MülilJiMliSliHü Mlil VIMSOHL No. 2571. 25sle Jaarg. Woensdag 12 December 1866. Nieuwstij dingen Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1>30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. "V" erschynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiên: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiên kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zicrikzec, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Op Zaturdag 15 dezer, des avonds 7 ure, in het Liefdadig ArmengestichtZitting van Commissarissen voor de Armenschoolvoor het aannemen van Kin deren op die School. Bfttavin., 29 Oct. Het algemeen overzigt van het Nieuw Bat. Handelsblad luidt als volgt: Z. Exc. de gouverneur-generaal baron Sloet van de Beele heeft op 25 dezer het bestuur over Ned. Indie overgedragen aan den vice-president van den raad van Indie mr. A Prins, en is heden ochtend per Ardjoeno naar Singapore vertrokken, om van daar de reis naar Europa per fransche mail te vervolgen. Onze beste wenschen vergezellen den regtschapen man, den vrijzinnigen en ijvérigen landvoogdaan wien Ned. Indie veel veel te danken heeft. Allertreurigst was de indruk, die door het berigt der benoeming van den heer mr. P. Mij er tot gouverneur- generaal hier werd te weeg gebragt. Een gevoel van verslagenheid en moedeloosheid maakte zich meester niet alleeu van de voorstanders der vrijzinnige beginselen maar ook van de weinige Europesche ingezetenen, die het stelsel der behoudspartij zijn toegedaan, bp de ge dachte, dat de man der „schorsende overpeinzing" ons op nieuw zou komen storten in den afgrond van weifeling en onzekerheid, waaruit wij ons eindelijk opgeheven waan den. Eene meer algemeene impopulariteit dan die den nieuwbenoemden gouverneur-generaal hier te wachten stond is niet denkbaar. Het is dan ook voor hem zeiven niet minder dan voor ons een opregte gelukwensch waard, dat wij van zijne komst hoogst waarschijnlijk bevrijd zullen blijven. Het is toch niet aannemelijk, dat de heer Mij er zich herwaarts zoude begeven, terwijl het afkeurend votum der ont bonden Kamer als een zwaard van Damocles boven zijn schedel hangt. Deed hij dit desniettemin, gelijk enkele pessimisten vreezen, dan zou eene snelle terugroeping het loon zijner stoutheid zijn, tenzij de nieuw gekozen Kamer, tegen alle verwachting, hare medewerking mogt verleenen aan eene thans ook op Nederlandschen bodem ingevoerde goochel-politiek. Tonelen, 7 Dec. In een huis tè Dublin, hetwelk voor het uiterlijke een apotheek scheen te zijn, doch waar binnen naauwelijks voor eenige schellingen ge neesmiddelen zich bevondenheeft de politie een geheel nest Fenians opgeligt, benevens den eigenaar der ge waande apotheek. Achter den winkel heeft het huis eene ruime zaal, die 700 personen kan bevatten en waar schijnlijk tot exercitieplaats diende. Bij gelegenheid van eene lijkschouwing, door Dr. Lankester gehouden over eene vrouwdie gisteren door het vlamvatten harer kleederen het leven had verloren, verklaarde hij dat, ten gevolge van de tegen woordige onnatuurlijke en hoogst gevaarlijke kleeding, in Engeland en Wallis jaarlijks 3000 vrouwen op de jammerlijkste -wijze omkwamen en tegen ieder die alzoo het leven verloor, 20 anderen brandwonden ontvingen. Naar gemeld wordt heeft dezer dagen de opstand op Candia zich gekenmerkt door een feit, dat aan de onverschrokkenheid herinnert, waarmede de Grieken vroeger den onafhankelijkheidsoorlog hebben gevoerd. Een vijf honderdtal Candioten, waarvan meer dan de helft uit vrouwen en kinderen bestond, hadden de wijk genomen naar een klooster in Arcadie, waar zij door de Turken belegerd werden. Geene uitkomst ziendemaar zich ook niet willende overgevenhebben zij het vuur in vaatjes buskruid gestoken en zijn alzoo met een groot aantal Turken in de lucht gesprongen. De gemeenteraad van Toulon heeft dezer dagen een subsidie van 50,000 fr. voor den aanbouw van een nieuw protestantsch kerkgebouw toegestaan Aan het nemen van dat besluit ging eene zeer levendige discussie vooraf waarbij door een der leden van den raad, den heer Richard o. a. het volgende werd aangevoerd„De gereformeerde gemeente vertegenwoordigt onder ons, in weerwil harer geringe getalsterkte, een der grootste beginselen, die wij ooit veroverdende gewetensvrijheid. En al mogt het bedehuis, dat men wenscht op te rigten, tot niets anders dienen dan om die vrijheid in het oog van allen te heiligen, dan nog zouden wij nimmer berouw over ons offer behoeven te gevoelen. Brussel, 7 Dec. Ter zake der Schelde-kwestie hebben Frankrijk en Engeland het voorstel van Belgie aangenomen en een ingenieur tot onderzoek benoemd. Men leest in de Etoile beige het volgende: Men weet dat de Belgische minister van buitenlandsche zaken in de maand December 1864 in de Kamer van Afge vaardigden heeft verklaard, dat zoo de Belgische regering geene voldoening van het Nederlandsche gouvernement bekwam wegens de afdamming der Schelde, zij voor nemens was de kwestie te onderwerpen aan de mogend heden, die de vrijmaking dier rivier gewaarborgd hebben. Tot nu toe heeft de Belgische regering nog geene voldoening kunnen krijgen, en naar wij vernemen, heeft zij het kabinet te 's Hage kennis gegeven van haar besluit, om deze kwestie te onderwerpen aan de internationale diplomatie. Het kabinet te 's Hage pro testeert, naar men ons verzekert, hiertegen en voert aan, dat deze zaak alleen Belgie en Nederland aangaatmaar wij zijn van gevoelen, dat het hoog tijd wordt, om die zaak ten einde te brengen en dat onze minister van buitenlandsche zaken duizendmaal gelijk heeft. Wij protesteren sedert 1849 en onze naburen gaan steeds voort met de afdamming, zonder zich om onze pro- testatien te bekreunen. Hij alleen is zeker van zijn regt, die niet aarzelt een beroep te doen op de arbitrage der natiën. Maastricht, 5 Dec. Zaturdag avond had er nabij het dorp Elsloo, dat op ongeveer twee uren van hier gelegen is, een droevig ongeluk plaatsEene boot, waarin zich zeven personen (meestal visschers) bevonden, en die met zakken groenten beladen was, werd door den hevigen stroom tegen een onder water staanden paal gedreven, waardoor zij omsloeg. Een der personen redde zich op twee met moes gevulde zakken, een tweede werd door een veerman, die op hunne hulpkreten toe schoot, nog tijdig gegrepen, doch de andere vijf onge- lukkigen vermogt men wegens den hoogen waterstand niet te redden. TI el, 9 Dec. De besmettelijke veetyphus begint hoe langer zoo meer onze veerijke streek te naderen. In de verloopen week is zij op verschillende plaatsen uitgebroken, te Geldermalsem en Beusichem en heden heeft zij zich vertoond in de stal van een der grootste veehouders in de Betuwe, den Heer A. J. Versteegh, op Theedingswaardnabij deze stad. Ook spreekt men van het uitbreken der ziekte te Neerijnen. In de verloopen week had in de nabijheid dezer stad eene voorbedachte poging tot moord plaats op een rijksveldwachter. Het was den dader gelukt den rijks veldwachter, al worstelende, in eene diepe sloot te werpen, om hem zóó te verdrinken of te verwurgen, maar hij werd door het gerucht van een naderend persoon gestoord in zijn boos opzet, dat bijna volbragt was. De dader, die zoo doende aan lang verkropte wraakzucht bot vierdewerd eenigen tijd daarna alhier na het bieden van hevigen tegenweer gearresteerd. Alkmaar, 7 Dec. Te Egmond worden veel koffijboonen opgevisclit. Het schijnt, dat de strand vonderij het visschen en verkoopen vrij heeft gelaten, als zijnde die boonen het bergloon niet waard. Ook verneemt men, dat daar vier lijken zijn aangespoeld, waaronder een vrouw, nagenoeg naakt, en een man, bij wien eene portefeuille met wissels en bankpapier werd gevonden. Sclicveiiin^en6 Dec. In den nacht van den 23sten op den 24sten der vorige maand sloeg de bliksem de stagfok in flarden van eene haringschuit van den reeder A. Mos Jr., terwijl deze zich op zee en in het gezigt van onze landvuren bevond. Na van den schrik te zijn bekomen, ging men aan het werk om eene andere fok in de plaats te stellen. Dit verrigt zijnde, maakte de matroos Willem Buis de zoogenaamde schoot met het eene gedeelte vast; terwijl hij het andere tusschen zijne voeten hield, dat hij meende dat los was. Vast geraakt zijnde met het einde tusschen het houtwerk dat op het dek lag, en de fok geheschen wordende, sloeg hij over boord, maar had de tegenwoordigheid van geest het touw, dat hem over boord wierp, vast te grijpen, waarop de schipper en twee matrozen te hulp snelden, en het geluk mogten smaken Buis, na veel inspanning en moeite, daarliet weder zeer onstuimig was, van een gewissen dood te redden. Goiida, 6 Dec. De berigten aangaande den vee typlius in deze omstreken luiden allertreurigstgeheele stallen sterven genoegzaam uit en leveren wederom het bewijs, dat de besmetting door het bijeenzijn der beesten in de stallen een groot voedsel vindt. "V^erkoiicla.iii, 9 Dec. In het volgende jaar zal er in de gemeente de Werke, een nieuw sckoollocaal met woonhuis worden gebouwd. De groote menigte kinderen die tegenwoordig uit genoemde gemeente al hier ter school gaan, is de oorzaak dat de schoolcom missie oordeelde dat de ruimte te klein was om de schooljeugd van twee gemeenten te bevatten, en er alzoo bevolen werd om het gebouw te doen vergrooten, waartoe het gemeente-bestuur alhier niet wilde beslui ten, zoodat bovengenoemde gemeente zich genoodzaakt ziet voor zich zelf een gebouw te doen daarstellen ter opleiding hunner kinderen. Alblasscrwaard, 8 Dec. De veetyphus breidt zich thans uit langs de rivier de Lek. In de gemeente Langerak zijn op vier stallen daarvan eenige gevallen voorgekomen. Ook moet in de buurt Graafland, gemeente Groot-Ammers, die ziekte zich hebben geopenbaard. Tot heden echter schijnt de ziekte niet hevig van aard te zijnalthans stierf van den landbouwer T. nog maar één van de vier aangetaste runderen. IMiddelburg7 Dec. De gemeenteraad van Vlissingen heeft zich onlangs gewend tot Z. M. den Ko ning en Z. Exc den minister van marine, met verzoek om, bij eventuele opheffing van de marinewerf, het insti tuut tot opleiding van adelborsten, thans te Willemsoord gevestigd, naar Vlissingen te doen overbrengen. In de gemeenteraadszitting van Woensdag is door den voorzitter slechts gezegddat er een antwoord was ingekomen zonder iets aangaande den inhoud mede te deelen. Zijn wij echter wel ingelicht, dan luidt het daarop ontvangen antwoord des ministers, dat de opheffing der marinewerf hoewel daartoe bij de regering het voornemen bestaat, voor alsnog geene besliste zaak is, doch dat bij eventuele opheffing de aangevoerde gronden van den gemeenteraad in overweging zullen genomen worden. ZIerikzee, 10 Dec. Z. M. heeft benoemd tot schoolopziener in het derde schooldistrict in Zeeland (Tholen) Mr. C. J. Pické te Middelburg, en op verzoek eervol ontslagen als schoolopziener in het zesde school district van Zeeland (Oostelijk deel van Zeeuwsch Vlaan deren) Mr. J. C. E. baron van Lijnden. De gemeenteraad van Middelharnis heeft besloten, om de kermis, welke in die gemeente jaarlijks werd gehouden van den laatsten Woensdag in de maand Augustus tot den daarop volgenden Zaturdag, af te schaffen. Uit Zuid-Beveland wordt gemeldt: De werkzaam heden aan den staats-spoorweg worden ijverig voortgezet. De locomotief loopt reeds sedert eenigen tijd over de spoorwegbrug van het kanaal, zoodat het leggen van rails en vervoer van ballast geregeld plaats heeft. Binnen eenige dagen is men het station Kruiningen genaderd aan de zijde van Bath, waar de baan tot nabij clen Stroo- dorpepolder gelegd is, wordt voortgegaan met de verdere effening; het tijdstip dat de rails op het gedeelte van Goes tot Bath zullen gelegd zijn is dus niet ver meer verwijderd. De voorbereidende werken van den dam door de Oosterschelde bestaannaar men verneemtin den aanhoudenden aanvoer van schorgrond uit de schorren aan de zuidzijde van den Reigerbergschen polder; zulks geschiedt nog altijd met vaartuigen, intusschen zal de zoogenaamde tweede weg in dien polder tot een paarden- spoor worden ingerigt, en de schorgrond daarmede ver voerd worden naar een terrein in de onmiddelijke nabijheid van den spoorweg te plaatsen, waar hij den weg snijdt om van daar meer gemakkelijk zijne bestemming te be reiken, of op het reserve-terrein te worden opgestapeld. De dammen aan den Hoek van Holland hebben aau de jongste stormen voldoenden weerstand geboden. Bij de stormen in het begin der maand Nov. heeft er eene geringe zetting van het nieuw gemaakte gedeelte plaats gehad, die bij de latere, nog heviger stormen niet is toegenomen. Aan het vooreinde van den Dam is eenige steen verward geslagen; de geheele schade aan dit be langrijke werk is echter niet noemenswaardig. In een bijvoegsel tot de Staats-Courant van 7 Dec. is opgenomen een rapport aan den koning van den minister van binnenlandsche zaken, betreffende de hier te lande heerschende ziekte onder het rundvee en de daartegen genomen maatregelen. De minister zegt in dat rapport, dat bij hem, even als bij zijn ambtsvoor ganger, de overtuiging bestaat, dat vernietiging der smetstof door dooding van de aangetaste runderen noodzakelijk is en algeheele aanwending van dit middel zou te pas komen, als de ziekte op een laag peil stond. Ter bereiking van dat doel was echter de onteigenings wet onvoldoende, wegens de vele formaliteiten aan de onteigening verbonden, en omdat daarbij te veel werd overgelaten aan het goedvinden der collegien van burge meester en wethouders en zelfs van gedeputeerde staten. „Ware het niet," zegt de minister, „dat op dat tijdstip de cholera-epidemie met hevigheid voortwoedde en ook in deze residentie heerschte, en ieder deed begeeren de zijnen niet te verlaten, dan had de wet tot onschadelijk- making van door veetyphus aangetast of daarvan ver dacht vee, die nu op 15 September door uwe majesteit werd bekrachtigd, waarschijnlijk eenige weken vroeger aan het oordeel der staten-generaal kunnen worden onderworpen. De onmogelijkheid hiervan inziende, vroeg ik in Junij jl. van de overtuiging der betrokken provinciale en plaatselijke besturen de vrijwillige medewerking tot eene eenvormige toepassing der onteigeningswet. Zij werd door een groot aantal besturen ontzegd, op ver schillende weinig afdoende gronden. En daarmede is in dit jaar het gunstige tijdstip om de veeziekte te fnuiken verloren gegaan. „Het bleek duidelijk dat het jaargetijde te ver ge vorderd was om thans aan uitroeijing der ziekte door afmaking te denken, en dat een gunstiger tijdstip moest worden afgewacht, wilde men niet millioenen schats ten offer brengen zonder waarschijnlijke vrucht. Binnen de lijn van afsluiting werd dus na 28 November de ont eigening en afmaking van ziek en verdacht vee tijdelijk gestaakt, doch overeenkomstig Uw. Ms. besluit van 20 September jl. buiten die lijn daarmede volgehouden. Het zal daarbij noodig zijn, die lijn zelve eenigzins te verleggen, daar Zuid-Holland bezuiden de Maas en Lek daarin niet langer behoeft te zijn begrepen. Aan de afmaking buiten de lijn heeft men het behoud, tot nog toe, van den veestapel van het grootste deel van Noord- Holland, van Gelderland en Friesland te danken." Gemengde lbei*ig^ten. De Tweede Kamer is dan eindelijk compleet, en nu zal het te bezien staan of het mogelijk is om met zulk eene Kamer te regeren. Kan dit niet, aan wie zal de schuld dan liggen, aan de Kamer of aan het ministerie? Maar dit is zeker, dat alles even koel gaat, en dat er geen vertrouwen bestaat tusschen het ministerie en de volksvertegenwoordigers, en dat de conservatieven zich meer en meer beginnen aan te sluiten bij de liberalen. De regering heeft thans hare hand afgetrokken van de zieke koeijen, en de schuld aan Thorbecke gegeven, dat het zijne schuld was, dat die ziekte in Nederland zoovele verwoesting aanrigtte, vervalt clus. Van Thor becke werden dus onmogelijke dingen gevorderd, en als men het durfde te doen, dan zoude men hem de schuld nog wel geven dat hij de oorzaak is dat de cholera in Nederland is uitgebroken, dat door velen ook al zoude geloofd worden, want men kan een dom volk veel wijs maken. Nog altijd is er in de hooge kringen in Hol land sprake, dat Thorbecke weder minister zal worden; en geen wonder, want al het goede dat tot stand is gebragt sedert de herziening der grondwet, is zijn werk, terwijl door de overige ministeriën, zooveel werd gedaan als door het tegenwoordige, dat isniets, dan verwarring brengen in het geen goed was. Om het den koning nog moeijelijker te maken als hij het heeft, beginnen de onruststokers aan te dringen om de schoolwet- te veranderen en om op de lagere scholen niets dan chris telijk onderwijs te geven. De joden zouden dan, zoowel als de roomschen, één geloof moeten worden ingeprent, en dat kinderen waarvan de meesten nog geen 10 jaar oud zijn. Dit zoude dus een mooi begin zijn, dat er onder de jeugd een haat gekweekt werd die nimmer vergroeit. Op alle scholen zouden er dan ook wel een paar policie-agenten noodig zijn om de rust te bewaren, en de schoolmeesters zouden uitgelagchen worden, dan door joden-kinderen, dan door roomsche en dan door protestantsche. De koning zal dan ook wel zoo wijs wezen om vrede te bewaren waar vrede is, en zich niet storen aan de zotheid van verwaande wijsgeeren. Er begint ook al verdeeldheid te bestaan onder de mannen van het Dagblad van 's Gravenhage, en sommigen begin nen hun geld te beklagen dat zij er aan vermorssen, daar de verkiezing volstrekt niet naar hun zin is uit gevallen, terwijl Izaakje boos is op de ministers dat zij zich zoo vroeg over het paard hebben laten zetten door de Tweede Kamer, om zoo maar zonder kakelen zich een crediet-wet te laten opdringen. De begrooting had zonder tegenspreken aangenomen moeten worden. Te koop te Rotterdam: een blaadje onzin voor slechts 2 cent, ten voordeele van het Oranje-weeshuis te Huizen. Er wordt niets minder in gezegd, dan dat de verbonds- arke gestolen is en die moet teruggehaald worden, dat het eenigste is dat er uit begrepen kan worden, doch waar die gevonden moet worden, zegt de schrijver niet, dat hij mogelijk zelf niet zal weten. Verder spreekt hij van Magor-missabib, en meerdere vogelverschrikkers die bij niemand bekend zijn. De paus blijft te Rome, als die Heilige stad niet verklaard wordt voor de hoofdstad van Italië, en als Victor Emanuel er zijn troon niet zal vestigen. De vergadering van rariteiten en der Zang- vereeniging te Zuidzijn in de beste orde afgeloopen, terwijl de presidenten zoo aangedaan waren dat zij onder de tafel zijn getuimeld. Ook Janus heeft een toast in gesteld dat klonk als een klok. Te Sirjansland zijn er velen verwonderd geweest over het vliegen van een zo- merbeestje in den winter door de boomenen nu zingt men Wanneer de pijl is in de lucht, Het trage diertje op de vlugt, En dan zich in een koekoeks-nest, Te midden in een gracht zich vest, Op zeker weiland daar in 'trond, Te midden in den natten grond; Dan vindt men zoo een ware daad, Hoe dat het in de wereld gaat, En daarom zegt men tot besluit: Waar gaat een mensch toch niet van uit, Maar wil men wat verstandig zijn, Doet dan wat water in uw wijn. K u n s t n i e u w s Bedenkt men, hoe hoogst zelden ons hier de gelegenheid wordt aangeboden kunstgenot te smakenwaar iedereen van kan profiteren dan zal het zeker eene blijde tijding zijn te vernemen dat er op Vrijdag den 21 dezereene Soirée Musicale zal gegeven worden door den heer F. van Ommeren, pianist van Breda, met medewerking der Manuen-Zaogver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1