Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE «o. 2579. 25s,e Jaarg. Woensdag 9 Ja1867. Nieuwstij dingen jfUntcriliK. :n. Sï'Haxiemlittrg. V erscheidenheden. Men abonneert asich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. I„ Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. A-T>oiiii ements-Prijss VOOR UE'Pl1' IJ I T 6 AVF.X. Voor 3 maanden Franco per post, in Nederland Voor Noo'd-Amcrika, franco New-York 1,30. - 1,60. - 3.90. Yerschynt: Op Woensdag en Zaturdag. Adverten tiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Diugsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zicrikzee, Hoek van de SchuithavenB, No. 94. Brieven en Iugezondene Stukken, franco. üe laatste berigten uit Mexico zijn ongetwijfeld van .ot gewigt. Daaruit blijkt toch dat keizer Maximihaan •n «afstand doet van den troon, en dat hij eiken duim i zijn grondgebied zal verdedigen met de krachten hem ten dienste staan. Hij heeft met dat doel zijn .er onder bevel van vier generaals^ gesteldMejia, rquezMiramon en Vidauriterwijl hij onder den onel Dupin en den generaal Mendez guerillabenden ft doen organiseren. rit Londen schrijft men dat daar buitengewoon veel •3uw is gevallen, waardoor het op straat zoo stil is orden, dat de stad als uitgestorven schijnt. Wie noodzakelijk uit moet blijft te huis, om zich niet it te stellen aan het gevaar van uit te glijden of er de van de daken rollende sneeuw bedolven te den. Huurkoetsen zijn er weinig, omnibussen in het eel niet te zien. Men denke zich het Strand en de zonder omnibus! Waarom de winkels open zijn •ijpt men nietdaar zich toch niemand op straat •cvgt om inkoopen te doen. Te Leeds heeft zich eene vereeniging geconstitu- •d met 600,000 kapitaaltot bouwing van wo- ïgen voor de armendie woningen zijn niet bestemd or ambachtslieden, fabriek-arbeiders en anderen, die nelijk geld verdienen en dus huur kunnen betalen tar voor straatventers, schoenpoetsers, sjouwers, enz., en bedelaars zijnde. De huur dezer naar de strengste yelen der gezondheidsleer gebouwde woningen is 60 90 ets. en ƒ1,20 per week. Thans is het officieel gebleken, dat 351 menschen de jongste ontploffing der steenkolenmijn te Barnsley t leven hebben verloren. Uit Monroe meld men van 8 Decemberdat de tel van het nieuwe post-stoomschip Thomas Kelso den togt naar Norfolk, terwijl zich 140 passagiers n boord bevonden, in de lucht is gesprongen. Een ntal der passagiers ontving door den stoom, die zich rspreidde, brandwonden, doch zoo ver men weet rloor geen hunner het leven. In de laatste 10 jaren zijn er in Engeland niet inder dan 9916 menschen door onheilen in de mijnen ïgekomen. Het getal dergenendie door de uitbarsting van jom uit machines in de laatste 10 jaren zijn veron- luktwas 2019. dank zij hunner pogingen werd het kind uitgeleverd. Thans bevindt het zich op de Israëlitische school te Metz. Echte Russen krijgen dikwijls in het buitenland vader- adsche kuren. Het kamermeisje eener te Parijs woon- htige en aldaar zeer bekende Russische gravin, had t ongeluk bij het strijken een zakdoek een weinig te rzengen. Tot straf voor deze gruwelijke misdaad moest t arme meisje zich ontkleed op de heete ijzeren plaat de keuken nederleggen, waarna zij vreeselijk gebrand het gasthuis werd gebracht. Toen men den hoog- plaatsten gemaal de barbaarschheid zijner vrouw mede- elde, zeide hij heel koeltjes: »Ik weet het wel, is van der jeugd af altijd een beetje levendig van rd geweest" In Upsala en omstreken heerscht thans de grootste veiligheid van leven en goederen. De geweldadigde ■drinking van een geestelijke en de talrijke aanvallen roovers hebben zulk een grooten schrik verspreid, de bewoners zich des avonds in hunne huizen bar- adeeren en met geladen geweeren aan hunne zijde pen; zoodra het duister wordt spoedt ieder naar zijn ning. Er wordt streng onderzoek in het werk gesteld, policie wordt aanzienlijk versterkt, en de kanselier justitie uit Stockholm heeft zich derwaarts begeven, een commissie tot herstel der orde te benoemen. Parijs, 4 Jan. De mogendheden, die het traktaat 1831, waarbij Belgie als koningrijk werd geconsti- erd, en het traktaat van 1863, waarbij de Scheldetol d afgeschaft, onderteekend hebben, zullen waar lijk tusschen beiden komen als scheidsregters in Ooster-Scheldekwestie. e zaak Mortara heeft een pendant gekregen in de ie gemeente Strassem. Geestelijke zusters aldaar heb- zonder de ouders te waarschuwen een jong Israëlitisch je gedoopt en de doopeling niet aan hare moeder m teruggeven. Deze riep de hulp in van deu opperrab- en van het Israëlitisch consistorie van Luxemburg, en j Babberilc, 3 Jan. In onze nabijheid, even voor de grenzen, op Pruissisch grondgebied, is bij den land bouwer Hooijmann de veetyphus uitgebroken. Een groote stal met prachtige ossen zou reeds afgemaakt zijnmen spreekt reeds van een vijftigtal. Zwolle, 3 Jan. Een tuinmansknecht alhier had eergisteren avond van een zijner bekenden een pistool ter leen gekregen om daarmede als volgens aloud en dwaas gebruik ter gelegenheid van Nieuwjaarsdag te schieten. De jonge man beter gewoon met schop en spade dan wel met vuurwapenen om te gaan, had het geleende pistool in de linkerhand toen, men kan niet juist zeggen waardoor het schot afging, en zijne hand verbrijzelde. Ten eersten werd geneeskundige hulp in geroepen en een gedeelte zijner hand geamputeerd, waarna hij zich weder naar de woning van zijnen mees ter wilde begeven, die hij onder geleide van een paar vrienden met moeite bereikte, maar daar gekomen weigerde zijn meester hem weder in huis te nemen waartoe hij echter op aandringen der geleiders besloot, onder bepaling dat de verwonde den volgenden dag vertrekken moest, en zulks niettegenstaande dat hij hem sedert eenigen tijd getrouw en eerlijk diende, en noch ouders, noch bloedverwanten of eenig vermogen bezit. Wij kunnen niet met zekerheid mededeelen of de mede- doogenlooze tuinman bij zijn besluit gebleven is, mogt dat echter zoo zijn dan geven wij zijn naam en woon plaats op. Kamper Ct.) De vrouw van den landbouwer O., te Ambt- Hardenbergdie uit dweepzucht in 5 weken niets dan koud water gebruikte bijna geen woord wilde spreken en volstrekt niets van geneeskunde wilde weten is dezer dagen overleden zoodat deze ongelukkige zich letterlijk heeft laten doodhongeren. -AjrnlieiTi, 3 Jan. Heden werd voor het provinciaal geregtshof alhier behandeld de zaak tegen Albert Huisman en Bart Kluin, arbeiders, wonende te Yaassen. gemeente Epe, beschuldigd van moord, gepleegd op J. van Laar, in den avond van 28 Oct. 11. Uit het getuigenverhoor en uit het geneeskundig visum repertum bleek, dat de toegebragte slagen noodzakelijk den dood moesten ten gevolge hebben. Het openbaar ministerie requireerde, onder referte tot de bekende zaak, tegen de beschuldigden van den doodslag van den pastoor te Neede, de schuldig verklaring der beide beschuldigden aan de misdaad van moord en hunne veroordeeling tot de straffe des doods, uit te voeren binnen Arnhem. Na de pleitrede der beide verdedigers, Mr. E. Scheidius en Mr. H. A. Elias, werd de uitspraak bepaald op a. s. Woensdag. Vooral de tweede beschuldigde, B. Kluin, toonde veel berouw over het gebeurdegedurende bijna de geheele zitting schreide hjj. Jl. Diugsdag avond ten 5 ure is alhierhij gelegenheid dat eenige jongens een kanonnetje, op welks zundgat een zoogenaamde sissert was geplaatst, afstakeneen tamboer van het aldaar in garnizoen liggend le regement infanterie die, terwijl de sissert nog smeulende was, het wapen wilde opnemen, door ontploffing er van zoodanig aan de linkerhand verwond dat hij naar de infirmerie is moeten worden vervoerd, alwaar hem de gekwetste hand onmiddelijk is geam puteerd. Uit Naaldwijk wordt als eene bijzonderheid mede gedeeld: In deze gemeente is woonachtig G. Becken- kamp, oud bijna 88 jaren, wiens familie-betrekkingen door huwelijk en hertrouwen eene aanzienlijke uitbreiding heeft verkregen, zoodat op 1 January 1867 aanwezig waren 15 personen, die hem vader noemen, 198, die hem grootvader noemen, 7, die hem broeder noemen, en 317, die hem oom noemen, te zamen 537 bloed en aanverwanten. Gri-a.venlia.g'e4 Jan. Als een nieuw bewijs van hondenwaakzaamheid en trouw, k.an het volgende worden medegedeeld. Een onzer stadgenooten boven vertrekken bewonende, hoorde des nachts zijn hond hard en aanhoudend blaffen, zoodat de meester wakker werd en dadelijk opstond, daarhy brandlucht in huis bespeurde. Hij deed onderzoek en bevond, dat in het benedenhuis in den winkel, waar de bedienden oude- of nieuwe jaar hadden gevierd, de emmer met turf en steenkolen in brand stonden en dat een der bedienden bewusteloos op den grond lag. Door spoedig aangewende hulp werd de man behouden, en ook de verdere bewoners van dreigend levensgevaar gered; de brand werd in zijne geboorte gestikt. Dat de trouwe hond niet weinig werd geprezen en zijn regtmatig lekker beetje kreeg, behoeft geen vermelding. 5 Jan. II. M. de koningin zich heden morgen van HD. paleis naar dat van Z. K. H. den prins van Oranje begevendehad ten gevolge der gladheid het ongeval uit te glijden en achterover te vallen. Een dragonder en een burger, die juist passeerden, snelden dadelijk toe en verleenden H. M. de noodige hulp om op te staan. Gelukkig heeft de koningin niet het minste letsel bekomen. H. M. bedankte op minzame wijze de beide helpers en vervolgde alstoen den weg. Heden middag werd H. M. weder opgemerkt onder hen die zich met het arresleden bezig hielden. Oiwl-Ztn'eiuuir, 3 Jan. Naar men verneemt is de kapellaan Gepkens van den bisschop van Utrecht teruggekomen, die hem terstond eene vacature aanwees ten einde deze te vervullen, doch 't verlangen den win ter bij zijne bloedverwanten door te brengen, werd hem toegestaan. Sedert zijn wederkeeren verrigt hij eiken morgen de dienst. Zondag meende men, dat hij eene predikbeurt zou vervuld hebben, bij welke gelegenheid de menigte in de kerk zich letterlijk verdrong; doch de teleurstelling was groot, wijl een ander geestelijke optrad. "Vlissiïigreti, 4 Jan. Heden is alhier in de haven gebragt, door schipper L. Verheul, een barkschip met volle tuig en lading steenkolen, hetwelk, door de equipage verlaten, zeilende is gevonden op de hoogte van den Noordhinder. Het schip is zwaar lek en heeft blijkbaar aan den grond gestooten. Zicrikzee, 8 Jan. Men schrijft uit de residen tie aan de Utr. Ct.: „Ik verneem, dat heden de statuten der vereeniging tot oprigting van het Dagblad van Nederlanddoor den minister van justitie aan de oprigters dier vereeniging zjjn teruggezonden als niet geschikt om, zoo als zij zijn aangeboden, door Z. M. den koning te worden goedgekeurd." De N. R. C. meldt, dat de landbouwer S. Poot onder Beugelsdijk, die 170 stuks vee op stal heeft de ziekte bijna geheel heeft afgekeerddoor het branden van liq. cupri percklor. concentr. unc. 2; Chloroforme unc. 1; Spiritus vini (25 gr.) unc. 24. Dit middel hem door dr. Roelants aanbevolen, brandde hij eerstin spiritus-lampen de damp bleef te hooghij koos toen den wegom driemaal daags een kopje van het vocht o. a. op vier plaatsen in zijn stal van 41 ossen op den grond uitgegoten, in brand te steken. Bij de vette beesten liet men de deuren en vensters een half, bij de andere een uur ge sloten. De damp scheen de beesten eerder aangenaam dan hinderlijk. Geen enkel geval van veepest deed zich voor. In een kleineren stal kon het middel niet worden aangewend en kon men slechts het vocht in de lamp branded. De verst van de lamp staande os kreeg de ziekte. De dieren werden verwijderd, de gezonde beesten af gemaakt, de stal goed gereinigd en met brandende teer gezuiverd. Bij het vee, dat er nu werd geplaatst, terwijl het branden der spiritus goed werd toegepast, werd geen teeken van ziekte meer waargenomen. Om de kosten van het middel heeft de heer Poot vrijdom van accijns ge vraagd voor de benoodigde spiritus. In de Napolitaansche provinciën zijn 7 petroleum bronnen ontdekt. Over de verhouding tusschen Belgie en Nederland ten aanzien der Scheldekwestiebevat de Köln. Zeit. het volgende berigt, van de Belgisch-Hollandsche gren zen. Engeland en Frankrijk hebben thans aan de Nederlandsche regering doen weten dat zijten gevolge der door Belgie gedane stappenmeenenvan den staat van zaken te moeten kennis nemen. Op dien grond hebben zij de ingenieurs aangewezen, die dezen stand van zaken moeten onderzoeken. Frankrijk heeft den ingenieur Gosselin benoemd, Engeland den ingenieur John Hartley, die zich evenwel eerst in loco zullen vervoegen, wanneer de Nederlandsche regering hare toestemming heeft verleend. Pruissen heeft nog geen ingenieur aangewezen maar zich bereid verklaardwan neer van de Nederlandsche regering de goedkeuring verkregen was. Dat Pruissen zich aan de zijde van Nederland zou hebben gevoegd is onjuist. Wat het Nederlandsch gouvernement betreft, dit heeft over den stap door Belgie gedaan, te Brussel zijne bezwaren ingediend. Daar beriep men zich er opdat de ver klaringen van Nederland, waarin men de benoeming van ingenieurs door vreemde mogendheden trachtte tegen te gaaneen voorbehoud van regten bevat hadden en deze daad de stappen van Belgie scheen te regt- vaardigen. Volgens de laatste berigten gelooft men dat Nederland, zonder eene regtstreeksche goedkeuring te verleenen en terwijl het zich zyne souvereine regten verder voorbehoudtzich niet feitelijk tegen het onder zoek der ingenieurs zal verzetten. Door de benoeming van deskundigen door Engeland en Frankrijk is, in elk geval, de zaak een stap voorwaarts gebragt. Bij deze gelegenheid herinnert de berigtgever, dat Nederland by de kapitalisering van den Scheldetol in July 1863 eene som van 17 millioen ontvangen heeft. Daarvan is door Duitsche staten betaald ruim 1,100,000 thaler, dus driemaal zooveel als door Frankryk, dat in de regeling dezer zaak het meeste belang toont hoe naauw de Rijnprovinciën bij de Scheldevaart betrokken zijn, heeft de Keulsche kamer van koophandel in 1846 nadrukkelijk aangetoond en zij heeft zich toen tegen gelijksoortige pogingen van Nederland verzet. Te Zoelmond heeft zich, naar men schrijft, de veeziekte bepaald tot een enkelen stal, waarin al de runderen, ten getale van 40, zijn afgemaakt. Te Beu- sichem is op elf stallen alles afgemaakt; sedert drie weken hebben zich daar geene gevallen meer voorgedaan. Onze berigtgever ontkent ten stelligste dat te Kuilenburg of in eenige andere gemeente in dien omtrek afgemaakte runderen zouden zijn opgegraven, zooals ons, door een, naar wij meenden, volkomen te vertrouwen persoon van daar is gemeld. Daar het opgraven van vee ook elders plaats heeft, hadden wij geen reden diens berigt te wantrouwen. Men schrijft uit 's Gravenhage aan l'Avenir Natio nal: „De heer van Zuylen, minister van buitenlandsche zaken heeft met volledige miskenning der internatiomale beleefdheid bij de debatten in de eerste kamer over de Scheldekwestie verklaard dat, zoolang zyn ambtgenoot in Belgie aan het bestuur zal blijven, geenerlei schikking mogelijk is." „Men schrijft zegt l'Etoile Beige, naar aanleiding hiervan dat de vertegenwoordiger van Belgie in de Nederlandsche hofstad belast is ge worden met het vragen van opheldering nopens de strekking dier woorden. Overigens wordt van de Bel- gisch-Nederlandsche grenzen aan de Köln. Zeitung geschreven dat de Nederlandsche regering zich heeft bedacht en besloten heeft om het onderzoek der buiten landsche ingenieurs niet met geweld te beletten. De Nederlandsche regering zal derhalve onzijdig blijven in plaats van met kanonschoten de buitenlandsche inge nieurs te begroeten. Dit is dan ook veel voorzigtiger." mBij de redactie van de Tijd zijn als vrijwillige bydragen voor paus Pius IX tot heden ontvangen ƒ30,943.86, bij die van de Noordbrabanter ƒ2,108.75 '/a en bij die van den Courrier de la Meuse 1,610.09 fr. Oemeng^le berigten. Naar het schijnt is thans de grootste kwestie in half Europa, de afdamming der Ooster-Scheldezoodat de Nederlandsche regering veel zeemanschap zal moeten gebruiken om niet in moeyelijkheden te komen met de naburige Sire's. Keizer Napoleon heeft verklaard dat hij geen ruzie zal zoeken met een zijner collega's maar gaat toch voort zich te versterken, om bij het eerste schot ook bij de hand te zijn. De tegenwoordige minister van financie wordt als een reddende engel beschouwd voor Nederland, en er is nog niets gedaan dan tijd verbeuzeld. Maar, zeggen sommigen, hij zal de kamer wel weder ontbindenwanneer zijne wetten die nog gemaakt moeten wordenniet aangenomen worden. In Amerika is alles weder tot rusten het werk wordt toch gedaan zonder slaven, maar men is toch bang om Jefferson Davids in vrijheid te stellen, en hem doodschieten durft men ook niet te doen. De Russische regering heeft bij den heer Krupp te Essen100 stuks kanonnen van gegoten staal besteld tegen den prys van ƒ96,000 het stuk. De heer J. Staats-Boonen te Amsterdam overleden heeft aan de diakonie der Hervormde gemeente te Dordrecht ƒ5000 vermaakt. „Wat is het toch spy tig dat de knechts van buurvrouw zijn vertrokkenzegt men in de Hoop onder Oplaat, „want wij wisten nog al veel nieuws van buurvrouws zaakjes, en mijne dochter had nog al veel hulp van Keesje, maar nu krygt zij een knecht grijs van haren en oud van jaren." Te Wemeldiuge zal er ten tooneele gevoerd worden by een schilder: Een bruggeman en eene modenaaister, die by zonder zullen uitmunten in dit nieuw op te rigten tooneel- gezelschapwaar niet gelagchen zal mogen worden. Een ezel met lange ooren te Kwwordt het moede langer den naam te voeren van Jan Kattedus ieder kan zich voor schade wachten, want de policie zal proces-verbaal opmaken die „Katte" over zijne lippen laat gaan. Maar men ziet weerals niet komt tot iet kent hij zichzelven niet. Op het Nieuwjaars-feest heeft iemand te Sint-Annaland zich ongevraagd in een gezelschap begeven, waar hij niet welkom was met zijne ledige beurs. Hij is dan ook met schande en tranen in zijne oogen weggejaagd geworden, ten gevolge waarvan alle horologies bleven stilstaan, en nu begint men aan tooveren te gelooven. Aldaar heeft een klompenboer eene dame een paar klompen gepast waar zij nog wel vijf kop aardappelen bij kan doen, zoo dat de maat zeker niet goed zal genomen zijn. Te Oud-Beijerland is een persoondie meerder op crediet genomen had dan hij betalen kon, door acht gewapende sabelmannen maar het pakhuis der geregtig- heid te Dordt overgebragt. De tegenstand was zeer hardnekkigzoodat men bijna genoodzaakt was de hulp van een Zijner Majesteits oorlogs-stoombooten in te roepen. Bij een heerschap te Sommelsdyk is zijne woning tot een logement ingerigt geweest, doch de logeergasten hebben het des nachts zoo bont gemaakt dat de zoon des huizes naar het verbeterhuis te Dordt is overgebragt geworden. De militaire kwestie. Aan de Arnhemsche Courant is uit 's Hage medegedeeld, dat bij het onderzoek der begrooting van oorlog in de afdeelingen der Tweede Kamer van verschillende kanten is aangedrongen op eene organisatie van het leger bij de wet. Het verheugt ons, dat dit denkbeeld, hetwelk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1