No. 2376. 23s,e Jaarg. Zaturdag 29 December 1866. B E R I G T. Nieuwstijdingen. mi Ingezondene Stukken. r kzi isciik nieuwsbode Men abonneert seicli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika tiij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Ab o 1111 ements-Prijs: voor reide uitgaven. Voor 3 maanden Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerikafranco New-York 1,30. - 1,60. - 3,90. "V erschiiiit: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Buréau: Zierikzee, Iloek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingozondene Stukken, franco, t Uithoofde van den invallenden Nieuwjaarsdag, zal de Nieuwsbode van Woensdag 2 Januarij 1867 op iianst. Maaiulag-arond worden uitgegeven. Advertentiën kunnen ingezonden worden tot Ma.an- dag-vooimiiddag ÏO ure. T .ouden25 Dec. De Henriettaeen der Ameri- kaansche yachten behoorende tot den wedstrijd op den Atlantisclien Oceaan, is ten 5 ure 40 min te Cowes aan gekomen. De andere yachten zijn nog niet in het gezigt. (De Henriettabehoorende aan den heer Gordon Bennett Jr., zoon van den uitgever van den New-Yorkschen Herald vertrok met de Fleetwing en de Vesta, den 11 den Dec. 's namiddags ten 1 ure, van New-York naar Engeland. Het eerstaankomende yacht wint den inzet van 90,000 dollars. 26 Dec. De Amerikaansche jachten Fleetwing en Vesta zijn nu insgelijks te Cowes aangekomen. De gouverneur-generaal van Hanover heeft eene ver ordening uitgevaardigd, waaruit blijkt, dat het lot der Hanoversche officieren beslist is. Diegenen hunner die zich aanmelden, om in Pruissische dienst over te gaan, zullen bij het Pruissische leger worden geplaatst in den zelfden rang, dien zij bij het voormalige Hanoversche leger bekleedden, en zullen dezelfde voordeelen genieten. Zij, daarentegen, die zwarigheid maken om den gevor derden eed af te leggen, en derhalve non-actief blijven, worden onherroepelijk op pensioen gesteld. Jonge offi cieren van deze categorie, die nog niet lang genoeg gediend hebbenom aanspraak te kunnen maken op pensioen, zullen, in zeer enkele gevallen, bij gunstige beschikking des konings, nog gedurende zes maanden hun activiteits-traktement blijven genieten. In den Belgischen senaat heeft de heer Rogier op den 22 dezer te kennen gegeven dat, indien Nederland bleef volharden in de zaak van de afdamming der Ooster- Schelde, België middelen zou te baat nemen om de voortzetting van het werk te beletten. Het zou zich wenden tot .de mogendheden, die in den afkoop van den Scheldetol betrokken zijn. ïleng-elo, (Gelderland) 22 December. Als een staaltje van den hoogen waterstand kan dienen, dat er in ons dorp geen 6 huizen zijn, die het water niet in den kelder hebben. Naar de zijde van Ruurlo staan geheele bosscheti onder water. Enkele bezaaide akkers, die onder water staan, zullen wel van de kracht der mest beroofd worden. Ook aan de gekuilde aardappelen doet het water veel'kwaad. Arnhem, 24 Dec. Heden morgen werd in de gracht bij Musis Sacrum drijvende gevonden het lijk van Betje van der Kluis, oud ruim 70 jaren, verblijf houdende in het protestantsch bestedelinghuis alhier. Zij schijnt gisteren avond door den mist en de duisternis misleid in het water te zijn geloopen. Bij deze ontdekking merkte men weder op, dat het volk nog steeds in den waan blijft verkeeren dat het verboden is buiten tegenwoordigheid der politie drenkelingen uit het water te halen. Er stonden vele toeschouwers bij de gracht, die onbekend waren met het tijdstip, waarop deze vrouw in het wa ter was geraakt, doch men miste aanvankelijk den moed het lijk geheel op het drooge te brengen. Men weet, en het werd reeds een en andermaal opgemerkt, dat soortgelijk verbod oudtijds in ons vaderland bestond, daar een handvest van hertog Philips tot 12 Maart 1455 luidde: „dat men een ygelijk uit ten water mag trek ken hy zy levende of doodsonder verbeurenmaar indien dat hij dood gevonden word, so sal men hem weder met den voeten in 't water leggen." (Men zie Van Leeuwen, Rooms-Hollands-regt, bl. 467). Er schijnt se dert bij ons volk eene nog niet geweken vrees te zijn ontstaan om zich op eenigerlei wijze om drenkelingen te bekreunen. Het ware daarom, gelijk bij deze gele genheid blijkt noodzakelijk te zijn, zeer wenschelijk zoo de regering kon besluiten bij eene algemeene. publicatie door ons geheele vaderland op dit volksvooroordeel de aandacht te vestigen. Vrijdag avond is een zaadkoopman uit Tiel, we gens dronkenschap en onbehoorlijk gedrag in eene her berg door de policie alhier in bewaring genomen. Den volgenden morgen werd hij levenloos in de plaats van bewaring gevonden. Hij schijnt aan de gevolgen van het overmatig gebruik van sterken drank of misschien door zelfmoord gestorven te zijn. Een onderzoek van de justitie zal dit kunnen uitmaken. Breda, 23 Dec. Ruim een dertigtal sergeants- en korporaals-kadetten van het 4de studiejaar der koninklijke militaire akademie alhier, zijn op liooger last allen gede gradeerd. Men spreekt er van dat het geheele vaste kader dier inrigting ontbonden zal worden. Dorcliroolit;, 24 Dec. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag 11. is door de politie alhier een verdacht persoon aangehouden, die later bleek uit het tuchthuis te Leeuwarden alhier ter verpleging in het krankzinnigen gesticht te zijn opgenomen, doch hieruit door middel van braak had weten te ontvlugten, zonder dat zijne vlugt door de oppassers ontdekt was geworden. Hij had bereids op de Dordsche stoomboot plaats genomen, waar hij 's morgens ten 5 ure door de politie werd gearresteerd. IVeuzeii, 25 Dec. In den voormiddag van 21 de zer is de stoomboot Stad Vlissingen no. 1, op zijne reis van Vlissingen naar hier in de nabijheid van Borsselen, door den mist misleid, aan den grond geloopen en ge zonken. De beurtman Abraham Harte, van deze gemeente, op het oogenblik van het ongeval met zijn vaartuig in de nabijheid van de plaats des onheils zijnde, en het gevaar waaraan de passagiers en de equipage verkeerde ontdekkende, wendde dadelijk alle pogingen aan om de in nood verkeerenden te bereiken en hen te redden hij mogt dan ook spoedig het genoegen smaken hen allen aan boord te nemen en behouden aan wal te brengen. De passagiers en eenige manschappen der equipage wer den daarna verder naar hun verlangen naar Ellewouts- dijk en hier overgebragt. Van de geredden ontving de edele menschenvriend den hartelijken dank; de heer commissaris des konings in deze provincie die gewoon is ware verdiensten te huldigen en te waarderen zal zeker niet achterwege blijvenook van zijne zijde er kentelijkheid te bewijzen. In den avond van den vori- gen dag is gemelde stoomboot, door dezelfde oorzaak, op de reis van Breskens naar Vlissingen, op een ten anker liggend vaartuig geloopen met het ongelukkig gevolg dat het gezonken isde opvarenden werden ech ter gered. Naar een berigt uit Vlissingen van gisteren is er veel kans om de gezonken stoomboot, indien het weder gunstig blijft, te kunnen ligten, terwijl als eene aardige bijzonderheid daarbij tevens wordt medegedeeld dat het schuitje, hetwelk in den avond van den 20 dezer buiten Breskens in den grond geloopen was, thans bij de stoomboot op het strand bij Borsselen is aangespoeld. 3MCicl<lelI>iii«g£ 9 21 Dec. Heden stond voor het provinciaal geregtshof in Zeeland teregt Pieter Eclcebus, oud 46 jaren, geboren te Breskens, wonende te Groede, gepensioneerd kanonnierthans alhier gedetineerd, als zijnde beschuldigd van: 1°. poging tot moedwilligen doodslag met voorbedachten rade (moord), en 2°. van het moedwillig toebrengen van wonden, waardoor een beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan. De procureur-generaal hield de beschuldiging, zooals die in de acte van beschuldiging is gequalificeerd, vol, als zijnde zijns inziens wettig en overtuigend bewezen. Mr. A. P. Snouck Hurgronje, den beschuldigde ambts halve als verdediger toegevoegd, betoogde in het alge meen, dat de beschuldiging zijns inziens niet past op de feiten zooals die hier bewezen zijn, en concludeerde de verdediger, dat het den liove moge behagen den beschuldigde alleen schuldig te verklaren aan moed willige en onwillige verwonding, met beperking der op te leggen correctionele straf binnen de engst mogelijke grenzen. De uitspraak is bepaald op Vrijdag, 28 dezer. C. de Rouck, wed. P. L. Loucqte Eede, is bij verstek schuldig verklaard aan het verleenen van huis vesting aan een deserteur, haar als zoodanig bekend. De beklaagde had namelijk in den nacht van 3 op 4 Oct. huisvesting verleend aan haren thans driemaal gedeser- teerden zoon Petrus Johannes Lonck, destijds als milicien bij de dragonders te 's Ilage in garnizoen. Het is de tweede maal dat de beklaagde aan hetzelfde feit is schuldig verklaard. Thans is zij tot 3 maanden gevangenisstraf en in de kosten veroordeeld. Een vonnis der arrond.-regtbank te Zierikzee ,1 waarbij Jan Sies, oud 16 jaren, arbeider aldaar, is schuldig verklaard aan diefstal met inklimming op eene plaats die niet als bewoond huis wordt aangemerkt of daarmede gelijk gesteld en veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf en in de kosten is door het hof bevestigdmet veroordeeling in de kosten op het hooger beroep gevallen. Zierikzee, 27 Dec. Een particuliere brief uit Kairo van 3 December jl. aan de N. R. C. meldt de aankomst van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indie aldaar, bij welke gelegenheid de heer Mij er den onderkoning het grootkruis van den Neder- landschen Leeuw heeft overhandigd. Door directeuren der Zuid-Hollandscbe maatschappij tot redding van schipbreukelingen zijn in hunne vergade ring van 18 Dec. 11. de volgende belooningen toegekend: Aan P. Kastelijn, J. Kastelijn, W. Kastelijn en C. van der Klooster, allen te Ouddorp woonachtig, de groote zilveren medaille en getuigschrift en ƒ20, voor de red ding der equipage van het op don 27 Nov. jl. op uen Ooster gestrande Nederlandsche stoomschip Cornelia, kap. .T. Hendriks, van Koningsbergen naar Rotterdam bestemd, te zamen 26 personen. Dingsdag werd te Oostburg in verzekerde bewaring gesteld Maria Risseeuw, geboren te Schoondijke, doch sedert geruimen tijd ter eerstgenoemde gemeente bij hare grootmoeder de weduwe Fokke de Goede inwonende. Zij ligt onder verdenking van pogingen te hebben aange wend tot vergiftiging, door middel van loodwit te mengen in de karnemelkpap, bestemd voor het avondmaal van genoemde weduwebenevens het huisgezin van deze. Zeker is het dat de wed. Fokke de Goedebenevens een bij haar inwonende knechten meid, die van de pap hebben genuttigd, zeer ernstig ongesteld zijn geweest. Volgens gerucht heeft de gearresteerde de daad bekend. In de Groninger Cour. wordt gewezen op de vee ziekte die omtrent eene eeuw geleden in het naburige Oost-Friesland woedde. Geheele stallen waren reeds uitgestorven, toen zeker landbouwer P., bezitter van 30 koeijenziende dat drie daarvan door de ziekte reeds werkelijk aangetastanderen verdacht warenop het denkbeeld kwam, om al zijn vee in het gehemelte, en wel bepaaldelijk in de derde ribvormige verheffingte laten, waarop eene sterke bloeding volgde, met het ver blijdend resultaat, dat al zijn vee, op één enkel stuk nabehouden bleef. De vrijwillige bijdragen voor den paus, door de Tijd ingezameld bedragen volgens de laatste opgave ƒ26,446,93'/,. Gemengde berigten. Naar het schijnt begint het in de Tweede Kamer zoo zachtjes bij te spijkeren; maar na stilte kan storm komen. Uit het verhandelde in de Staten-Generaal blijkt het, dat er weder 450,000 noodig is voor den laatsten ter mijn voor een ram torenschip dat in Engeland gemaakt wordt. De Nederlandsche scheepsbouwmeesters moeten dus onbekwaam geacht worden tot het maken van ram- torenseliepen, die er zooveel noodig zijn als de oorlogs- pinken in 1830; maar het geld werd er toch mede op geruimd. Het zal dus wel blijven zooals het was: Altijd komt er geld te kort, en altijd geld te veel. Ook met de veetyphus gaat het óók zoo; bij halve maatre gelen worden er tonnen gouds uitbetaald voor schade vergoeding aan de veehouders die hunne runderèn sterven of afgemaakt worden, en de ziekte neemt steeds toe, terwijl in Engeland de ziekte zoo goed als geweken is. Dit verschil bestaat nu meer in de boeren dan in de koeijen, daar de Engelsche boeren zoo halstarig niet zijn dan de meeste Nederlandsche, en niet roepen„Er is niets aan te doen, zoo min als aan de pokken; die niet ziek moet worden, mensch of dier, zal niet ziek worden, zoo min als sterven!" Bij het gebeurde te Alphen met het vleesch van eene begravene koe moet er te vroeg onder het volk geschoten zijn geworden waarbij een man werd gedood die maar kwam kijken, daar later het seinschot om meerder hulp in de lucht werd gelost. Dan hoe de zaak zal worden geplooid, de onschuldige man is dood, en de minister van Binnen- laudsche Zaken heeft over dit gebeurde doodeenvoudig in de Tweede Kamer gezegd: „Wat het geval betreft, door den heer de Brauw besproken, nopens het gebeurde te Alpben, doet het mij leed dat dit een menschenleven heeft gekost, maar ik had liever gewenscht dat de heer de Brauw niet had afgekeurd de handeling van de mi litaire magt. Meermalen zijn de boeren met spaden en vorken gewapend, en worden de militairen bedreigt. Waar dit gebeurt moet de militaire magt duidelijk too- nen dat zij de wapenen niet om niet heeft, maar tot handhaving der rust!" Hoewel de regering van oor deel is van eene strenge toepassing tot afmaking van ziek vee, is de heer Saaymans, tegen eene al te strenge toepassing; dus de heer Vader wenscht eene halve maat regel, en halve maatregels geven aanleiding tot willekeur. In dit geval wordt er dan niet gezien naar de koeijen, maar naar de eigenaars, waar men mede bevriend is of niet. Te Neuzen zal ten tooneele gevoerd worden: De gekke barbier, scherende een fourier zonder zeep. Verschillende personen zullen in dat blijspel uitmunten, alsEenige onder-officieren, een bakker, een horlogie- maker, een kleermaker, een schilder en een Vlaamschen boer, terwijl een fourier de rol zal vervullen van eene bakkers-dochter. Drie boeren-kneclits in den Nieuwen Kraaijert hebben het vet en de huid gekocht van eene koe, en hebben niet alleen geld verspeeld, maar hebben nog een paar laarzen toegegeven. 11 L Mijnheer de Redacteur UEd. zult mij zeer verpligtcn, met de opname van het volgen de, waarmede ik mijne landgenooten wensch bekend te maken. Eenige jaren geleden bevond ik mij in de stad Delftbij een mijner kennissen den Heer A. Breetvelt Az.en als naar gewoonte liep ons gesprek al spoedig over werktuigkundige toe passingen waarop ik mijne begeerte te kennen gaf. ZEds wattenfabriek eens te mogen bezigtigen hetgeen ZEd. mij be reidwillig toestond en mij zelfs omtrent alles inlichtte, wat tot een goed begrip der fabricatie leiden kon. Na alles naauwkeurig in oogenschouw te hebben genomen, was ik hoogst voldaan over de goede en nette bewerking, waarmede een en ander in verband was gebragtzoodat ik daaraan dan ook volkomen regt liet wedervaren doch ZEd. deed mij toen in zien, dat er nog veel te wenschen overig was, welke leemte hij echter nader hoopte aan te vullen. Dezer dagen weder op reis zijnde viel mij het genoegen nogmaals te beurt de Stoom-Watten-fabriek van den lieer A. Breetvelt Az. te Delft, te bezoeken en het is mij hoogst aan genaam te kunnen mededeelen dat ZEds. pogingen tot ver betering, allezins met een goeden uitslag zijn bekroond geworden. Het gebouw zelfs is voor vergroothetgeen tot een spoedige fabricatie veelzijdig medewerkt, terwijl de werktuigen en ma- chineriën in die mate zijn veranderd en verbeterd dat de katoen, waarvan de watten het aanzijn bekomen niets minder of meer van zich afwerpt dan waarvan de verwijdering nood zakelijk i9 zoodat .de qnaliteit cu quantiteit der Artikelen thans niets te wenschen overlaaten voor het overige de geheele inrigting, zelfs in spinnerijen niet beier kan worden verlangd. Het lijdt dus geen twijfel dat waar men op het gebied van nijverheid met zulke schreden vooruitgaatook een veel voudig debietniet achterwege kan blijven. December 18G6. F. "V erbetcrin g1. In het vorig N°. is onder de Ingezondene Stukken eene zetfout ingeslopenin de 4de kolomde 2de regel van onder, staat: 40% moet zijn 4%. Marktprijzen te Zierikzee. 27 DECEMBER 1866. Boter van ƒ0,55 tot ƒ0,60 per 5 ons. Kip Eijeren van ƒ1,10 tot ƒ1,20 per 25 stuks. Burgerlijke Stand te Zierikzee. geboren: 19 Dec. Eene dochter van A. H. Slokkers en C. J- Tilroe. 20 dito. Een zoon van A. Versteeg en A. Labeur- 25 dito. Een zoon van J. M. Kou wen en T. de Vos. overleden: 22 Dec. M. Adamse, oud 53 jaar, vrouw van G. van Duin. 23 dito. J. Reijnout, oud 75 jaar, Weduwn. van J. C. Lucas. G. Metzelaar, oud 65 jaar, jm. 26 dito. P. Luijcx, oud circa 4 jaar, zoon. De ondergeteekende brengt bij deze ter kennisse, dat met 1 Januarij 1867tweemaal daags de post voor geheel Holland en Buitenland zal vertrekken en aankomenslechts eenmaal voor Zeeland behalve de Stoomboot-expeditiën. De eersteHollandscbe post vertrekt ten 10% uur \smor gens, de tweede met inberip voor Zeeland, ten 8 uur 's avonds moetende de brieven des morgens ten 10 urn en des avonds ten 7% uur in de brievenbus zijn; aankomst eerste Hollandscbe en Zeeuwsche post ten 8 uur 'smorgens en de tweede Hollandscbe ten 2% uur 's avonds. Voor de route Haamstede, vertrek 9 uur 's morgens, aankomst 6 uur 's avondsen voor Brouwershaven Bruinisse en Ellemeet, vertrek 3 uur 's avondsaan komst ten 10 uur 's morgens. Zierikzee De Directeur den 28 December 1866. R. C. RAMAER. Getrouwd s Serooskerke, 28 December 1866. Algemeene kennisgeving. K.9 STOEL, en A.a KOSTEN. Bevallen van eene C. de VLIE GER, Echtgenote van Haamstede, M. DALEBOUT. 24 December 1866. Heden overleed tot onze innige droefheid in den ouderdom van ruim 70 'jaren, mijne geliefde Echtgenoot ENGELTJE van der SCHELDE met wien ik ruim 47 jaren door een gelukkigen echt verbonden mogt wezen. Duivendijke 27 December 1866 JAN FONDSE en Kinderen. Algemeene kennisgeving. De ondergeteekende betuigt bij dezeook namens zijne Kinderenzijnen dank, voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden zijner echtgenoot zoo ruimschoots ondervonden. Zierikzee, G. van DüIJN. 29 December 1866.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1