/ilumKMüSUHIÏ lllülJWSBWm I Voensdag 5 December I860. 25s,e Jaarg. Nieuwstijdingen. ©tt Stoomboot-Dienst Zierikzee en Rotterdam. Men abonneert saldi: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle "Boekhandelaren en Postdirecteuren. In NoovJ-Amorika bij J. QUINTUS, to Grand Rapids, Staat Michigan. Aboiin cinents-Prijs: voor reide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-York - 1,60. - 3,90. Vert- Op Woensd oli ij nt: ïg en Zaturdag. Advertontiën 10 cent voor eiken regel. Zegel r egt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentie» kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. I In het Engelsche Lagerhuis doet zich het opmerke lijk verschijnsel voor, dat een der leden dezer vergadering noch armen noch beenen heeft. Deze afgevaardigde is de heer Kavanagh, die aldaar zitting heeft als vertegen woordiger van het graafschap Wexford. In plaats van beenenheeft hij slechts een paar korte stompen ongeveer ter dikte vau (5 duim, de eene circa een duim langer dan de andere. Evenzoo heeft hij, in plaats van annen, slechts een paar korte wanstaltige figuren van ledematen, zonder dat daaraan iets te vinden is wat eenigzins naar eene hand zou_ gelijken. En niettegen staande dat gemis, schrijft hij een fraai schrift, is hij een behendig jager, een ervaren teekenaar, een geoefend schutter en weet op flinke manier een vaartuig te be sturen. Als letterkundige heeft hij zich doen kennen door een werk, getiteld Cruise of tlie Evahetwelk onlangs in het licht is verschenen, opgeluisterd met illustratiendie hij zelf vervaardigd heeft. Om te schrijvenneemt hij de pen in den mond en bestuurt haar met de beide arm-stompen zoo vast, dat hij duidelijke, zelfs sierlijke letters op het papier te voor schijn brengt. Op cle jagt zit hij in een zadel van een bijzonder maaksel, die alleen voor hem geschikt is en 'waarin hij zich vlug weet te bewegen, waarbij hij toont, buitengewoon los en bewegelijk in de lendenen te zijn. Even vreemd als dit alles is cle vlugheid, waarmede hij onder het rijden soms de zweep laat klappen. Kortom, hij is een waar wonderschepsel, die het zoowel door geduld als door inspanning en oefening des ligchaams in sommige zaken verder heeft gebragt dan menigeen, die gezonde ledematen heeft. I Sedert het begin van Julrj dezes jaars bestaat er eene stoombootdienst van Panama naar Wellington op Nieuw-Zeeland waardoor de reis van Australië naar •Ingeland aanmerkelijk bekort iszoodat men nu in Irie maanden de reis om de wereld kan doen. In sommige bladen vindt men de bewering, dat de iaus, toen de Romagna van den Kerkelijken Staat werd losgemaakt, zich tot de mogendheden gewend had met den wenscli dat de integriteit van zijn grondgebied zou orden gewaarborgd, maar dat die wensch niet was ingewilligd. Dit berigt werd in twijfel getrokken, maar het wordt nu door graaf Cafarelli op nieuw bevestigd, met de verklaring, dat hij niet alleen de pauselijke dé pêche had gelezen, maar zelfs een afschrift daarvan in zijn bezit had gehad. Ook aan den engelschen gezant 'v|svas deze dépêche door een fransch minister medegedeeld. ERBEEKE. -1 Parijs» 26 November. De minister van landbouw, de heer Béchic, heeft dezer dagen zijn verslag aan gaande de overstroomingen in Frankrijk door den druk openbaar gemaakt. Hij toont daarin aan, welke schade liet water dit jaar in Midden- en Zuidelijk Frankrijk heeft aangerigt. In het departement Lozèretrad de rivier de Lot ten gevolge der zware regenbuijen van s3 en 24- September het eerst buiten hare oeversen verwoestte vele vruchtbare streken, ook in het aan grenzende departement. Bruggen en huizen werden in menigte weggespoeldde vloed steeg hooger dan de oudste menschen zich konden herinneren. De vereenigcle rivieren AveyronLot en Tarn drongen toen in het dal Garonne en overstroomden nog drie andere depar tementen. In de vlakte der Rhone trad de rivier de Irs het eerst buiten bare oevers en weldra was het '•eheele dal een zee gelijk, de Cenisstraat werd op een groote uitgestrektheid verwoest; de groote ijzeren brug van den Yictor-Emanuel-spoorweg stortte inen twee iindere bruggen leden groote schade. Daar zelfs het [bouwland verwoest is, wordt de schade door den mi mister als onberekenbaar opgegeven. De vlakten van ie Yonne en de Seine leden insgelijks zeer, maar voorn am entl ijk rigtte de Loire groote verwoestingen lan. Er zijn betrekkelijk weinig menschen bij deze ramp omgekomen, maar veel particuliere en staats eigendommen hebben in twintig departementen groote schade geleden. De schade aan staatseigendom wordt J door den minister op 12 millioen francs berekend, die |aan particuliere eigendommen op 80 a 90 millioen francs. De regtbank van gezworenen te Caen, in Frank-' heeft in de vorige week zekeren Ferdinand Martin, .die zijne vrouw met een zijner meubelstukken voor de Isom van vijf franken aan zijn buurman verkocht had, tot acht jaren dwangarbeid, en den kooper, een jongman van teen en twintig jaren, Pierre Vautier gelieeten, tot vijf qaren opsluiting veroordeeld. - Uit China wordt, onder dagteekening van 9 Oct., gemeld dat onder de Chinesche soldaten te Nanking I ongeregeldheden zijn voorgevallen. De onderkoning had [ƒ4 van die soldaten, welke zich aan het plunderen van burgers hadden schuldig gemaakt, doen onthoofden. De moordenaars van de bemanning der Lubra waren nog niet ontdekt. De Fransche dagbladen roemen er niet weinig op dat de stoompaketboot »Pereira" de reis van New-York naar Brest in 8 dagen en 18 uren heeft afgelegd. De Engelsche maatschappijen bezitten slechts een schip de »Scotia" dat in even korten tijd den Atlantischen Oceaan doorklieft. In een particuliere correspondentie uit Ween en van liet Handelsblad leest menEen telegramtot de leden van het keizerlijke huis gerigt, meldt, dat men de komst van Keizer Maximiliaan te dezer stede tegen 15 December kan te gemoet zien. Hoorn29 Nov. De landerijen, die in onze streek in de laatste jaren tot eene buitengewone hoogte in prijs gestegen waren, schenen hunne hoogste hoogte gehad te hebben, niet alleen, maar beginnen den invloed van de hooge renten, die eenige soorten van effecten op leveren, te gevoelen. Immers de gronden in den laatsten tijd verkocht, zijn in prijs aanmerkelijk gedaald en men verwacht bij de aanzienlijke verkoopingen van land, die gewoonlijk om kerstijd in onzen omtrek plaats hebben, nog grootere daling. Men vermoedt dat de bezitters zich er vau ontdoen, om hun geld liever in rentegevende effecten, ofschoon buitenlandsche, te beleggen. NeeHc, (graafschap Zutphen), 28 Nov. Jl. vrijdag gingen eenige jongelieden op de jagt om te stroopen. Weldra werden zij in liunne liefhebberij gestoord door een kloeken veldwachter, die hen op tamelijk verren afstand bemerkte en hun met een forsche stem riep te blijven staan. In allerijl verborgen zij hunne geweren in het struikgewas; doch toen naderhand een hunner zijn wapen wilde terugnemen, trok hij het bij den loop, zonder er aan te denken, dat het geweer geladen en de trekker overgehaald was. Het schot ging af, de on gelukkige jongeling ontving de geheele lading in zijn buik en viel bewusteloos neder. Men heeft nog getracht hem in het leven te houden, doch de pogingen der kunst zijn nutteloos geweest en hij is eergisteren, na vele smarten verduurd te hebben, overleden. ÏLeitfleii, 29 Nov. Aan onze hoogeschool werd op heden tot doctor in de beide regte'n bevorderd de heer J. F. Schuurbeque Boeije, geboren te Zierikzee, met stellingen. Grar<reiiliag,e30 Nov. Naar men verzekert, bestaat er plan om de staatsbegrooting nog niet zoo spoedig in discussie te brengen, zoodat de Kamer eerst in January daarmede zou beginnen en inmiddels krediet- wetten zou aanvragen. De overweging dat de nieuwe leden zich niet binnen zulk een korten tijd op de hoogte der zaken kunnen stellen, moet het voornaamste motief voor dit besluit zijn. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomen een wetsontwerp tot verlenging van den termijn, gedurende welken de wet van 17 October 1865, betrekkelijk het vaststellen van buitengewone maat regelen tot_ afwending van besmettelijke veeziekten en tot wering harer uitbreiding en gevolgen, van kracht is. Het ontwerp stelt voor den bedoelden termijn te verlengen tot 1 January 1868. De Fransche wet ontheft van de krijgsdienst dengenedie de steun en kostwinner voor een gezin is. Bij eene ministeriëele beslissing is thans uitgemaakt, dat die vrijstelling eene gunst is, welke aan onwaar- digen onttrokken ka.n worden en dien ten gevolge is bevel gegeven tot inlijving van een jongman, die als steun van een gezin vrijgesteld was, maar sedert zijne moeder had mishandeld en het geld verkwistte, het welk hij verdiende. Hulst, 1 Dec. In de gemeente Bosclikapelle is bij eene publieke verkooping op 28 November jl.een olmen boom verkocht voor ƒ151. Butli, 1 Dec. Het detachement infanterie, uit het garnizoen te Neuzen naar hier verstrekt, is op heden derwaarts vertrokken, zonder vervangen te worden. Middelburg, 30 Nov. De heer mr. C. W. E. Yaillant, heeft verzocht niet in aanmerking te komen bij het opmaken der nominatie voor de benoeming van een lid van den hoogen raad der Nederlanden. Zierikzee, 4 Dec. Reeds vroeger is gemeld, dat de overzetting van het Nieuwe Testament van wege de synode der Hervormde kerk ondernomen, is voltooid en ter perse gaat. Naar men verneemt, heeft de com missie, met de eind-revisie van dat werk belast, het besluit genomen, in die vertaling de spelling te volgen van het Woordenboek der Nederlandsche Taal, met uit zondering echter van enkele punten, voornamelijk be treffende de weglating der g in lagchenligchaam enz. en der j in zaaijeinbemóeijing enz. Eene ernstige over weging der bezwaren, door den taalrevisor der commis sie en andere deskundigen tegen die punten ingebragt, heeft haar tot dit besluit geleid. Naar wij vernemen, zijn de vier volgende pérsonen omgekomen bij het zinken van het driemastschip Eli sabeth kapitein Muller, van Batavia naar Rotterdam bestemd: Philippo, onderofficier; van Dijk, onderofficier; Lemmerle, machinist en de Javaan Siding. Het schip had in 1865 nog belangrijke reparatiën in Indië ondergaan. De Staats-Courant heeft medegedeeld de opgaven betreffende den veetyphus over de week, beginnende den 18 November en eindigende den 24 November. Daaruit blijkt, voor zooveel de provincie Zuid-Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 1006 runderen; 156 zijn gestorven, 792 afgemaakt en 26 hersteld, terwijl er 32 in behandeling bleven. Sedert het uitbreken der ziekte zijn in die provincie 63,648 runderen aangetast, waarvan er 26,715 stierven, 13,756 werden afgemaakt, 23,040 herstelden en 137 nog ziek zijn. In de provincie Noord-Holland werden in die week aangetast 214 runderen; gestorven 7, 206 werden afge maakt, hersteld 1 en waren nog ziek geene. Sedert, het uitbreken der ziekte werden 2892 runderen aangetast, waarvan er 645 stierven, I486 werden afgemaakt en 761 herstelden, terwijl geene zieken aanwezig zijn. In de provincie Utrecht werden in die week aange tast 2037 runderen605 stierven, 489 werden afgemaakt, en 211 herstelden. Sedert het uitbreken der ziekte wer den 23,999 runderen aangetast, waarvan er 12.235 stierven, 2218 werden afgemaakt en 8280 herstelden. In het ge heel zijn nog ziek 1266 runderen. Blijkens eene bij deze opgaven gevoegde recapitulatie zijn aangetast van 8 tot 10 November: in Zuid-Holland 510, in Noord-Holland 38, in Utrecht 1003; totaal 1551. Van 11 tot 17 Novemberin Zuid-Holland 509, in Noord- Holland 118, in Utrecht 968, totaal 1595. Van 18 tot 24 November: in Zuid-Holland 1006, in Noord-Holland 214, in Utrecht 2037, totaal 8257 runderen. Het is opmerkelijk, dat zich tegenwoordig in Friesland (omstreken van Buitenpost) verscheidene pest vogels, Ampelis garrulus, hebben vertoond. Dit is ook het geval geweest in den winter van 1849 op 1850. Men wil zeggen, dat er vrij zeker een strenge winter zal volgen en welligt spoedig de notenkrakers, Caryo- catactes Nucifraga, zich zullen laten zien. Dezer dagen is te Helder gevangen een bijzonder fraaije (ongeluks)vogel, die blijkens de in werken over natuurlijke historie voorkomende beschrijving bekend is onder den naam van pestvogel Ampelus garrulusGe woonlijk schijnt deze vogel veel noordelijker landen te bewonen (Siberie) en slechts zeldzaam ons meer gematigd klimaat te komen bezoeken. In vroeger tijd moet de verschijning van dezen vogel als een voorteeken zijn beschouwd van naderende pestilentieen van daar de naam, dien men hem gegeven heeft. Ook in andere streken van ons vaderland zijn deze vogels geschoten, o. a., den 24 Nov. zes door den heer D. L. de Leur op Kouwenhoven aan den Biltschen straatweg in den provincie Utrecht. Tien bakkers te Hengelo hebben in de Ensclie- desche Courant een brief openbaar gemaaktdoor hen aan den heer Hattink, predikant te Tubbergen, in zijne kwaliteit van „Hoofdman" der kiezersvereeniging Koning en Vaderlandte Tubbergengeschreven. Zij eischen daarin van den heer Hattink, dat hij hun den persoon zal noemen die volgens het beweren van den heer Just de la Paisières, zich door den heer van der Linden met een last tanve zou hebben laten omkoopen om stemmen voor hem te winnen. De tien bedoelde bakkers verlangen dit daarom van den heer Hattinkomdat hij aan het hoofd staat van de kiezersvereeniging, uit wier naam de heer Just de la Paisières gesproken heeft. Gemengclo berig-ten. Het is aan de leden der Tweede Kamer voorgeschreven zich te houden binnen de grenzen der gehoorzaamheid, daar zij anders over de grenzen zullen worden gezet. Zij mogen wel mee praten maar niet tegenspreken. Hoewel alles op een vredelievende voet staat met de buitenlandsche mogendheden, schijnen er toch onweers wolken zich aan den gezigteinder te vertoonen; althans Amsterdam moet versterkt worden, zoodanig dat het zoo min van de landzijde kan ingenomen worden als van de zeezijde, terwijl de overige vestingen zullen worden gesloopt. Het laatste zal wel het verstandigste zijn, daar verdediging tegen eene groote mogendheid maar eene wanhopige daad zoude zijn. Onder de raadslieden die den koning goeden raad willen geven, zijn er die den koning aanraden om het voorbeeld te volgen van Zijne Pruissische Majesteit en met een von Bismarck maar te regeren eigendunkelijk zonder Grond wet en zonder volksvertegenwoordiging. Wat dus door de gelieele wereld wordt veracht, wordt in Nederland door enkele dweepers nog aangeprezen. In Frankrijk begint men met een scheef oog te zien naar Pruissen, nu het zich zoo geweldig begint te vergrooten, en som migen vreezen dat het nog op plukharen zal uitloopcn. Door tusschenkomst van een lompen rentenier te Brouwershaven, is een bedeelde van de diaconie begra ven geworden door twee lijkdienaars, iets dat men niet gewoon is. Een naaldridder te Goes zit bitter te zuchten nu zijn zoon van trouwen gaat spreken, want uit vaderlijke pligt zal hij nu een huis voor hem moe ten koopenals spaan t' huis is. Een lang mensch te Meliskerke wordt aangeraden haar spraakdeel wat stil te houden, anders zal het niet goed met haar af- loopen. Te B. zingt men thans: Het zuider-spui en slik-machien Zijn wond'ren waardig om te zien, Maar het wil niet gelukken; Het derde dat kwam uit Schiedam, En hoe het is, en hoe het kwam, 't Zal u op nieuw verrukken. Een yz'ren brug maar nog niet klaar, Had wel een baasdat is ook waar Docli het kan wel eens missen; De beste breister van een kous Het zij wat nieuwsof 't zij wat ouds Kan zich wel eens vergissen. Heeft niemand daar een stok gehad, Was niemand op die brug eens zat, Toch komt Schiedam wat halen; Al is het voor geen wijn of bier, Maar niemand werkt toch .voor pleizier En zegt daarvoor: „betalen!" De scheepvaart vrij en onbelet, Is daar nu paal en perk gezet, En niemand mag er over; Geen kruijer of geen bakkers-baas, Al liep hij sneller als een haas, Is dit niet al te pover? 'tIs driemaal nu, en dus scheeps-regt Al ging het dan tot nu toe slecht, Wie wist dit van te voren? Houdt nu de duitjes bij malkaar, En zijt getroost tot 't volgend jaar, Dus, nu geen moed verloren. Een slagter te C. wordt aangeraden zooveel praatjes niet te maken over zijn vet beest, want men vreest dat het weder op krengen zal uitloopen. Wonder toch dat er bij de tegenwoordige veeziekte geen betere veekeu ring bestaat. Twee arbeiders-dochters aldaar moesten hare tongen wat in toom houden en bedenken dat: Scherpe dorens steken zeer, Maar lastertongen nog veel meer. Een boer onder Swordt aangeraden zijne knechts en meiden wat beter te behandelen, anders zal hij zelf nog voor den ploeg gespannen wordenbeschim meld brood, koude koffij en zelden spek, is de voeding van dien vrek. Te N. K. heeft een meikever zoo lang en zoo hoog gevlogen, dat hij wel geld zoude willen geven om een oogenblik rust te hebben, doch men vreest dat het lang duren zal eer die tijd komen zal: Want al zijn praten, Kan maar niet baten, Noch zjjn schijven, Noch zijn schrijven, Want het is maar enkel wind, Wat men bij dien kever vindt. t ij s s c h k n December Van Zierikzee. Pond. Zondag Dond. Zondag Dond. Zondag Dond. Zondag 6 'smorg.10 n. ra. 11 6 30 d 7 30 10 11 G 30 7 30 1866. Van Rotterdam. Vrijdag 7'sroorg. 6 u. 30 Dingsd. 11 Vrijdag 14 Dingsd. 18 Vrijdag 21 Dingsd. 25 Vrijdag 28 7 30 8 30 j 6 6 7 30 8 30 WDti New-Yokk. Bevallen van eene Doclitei-, A. E. DEUTZ- Zantvoort. Eenige kennisgeving. Bevallen van een' Z o o itM. STEUR de Vbieze. Renesse, 2 December 1866. Heden werd ons ouderhart diep getroffen daar het den Almagtige behaagde ons eenig geliefd Dochtertje ANNA MARIA MARTINA, in den aan- valligen leeftijd van bijna C jaren, tot zich te nemen. Zwaar treft ons dit verliesdoch wij hopen Gode stil te zijD. Zieiukzee, ABR. van POELJE. 2 December 1866. J. M. van POELJE, geb. de Rocheeobt,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1