No. 2581. 25s,e Jaarg. Woensdag 16 J 1867. Nieu wstij dingen I onlangs zekere dame bij testament een som van 20,000 beschikbaar heeft gesteld, 8000 voor het gebouw en 12,000 als fonds. Men zal beginnen met het bouwen van ruime schoollokalen enz.ter wederzijde zullen de woningen der weezen gebouwd worden. Ieder van deze woningen zal voor tien personen ingerigt worden. De heer Spurgeon toch meent, dat deze wijze van herberging zicli meer aansluit aan het familieleven en boven het I stelsel van gezamenlijke kazernering verre de voorkeur verdient. Hij noodigt de lakenhandelaars en kleeder makers uit, om door geschenken in stoffen de kleeding I der eerste 50 verpleegden gemakkelijk te maken. Ook hoopt hij dat vele metselaars en andere handwerkslieden hunne giften zullen bijbrengen in den vorm van een I dag of twee hulp bij het werk aan den nieuwen bouw. Ingezondene Slukken. ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Men abonneert zieli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Nool-J-A.llc.ilia l.ij j. QUINTIIS. Ie Grand HapiJs, Staal Michigan Al> o ii ii em ents-PrÜs: VOOR REIDE UITGAVEN. Voor 8 maanden Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco Ne\v-1 ork 1,30. - 1,60. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Adrertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voorniiddags 10 ure. Bureau: Zicrikzce, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Tngezondene Stukken, franco. Onlangs werd inde Voreenigde Staten een Duitsclier, met name Casper Divecks, opgehangen tengevolge van eene volksuitspraak te Nebraska City, wegens een moord, A'epleeo-d op een jongen veehoeder, Henri Hamilton ge naamd? Hij had zoo luidde de beschuldiging - hem in eene sloot geworpen nadat hij hem door middel van oen pistoolschot had gedood, en daarna de zestig runderen die aan zijne zorg waren toevertrouwd, medegevoerd en verkocht. Door eene ontelbare menigte achtervolgd, die den moordenaar was gaan opsporen, werd Direcks digt bij de stad gevat. Eene in der haast uit liet volk zamen- gestelde regtbank deed hem op staanden voet een ver hoor ondergaan, waarin zoowel de beschuldiging als de I verdediging werden gehoord. Eene jury, die ook op de plaats zelve werd bijeengebragt, verklaarde hem schuldig en veroordeelde hem om opgehangen te worden. De teregtstelling werd niet langer uitgesteld dan er tjjd noodig was om een schavot op te rigten. Hij werd naar de stadsgevangenis geleid, waaruit hij ten 6 ure 's avonds naar de plaats der teregtstelling werd gebragt alwaar hij, in tegenwoordigheid van eene ontelbare me nigte, die uit de omstreken was komen toesnellen, werd opgehangen. Op het noodlottige oogenblilc zeide hij terwijl hij met vaste hand den strop vatte: „Zoo waar als ik dit touw in de hand houd, waarmede ik naar de eeuwigheid zal worden gezonden, verklaar ik, dat ik wel schuldig ben aan den diefstal, maar niet aan den moord !v Een oogenblik daarna was het doodvonnis voltrokken. Direcks was in Duitschland geboren. Hij was 27 jaren oud. Vóór den oorlog had hij onder de geregelde troepen gediend. Bij den aanvang der vijandelijkheden had hij I een compagnie geworven voor het G5ste regement van Illinois en eene aanstelling als eersten luitenant bekomen. I In September jl. was hij met den rang van luitenant- kolonel uit de dienst getreden. Heme LoiiKlen, 9 Jan. De Globe bevat een correspon dentie-artikel uit Parijs, waarin wordt gesproken over liet verschil van meening tusschen de kabinetten van 'sHage en Brussel in zake de Schelde-kwestie. De schrij ver beweert, dat, volgens de jongste berigten dienaan gaande, de Belgische ministers het onderling niet eens zijn over de wijze waarop het vraagstuk behandeld behoort te worden. Hij zegt ten slotte: „Het is te hopen dat deze kwestie niet van ernstigen aard zal worden. Mogen de twee kleine staten bedenken, dat zij een mag- tigen nabuur hebben die slechts al te gaarne in zijn belang gebruik zou willen maken van eene tusschen hen ontstane vredebreuk!" De heer Spurgeon, de ook in Nederland welbekende Engelsche prediker, heeft twee en halven morgen grond gekocht tot oprigting van een weeshuis, waarvoor nog 10 Jan. Veelvuldig en bedroevend zijn de berig ten, welke schier dagelijks ontvangen worden van schip- I breuken aan onze leustenom voor heden slechts van I een te gewagen, zij gemeld, dat het van Glasgow naar I Singapore bestemde schip Taymouth-Castle gisteren och- I tend bij Tow Point, graafschap Antrim, is verbrijzeld, I waarhij al de opvarenden het leven verloren. De Timesover de omstandigheid sprekende dat j de president Johnson in staat van beschuldiging is ge- I steld, meent dat geen twee derde gedeelte van den senaat j dit zal goedkeuren. De Times is evenwel van gevoelen, I dat al is de minderheid zeer klein, die het „schuldig" I over den president zal uitsprekende toestand toch Ialtijd hagchelijk is, en dat de Unie eene revolutie te I ge moet gaat. London, 12 Jan. Bij een nota van Engeland wordt I aan Nederland kennis gegeven van het benoemen van I een ingenieur tot onderzoek der Ooster-Schelde-kwestie. ambassadeur bij het hof van 's Hage was. Deze is naar Teruel verbannen. Een der afgevaardigden, de voormalige kolonel Fran cos, was afwezig toen een adjudant van den kapitein- generaal hem in hechtenis kwam nemen. Zijne echtgenoot ontving den officier, die nu verklaarde te zullen wachten tot de kolonel te huis kwam. Hij wachtte vier en twintig uren. Toen ontving mevrouw Francos een telegram, dat de kolonel behouden te Bayonne was aangekomen. „Toen gij hier kwaamt, zeide zij, was hij juist naar het station gegaan om met den sneltrein naar Frankrijk te vertrekken." De persoon, die in Zwitserland onwillekeurig de veepest heeft ingevoerd, is tot zes maanden gevangenisstraf en 2000 francs boete veroordeeld. Sedert eenigen tijd wemelt liet in de Belgische bos- schen van wolven, en in jaren heeft men in de Ardennes niet zooveel dezer dieren aangetroffen. Het schijnt dat door den laatsten krygstogt in Duitschland de wolven welke zich in de bosschen van Bohemen ophielden, door het kanongebulder verjaagd zijn, en nu hier eene veilige schuilplaats komen zoeken. In de Gazette de Liege wordt gewag gemaakt van een vreemd verschijnsel, dat op den spoorweg tusschen Luik en Namen is waargenomen. In den nacht van Zaturdag op Zondag is namelijk een rotsklomp van ongeveer 100 kubieke ellen van den berg losgeraakt, die zich, nabij het stations-gebouw van Seilles-Andennes, ter zijde van den spoorweg verheft; terwijl op hetzelfde oogenblik waarop die rotsklamp langs den bergwand naar beneden gleed en de spoorbaan naderde, die eens klaps over eene lengte van vijftig el omhoog gerezen is, op sommige punten ter hoogte van twee of drie el. Men weet dit verschijnsel aan niets anders toe te schrijven dan aan de drukking, die de rots heeft uitgeoefend op de aard- of kleilaag, waarop zij gedeeltelijk rust en die onder den spoorweg doorloopt. Voortdurend worden te Madrid personen in hechtenis genomen, inzonderheid leden der cortes. Onder deze is 9 ook de heer Alvareda, die een paar jaar geleden spaansche Gronï ii gr oil12 Jan. Jl. Dingsdag had bij den Brukster watermolen, onder Westerwijtwerd, een droevig ongeluk plaats. Terwijl de timmerlieden onder het malen bezig waren eenige herstellingen te doen en de schroef van hare dekking hadden ontbloot, viel de molenaar C. Bolhuis oud 35 jaar, door een noodlottig toeval er in. Hoewel de molen aanstonds stil gehouden werd, had de ongelukkige man reeds zoo vele wonden en kneuzingen bekomen, dat hij den volgenden morgen aan de gevolgen overleed, eene behoeftige wed. en 3 kinderen nalatende. Meppel, 8 Jan. Onlangs bemerkten de ambte naren ter surveillance op den verboden vervoer van vee, tusschen hier en de Wijk een wagen die zachtkens voort bewogen, en van tijd tot tijd stil gehouden werd. Toen de wagen tot bij hen genaderd was, verzochten zij te mogen weten wat er op vervoerd werd en ontdekten eenige varkens, die zij wilden benaderen omdat het ver voer verboden was. De eigenaren der varkens verklaarden dit niet te weten, en verzochten de ambtenaren om dan maar met hunne vracht naar Zwolle, daar zij op gaven met der woon te zijn gevestigd te mogen terug- keeren. Met meer dan gewoon ambtenaars vertrouwen werd dat verzoek ingewilligd en de varkenkoopers keer den den wagen om, eerst in de rigting van waar zij gekomen waren rijdende, maar later langs een anderen weg in de rigting naar hier. Drie of vier uren nadat ze waren aangehouden kwamen de varkens hier aan, ook toen werden ze aangehouden, en nu spraken de vervoerders niet van onkundigheid aan het verbod op den vervoer van vee, maar vertoonden een zoogenaamd gezondheidsbriefje, waarop ze met hunne vracht de ge meente passeerden en buiten de lijn hunne varkens aan een Groninger koopman plaatsten. Later is het gebleken dat het bewijs, waarop zij passeerden, reeds lang te voren afgegeven en voor de varkens tot welker dekking men het gebruikte oorspronkelijk niet bestemd was. Bekenden van de varkensvervoerders zeggen, dat de mis leiding niet met een oud, maar met een nagemaakt briefje heeft plaats gehad. Wat van een en ander waarheid is zal de tijd leeren, daar zooals men ons mededeelde dooi de justitie in deze zaak reecis een onderzoek begonnen is. Xlocg-, 7 Jan. Tusschen hier en Woudsend had heden een vreeselijk ongeluk plaats. Zes personen waag den zich op het nog brooze ijs, en vielen er op hetzelfde oogenblik door, met dit rampzalig gevolg, dat vier er van jammerlijk zijn verdronken. Arnhem, 11 Jan. Nopens het desinfecteren aan de grenzen leest men in een berigt uit Elten, dat al daar herhaalde klagten bij den burgemeester inkwamen over den chloordamp, die meenigeen zoo slecht bekwam. Zelf de gegiondheid clier klagten willende beproeven, onderwierp de burgemeester zich aan de gewone be- rooking, doch met het ongelukkig gevolg dat hij eerst kwalijk werd, eene flaauwte kreeg, en met haast in de vrije lucht gebragt wordende, zijne stem kwijt was. Later verneemt men nog dat er eene bloedspuwing zou gevolgd zijn. Het provinciaal geregtshof in Gelderland heeft A. Huisman en B. Kluin schuldig verklaard aan moord, en beiden tot de doodstraf veroordeeld, uit te voeren bin nen Arnhem. Ainstcrclain, 11 Jan. Kapt. P. T. Hansen, voe rende het stoomschip Amsterdam, gisteren van Hamburg alhier aan de stad gekomen, rapporteert, dat hij op 6 dezer, op de Elve, tusschen Fre}*burg en de Oste, bij stormweder uit het Z.O., door middel van zijn scheeps- kijker mensehen op eene ijsschots meende te zien. Hij hield er onmiddellijk op aan en vond werkelijk twee mannen, geheel verstijfd en uitgeput, staande op eene ijsschots. Na veel moeite gelukte het hem die onge- lukkigen binnen boord en na eene onafgebroken in spanning van ruim 2 uren, door sterke inwrijvingen, als het ware tot het leven terug tc brengen. Na hen van het noodige te hebben voorzien, heeft kapt. Hansen hen met de sloep te Cuxhaven aan den wal doen brengen en daarop zijne reis voortgezet. De twee geredde per sonen zijn de stuurman Wendt, van Altona, en de matroos Johan Ulrich, van Putsfleed, in Hanover, beiden behoord hebbende tot de equipage van het Hanoversche galjoot schip Pegasus, kapt. J. Hauschieldt, met garst van de Elve naar Yarmouth bestemd, hetwelk op de Elve door het ijs doorsneden en gezonken is en waarbij de kapitein, een matroos en een jongen het leven hebben verloren. Gravenliago, 12 Jan. Z. M. de Koning heeft lieden aan een aantal autoriteiten en particulieren au diëntie verleend. De commissie, belast met het voorstellen van maat regelen tot wering der veeziekte, heeft dezer dagen eene vergadering gehouden aan het departement van binnenl. zaken, onder voorzitterschap van Z. Exc. den Minister van binnenlandsche zaken. Deze week is in den stal van den Heer B.aan het Bezuidenhout alhier, de veeziekte uitgebroken. Reeds zijn twee aangetaste runderen afgemaakt, terwijl men nog voor vijf anderen vreest. Scliiodam12 Jan. Heden morgen zijn alhier gearriveerd, onder comando van een eersten iuitenant, een detachement infanterie, uit Delft, en voorts drie dragonders, uit 's Hage ter bewaking van de lijn van afsluiting langs de Maas tot wering van de veeziekte. Bovengemelde officier is tevens belast met het opperbevel over de detachementen te Ylaardingen en Delfshaven. Zïerikzec, 15 Jan. Z. M. heeft benoemd tot subst.-griffier bij de arrond.-regtb. alhier, Mr. J. G. II. B. Ketjen, thans griffier bij het kantongeregt te Zalt-Bommel. Te Oostkapelle is tot predikant beroepen de heer C. de Wildethans te Poortvliet. Uit Vlissingen schrijft men aau het U. D: Men begint hier weer hoop te voeden, dat 's rijks werf niet zal worden opgeheven, en het garnizoen niet zal worden verminderd; als Vlissingen op moet houden een vesting te zijn, is er echter veel kans, dat de werf er zoo niet geheel opgeheven echter zeer ingekrompen zal worden, en het garnizoen ook niet lang blijven zal, al verwisselt met Mei a. s. het 6de regement, thans in Zeeland garnizoen houdende, met het 3de. Met den 1 February a. s. zal de hoofd-ingenieur der marine Tidemanthans belast met het opzigt bij den bouw in Engeland van het ramtorenschip, dat voor onze marine is bestemd, weder'aan het hoofd van den scheepsbouw bij het maritiem etablissement te Vlissin gen worden geplaatst; de ingenieur le klasse Visser gaat van Vlissingen bij 's rijks werf te Amsterdam dienst i doen en de ingenieur le klasse Calten wordt van die werf naar Vlissingen overgeplaatst. Volgens het Sluisch weekblad is in de gemeenten Sluis, Sint Anna ter muiden, Heille en Retrancliement een adres aan de provinciale staten van Zeeland in omloop, houdende verzoek om de stoomboot „Zeeland" j onherroepelijk buiten dienst te stellen voor het veer Vlissingen—Breskens. Het blad geeft voorts den wensch te kennen dat men in de overige gemeenten van dat district evenzoo handelen zal, alsmede dat de gemeente raden zich met hetzelfde verzoek tot de staten rigten zullen. De Nederlandsche regering heeft den heer Faider, oud-minister van justitie in Belgie en advocaat-generaal bij het hof van cassatie te Brussel, aangewezen als haren vertegenwoordiger in den nationalen jury te Parijs, be last met de toekonning van den pr'.js van 100,000 fr. voor den grootsten weldoener van den werkenden stand, Ook zal de heer Faider voor Belgie als zoodanig optreden. De Parijsehe Patrie bevat eene correspondentie uit j Brussel, waarin een vrij getrouw tafereel van de ver wikkelingen tusschen Nederland en Belgie opgehangen en te gelijk beweerd wordt, dat het Brusselsche kabinet niets anders op liet oog heeft dan het nationale gevoel te prikkelen, ten einde zoodoende nieuwe militaire j uitgaven aan de natie te kunnen opleggen, en te gelijk eene verzoening met Antwerpen tot stand tc brengen en de Vlaamsche partij te dooden. „Het ministerie, zegt de correspondent van het officieuse Fransche blad, schreeuwt zeer luid, dat het nimmer de toekomst van Antwerpen zou laten benadeelen. Ten einde des te beter de aandacht tot zich te trekken, zet Belgie eene grove stem op en overdrijft zijne gebaren. In plaats van de eischen der openbare meening te matigen, overdrijft het die. De regering hoopt dat liet land de door haar bewezen diensten naar den duur der tegenwoordige verwikke lingen zal afmeten. Daarom vermijdt zij tot eene spoedige oplossing te geraken. Daarom eompromitteerd zij voor- bedaehtelijk den goeden uitslag barer onderhandelingen terwijl zij de Ilollandsche natie door haar overmoedige taal en vooral door haar voorstel kwetst om niettegen staande de formele weigering van het Nederlandsche kabinet, haar toevlugt tot een arbitrage te nemen. Geinong-cle berig-ten. „Nog vijf jaren, lieve schat!" Zei Jaap te O. tot Trijn „Dan zal het zilveren bruiloft zijn; „Want 'tis nu twintig jaar, „Dat wij te zamen trouwden „Dat feest, kind lief! dat vieren wjj „En dan vijf jaren nog daarbij Sprak zij „Dan zullen we ook het feest, „Des dertigjarigen oorlogs houden!" Het stroopers-collegie in de Kraaijers is nu zeer goed in hun schik, dat het in den laatsten oorlog de overwinning heeft behaald tegen de vierbeenders met graauwe rokken, terwijl men berekent dat het graauwe corps ongeveer 376 man heeft verloren aan dooden en gekwetsten; en nu zingt men: Gelukkig is de slag gewonnen, Zonder sabels of kanonnen En, wat waren 't blijde dagen, Als zij geen sabel-mannen zagen. Drie dames te Neuzen moesten geene hulp meer inroepen van gestreepte krijgslieden, daar zij zelf snap achtig genoeg zijn om zelf naamlooze brieven en bood schappen aan velen te doen geworden. Voorspoedig doch ontijdig gelost aldaar: Het schip Antje, na eene reis van vijf maanden; overigens alles wel aan boord. Een heerschap van W.moest zoo hard niet meer praten op de markt te Bergen-op-Zoomals hij een rendez-vous bepaalt met de vrouw van een ander, want de wanden hebben ooren. Te Zuid-Kraaijert zal eerst daags ten .tooneele gevoerd wordenHet veertigjarige Kaatje of de jaloersche meid met den onnoozelen Bram. Een tweede knecht aldaar wordt aangeradenzoo veel onwaarheden niet te verspreiden van anderen: Want scherpe dorens die doen zeer, Maar valsche tongen nog veel meer. Eeu juffertje te N. belooft aan alle hare oude ken nissen, indien haar huwelijk goed mag uitvallen, aan ieder eene vrouw te bezorgen van strooen nu zingt men De spiering is niet geel Maar zij heeft frissche wangen Spreekt er den bakker van Die heeft ze voor het vangen En zoo gij dit wilt zien Dat kunt gij zeer goed doen Maar ziet uw eigen visch, Welligt is die wel groen. Klaasje Zevenster is te Dordt met veel succes ten tooneele gevoerd, en nu verwacht men: De zaakwaar nemer, of wie zal hem hebben, de knappe huishoudster, of de gele modiste? Te St.-Annaland is een boeren- ijsslede overvallen geworden door eene bende dolzinni- gen, waardoor zij voor altijd hun fatsoen hebben ver loren en nu het hunne beurs zal kostenzouden zij wel om vergiffenis vragen. Eenige schandalen te Krui- ningen worden verzocht, als zij iets ten uitvoer willen brengendit te doen zoo als het behoortmaar niet lafhartig, want om een inensch zoo te beleedigen kan ieder doen. Mijnheer de Hcdacleur Vroeger van af het jaar 1836—1847 verscheen er in uwe stad Zierikzee een Zeeuwsche Volks-Almanak waarin men vele wetenswaardige dingen aantrof. Daar de voorraad van oudheden en andere zaken op Zeeland betrekking hebbende, zeker nog niet ge heel uitgeput zullen zijn; zoo verwonderd het schrijver sedert langdat er niemand gevonden wordt die bij vernieuwing die taak op zich wil nemen om weer eens een dito Almanak uit te geven. Mag ik UEd. verzoeken om dit in uw veel gelezen blad te plaatsen? misschien is het een middel om op 1 Januarij 1868 een nieuwe uitgaaf Zeeuwsche Volks-Almanak te zien verschenen. Zuid-Hollakd Verwachter. 8 Januarij 1867.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1