No. 2585. 25s,e Jaarg. Woensdag 25 J1867. Nieuwstijdingen. *P»i JFsrawlitiil. mmKZfiESCHE NIEUWSBODE jVIen abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QVINTUS, te Grand Rapids, .Staat Michigan. Abonncments-Pi'lis: VOOR HEIDE UITGAVEN, Voor 3 maandenf >36- Franco per post, in Nederland- 1,00. Voor Noord-Amcrikafranco New-York - 3,90. V erseh Ij iit: Op Woensdag en Zaturdag. Advcrtcntiên: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Iloek van dc Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondcne Stukken, franco. Londen 9 16 Jan. De spoorweg tusschen hier en Dover is derwijze onder de sneeuw bedolven, dat hij nagenoeg onbruikbaar is geworden en de loop der pos ten aanmerkelijk wordt vertraagd. In Schotland nabij Aberdeen zijn 11. Zondag gedurende een digten sneeuwstorm, twee locomotieven, die in tegen overgestelde rigting waren afgezonden om de baan op te ruimen, met elkander in botsing geraakt, waardoor twee der medegenomen arbeiders gedood en drie be langrijk gekwetst werden. In de laatste dagen zijn weder verscheidene hoogst bedroevende zeerampen bekend geworden. Om slechts enkele te noemen, is Zaturdag avond het van Liverpool naar New-York bestemde schip Thomas Humphreys niet ver van Holyhead, verongelukt, waarbij de kapitein, de stuurman en zeven matrozen het leven verloren. Het van Cardiff naar Lissabon bestemde schip Superoir is nabij Mellouk vergaan en de kapitein, benevens 8 man der equipage zijn omgekomen. Buitendien zijn nog ver scheidene schepen verbrijzeldwier namen en het lot der bemanning nog onbekend zijn. De winter is hier zoo gestreng en dien ten ge volge zijn armoede en sterfte zoo grootdat de ver schillende autoriteiten maatregelen treffen om in clen nood der geringe volksklasse krachtdadig te voorzien. Het uit West-Indie te Southampton aangekomen stoomschip la Plata heeft verscheidene lijders aan gele koorts aan boord. Gedurende de reis hadden zich 61 gevallen geopenbaardwaarvan 28 met den dood ein digden verscheidene personen zijn nog ziek van welke drie waarschijnlijk niet zullen herstellen. Het schip is terstond onder quarantaine geplaatst. De tijdingen uit St. Thomas loopen tot 31 Dec. jl. Uit Philadelphia wordtonder dagteekening van den 31 Dec. aan de Times geschreven, dat sedert acht dagen overal in de Ver. Staten hevige sneeuwstormen hadden gewoed. Op verschillende plaatsen was het verkeer per spoorweg gestremd en van de kust had men tijding van verscheidene zeerampen ontvangen. Te New-York en in geheel het westelijke gedeelte vaü Noord-Amerika had men, naar beweerd wordtsedert 20 jaren geene zoo hevige sneeuwstormen beleefd. Omtrent het ongeluk in Regentspark, verneemt men de volgende bijzonderheden. Duizende menschen, jong en oud, vermaakten zich op een der wateren van genoemd park met schaatsenrijden toen eensklaps het ijs brak en 200 personen in het water vielen. De ongelukkigen trachtten zooveel zij konden den oever van een nabij gelegen eiland te bereiken. In weinige minuten was deze met doornatte, van koude rillende menschen bedekt. Niet allen echter, die zicli op de gevaarlijke plek ge waagd hadden, bevonden zich in veiligheid; het aantal vermisten werd op 20 a 50 begroot. In de weinige booten die beschikbaar warenvoeren beambten der redding- maatschappij heen en weder om met hunne haken den bodem des waters te onderzoeken. Eenige vermisten werden nog tijdig genoeg aan wal gebragt, om hen door spoedige hulp in het leven te behouden. Toen het duister Tverd, waren er nog slechts 6 lijken gevonden; de na sporingen werden bij fakkellicht voortgezet. Mannen en vrouweü verdrongen elkaar, zoekende naar hunne bloed verwanten. Een heer was met moeite gered en in het leven teruggeroepen; zijn eerste vraag was: „waar is mijn zoon? mijn eenige zoon?" Die vraag gold een doode de zoon die met zijn vader op het ijs was geweest bevond zich onder de verdronkenen. Weenen, 17 Jan. In de omstreken van Hiörring op Jutland ligt, volgens berigt d. d. 18 j.l., de sneeuw zoo verbazend hoog, dat de communicatie niet slechts geheel is gestremd, maar dat vele huizen daar onder de sneeuw zijn bedolven. Parijs16 Jan. Het Algierscbe dagblad Alchbar deelt eene opmerkelijke bijzonderheid omtrent de aard beving van den 2denjl. mede. Daags voor dat het onheil plaats had, op Nieuwjaarsdag, verkeerden de inboorlingen die de bellingen van den Nador en den Kleinen-Atlas bewonen, reeds in groote ongerustheid. Zij merkten na melijk duidelijk op dat het water in de bronnen en beken meer en meer wegliep, zoodat zij zelfs tegen den avond geen water genoeg hadden, om hun vee te drenken. Den 7den heeft men te Blidah weder eene aardbeving gevoeld welke ook te Algiers is waargenomen. Een fransch dagblad maakt de zonderlinge op merking, dat de meeste Europesche staten worden geregeerd door vorstenhuizen, die niet van nationalen oorsprong zijn. In Engeland regeert een Duitsch vorstenhuis, even als in België, Rusland en Rumanië. De regeringen van Spanje, Italië en Scandinavië zijn van Franschen, die van Oostenrijk van Zwitserschen oorsprong in Griekenland regeerde, eenige jaren geleden, een Beijer, en thans is er een Deen op den troon. De sultan te Konstantinopel is een Mongool. Alleen Portugal en Denemarken worden door vorsten uit hun land geregeerd. In de wijken door de arbeiders bewoond heeft de policie verscheiden aanplakbilletten afgescheurd, waarop te lezen stond: Brood a 12 stuivers (het kost nu 19) of lood (kogels). Nieuwveen, 16 Jan. Als een bewijs welke kunstgrepen men in den laatsten tijd te baat genomen heeft om opgegraven vleescli van aan den veetyphus gestorven runderen binnen te smokkelen, deelen wij mede, dat eenige personen daartoe bij een verhuurder van rijtuigen een besloten rijtuig met 2 paarden gehuurd hadden, om daarmede, volgens hun zeggen, 's nachts een paar hunner bloedverwanten uit de gemeente Meijdrecht af te halen. De niets kwaads vermoedende verhuurder moet daarop hun wenscli ingewilligd hebbenen nog dienzelfden nacht werden er, naar men zegt, twee op gegraven runderen als passagiers naar de bestemming vervoerd, waar zij met eene goede winst aan een op- kooper werden afgezet. De eigenaar van het rijtuig moet door de talrijke bloedvlekken enz. in het rijtuig tot de ontdekking van dit feit gekomen zijn. Volgens gerucht zijn de bedoelde bloedverwanten aan een voornamen slagter verkocht. Arnhem, 18 Jan. Als eene belangrijke bijzon derheid vermelden wij, dat bij de laatste cholera-epidemie hier ter stede al de bewoners gespaard zijn van de huisjes, gesticht door de „vereeniging tot het verschaffen van geschikte woningen aan de arbeiders-klasse." Ofschoon de ziekte in de onmiddelijke nabijheid woedde, werd van de 600 bewoners dier huisjes, naar wij meenen te weten, slechts één aangetast, en ook deze herstelde nog. Wel een bewijs, dat genoemde vereeniging eene wezenlijke dienst bewijst aan de arbeiders-klasse en eene nieuwe proeve, hoeveel invloed goed ingerigte woningen op den gezondheids-toestand uitoefenen De Pruissische regering heeft thans ook door haar gezant bij het Nederlandsche hof, graaf Perponcher, aan onze regering officieel doen keunis geven, dat zij besloten heeft aan de uitnoodiging van Belgie te voldoen, om een ingenieur te benoemen, ten einde, met een Engel- schen en een Franschen ingenieur, een onderzoek in te stellen naar den invloed, welken de door Nederland uit te voeren werken in de O o ster- Schel de op de bevaar baarheid der Wester-Schelde zal uitoefenen. Amsterdam, 18 Jan. Jl. Zondag overleed al hier na eene hevige ongesteldheid van weinige uren, Mej. Süzanna Nanette Sablairolleseen der bekwaamste Nederlandsche tooneelkunstenaressen. Zij had dien dag juist den ouderdom van 38 jaren bereikt. Heden voormiddag had op de Ooster-begraafplaats hare plegtige begrafenis plaats. Ten half elf ure vereenigden de leden der maatschappij Apollo, de directiën van den Stads-Schouwburg en den Salon des Variétés in de Amstelstraat, kortom bijna alle kunstbroeders der overledene zich aan het sterf huis om haar de laatste eer te bewijzen. Zij namen in een aantal rijtuigen plaats, die achter de lijkkoets eene lange reeks vormden, waarbij zich ook een paar equipages voegden. Langs den weg dien de stoet volgde, verdrong zich onafgebroken eene groote volksmenigte. Op het kerkhof aangekomen legde Mw. Corijn eene krans van immor tellen op de doodkist en sprak met diep gevoel eenige woorden, waarin zij hulde bragt aan de verdiensten der ontslapene kunstzustervervolgens nam de Heer Peters het woord, hij, die de eerste schreden der veelbelovende jeugdige artiste op de baan der kunst had geleid, en die met aandoening wees op de grootheid van het ge leden verlies; op warme wijze sprak vervolgens de Heer Tjasink eenige dichtregelen uit, waarin er op gewezen werd dat de herinnering aan het talent van Sablairolles zou blijven voortleven. Op zijne beurt nam de Heer Wijnstok het woord, die de wensch uitte, dat een gedenktecken mogt verrijzen op de plaats waar het stoffelijk overschot rust van haar, die een sieraad was van de kunst, welke zij beoefende. De Heer Kiehl, schoon broeder der overledene, betuigde namens de familie aan allen, die de ontslapene een laatst blijk van hulde en genegenheid hadden gegeven, zijnen dank. De indruk door de plegtigheid te weeg gebragt werd niet weinig verhoogd, doordien een aantal leden van het orcliest des Heeren Stumpff bij het graf treurmuziek uitvoerde. 's Gravenhage, 19 Jan. Heden, zijnde de ver jaardag van II. M. de Koningin-Weduwe, is op last van H. K. H. de Groothertogin van Saksen, aan vroeger door wijlen H. M. begunstigden, eene uitdeeling van levens middelen en brandstoffen gedaan. De minister van binnenlandsche zaken verlangt eene naauwkeurige opgave van de in iedere gemeente zich bevindende personen, die aan krankzinnigheid lijden en niet in gestichten verpleegd worden, waaronder hij ook wenscht vermeld te zien de onnoozelen, idioten enz. welke bij hunne betrekkingen of elders verpleegd worden, om het even of hunne overbrenging naar gestichten al of niet als noodig of zelfs als wenschelijk te beschouwen is. Dat woordje enz. is voor uitlegging vatbaar. Zou de minister daaronder ook begrijpen zoodanige personen die b. v. in het vervullen van openbare betrekkingen blijken geven van onnoozele wetsuitlegging, dwaze maat regelen nemen, zotte bepalingen vaststellen? Dan ware het te wenschen, dat hunne namen publiek bekend werden gemaakt, opdat een ieder mogt weten wat de eigenlijke oorzaak van zulke handelingen is en men zich niet noode- loos boos maakte over hetgeen, waarvoor men hoogstens een medelijdend schouderophalen behoefde over te hebben. Immers, welk verstandig mensch maakt zich boos over een gek? 31. donderdag is te 's Gravenhage een grenadier, die reeds 14 dienstjaren teldewegens aanhoudend wangedrag voor het front van het regement van den militairen stand vervallen verklaard en onder geleide van eene wacht uit de kazerne gezet. 's Hertogeiiboscli, 15 Jan. Gisteren avond is te Uden de dochter van den landbouwer C., een kind van 14 jaren, bevallen van eene welgeschapene dochter. Breda, 16 Jan. Heden en in den verloopen nacht is hier en in de omstreken eene ontzettende massa sneeuw gevallen. Onder Voorschoten werd een 6jarig jongske heden morgen onder de sneeuw bedolvenmen kan zich de droefheid der ouders voorstellen, daar zij hun kind reeds dood waanden, toen de trouwe hond die droef heid in vreugde deed veranderen. Het schrandere dier wees nabij eene diepte al blaffende en krabbende de plaats aan, waar het jongske lag. W erkendam20 Jan. Door de afdamming der Killen beneden Werkendam blijft de waterstand achter genoemde dammen aanmerkelijk lager waarom men dan begonnen is, met het omkaden van eenige schorren, aldaar gelegen, om dezelve tot een polder te maken, wat voor de landbouw nog al wat aanwinst zal zijn. Na enkele voorvallen van veeziekte welke te Woudrichem plaats hadden, doen zich gelukkig daar noch in deze omstreken geen voorvallen van die gevreesde ziekte meer op en gelooft men, dat die ziekte hier geheel geweken is. 3Xi<ldell>i.irgj'18 Jan. Gisteren heeft de heer mr. N. H. van Nes van Meerkerkbenoemd tot advocaat- generaal bij het provinciaal geregtshof in Zeeland, voor den hoogen raad cler Nederlanden den vereischten ambts eed afgelegd. Uit Vlissingen meldt men, dat de stoomboot Stad Vlissingen no. 1 gisteren met goed gevolg geligt is. Er zijn timmerlieden heen gezonden om het lek voorloopig digt te maken. Men vleit zich dat de boot nog heden te Vlissingen zal aankomen. Zicrikzcp, 22 Jan. Z. M. heeft aan Mr. C. J. Pickéafgetreden minister van justitie, een pensioen verleend van ƒ391. Te Oosterland is tot predikant beroepen de heer M. J. Wentinkthans te Loon op Zand. De heer C. H. F. Riesz, te Breda, heeft een ar tikel geschreven en openbaar gemaakt betreffende de veel besproken zaak van het overlijden van den cadet der koninklijke militaire academie A. Mestingh. Als vriend van den overledene en diens vader heeft hij de zaak naauwkeurig onderzocht en meent hij als slotsom van dat onderzoek met volle gerustheid in gemoede te mogen stellen: dat de mishandeling, door Mestingh ondervondenwel Laaghartig en onteerend is voor hen die ze hem aandeden, doch niet bestempeld mag wor den met den naam van zware mishandeling, en dat de ongelukkige, door een rampzaligen zamenloop van om standigheden, zelf een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Men schrijft aan de Middelb. Ct. uit 's Gravenhage van 17 Januarij. //Gij kent de brochures, die ten behoeve van Veere onlangs zijn uitgegeven. Ik verneem uit goede bron, dat er bij de regering zeer ernstig sprake is om de haven van Middelburg, die, in verband met den aanleg van den staatsspoorweg en het kanaal naar Vlissingen, zou verbeterd worden, over Veere te leiden. Ben ik wel onderrigt, dan zou deze verandering in strijd met het advies van de ingenieurs voor den staatsspoorweg in uw gewest zijn." Woensdag ochtend is de Centraal-spoor bij Soest in de sneeuw blijven zitten. De passagiers konden heen nog weer, en hebben den nacht te Soest moeten door brengen in het stationsgebouw en in den trein. Onder de passagiers bevonden zich een tiental lieden die naar de Ommerschans moesten en een gevangene voor de cellulaire gevangenis. Deze lieden zaten zonder eten. De passagiers die het een en ander nog uit twee kleine boerderijtjes in de nabijheid konden krijgen, hebben onderling deze arme lieden nog van voedsel voorzien, daar de veldwachter, die hen begeleidde, geen geld genoeg had om iets te koopen. Als men onder zulke omstandigheden een transport gevangenen vervoert, moet men ook zorgen dat ze voedsel kunnen bekomen. Men schrijft uit IJsselmuiden. Door den feilen sneeuwstorm van jl. Woensdag is het huis van Hermanus Wezenberg alhier, bijna geheel onder de sneeuw bedolven. De bewoners waren bierdoor genoodzaakt zich een groot gedeelte van den dag bij de lamp te vermaken. Onder het opschrift „Europesche verlichting" leest men in het Rott. Weekblad het volgende Rusland wordt verlicht door noorderlicht en smeer kaarsen beide tamelijk nachtelijk Turkije door nacht pitjes uitnemend voor den harem en voor het bed van den „zieken man"; Italië door bliksemlicht en vul kanen die beide oogenblikkelijk verlichten en gewoon lijk door periodieke duisternis voorafgegaan of gevolgd worden. Spanje verheugt zich in een zacht kwijnend maanlicht. Frankrijk geniet bijzonder van zijntooneel- verlichting of voetlicht, waaraan het zeker moet worden toegeschreven dat men er meer théatraals dan wezen lijks, en meer dansers dan denkers vindt, Engeland prefereert als product van de industrie het gaslicht boven aile andere soortendat Ierland een beetje in den donker zit komt door de moeijelijkheid om buizen door de iersche zee te brengen. Pruissen brandt ko ningkaarsjes en flambouwen ter eere van de duit- sclie eenheid. Belgie en Nederland behelpen zich met zonlicht. In het eerste echter is het door de lucht van den petroleum 's avonds in huis wat benaauwd waar door het Belgische huiselijk leven in een minder goeden reuk staat. In een Amerikaansch blad wordt verhaald dat vóór eenige jaren te Nieuw-York een Duitsch Israëliet op het denkbeeld kwam, dat in de riolen van die stad een groot aantal voorwerpen van waarde te vinden zouden zijn. Hij waagde nu een togt in het onderaardsche doolhof, en toen hij weder te voorschijn kwam, had hij een som van meer dan 27000 dollars aan zilveren lepels, vorken, juweelen, ringen enz. gevonden. Uit vrees van in den doolhof der riolen verward te raken had hij zijn oorspronkelijk plan, om die riolen te doorzoeken, welke onder dat gedeelte der stad doorloopen, waai de rijkste inwoners hunne huizen hebben, opgegeven, doch hij was van oordeel dat in dit deel zijn buit nog aanzienlijker zou geweest zijn. De doorgestane gevaren schrikten hem van een tweede bezoek af, terwijl ook niemand dit waagstuk hem na wilde doen. Onlangs echter heeft eene nieuwe expeditie in deze onderaardsche holen plaats gehad. Een meisje van 18 jaren, haar broeder 16 jaar oud, en een man van vijftigjarigen leeftijd zijn in die kloaken afgedaald en hebben er ongeveer een week in vertoefd. Slechts de beide jongelieden zijn weder te voorschijn gekomen, en hun buit wordt op 1,500,000 dollars begroot. Dit gelukkig resultaat heeft een grooten lust opgewekt om deze kloaken te bezoeken, en thans maken vele lieden zich gereed om in die winst gevende modderpoelen af te dalen. Gemengde berigten. De conservatieven in den landedie niet wisten wat zij deden, toen zij de 39 mannen die voor de motie Keuehenius stemdenvoor halve dwazen uitmaakten, en daardoor den koning tot de ontbinding der Tweede Kamer overhaalden, beginnen nu hunne dwaling in te zien, en stellen zich weinig goeds voor van meester Mijer als landvoogd van Neêrlandsch-Indie. Men ziet clan ook dat de meeste bokken worden begaan door groote mannen met kleine hoofden. Bij de opening der Tweede Kamer zullen de ministers het hard te verant woorden hebben om vooral twee vragen te beantwoorden de Schelde-kwestie en de kwestie over de geschiktheid van Mijer als gouverneur-generaal van Indie. Nu de ontbinding der Tweede Kamer vergeten isen de koning zich niet stoord aan het geschreeuw om de schoolwet te veranderen, beginnen er weder mannen Z. M. aan te raden om de Nederlandsche vlag te veranderendie zoude moeten worden roodgeel en witin plaats van rood, wit en blaauw. Ook zijn er nog die eene wet zouden willen clie ieder verpligt te dragen staartpruiken en korte broeken; want ten tijde toen dit costuum ge dragen werd, was er meerder welvaart, en die zoude terugkomen met eene andere vlag, pruiken en korte broekenterwijl de veeziekte onder het rundvee er door zoude geweerd worden. Te Batavia is men maar niet te vreden over de benoeming van Mijer tot onderkoning, en over de miskenning der 39 kamerleden die hebben durven spreken toen het noodig was. Zoo zegt daarover de heer mr. H. A. des Amorie van der Hoeven, hoofd redacteur van het Bataviaasch Handelsblad: „Mannen als Keuehenius, Fransen van de Putte, van Eek, van HeukelouiGodefroi, enz., die voor de motie van af keuring stemden, zijn geen vijanden vau koning en vaderland. Die vijanden zijt gij gij die een onwaardig spel hebt gedreven met dc volksvertegenwoordiging, die u hebt laten gebruiken als handlangers van een politieken goochelaar." Die nu die schoen past, moet hem maar aantrekken. Onder de Nieuwjaars-wenschen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1