AIIJilh/J.KMill ill Kil WSIIODl. [\To. 2375. 25sle Jaarg. Woensdag 26 December i860. Nieuwstijdingen. Dl Verscheidenheden. Ingezondene Stukken. Men abonneert zioli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, fn Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnenients-Prijs: VOOR BEITJE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,00. Voor Noord-Amcrika, franco New-York - 3,90. "V e s eliij ut Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des vooriniddags 10 ure. Bureau: Zierikzce, Iloek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondcne Stukken, franco. Bij het dorp Dronzew in Polen werd onlangs in een omgehouwen hollen boom een menscheljjk geraamte ge vonden en daarbij een revolver en eenige goed gecon serveerde documenten. De boeren, die den eik geveld hadden, bragten den revolver en de papieren naar den commissaris, wien het bleek dat de laatsten eene naamlijst bevatten van de leden van het revolutionair comité van 1863 in het district Prasznysz. Ten gevolge van deze ontdekking zijn verscheidene personen gearresteerd en in verhoor genomen. Te Hamburg zijn dezer dagen 33 dienstpligtige Hannoveranen, die voornemens waren zich naar Amerika in te schepen, gearresteerd en naar Hamburg overge- bragt, waar zij tot nader order in de kazerne zijn opgesloten. Naar men verneemt, bevinden zich nog 150 Hannoveranen met hetzelfde doel te Hamburg. Velen trachten naar Nederland de wijk te nemen. Zekere heer Bazin heeft een toestel uitgevonden om zich door onderzeesclie pliotographische afbeeldingen van gezonken schepen enz. omtrent de juiste ligging en den toestand daarvan te verzekeren. Eene waterdigte ijzeren kast, van lensvormige glazen voorzien, bevat het noodige voor de photographiehet licht wordt door electriciteit voortgebragt, en de heer Bazin heeft op die wijze afbeeldingen verkregen van schepen, die op eene diepte van 300 voet waren gezonken. Warffum, 14 Dec. Naar men verneemt had woens dag namiddag den 12 dezer te Uithuizen het volgende voorval plaats, ten huize van den landbouwer M. V. De persoon J. B. mede aldaar wonendeop den koe zolder bezig zijnde om wat boonen en erwtenstroo op te ruimen, kwam daar onverwachts een hem onbekend manspersoon voor den dag kruipen, zonder een boven broek of buis aan te hebben, welke verklaarde een Oost- Friesch te zijnen had hij daar onder dat stroo reeds 14 dagen zich opgehoudenhebbende hij zich al dien tijd gevoed met raauwe erwten en boonen, maar toen de landbouwer met de ijzeren vork of riek in het stroo begon te werken en deze hem rakelings bij zijn hals langs ging werd het hem echter te benaauwd. Hij was vroeger Oost-Indisch soldaat geweest, en was na dien tijd werkzaam aan den spoorweg. Onze vreemde inslui per moet daarna op transport zijn gesteld, om naar men verder verneemt over de grenzen gebragt te wor den, hebbende men hem eerst van het noodige tot voe ding en dekking van zijn ligchaam voorzien. Frauekcr, 18 Dec. Bij de baptisten-gemeente alhier zijn eergisteren door een chiueschen zendeling, onder een buitengewoon toevloed van belangstellenden en nieuwsgierigen, gedoopt twee nieuwelingen, beide vrouwen. Deze plegtigheid, die geschiedt bij indompe ling, vond vroeger plaats in de stadsgracht, doch sedert de burgemeester onzer gemeente dit verbood, heeft de kerkeraad in het kerkgebouw, vóór den predikstoel, een bassin doen maken, waarin de novices, alleen in een wit hemd gehuld, afdalen om den doop te ondergaan. Heerenyeen, 19 Dec. Als een nieuw bewijs van de verhoogde waarde der landen ook in dit gewest moge het volgende dienen. In het begin dezer eeuw werd eene boerenplaats onder Munnekeburen verkocht voor ƒ7000. Nadat in 1820 de kooper eene nieuwe huizinge bij de plaats had laten bouwen voor ƒ6000, werd een gedeelte der landen voor ƒ14,000 verkocht. Ten vorigen jare werd een ander gedeelte verkocht voor ƒ36,000 en nu dezer dagen het restant van ƒ50,000. Deze perceelen waren van uitmuntenden klijn (veen) voorzien, waaraan dan ook voornamelijk de hooo-e koopprijzen zijn toe te schrijven. Verleden week had in het dorp Gersloot een vreeselijk voorval plaats. Een kind van ongeveer 1 jaar werd, terwijl het in de wieg lag, op zoo erge wijze 'snachts door de ratten gebeten en verminkt, dat het aan de gevolgen daarvan, is gestorven. Zwolle, 19 Dec. Sedert dat de veeziekte in som mige gedeelten der provincie Overijssel is uitgebroken is de handel in zeer kwijnenden toestand. Het oogen- blikkelijk voordeel voor sommigen die het vleesch onder die omstandigheden iets goedkooper kunnen bekomen is hoogst nadeelig voor den landbouwer, en later voor den een zoowel als voor den ander. De verzending van varkens is ook belangrijk verminderd, dat eene aan zienlijke prijsverlaging ten gevolge heeft gehad, zoodat vette varkens van middelbare zwaarte tegen 31 a 33 ets. het Ned. pond verkocht worden, terwijl in de vorige maand voor dezelfde hoeveelheid 48 a 52 ets. werd betaald. Uwtogeiïbosol20 Dec. De drie valsche munters, die zoowel in Limburg als in Noord-Brabant valsche muntbiljetten van ƒ10 in groote hoeveelheid hebben uitgegeven, zijn, naar verzekerd wordt, na eene aanvankelijke hardnekkige ontkenning, tot volledige bekentenis gekomen dat zij niet alleen zijn de verspreiders van dit papier, maar dat een hunner de vervaardiger daarvan is en dat ook zij de personen zijn die in Holland dergelijke valsche biljetten hebben in omloop gebragt. Tilburg;, 20 Dec. De vrouw van J. Kooien, alhier, is heden ochtend bevallen van drie welgeschapen dochters, terwijl dezelfde vrouw den 4den February jl. van twee dochters bevieldie even als de drielingen nog in leven zijn. Deze vrouw heeft dus in 10 f2 maanden vijf dochters ter wereld gebragt. Breda13 Dec. De auditeur-militair in de eerste militaire afdeeling, Jhr. Mr. L. B. C. L. van Sasse van IJsselt, met nog twee leden van den krijgsraad, zijn, na vier dagen alhier aan de koninklijke militaire aca demie zeer langdurige en strenge informatien omtrent de betreurenswaardige voorvallen genomen te hebben, die met den dood van den veel belovenden cadet der genie Mestingh in verband staan, naar 's Hertogenbosch teruggekeerd. Naar men beweert is bij de lijkschouwing gebleken, dat er inwendige kneuzing van het strotten hoofd en van het harte vlies heeft plaats gehad. De N. Bred. Ct. meldtdat de minister van oorlog zaturdag jl. geheel onverwacht de koninklijke militaire akademie heeft bezocht en na een onderzoek naar de plaats gehad hebbende ongeregeldheden te hebben bij gewoond, weder naar de residentie is vertrokken. Ouddorp, 19 Dec. Hoogst aangenaam was giste ren avond de verrassing, welke onzen edelen mensclien- redders, den gebroeders Kasteleijn en van der Klooster, die, met gevaar voor hun eigen leven, op 27 Nov. II. de geheele bemanning (26 man) van de stoomboot Cornelia, van Amsterdam, van een anders gewissen dood gered hebben, door tusschenkomst van den edel-aclitb. Heer burgemeester dezer gemeente te beurt viel. ZEd. Achtb. reikte namelijk, uit naam der Kon. Nederl. Stoomboot-maatschappij, aan ieder hunner een zilveren tabaksdoos en een bankbiljet van ƒ25 uit, als blijk van hooge ingenomenheid met en dankerkentenis voor de edele pogingen, op gemelden dag door die Naerebouten aan den dag gelegd. De doos was inwendig versierd met de volgende inscriptie: K. N. S. M. Uit erkentelijk heid voor moed en beleid, aan 1°. P. Kasteleijn, 2°. J. Kasteleijn, 3°. W. Kasteleijn, 4°. C. van der Klooster, 27 November 1866. Middelburg, 21 Dec. Een te legram meldt dat de stoomboot de Stad Ylissingen no. 1 bij Bors- selendoor mistaan den grond geloopen en gezon ken is. De passagiers en equipage zijn gered. Omtrent het voorgevallene met die stoomboot ver nemen wij dat dezelve van Breskens komendedoor den mist misleid op een ten anker liggend vaartuig is geloopenmet het ongelukkig gevolg dat het ge zonken is; de opvarenden zijn echter gered. Het vaar tuig is (le Maria Pieternellavan den heer J. Filis te Ylissingen. Benoemd tot advocaat-generaal bij het provin ciaal geregtshof in Zeelandmr. N. II. van Nes van Meerkerk thans officier bij de' arrondissements regtbank te Dordrecht. Zïei-ïXczee, 22 Dec. De hooge raad heeft het beroep in cassatie van Jannetje van Houten, wed. van Weele, tegen een arrest van het hof in Zeeland, waarbij zij veroordeeld is tot de straffe des doods, verworpen. Z. M. heeft benoemd tot subst.-griffier bij de arron- dissements-regtbank te 's Gravenhage mr. A. W. Hartman thans subst.-griffier bij het prov. geregtshof in Zeeland tot subst.-griffier bij het prov. geregtshof in Zeeland, mr. E. P. Schor er, thans subst. griffier bij de arrondissements- regtbank te Middelburg; tot subst.-griffier bij de arrond.- regtbank te Middelburg, jhr. mr. M. W. C. de Jonge advocaat te 's Gravenhage. Aangenomen het beroep bij de Herv. Gemeente te Delft, door Ds. A. van der Meg, pred. te Kerkwerve. Z. M. heeft benoemd tot subst. officier van Justitie bij de arr. Regtbank te Breda, Jhr. E. B. A. N. Melort, thans subst. officier van Just, bij de arr. Regtb. alhier. De Nederlandsche regering heeft, volgens de Koln. Zeit.geprotesteerd tegen de interventiewelke Belgie van de zijde van Engeland Pruissen en Frankrijk heeft ingeroepen. Uit dit berigt, zoo het juist is, zou men moeten opmaken dat de Nederlandsche regering haar stelsel van ignoreren van den stap door Belgie gedaan heeft laten varen. Uit Utrecht schrijft men aan de N. R. C.De veeziekte grijpt meer en meer om zich heen, en het opgraven van afgemaakt vee neemt hand over hand toe. Uit eene gemeente nabij deze stad wordt gemelddat een geheele omtrek als verpest isdoor de aanwezig heid van dit half bedorven en zeker ongezond vleesch, in de woningen van ééne buurt bijeengebragt. Is het niet te duchten dat het aanwezig zijn van dit dikwerf ziek vleesch en het gebruik daarvan op veler gezondheid allerverderfelijkst zal inwerken Dat opgraven ge schiedt ook door boeren zelvedie eerst voor het af maken hunne vergoeding hebben erlangd en daarna hunne schoorsteenen met het weder opgegraven vleesch, vooral als worst gestoptvolhangen. Ook hier ter stede zijn drie personen gearresteerd, die op het erf der weduwe de-Goeij in de Ganssteeg aan de runderpest gestorven vee wilden opgraven. Te Barendrecht heeft den 18den de mindere klasse ongeregeldheden gepleegd, omdat de kermis afgeschaft was, terwijl voor de meer gegoeden eene soiree gegeven werd door het gezelschap Tollens. Een detachement militairen uit Dordrecht is er heen getrokkken om de orde te herstellen. Te 's Gravenhage heeft zich een brievenbesteller bij het postkantoor, die verdacht werd zich aan diefstal van brieven met geldswaarde te hebben schuldig gemaakt, getracht zich van het leven te berooven. Die poging is door andere personen verijdeld. Er wordt thans een nieuw model van ,/nieuwjaars- of gelegenlieidswenschen" uitgegeven, in steendruk ver vaardigd, bij v. d. Flier te Breda, tegen welk model wij het publiek raden op zijne hoede te zijn, opdat niet de ongedachte ontvangst van zulken wensch blijke al zeer (mgewenscht te zijn. Het heeft namelijk grootte, vorm en kleur van een nieuw bankbiljet a 25. De druk is omgeven van een rand, die bij duister of haast misleidend kon zijn: bovenaan staat het Nederlandsche wapenomgeven van attributenin de vier hoeken zijn schilden met „zegen en voorspoed," „gezondheid en kracht." „voorspoed en welvaart," „1000 voudig." De inhoud duidt op een bedrag van ƒ1000 waarde aan wenschen toegewenscht doorIn plaats van de woorden „Nederlandsche Bank" staat midden op met gefigureerde letterNederlandsche Wensch. Ofschoon dus hier wel van geen strafbare namaak van gelds waardig papier sprake zal zijn, zou er toch in sommige gevallen weinig aangename fopperij meê kunnen ge pleegd worden. Ieder wete dus dat dergelijk wensch- papier aanwezig is en zij er attent op. Gemengde herigten. Naar men voorspelt zullen er bij de hervatting dei- werkzaamheden in de Tweede Kamer in Februarij, be langrijke zaken behandeld worden, die door de Natie lang verlangd zijn. Zoo spreekt men dat er inlichtingen zullen gevraagd worden omtrent het gebeurde in de laatste maanden en waarom de Tweede Kamer ontbonden is geworden. Daarbij hebben de kiezers vooral belang, want om zonder hooge noodzakelijkheid de Kamer maar te ontbinden, zoude het kiesregt niet veel beteekenen, daar de kiezers dan van zelf wel van de stembus zouden blijven om niet geacht te worden als schooljongens. De kwestie over het afdammen der Ooster-Schelde geeft aanleiding tot verschillende beschouwingen ten nadeele van Belgie en inzonderheid van Antwerpen. Er zijn er die voorzien dat Antwerpen aan Arnemuiden gelijk zal worden als eenmaal de spoorweg van Ylissingen naai de Duitsche grenzen zal zijn voltooid en dat er geen kanonnen meer noodig zullen zijn om het te verdedigen. Dit zoude dus eene groote verandering zijn in een tijd van drie eeuwen. Althans is er een tijd geweest dat Antwerpen eene bevolking had van 200,000 inwoners, en dat er eiken dag 6- a 700 schepen af- en aanvoeren, terwijl er dagen waren dat er 1000 barken aankwamen uit alle oorden van Duitschland met fabrieks-goederen tot uitvoer. Maar de toekomst van Antwerpen zal zoo toch wat te donker ingezien worden, want de Belgen zijn veel te schrander om die koopstad aan Karthago gelijk te doen worden. De Pruissische regering zal zich onthouden van de Schelde-kwestieen geen inge nieur benoemen om de afdamming der Schelde te on derzoeken. Komt het echter tot daden van geweld, en Engeland en Frankrijk mengen zich er in, dan zal Pruis sen zich aansluiten bij Nederland. Het namaken van Pruissische naaldgeweren moet te Delft geheel mislukt zijn, één maaksel deugd volstrekt niet, en het tweede is goed voor oud ijzer en brandhout. Het zal met de tegenwoordige veeziekte nog gaan, zoo als het ge gaan is met de longziekte. Bij het uitbreken dei- longziekte was er geen beter middel dan afmakenen nu wordt er niet meer naar omgezien, en het vleesch wordt sedert lang in de vleeschhallen verkocht, en nie mand van de mindere klasse is bang om de longziekte te krijgen, zoo min als ze nu bang zijn om eene soort van vee-typhus te krijgen. De keizerin van Mexico is vergiftigd, tengevolge waarvan zij krankzinnig is ge worden. De jonge dames te Kwadendamme worden aangeraden, om door het zoenen de kant van hunne mutsen niet aan stuk te laten trekken, anders zal de kat komen en er proces-verbaal van opmaken. Dat het volkje te Sint., hetzij door overbeschaving, of iets anders, nog niet op de hoogte des tijds gebragt is, blijkt o. a.Als iemand bijv. zonder vorm van proces wordt ingelijfd in een menschen-pakhuis, en als het ware van zijn bed geligt zonder hem tijd te gunnen zich behoor lijk te kleeden. Men zegt nu dat hij op reis is, en komt hij terug dan zal men meerder vernemen. Een amb tenaar met zijne ega in het land van Tholen worden aangeraden, hunne tongen wat binnen de grenzen van hun gebit te houden, anders zouden er wel eens be spieders en verklikkers kunnen opstaandie zouden kunnen verhalen daadzaken die nadeelig zouden zijn in het uitoefenen van hun bedrijf. Een bóeren-knecht onder C. wordt aangeraden, om zoo laat niet meer van het dorp te gaan, want hij zal in de sloot nog omko men; ja: Hij kwam met groote laarzen, Op 't dorp om Sint-Nik'laas En duikelde naar baarzen En greep nog naar een haas. Hij roerde goed zijn snater Was dronken in de kroeg, Toen liep hij in het water, En riep: „Ik heb genoeg!" Opsehriften op Uithangborden Bij een Molenaar. O boeren! brengt vrolijk uw koorn op mijn molen, Want nimmer nog heb ik een korrel gestolen; 't Is waarik heb wel vele biggen op 't hok Die 'k echter alleen met den afval opfok. Bij een Bakker. Alhier bakt men brood en ook stoeten met krenten Zij zijn allerheerlijkst en puik puike Drenthen En koeken vol snippers en honig en stroop Die ik zonder winst, voor de grap maar verkoop, En die mij nu niet op mijn woord wil gelooven Ik braad hem voor niets in mijn gloeijenden oven. Bij een Kroeghouder. Hier is goed logies in de Drie gouden vlooijen. Gij kunt hier zeer lekkertjes zitten te pooijen, En klinken en drinken zeer op uw gemak, Hebt gij slechts een weinigje geld in uw zak; En zijt gij belust op wat schoppen en klappen Dat zullen wij onder elkander wel lappen. Bij een Verwer. Een verwer woont alhier, een kunst'naar met den kwast, Hij schildert grof en fijn, al naar het ieder past; Hij stopt met stopverw ook, zeer netjes ieder gat, Al is het ook zoo groot als 't Heidelbergsche vat. Elk die bij hem zijn huis of rijtuig wil doen verwen, Wenscht hijte leven lang en zalig dan te sterven. Bij een Kleermaker. De man die hier woont wil zich zeiven niet prijzen, Maar hij werkt toch goed zoo voor gekken als wijzen; Hij maakt schoone kleêren en naar ieders keus, Voor 't klein bogcheljoentjen en ook voor een reus. En elk die gelooft dat hij niet goed kan snijden, Moet dan aan de reekhing zijn aandacht slechts wijden: Hij lust graag een zoopje, maar toch is het waar, Geen snipper haalt hij door het oog van zijn' schaar. Bij een Wijnkooper. Alhier woont een handlaar in keurige wijnen, Die fluks alle droefheid van Thart doen verdwijnen; En niemand drinkt daarvan ook immer te veel, Al lapt hij ook daag'lijks tien flesch door zijn1 keel. Had Mahomed slechts van zijn wijn kunnen drinken, Dan zaten zijn1 volgers nu lustig te klinken En schoon hij ook wel geen profeet denkt te zijn, Verandert hij vaardig toch water in wijn. Bierum. L. RADIJS ELLENS. Kamp. Ct. Mijnheer de Redacteur 1 In belang van het publiek verzoek ik UEd. de plaat sing in uw veelgelezen blad van het volgende artikel Als solide geldbelegging worden bij voortduring ook bij advertentiën in uw blad aanbevolen 4'/2 en 5% pand brieven der Nederlandsche Hypotheekbank, losbaar in 40 jaren, deze worden dan a pari verkrijgbaar gesteld zonder kosten enz. Indien men nu in deze pandbrieven a pari geld belegd heeft, zoude men de onuitgelootte of niet losbare zoo noodig ook wederom a pari dienen te kunnen inlossen bij de agenten of bij de bank; in dit geval wordt men evenwel naar de beurs verwezen en daar worden deze voor het volle bedrag uitgegevene pandbrieven getaxeerd op 90 a 93%wel verre van de soliditeit dezer instelling te willen betwisten, dienen toch zij die daarin hun geld beleggen te weten, dat zij zich bij het te gelde willen maken hunner onuitgelootte of niet aflosbaar gestelde pandbrieven aan een verlies van 7 a 10% blootstellen. De aanhoudende aankondi gingen dezer tot het nominaal bedrag uitgegeven wor dende pandbrieven trof mij te meer, omdat er pand brieven van eene dergelijke instelling aan de beurs officieel genoteerd en a. 87% te koop zijn, en wel van de Nationale Hypotheekbank te Amsterdam, rentende 40%, en die dus tegen dien koers eene rente yan 4 en bij uitloting en aflossing eene winst van 13% geven. A. X.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1