Xo. 2581. 25s,c Jaarg. Zaturdag 26 J1867. Nieuwstijdingen. SUmjerifea. /jhuk/iimhi mm umwim Me» abonneert zichs In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Aboiinements-Pi*ijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf L^O. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amevika, franco New-York - 3,90. V erschy nt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertcntiên s 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zicrikzee, Iloek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. New-York, 9 Jan. Het congres heeft het voorstel om den president Johnson in beschuldiging te stellen, aangenomen. Die beschuldiging betreft het misbruik van zijn veto, van het regt van benoeming der ambtenaren en van het regt van gratie, voorts het misbruik zijner magt, als ook omkooping, eigenmagtige beschikking over den openbaren eigendom en tusschenkomst in de ver kiezingen. De beide huizen hebben het wetsontwerp betreffende het stemregt der negers aangenomen tegen het veto van den president. Londen19 Jan. Bij de poging der hij Dover gestationeerde reddingboot, om de equipage van een nabij die plaats gestrande Fransche driemaster in vei ligheid te brengen, is die boot omgeslagen en zijn vijf personen in de golven omgekomen. De sneeuw op den spoorweg tusschen Londen en Dover is in zooverre weggeruimd, dat de treinen weder kunnen rijdenhoewel iets later aankomende dan ge woonlijk. Tot gisteren avond zijn 41 dooden uit de wateren van Regentspark opgehaald; men vermoedt dat nog meer lijken onder het ijs liggen en daarom worden de na sporingen, zelfs met behulp van duikers, voortgezet. Van verschillende zijden is reeds te kennen gegeven, dat het eenige middel om zeker te zijn, dat men alle lijken terugvindt, hierin bestaat, dat men den geheelen vijver laat ledig loopen. Nog een 20tal personen worden vermist. 22 Jan. In weerwil van het ontzettende ongeluk in Regentsparkwaren heden minst genomen 30,000 perso nen weder op de vijvers verzameldom zich met schaat senrijden en glijden te vermaken. Zelfs tot aan den rand van de opening, waar men bezig was naar lijken te zoeken, zag men roekelooze nieuwsgierigen naderen. Eenigen vielen er dan ook indoch werden er spoedig uitgehaald. 20 Jan. Volgens de France bestaat bij de regering het voornemen, om het zegelregt der dag bladen te verminderen en zal de verpligting om verlof tot het oprigten van dagbladen te vragenworden opgeheven. In de nabijheid van Calais had Vrijdag avond 11. een vreeselijk ongeluk plaats. Een Fransch schip les Trois Soeurs, kapitein Chauvelon, van Rotterdam naar St. Nazaire en geladen met bruinsteen, strandde in het gezigt der haven. De toestand van de bemanning was hoogst gevaarlijk, en zij ging den dood met zekerheid te gemoet, indien er geen hulp werd aangebragt. Eenige Engelschen bemanden de reddingsboot en roeiden naar het gestrande schip, toen plotseling de boot kenterde. Onmjddelijk vertrok een andere naar de plaats des onheils, die het geluk had 8 zeelieden van de 13, die in de omgeslagen boot hadden gezeten, te redden. De 5 overigen verdronken. Van de bemanning van het schip werd slechts één man gered. Het dagblad Eco della Verita maakt gewag van het huwelijk van een aartspriester, den ridder Filippo Daffino, die den 14den Dec. metMejufvrouw Concettina Ruffo, van Soriano (in Neder-Calabrie), in den echt is getreden. Daffino was een der hoofdbestuurders van de vereeniging tot emancipatie der priesters, en zijn huwelijk wekt te meer opzien, omdat het plaats had op hetzelfde oogenblik, waarop de kardinaal-aartsbisschop van Napels, als voorwaarde voor het terugkeeren op zijnen bisschop- pelijken zetel, de afzetting eischte van een aantal priesters, die leden der genoemde vereeniging waren. Volgens brieven uit Rome heeft de Roraeinsche policie in een huis in de straat Orfo twee kisten met geweren, een groot aantal revolvers, 500 dolken en vele gendarmerie uniformen in beslag genomen. De alvermogende keizer van Rusland heeft een besluit genomen, zooals geen, zelfs niet de magtigste despoot, ooit in de gelegenheid was te nemen. Hij heeft het leven van al zijne Poolsche onderdanen verlengd door namelijk ook daar de Russische tijdrekening in te voeren in plaats van de gregoriaansche. Bij de invoering der gregoriaansche tijdrekening werd naar men beweert, bet verschil der tien dagen, die men bij de oude tijdrekening vóór had, gevonden door het overspringen van de tien dagen, waarin de minste heilige dagen voorkwamen. Thans, nu men in Polen weder de russische tijdrekening zal invoeren, heeft men met een ander bezwaar te kampen. Niet met de heiligen, maar met de ambtenaren, militairen en met allen die daggeld ontvangen, heeft men nu te maken. Zij moeten ook voor de dagen, waarmede dit jaar verlengd is, betaald worden. De heiligen lieten zich stilzwijgend hun dag onthouden, maar ambtenaren zijn minder inschikkelijk en maken er aanspraak op, dat, nu zij tien dagen langer moeten leven, zij ook voor tien dagen meer betaald moeten worden. In het Anticerpsche Handelsblad leest men, onder het opschrift: Antwerpen en de afdamming het volgende artikel overgenomen uit het Fransche bladLa Patrie z/De diplomatische onderhandelingen betrekkelijk de kwestie der Schelde worden heimelijk voortgezet. Het Belgische kabinet wil zonder twijfel, dat de twijfel moedigheid en de onbehendigheid zijner politiek niet gekend en gekritiseerd worden in het land. Het bevindt zich inderdaad in de moeijelijke positie, welke voorzien werd door de overijling van zijne handelwijs en de troschheid van zijne taal. Het zou schijnen dat men te Antwerpen met angst den uitslag der onderhandelingen zou afwachten; maar hetzij dat ze vooraf weten, dat de pogingen der diplomatie zal mislukken; hetzij dat ze de gevaren der afdamming op hunne wezenlijke waarde schatten, de Antwerpenaars wachten met eene philoso- phieke kalmte, die verdient vermeld te worden, het antwoord der groote mogendheden op de voorstellen van arbritage, door M. Rogier geformuleerd. Die bevol king, zoo gemakkelijk om in beweging te komen, zoo haastig in hare werking, woont onverschillig den loop der kwestie bij. Zij schijnt geen belang in dit alles te hebben, ze organiseert geene meetings, er circuleert geene enkele petitie. Ook is het heel moeijelijk te gelooven, dat zijne belangen zoo ernstig gecompromit teerd zijn door de ontwerpen van Holland. Maar in het Waalsche gedeelte van het land ondersteunt men met kracht de pretentiën van het kabinet. De bladen van Luik vinden zelfs dat M. Rogier veel te gematigd is en beter zou doen tot buitengewone middelen zijnen toevlugt te nemen. Men zou denken, dat de Schelde langs Luik en de Maas langs Antwerpen loopt...." De gemeenteraad van Gent heeft besloten 1000 francs uit de gemeentekas beschikbaar te stellen, om aan personen, door eene commissie van de voornaamste industriëlen aan te wijzen, de gelegenheid te geven, de Parijsche tentoonstelling te gaan bijwonen. De kamer van koophandel van Gent had ook reeds 500 francs voor hetzelfde doel aangewezen. Leeuwarden, 16 Jan. Dezer dagen is alhier door den brigadier-majoor der rijks-veldwachtv. d. Meulen en de rijks-veldwachter Lippes gevangen genomen de persoon 1). A. Visser, tegen wien door de arrondissements- regtbank van Leeuwarden wegens diefstal regtsingang met bevel van gevangenneming was verleend. Dit is dezelfde persoon, die in de maand December jl. te Dokkum op zijn schuitje door twee brigadiers, tweepolicie-dienaars en twee stevige mannen als medehelpers moest worden gearresteerd en bij die gelegenheid met een grooten ijs- klopper zwaaijende, schoon schip maakte zoodat de regterlijke magt onverrigter zake moest aftrekken. Maastricht, 23 Jan. De arrondissements-regt- bank alhier heeft heden den redacteur van den Ami Limbourgeoisden heer Russelschuldig verklaard 1. aan laster jegens den heer van der Maesen de Som- brejf, en hem te dier zake veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf van eene maand en boete van ƒ25; 2. aan hoon jegens den heer Marxcen deswege ver oordeeld tot eene boete van 20, benevens in de kos ten van beide processen. Grave, 19 Jan. Den 29sten Junij vermiste de vrouw van den herbergier H. te Dieden een gouden ring. Eerst in November kwam dit den brigadier-komman- dant der maréchaussée alhier ter ooren. Bij een daarop ingesteld onderzoek bleek hier, dat de ring door een tienjarig kind was ontvreemd. De regtbank sprak het kind vrij op grond dat het zonder oordeel des onder scheids had gehandeld, doch gelaste zijne overbrenging naar een verbeterhuis voor den tijd van negen jaren. Naar men wil zou jl. Donderdag onder de gemeente Monster een wolf gezien zijn. Hoorn19 Jan. Gisteren stonden alhier voor de arrondissements-regtbank 7 personen teregt, die het vleesch van koeijen, die aan den veetyphus waren ge storven of ter voorkoming dier ziekte waren afge maakt, uit den grond hadden opgedolven. De eisch van den heer officier van justitie was voor ieder eene gevangenisstraf van 3 maanden. Onlangs heeft te Ten Boer een diefstal plaats gehad, die wegens brutaliteit in de uitvoering zeer opmerkelijk is, te meer als men bedenkt, dat liet feit door eene vrouw is uitgevoerd, in overleg met hare moeder. Te Ten Post wonen twee zusters, Jantje en Catharina Hellerdie eene kleine nering drijven. Reeds gedurende eenige dagen had de vrouw van G. B., van Kroddeburenmet hare moeder vruchteloos getracht Catharina buitenshuis te lokken eindelijk gelukt dit op een avond in de vorige week. Nadat zij zich hier van verzekerd hadden gaat genoemde vrouw van G. B. geheel vermomd en onkenbaar gemaakt, naar de wo ning van de zustersvoorgevende iets te willen koopen. Zij verzocht de alleen in huis zijnde zuster haar den kouseband te willen opbindendoch slaat haartoen zij zich daartoe bukteplotseling een boezelaar over het hoofd, bindt dien met een touw vast om haar hals ten einde haar te smoren, en tracht haar het hoofd in een emmer met water te stoppen, hetgeen echter mis lukte door het omvallen van den emmer; bij de hierop ontstane worsteling geraakt eindelijk de aangevallene bewusteloos. Terwijl zij in dezen toestand bleef liggen, heeft hare aanrandster uit het kabinet ruim ƒ120 ge stolen en een aantal manufacturen uit den winkel. Ten gevolge van het onmiddelijk door de justitie ingesteld onderzoek is het aan de rijks veldwachters Pieters en van Bruggenvan Ten Boeren den brigadier van Dierenvan Appiugedam, gelukt de daderes van dezen diefstal op het spoor te komen, het feit tot klaarheid te brengen en het grootste gedeelte der gestolen voor werpen bij bedoelde vrouw en hare moeder in beslag te nemen. Doesborg^li, 21 Jan. De gisting onder de Neder- landsche gasverbruikers schijnt algemeen te worden. Zutphen is voorgegaan, Kampen volgt en in ons Doesborghjewaar men anders nog al lang kalm blijft, begint men langzamer hand een algemeen gemor te hooren. Men klaagt over slecht gas, en eenige familien hebben het reeds door petroleum ver- vangeu omdat bij een gelijk gebruik de som die zij betalen moeten aanmerkelijk liooger is, dan in dezelfde maaud van vorige jaren. Wij weten niet in hoe ver de burgers hierin gelijk of ongelijk hebben, maar zoo hetgeen zij beweren waar is, is het ook voor den gasfabriekant wensebelijk dat hij door het leveren van beter gas de bestaande grief weg neemt. Hoog-Keppel21 Jan. Als eene zeldzaam heid kan vermeld worden dat zich tegenwoordig op het weiland den Ooi, tusschen Doesborgh en deze gemeente, twee ooijevaars bevinden. Het schijnt dat deze vogels zich zeer met het weder hebben vergist. Ziitjjlio», 21 Jan. Heden morgen vertoonde zich in de rivier veel drijfijs, hetwelk den ganschen dag voortduurde, en somwijlen in vrij grootte massa, vooral langs den linkeroever voortdreef. Het water is wat vallende even als te Arnhem. De sneeuw gaf hier in de stad, vooral in de naauwe straten, veel ongerief en oponthoud; van regeringswege wordt er sedert vrijdag doorgewerkt om de groote hoopen en de dikste lagen met karren weg en naar buiten te voeren. Westervoort, 21 Jan. Ten gevolge van het menigvuldige drijfijs is de schipbrug over den IJssel weggenomen. Uit Zalt-Bommel wordt van gisteren gemeld; De Waal is heden morgen vol drijfijs. Ofschoon de over- togt moeijelijk is, geschiedt die nog geregeld met roei- booten. De hoogte der rivier is 4.90 boven A. P. Gevallen 0.30 el. VJissiiig-e», 21 Jan. De heer F. W. Merens, beroepen predikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te Utrechtheeft in de gisteren avond ge houden godsdienstoefening afscheid genomen van deze gemeente, met eene afscheidsrede, naar aanleiding van Hebr. XIII: 20 en 21. De stoomboot Stad Ylissingen no. 1 is gelukkig behouden alhier aangebragt en zal met den meesten spoed in het drooge dok worden geplaatst om gerepareerd te worden. Hoewel het vaartuig zooveel mogelijk digt gemaakt was, heeft men echter nog eene groote menigte ledige vaten in het schip gebragt, ten einde den vervoer naar hier te durven ondernemen. MT<l<leltoiii*u, 21 Jan. Eergisteren is in het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier in voor- loopige bewaring gesteld eene ongehuwde dienstbode, wonende in de gemeente Oostkappelleverdacht van kindermoord. Zij zou namelijk het kind waarvan zij bevallen is, na het eenige uren onder haar hoofdkussen verborgen te hebben gehouden, in een welput hebben geworpen, waaruit het levenloos moet zijn opgehaald. Naar wij vernemen heeft de verdachte haar misdrijf bekend. Wij vernemen dat de aanbesteding van de zeesluis bij Vlissingen voor het kanaal door Walcheren omstreeks de heft der volgende maand zal plaats hebben. Vervolgens kunnen successievelijk, met korte tusschenpoozen, worden tegemoet gezien de aanbestedingen van het stationsge bouw te Middelburg en het graven van het kanaal door de Oude Arne. Ook met het maken van den nieuwen weg van Middel burg naar Vlissingen aan de westzijde van het kanaal zal, naar wij vernemen, spoedig een begin worden ge maakt. Zioi'ïlczoe, 25 Jan. Z. M. heeft benoemd tot kantonregter te Culenborg rnr. C. M. W. Schnell, thans kantonregter te Cortgene. Per telegram is den 22 dezer het berigt ontvangen, dat de Heer Mr. P. Mijer den 26 Dec. jl. te Batavia is aange komen en den 28 daaraanvolgende als gouverneur-generaal is opgetreden. Op een stalin de Slijkstraat te Zevenaartoe- behoorende aan den baron van Nispen van Sevenaer, is de veetyphus uitgebrokenen zijn dientengevolge 23 runderen afgemaakt en begraven. Te Heteren is de veeziekte uitgebroken op den stal van den heer de Haaseen door water omgeven erf en waar hoegenaamd geene aanraking met besmet vee of besmette voorwerpen heeft plaats gehad. De veepest is den 19 dezer uitgebroken op een stal van den landbouwer Heijtinkonder de buurtschap de Keijenberg gemeente Hengelo in de onmiddellijke nabijheid van Hoog-Keppelreeds zijn drie runderen daaraan gestorven. Als waarschijnlijke oorzaak voor het ontstaan der ziekte geeft men op, het bezoeken van dien stal ver leden week door vreemde kooplieden. De Staats-Courant bevat de volgende opgaven betref fende den veetyphus over de week, beginnende 6 en eindigende 12 Jan: Utrecht: Aangetast 1394, gestorven 1248, afgemaakt geen, hersteld 623. Sedert het begin der ziekte aangetast 44,985, gestorven 26,484, afgemaakt 3479, hersteld 13,523 in het geheel nog ziek 1499. Gelderland: Aangetast 52, gestorven 5, afgemaakt 167, hersteld geen, nog ziek 3. Sedert het begin der ziek aangetast 379, gestorven 31, afgemaakt 1426, herste geen, nog ziek 3. De opgaven omtrent Zuid-Holland en Noord-Hollar zijn nog niet ontvangen. De Staats-Courant vermeldt dat van den 15 0( tot en met den 31 Dec. 1866 zijn op- en afgevarei aan de sluis te Hansweert: 1450 zeilschepen, metent 81,802 toir, en 51 stoomschepen, metende 8161 ton; as de sluis te Wemeldiuge: 1569 zeilschepen, metend 82,178 ton, en 46 stoomschepen, metende 7356 toi Gedurende datzelfde tijdvak zijn te Bath, en dus over h< verdronken land, op- en afgevaren: 724 zeilschepen, mt tende 49,569 ton, en 43 stoomschepen, metende 7196 toi Een verkeerd begrepen woordspeling geeft som aanleiding tot zonderling misverstand. Zekere Wink ac verteerd in de Harl. Ct. van 15 Jan., dat hij niet ijlhoofdi is of de handen aan zich zei ven heeft geslagen en d uitstrooijers van dat lasterlijk gerucht zal vervolgen. D zaak droeg zich zoo toeIemand kwam een ander teger welken hij eens wilde beetnemen, en vertelde hem da Wink, met wien deze juist ongenoegen had ^ehad, t huis was gekomen, naar boven was gegaan, zijn jas ha< uitgetrokken en hem (namelijk den jas) had opgehanger De andere nam hem voor zich op; en vertelde verdei dat W. zich zeiven had opgehangen. Van daar de ad vertentie en de aanklagt bij de politie. Dat deze aardig heid de algemeene vrolijkheid beeft opgewekt, behoel niet gezegd te worden. Een arm stadgenoot, zegt het Amst. Handelsblac Nathan Kwetsiewerd in den vroegen ochtend va heden eensklaps boven verwachting en hoop gezegend zijne vrouw die hem reeds vroeger met een 6tal spruitei der huwelijksmin had gelukkig gemaakt, keerde, doo hem heden ochtend een 3tal welgeschapen zonen ti schenken, de 6 om, zoodat de voorspoedige vader ziel thans verheugt in het bezit van een 9tal kinderen, allei nog op teederen leeftijd. De kraamvrouw en de dri< jonggeborenen zijn naar omstandigheden redelijk wel De Amst. Courant bevat het volgend telegram ui Berlijn gedagteekend 21 Januarij De door Prui9sen en Engeland aangewezen ingenieur voor de Ooster-Schelde-kwestie zijn de heeren Lende (Pruissen) en Hartley (Engeland). De international commissie van de drie leden (door Frankrijk is, gelijl wij reeds berigtten, de heer Gosseling aangewezen) za weldra tot eene bijeenkomst te Brussel worden opgeroepen De Köln. Zeit. zegt: De Pruissische regering heeft den geheimen opper bouwraad Lentze aangewezen als technisch commissari voor de enquête der Schelde-kwestie. Te Brussel heef die benoeming veel genoegen gedaan. De drie inge nieurs van Engeland, Pruissen en Frankrijk zullen vóó het laatst dezer maand eene bijeenkomst houden. De Indépendance noemt den deskundige Leutze. In Syrië is in het afgeloopen jaar de plaag de sprinkhanen tot eene hoogte geklommendie zij seder menschengeheugen niet had bereikt. Zij begon tegen he einde van Mei en heerschte vooral in het gebergte va? Juda. Rondom Jeruzalem was in Junij geen graan mee te zien. Toen de zwermen over Juda zich uitstrekten was gelukkig de gerst- en tarwe-oogst binnengehaalc" De ooft- en olie-boomen, de wijnstok en de tuingewasse gingen geheel verloren. De straten te Jeruzalem ware met myriaden gedoode sprinkhanen bedekt. De eerst zwerm was naauwlyks uitgeroeid, of de tweede, twe uren breed, kwam van het oosten aan. De meer sterk boomtakken bleven nu ook niet verschoond. Alles wer afgevreten of afgebroken. Er waren onder deze diere van 5 tot 6 rijnl. duimen lengte. De Arabieren schilderde ze af als dezulken, die op hunne koppen kroon of vrouwen haren droegen, of ook met doornen in den staart ware voorzien. Een wind, uit het westen komendeen die zie tot een orkaan verhief, had volstrekt geen uitwerking o de vraatzuchtigen. Gedurende den tijd der plaag ware in de stad Jeruzalem alle winkels gesloten, en alle be dryvigheid stond stil. Op een vrijdag liet de pach

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1