IIKIM kI lSdl I NIIIWSIIOIII Woensdag 14L November 1866. M). 2565. 25s,e Jaarg. Nieuwstijdingen. In gezondene Stukken. J. A. van der Halen H. G. Mulock Houwer. Een MESTPUT en een OS; Men abonneert zieli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rnpids, Staat Michigan. A.bon nenients-Pi'ijs: voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amcrika, franco New-York - 3,90. Yerscliijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiên: 10 cent. voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Adverteuticn kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bu x* eau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Tngczondene Stukkenfranco. Ox-oiiin^-on, v Nov. Heden is de hoofdredacteur der Provinciale Groninger Courant voor de correctionele regtbank verschenen, ter zake van het in die courant geplaatste stuk over de handelwijze van prof. van Deen gedurende hetlieersehen der cholera alhier. De Heer v. D. ontwikkelde de redenen, welke hem aanleiding hadden gegeven, om dat artikel aan te klagen, als voor hem laster bevattende en beleediging en sprak van de gevolgen daarvan bij zijne terugkomst in Groningen ondervonden. De gedaagde beweerde, dat de bestaande verontwaar diging reeds zes dagen meer en meer was toegenomen, toen hij het artikel plaatste, zoodat die verontwaardiging niet was het gevolg van den inhoud van dat stuk maar de plaatsing daarvan het gevolg der bestaande verontwaardiging. De Officier van Justitie, na gezegd te hebben, dat zich in dit geval vele verzachtende omstandigheden opdeden, requireerde schuldigverklaring en veroordeeling tot ge vangenisstraf voor den tijd van één dag tot 14 dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan, in eene geldboete van ƒ0,50 tot ƒ24,50 en in de kosten van het geding. De raadsman van den gedaagde, Jhr. Mr. O. Q. I. J.van Swinderen, trachtte door het doen hooren van getuigen de waarheid te betoogen van het gegronde van de ver ontwaardiging, die in deze stad bestond over de houding van den Hoogleeraar v. D. en de waarheid van wat er stond in het geïncrimineerde artikel; hij concludeerde ten slotte, dat de redacteur der Prov. Gron. Cour. diende te worden ontslagen van regtsvervolging, op grond dat het geïncrimineerde artikel geene aanrekening van eene bepaalde daad of omschrevene ondeugd zou behelzen en voorts tot vrijspraak, omdat de gedaagde geene be doeling gehad had, om den Heer v. D. te kwetsen, maar alleen als redacteur van zijn dagblad een gebeurtenis had vermeld, die wel ten nadeele van een derde konde zijn, maar dezen morgen bewezen was waarheid te behelzen. Aanstaanden Dingsdag tan een uur zal de regtbank uitspraak in deze zooveel besprokene zaak doen. De regtzaal was meer dan vol toehoorders van alle rangen der maatschappij, zoodat men genoodzaakt was den toegang tot de zaal te sluiten en zeer velen onver- rigter zake huiswaarts moesten keeren. Heerdc, 7 Nov. Den 1 dezer overleed te Veessen onder deze gemeentein den ouderdom van ruim 82 jaren, de heer J. Nienhuis, sedert meer dan 40 jaren lid van den raad en sedert een aantal jaren tevens Wet- j houder dezer gemeente. Men verneemt, dat de overledene bij uitersten wil o. a. heeft gemaakt aan de in deze ge meente bestaande vereeniging tot]werk-verschaffing aan behoeftige ingezetenen ruim 40 bunders weiland, waarvan de opbrengst jaarlijks gemiddeld ƒ1000 is, terwijl hij I aan verschillende diaconie-besturen dezer gemeente ƒ19000 aan effecten 21/, pCt. Ned. werk. schuld heeft gelegateerd, alles vrij van successie-regten. Hex'tog,*enboseli8 Nov. Heden middag j begaf zich een welgekleed persoon (een Duitsclier) in I een winkel om eenig voorwerp te koopen. Het gekochte betaalde hij met een muntbiljet. De winkelier, die niet zooveel had om dat te wisselen, ging daarmede naar een anderen winkel waar veel geld werd omgezet. Deze winkelier ontdekte terstond dat het valsch was, en gaf er de politie onmiddellijk kennis van. De Duitsclier die argwaan koesterde was gevlugt doch voor korten duur, want de politie zat hem op de hielen het mogt haar I gelukken hem met nog een tweede en later nog een I derde persoon (alle Duitschers) te arresteren. I Bij onderzoek is het gebleken dat zij nog verschillende I pakken van die muntbiljetten bij zich hadden, die geluk kig nu door onze ijverige politie niet in circulatie komen. Het is te hopen dat door deze belangrijke arrestatie jook de fabriek van valsch papier zal worden ontdekt. Hïiarloin, 7 Nov. Heden namiddag is hier ter Istede een afgrijsselijke misdaad gepleegd. Naar hetgeen wij dienaangaande vernemen, heeft zekere Pieter Misset, L van beroep behangersknecht, in een publiek huis in het inoorder-schoolsteegje, met een daar verblijf houdende ■vrouw, de wed. Heemskerk, naar men zegt zijn bijzit, in twist geraakt zijnde, haar met een scheermes den bals afgesneden. De dader is onmidclelijk daarna op de ■plaats zelve in hechtenis genomen en heeft zijne mis- Jdaad bekend. TJtx*eolxt, 9 Nov. De nieuw benoemde gouverneur- Jgeneraal van N. O. Indie, Mr. Mjjer, is heden hier ter stede uit Elburg aangekomen. Hij is met den trein van |v* u-.40 m. naar Parijs vertrokken, om over Marseille |de reis per overlandmail naar O. 1. voort te zetten. H 's,prilvonlmffe, 8 Nov. Z. K. H. Prins Frcderik der Nederlanden heeft gisteren den nieuw benoemden gouverneur-generaal van Nederl. Indië den Heer Mr. P. hhjer, die per telegraaf verzocht was daartoe uit Elburg [Derwaarts te komen, in een afscheidsgehoor ontvangen letwelk geruimen tijd geduurd heeft. H. K. H. Prinses Frederikdie voornemens was tot hetzelfde einde van het Huis de Paauw in de residentie te komen, werd daarin verhinderd. De minister van binnenlandsche zaken heeft het houden van markten en van openbare verkoopingen van rundvee in alle gemeenten van het eiland Zuidbeveland na den lOden e. k. verboden; en gedeputeerde staten der provincie Zeeland gemagtigd, vergunning te ver- leenen tot het houden van openbare verkoopingen van rundvee in eene dier gemeenten, wanneer het vee aan éénen eigenaar toebehoortof wanneer het bij boedel- verkoopingen tot den boedel behoort. Stuurman Gijsbert Korving, die den 7 dezer het ongeluk had bij het aanzetten zijner pink te Scheveningen overboord te vallen, zou voorzeker in de golven zijn dood gevonden hebben, ware 't niet, dat een zekere Dirk van der Harst, alle gevaar trotserende, te paard gezeten, na een even onvermoeid als onverschrokken streven er in had mogten slagen zijne edele, menschlievende pogingen met de redding van zijn evenmensch bekroond te zien. Grox'inclxem, 6 Nov. Zondag jl. is in de Hervomde kerk aflezing gedaan van eene gift van ƒ1000 voor de algemeene armen, van «iemand, die in de vorige week tot eene eerebetrekking was herkozen.'1 Zilex-iliseee, 12 Nov. Voor de arrondissements- regtbank alhier stond op 9 dezer teregt zekere P. P. in het eiland Tholen, als verdacht van bedriegelijke opligting, aangehouden. Het schijnt, dat hij nu ook beproeft de regters te bedriegen, daar hij van het oogen- blik af dat hij zich in het huis van arrest alhier bevond sprakeloos en krankzinnig is geworden. Uit het rapport van deskundigen die hem onderzocht hadden en de verklaringen der getuigen, moet echter afgeleid wordendat zijne sprakeloosheid en krankzinnigheid gesimuleerd is. In de openbare zitting bleef hij op alle vragen des regters liet stilzwijgen bewaren, en zijne gelaatstrekken en manieren gaven hem het voorkomen van een krankzinnige. Hij speelt zijne rol zoo natuurlijk, dat een tooneelspeeler het hem benijden mag. Uit Hanover werd eenige dagen geleden aan de Kreuz-Zeitung geschreven, dat in eene der kerken van die stad het grootste gedeelte der gemeente, en meer be paald de vrouwelijke leden daarvan, opgestaan was en zich met groot gedruiscli verwijderd had, toen de predi kant zich gereed maakte om het gebruikelijke gebed voor den (Pruissischen) koning en het koninklijk geslacht voor te lezen. De Kreuz. Zeiting laakte die handelwijze zeer. //Wie niet met de gemeente bidden wil (zeide zij) blijve des Zondags te huis. De kerk is geene plaats voor politieke demonstration.Thans meldt men uit Hanover dat het opperste consistorie des lands een gewijzigd for mulier van het bedoelde gebed vastgesteld en aan de predikanten toegezonden heeft, waarbij het hun ver oorloofd heeft, de eerste maal, dat daarvan door lien gebruik werd gemaakt, de volgende voorafspraak te voegen »Men heeft ons gelast, van heden af gebeden op te zenden voor den koning, aan wien God ons, in in zijne ondoorgondelijke besluiten, onderworpen heeft. Wij komen dien pligt met een geprangd hart na, want terwijl wij Gode dank zeggen, herinneren wij ons de tallooze weldaden en zegeningen, waarmede de Almach tige ons land eeuwen lang onder ons oud koninklijk stamhuis beweldadigd heeft. Doch Hij, cloorwien de koningen regeeren, heeft ons dat koninklijk stamhuis ontnomen. Zijne gedachten zijn niet onze gedachten, en Zijne wegen zijn niet onze wegen. Maar wij buigen ons onder Zijne magtige hand" enz. De Friesche Courantantwoordende op een artikel in de Amsterdamsche Courant, waarin getracht werd de beteekenis der verkiezing in het kiesdistrict Leeuwarden te verkleinen, zegt onder anderen: z/Der Friezen vaderlandsliefde is inderdaad groot en mag dus geprezen worden door de Amsterdamsche Courant; maar de Friezen zijn niet dom genoeg, om zich te laten wijs maken, dat er in den lande eene partij bestaat, die het monopolie van vaderlandsliefde en Oranjezucht heeft gepacht en dus den voorraad dier zedelijke goederen in entrepot heeft opgeslagen. Met zulke praatjes moge men de Haagsche hofapen en de in den regel politiek slecht ontwikkelde Amsterdammers opwinden, dat behoeft hier niet. De redactiën van het Dagblad en de Amsterdamsche Courant zouden er van versteld staan, als ze wisten, dat de Friesche boeren veel meer van politiek weten en er van lezen dan in den regel de Hollandsche burger doet. Van daar, dat niet iedere kalfskop, door die redactiën met laurierbladen gekroond, zoo maar voetstoots door de Friesche kiezers als een waardig geregt binnengebragt en voortgezet wordt. //De liberale bladen in Friesland hebben geen uitleg ging aan 'skonings proclamatie gegeven, in 't geheel geene; dat deden de ministeriëele bladen. Het Dagblad was schaamteloos genoeg, aan het hoofd van de lijst der regeringskandidaten te zetten: /Kandidaten, aan bevolen aan de kiezers, die verlangen mede te werken, dat het doel, in de koninklijke proclamatie vervat, uitgedrukt wordt." z/Maar waar de Zeeuwen met zich laten draaijen en knoeijen, en ze niet allerwege schijnen te willen zien, hoe de eenvoudigste begrippen van zedelijkheid officieel verkracht werden, waar de Hollanders hunne trouw en rondborstigheid in zoo verre verloochenen, dat ze geen oog meer hebben voor de ministeriëele politieke immoraliteit, daar bleven de Friezen hun nuc.hteren hoofd behouden, ze lieten zich niet ,/forriftelje." Verder zegt genoemd blad nog: ,/In Friesland is men zoo goed koningsgezind als men het elders kan wezen. Al heeft men niet het voorregt 's konings aangezigt zoo dikwijls 'als in Holland en Gelderland te zien, men weet liet dat de koning van Friesch bloed afstamd, en schoon men in Holland zich uit baatzucht graag verschuilt onder een slip van den koninklijken mantel, de Friezen weten maar al te goed, dat die Oranje-boven-sclireeuwers juist niet zij zijn, die het meest 'skonings welzijn op het oog hebben. Wat moet dan de Leidsche wever van 1813, ons door Borger, onzen gewestgenoot, zoo sarcastisch afgeteekend, een voortreffelijke pilaar van den troon zijn geweest! In eens af, o Dagblad en Amsterdamsche Courantde Friezen heeten van oudsher vrije Friezen, dat heet tegen woordig liberale Friezen, en nu weet gij er alles van. Weg met hen, die den koning van zijn volk willen vervreemden; leve de Koning!" De Belgische minister van justitie heeft de gijzeling of gevangenis voor schuldenaars bezocht, en zich in persoon willen overtuigen hoe de daar gekerkerden veeleer ongelukkig dan schuldig, behandeld worden. Hij ondervroeg allen, en toen hij heen ging, zeide hij tot hen: „Weest gerust, uwe gevangenschap zal niet lang meer duren." Misschien verneemt men uit de troonrede dat, als gevolg van dit bezoek des ministers, een ont werp van wet zal ingediend worden, houdende afschaffing van den lijfsdwang en van de opsluiting voor schulden in civiele zaken. Gemengde beri« ten. Er zal zoo niets gewonnen zijn met de ontbinding der Tweede Kamer, dan een dertig duizend gulden zijnde een paar maanden bezoldiging der Kamer-leden. Dus, dit zal zoo wat de kosten half en half kunnen goedmaken van de proclamatiën. Naar men zegt zijn er meer dan twintig duizend gulden vermorst aan het Dagblad van 's Gravenhage om op de verkiezing te werken, en nog is Rochussen niet herkozen; valt hij er uit, dan zal geheel Nederland juichen. Onder degenen die thans redenen hebben om te lagclien, zijn er vooral twee in Nederland: Lion en Mijer. Nog acht dagen en Mijer bevindt zich in de Middellandsche Zee om de Javanen gelukkig te gaan maken; en komt hij op Java dan zal hij wel op de handen gedragen en vorstelijke eer worden bewezen. Nergens heeft eene kies vereeniging zich mooijer als katten laten gebruiken door Haagsche apen, dan te St.-Maartensdijk. Zij zullen later dan ook wel zeggen: //Wij zullen het niet meer doen!" Wordt verwacht in Belgie, afschaffing der gijzeling der schulden, navolging waardig in Nederland, want die niet heeft kan niet betalen. Te Parijs zijn er, even als te Berlijn, paardenslagterijen opgerigt, en de voornaamste dames zeggen, dat paardenvleesch goed is, maar zij lusten het niet. Te Nieuwediep wordt het vee nu geslagt, en in vier kwarten naar Engeland gevoerd, dat een geweldige drukte veroorzaakt. - Als altijd is het brood te Goes goedkooper dan te Zierikzee; nu is het tarwebrood te Goes 18 cent, en te Zierikzee 20 cent. Te Oziet men thans wonderen; na de falieten ziet men de grootheid; op een Bal gaf iemand wel 50 flesschen wijn ten besten, koopt huizen, en het koper is nu gelukkig in goud veranderd. Leuntje in Hollestil moest de meid niet meer op den uitkijk zettenom te zien wat hare oude vrijers doen, en geen brieven meer schrijven, want zij is voor altijd afgekeurd. Eene zekere dochter te P. wordt verzocht zooveel kwaad niet te spreken van anderen, want zij is gewogen en te ligt bevondenen Het is met haar, zoo men meer ziet, Die soort van dames deugen niet. Zij spreken van een ander kwaad, En maken zich daardoor gehaat. toeval dan ookeen zwaar lek had bekomende toen in hooge nood verkeerendenbeproefden met in spanning van alle krachten, een terugtogt, om zoo mo gelijk liet schip op het drooge aan de landzijde brengen. Al dadelijk was het ondekt door den heer visiteur P. van Meerendonkdie met zijn recherche vaartuig no. 1, en deszelfs moedige equipage, in den omtrek dienst ver- rigte, zijne bevelen tot redding daarstelde en al wat maar doenlijk was, geen moeite noch zorg sparende, om zoo noodig, met opoffering van hun eigen leven, hulp en bijstand te verleenen. Na veel moeite en inspanning bereikten zij hun doel, en mogten het geluk smaken, in de nabijheid te gera ken, van het in zinkenden staat bevindende, vaartuig, hunne redding dadelijk te bewerken, en allen behouden aan wal te brengen; hunne bemoeijing tot behoud van de inhebbende lading, zoover doenlijk te redden en te bergen, want kort daarna zonk het schip in de diepte. Naar wij vernemen is de schuit geassureert, en is zij eenige dagen daarna als wrak verkocht. En ofschoon genoemde van Meerendonk zich onzijdig heeft gehouden, om den welverdienden lof, die hem toe komt, als redder van menschenlevens te ontwijken, zoo keuren wij zijne gevoelens immer goed, en stellen zijne zoo edelmoedige zelfopoffering ten deze, te meer op lioogen prijs, dat hij bij voorkomende gelegenheden de voetstappen drukke van zijn vader, die zoo menig werf blijken gaf van zelfopoffering en daarvoor dan ook tal rijke getuigschriften en bekrooningen heeft mogen ontvangen. E. Mijnheer de Redacteur In het algemeen belang verzoek ik UEd. onderstaande een plaatsje in uwe Courant te gunnen. Velen is het voorzeker bekend hoe versterkend bran dewijn op de oogen werkt, doch weinigen weten hoe ver men liet brengen kan, wanneer men iederen morgen en avond zijne oogen met brandewijn bevochtigd. Daar ik bij ondervinding weet, deel ik het gaarne aan mijne medemenschen mede. Toen ik 50 jaar oud was, kon ik zonder bril niet lezen, en toen ik 53 jaar was, kon ik de grootste letter niet onderscheiden, nu, evenwel, nadat ik driejaren lang dagelijks mijne oogen met brandewijn heb bevochtigd, kan ik alles zeer goed lezen en hoop door voortdurende versterking mijne oogen nog langer voor verzwakking te bewaren. In de hoop dat het velen tot nut moge verstrekken. UEds. Dw. Dienaar K. BARTH, kastelein te Wieldrecht. WW, Getrou wil Zierikzee, 12 November 1866. J. de VLIEGER, Sr. en C. MOSSELMAN. Mijne geliefde Echtgenoote beviel lieden van een' welgeschapen Zoon. Huize Wageningen, F. C. KöHLER. onder Zonnemaire, 11 November 1866. Voor zoo vele en treffende bewijzen van be langstelling, mij geschonken op 5 November jl., ter gelegenheid mijner 25jarige vervulde betrekking aan de Burgerbewaarschool alhier, betuig ik aan allen mijnen liautel\jken dank. Zierikzee, G. van WETERINGEN. 13 November 1866. Mijnheer de Redacteur Aangezien er gewoonlijk melding wordt gemaakt, door middel van nieuwsbladen, van dadelijke aange- bragte hulp, tot redding van in gevaar zijnde schepen en equipage, voorzeker behoort daarvan dan vermel ding, van het op den 17 October j^f in zinkenden staat bevindende beurtschip Zeelands Luistergevoerd wordende door de Wed. Salsman, van Middelburg op Bredaeen zetschipper met diens vrouw en kindbe- nevens een knecht, bevonden zich op dien bodem. En daar de reis werd voortgezet, naar Middelburg in den avond, omstreeks 4 ure van dien dag, bij eene stevige aangroeiende Noord-Oostewindbleek het, na te zijn genaderd bij de Vondelinge of het zoogenaamd Engelsche gat, en wel in het gezigt van de wal, dat genoemde schuit in zinkenden staat was drijvende, en door welk Bij de verkiezing van twee leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken, op 21 dezer, worden drïn- g-end aanbevolen, de Heeren: en Aftredende leden. Eenige Kiezers. De Deurwaarder J. van der BENT zal, op Donderdag den 15 November 1866, des voor middags ten 11 ure, nabij Slabberswerf te Zierikzee publiek verkoopen: en daarna op de Breestraat, een partij Mest, V Loopvarkens, eenige Meubelen, waaron der 1 Kabinet, 1 Bakkersbuil, Tarwe harp en een partij Zetpoter?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1