111 fill H 5IIÖDE Vo. 2368. 23s,e Jaarg. Zaturdag i December 1866. J tii a JCEA. meuv Dam. Zasu TERI I UOi aO.OOi 2001 100( 150( 1001 100( 1001 100( 1001 le be- Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. A. t> o n n ements-Prys: voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. "V erschünt: Op "Woensdag en Zaturdag. Advertentie n 10 cent voor eiken regel. Zegclregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Scliuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. sen sma- n iedere geene on- des levens allervoor- versterken ;scn, griep, aanvallen riijke ziekten bloedsomloop Wanneer seer goeden ktheid van het leven De OFFICIER van JUSTITIE te Zierikzee ver wittigt een ieder dat er binnen kort TWEE KAR PETTEN met roode en zwarte strepen zijn gestolen, net waarschuwing, om geene KARPETTEN van lenlachte personen te koopenenzoo zij door verdachten te koop aangeboden mogten worden tem OFFICIER daarvan kennis te geven. Zierikzee, 20 November 1866. P. PAULUS. Nieu wstij dingen Eenige maanden geleden is het Britsch museum te jouden in het bezit gekomen van een mummie van :en der eerste Pharao's. Deze mummie, nog in zijn torspronkelijk lijkkleed gehuld, is bijzonder goed be- vaard geblevenen zooals de naam aanduiddedie op Ie zerk gegrift stond, waarin dit stoffelijk overblijfsel -an een der eerste koningen gevonden werd, afkomstig •an Pharao Mycerinus, die ongeveer 2200 jaar voor le geboorte van Christus leefde en een der opvolgers vas van den oprigter van de bekende groote pyramide. )eze mummie is om zijuen hoogen ouderdom bijzonder aerkwaardig, daar de monarch, wiens verbroken ge beente en lederachtige huid thans de bewondering van ehcel Londen tot zich trekken, in Egypte regeerde óór dat Abraham geboren was, en slechts twee honderd rar na den dood van Misraïm, den kleinzoon van den artsvader Noach en van den eersten Pharao. Naauwe- jks konden de sporen van den zondvloed van het ardrijk verdwenen zijn, toen deze vorst leefde, die ijdgenoot was van de voorouders der groote patriarchen. In een dorpnabij Budweisheeft de volgende uiveringwekkende gebeurtenis plaats gehadEen aldaar evestigde mandenmaker met name Wenzel F., had oor twee jaren uit een ander gedeelte van Boheme en vrouw medegebragt, die echter spoedig weer ver- ween. Men geloofde, dat zij weer naar hare ouders ras teruggekeerdomdat men F. als eenruw en wistziek mensch kende. Op Maandag den 5den dezer ïaand speelde zijn zesjarige zoonuit zijn eerste uwelijk, met eenige andere knapen, en liet zich de I /-oorden ontvallendat ziju moeder weer ergen honger ïoest hebben, omdat zij zoo geweldig schreeuwde. >it werd door een der knapen aan zijne ouders verteld, j ie daarvan bij de bevoegde autoriteit kennis gaven. I ladelijk ging nu een commissie in het huis van F., die ich zeer verbaast aanstelde, toen hij de geregtspersonen i zijn huis zag, maar zijne verlegenheid niet verbergen on toen zij hem naar zijne vrouw vraagden. Hij )ochende hare tegenwoordigheid, doch werd terstond j een kamer onder bewaking ingesloten. Zijn zoontje I rerd door vleijerij overreed, om tot wegwijzer te dienen. >e kleine geleidde de commissie naar den zolder, en rees een hoek onder het dak aan, waarvoor een muur •as opgetrokken, die slechts een kleine opening met en schuif had, en tot verblijf der vrouw diende. De :uur werd. omvergehaald, en nu aanschouwde men j en vreeselijk tooneel. In een ruimte van naauwelijks j ijf voet lengte en drie voet breedte, te midden van en hoop vuilnis en stank door een tweejarig verblijf ldaar opgehoopt, bevond zich een vrouw bijna zonder leedingstukkentot een geraamte vermagerd, en in en staat van volkomen wezenloosheid. Zij had dikwijls twee of drie dagen niets te eten gekregen. De onge- ilckige werd natuurlijk terstond onder behoorlijke j erpleging genomenofschoon men aan haar herstel I vijfelt. De onmenschelijke echtgenoot werd aan het eregt overgeleverd. JFimttfitiHft. De regtbank van gezworenen te Brescia, heeft nlangs een proces ten einde gebragt, dat wel verdient nder de Causes célebres opgenomen te worden en dat e „Public" aldus mededeelt: „Zekere doctor J. B. 'eltrinelli en twee anderen waren aangeklaagddat zij et geheele gezin van doctor Salvetti uit ver gedreven Jiroodnijd hadden willen ombrengen. Uit het geregtelijk nderzoek bleek, dat men bet jongste kind van Dr. ilvetti 24 stuks naainaalden wilden laten inslikken lat men tot drie malen toe beproefd had, een oudere Knaap in het Gardameer te verdrinken en dat men een lerde kind door vuistslagen op de maag had willen dooden In eindelijk, dat men bet vierde kind van Dr. Salvetti jiad willen vergiftigen, door petroleum in de soep te lloen die voor het wicht bestemd was. De behandeling fan het proces duurde 17 dagen, en waren er 120 istuigen bij opgeroepen. De uitspraak der gezworenen iiidde „schuldig." Dr. Feltrinelli werd tot 16 jaren, le meid die zijne misdadige bevelen ten uitvoer bragt et 21 jaren dwangarbeid veroordeeld, cn een jong neisje dat de medepligtige van beiden was, zonder Rist te weten wat zij deed, tot acht jaren gevangenis- 'traf veroordeeld. ISl/eftietliinfr. Amiliem23 Nov. In deze provincie, en wel in de omstreken van Tielis de veetyphus uitgebroken. Men is hier niet zonder vrees, dat hij zich tot hier zal uitstrekken; tot heden zijn wij er van verschoond ge bleven. Het is te wenschen, dat er spoedig krachtdadige maatregelen tegen verdere verspreiding genomen worden. Dalfóen, 25 Nov. De rivier is sedert 2 dagen bijna 5 palmen gewassen en is buiten hare oevers getreden, vele landerijen zijn geinundeerd en als in een zee herschapen. Indien de regen aanhoudt vreest men overstroomingen. ABiis-texrlaiai, 26 Nov. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is de gewijzigde begrooting voor het departement van oorlog voor 1867 ingekomen. De kaders der infanterie zullen eene vermeerdering ondergaan. Tot de opheffing van het 5de regement dragonders is besloten. De veld-artillerie zal met 3 compagnien worden vermeerderd. Bij de vesting-artillerie zullen de depots vervallen. Het corps mineurs en sapeurs zal met eene compagnie worden vermeerderd. De gewijzigde organisa tie strekt, om de troepen op het spoedigst naar een of ander bedreigd punt te kunnen derigeren. De opheffing der vestingen Maastricht, Yenlo, Ylissingen, Blrgen-op- Zoom en fort Bath is voorgenomen. Een nader voorstel zal aan de Kamer worden aange boden voor de verbetering van de werken tot verdediging van Amsterdam, zoowel wat betreft de nadering der hoofd stad door vijandelijke schepen van den kant der Zuider zee, als ten opzigte van de toegangen aan de landzijde. G-omcIii24 Nov. Naar men verneemt, is Donderdag van het garnizoen alhier een detachement van 40 man schappen uitgetrokken naar het naburige Sluipwijk, om den burgemeester dier gemeente te assisteren in zijne pogingen, om het onteigende en afgemaakte vee bij de begraving ook door het bijgieten van petroleum onbruik baar te maken en alzoo het in dezen omtrek menigvuldige opgraven te stuiten. 23 Nov. De vrouw van den met selaar D. heeft zich heden ochtend den hals afgesneden na vooraf de aardappelen opgehangen en de deur ge sloten te hebben, heeft zij deze vreeselijke daad gepleegd en vonden bare huisgenooten baar in haar bloed badende. Heelkundige hulp, hoe spoedig ook toegebragt, vermogt niets. Wat de reden is van deze wanhopige daad, weet men niet met zekerheid te zeggen. Oud-Zevenaar, 26 Nov. Na geëindigden straf tijd is alhier jl. vrijdag namiddag bij zijne verwandten teruggekomen, de vóór 20 jaar te Groenlo dienstdoende kapellaan Gepkens. Naar men verneemt beeft hij zich zondag morgen vroegtijdig op reis begeven naar den bisschop van Utrecht. Hulst, 28 Nov. Yoor de verkiezing van een lid voor de provinciale staten van Zeeland, in dit hoofd kiesdistrict, in de plaats van wijlen den heer J. Sergeant is bij de opening der stembussen, op heden, gebleken, dat eene overstemming moet plaats hebben tusschen de heeren E. H. FW. MatlionDirecteur der Registratie en Domeinen, te Middelburg, en J. KroonWethouder en Kandidaat-Notaris te Hontenisse. Wissenkerke26 Nov. Verleden Zaturdag had te Colijnsplaat een droevig ongeluk plaats. Eene moeder die haar kind, dat in de bedstede lag, wilde helpentrad ten einde op het bed te klimmenop eene stoel, deze kantelde, en de vrouw viel, met dat ongelukkig gevolg, dat zij zich zoo bezeerde, dat zij eenige oogeiïblikken daarna overleed. De vrouw bevond zich in vergevorderden staat van zwangerschap. Zierikzee, 29 Nov. De jongste stormen hebben ook op onze kusten wederom vele slagtoffers geëischt. Jl. Zaturdag rapporteerde men dat aan het Hooge Zand een brik aan den grond zat. Onmiddelijk derwaarts vertrokken assistentie kon, op de plaats des onlieils gekomenevenwel niets van het schip ontdekken zoodat hetzelve hoogst waarschijnlijk met de geheele equipage te gronde is gegaan. Zooals wij reeds in ons vorig No. meldden, zat Dingsdag op den Ooster eene stoomboot aan den grond. Later is gebleken dat dit was het stoomschip Corneliakapt. Hendriks, op 20 Nov. van Pillau naar Rotterdam vertrokken. Aan eenige schippers mogt het gelukken de equipage, op één man na, behouden te Ouddorp aan wal te brengen. Schip en lading zijn evenwel verloren. Terzelfder tijd strandde mede op den Ooster de Hollandsche bark Elizabeth kapt. Muller van Batavia naar Rotterdam bestemd. Met behulp van twee stoombooten is gemeld schip in vlot water gebragtdocli zonk onmiddelijk daarna achter de stoombooten in de diepte wegde bemanning is gered, doch drie passagiers (militairen die met paspoort uit Indie terugkwamen) en een scheepsjongen zijn met het schip gezonken. Yoorts is in het zeegat een bark met man en muis vergaan; de naam is onbekend.Gisteren morgen strandde op onze kust een Engelsch fregatschip, met guano naar Rotterdam bestemd. Een gedeelte der be manning, bestaande uit den stuurman, den timmerman en zes matrozen, beproefden zich met de sloep te redden. Naauwelijks hadden zij zich evenwel van het wrak verwijderd, of de boot sloeg om, met dat noodlottig gevolg dat de zes matrozen hunnen dood in de golven vonden. De stuurman en de timmerman, klommen daarna op de gekantelde boot, waarmede zij, na ver scheidene malen er afgeslagen en weder opgeklommen te zijn, de Noord-Be velandsche wal bereikten; doch helaas de timmerman was reeds een lijk, terwijl de stuurman zich in bewusteloozen toestand bevond. Deze laatste is gelukkig thans hersteld, doch van de overige bemanning en het schip is niets gered kunnen worden. Z. M. heeft benoemd tot commissaris van politie alliier, de heer J. K. Boersmathans wachtmeester en commandant der brigade maréchaussées te 's Her togenbosch. De heer II. W. Creutzbergpredikant te Yaassen, heeft het beroep naar de Nederduitsche hervormde ge meente te Vlissingen aangenomen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen eene lijst van aanbeveling van 6 kandidaten voor de vacature in den hoogen raad, door dat collegie opgemaakt om te voorzien in de vacature, ontstaan door het eervol ontslag van den heer van IJsselstein. Op die lijst zijn geplaatst de heeren lo. J. F. Pringle, procureur-generaal bij het prov. ge- regtshof in Gelderland; 2o. C. W. E. Yaillant, president van. het prov. geregtshof in Zeeland; 3o. A. J. Swart, vroeger president van het hoog geregtshof in N. Indie 4o. F. C. Donker Curtius, voormalig advokaat;5o. P. Hofstede, proc.-gen. bij het prov. geregtshof in Drenthe, en 6o. jhr. C. de Jonge, raadsheer in Zeeland. De dag der stemming zal later worden bepaald. Het gerucht wint te Maastricht steeds veld, dat de vestingwerken binnen korten tijd zullen worden ge slecht men is dan ook reeks druk bezig met het weder in het arsenaal brengen der vóór korten tijd op de wallen geplaatste stukken. Mogt Maastricht werkelijk een open plaats worden, dan zou dit voor de uitbreiding der stad, vooral wat bet fabriekswezen aangaat, van het grootste belang zijn, en zou de voorstad Wijk, niet zooals Maas tricht door Belgisch grondgebied geheel omringd zijnde, spoedig in bloei toenemen. Te Deventer heeft weder een moordaanslag plaats gehad. De knecht van den zoogenaamden hooischipper van Kampen op Deventer varende, werd in den laten avond van Woensdag jl. op het dek van het schip met een messteek, die diep in de zijde is gedrongen, zoodanig gewond, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De schipper is gevangen genomen en naar het huis van arrest overgebragt. Hij blijft zijne schuld aan deze daad ontkennen. Gemengde berigten. Onder de leden der Tweede Kamer die in 1868 moeten aftreden, behoort ook de heer van Kerkwijk. Men is dan ook nu reeds nieuwsgierig welke kunstmiddelen er in dien tijd ge bruikt zullen worden om een ander in zijne plaats aan te bevelen. Er is nog nooit zooveel geknoeid bij de verkiezing dan bij de laatste; velen die zich candidaat hadden gesteld, reden het land rond eu kwamen zich persoonlijk bij de kiezers aanbevelen en bedelden als het ware om hunne stem. Ook te Maastricht is er zoo geknoeid geworden, dat zelfs de stembriefjes opgevraagd zijn om het geknoei te onderzoeken. Die vrije verkiezing wordt hoe langer hoe meer een doren in het oog bij de mannen die zoo gaarne den baas willen spelen op het staats-tooneel en er niet kunnen opkomen. Niets zouden zij dan ook liever willen dan eene herziening der Grondwet om alzoo tot het oude terug te keeren. Toen toch werden de leden der Eerste Kamer door den koning benoemd met een zakduitje van ƒ3000; dus, die luitjes noemden alles goed wat door de regering werd voor gesteld. Ook de leden der Tweede Kamer werden meest voor hun leven gekozen. Die werden gekozen door de provin ciale staten, en op eeu feestmaal bij den gouverneur werd de zaak geklonken, en eens goed gedronken, en de oude werden altijd herkozen. De koningin van Engeland heeft het eiland Malta aan den paus aangeboden als zijn toekomstig verblijf; doch Zijne Heiligheid heeft er voor bedankt, en zal liever zijn intrek nemen in het groote Benedictijner klooster Einsiedeln, wanneer hij zich te Rome niet meer veilig acht. Het wordt de keizerin van Frankrijk zoo benaauwd cm het hart, dat zij gewetensbezwaar maakt om keizerin te blijven, wanneer de paus het wereldlijk hoofd niet blijft van Rome. Zij zal met haar zoontje zelfs naar Rome gaan om het kersfeest te vieren en om wereldsche zaken te bespreken. De minister van financie heeft vrijdom van accijns verleend van geslagt rundvee, dat naar Engeland in vier kwartieren wordt uitgevoerd. De vee houders zullen alzoo iu de gelegenheid gesteld worden om hnn vee per pond geslagt te verkoopen, en dan houdt van zelf het verschil van gevoeleu op over de zwaarte van het vee, dat dikwijls niet gering is en tot zotte weddingschappen aanleiding geeft. Het geroep: Wal zullen de aardappelen duur worden!" begint te verflaauwen, daar de aardappelen te Dokkum en verder reeds verkocht worden voor ƒ1,50 per mud, zoodat er velen eene verkeerde rekeuing zullen gemaakt hebben die zich hebben voorgesteld om eeu guldentje of acht van hunne aardappelen te maken in het voorjaar. Ook de granen zijn dalende en het brood blijft prijshoudend. Te Harlingen is een 30jarige vrouw van tweelingen bevallen. Haar ega telt maar 71 jaren. Te Grouingen voedt men de hoop dat Sinterklaas dit jaar zoowel arme ais rijke kinderen zal bezoeken, ten minste eenige menschenvrienden wenden daartoe hunne pogingen aan. Een weduwenaar en twee arbeiders te Sirjansland, moesten zich niet bemoeijeu met zakea van een ander, anders zullen hunne groote gebreken genoemd worden cn hunne namen er bij. Zij moesten maar denken Een ieder wied zijn eigen groen, Ik heb genoeg met mij te doen. Marktprijzen te Zierikzee. 29 NOVEMBER 1866. Boter van ƒ0,57'/2 tot ƒ0,621/, per 5 ons. Kip Eiieren van ƒ0,95 tot ƒ1,00 per 25 stuks. Bm'gerlijke Stand te Zierikzee. geboren: 21 Nov. Eene dochter van F. Houkamp en J. Uil. 23 dito. Een zoon van B. van Sas en W. Cornelisse. Eene dochter van M. Couvée en C. H. van den Thoorn. 28 dito. Een zoon van C. E. Chivat en H. van de Polder. gehuwd: 28 Nov. C. van der Kreke, jm. en S. Bal, jd. 30 dito. G. Bouraan, jm. en C. F. van Schaverbeke, jd. overladen: 22 Nov. P. C. Yoorman, oud 21 jaar, jd. 25 dito. J. Morijn, oud 13 maanden, dochter. 26 dito. J. F. Salstman, oud 66 jaar, Weduwe van L. van Asch. 27 dito. C. Klouwer, oud 75 jaar, Wed. van P. Atteveld. t< 33jm*ig-e Eclutvereeiiig-iiig' jl van g W. BEIJE, Cz. >1 R in A. de OUDE. JS H Serooskerke, 26 November 1866. j| U Algemeene kennisgeving. m im Oetiroxi wei F. van den BOUT, Tz. en Elkerzee, A. STEUR, Md. 28 November 1866. Getrouwd G. BOUMAN en Zierikzee, C. F. van SCHAYERBEKE. 30 November 1866. Bevallen van een' Zoon, M. P. de KONING, geb. Willekens. Bieting, Resid. Bezoeki 3 October 1866. Bevallen van een' ZoonH. van de POL DER, geliefde Echtgenoot van Zierikzee, C. E. CHIVAT. 28 November 1866. Bevallen van eene Doclite**, ELIZABETH KLINK, geliefde Echtgenoot van schuddebeurs, L. van GASTEL. 29 November 1866. Het behaagde den Almagtigen Godbeden namiddag ten twee ure, na eene kortstondige hevige ziektevan ons weg te nemenonzen beminden Zoon PIETER VIS HALFFMAN, in leven Genees-, Heel- en Verloskundige te Groedein den ouderdom van bijna 31 jaren. Wat wij in dien Zoon verliezen is onuitsprekelijk, doch wenschen met onderwerping te berustten in Gods wil. Middelburg, P. D. HALFFMAN. 24 November 1866. C. A. HALFFMANVis. Algemeene kennisgeving. Heden behaagde het den Heer van leven en doodmijne dierbare Ecbtgenoote JACOMIJNTJE BOOTin den ouderdom van 62 jaren en 19 dagen na een^ smartelijk doch geduldig lijden van 4 maanden, van mijne zijde, bare kinderen en bebuwdkinderen, op te roepen en tot zich te nemen, na eene genoegelijke eebtvereeniging van bijna 22 jaren. Diegene, welke de overledene gekend hebben, zullen wel kunnen beseffen hoe zwaar ons dit verlies treft, maar wij willen berusten in Gods ondoorgrondelijken wil, die geen rekenschap van Zijne daden geeft. Burgh, Mede uit naam der Kinderen 29 November 1866. A. KOSTENSE, Jon.z. Algemeene kennisgeving aan vrienden en bekenden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1