ZIÜKlKZÜliSliHIi iVIÜU IVSBtlDü. No. 2570. 23s,c Jaarg. Zaturdag 8 December I860. Nieuwstijdingen. JFVawfeim V erscheidenheden. )ZE,I voor I Is «■ft van ■ortea i alle zaai Men abonneert ziel»: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abomiements-Prys: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. "Vei-sell ij ut: Op "Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzec, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. issen, Water- er. - van leven is van uk ja Hoe Dicht- kloeke n be- Ver- De onderkoning van Egypte heeft in de troonrede waarmede hij het parlement opende ongeveer het vol gende gezegd: Mijn grootvader maakte een eind aan de wanorde in Egypte, herstelde de veiligheid en stichtte instellingen die aan Egypte eene voorspoedige toekomst verzekerden. Mijn vader zette zijn werk voort, er naar strevende eene orde van zaken in het leven te roepen, in overeenstemming met den toestand der hedendaagsche maatschappijSedert mijne troonsbeklimming ben ik er steeds op uit geweest 's lands voorspoed te ontwikkelen. Dikwijls heb ik eraan gedacht eene vertegenwoordiging in het leven te roepen ter bespreking van de belangrijkste binnenlandsche aan gelegenheden. Deze instelling heeft zeer groote voor- deelen, zij waarborgt alle belangen, en ik acht mij daarom gelukkig dezen raad te kunnen openen. Ik dank de Voorzienigheid mij in staat gesteld te hebben, eene zoo plegtige handeling te verrigten. Ik vertrouw op uwe wijsheid en op uwe vaderlandsliefde. Moge God ons behulpzaam zijn! Vertrouwen wij op Hem! zekere codca jppin- .wen terug, .11 co •lijken, gelijke Pillen Hcliten il de igting rden; ipen soiien .van ent Ie gt: >0,5' }0,95 u It jziuj digde heer van ooftl- :rand Mai- 'tigcn 'esors eeleo e nog ods- eren i'ii JPairljs, 1 Dec. De pauselijke rondgaande brief, waarbij alle bisschoppen der Katholieke wereld tegen 29 Junij 1867 te Rome worden bijeengeroepen, ter ge legenheid van den verjaardag van den dood van den martelaar den Heiligen Petrus, zal den 8sten December openbaar worden gemaakt. Na het vertrek der Fransche troepen uit Rome, zullen aldaar 6000 man bijeen worden getrokken. Te Poitiers wordt thans de zaak behandeld van Lamirande, den kassier der Fransche bank, die 700,000 francs heeft ontvreemd. De stad is zoo overvol van nieuws gierige vreemdelingen, dat in geen logement meer plaats te krijgen is. De minister van binnenlandsche zaken moet den keizer zijn ontslag verzocht hebben, voor het geval dat de Keizerin naar Rome gaat. liet Mém. Dip/om. verzekert, dat de keizerin van hare reis naar Rome heeft afgezien, vermits hare tegenwoordigheid daar ter stede gelijk zou staan met eene nieuwe plegtige belofte dat Frankrijk den pauselijken troon zou blijven beschermen, zelfs indien, na het vertrek van de fransche krijgsmagt, het wereldlijk gezag van den pans ernstig mogt worden bedreigd. Gedurende het loopende jaar zijn in Frankrijk ruim 130 personen boven de 100 jaar overleden. Maastricht, 1 Dec. Woensdag-avond jl. heeft een jong mensch, wiens wangedrag zijne moeder had doen besluiten om de hulp der policie in te roepen, zich alvorens deze laatste aankwam, in het kanaal geworpen. Men ontdekte zulks nog tijdig genoeg, maar de rampzalige weigerde halstarrig de hem aan geboden hulp en verdween weldra in de diepte. Twee uren later werd zijn lijk opgevischt. Gri-oiiiiig-en1 Dec. Volgens te Winschoten ontvangen brief van kapt. Eefting, voerende het schip Juffer Esse Mensinga, dd. Svinor (Noorwegen), 18 dezer, was hij aldaar met schade liggende, maar hoopte hij spoedig de reis voort te zetten. Hij had vreeselijk weder gehad. De stuurman en een ligt matroos waren over boord geslagende stuurman kwam met de zee weder bij het groote want aan boord, maar de matroos, afkomstig uit Zaandam, vond den dood in de golven. Het schip had zeer belangrijke schade bekomen. Kapt. Schotema, voerende het schip Remelia Johanna, lag y4 uur van daar ook met schade. Geheel Noorwegen lag vol van averijschepen; alleen in Kleven lagen er 21. Allen verklaarden, dat zij nog nooit zulk een weer en wind, als in de jongste stormen.hadden bijgewoond. Sdxeemcla, 30 Nov. In onze gemeente deed zich het zeldzame geval van hydrophobic of watervrees voor. Een jongeling van omtrent 20 jaren werd daardoor aangetast en stierf 11. Woensdag na een vreeselijk lijden van eenige dagen. Naar men verneemt, moet hij reeds in het laatst van February door zijn eigen hondje, dat hoogstwaarschijnlijk dol was en toen door hem afge maakt werd, in den hiel zijn gebeten. Tusschen het begin en het uitbreken der ziekte lag dus een incubatie- tydperk van nagenoeg negen maanden, hetgeen zeker hoogst zeldzaam, maar blijkens de ervaring van beroemde geneesheeren toch niet zonder voorbeeld is. Van het geval is aan den inspecteur der geneeskundige commissie aangifte gedaan. Deventer, 1 Dec. Tot ons groote leedwezen vernemen wij dat de besmettelijke veeziekte heden in vrij hevige mate is uitgebroken op de stallen van den landbouwer H. te Welsum aan den linker IJssel-oever, tusschen deze stad en Kampen. Er zijn dadelijk maat regelen tot wering der verspreiding van de ziekte ge nomen, maar haar kwaadaardig karakter geeft ons weinig reden tot gerustheid. Hoog-Keppel, 3 Dec. Gisteren heeft zich in de nabij deze gemeente gelegen buurtschap de Toldijk, een man, terwijl zijne vrouw en dochter naar de kerk waren, in zijn achterhuis opgehangen. Dit is nu reeds de vierde zelfmoord welken wij in betrekkelijk korten tijd in onze nabijheid zien gebeuren. Tielervvaard2 Dec. Alweder is in nieuwe gemeenten de veetyphus uitgebroken, en wel te Leer dam en gisteren ook te Aspereu, terwijl te Geldermalsen en Been de ziekte nog altijd heerscht. Het stelsel van afmaken schijnt men op te geven, daar de burgemees ters van Leerdam en Asperen, naar men verneemt per telegraaf order hebben gekregen, om niet meer af te maken, natuurlijk tot groote blijdschap voor de meeste veehouders. Ooiixlix, 1 Dec. Woensdag is weder een detache ment van het garnizoen alhier uitgerukt naar Waddinx- veen, om clen onwil en het verzet tegen te gaan bij het afmaken en opgraven van het besmette veemaar alle pogingen stuitten af op vooroordeel en hebzucht. Indien men niet wil overgaan tot de uiterste middelen, dan is het beter de dwazen te laten voorthollen. In de stad wordt door de mindere standen, naar men van alle kanten verneemt, veel vleesch van opgegraven koeijen gegeten, dat tegen den prijs van 7 centen per 5 ons druk wordt verkocht. Ylissiiig"eil, 5 Dcc. üc gemeenteraad alliier heeft heden namiddag het voorstel van den heer Verkuyl Quakkelaar strekkende om den prijs van het gas voor particulieren Van vijftien tot twaalf cent te verminderen, met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. Deze vermindering zal aanvangen met L Januarij a. s. In de zitting van den hoogen raad (kamer van straf zaken) van Maandag, heeft de advocaat generaal Römer con clusie genomen in zake jannetje van Honte, weduwe van M. van Weele, tegen een arrest van het hof in Zeeland, waarbij zij tot de straf des doods is veroordeeld, wegens het vergiftigen van haren man door het toedieneu van loodwit enz. De con clusie strekt tot verwerping van hel beroep. De uitspraak is bepaald op 19 dezer. Zierikzec, 7 Dec. Voor een paar dagen maakten wij melding van de zoogenaamde pestvogelsdie aan den Helder waren gevangen. Ook te Velp is de Heer C. M. Bos er een drietal meester geworden en had de jeugd ze niet ontijdig opgejaagd, dan zouden er zeker een twintigtal van de zestig, die op het kerkhof waren neergestrekenin de netten zijn gevallen. De vogels welke den 24sten November gevangen werdenwaren den 3den dezer nog in leven. Zij zijn vrolijk en eten goed en zingen als lijsters, met welke soort van vogels zij eenige overeenkomst hebben. Zij hebben althans de zelfde grootehunne kleur is lichtgeel, met een rooden weerschijn. Bij de vleugels zijn drie reijen wit boven elkaar. Zij hebben zwarte staarten met geel afgezet, zwarte pooten en zwarte nek. Op den kop dragen zij eene kuif, die zij opzetten wanneer zij eten of zingen. Deze vogels zijn bepaald beter dan hun naam: hoe zij aan den naam van pestvogels komen weet men niet. Door den heer W. F. L. van Nieuwland alhier, is vóór 14 dagen een dergelijke vogel gevangenwelke nog in leven is. Bij de eergisteren plaats gehad hebbende ver kiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Groningen is de heer mr. W. H. DuXlert gekozen met 361 van de 614 stemmen. De heer mr. J. J. Cremers bekwam 184, de heer jhr. van Loon 44 stemmen, enz. Naar wij vernemen, zullen voor alle departementen, ook voor dat van marine en van oorlog, kredietwetten worden aangeboden. Naar wij van goederhand vernemen zal de aankomst van den Heer Mijer, nieuw benoemd gouverneur-generaal van Indie, aldaar, spoedig door het huwelijk zijner dochter met een lid van eene aanzienlijke Europesche familie in onze koloniën worden gevolgd. Naar men weet is de Heer Mijer reeds met verschillende hoog geplaatste ambtenaren verwant. Arnh. Ct. Uit Amsterdam schrijft men van 29 N vember aan de Middelburgsche Courant het volgende: „De volgende treurige zaak is hier het onderwerp aller gesprekken. De heer Heshuizen, president der kanaal-maatschappij, heeft Amsterdam verlaten en zijn zaken zijn in groote wanorde. Men spreekt van een deficit van 8 a 9 ton. Het tegenwoordig verblijf van den heer Heshuizen is onbekend. Volgens een gerucht zou thans ook te Gent onder Nijmegen de veeziekte zijn uitgebroken en reeds een koppel aangetaste runderen zijn afgemaakt. Uit Brussel meldt men, dat de Belgische regering aan de buitenlandsche mogendheden, die tot afkoop van den Scheldetol hebben medegewerkt, heeft voor gesteld om eene commisse van ingenieurs te benoemen, die zich zou moeten verklaren over het tusschen België en Nederland bestaande geschil betrekkelijk de afdam ming der Ooster-Schelde. Het Nederlandsch gouvernement heeft tegen dezen maatregel geprotesteerd. Gemengde berigten. Het been is nog maar niet goed in het lid \vegeu9 het af dammen der Ooster-Schelde. De Belgische regering althans maakt groote bezwaren tegen die afdamming als strijdig met het afkoopen van den Scheldetol, terwijl de Nederlandsche re gering zal voortgaan met die afdamming. Is dit nu geen bang- maken van het Belgische gouvernement, dan kan daar nog al een aardig onefifeiitje uit voortkomen. In de Tweede Kamer gaat het zoo broederlijk of er niets voorgevallen was om de Kamer tc ontbindendoch de Natie had gewacht dat de 29 leden aan de ministers zouden gevraagd hebben waaraan zij zich schuldig hebben gemaakt om de schande te ondergaan om uiteen gedreven te worden als een hoop oproermakers. De Haagsclie policie heeft zoo wat slaags geweest met sjouwers en fabriekwerkers; de eerste sloegen met vuisten en de laatste met sabels. De Franschen hebben eindelijk Rome verlaten, en wanneer de pau9 volgen zal is nog niet bepaald. Victor Kinamiel is weder goede vrienden met keizer Frans; zelfs gaat er een zoon van hem trouwen met eene Oostenrijksche prinses. Wat zijn dus de volken dwaas die vechten voor hunnen koning; want de dooden zijn soms nog niet begraven of de oorlogvoe rende vorsten zijn overeengekomen om het zwaard maar in de schede te steken. Onmiddelijk is het dan illumineren, terwijl inen nog bezig is met bet afzagen van armen en bccnen in de hospitalen. De Franschen hebben zulk een maal gehad in Mexico, dat er maar weinig zullen terugkomen van de velen die er heengezonden zijn om zich meester te maken van de zilvermijnen in dit uitgestrekte land, en Napoleon zal er niet over in de rouw gaan zoomin als de keizerin. Napoleon moet dan ook maar zeggen tegen de overblijvers, in navolging van zijn ooin»0, het is niets, het hadden mogelijk schelmen ge worden, en nu zijn ze gestorven op het veld van eer!" Door storm werd er onlangs te Biervliet een schip van zijn anker geslagen, en kwam te Schcrpenisse aan strand, waar het op last van "twee personen zal gelost worden en gerepareerd. Bij eene dame aldaar zal eerstdaags publiek worden aan besteed het baantje van werkster. Zij die weinig eten en geen vleesch lusten zullen het meest in aanmerking komen. Een persoon te X. maakt zich boe langer hoe meer beroemden slaat dan ook een bluf door het gansche land. Zoo heeft hij een paard in behandeling gehad dat aan het achterdeel eene ontsteking had en hij zocht het van voren, welke misvatting zelfs door eene vrouw werd opgemerkt; maar: Als men den rang van doctor heeft, Moet men toch toouen dat men streeft, Om het gebrek des diers te weten Want 't ziet toch niet op dat rumoer, Waarmede men verblindt een boer, Want dit is jaren lang vergeten. 't Is niet genoeg te zijn een kwast, Die alles naar zijn zinnen past, En zelden weet hoe het moet wezen Dus, is zoo iemand wel bekwaam, Verliest hij niet zijn goeden naam, Of dient hij langer nog geprezen. Het gemeente-bestuur van Q. heeft de gemeentenaren eene groote dienst bewezen die zij lang zullen onthouden, door bet benoemen van een onderwijzer. Had de keuze door de ge meente moeten gedaan worden, dan ware hij zeker niet geko zen gewordenmaar vader is in den raad, en om genoegen te geven hebben de overige leden van den Raad maar toegestemd, hoewel zij zeer goed wisten dat de gemeente er tegen was. Men ziet hier dus weer aan wat eene familie-regering kan uitwerken; en als het dagelijksch bestuur zegt: dat willen wij!" dan hebben de raadsleden weinig te zeggen. Een boer te Wouw moest met zijne beminde niet meer naar Kijk in den Pot gaan wegkruipen als hij op den Bergen-op-Zoomschen marktdag komt, anders zullen de Zeeuwen hem veroveren. Üc dochters van een kruidenier te Nvliegen zoo hoog dat zij bang zijn door laag te vliegen in aanraking te komen; maar: Hoe hoog zij ook vliegen Men zal haar bedriegen; Zij komer. in de val, Dit zegt men overal. Antwerpen, 20 November 1866. Mijnheer de Opsteller De kiezingen zijn bij u niet zonder veel leven en schermutselingen afgeloopen, zooals wij dat bier in de gazetten dagelijks konden lezen, doch wij schonken er de attentie niet altijd aan, die zij verdienden, omdat wij zelve hier danig met onze eigene gemeente-kiezingen geoccupeerd waren. Op denzelfden dag toch dat gij uwe representanten voor de kamer gekozen hebt liepen wij naar de stembus om onze mannen naar bet stadhuis te sturen en aan Belgie te toonen hoe wij over de embas- tiljeering onzer schoone stad dachten. Dikwijls wordt er over Antwerpen in dat opzigt een oordeel geveld, maar 'tis niet altijd overeenkomstig met de waarheid; daarom ben ik op het gedacht gekomen u eens mede te deelen wat er hier alzoo gebeurd is. Ge moet dan weten, mijnheer de opsteller, dat wij hier een raad hebben van 31 leden; alle drie jaar moet de helft aftreden doch is weder kiesbaar: dit jaar moesten er 16 aftreden, één was er reeds voor de kiezing over leden, en drie anderen waaronder de beruchte Jan van Rijswijck, hadden verzocht niet meer in aanmerking te komen; door de Antwerpsche partij werden nu 30 Oc tober de 12 aftredende en 4 nieuwe leden gestemd om voor die 16 zitting op het stadhuis te nemenen daar er nog drie waren van de andere helft, die hunne de missie hadden genomen, werden er ter kiezing op 31 October nog drie kandidaten gesteld. Nog nimmer is hier zulk eene beweging en zooveel geschrijf geweest als bij deze gelegenheid, omdat het beslist moest worden of onze stad standvastig blijven zou in haar verzet tegen het ministerie en de kasteelen, ja of neen. De verschillende clubs werkten tegen elkan der, zoo hard ze maar konden, en scholden elkander danig uit voor „oproermakers, duiveljagers, broedsel van belangzuchtigen, flaauwe japneuzen, smokkelaristokratie, ministeriele knechts, lamme kasteelafbrekers," enz. Ik wil u eens vertellen welke clubs en welke partijen we bier hebben, en door welke gazetten ze gediend worden dat kan mogelijk veel ophelderen voor het Noord-Ne- derlandsche publiek, dat namen hoort, zonder ze te begrijpen. Er was hier sedert jaren een kiesclub de Union libérale genaamd, welke een vrijzinnig programma bad, doch geheel in Antwerpschen geest werkzaam was, dat wil zeggen zich verzette tegen het versterken onzer stad, om haar daardoor niet aan de gevaren van krijg1 en bombardement bloot te stellen en den handel daar door te schaden. Die Union libérale stelde zich al spoedig in betrekking met den Nederlandschen Bondeen club, die ongeveer hetzelfde program bad, doch daarbij de Vlaamsche taal protegeerde; te zamen hielden zij mee tings in het openbaar, waarom de aanhangers der beide vereenigingen Meetingmannen genaamd werden. In den laatsten tijd verrezen nog andere clubs, wier program, wat het politiek deel aangaat, al vrij wel met dat der beide overigen overeenkwam, namelijk de Onafhankelijke liberalende Grondwettelijke conservative vereenigingwelke het weekblad de Volksstem tot orgaan heeft, het Eige- naersverbond, en de katholieke assosiatie. Alle deze clubs vereenigden zich in den laatsten tijd om de aftredende raadsheeren te herkiezen en voor de ontbrekende plaatsen geavanceerde katholieken te nemen. Denk nu evenwel uit dien laatsten naam niet, dat wij hier nog aan die flaauwe namen van klerikaal en liberaal hechten, dat heeft niet een twint te maken met de partijen hier. Het is eigenlijk bij ons Antwerpsch en ministerieel, zoowel bij kiezing van representanten als van raadsheeren. De ga zetten, welke hier den lof der Meeting en haren aan hang uittrompetten, zijn het Vrije woordde Escaut on der opstelling van Eug. Dumoulin, het Journal d1 An- vers, het Handelsbladde Volksstem, de Trompetdie er vooral pret in heeft om tegen Jan van Rijswijck uit te varen, en dan den vermaarden en geestigen Reinaert de Vos. Vroeger was onze brave Vleeschouwer daarvan de opsteller, doch sedert wy hem de vorige maand ten grave droegen, heeft Jack de Pooter dat werkje overgenomen. Jan zei dat tijdens Vleeschouwers ziekte Jan de Laet, onze representant, dat hekelende werkje bij de hand heeft gehad. De ministeriële partij heeft zooveel clubs en zooveel organen niet. De eenige kiesclub is de Association libérale, welks leden door de tegenpartij de doctrinairen worden genoemd, zinspelende op de doctrines van het ministerie In het café Ortelius in de Kammestraat vindt gij onder voorzitterschap van Henri Lenaerts meest alle avonden den liberalen vlaamschen Bond bijeen, en kunt als zijn orgaan alle weken den Vooruitgang lezen, een blad dat door Lenaerts zeiven wordt opgesteld. De Kliek, zooals de partij van dien Bond hier genoemd wordt, vindt ook verdedigers in het Journal de Gand en in het Journal de Bruges. De club dezer partij wordt in het vlaamsch liberale en grondicettige vereeniging genoemd en is naar de verschillende wijken in zes ondercommiteiten een midden-commiteit en een hoofd-commiteit verdeeld. De beide laatste vergaderingen hebben altijd plaats in de Wolzaal in de Clarastraat, zoodat men bier boort klappen van Wolzaalmannen en die van de Paulusstiaat, waarmede men de antwerpsche partij bedoeldtot welker voor naamste hoofden d'Hane Steenbuyse behoort, die in die straat woont. Een pseudo-poëetje van den Bosch geeft van tijd tot tijd nog een blaadje uit Klak Klik Klak! genaamd, en deelt daarmede al heel flaauwe zweepslagen aan de Meeting uit, maar bet felste blad van allen is de Koophandel onder Jan als opsteller. Ziedaar u op de hoogte gesteld van onze partijen en organen. Gij moet verder weten dat beide partijen {Meeting en Kliek wil ik ze maar noemen) bet eens zijn daaiover dat de kasteelen moeten verdwijnen, doch zij verschillen daarin dat de eene het langzaam, de andere bet heel snel wil doen plaats hebben. Aan de vorige raadsheeren werd verweten dat zij veel beloofd, maar niets gedaan hadden voor de afbraak der kasteelen; dat zij de lasten nog meer zouden verkoogenen de stadskas nog meer in rouw dompelen. „Is het noodig" vraagt een gazet, „voor bet geluk van Antwerpen, dat de Japneuzen baas blijven, hun eigen op het stadhuis vetsmeren en onze stad in eene groote congregatie veranderen? Kunnen die mannen die onze lasten hebben verdubbeld en door hunne zotte uitgaven de stadskas arm gemaakt hebben, zoodanig dat het bankroet voor onze deur staat, kunnen die mannen ons gelukkig maken?" Dat bankroet is het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1