Z1EMKZEESCHE NIEUWSBODE. 23slc Jaarg. Zaturdag 5 ii 1867. l\o. 2378. Nieu wsti j d i ngen JFVttwfttijfö. Men aboiineert zich Iu Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QU1NTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnemeiit»-Pi'Üs: VOOR HEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden 1,30. Franco per post, i" Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Vorschynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiön: 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dings dag en Vrijdag, des voormiddag» 10 ure. Bureaus Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondenc Stukken, franco. Pai'ijs, 1 Jan. Bij de nieuwjaars-receptie ten hove heeft de keizer tot het corps diplomatique het volgende gezegd„De vernieuwing des jaars geeft mij gelegenheid mijne wenschen uit te spreken voor de duurzaamheid der troonen en van den voorspoed der volken. Ik hoop dat wij een nieuw tijdvak van vrede en verzoening zijn ingetreden en dat de algemeene tentoonstelling zal toebrengen tot het bedaren der hartstogten en de onderlinge toenadering der belangen. Ik bedank het corps diplomatique voor de ontvangen gelukwenschmgen en ik verzoek u bij de gouvernementen mijne gevoelens van vriendschap over te brengen." Zich vervolgens tot den aartsbisschop van Parijs wendende, zeide Z. M.//terwijl ik aan het hoofd der geestelijkheid van Parijs een prelaat zie, die innig gehecht is aan de belangen der godsdienst, zoowel als aan die van den staat, en overal met woord en daad de groote beginselen van geloof, liefde en verzoening bevordert, zeg ik in mijn gemoed dat de hemel zijne gebeden zal verhoorenzij zyn voor Frankrijk eene weldaad en voor my een nieuwe bron van troost en hoop." Dooltuin27 Dec. Sedert weinige jaren is er in Friesland eene algemeene omkeering gekomen in het vieren van den eersten dag des jaars. "Voorheen toch was dit bij uitsluiting de dag der dronkenschap en der qitspatting, zoodat ieder weldenkende en eenigzins be schaafde zich ergerde aan de vele schandalen, welke hem onder de oogen of ter oore kwamen. Thans echter ver eenigen zich gemeentebesturen en plaatselijke commissien «om het zoogenoemde Nieuwjaarsroepen tegen te gaan of geheel te weren en worden vrijwillige bijdragen in overvloed bijeengebragt om den waarachtig behoeftige eenige verkwikking te bezorgen öf in geld öf in eetwaar. En moge men niet overal en algemeen nog daaraan met denzelfden ijver werken voorbeelden als het dorpje Ee, waar, voor betrekkelijk weinige armen eene som van 400 is bijeengebragt, of als dat van een lid van den raad der naburige gemeente Dantumadeel, die alléén eene som van ƒ500 stortte, ten behoeve der bedoelde commis sien van uitdeeïing zijn gewis uitstekend ter navolging zoowel als sprekende bewijzen van den vooruitstrevenden geest der humaniteit ook in betrekking tot het vieren van feesten, met name van dat op den eersten dag des jaars. Snoelc, 28 Dec. De raad van Wijmbritseradeel heeft een belangrijk besluit genomen, dat eene zich meer en meer uitbreidende industrie hiervoor goed vernietigt. Er is namelijk met zes tegen vijf stemmen besloten geene hondenkarren meer op de wegen toe te laten. Dit zal een groot opgerijf aan vele ingezetenen alhier en van de omliggende plaatsen veroorzaken, want van vele dorpen en ook van Bols ward reden dagelijks hondenkarren, die ook vele goederen vervoerden en zóó de correspondentie gemakkelijk maakten. De vele ongelukken met rijtuigen welke zij veroorzaakten, de vele gevallen van honds dolheid, die men grootendeels aan haar toeschreef, schijnen overwegende reden gegeven te hebben tot het nemen van dit besluit. Ammerstol, 30 Dec. Zekere E. V. werd door de duisternis misleid, en geraakte daardoor van den weg in de dijksloot; hoewel onmiddelijke hulp opdaagde was het te laat, en werd de 72jarige vrouw dood uit het water opgehaald. Weerdinge30 Dec. Gisteren ochtend vond hier een allertreurigste gebeurtenis plaats. Een jonge ling van 23 jarende zoon eens landbouwers, zou ter jagt gaan. Hij wilde eenige oogenblikken wachten omdat zijn vader beloofde met hem te zullen gaan. Daarom zet hij het geweer in een hoek van de keuken maar juist nu gaat het af en verbrijzelt op zulk eene wijze zijn hoofd, dat hij nog slechts in bewusteloozen toestand een paar uren leefde. JF"ranoltor, 30 Dec. Naar wij vernemen zouden de drie doopelingen, onlangs in de Baptisten-kerk al hier publiek en circa ongekleed gedoopt, ten gevolge de badkuur in het ijskoude water ongesteld en eene zelfs belangrijk ziek zijn. Tevens vernemen wij, dat dezelfde aanstootelijke plegtigheid over drie weken weer zal geschieden. Hoorn, 30 Dec. Als eene merkwaardigheid van concurentie mag vermeld worden, dat naar den post van vader en moeder (gehuwde lieden) voor het nieuw opgerigte ziekenhuis alhier, niet minder dan 118 sol licitanten dongen. TJitliooni, 29 Dec. Eene van de stoombooten van de schroef-stoomboot-reederijvarende van Dord recht op Amsterdam en geladen met ongeveer 300 vaten petroleum, is heden middag omstreeks 1 ure op de hoogte van de koninklijke chemicalien-fabrieken wel bij de arbeiderswoningen dier fabriek, in brand ge raakt. Naar men zegt. moet een vat petroieura gesprongen en de petroleum in het vuur geloopen zijn en daar vlam gevat hebbenwant eensklaps sloegen rook en vlammen uit de machine-kamer. Gelukkig heeft men de tegenwoordigheid van geest gehad, om de boot naar de overzijde van den Amstel te sturen; had men dit niet gedaan, dan waren de 40 arbeiders-woningen gewis eene prooi der vlammen geworden. Tot des namiddags ruim 5 ure bleef dé boot vlammen en rook uitwerpen en was zij van binnen eene vloeijende vuurzee, tot dat eindelijk ook de ijzeren romp gloeijend werd en een verschrikkelijk schouwspel opleverde. Doch toen geraakte de boot uit elkander en zonk zij van achteren met een sissend geluid in de diepte. De strijd van het vuur met het water begon nu met hevige woede, en de brandende petroleum zette aan het inmiddels in duisternis gehulde landschap een akeligen lichtgloed bij. Doch nu verspreidde zich de brandende petroleum over het water en stak het riet en gras langs den weg aan, zoodat de vlammen over den weg vlogen en elk verkeer stremden. Dit vuur werd echter spoedig door de aanwezige brand spuiten gebluscht en op dit oogenblik7 ure des avonds, brandt het voorste gedeele der boot als een groote vetpot nog boven water, maar is verder elk gevaar voor de omringende woningen verdwenen, dat bij den feilen wind eerst niet te overzien was. De opvarenden zijn allen gered. Arnhem31 Dec. De afgetreden gouverneur- generaal van O. I., de Heer Sloet van den Beele, is hier ter stede aangekomen. 's Hertogenbosch30 Dec. De veepest is thans ook uitgebroken in de onmiddelijke nabijheid dezer stad; in het naburig Vught is een stal met 12 runderen onteigend en afgemaakt. Ook te Herpen naby Ravesteyn is de ziekte uitgebroken. Werken<lain1 Jan. Aangaande het gerucht als zoude de postbode tusschen Gorinchem en Hardinx- veld onder weg vermoord gevonden zijn, is geheel be zijden de waarheid; het eenvoudige geval is, dat de man met zijne hondenkar van G. komende, by de Schel- lumsche brug in een herberg ging om een borrel te nemenen de honden het wachten naar hun meester moede, intusschen naar huis geloopen waren, waar de bode dan ook eenige uren later behouden aankwam. IN onzen, 29 Dec. De pogingen, aangewend tot het ligten van de stoomboot Stad Vlissingen N°. 1. bij Borselen gezonken, zijn tot heden vruchteloos gebleven. De werkzaamheden worden door het onstuimige weder zeer belemmerd. Ml<Wïelt>nrg', 2 Jan. Men wil, dat door eenige ingezetenen alhier eene associatie wordt ontworpen ten einde eene bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijszonder eenige bydrage uit de ge meentekas op te rigten. Zierikzee, 3 Jan. Van wege het centraal comité der scherpschutters-colegien en vereenigingen tot be vordering van 's lands weerbaarheid is eene circulaire gerigt aan alle buks- en schietgezelscliappen enz. In die circulaire worden eenige wenken gegeven betreffende den aard en de inrigting der oefeningen en mededeeling gedaan van de vestiging van het centraal comité te Utrecht hetwelk uit 9 leden bestaan zal, en waarvan drie leden eene permanente afdeeling te dier stede zullen vormen. Bij deze circulaire zijn gevoegd de beschikkingen van de ministers van oorlog en van binnenlandsche zaken, omtrent de wapening en oefening der bedoelde ver eenigingen. Gedurende het jaar I860, zijn alhier binnengekomen 150te Brouwershaven 419 Brielle 593 en Hellevoet- sluis 2761 schepen. Gedurende het jaar 1866 heeft het Nederlandsehe Zendelinggenootschap aan giften en legaten ontvangen ƒ28,940.23. Zierikzee4 Jan. Z. M. heeft o. a. benoemd tot lid van den geneeskundigen raad in Zeeland Dr. J. K. de Britijnealhier. Volgens het rapport der commissiebelast met het onderzoek naar de gevolgen der Ooster-Schelde waren de Nederlandsche ingenieurs van oordeeldat de gevolgen der afdamming op den toestand der ge- heele rivier gunstig wezen zalterwijl de Belgische ingenieurs wel erkenden dat die gunstige invloed zich zal doen gevoelen op het gedeelte van Bath tot Ant werpen en verder opwaartsdoch tevens beweren dat het gedeelte van Bath naar zee er nadeel door lijden zal. VEtoile Beige merkt op dat men weldra de inge nieurs van Frankrijk, Engeland en Pruissen zal zien aangewezen om de zaak te onderzoeken, indien ten minste de Nederlandsche kanonnen dit niet beletten. Men schrijft aan het Handelsblad uit 's Hage Wanneer de minister van buitenl. zaken met in de eerste kamer te zeggen, dat het op dit oogenblik nog onzeker is welken uitslag de poging van Belgie heeft gehad, bedoeld heeft, dat de geheele uitslag der poging nog niet bekend was, dan is hij binnen de strikste gren zen der waarheid gebleven. Eene der drie mogendheden toch, waartoe Belgie zich gewend heeft. Pruissen na melijk, heeft tot nog toe geene beslissing op Belgie's voorstel genomen. Bedrieg ik mij niet, dan zou die aarzeling van Pruissen zyn toe te schryven aan het voornemen van graaf von Bismarck om van deze gele genheid gebruik te maken eenige concessiën ten aanzien van Luxemburg te erlangen. In dat geval zou hij zeker in het voorstel van Belgie niet treden. De beide overige mogendheden, Engeland en Frankrijk, hebben evenwel reeds verklaard dat zij bereid zijn ingenieurs aan te wijzen. De Nederlandsche regering draagt hiervan kennis. Men zal zich herinneren dat eenigen tijd geleden door de dagbladen is medegedeelddat den heer Mr. van Bosse door den keizer van Oostenrijk was aangeboden om minister van financiën in Oostenrijk te worden en de heerban Bosse voor deze eer heeft be dankt maar op verzoek van den keizer naar Weenen is gereisd en aldaar verschillende voorstellen tot her vorming van het financiewezen heeft gedaan. Thans vernemen wij dat de keizer van Oostenryk, als een bewijs van erkentelijkheidden heer van Bosse heeft benoemd tot grootkruis van de IJzeren Kroon. Door den minister van marine is ter kennis gebragt het kon. besluit van 27 November jl., waarbij de lengte maat der recruten voor het corps mariniers is verminderd tot op 1,56 el. Naar men van goederhand uit Andijk verneemt, moet de kwestie tusschen den Heer II. van Griethuijzen en den kerkeraad aldaargeheel op de schouderen des kerkeraads gelegd worden! en moet genoemde Heer het offer zijn geworden van lage kuiperijen en van ze keren naijverwant geen der kerkeraadsleden aldaar kan eenig bewijs of reden aanvoeren, waarom zij den Heer H. van Griethuijzen uit hunne dienst hebben ont slagen. De oorzaak van de bestaande spanning in die gemeente moet dus genoemden kerkeraad zeiven aange wreven worden en niet(zooals het klassikaal bestuur van HoornKerk. Cour. N.° 51 1866, in zyn vonnis zulks doet,) aan den Heer H. van Griethuijzen 1 Het onderzoek van genoemd klassikaal bestuur in deze zaak, moet zeer onpartijdig geweest zijn en zijn gesla gen vonnis naar de wet, „wat zijn ontneming der akte betreft" maar, „wat zyn eervol ontslag aangaat," daarvan heeft men zich langs sluipwegen zoeken te ontslaan. Genoemde Heer H. van Griethuijzen is door het oostelijk gedeelte van Andijk weder aangesteld, werkt met ijver trouw en goede vruchten. (Ingez.) Zaturdag namiddag jl.zyn al de te Schiedam gevestigde veehouders, ook wier stalling buiten die ge meente is gelegen, door den burgemeester ten raadhuize opgeroepen, en heeft deze hun mededeeling gedaan van het door den minister van binnenlandsche zaken aan bevolen voorbehoedmiddel tegen den veetyplius, hetdage- lijksch wasschen namelijk met kreosootwater. Verder is aan de veehouders medegedeeld, dat de vereischte kreo- sootolie tegen den inkoopsprijs zal verkrijgbaar zijn terwijl aan on vermogenden die stof om niet zal worden verstrekt. Alle veehouders hebben zich bereid verklaard, om de aanbevolen proef te nemen. Opmerkelijk was hierbij de mededeeling van de firma van Meurs van Zon, dat ten vorigen jare b.'j een dagelijksche wassching met karbolzuur 24 runderen onaangetast waren gebleven niettegenstaande zij een half jaar lang waren geplaatst geweest op een stal waarin de besmettelijke veeziekte geheerscht had. Door de bestuurders der vereeniging tot behoud van boetvaardige gevallen vrouwen te Rotterdam is een adres aan den minister van finantien gerigt, houdende verzoek tot verandering der bepaling van de wet van 24 April 1843 betreffende de belasting op de dienst meisjes. Adressanten wenschen dat de dienstmeisjes tusschen de 15 en 21 jaren zullen worden vrijgesteld. Zij hebben voorts eene oproeping verspreid, waarin men wordt uitgenoodigd adhaesie aan dit adres te betuigen. Bij die oproeping is een staatje gevoegd, uit welks cijfers, het bedrag der belasting aanwyzende, bljjkt welk een belangrijken invloed deze belasting op het lot van die meisjes moet uitoefenen. Men deelt zoo menig voorbeeld mede van de roekeloosheid van hen die met vee in aanraking komen, waardoor zy vaak oorzaak zijn, dat door hun toedoen de ziekte wordt overgeplant. Als voorbeeld van het tegendeel strekke het volgende: Een administrateur te Nijkerk die tevens veehouder is, verzocht dezer dagen eenige pachters om ten zijnen huize te komen betalen; hij werd echter door hen uitgenoodigd om de pachten in een logement te ontvangen, vermits zij zich liever niet ter betaling vervoegden aan zyn huis, waar de veeziekte onlangs geheerscht had. Het nieuws van <len Dag-. Van den Koning van Beijeren vertelt men de volgende aardige geschiedenis, die juist niet voor de Salomonische wijsheid dezes Konings pleit: Toen de vreeselijke orkaan losbarstte, die de kleine kroontjes van de kleine staatjesin Duitschland wegvaagde had de eerste minister Vein dien Vorst voor zijnen konink lijken meester meer dan eervolle voorwaarden ontworpen en wilde hem die ter goedkeuring voorleggen. Hij kon evenwel geen audiëntie krijgen. Z. M. was non inventus, en inderdaad, hy kon geen Koning vinden, waar hij hem ook zocht. Ten laatste rook hij toch lont en geraakte op het spoor van Z. M. „Veerman, zei de eerste minister tot een man, die met een bootje aan een water lag, haal mij naar ginds eiland over, ik moet den heer daarvan eventjes spreken." „On mogelijk, mijn groote heerschap, hernam de schipper, ik zou er mijn post door verliezen." „Och, toe maar." „Neen, ik doe het niet." Door klinkende bewijzen en mooye papiertjes waar men in de bank geld op kan krijgen, slaagde de minister er toch ten laatste in zijn zin te krijgen. „Haal mij nu over, schipper," sprak hij, „neen, dat doe ik niet, daar, roei zelf," en met een, stapte hij uit de schuit, en liet die met riemen en al aan den minister over. De Beijersche minister van buitenlandsche zaken stapte dus in de boot en roeide zelf naar dit eiland over, dat een eiland in een meer zijnde, en Koninklijk eigendom slechts bjj weinigen bekend is. De minister drong toen tot zijn vorst doorwiens troon hij met zelfopoffering wilde redden. En wat zag hy nu Hij zag den Koning van Beijeren, in een tooneel-kostuum gekleed, en den rol van den „Laatste der Mohicanen" spelende. De minister sprak„Sireindien U. M. zoo en zoo wil teekenen, zal ik U. M. zoo en zoo redden. Indien ik zoo en zoo doekan ik zoo en zoo zijn sprak de Koning. Dan Sire, sprak de dienstknecht van Z. M. moet gij zoo en zoo zijn; want ik wil zoo en zoo zijn, indien gij dit papier niet teekent, de boel loopt anders glad mis. Het duurde eenige minuten eer de Koning er toe be sluiten kon antwoord te geven, op een vraag, waarvan zooveel afhing. Eindelijk ging hij er toe over, en zeide tot den man die zijn kroon en dynastie wilde redden, welnu, „ik zal het stuk teekenen mits gij mij belooftdat ik myn Wagner terug krijg. Het goldt hier dus niet een kroon voor een paard maar wel een kroon voor een Componist. Gemengde berigten. Het laat zich meer en meer aanzien dat de afdam ming der Ooster-Schelde tot groote moeijelijkheden zal leiden, en dat Belgie zich zoo min zal storen aan de raadgeving der buitenlandsche ingenieurs als Nederland. De Nederlandsche regering zal met geweld de werk zaamheden doorzetten, terwijl de Belgische regering die met geweld zal beletten. Nu, het zoude ook maar laf hartig zijn, om een werk te staken dat zoovele millioenen reeds heeft gekost en waar zoovele jaren aan is gewerkt; doch mogt dit het geval worden, dan is Stavenisse er nog om als losplaats te worden ingerigt en om van daar een spoorweg te brengen tot Bergen-op-Zoomzoodat er dan toch een spoorweg kan komen van Zeeland naar de Duitsche grenzen. Dus, was daar in tijds aan begonnen, dan ware dit werk vóór acht jaren reeds voltooid geweest en millioenen waren er bespaard geworden, zonder met Belgie in moeijelijkheden te zijn gekomen. Zoo als het altyd gaat met gezochte geschillen, groot of klein, gaat het ook in Belgie met de Ooster-Schelde; er staan nu reeds mannen op die beweren, dat, daar de Schelde gekocht en betaald is, Belgie ook aanspraak heeft op den grond, en, ware het, dat Belgie al toestemde in de afdamming, Belgie het regt heeft tot het inpolderen van dien grond. Ook in de Eerste Kamer is de Scheldë- kwestie besproken geworden, zonder dat er eenig licht is opgegaan in die duistere zaak, want het is de tijd nog niet om over die zaak te spreken. Men zegt dan ook, dat die Schelde-kweste in Holland met welgevallen wordt aangezien, en dat Belgie in de Kamers wel voor standers zal vinden om dit werk te stakenenmen weet het, wat de Amsterdammers willen, moeten de Zeeuwen ook willen, vooral als het handelszaken betreft. Niets zouden de Hollandsche kooplieden dan ook liever zien, dan dat de Zeeuwsche spoorweg in zijne geboorte bleef steken en nooit werd voltooid. Nog is er in de Eerste Kamer aangedrongen op eene herziening van ons belastingstelselmaar de aanbidders van het tegen woordig ministerie, die altyd de opgaande zon aanbid den, en niets anders op het oog hebben dan hun eigen belang, willen maar liever by het oude blijven. In Pruissen verwacht men weder spoedig een oorlog, doch het is nog onbekend welk land aan de beurt ligt om bij Pruissen ingelyfd te worden. De straatjongens in Hannover roepen de Pruissische soldaten achterna Koekoekwaardoor dikwyls groote ongeregeldheden ontstaan. Het gaat dan ook niet gemakkelyk om van overwonnen volken gehoorzame kinderen te maken. De koning van Saksen weet zich te schikken naar de omstandigheden, en bevindt zich te Berlyn bij zyn zwa ger, en heeft er zyn kerkgang gedaan. Te Londen zyn twaalf peren verkocht geworden voor 216 Holland sche guldens. De bevolking te Rome blijft rustig al zijn de Franschen vertrokken. Keizer Maximiliaan wordt door de Mexicanen gevangen gehouden, totdat de laatste Franschman is vertrokken, en dan komt hij achteraan, om nooit terug te komen. Een nieuwe ridder van de naald tè K. wordt aangeradenom zoo uitspattig niet te zijn met eene dame als hy meer op een concert komt, daar het anders bekend zal gemaakt worden op de turf kade te Goes. Eene oude jonge dame te B. moest hare zuster niet afraden om zich te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1