ill HU VT k) U If If 1! lo. 2365. 25sl%ïnarg. Woensdag 21 November i860. MRING lllilt STAIBMENBRSU. Nieuwst ij dingen Verscheidenheden. Men abonneert xich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren cn Postdirecteuren. In Noord-Ainerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Miehiga V O 011 11 EIDE UITGAV K N. Voor 3 maanden7'*1,30. Franco per post, iu Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-Vork - 3,90. "V erscli ij ïi t: Op Woensdag en Zaturdag. Adverten tiön 10 cent voor eiken regel. Zcgelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. I)e iuzcndiug der Advertenticn kan geschieden tot Diugsdagr en Vrijdag, des voorniiddngs 10 ure. Bureau: Zicrikzee, Hoek van de SehuithavcnB, No. 04. Brieven en lugezondeue Stukken, franco. 'sGravcnhage, 19 November. Heden zijn de zittingen der Staten-Generaal geopend door eene commissie van koningswege bestaande uit de ministers O van justitie en van binnenlandsche zaken. Ten 1 ure ver liet de commissie 's koniugs paleisgezeten in eene hofkoets met 6 paarden bespannen. Keu piket kavallerie opende en sloot den trein. Aan het gebouw der staten-gencraal gekomen, werden de ministers door eene commissie ontvangen, en plaatsten zij zich aan de ministertafel voor den troon. De minister van justitie uara daarop het woord en sprak de volgende rede uit •s» Mijne Heer en I De koning heeft ons den last opgedragen, iu zijnen naam deze vergadering der staten-generaal te openen. De naauwclijks aangevangen werkzaamheden der vorige zit ting werden onverwachts gestaakt door den gewigtigen maat- rcel, dien Zijne Majesteit noodig heeft geoordeeld, iu het diep gevoeld besef van zijne roeping om ajs hoofd van den staat, boven alle partijen verheven, de rigtige werking te verzekeren van de constitutionneele instellingen, waaraan, naast de liefde van het volk tot Oranje, het waarachtig heil des vaderlands zoo ontwijfelbaar is verbonden. Gebruik makende van zijn grondwettig regt, heeft de koning geheel instemmende inet zijne verantwoordelijke raadslieden de tweede kamer der staten-generaal ontbonden nadat meer en meer overtuigend was gebleken, dat de zaïnenstelling van dit deel der volksvertegenwoordiging niet langer kon gracht worden te voldoen aan de behoefte vau overeenstemming tusschen de onderscheidene staatsmagten. Op de roepstem des konings is thans eene nieuwe tweede kamer gekozen, aan welke voortaan binnen de grenzen van haren werkkring, de behartiging van 's laudf belangen zal zijn toevertrouwd. Mijne heeren, het is te hoop en het vertrouwen des konings, entevens, wij betuigen het gaarne, de opregte weusch van zijne tegenwoordige ministers, dat na de jongste uitspraak van het kiesgeregtigde volk regering en vertegenwoordiging elkander in de vervulling van hare grondwettige taak, door eendragtige za- menwerking, het bereiken van één doel, het welzijn des lieven vaderlands mogelijk en ueinakkeüjk zuleln maken. Die eendragtige zamcnwerkiiig, waardoor gecne onbelemmerde wisseling van gedachten, gcenc vrijmoedige uitting van overtui gingen wordt verhinderd is niet slechts onmisbaar voor de bevordering der nationale zaak in het algemeen, maar ook noodig in het bijzonder voor de goede behandeling en afdoe ning der vele belangrijke ouderwerpen welke in den loop van deze .zitting aan nwe overweging zullen worden voorgelegd. 'fs Konings troonrede gaf u reeds een overzigt van de verschil lende voorstellen, die op het gebied van binucnlandsch bestuur en van regtcrlijke, financiëele en koloniale wetgeving aan uwe beraadslaging zullen worden aangeboden. Uwe bijeenkomst zal aanstonds hoofdzakelijk moeten besteed worden aan het onderzoek en de vaststelling der staatsbegrooling voor het eerstvolgende dienstjaar, alsmede aan de regeling van ecnigc spoedvereischende aangelegenhedendaarna zullen andere niet minder gewigtige wets-ontwerpen uwer ijverige bemoeijingeu vorderen. De regering treedt dan met u, mijne heeren deze zitting in onder het verblijdend uitzigt, dat de uieuvve zamenstel- ling der tweede kamer aan 's konings geopenbaarde bedoelingen zal beantwoorden en, onder hoogeren zegen, heilzame uit komsten zal opleveren voor de welvaart en den bloei van het rijk en van zijne koloniën. »Mogen tot dat einde ons aller gemeenschappelijke pogingen voortdurend het kenmerk dragen van wederkeerig vertrouwen en welgemeend overleg, en mogen wij zoo te zamen, met eer lijke en getrouwe naleving der grondwet, aan de natie, wier zedelijke en stoffelijke belangen wij geroepen zijn voor te staan, het bewijs en te gelijk den waarborg schenken, dat Nederland wordt bestuurd op den grondslag van duurzame overeenstemming tusschen regering en volksvertegenwoordiging. In naam des konings verklal*en wij deze vergadering der staten-generaal te zijn geopeud." De ministers werden daarop uitgeleid en reden naar het paleis terug. De heer G. Reinders heeft, als oudste in jaren, /ijdelijk het presidium aanvaard, met eene rede, waarin hij tot vrijzinnige toepassing der grondwettige instellingen aauspoorde. Loiulen, 14 Nov. Uit verschillende plaatsen van Groot-Brittannie komen berigten in omtrent schip- l»"3uken, die jl. Zaturdag en Zondag hebben plaats gehad, o wordt uit Milford gemeld, dat op de kust aldaar, den nacht van Zaturdag op Zondag, zeven schepen n gestrand, waarbij een groot aantal menschen het 'en heeft verloren. Ook in de nabijheid van Margate d men verscheidene wrakken gezien. De berigten omtrent den sterrenregen van den clit van 12 op 13 dezer zijn uit Engeland zeer talrijk, 't schijnt, dat daar het verschijnsel prachtiger geweest dan elders. Een der dagbladen te Glasgow, in Schotland, ont vangt, ingevolge eene daartoe gesloten overeenkomst alle avonden per telegraaf berigten uit Londen, en wel na het uur der sluiting van het telegraafbureau. De telegrafist, die speciaal met het overseinen dezer berigten belast is, kwam dezer dagen aan het bureau, doch vond de deur gesloten. Hij begreep, dat de portier in slaap was gevallen, en bonsde daarom hard op de deur, doch alle pogingen om den portier wakker te krijgen, mis lukten, terwijl een ander telegrafist, die zich op de boven verdieping van het bureau bevond, op dat geklop en gebons geen acht scheen te slaan, vermoedelijk denkende dat dit maar eene grap of eene straatschenderij was. De telegrafist, die op straat maar vruchteloos geraas bleef maken, bedacht eindelijk een goed middel. Hij liep naar het naaste telegraafbureau en seinde naar Glasgow, met verzoek dat men van daar naar het bureau te Londen zou seinen, dat er een confrater beneden op de straat stond te wachten om te worden binnengelaten. Dit gelukte; de telegrafist, die zich in het bureau bevond, ontving het berigt, snelde naar beneden, schudde den portier wakker, en zoo kwam de ander er binnen. Het gelieele geval had een oponthoud van slehts 20 min. veroorzaaktterwijl de boodschap van den op straat wachtenden telegrafist aan zijn confrater binnenshuis inmiddels een afstand van 400 mijlen had doorloopen. Uit Dublin verneemt men, dat het van Londen ver trokken stoomschip Ceres aan de kust van Wexford is verongelukt, waarbij een 20tal personen is omgekomen. Ook heeft Zaturdag nacht eene noodlottige botsing plaats gehad tusschen de schepen Agra en Elizabeth Jenkins, in het Kanaal, tengevolge waarvan laatstgenoemd vaar tuig met 10 personen, waaronder de kapitein en diens echtgenoot, in de diepte wegzonk; aan zeven anderen gelukte het zich aan boord van de Agra te redden. Oiic1eirkiiV)i>e, 16 Nov. Als eene groote zeld zaamheid kunnen wij mededeelen, dat een onzer dorp- genootenmet name Tjitte Hendriks de Vries, den ouderdom van 101 jaren bereikt heeft. De grijze is nog vlug ter been en bezoekt geregeld eenmaal in de week het vlek Heerenveenwaar hij van eenige mensehen- vrienden geregeld nooddruft ontvangt, zoodat hij buiten het wekelijksch onderhoud, versnaperingen krijgt, die hem op zoo hoogen ouderdom goed doen. 's I-!ei*to£;oiiT>os<?li15 Nov. Nog dagelijks worden der justitie van elders valsche muntbiljetten toegezonden. EindhovenWoensel en Boxtel hebben hun deel reeds geleverd; ook te Hedel op de jongste paardenmarkt zijn zij uitgegeven. Dit alles maakt het onderzoek der zaak moeijelijk, uitgebreid en langdurig. Gisteren heeft reeds het eerste verhoor voor den regter- commissaris plaats gehaddat geduurd heeft van des voorraiddags 9 tot des avonds 9 ure. Het getal getuigen in deze zaak zal groot zijn. 's GruA enhago, 15 Nov. HH. MM. de koning en de koningin en Z. K. H. de prins van Oranje zijn ongeveer ten 7 ure in de residentie aangekomen. Zoowel aan het station als langs den Aveg naar het paleis waren duizenden, die de koninklijke familie met buitengewone geestdrift ontvingen. De toevloed was zóó groot, dat reeds in de Wagenstraat de paarden werden afgespannen, en 's konings rijtuig tot aan het paleis werd voortge trokken. Tegen 9 ure begaven zich de arbeiders, voor namelijk van de fabriek der heeren Enthoven, onder het aanheffen van vaderlandsche liederen en met fakkellicht, naar het paleis des konings. Kort daarop verscheen zijne majesteit in de vestibule en dankte herhaaldelijk en min zaam voor de blijken van genegenheid en liefde der be volking. Van vele woningen wapperde de nationale vlag. Won<l Heliem16 Nov. Dingsdag jl. verkeerde het voor anker liggende schip, genaamd Elisabeth, be varen door den kapitein M. Budmer, onder het fort Loevestein, door den storm lek geworden zijnde, in nood. De noodvlag werd gelieschen en onmiddellijk snelden de Woudrichemsche schippers toe om ter hulp te komen, waarbij A. Hartman, beurtschipper op Gorinchem, zich bij uitstek gedroeg, en het hem ook gelukte met zijn vaartuig het lekke bovenvermelde schip in veiligheid te brengen. "Wei'lieiidaiii, 18 Nov. In het laatst der vorige week zijn de 2 planken Keeten, welke voor de directie en aannemers waren opgeslagen, in openbare veiling gebragt, en door dien de werkzaamheden aan den dijk door het Steurgat en de afgraving van het Waartjein dit jaar ten einde zijn geloopen. Ten bewijze dat Amerika, wel het land van be lofte maar niet van vervulling is kan dienen, dat circa een jaar geleden de van hier vertrokken B. V. met zijn gezin, na in genoemd werelddeel te zijn aange komen, een maand of Avat te vergeefs naar geschikte Averkzaamheden te hebben uitgezien, zich ten laatste voor een karig loon als visschersknecht moest verhuren om in het onderhoud der zijnen te voorzien, en nu onlangs van daar is teruggekeerd, hier onmiddeliik is geplaatst op een der baggermolens, tegen goed loon. Ingez Wil lom start17 Nov. Gepasseerden Zondag morgen vroeg is door den feilen Avind een naar Brouwers haven bestemd vaartuig, met bladriet geladen en toe- behoorende aan schipper D. van der Linden, op het Hollandsch diep, niet ver van deze haven omge- lagen. De schipper en zijn knecht zijn door de bemanning van een Belgischen schokker (J. van Kerk hoven, F. de Smit en M. Cuijt), die door het hulpgeroep waren geAvekt, met groote moeite in eene boot gered. Naauwelijks had men het vaartuig verlaten, of het ver dween met zijne lading in de diepte. Naar wij verne men was niets verzekerd. Bergen-op-Zoom14 Nov. Heden is alhier van wege het ministerie van oorlog de aanschrijving ontvangen, dat de vesting zal Avorden ontmanteld, en de daartoe belioorende gronden op den 30sten April a. s. aan het bestuur der domeinen zullen Avorden overge geven. Naar men verneemt, is gelijk besluit genomen ten opzigte der vestingen Maastricht, Venlo, Ylissingen en Fort Bath. Zierikzec, 17 Nov. Na afgelegde examens aan de school A'oor kunsten en handAverkengeannexeerd aan de hoogeschool te Gent is tot industriëlen ingenieur bevorderdde heer J. J. Ochtman alhier woonachtig. Zierikzee20 Nov. Op het zestal van predi kanten door den kerkeraad der Nederduitsche herv. gemeente te Delft opgemaakt, komt o. a. voor de heer A. van der Mey, te Kerkwerve. De arrondissements-regtbank te Deventer heeft den 13 November den heer dr. Muller, te Wijhe, ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 dagen en eene geldboete van ƒ8, omdat hij zijn kind, waarvan zijne echtgenoote voor eenigen tijd was bevalleneerst zes dagen na de geboorte bij den ambtenaar van den bur gerlijken stand had aangegeven. De Fransche Moniteur meldt dat de cholera uit Parijs geAveken is. Van October 1865 tot Januarij sleepte die ziekte daar 6000 menschen ten grave. Vau Januarij tot het verdvyijnen der ziekte vorderde zij gemiddeld 145 slachtoffers per dag. Het Journal des Débats deelt den volgenden brief mede van een Griek, die als vrijwilliger in de gelederen der opstandelingen op Candia diende: „Vafe (in het gewest Apocorona), 17 October. Ik schrijf u in haast, daar wij zoo aanstonds tegen de Turken moeten opruk ken. Vermoedelijk zijn dit de laatste regelen, die gij van mij ontvangt; want wij zijn slechts 500 man sterk en de vijand 18,000 man. De Turken steken alle dorpen op hunnen Aveg in brand en vermoorden vrouwen en kin deren. In één enkel dorp telden wij 150 afgehouwen vrouwen- en kinderhoofden. En Europa blijft zulk eene slagting lijdelijk aanzien! Het zij zoo! Wij hebben slechts éér. leven te verliezen en dat brengen wij voor het vaderland ten offer. Meer kunnen wij niet doen." De Groningsche correspondent van de Arnh. Ct. deelt mede, dat men te Groningen verAvachtte, dat de heer Thorbecke voor Assen in de kamer zou zitting nemen. Als kandidaat te Groningen Averden nu genoemd de heeren van Bosse en Dullert. Gemengde berigten. Twee Feniansche maraudeurs (kolonel Lynch en een priester met name M'Mahon) zijn te Toronto tot den strop veroordeeld. De verzending van Friesch vee over Harlingen naar Engeland neemt steeds toe. In Spanje is en blijft het steeds onklaar. In Hannover is nu de algemeene dienstpligtigheid ingevoerd. Aan den heer Mr. J. A. G. Baron de Vos van Steemvijk, commissaris des konings in Drenthe, is een pensioen verleend van 4000. Te Erm in Drenthe dreigt de hondsdolheid een landplaag te worden. Te Rome gaat men met het plan om, de burgers te ontwapenen als zijnde niet te vertrouwen. Te Groningen is een veertienjarige knaap, met name H. Redmers, die met zijne ouders niet goed over weg kon, en door hen bij vreemden uitbesteed was, levenloos uit het water ge haald. Te Wespers, gemeente Borger, heerscht de typhus in erge mate. De onreinheid is er echter hier en daar groot. Te Ruitenbroek zijn twee dolle koei- jen afgemaakt. Te Sirjansland is ten tooneele ge voerd De koekoek met acht onderbroeken, en het kleine vogeltje, waar veel om gelagchen werden nu zingt men 'tIs waar, het is een rare jongen, En maakt somtijds gekke sprongen, Maar hij moest dit niet meer doen Om zijn eer en zijn fatsoen. Seliipbreuk der Ea ening Star. Den 16den October ia het stoomschip Virgo uit Savannah te New-York aangekomen, aan boord hebbende den super-carga, den chef-machinist en een passagier van het stoomschip Evening Star, waarvan reeds met een enkel woord het vergaan is mede gedeeld. Deze drie personen verkeerden in den meest beklagcr.s waardigcu toestand, ten gevolge der wonden, die z«j bij dez" ramp hadden opgedaan, en de folteringen waaraan zij ten prooi warcu geweest. Des avonds ziju met een ander vaartuig nog elf andere schipbreukelingen aangebragt, zoodat er met de vroeger vermelden, in het geheel 23 van de ruim 300 aan boord zijnde personen gered ziju geworden. Aan hunne mede- deelingen zijn de volgende bijzonderheden ontleend: Op 1 Oct., daags na liet vertrek, passeerde men Kaap Matteras tmdcr begunstiging van het schoonste weder. Den volgenden morgen ontstond er eene sterke bries uit het oost-zuid-oosteu en kreeg meu eene woelige zee, tot eindelijk tegen den avond de storm losbrak, die weldra iu een hevigen orkaan overging. Te middernacht was de zee hoogst onstuimig, zoodat het schip als een stroohalin heen en weder schokte en slingerde. Die toestand kreeg een nog dreigender aanzien door de woedende golven, die over het dek sloegen en weldra de kasten der stuurraderen verbrijzelden. Daarbij drong spoedig het water bij stroomeu naar binnen, hetwelk eene algemeeue ontsteltenis te weeg bragt, vooral bij de vrouwen, bij welke de kapitein cn de officieren zeer veel te doen hadden, om haar zooveel mogelijk bedaard te houden. Inmiddels bleef de storm nog gestadig toenemen. De golven werden tevens hooger, terwijl dc wolken, lot een digte donkere massa zamengedreven, al meer en meer opeenpakten. Van daar dat alles iu een ondoordringbaar duister lag gehuld. De officieren, dc bemanning, alles was natuurlijk in de weer, doch men kon hierbij duidelijk opmerken, dat zij zich ol een beslissenden maatregel gereed maakten. Eindelijk toen de angst en schrik ten top waren gestegen, gaf dc kapitein last dat al de vrouwen in dc kajuit moesten worden opgesloten. Hiermede was het vaartuig als het ware iu staat van beleg verklaard, ter voorbereiding tot den strijd tegen de krachten der natuur! Het schip bevond zich toen op 240 in'jlen ten noordoosten van Matauiha cn op 180 mijlen van het vasteland. Tegen drie ure in dcu morgen brak de orkaan met vernieuwde woede los, waarbij de roerketting brak en de werking van liet roer zoo geheel werd belemmerd, dat er aan geen sturen meer te denken viel. De schuimende baren zweepteu zoodanig over het dek, dat de beschotten der machinekamer uit elkander sprongen, zoodat weldra de fornuizen overstroomden en hel vuur uitgedoofd werd. Zoo snel mogelijk werd dc hulpmachiue gestookt, doch ouder den aandrang van het water brak daarvan eene pijp en outstond er spoedig zoo veel andere schade, dat de machine niet kou werken. Nog slechts eenige oogenblikken en de Evening Star lag zonder raderen, zonder roer, zonder masten, zonder stoom, om kort te gaan, zonder eenige kracht of inagt weerloos op dc baren, ten speelbal van den verschrikkelijke!! storm, vrecselijkcr dan ooit een storm in deze wateren woedde. Van toen af was alles vcrlorcu. Het was 5 ure in den morgen, toen dc kapitein verklaarde, dat al wat naar menscheljke krachten gedaan kon worden, ook gedaan was, maar dat de pompen defect waren en dat er tot behoud van het schip slechts nog ccne flaauwc hoop bestond, wanneer alle aan boord aanwezige personen de handeu aan het werk sloegen, niet om te voorkomen dat het schip te gronde ging, want dat was nu eenmaal onver mijdelijk, maar alleen om deze vreeselijke ramp ten minste nog eenigen tijd te weerhouden. Op dit gezegde werd niet meer gedacht aan leeftijd of stand. Mannen, vrouwen, kinderen, allen gevoelden in de vertwijfeling der wanhoop wat de zucht tot levensbehoud bij den mensch vermag. Ieder greep wat hem maar het eerst voor de hand kwam, om door gezamclijke inspanning het water uit te scheppen, dat elke minuut in het ruim en op dc tusschcndekken al hooger cn hooger steeg en, alles voor zich uit drijvende, het gehcelc schip vulde, zoodat het met onweer staanbaar geweld de ijverige helpers van hunne plaatsen drong en hen overal vegoeg. Ouderwijl gaf de kapitein order, om de booten uit te zetten. Het was evenwel onmogelijk die van het schip vrij, of althans behoorlijk in dc inagt te houden, want dc golven slopgen ze met alle kracht tcgeu dc zijden van het schip cn op het dek terug, terwijl inmiddels allen te gelijk er op toesnelden en er zich met eene wilde woede aan vastklemden. Dc algemeeue verwarring steeg dan ook ten top; ieder dacht slechts aan zich zelveu; ieder wrong en werkte zich tusschen en door de massa henen, alleen om lijfsbehoud, terwijl het oorverdoovend gegil zich mengde met het donderend geloei van den storm. En inmiddels zonk het schip al meer cn meer, zoodat vele der opeengedrongen vrouwen in verbijstering zich dwars door alles heen een weg baanden en zich in de schuimende golven wierpen. Ruim eeu uur hield deze akelige strijd aan. Eindelijk tcgeu 6 ure was het als of de geheele oceaan tot eene enkele onover zienbare golf was opeen geperst. Het schip viel op zijde, terwijl dc geduchte waterberg eensklaps uit elkander spatte.... liet was afgeloopcnDe Evening Star verdween in de diepte en daar mede werden in dc opgestuwde wateren een groot aantal menschen bedolven, waarvan er slechts nog enkelen behouden bleven, om de treurige tijding dezer ramp over te brengen! Toen ontstond er een schouwspel, dat zich met geene woorden laat beschrijven. Planken, balken en ander houtwerk, alles slingerde, dreef en sloeg op en tegen elkander cn vormde een chaos van uit elkander verspreidde vlotten, die in de woeling van storm en water op de golven werden voortgcschokt, terwijl mannen, vrouwen en kinderen zich krampachtig daaraan vast klemden en onder het dreunen en stootcn, verpletterd of los geslagen werden. Eenige ongelukkigen waren er in geslaagd twee booten te bereiken. De eene was dadelijk vol mannen. Men zag er slechts ééne vrouw bij, die tot een Fransch opera gezelschap moet behoord hebben. In de andere boot stond het aantal mannen en vrouwen nagenoeg gelijk. Allen waren nagenoeg van kleedercn beroofd. Nu en dan zag men die booten op zijde kantelen, waarbij telkens eeu of meer der ongelukkigen er uitsloegen en hun graf

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1