No. 2567. Woensdag 28 November 1866. 25slc Jaarg. Nieuwstijdingen. JFrawtf ijfe. ZIERIKZEESCBE NIEUWSBODE. Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Bockhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Aboiinemcnts-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. "V erschynt: Op Woensdag en Zaturdag. Adverteiitiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzec, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. La France zegt: De aankomst van generaal Castelnau n de houding der Vereenigde Staten heeft eene ver- tidering gebragt in de aanvankelijke besluiten van keizer laximiliaan. Het zamenvallen van dit dubbele feit is 'tem toegeschenen den toestand geheel en al te ver- nderen. Vóór zijn vertrek op 22 Oct. heeft Maximiliaan ijne volmagten verstrekt aan Maarschalk Bazaine. La ?rance voegt er bij, dat op grond van information, waar- an de bron niet verdacht isals waarschijnlijk mag leschouwd wordendat Maximiliaan naar Euroxia zal ertrekken; misschien zelfs, is hij op dit oogenblik reeds ertrokken. De Eugelsche bladen bevatten talrijke bijzonderheden omtrent de overstroomingen in Yorkshire en Lancashire. In Manchester was het water gewekenmaar in vele andere steden is het nog wassende. Te Leeds waar een dertigtal personen naar het wassen van de Aire zagen, zonk plotseling de kade weg waarop zij stonden. Slechts tien van hen werden gered. De anderen werden door den stroom medegesleept en hunne lijken zijn nog niet gevonden. Op eenigen afstand van de stad ligt een viaduc van den spoorweg. Deze is gebroken door den schok der boomen, die door den stroom medegedreven waren, en men ontdekte het onheil eerst, op het oogen- blik dat er een trein in aantogt was. Voorts staan de meeste spoorwegen in deze streek onder water. Een trein van Otley naar Leeds moest zijn togt staken, omdat het vuur der locomotief die als het ware dwars door een meer reed, werd uitgebluscht. Zeven personen verdron ken te Dewsbury en vier te Rippond. Te Preston hebben een aantal fabrieken den arbeid moeten staken, omdat de zalen onder water staan. Aan een nog vreesselijker onheil is men ontsnapt. De Tawd namelijk trad buiten hare oevers en de stroom rigtte zich naar den kant van de kolenmijnen, waar hon derden arbeiders aan het werk waren. Gelukkig werd bij tijds alarm gemaakt en de mijnwerkers zijn maar juist aan den dood ontkomen, want verscheidene mij nen staan nu geheel onder water. Weken zullen er voorbijgaan voor de arbeid weer kan worden hervat. In Rufford, Blackpool en Kirkham zijn een aantal hui zen medegevoerd. In de vallei van Rippond werd een brug weggeslagen op het o ogenblik dat zich daarop 4 kinderen bevonden, die zich naar eene fabriek begaven. Deze kinderen, broêrs en zusters, werden 4 uren later, op een mijl afstand teruggevonden. Hunne lijken waren op de vreeselijkste wijze verminkt. In een aantal andere voorname fabrieksteden van genoemde graafschappen staat alle vertier stil, en ook in de omliggende gemeen ten, daar alle gemeen schap is verbroken. De Koning van Daliomey heeft weder een groot menschenoffer gebragt. Volgens brieven uit Lagos van 10 Nov. stond hij op het punt, om tegen de Ashantijnen te velde te trekken, en ten einde de welwillendheid der goden op zijne onderneming te verwerven, deed hij 200 menschen slagten. Dit is de derde gruweldaad in het loopende jaar. Hieruit ziet men hoe weinig is te ver trouwen op de vertelsels, die verspreid zijn nopens de beschaving-bevorderende pogingen van den tegenwoor- digen heerscher in Dohomey. 3?a.rljs, 21 Nov. Het Journal des honomistes be rekent, dat Europa op dit oogenblik 3,800,000 soldaten onderhoudt, die minstens 31/, duizeud millioen fr. per jaar kosten. In 1820 bedroeg het cijfer dier manschappen omstreeks 1,750,000, zoodat er eene vermeerdering van 250 pCt. heeft plaats gehad. De tijdingen uit Spanje luiden voortdurend treurig. De arrestatien duren voort; zelfs een Franschman, de markies Werner dTsidori, is de ochtends ten 3 ure in zijne woning in hechtenis genomen. De hertog van Mira- flores het hoofd van den Spaanschen adel, heeft zich aan de voeten der Koningin geworpen en haar gesmeekt om de woede der reactie te beteugelen. De Koningin ant woordde echter op zalvenden toonWat is er aan gelegen of mijn lijf te gronde gaat, wanneer slechts mijne ziel gered wordt. Hoog-Kcppel, 22 Nov. Door den aanhouden den regen zijn de rivieren de Oude en de Nieuwe IJssel zeer gewassen, zoo zelfs dat eerstgemelde buiten hare oevers getreden is en alle daaraan grenzende weilanden overstroomd zijn, tot groot nadeel van de veehouders, die al hun vee hebben moeten opstallen. Ook uit Zuid-Holland schrijft men dat in Delfland, maar vooral in Rijnland, groote uitgestrektheden onder water staan. 'sOraveuliagre, 22 Nov. Naar men verneemt heeft de Heer G. Reiuders heden een telegram ontvangen van leden der Staten van Groningenwaarin zij hem hulde brengen voor de rede, die hij bij de aanvaarding van het tijdelijk voorzitterschap der nieuwe Kamer heeft gehouden. Daar de rede van den Minister van Justitie in het Fransch is vertaald en verspreid, is dat ook het geval geweest met de toespraak van den Heer Reinders. 23 Nov. In de zitting der tweede kamer van gisteren heeft de heer van Reenendoor Z. M. tot voorzitter benoemd, het presidium aanvaard met de volgende rede Mijne Heerenl Ik heb de eervolle taak, om uwe vergaderingen te leiden, nimmer met meer schroom en dieper gevoel van mijne ongenoegzaamheid opgevat dan heden. Allen toch zijn wij doordrongen van het gewigt van het oogenblik en gevoelen wij dat de houding en de be raadslagingen dezer kamer een overwegenden invloed op de toekomst van het vaderland kunnen uitoefenen. Op voordragt van zijne verantwoordelijke raadslieden heeft onze geëerbiedigde koninggebruikmakende van zijn grondwettig regt, de tweede kamer der staten- generaal ontbonden. Gedurende geruimen tijd hebben de verkiezingen aller gemoederen bezig gehouden, en de getrouwe opkomst der stemgeregtigden strekt ten bewijze, dat ook zij het gewigt beseften van den pligt die op hen rustte. De levendige, soms hartstogtelijke strijd is thans geëindigd, en wij, mijne heeren, leden der nieuwe kamerwij aanvaarden onze taak. Vertegenwoordigers van een volk, bij hetwelk warme vaderlandsliefde gepaard gaat met innige gehechtheid aan zijne vorsten uit het dierbaar huis van Oranje, hooge waardering van zijne regten en vrijheden met bezadigd heid en praktischen zin, behooren wij op die trekken van het volkskarakter te letten en die terug te geven bij het vervullen van onzen last. Zoo zullen wijdoor liefde voor koning en vaderland gelijkelijk bezield, het als een eersten pligt beschouwen, de voorschriften der grondwet, aan welke wij allen gehecht zijn, met getrouwheid na te leven en voor zooveel van ons afhangt zorgen voor eene rigtige werking onzer constitutionele instellingen, door naauw- gezet te waken voor de regten der onderscheidene staatsmagten ennaarmate eene grootere bevoegheid aan deze kamer is toegekend, met des te meer omzig- tiglieid ons in de uitoefening daarvan te gedragen. Zoo zullen wij bij de behandeling der gewigtige onderwerpenwaarvan de regeling in het zedelijk en stoffelijk belang des volks zoo dringend wordt vereisclit, met ijver en met die voortvarendheid, welke een grondig onderzoek niet behoeft uit te sluitenwerkzaam zijn opdat ook op wetgevend gebied de kamer aan hare bestemming beantwoorde. Waar over zoo vele in zulke hoogst belangrijke zaken beraadslaagd moet worden zullen de meeningen nood wendig uiteenloopenmaar al moge, bij verschil van gevoelen, de parlementaire strijd levendig, soms warm worden, wij behoeven dien niet te vreezen wanneer hij gevoerd wordt over de vraag, op welke wijze de staat het best zal zijn gediend en wanneer slechts de personen, de overtuiging en vooral de bedoelingen van anders denkenden worden geëerbiedigd. Moge het ons gegeven wordenmijne heerendoor gemeen overleg en eendragtige zamenwerking met de regering, veel tot stand te brengen wat tot heil kan strekken voor Nederland, en door onze handelingen meer en meer bij de natie de overtuiging te vestigen, dat onze constitutionele regeriugsvormbij het onvol maakte dat elke mensclielijke instelling aankleeft, den besten waarborg aanbiedt voor duurzaamheid, volks vrijheid en volksgeluk. Het zal mij ernstig streven zijngeachte medeleden mij het toenemend bewijs van vertrouwen, dat mij door den koning en door u is geschonkenwaardig te maken door de betrekking die mij is opgedragen naar mijn beste vermogen te vervullen. Wilt gij mij dezelfde welwillende ondersteuning schenken die ik steeds van de vorige kamer heb ondervonden. Ik verklaar het voorzitterschap van de tweede kamer der staten-generaal te aanvaarden. Gisteren morgen werd te Schevingen in alle stilte het stoffelijk overschot van James Toms gezagvoerder der gestrande en verbrijzelde brik Mary Ogle, naar de laatste rustplaats gebragt. Talrijk was de menigte, die zich om de geopende groeve vereenigde. Op het door den predikant Brine, van 'sGravenhage, gegeven teeken daalde de lijkkist, onder de gebeden, door de Engelsch- episcopaalsche kerk voorgeschreven, ten grave. Aan de groeve stond ook de eenige der geredde schipbreukelingen. Alexander Holstein, aan wien de heer Brine tot gedach tenis het boek overhandigde, waaruit hij zoo even de gebeden had voorgelezen. De heer J. S. Repley, directeur van de Nederlandsche railroute-maatschappij, die diep bewogen was door de eer, zijnen landgenoot aangedaan, verzocht den heer Maasconsulair-agent van Groot- Britanië, om den ingezetenen van Scheveningen daarvoor zijn warmen dank te betuigen. Rotterdam22 Nov. Heden morgen ten 11 ure waren de buren van den schoenlapper K. Ripman ver wonderd, dat deze zijn pothuis in den Groenendaal alhier, waarin hij ook nachtverblijf hield, nog niet geopend had. Eindelijk besloot men met geweld in te komen en vond hem levenloos liggen. Daar hij gisteren avond laat nog vuur had gehaald vermoedt men dat hij zal zijn gestikt. Uit eene advertentie van dankbetuiging in de N. R. Ct. blijkt, dat bij het hoofdbestuur der Ned. zendings vereeniging aldaar van een onbekende een bankbiljet van ƒ1000 ontvangen is, bij gelegenheid der benoeming van den heer Bichon van IJsselmonde tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Za.a.inslag'20 Nov. Door Ds. J. G. Ormel, predikant te Westkapelle, is het beroep naar de Her vormde gemeente alhier aangenomen. Door de gemeenteraden van Hulst en Hontenisse zijn de voorstellen van den minister van binnenlandsche zaken, tot vestiging van telegraaf-kantoren te Hulst en Walzoorden, aangenomen. INTexizeii, 21 Nov. Door den WelEerw. heer J. Altinkpredikant te Maasland, is bedankt voor het beroep van de Christelijk Afgescheiden gemeente te NeuzenAxel en Zaamslag. 22 Nov. Het bouwen van een nieuw schoollokaal voor het openbaar lager onderwijs alhier, met de levering der daarvoor benoodigde meubelen enz., is heden bij publieke aanbesteding, aangenomen geworden door den aannemer H. de Bruijne alhier, voor ƒ11,429. Zieiriltzee, 27 Nov. Naar wij vernemen is heden morgen ten acht ure op den Ooster, een groote Engelsche zee-stoomboot gestrand. Assistentie is der waarts vertrokken. Nadere bijzonderheden ontbreken alsnog. v Als een bewijs, dat de roepstem des Konings, tot getrouwe opkoming ter stembusook in dit gewest op 30 October gehoor heeft gevonden, kan blijken, dat in het hoofd-kiesdistrict Middelburg van de 2695 kiezers, 2059, of ruim '!6/,00, in het hoofd-kiesdistrict Goes van de 1360 kiezers, 1127, of bijna 83/i on en in het hoofd-kiesdistrict Zierikzee van de 1288 kiezers, 1027, of bijna 80/100 ter stembus zijn opgekomen. Van de 98,421 kiezers in ons vaderland zijn 71.419, of bijna 13/ioo> opgekomen; bij de verkiezing in Junij 11. bedroeg de opkomst der kiezers ongeveer 50/100. Aan een particulier schrijven van een Nederlan der uit Hongkong van 26 September 11., wordt het volgende ontleend: Maandag middag was ik op de ree, omdat ik het tegenwoordig 's morgens niet meer afkan. Ik zag digt bij mij een Amerikaansche schooner, de Lubra, die binnenkwamer werd eene noodvlag (roode) geheschen. Ik riep tot een man, die op het dek stondSir, do you want a Doctor? Oh yes, Sir! Very well! en ik klom aan boord. Op het dek lag eene jeugdige vrouw, met een kind van 6 maanden in den arm en een ander kindje van l'/2 jaar er naast. Die vrouw scheen in wanhoop. Wat is er gebeurd? Onder een vloed van tranen van haar en van den eersten stuurman vernam ik het vol gende: De Lubra, een Amerikaansche schooner, kapt. Huwesverliet de haven van Hongkong zaturdag 23 September, 's morgens ten 11 ure. Op 20 of 30 mijlen van Hongkong had het schip bijna geen wind. Behalve ue kapiteinzijne vrouw en twee kinderen waren aan boord een 1ste en een 2de stuurman, vier Europesche en eeu Chinesche matroos, een Chinesche kok en eene Chinesche amak (kindermeid.) Het schip had geen ka nonnen alleen 8 geweren en 4 revolvers. Tegen den avond kwam een groote Chinesche jonk op de Lubra aanzetten. Waar is de reis heen? vroeg een Chinees in tamelijk goed Engelsch. Naar Japan! was het antwoord. In een oogenblik was de Lubra overmand; stinkpotten werden op het dek geworpen, en meer dan 50 Chinezen waren als een bliksemstraal aan boord. De zes man der equipage vroegen aan den kapitein, of zij zouden vechten, en wilden den ingang der kajuit op leven of dood ver dedigen. Doch de kapitein verzette er zich tegen, want hij voorzag dat alle tegenstand onmogelijk was. De zeeroovers vroegen: Waar is de opium? Er is geen opium aan boord. Gij hebt ook vaten kruid, die eischen wij. De kapitein liet hen nemen en plunderen en zette zich met zijne vrouw en 2 kinderen op de sofa in de kajuit. De Chinesche jongen en de amak werden doodgeschoten en over boord geworpen; ook een Europesche matroos, die beneden was, werd doodelijk getroffen. Nadat de Chinezen alles geplunderd hadden, begonnen zij te raad plegen. Daarop trad een van hen de kajuit binnen, liep regt op den kapitein aan en schoot hem twee kogels in de hersenen. De ongelukkige gaf den geest in de armen zijner vrouw, terwijl hij het jongste kindje aan zijne borst gekneld hield. De vrouw smeekte den moor denaar, dat hij haar ook een kogel door het hart zoude jagen, maar hij weigerde en zeide: „Ik heb uw man vermoord, omdat zij ons in Hongkong ook vermoorden.'" Het was dus eene wraakneming over het ophangen van het opperhoofd Chat Zoé met elf andere zeeroovers. De schurken verlieten het schip en hadden een vaatje buskruik achtergelaten met een langzaam brandende lont, ten einde het schip in de lucht te doen springen. Dit werd gelukkig verijdeld. Toen ik op de Lubra kwam, lag de vermoorde kapitein no^ op de sofa; het lijk van den matroos lag op het dek. Ik heb er onmiddellijk den Auierik. gezant kennis van gegeven, die met de policie aan boord is gegaan. De magistraat weigert echter de zaak te vervolgenomdat zij buiten het gebied van Hongkong gebeurd is, waarover men zeer blijde is, want nu zal de Amerik. regering, die niet gemakkelijk is, de Chinesche daarover aanvallen en ongetwijfeld een paar oorlogsschepen herwaarts zenden. De verontwaardiging over die koelbloedige moorden is hier groot. Daar de Engelsche marine niet verpligt is, alle schepen van an dere natiën te verdedigen, spreekt men van een adres van de groote handelshuizen aan de verschillende ma ritieme mogendhedenom hier eene vereenigde vloot te hebben van 2 Engelsche, 2 Amerikaansche, 1 of 2 Fransche, 1 Hollandsch, 1 Russisch, 1 Spaansck, 1 Deensch oorlogschip, enz. ten einde dat gebroedsel van plundering en moord uit te roeijen. Gemengde berig-ten. Hoewel de conservatieven „Hoezee!" roepen over den gunstigen afloop der verkiezing, is het nog zeer onzeker welke party de meerderheid in de Tweede Kamer zal uitmakenwant er zijn zooveel nieuwe leden gekozen wier politieke beginselen nog onbekend zijn. Van velen kan men echter verwachten dat zij zich zullen aansluiten bij de liberalen, en dan zal de ontbinding der Tweede Kamer weinig aan de verwachting beantwoorden. De leden der Tweede Kamer zijn zoo wat de les voorgelezen hoe zij zich behooren te gedragen, om niet andermaal naar huis gezonden te worden als een hoop kwajongens. Of de leden der Kamer zich aan die bedreiging wel zullen storen, is zeer te betwijfelen; het is eerder te denken dat zij aan hunnen eed getrouw zullen blijven, en nooit hunne stem zullen geven aan alléénheerschende wille keur, als zijnde strijdig met de belangen des volks. Izaakje stelt voor om zoo lang de Tweede Kamer te ontbinden tot dat er maar ééne partij in de Kamer is; maar de Natie heeft nu de bedoelingen van het Dag blad van 1s Gravenhage leeren kennenen dan zoude het ligt kunnen gebeuren dat er aan het Dagblad niet werd gestoord, daar ieder nu weet dat dit Blad bestaat onder het ministerie, en het Lion maar alleen te doen is om de schijven. Er zijn er nog altijd in den lande die beweren, dat een koning regeren moet zonder ver antwoording en naar zijn eigen oordeel en doorzigt. Men zoude dus van een koning moeten verwachten dat hij al die wijsheid in zich vereenigde, om zonder raads lieden een volk te regeren dat meerderjarig is en met al hunne belangen bekend ie. Dit mag nu goed gaan in Rusland, maar in Nederland zal dit wel onmogelijk zijn. Nu er ook een adres aan de Tweede Kamer is opgezonden door een groot aantal ingezetenen van Vlis- singen, om de marine-werf niet te verplaatsen, zal het wel zeer moeijelijk zijn voor de leden om daarover hun gevoelen uit te brengen; want wordt dit onbillijk ge noemd en is de meerderheid der Kamer daar tegen, dan kan dit weer wel genoemd worden, inbreuk maken op het regt der kroondaar de koning het regt heeft om garnizoenen te verplaatsenvestingen te sloopen en dus ook de vrije beschikking heeft over marine-werven. Dit was dus een mooi proefstuk voor Saajjmans Vader om daar tegen te protesteren, omdat hij toch belang bij Zeeland heeft. Dit durfde zelfs voor eenige jaren Hin- loopen wel doen, toen er ook plan bestond om de werf te Vlissingen naar elders over te brengen; en hoewel Hinloopen nooit sprak, kreeg hij toen zijn zin, en de werf bleef te Vlissingen. Spreekt dus Saaijmans Vader nu ook, wie weet of hij zijn zin dan ook niet zal krijgen. Nog altijd wil Pruissen een stuk van Limburg hebben en een brok van Luxemburg, zeer waarschijnlijk om den handel te belemmeren op Keulen, als de Zeeuwsch-Lim- burgsche spoorweg in gereedheid is. Mogt dit zoover komen dan zal toegeven op den voorgrond staan; want wij hebben aan Hannover en andere kleine Duitsche Staten gezien, dat kleine vorsten maar weinig te zeggen hebben, als de groote over landen en volken willen be schikken. In Frankrijk is men eindelijk begonnen om gezouten vleesch uit Brazilië te doen komen. Het moet uitmuntend van smaak zijn, en het is goedkoopwant voor een bagatel koopt men daar een zwaar rundbeest zelfs in de binnenlanden worden de runderen in het wilde gevangen alleen voorde huid, terwijl het vleesch blijft liggen voor de wilde beesten. Een zeker per soon te Geertruideuberg wordt aangeraden, met geene bejaarde maagd onder de vischmarkt te staandaar men het aan hem zien kan als hij in de herberg komt. Eene dame te Elfhuizen wordt verzocht haren hoed te komen betalen, daar zij anders geen nieuw crediet meer krijgen zal. Iiig-ezondeiie Stukken. Vooraialig' 5de District van Zeeland. Dat het kanaal door Zuid-Beveland niet alleen voor de Belgische scheepvaart groote diensten bewijst, maar ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen, en vooral voor het Oos telijk deel daarvan, van onberekenbaar nut is, getuige daarvan het druk verkeer dat dagelijks plaats heeft, en vooral van uit de haven van Neuzen, daar meerendeels alle binnenschepen, zoowel daar te huis hoorende, als

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1