ZIERIKZEESGIIE NIEUWSBODE No. 2582. 25sle Jaarg. Zaturdag 19 Ja1867. n Nieu wst i j <1 i ngen 31en abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Xuonl-Amcrika liij J. Ql'lNTUS. tc Grand Rapid»,, Staal Michigan. Abonncmeiits-PrUs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-York. - 3,90. 1,30. - 1,60. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Pz li De vervaardiging van gebreide goederen is een nieuwe tak van nijverheid in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, waartoe thans niet minder dan 400 machines en 40,000 menschenhanden worden bezig gehouden. De waarde der daardoor vervaardigde goederen bedraagt jaarlijks 20,000,000 dollars of 50 millioen gulden. Een der groote voordeelen dezer nieuwe industrie is, dat zij nuttige en voordeelige bezigheid geeft aan vrouwen die ten harent daarvoor kunnen werkzaam zijn. Bij de fabrikage van wollen sokken b. v. moeten de hielen en de teenen buiten de fabrieken worden afge werkt, en geven arbeid aan 105 vrouwelijke personen voor iedere machine, die daarvoor in werking is. Ook de fabrieken van papieren kousen (een weefsel uit papier en katoen), bloeijen thans zeer in Noord- Amerika. Een paar van deze kousen kost ongeveer zoo veel, als men vroeger voor waschloon van een paar ge wone kousen moest betalen. De Pall-mall Gazette verzekert, dat de acte van beschuldiging, opgemaakt tegen den president Johnson, hoofdzakelijk het volgende zal inhouden: „1°. Dat hij de constitutie en de wetten der Vereenigde Staten, welke hij gezworen had te zullen handhaven, heeft geschonden. Het voornaamste punt, wat betreft het schenden der constitutie is, dat hij mannen in staats-betrekkingen heeft aangesteld, hoewel de senaat geweigerd had, de benoemingen goed te keuren en dat toch de grondwet beveelt, dat alle benoemingen der uitvoerende magt moeten geschieden met medeweten en toestemming van den senaat. Het voornaamste punt, wat betreft het schenden der wetten, zal zijn, dat hij mannen tot staats ambtenaren heeft benoemd en op dit oogenblik uit de kas van het departement van oorlog bezoldigt, die nooit een eed van trouw oatli of loyalsy) hebben afgelegd en ook niet kunnen afleggen, waardoor hij inbreuk heeft gemaakt op de wet, den 2 Junij 1862 door het congres aangenomen, en die bepaalt, dat niemand eene lands betrekking mag vervullen, die niet eerst heeft gezworen, dat hij nimmer den vijanden van het land in gewapen- den opstand aangemoedigd of hulp verleend heeft. Een ander punt onder dit hoofd zal zijn, dat hij de wet op de burgerschapsregten niet heeft gehandhaafd, nadat die wet, ten spijt van zijn veto, door het congres was aan genomen en dat hij de overheden in de zuidelijke staten niet heeft gelast, de bepalingen dier wet te eerbiedigen en ten uitvoer te leggen; door welke nalatigheid ver scheidene verongelijkingen zijn geschied, welke men door de genoemde wet juist had gewenscht te voorkomen. Voorbeelden hiervan zullen waarschijnlijk in de bijzon derheden worden opgesomd. 2°. Dat hij schuldig is aan zware misdaden jegens vele Amerikaansche burgers, wier leven door liem is opgeofferd in zijne onwettige bevoordeeling van partij-belangen. Hiermede wordt in de eerste plaats bedoeld, dat hij, door het steunen van een mayor van Nieuw-Orleans en diens policie-agenten (allen gewezen opstandelingen), bij het onderdrukken eener wettige bijeenkomst van burgers dier stad, de on middellijke oorzaak is geweest van het dooden in die stad van 378 ongewapende liedenwaaronder van de beste en edelste burgers van Louisiana. 3°. Dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan grove en ergerlijke taal en aan wangedrag in zulk eene mate, dat daardoor de rust in het land was verstoord en de liooge door hem bekleede betrekking was onteerd. Hiermede wordt be doeld, dat bij de afgevaardigden des volks, in congres bijeengekomen, „satrapen" heeft genoemd; dat hij hun heeft toegevoegd, dat zij „even schuldig waren als de verraders van het zuiden," en dat zij „de oorzaak wa ren van den moord te Nieuw-Orleans;" dat hij in het openbaar heeft verklaard, in staat te zijn, zich zelven tot „dictator" te verheffen, indien hij dat verkoosdat hij vergiffenis heeft geschonken aan opstandelingen tegen het gouvernement op verzoek van een laag vrouwsper soon en van andere lieden, die daarvan hun werk maak ten, om dergelijke genadebrieven te bedelen en die te verkoopendat hij in plaats van het echte rapport van den generaal Sherman over dezen moord te Nieuw- Orleans, een verminkt rapport openbaar heeft gemaakt, ten einde eene daarin voor hem zelven zeer ongunstig luidende zinsneden onbekend te houden; dat dronken schap bij hem zulk eene gewoonte is geworden, dat hij •daardoor zijne pligten als president vergeet en oneer •over het land brengt, door luidruchtige en onzamenhan- gende redevoeringen uit te spreken, terwijl hij in kenne- lijken staat van dronkenschap verkeert. Als voorbeelden hiervan zullen worden aangehaald zijne aanspraken, bij ■zyne wijding als president, en te Niagara en in ver scheidene andere plaatsen gedurende zijn jongste reis in het westen gehouden." lijkheid van de eigenaars en bedienden, verboden over staatkunde te spreken. Men hoopt door deze maatregelen het uitbarsten eener omwenteling te zullen tegengaan. Het is mogelijk, dat men hierin gedurende eenigen tijd zal slagen mits het Madridsch garnizoen getrouw blijft. Hiimburg10 Jan. In het vorige jaar stierf alhier een kinderlooze, rijke weduwe, wier nalatenschap voor de helft aan den neef van haar broeder, den heer J. en de andere helft aan de dochter barer zuster, zekere jufvrouw B. ten deel viel. De overledene had bij uitersten wil eiken erfhuisgevvijzen verkoop van hare nalatenschap verboden, waaronder o. a. een prachtig Engelsch servies aanwezig was. De heer J.de eene erfgenaam en mede executeur van het testament, die gaarne dit servies in eigendom wilde hebben, ging tot de taxatie daarvan over. De curator der medeërfgename beweerde dat de taxatie te laag was gesteld. Het kwam tot een aanklagt en eindelijk werden de strijdenden eens, dat de heer J. aan zijn nicht, mejufvrouw B. de helft van dit servies voor zoover het deelbaar was zou afstaan, de andere, ondeel bare, slechts in enkele exemplaren voorhanden zijnde stukken, tegen haar eigen taxatie aan haar af te staan, of die zelf er voor te houden. Mejufrouw B. nam daar genoegen in doch stond niet weinig verbaasd toen zij voor eenige dagen drie dozijn halve borden, enz., een halve terrine, een halven schotel, enz. ontving, waarbij een briefje van den volgende inhoud: Eerlijk gedeeld." De curator van jufvrouw B. heeft bij de regtbank een klagt tegen deze deeling ingediend. In Congres-Polen hebben zich in den jongsten tijd veel wolven vertoond, en daaronder velen, die aan water vrees leden. In de omstreken van het stadje Serekomla werden verscheiden personen en veel vee door de wolven verscheurd. In het dorp Koralowec viel een wolf in een huis en doodde twee menschen. Des avonds viel dezelfde wolf een man aan, die met een bijl in het bosch ging om hout te hakken en wierp hem op den grond. De boer verloor evenwel zijn tegenwoordigheid van geest niet, pakte den wolf bij den muil en draaide hem om hulp roepend op den grond rond. Daarop kwam zijn vrouw toeloopen, haalde de bijl uit zijn gordel waar mede de dappere boer den wolf versloeg en den anderen dag naar Wlodawa bragt, waar uit het onderzoek door den veearts ingesteld bleek, dat het beest aan water vrees geleden had. In het dorp Wijrijll viel een dolle wolf een vijfjarig meisje aan, dat hij erg met zijn klaauwen toetakelde, doch werd door een boer met de handen verworgd. De boer werd in de worsteling met het ondier gewond, en bespeurde men eenige dagen later aan hem sporen van watervrees. Ook zijn in het hospitaal van Lulcow eenige personen gebragt, die door dolle wolven gebeten zijn. Uit Madrid wordt gemeld, dat bij het leger een iormeel stelsel van spionering is georganiseerd en in de koffijhuizen der hoofdstad is het, op verautwoorde- Zwolle, 10 Jan. Voor ongeveer drie jaren ontving de veehouder H. J. Snel wonende op het erve Helder licht alhier van den heer Grenfeld te Ilattem een stierkalf van Durhamsch ras ten geschenke. Dat dier door ge noemden veehouder opgefokt, werd dezer dagen door den salger S. A. van Dam alhier tot eenen aanzienlijken prijs gekocht en woog toen het was geslagt bijna 1300 '/2 Ned. ponden. Het vleesch was zeer saprijk, malscli en lekker van smaak, zoodat wij alle veehouders gerust durven aanraden te trachten om ook in het bezit te komen van Durhamscli vee. IVijmeg'eii, 13 Jan. Sinds eenige dagen wordt alhier vermist een achtingswaardig ingezetene op zeer hoogen leeftijd, de heer P., die zich in zijne jonge dagen een welverdienden roem had verworven door eene gelukkige beoefening der glasschilderkunst. In den staat van kinschheid, waarin hij sedert eenigen tijd verkeerde, heeft hij des nachts half gekleed zijne woning verlaten, is nog ten 3 ure op straat gezien, waarna men zijn spoor is bijster geworden. Men ver moedt, dat hij bij den zeer hoogen waterstand den dood in de rivier heeft gevonden. 14 Jan. In een van de holen der ontucht aan de Waalzijde was heden nacht eene der diep rampzalige wezens, welke aldaar worden opgehouden, bijna geheel verbrand. Verpligt om den ganschen nacht op te blijven, was zij op haren stoel in slaap gevallen met eene bran dende stoof onder hare voeten. Het hout der stoof had vuur gevat en verder de kleederen der ongelukkige. De man van het huis wilde haar opnemen om den brand in de ver over de kade staande rivier te blusschen. maar zij verloor tijdens hij haar wegdroeg, het bewustzijn. Er is toen dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen, maar waarschijnlijk zal liet ongeval aan het treurig leven een einde maken. Arnhem, 15 Jan. Voor eenigen tijd openbaarde zich bij een der invaliden te Bronbeek, die pas uit West-Indie was teruggekeerd, eene huidziekte, die men voor Lepra hield. Ook een ander invalide werd er door aangetast. Dit feit gaf aanleiding tot de meest over dreven geruchtenmen bragt daarmede in verband een bezoek van den minister van oorlog en beweerde niet meer of minder, dan dat de geheele instelling zou worden ontruimd en al de invaliden naar Urk of Schok land zouden worden overgebragt. Wij hebben geen reden gevonden om deze geruchten te vermelden, omdat de geneeskundigenbij de inrigting te Bronbeek ver bonden wel bij magte waren om zonder zulke geweldige 1 maatregelen de verspreiding eener huidziekte te voor komen. Nu evenwel sommige bladen er gewag van maken, en dit misschien zou kunnen leiden dat ook aan andere overdreven voorstellingen geloof wierd ge slagen, meenen wij deze enkele woorden tot geruststelling niet achterwege te mogen laten. Bi-jilcel, 16 Jan. Ten gevolge der lijnsverlegging is 't militaire cordon alhier opgeheven. De daartoe behoorende manschappen zijn gedeeltelijk naar Vuren, Herwijnen en Kuilenburg vertrokken. Ook het op de Waal liggende wachtschip is opgeheven. Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat in deze gemeente eene groote sterfte heerscht onder de katten. Men vermoedt dat dit een gevolg is van de overvloe dige verslinding van muizen en rattendie hier bui tengewoon veel zijn. Door de inundatie des veerdams, moet de passage naar 't veerhuis alhier per vaartuig geschieden. Wijt in de langs de Waal liggende kade onlangs een gat is geslagentreedt de rivier bij hoog water telkens bui ten hare oevers. IIoog-Keppel14 Jan. Het water op de rivieren de Oude en Nieuwe IJssel is weder tot eene buitengewone hoogte gestegen, zoodat de daaraan ge legen landen in eene zee herschapen zijn. Er komen hier vele bezendingen met vleesch door, hetwelk, in den Achterhoek geslagt, in open kisten naar Engeland vervoerd wordt. Viriilxoe-ve Oapelle, 12 Jan. Gisteren is de veepest uitgebroken te Empel in een stal van 60 stuks. Alblasser waard12 Jan. Sedert het in deze streken geoorloofd is de aan veetyphus bezweken runderen van de huid te ontdoen, hoort men weinig meer van het opgraven van dusdanig vee. Met goed gevolg schijnt men nu mede van het vet dier runderen te profiteren, door dat, wat voor geen ander doel is te benuttigen, te ge bruiken om kaarsen te maken. Men bestelt daartoe een voudig eenige vormen, en de fabricatie der kaarsen is gevonden. Vet vermag zeker de besmetting niet te ver spreiden. Van de door de regering aanbevolen middelen als voorbehoedmiddel, wordt zeer weinig gebruik gemaakt. Ook daarin schijnt de veehouder dus weinig vertrouwen te stellen. Gelukkig wordèn op vele aangetaste stallen ten minste de helft der zieke runderen beter. "Vlisssiiig'eii14 'Jan. v Eene vernieuwde poging om het bij Borselen gezonken stoomschip Stad Vlissingen n°. 1 te ligten is, door het breken van een der kettingen, weder mislukt. Zierikzee, 17 Jan. In den vroegen morgen van gisteren brak binnen deze stad een hevige brand uit in het gebouw der Heeren-Societeit op de Oude Haven, bewoond door den heer IV. G. Zantvoort. In weinig tijds stonden de beide bovenste verdiepingen in brand met dat noodlottig gevolg dat bijna het geheele gebouw en het grootste gedeelte der zich daarin bevindende meubelen, enz. een prooi der vlammen zijn geworden; alleen de harduinsteenen gevel van het hoofdgebouw is staande gebleven. De brand had met den hevigen Noorden sneeuwstorm een schrikwekkend aanzien en aan de rigting van den wind en de activiteit der brandweer, die spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig was en uitmuntende diensten deed, is het te danken dat de Concertzaal en andere belendende gebouwen, gespaard zijn gebleven. De brand is ontstaan in een schoorsteen op eene ka mer, bewoond door den WelEd. Heer Jhr. Mr. Schorer; genoemde Heer had geen tijd iets hoegenaamd te redden. Naauwelijks was men bovenvermelden brand mees ter, of wederom werd een begin van brand ontdekt in een pakhuis op de Appelmarkt, waarin behalve balen manufacturen en meekrapook teer en petroleum ge borgen was. Gelukkig ontdekte het de bode der Centrale Directie van Schouwen G. de Meulmeester, (daar naast wonende) door den geweldigen rook, en met behulp van eenige personen mogt het gelukken den brand te stuiten, welke de sckromelijkste gevolgen had kunnen hebben. Eergisteren had het bijna 15jarig zoontje van den verwer A. de Keijzerte Brouwershaven, de onvoorzig- tigheid zich op het brooze ijs te wagen, met dat gevolg dat hij spoedig in de diepte zonk en weinige oogenblik- ken later als lijk in de ouderlijke woning werd gebragt. Zioi-ilcseeo, 18 Jan. Krachtens besluit van de algemeene synode der Nederlandsche hervormde kerk, is thans afgekondigd het nieuw reglement op de be noeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten. Volgens dit reglement, hetwelk den 1 Maart a. s. in werking treedt, wordt voortaan het regt tot die benoeming en die beroeping in elke gemeente uitgeoefend door de stemgeregtigde ledendat wil zeggen door de manslidmatendie onder het ressort der gemeente wonenden ouderdom van 23 jaren bereikt hebben en ten minste één jaar geleden bij den kerkeraad geloofsbelijdenis hebben afgelegd, of op ingediende attestatie of bewijs van lidmaatschap als zoodanig bij de gemeente erkend zijn. Hiervan zijn uitgesloten zij die in het jaar hetwelk aan de stem ming of verkiezing voorafgaat, door e'enig armbestuur zijn bedeeld geworden en zij cfie onder censuur of curatele staan. Binnen drie maanden na de invoering van dit reglement onderwerpt dp kerkeraad aan de stenigereg- tigden de vraag: of zij die benoeming en beroeping volgens dit nieuw reglement wenschen te doendan wel of zij dit op den bestaanden voet willen behouden. Wat de meerderheid daaromtrent beslist, blijft van kracht voor den tijd van vier jaren. Na verloop van die vier en vervolgens telkens om de tien jaren worden de stemgeregtigden op nieuw tot beantwoording der zelfde vraag opgeroepen. Verklaart nu de meerderheid dat zij de benoeming en beroeping volgens het nieuw reglement verlangt, dan geschiedt dit in gemeenten van minder dan 100 stemgeregtigden door die stemge regtigden zelven, doch in de andere gemeenten door een kiescollegie. Dit collegie moet bestaan uit de gezamenlijke leden van den kerkeraad en tweemaal zooveel gemagtigdendoor en uit de stemgeregtigden benoemd voor den tijd van vier jaren. Jaarlijks treedt van dit collegie een vierde gedeelte af, zijnde de aftredenden terstond herkiesbaar. De ouderlingen en diakenen, die bij het in werking treden van het nieuw reglement in dienst zijnblijven hunne betrekking vervullen totdat hun diensttijd verstreken is. Te Roermond hebben in bet afgeloopen jaar plaats geliad 273 geboorten, 217 sterfgevallen en 63huwelijken. Bevolking 9064 zielen. De zoogenaamde gezondheids-Apostel Ernst Mahner heeft dezer dagen gedurende 20 min. in den Rijn bij Biberich gezwonnen. Vele jaren geleden baarden een miniatuur knaapje en meisje uit Mexico geboortiggroot opziendoor hunne kleine gedaante en tevens evenredige vormen. Zij werden in de voornaamste hoofdsteden van Europa, onder anderen ook te Amsterdam, vertoond onder den naam van de Azteken-kinderen en stonden onder het beheer en geleide van een persoon, Morris genaamd, die verhaalde dat zij uit een keizerlijk geslacht gesproten waren en de belemmering van hunnen groei veroorzaakt was geworden, doordien zij als afgoden werden aange beden en verpligt waren lang met gekruiste beenen te zitten. Deze thans tot jongelieden opgegroeide kinderen zijn dezer dagen te Londen gehuwd voor de wet, doch zonder kerkelijke inzegening. De jongelieden waren in het Russisch kostuum, doch kleedden zich later voor het déjeuner a la fourchette in Willis Roomsop gewone wijze. Het schijnt dat Max zooals de bruidegom genoemd wordt, beter spreken kan dan vroeger; voor den dronk op zijne gezondheid uitgebragt, betuigde hij zijnen dank doch de gasten hadden moeite het echtpaar te verstaan. De keizer van Rusland heeft eene amnestie voor drukpersdelicten uitgevaardigd. De Russische am- nestien hebben in den regel het karakter dat zij niemand tot voordeel komen. Voor eenigen tijd waren het de levenslang veroordeelden in de mijnen van Siberie, wier straf tot 15 jaar werd teruggebragt. Men berekende echter, dat die ongelukkigeu, voor zoo ver zij nog in leven waren, dan zeker zouden zijn bezweken. Het was dus slechts eene amnestie op het papier. Even zoo deze op de drukpers, want op het gebied der drukpers valt er in Rusland niet veel te amnestieren. Waar eene pers zoozeer aan banden ligt als in dat ryk, zijn de oveitredingen zoo zeldzaam dat eene am nestie meer ten voordeele komt van hem die ze geeft, omdat de keizerlijke grootmoedigheid er door in het licht treedt, dan van hen, die ze heeten te ontvangen omdat deze niet bestaan. Liever hadden wij dan ook eene Keizerlijke ukase gezien, waarbij aan de drukpers meer gelegenheid werd gegeven om te spreken, in plaats van eene waarbij haar het gesprokene vergeven wordt. In het théatre de la Gaité te Parys is thans de hoofdpersoon zekere miss Menken, die met een koord aan een paard gebonden zeldzame evolutien maakt. Die toeren zijn het echter minder die de belangstelling wek ken, maar veeleer de persoon van miss Menken zelve. Deze roekelooze Amerikaansche paardryster is een won derkind. Op haar twaalfde jaar vertaalde zij reeds den Ilias van Homerus en wanneer men haar thans vraagt wat zij voornemens is te doen, wanneer zy ophoudt een rol te vervullen in de »zeeroovers van Savanna," is haar antwoorddat zy les zal gaan geven in het latijn en hebreeuwscli, Men zegt evenwel dat zij eerst als actrice zal optreden, thans vervult zy eene stomme rol want ook voor het toonnel bezit zij grooten aanleg. Op haar zeventiende jaar muntte zij uit in den schouwburg te Nieuw-Orleans, waar zij bij afwisseling als tragédienne en als comédienne den algemeenen bjjval verwierf. Ver scheidene jaren hield zij zich uitsluitend met de jagt bezig. Op een harer jagtpartijen in Savanna werd zy door de Indianen krijgsgevangen gemaakt en was drie weken lang koningin van een indiaanschen stam. Zij werd door eclaireurs van het noordelijke leger in vrijheid gesteld en nam toen dienst onder generaal Harney, onder wien zij als kapitein aan het hoofd eener korapagnie stond. Zij was toen zeventien jaar. Drie maanden lang

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1