KZEESEHE MEIAVSIMHIE No. 2580. Zaturdag 12 JJanuary 1867. ft m 25s,e Jaarg. N ieuwstii j d ingen. SöHi 1 Ingezondene Stukken. Men abonneert zi<'b In Nederland bij den Uitgever. Hij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. I„ Xuurd-AmmU bij J. QI INTI'S, te Grand Rnpid». Steal Michigan. A 1> o mi o in 0111 s»- 41 VOOR 11EIP E UITGAVEN. Voor 3 maanden f 1>* Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amprfka', franco New-York - 3,90. YerschiJiiti Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. Dc inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Ilock van dc Sehnitkaven, 11, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. .91 WC X i De agitatie veroorzaakt door het besluit, om den pre sident Jhonson in staat van beschuldiging te stellen neemt meer en meer toe. De knoeijerijen zwendelarijen en vervalschingen van allerlei aard hebben in geheel Noord-Amerika en vooral te Nieuw-York eene buitengewone hoogte be reikt. Het Congres heeft het zelfs noodig geoordeeld eene commissie te benoementen einde een algemeen onderzoek naar die bedriegelijke handelingen in te stellen. Als voorbeelden van de vorderingenwelke men in liet ontduiken der belastingen en in het vervalschen van dranken heeft gemaakt, wordt o. a. aangevoerd, dat een gallon rum belast is met twee dollars en dat toch de gallon van dat vocht in het openbaar wordt verkocht voor 1,60 dollar, en dat eene Nieuw-Yorksche branderij „zeldzame oude schotse he whisky" vervaardigt naar het volgende voorschrift: Bij 40 gallons gewone whisky worden gevoegd 80 gallons water, 5 gallons aftrelcsél van Cayenne-peper8 pinten aftreksel van muurkruid 2 oneen alcohol, l/2 gallon sterke thee en 3 oneen poeder van houtskool. Rusland heeft eindelijk een afdoenden maatregel ge nomen om aan de Poolsche nationaliteit een einde te maken: zelfs de naam zal voortaan niet meer bestaan. Na zoovele jaren lang vruchteloos alle middelen te heb ben aangewend om de Polen tot onderwerping te dwin gen, verklaart het dat er geen Polen meer zijn en die naam, die zoo lang en zoo herhaaldelijk Europa heeft bezig gehouden, zal nu niet meer worden genoemd. Thans is dan toch eindelijk Polen verloren. Berlijn, 7 Jan. Graaf Bismarck zal, overeenkomstig het door Belgie te kennen gegeven verlangen, een in genieur aanwijzen voor de Ooster-Scheldekwestie. 8 Jan. Graaf Bismarck heeft gisteren eene nota aan Nederland gezonden, houdende dat het de enquête (in de kwestie betreffende de Ooster-Schelde) zal toe staan, waarin Pruissen, Engeland en Frankrijk hebben toegestemd. De emancipatie der lijfeigenen was een der groote revolutionaire beginselen door den tegenwoordigen keizer van Rusland toegepast. Weldra volgde eene andere, de daarmede regtstreeks in verband staande instelling van vertegenwoordigende ligchamen in de onderscheidene gouvernementen. Den grootsten stap echter op den weg der volksontwikkeling is thans door de vertegenwoor diging van Constantinograd gezet, welke de schoolpligtig- heid heeft ingevoerd. Welke groote bedenkingen er ook tegen het beginsel van schoolpligtigheid geleien, in I Rusland, waar de beschaving van het volk nog op zulk een lagen trap staat, verdient dit beginsel zeker de voorkeur boven dat van meer beschaafde natiën, waar men deze zaak aan het welgevallen der ouders overlaat. tl Parijs, 7 Jan. De half-officiëïe Patrie geeft met opzigt tot de zaak der afdamming van de Ooster-Schelde als hare meening te kennen, dat in den stand, waarin dit vraagstuk op dit oogenblik verkeert, de mogend heden, die het tractaat van Londen van 15 November 1831 geteekeud hebben, waarbij het bestaan van Belgio erkend is geworden, zoowel als die, welke tot den afkoop van den Scheldetol hebben medegewerkt, zeer wel bijeen geroepen zouden kunnen worden om in het tusschen Belgie en Nederland gerezen geschil uitspraak te doen. Zaturdag jongstleden heeft te Parijs een zelfmoord plaats gehad, onder de volgende omstandigheden. Caoutchouc is de bijnaam van den ongelukkigedie zich na het bal der opera verlaten te hebben van de brug des Invalides in de Seine wierp. Een visscher die van de poging tot zelfmoord getuige was haastte zich om middelen tot zijne redding aan te wenden, maar hij slaagde er niet in; toen Caoutchouc opge- visclit werd, was hij een lijk. Ook hij had, als op de bekende schilderij van Gérome, Pierrots du duelzijn maskeradepak aangehoudenmisschien had hij geen ander. Toen men hem opvischte, was hij als orang outang gekleeden nog weinige uren te voren had hij in dat kostuum weder de toejuichingen verworven, die hem gewoonlijk op de bals ten deel vielen, want hij was bekend als de vlugste springer. Onder zijn apenkleed droeg hij een broek en in den zak daarvan vond men een briefje van den volgenden inhoud//het is onnoodig naar mijn identiteit onderzoek te doen. Ik ben de afstammeling van een aanzienlijk geslacht dat ik door mijne dwaasheden schande aandoe. Ik ben acht en twingtig jaar. De nalatenschap mijner ouders heb ik doorgebragt. Ik heb den zelfmoord boven de armoede verkozen. Aan hen die beweren dat men dapper moet zijn om een zelfmoord te plegenantwoord ik, dat absinthe moed geeft. Ik ben dronken; zoo moest ik sterven. Men heeft mij den bijnaam van Caoutchouc gegevendat men mij begrave onder dien naam. Moge mijn dood de jeugd tot afschrikwekkend vooi beeld zijn. Caoutchouc*" Deze persoon was een trouw bezoeker van het Chateau rouge, leder kende hem en hij sprak ieder met jij en jou aan. Hier danste hij voor zijn genoegen; in den schouwburg voor geld. De veerkrachtigheid van zijn ligchaam was zonder voorbeeld. 'éi Gravenliajjo, 9 Jan. Z. M. de koning heeft heden in een langdurig bijzonder gehoor ontvangen den heer mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, laatstelijk gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie. Z. M. heeft dezer dagen afgewezen onderscheidene verzoeken om gratie, ingediend door landbouwers, die veroordeeld zijn wegens overtreding der verordeningen tegen de veeziekte. 'sIlertogenbosch 8 Jan. Heden zijn ook de drie bij de korpsen te Grave, Bergen-op-Zoom en Geer- truidenberg gedetacheerde kadets van de militaire aka- demie te Breda, alhier in het huis van arrest aangekomen. Zij zijn thans elf in getal. Zij ondergaan hunne preventieve gevangenis cellulair en worden in alle opzigten als gewone gevangenen behandeld. Zelfs het verzoek van de familie om toelating wordt geweigerd. Nooit zijn de ongeregeldheden aan de akademie te Breda zoo streng behandeld als tegenwoordig het geval is. Ik zou eene onbescheidenheid plegen wanneer ik de namen der gedetineerden schreef. Dit evenwel meen ik te mogen zeggen dat er onder zijn, die tot de aanzien lijkste familien des lands beliooren. Sas-van-Gent, 9 Jan. Ten behoeve van den spoorweg van Gent naar Neuzen, sectie Selzaete-Neuzen, heeft dezer dagen te Gent de aanbesteding plaats gehad van het leggen eener brug over de westelijke waterlei ding, by Sluiskille, zoomede van het bouwen van sta tionsgebouwen te Sas-van-Gent en te Sluiskille, gemeente Neuzen, welke werken zijn aangenomen door den heer Verkuijl Quakkelaar, aannemer te Vlissingen. Met het aanstaande voorjaar verwacht men, dat zoowel aan den weg als aan de daartoe behoorende werken, met kracht de hand zal worden Neuzon, 8 Jan. Bij de Christelijk Afgescheidene gemeente te Neuzen, Axel en Zaamslag is op nieuw tot tweeden predikant beroepen Ds. J. Al tinkpredi kant te Maasland (Zuid-Holland). 9 Jan. Op den 2 dezer werd alhier, zoo als reeds meermalen met gunstig gevolg, de operatie verrigt eener beklemde darm-netbreuk, door onzen geachten stadge noot, den heer J. van Pienbroek, genees-, heel- en ver loskundige. Volgens de algemeene verwachting zal deze zoo gevaarvolle kunstbewerking weder met een gunstig gevolg bekroond worden. Wij zouden hiervan geene melding maken, zoo wanneer in andere dag- en week bladen van dergelijke operatiën eveneens geene melding geschiede. Ingez Vllsaiiiigfeii, 10 Jan. Volgens een in de Nieuwe Rottenlamsche Courant opgenomen berigt, werd van hier per telegram medegedeeld, dat het Engelsche barkschip Thomas lladenkapt. Andersonvan Sunderland naar Gent bestemd, voor Neuzen gezonken was; dit is geble ken eene omcaarheid te zijn, alzoo het schip thans reeds zijne bestemming bereikt heeft en met het lossen dei- lading steenkolen reeds is aangevangen. Wel is waar heeft genoemd schip een etmaal voor de haven te Neuzen aan den grond gezeten, doch is, na het lossen van een klein gedeelte der lading, zonder eenige schade weder vlot geworden en op het kanaal gekomen. De equipage van het in zee verlaten gevonden Pruissische barkschip George Marchand, hetwelk onder het bestuur der strandvonderij was gesteld, is Maandag avond alhier aangekomen, terwijl liet schip en de lading door den gezagvoerder gereclameerd worden. Als een bewijs dat bij de behandeling van petro leum de noodige voorzigtigheid betracht moet worden, wordt gemeld dat eene oude vrouw alhier, bij het vul len eener brandende petroleumlamp het ongeluk had hevige brandwonden te krijgen, daar de olie vlam vatte en over hare kleederen liepten gevolge waarvan zij thans overleden is. Zierikzee, 11 Jan. Z. M. heeft benoemd bij het pers. der milit. admin., naar ouderdom van rang, tot kapt.-kwartierm. 3e kl.bij het 3e reg. vest.-art.den len luit.-kwartierm. B. A. Eg ter van Wissekerkevan het bat. min. en sap. Jl. Vrijdag heeft alhier op uitnoodiging der hee- ren mr. B. C. Cau, mr. J. J. ErmerinsR. Koole en J. II. C. Heyseeene meeting van ongeveer honderd personen plaats gehad ter bespreking van de wensche- lijkheia eener op te rigten vereenigiug tot het stichten van arbeiderswoningen alhier. Deze meeting heeft echter geen ander resultaat gehad, dan dat, na gehouden ge- dachtenwisseling, een zestigtal der aanwezigen als blijk hunner sympathie op eene lijst hunne handteekening hebben geplaatst. In eene volgende bijeenkomst zal een plan voorgedragen en de al of niet uitvoerbaarheid dei- zaak nader besproken worden. Z. M. heeft bepaald, dat het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Noordgouwe c. a. zal worden over- gebragt naar de gemeente Dreischor, en benoemd tot ontv. der dir. belastingen en acc. te Dreischor de heer L. H. J. This sen, thans ontv. dier middelen te Goirle. Uit Brussel wordt aan de Kölnische Zeitung gemeld' dat men in genoemde stad met genoegen heeft vernomen' dat Pruissen thans ook, even als Frankrijk en Engeland' die reeds ingenieurs benoemd hebben, zich bereid heeft verklaard, om tot onderzoek der kwestie omtrent de Ooster-Schelde een commissaris te benoemen. Betreffende de redding der bemanning van het Nederlandsclie koopvaardijschip Petschora wordt het volgende medegedeeld: Den 28sten December 11., des avonds ten 7 ure, terwijl de wind tot storm was overgegaan en de zee geweldig hol stond, ontdekte men van Egmonds strand over de golven een licht. De duisternis liet niets meer onder scheiden, doch er bleef geen twijfel over, of er was een schip in nood, en elk oogenblik kon men de stranding er van verwachten. In allerijl werden de reddings middelen in gereedheid gebragt, en het licht, dat nu en dan werd gezien en met groote snelheid in noordelijke rigting voortbewoog, met gespannen verwachting ge volgd. Ten tien ure kwam de noodlottige tijding, dat het schip benoorden Egmond was gestrand, en spoedig was men met de reddingsmiddelen op de plaats des gevaars al was de afstand bijna een uur gaans en de zee zoo hoog dat het strand niet of naauwelijks kon worden betreden. Onmiddellijk werden drie vuurpijlen tegen den storm in losgebrand, om de verbindingslijn over te brengen; doch de eene na de andere miste het doel. De wakkere directeur der reddingstoestellen, de Heer Planteydt, gaf nu bevel de boot in zee te brengen het werd gehoorzaamd, maar de inspanningen der manschap bleven zonder vrucht tot driemaal toe werd de boot teruggeslagen. Nadat andermaal eene proef met eene vuurpijl mislukt was, hield de directeur dringend aan, om een vierden togt met de reddingsboot te wagen. De acht stoutmoedige mannen, die zich daartoe bereid verklaarden en het waagstuk ondernamen, om in stikdonkere duisternis door de teugellooze golven te worstelen, ten einde te trachten hun medemensch van den dood te redden, waren Teun van der Plas, Job de Vrij, (die reeds 32 jaren de boot heeft bediend; hij was hij 25 a 30 schipbreuken werkdadig tegenwoordig en kan 7 eerbewijzen voor verschillende reddingen ver- toonen; nu zou hij den gevnarlijksten togt doen, die hij ooit in zijn leven gedaan heeft), Klaas Vuil, Kees Zwart, Jan Stam, Jan Groen, Pieter Zwart en Dirk Boes. Hoe hevig de golven woedden en ofschoon de duisternis het gevaar verdubbelde, de acht mannen bemoedigden elkan der en de noodkreet, die boven het golfgeraas hun door het hart sneed, verdubbelde hunne krachten. Al werd de boot soms door de golven opgeheven, zoodat zij nu en dan over steven een verticalen stand verkreeg, de helden gaven het niet op en bereikten eindelijk het schip. Maar het schip was reeds een wrak. Het middelste gedeelte met den grooten mast was als tusschen het voor- en achterdek weggeslagen. Totdat de mast begon te wankelen, hadden de negen schip breukelingen zich daaraan vastgehouden, doch zes hun ner waren toen langs het touwwerk, om meer veiligheid, naar den fokkemast en verder tot de boegspriet afge daald. De drie overigen, met den grooten mast in zee gestort, wisten zich in de mars vast te klemmen en werden daar door de golven op en neer geworpen. Elke stonde verwachtten deze den dood, totdat zij (door de groote duisternis eerst in hunne onmiddellijke nabijheid) de wakkere Egmonders te hunner hulpe zagen genaderd. ,/0 Godmenschen helpt onswas eensklaps de kreet der drie ongelukkigen bij deze onverwachte kans van behoudeen kreet, zoo luid door de zes mannen van de boegspriet herhaald, dat het aan het strand werd gehoord. Maar de heen en weer zwalpende mast vergrootte het gevaar der hulp vaardigen. De meeste omzigtigheid en zeemanschap moesten in acht genomen worden, opdat de boot niet tegen het wrak te pletteren sloeg. Evenwel, de drie ongelukkigen werden opgenomen. Helaas, de branding maakte het onmogelijk ook de boegspriet te bereiken. Doch de schipbreukelingen, die daar tot nu toe den dood ontkwamen, bemoedigd door de nabijzijnde hulp, verzamelden hunne krachten, en het gelukte hun door duisternis en holle zee langs het wrak de boot te bereiken (een togt die hoven alle beschrijving wordt geacht) en het voege lijf te behouden. Inmiddels werd op het strand met angstige verwachting de terugkeer der reddingsboot verbeid. Zij was in de duisternis verdwenenhet meest geoefend oog kon niets van haar onderkennen. Ervaren zeelieden hadden de redding onmogelijk verklaard, en op het horologie telde men reeds twintig minuten sedert de boot vertrokmen begon aan het behoud der redders te wanhopen. Maar op eens wierpen de wilde golven de boot uit de duisternis terug; pijlsnel naderde zij het strand en bragt de acht dappere redders en de geheele bemanning van het ver nielde schip veilig aan wal. Eene redding als deze, waarbij de volharding zoo door het geluk van den goeden uitslag werd bekroond, behoort tot de zeldzaamheden. De omstandigheden dier schipbreuk waren zoodanig, dat tot een oordeel bevoegde personen verklaren: indien het dag ware geweest en men dus het gevaar had kunnen overzien, welligt had men alsdan den togt niet gewaagd. Gemongde berigten. De afdamming der Ooster-Schelde geeft thans aan leiding tot verschillende beschouwingen die voor de Nederlandsche regering niet zeer vleijend zijn. Zoo zegt onder andere de Aruherasche courant//Welk eene schoone gelegenheid zouden wij hebben om de regering te hekelen over hare gedragingen bij de afdamming der Ooster-Schelde. Wij zouden dan de Nederlandsche regering moeten voorstellen als de onbekwaamste en onvoorzigtigste regering welke ooit een volk het ongeluk had te bezitten. Wij zouden haar moeten voorstellen als slaafsch onderwerpenzoo niet verkocht, aan Belgie. Dat de Nederlandsche regering, en vooral de minister van Buitenlandsche Zaken, fouten begaan heeft, zal wel geen betoog behoeven. Die fout en die zwakheid hebben aan Belgie de aanleiding gegevenwelke het zocht, om op eene reeds afgedane zaak nog eens terug te komen, en haar op nieuw, en meer dan ooit, te verwikkelen, door er vreemde mogendheden in teslepen. Te Bruinisse is ten tooneele gevoerd: De oorlog van Pruissen met Oostenrijk, of de gebroken bons, waarin een dik mensch de hoofdrol heeft vervuld. Na hetzelve: De twist tusschen drie broedersdoch de voorstellingen hebben niet aan de verwachting voldaan. Aldaar worden twee heeren verzocht, des Zondags avonds zulk een geschreeuw niet te maken op straat, waardoor de geheele gemeente in opschudding werd gebragt, daar dit niet past voor zulke fatsoenlijke heeren. Een zot te Zonnemaire moest nalaten zooveel onwaar heid te verspreiden van eene naaister, daar hij anders naar Sluis zal gejaagd worden, waar hij iets vergeten heeft te voldoen. Te Oud-Vossemeer wordt een dametje aangeraden zich wat beter te gedragen als zij met een fatsoenlijk jong mensch omgaat en den goeden naam van zoo iemand niet op het spel zetten, want dit loopt vooral in het oog van haar die zoo graag wil doorgaan voor een wel opgevoed meisje. Een rentenier te 's Heerenhoek zal nog verpligt worden halve centjes te laten slaan tegen Nieuwjaarsdag, om als dan uit te deelen aan de bchoeftigen die hem geluk komen wenschen daar hy er te kort kwam gepasseerden Nieuwjaar. Ja: Maar liij is goed in zijn schik, En zijn beurs is even dik, Hoe hy klonk, en hoe hij dronk, En wat centjes hij ook schonk. Twee jonge dametjes te Z. K. moesteii, om hun fatsoen te bewaren, zoo dikwijls de herberg niet be zoeken om hunne kunsten te vertoonen; en nu zingt men Die dames gaan toch altijd voor, Met dansen in de kroeg, En raken zoo van 't regte spoor Daar iedereen toch vroeg „Is dit voorwaar nu dameswerk Die deftig zitten in de kerk? Het is niets dan dolzinnigheid, Van een beschonke kennis-meid." CHOLERA EN VACCINE. Wanneer de waarnemingen van Dr. Ottote Buckau (voorstad van Maagdenburg) zich mogten bevestigen dat de Vaccine een voorbehoedmiddel voor de Cholera schijnt op te leverendan kan de «aandacht van alle deskundigen niet genoeg daarop gevestigd worden. De Cholerawelke van 25 Augustus tot 10 October die voorstad teisterde en op 550 aangetasten 160 slagt- offers eischte werd op een nog niet lang na de Vaccine verloopen leeftijddat is tot den Sjarigen even als bij de kort geleden gerevaccineerden of bij hendie in dit jaar aan pokken of valsche pokken geleden haddenniet waargenomen. Deze waarneming was door Dr. Otto bij meer dan 500 door hem kort vóór de Cholera-epidemiegerevaccineerdenbevestigd. Wij wenschen dat die waarnemingen op waarheid gegrond zijn dan zoude de Vaccine eene dubbele weldaad voor de menschheid worden. Marktprijzen to Zierikzee. 10 JANUARIJ 1867. Boter laagste koers 0,47'/2, middel koers ƒ0,50 en hoogste koers 0,52'/2 per 5 ons. Kip-Eijeren laagste koers ƒ1,05, middel koers 1,12% en hoogste koers ƒ1,20 per 25 tsuks.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1