarbij meer dan 300 personen zijn omgekomen, verneemt men nader dat het vaartuig op zeveu mijlen afstands van Baton-Rouge vlam vatte, vermoedelijk door vonken uit den schoorsteen. Het vuur breidejp zich zoo snel uit, dat er aan geen blusschen te denken was, in zonderheid toen de groote lading katoen2700 balen werd aangetast. Ongeveer 100 kajuit- en 300 dekpas sagiers, de laatsten bijna allen negers, waren er aanboord. Velen wierpen zich in den stroom; de overigen liepen van de eene naar de andere zijde, totdat ook zij meeren- deels in bet water werden gedrongen. De kapitein redde verscheidene vrouwen, die hij in eene boot aan land bragt; de stuurman bereikte zwemmende den oever. Eene moeder wierp hare drie kinderen in den vloed en sprong hen toen na; zij zelve en een harer kinderen werden gered de beide anderen zag zij voor hare oogen verdrinken. Er moeten omstreeks 80 menschen gered zijn. Het schip dreef op eene zandbank en verbrandde bijna geheel. Weenen, 22 Jan. Anton Pust, die gelijk gemeld is, uit gebrek aan bewijs in vrijheid is gesteld, verlangt zijne volkomen vrijspraak en zal van kapitein Palmer schadeloosstelling eischen voor zijne beleedigde eer en voor het ondervonden tijdverlies. Het schijnt dat de dezer dagen hier ontvangen authentieke getuigenissen omtrent kapitein Palmer niet gunstig luiden en dat dit aanleiding heeft gegeven om van de verdere instructie van de zaak van Pust af te zien. Berlijn24 Jan. De militaire ligting in Sleeswijk- Holstein is op verblijdende wijze afgeloopen; zij heeft met dezelfde rust en orde plaats gehad als in de oude provinciën. Aanmeldingen voor de vrijwillige dienst zijn reeds ontvangen tot een getal van 1500, waarvan 1000 zijn aangenomen; het is een verblijdend kenteeken dat rijke boerenzonen vrijwillig bij de cavallerie dienst nemen met den uitdrukkelijken wensch om ingedeeld te worden bij een regement dat buiten de hertogdommen in be zetting ligt. Frankfort 23 Jan. Uit Regensburg wordt ge meld, dat op den hertog van Wurtemberg, die in den omtrek dier stad uitgestrekte jagtvelden bezitdezer dagen door wilddieven werd geschoten. Gelukkig was de hertog dik gekleed, zoodat het schroot hem slechts weinig letsel heeft gedaan. Enkele hagelkorrels kunnen zonder veel pijn worden uitgesneden. Brussel, 26 Jan. De Indépendance Beige deelt heden het volgende mede. De commissie van ingenieurs, benoemd door Pruissen, Frankrijk en Engeland, zal in de volgende week het haar opgedragen onderzoek der Schelde-kwestie aanvangen. Bedoeld onderzoek zal door de Nederlandsche regering in geenerlei opzigt worden bemoeijelijkt. Gi'oningfoii23 Jan. Als eene merkwaardige bij zonderheid dient gemeld te worden, dat, in de nabijheid dezer stad, op een stuk land buiten de Steentilpoort, onder de sneeuw is gevonden een sedert 3 dagen vermist wordend schaap, hetwelk onder de sneeuw drie levende lammeren ter wereld had gebragt. Kraamvrouw en zui gelingen werdennaar omstandighedenredelijk wel bevonden. Leeuwarden, 23 Jan. Eenige dagen geleden is alhier de vrouw van W. Metskes, goudsmidsknecht, van 3 meisjes bevallen, die allen welgeschapen zijn en heden nog in goeden welstand verkeerden. Het echtpaar is in Nov. 1865 gehuwd. Zekere veldwachter eener Friesche gemeente, wiens lust het is te verbaliseren, had zijne buren voor en na bekeurd over het behoorlijk deponeren van asch ter plaatse waar zulks bij gladheid te doen gebruikelijk is. De buurvrouwen, die geloofden dat daar wij allen dage lijks in vele opzigten struikelen, de veldwachter en zijne vrouw ook wel eens zouden mistasten in hetgeen voor wet en regt bestaanbaar is, letten met argus-oogen op het doen en laten dezer^chteliedcn en vonden ze beiden schuldig aan aschpot-oelicten, waarom van deze ver grijpen proces-verbaal werd opgemaakt en klagte inge leverd bij den kantonregter. Deze veroordeelde beiden tot geldboete of gevangenis. De vrouw verkoos de boete te betalen, doch de man begaf zich naar de kantonnale gevangenis aldaar, ten einde twee dagen te zitten. Doch na een uur gezeten te hebben, zag men hem weer op straat, hetzij de grendels van de gevangenis niet sloten, hetzij de behulpzame hand tot zyne ontvlugting was geboden. De commissaris van politie evenwel liet den veldwachter weêr oppakken en vastzetten. Meppel25 Jan. Te Lhee gemeente Dwingelo, heeft een löjarig dienstmeisje met name II. L.door middel van lucifers beproefd de boerderij van haren meester in brand te steken, welke brand echter gelukkig nog bij tijds is gebluscht. Bii het geregtelijk verhoor heeft zij dadelijk de misdaad bekend en is gevankelijk naar Assen opgezonden. Apeldoorn25 Jan. Men meldt, dat Z. M. de Koning aan Albart Huisman en Bart Kluin, van Vaassen door liet prov. geregtshof te Arnhem onlangs ter dood veroordeeld, gratie van de doodstraf heeft geschonken en die veranderd in 15jarige gevangenisstraf. Hoog-Keppel, 24 Jan. De veepest breidt zich in onze omstreken op eene onrustbarende wijze uit. In het naburige Wehl zijn gisteren een twintigtal verdachte runderen afgemaakt, en naar men verneemt, zijn er te Zevenaar reeds 80 stuks onteigend. Met het oog op die uitbreiding heeft de gemeenteraad van Hummelo en Keppel gisteren een besluit genomen, waarbij alle in- en doorvoer van runderen, schapen, geiten, bokken en var kens, benevens versch vleesch, huiden enz.verboden wordt. Verder is bepaald, dat alle honden zullen moeten vast liggen. 's IIoir4x>g-oii?>osoH, 24 Jan. In de zaak van de kadetten der Militaire Akademie te Breda, die zich alhier in cellulair voorarrest bevinden, is na dat arrest door den audituermilitair en commissarissen nog eene instructie gehouden, waarbij te Breda aan de akademie weder 33 kadetten zijn verhoord. De instructie in deze zoo veel gerucht makende zaak schijnt alsnu eindelijk te zijn afgeloopen, zoodat men verwacht, dat de gedeti neerde kadetten eerstdaags voor den krijgsraad zullen teregt staan. Mlcï<lolt>ux*g', 25 Jan. Volgens het Sluisch Week blad is ook in Aardenburg en omstreken een aan ge deputeerde staten gericht adres in omloop, waarbij ver zocht wordt de stoomboot „de Zeeland" geheel buiten dienst te stellen. Het is te hopen dat de adressanten in hun ons onbekend adres er niet alleen op aandringen, dat de stoomboot „de Zeeland" worde verwijderd, zonder tevens te vragen dat zij door een andere vervangen zal worden. Anders, vreezen wij, zal het met de communicatie niet beter worden, en zal men vermoedelijk nog zeer dikwijls herhalingen kunnen lezen van berigten, gelijk er een in hetzelfde nommer van het Sluisch Weekblad voorkomt, en waarin gezegd wordt, dat de overtogt van Breskens naar Vlissingen 11. Dingsdag per sloep is geschied, daar noch stoomboot noch steigerschuit beschikbaar was. {M. Ct.) Uit Brussel wordt aan de Middelburgsche Courant per telegraaf gemeld, dat het in sommige dagbladen met name o. a. VIndépendance en VEtoUe beige voor komend berigt als zouden de Engelsche, Fransche en Duitsche ingenieurs, voor het onderzoek in de Schelde- kwestie aangewezen, nog in deze maand hunne werk zaamheden aanvangen, ten eenenmale onjuist is. Er zyn namelijk over dit onderzoek van ingenieurs moeijelyk- heden gerezen met Frankrijk. Zierikzee, 25 Jan. Een dagblad van Pittsburg (Vereenigde Staten) deelt een treurigen zelfmoord mede bij Titusville, in Pennsylvanie gepleegd. Men vond in de laars van den ongelukkige, de volgende lijst van rampspoeden »Ik huwde eene weduwe, die een volwassen dochter had. Mijn vader kwam dikwijls bij ons, verliefde op mijn stiefdochter en trouwde haar. Op deze wijze werd mijn vader, mijn schoonzoon, en mijn stief dochter, mijn moeder, omdat zij mijns vaders vrouw was. Kort daarna beviel mijn vrouw van een zoon hij was de schoon broeder van mijn vader en mijn oom, want hij was de broeder van mijn stiefmoeder. De vrouw van mijn vader, mijn stiefdochter, kreeg ook een zoonhij was natuurlijk mijn broeder, en tegelijker tijd mijn kleinkind, want hij was de zoon van mijn dochter. Mijn vrouw was mijn grootmoeder, omdat zij mijn moeders moeder was. Ik was de echtgenoot van mijn vrouw en tevens haar kleinkind. En, daar nu de echtgenoot van iemands grootmoeder zijn groot vader is was ik mijn eigen grootvader. De bij koninklijk besluit van 7 April 1861, n°. 67, ingestelde eerepenning voor gratis vaccinatie van min vermogenden, is in deze provincie over het jaar 1865 toegekend aan de heerenP. J. van Dam, te Domburg J. C. Hoogendorp, te Cortgene, L. F. Rense, te Koude- kerke, G. H. Steinigeweg te Brouwershaven en Dr. J. Strehler, te Veere. Te Maastricht is een zonderling huwelijk gesloten de jonggetrouwden telden te zamen 149 jaren, daar de bruidegom 73 en de bruid 76 jaar oud is. Men leest in het Nieuw Bat. Hand.: De gouvernements stoomboot Ardjoeno is gisteren naar Singapore vertrokken, om den heer P. Mijerafte halen de vurigste wenschen van Batavia's ingezetenen vergezel len dat vaartuig dat het onverrigter zake terugkomen moge. Jl. Maandag avond was een groot aantal inge zetenen van Arnhem de dupe eener mystificatie. Door middel van strooibiljetten en omroeper was aangekondigd dat des avonds ten 9 ure eene narresledevaart in costuum, met muziek en fakkellicht, zou plaats hebben, beginnende van de Groote Markt. Gedurende ongeveer een uur was het marktplein vol menschen en waren de ramen der omliggende huizen, waaronder ook die van den commis saris des konings, met dames bezet. Er verscheen evenwel geene enkele slede en morrende en ontevreden keerde de menigte huiswaarts. Een paar snaken, die de grap

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1