Zaturdag 10 November 1866. theek lechi U1U! NIEUWSBODE. Kamer vi Kamer v: den tijd iug geschiedt welke gelden gevendan ingeruild zijn worden ge- aflosbaar litsluiteud in jaarlijkschen wordt i Middelburg tevens is t getal ver- i Catalogus en worden i dagelijks kan lastiger •even worden re mie eigen- herstellen, het gestel ipattingen of met die he gestel te e gezondheid de, daar hij Van tijd looggeschatte t men noemt regt kunnen zetel hunner als volgt: ƒ20,50 -20,95 >tste dozen te i bij den heer heer B. van AN Hoofd- Strand rk80 Mai- raadgevingen de Professor n mededeleu. cht. ?t schcrj ÏERTOC T, om i lenet 3Xon zich: In Nederland hij den Uitgever. Hij alle Boekhandelaren cu Postdirecteuren. In Nciord-Amcrika hij J. QFINTUS, te Grand Rapids, Staat Michiga; Al) it it o ut onts-Prijs: YOOll 15 IC I O E UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland Voor Noord-A merika franco New-Vork - 1 ,G0. - 3,90. "V c rschijn t: Op Woensdag en Zaturdag. Advertoiitiën 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentien kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukkenfranco. 2os,c Jaai'g. B E II I G T. Je Aanbevelingen voor leden van de Tweede Kamer, )vinciale Staten en Gemeenteraden kunnen niet an- clan tegen betaling van XO Oomt de worden opgenomen, onverschillig of dezelve onder de rubriek advertentien of ingezonden stukken worden geplaatst. De uitkomst der stemming op 30 October. Onder dezen titel verschijnt thans een hoogst belangrijk vlugschrift van Dr. J. van Amstel uitgegeven bij P. N. van Kampen, te Amsterdam, a 10 cent, teen rustig woord in onrusliyen lijd waardig, dat het zich met spoed in alle handen verspreide, zoowel in die van conservatieven als li beralen, die allen door den schrijver worden toegeroepen: i, a a t voor ditmaal uwk pol1ti like sympathiek achterstaan bij het levensbelang van Nederland en Oranje." Met verlof van den Schrijver ontleenen wij daaraan liet navolgende „Arm Nederland! Hoe zal uwe volkswijsheid zich redden uit het dreigend gevaar, waarin staatsmanskunst U gestort heeft! „Of is het geen dreigend gevaar? Uwe weerbaar heid te land en te zee eischt de uiterste inspanning. De rust eu welvaart uwer koloniën (en daardoor ook de weerbaarheid van dezetegenover Buitenlandsche Magt) is een onopgelost vraagstuk. De toestand uwer geldmiddelen noopt tot zeer groote omzigtigheid. Uw Hooger Onderwijsuwe Regtsbedeeling uwe groote Openbare Werken en wat niet al, vorderen de rustigste kracht des Bewinds, de mildste eendragt der Vertegen woordigingen gij zult op nieuw weken, maanden, jaren roekeloos verkwisten in partijveete en bewinds bejag? Arm Nederland! Hoe zal uwe volkswijsheid zich redden? „Nog* ligt die redding in uwe hand, gij Kiezers, die, door den loop der gebeurtenissen op 13 November over het politiek karakter der nieuwe Tweede Kamer door uwe stemming hebt te beslissen. „Want die redding ligt eeniglyk in het verkrijgen eener Regeringspartijdie eene stellige meerderheid in de Kamer vormt, en zonder deze regeert niemand dan Toeval en Kansrekening! „Is liet. U dan welligt mogelijkop 13 November de liberale partij zóó te versterken, dat zij de voldoende kracht en steun kan worden van een nieuw.Ministerie „En het Antwoord is: „ja! dat kunt GijT „Word mijne bede door Allen verhoord, dan zal de Liberale Big ting [wie betwijfelt, of 't nu eene Ge- magtigde zijn zal?) in de Nieuwe Kamer die Regeerkracht. hebben, welke onmisbaar is, om ons te behoeden voor een Tijdvak van politieke radeloosheidals wij van 1853 tot 1802 doorleefd hébben.... maar in de gegeven omstandigheden niet op nieuw zouden kunnen door leven, dan, als een ter Dood Veroordeelde. „Zoo kieze dan op 13 November e.k. ellt die Nederland als een zelfstandigen en bloeijenden staat in de rij der Europesche volleen wenscht te handhaven, in Assen enz. I ia GOES II." J. II. Dl! LU! 81! „Dan zul op nieuw blijken, dat „Volkswijsheid" Staats manskunst te boven gaat! Dan zal op nieuw getoond zijn, dat onkel „Eendragt" Magt maakt. Dan zal (God geve't!) uit den donkeren naclit die thans hoven Europa hangt on nu ook op Onzen gezigteinder loodzwaar begon te drukken, eon nieuwe Dageraad van Heil kunnen rijzen voor Nodorlanil on Oranje! Wij buigen voor den Koning neer En roepen wel: »lang moog' hij leven!" üoeli, dat is maar Uitwendige eer En die hel pligt is hem te geven Maar, zoo in 'tinnigst van 'tgemoed Ilem lief te hebben hoven maten, En huis en hof, en goed en bloed, Voor hem en 't Vaderland te lalcn, Dat slaat er of ik heb het mis - Dal slaat er in geen Wet geschreven Dat moet in 'ldiepst des Harten leven: Dat is wat méér nog, dan te geven Den Koning wat des Konings is! Dat Koning uit Oranjehloed Dat is de Rijkskroon der - Nassouwen- En diep en vast voelt ons gemoed Hoe innig Tzich aan U kan honen. Met open oog en trouwe horst Fn krachlig-leër verknochte handen Slaan op dees bodem Neérlands Vorst En 'l Vrije Volk der Nederlanden: Dat lintei door de ziel U heen o Koning zoo als 'I Ons ontgloeije, Opdat, waar Liefde en Vrijheid groeije, Aan aller ziel de bede ontvloeije: »Stéeds blijvc Oranje en Neerland één!' II KIJF,. Nieu wst ij d ingen ÜJïiiiv. Turi jj) 9 4 Nov. De Koning heeft heden eene depu tatie uit Venetie ontvangen, waarbij generaal Menabrea hem de ijzeren kroon aanbood. De Koning besloot zijn antwoord aan de deputatie met de volgende woorden „Boven de ijzeren kroon, die mij thans hergeven wordt hecht ik de voorkeur aan de liefde des volks." Na deze plegtigheid woonde de Koning denoptogtbij der nationale garde, militaire troepen en vereenigingen, die hem met geestdrift toejuichten. Tot onderdrukking van het rooverwezen in Napels en Sicilië wordt een krijgsmagt van 40,000 man geëischt. Te Pavia is een genootschap ter bevordering van de schoone kunsten opgerigt. Het staat ouder bescherming van den minister van onderwijs en bestaat uit drie af- deelingen, schilder- beeldhouw- en oudheidkunde. Een brief uit ltome deelt mede dat eene bende straatroovers onlangs in het dorp Acuto, in het grond gebied van Agnani drong, en vijf personen tot dc voor naamste familien der plaaas behoorende, -medevoerde. Zij sleepten hen mede naar de bergen, en gaven hun te kennen dat zij een grooten losprijs moesten betalen. De bloedverwanten van een dier ongelukkigen zonden, de gevraagde som, waarop de bandieten dien als den vrijgekochten persoon loslieten, en hem een verzegelde doos medegaven, die hij aan den burgemeester van het dorp moest ter hand stellen. De doos kwam ter plaatse van hare bestemming, en de burgemeester haar geopend hebbende vond daarin de ooren der andere vier gevan genen, met een brief, inhoudende, dat indien de geheele gevraagde som niet werd overgemaakt, men binnen kort dc hoofden der gevangenen aan hunne bloedverwanten zou zenden. Daar de vrijheid van diukpers hier te lande heeft opgehouden te bestaan, zijn de uitgevers der geschorste dagbladen te Madrid te rade geworden een Spaansch blad te Brussel uit te geven, door de redactiën der ge schorste bladen geschreven. Gaat dit. plan door, dan zullen er wonderlijke dingen aan het licht komen. ti Parijs, 3 Nov. Naar de laatste volkstelling be draagt het getal inwoners dezer hoofdstad, de vreem delingen niet medegerekend, 1,700,000 zielen. Op het eiland Usbant nabij Brest aan de Fransche kust, is een nieuw en krachtig werkend mistsignaal op gerigt, om schepen bij mistig weder voor de nabijheid van het land te waarschuwen. Dc toestel bestaat uit een reusachtige trompet, verticaal op een resevoir van zaamgeperste lucht geplaatst, die met eene stoommachine van 2 paardenkracht in verband staat. De beker van de trompet is regthoekig gebogen, en kan naar alle kanteu gedraaid worden, om het geluid naar iedere rigting to doen hoeren. De zaamgeperste lucht kan door eene kraan worden afgesloten, en dus het geluid hij afwisseling gegeven worden. De zeer krachtige toon dezer trompet kan op een afstand van 3 a 4 zeemijlen gehoord worden. Dc Fransche regering zal op een aantal gevaarlijke plaatsen der kust zoodanige toestellen doen oprigtcn. Tc Parijs en ook elders is men plotseling door schrik bevangen bij het berigt, dat Rusland eene alge meen c ligting van 5 op de 1000 had uitgeschreven. Thans wordt men meer en meer gerust gesteldomdat ver scheidene redenen die ligting verklaren, onder anderen de overweging dat Rusland in de laatste jaren volstrekt gcene ligtingen geheven had. Aanvankelijk echter ging men zóó ver, dat men reeds beweerde dat von Bismarck naar het schijnt de cauchemar dér Fransclien - onder handelingen met het hof van Sint-Petersburg had aan geknoopt, betreffende bet sluiten van een. offensief verbond. De Pruissische staatsman zou zich daarmede tijdens zijn verblijf op het eiland Rugen onledig houden. De Opinion Nationale deelt uit een brief van een onder-officier van het legioen van Antibes, die zich nu te Viterbo bevindt, het volgende mede. „Heden morgen heeft men ons het vaandel gegeven dat men ons reeds te Antibes beloofd had. Het was een wit geel vaandel. en als Frankrijk wist hoe dit werd aangenomen, zou hettrotsch zijn. Toen namelijk de generaal zeide: „zweren wij dat wij het getrouw zullen dienen en vereenigen wij ons in het „leve de Paus"! sloten zich bij die kreet alleen de officieren aan. Toen deze allen het: „leve de kerk! leve de Paus!" hadden geroepen, hieven de soldaten eenparig, „leve Frankrijk! leve de Keizer!" aan. Men had moeten zien welk een gezigt de generaal daarbij zette. I-Iij was woedend op ons. Een sergeant en tien soldaten traden uit liet gelid en zeiden„Generaal! wij zijn in Italic om eene andere roeping te vervullen dan die, welke gij ons toedenkt. Gij dwingt ons onder straf bedreiging naar dc mis te gaanzoo doet men niet in Frankrijk. Daarom verklaren wij u in naam van het geheele legioen: wij willen uw vaandel niet. Wij kennen er slechts éénhet Fransche. Geef ons dit en wij zullen liet fier en vol vertrouwen alom doen wapperenwant dat vaandel is overal geacht en niet zoo het uwe. Generaal gij zult terstond zien dat het meer bemind is dan uwe." Daarop haalde de sergeant eene kleine Fransche vla.g uit zijn ransel te voorschijn en liet deze wapperen, waarop allen uitriepen: »leve de Keizer! leve Frankrijk." De generaal steeg te paard en reikte de vlag aan den luitenant vaandeldrager over. Deze had ze naauwelijks in de hand of er werd op hem geschoten en hij werd gek west.Zoo is thans de staat van zaken. De generaal heeft naar Frankrijk geschreven om te weten hoe hij ons zal moeten straffen. O ogenblikkelijk Avas het ge heele legioen ontbonden. Men begaf zich naar den gene raal en de soldaten riepen: „weg met den Paus?" Men moest voorzorgsmaatregelen nemen. Er werd gesproken van de gendarmerie tegen ons te doen oprukken, en toen dit ruchtbaar werd vielen de soldaten de gendar mes aan. Op dit oogenblik, 4 ure s'avouds zijn er 22 gendarmes gesneuveld en zeer velen gewond. Ik geloof dat het met het legioen ten einde loopt; sedert wij in Italië zijn gekomen, loopen dagelijks 10 a 15 man naar Garibaldi over. Op die wijze zal binnen drie maanden het geheele legioen verdwenen zijn. 1 Nov. Het heeft hier ter stede de opmerkzaamheid getrokken, dat in de Staats-Courant van heden voorkomt, dat de hoer mr. .T. H. L. Haff- mans bij koninklijk besluit van 20 Oct. is herbenoemd als kantonregter te Venlo. Genoemde heer Haffmans is den 31 Oct. gekozen tot lid der tweede kamer alhier. De grondwet schrijft voor, dat een lid der kamer, een bezoldigd staatsambt aannemende, ophoudt lid der ka mer te zijn, zoodat weldra tot eene nieuwe verkiezing in dit district zal overgegaan moeten worden. Hoewel de benoeming zelve vóór de verkiezing heeft plaats ge had en dus de lieer Haffmans welligt ook vóór dien tijd per telegraaf de benoeming heeft aangenomen, zoo is het blijkbaar, dat hot clc bedoeling van de grondwet is, dat de kiezers over iedere benoeming uitspraak moe ten doen. De kiezers^ die den 30 Oct. den heer Haff mans hebben gekozen, waren geheel of grootendeels met zijne herbenoeming onbekend, omdat de courant, die zulks vermeldde, eerst den 1 Nov., dus na de opening der stembriefjes, alhier is aangekomen. Zonderling is het, dat deze benoeming reeds den 29 Oct. is onder- teckend, hoewel de aftreding als kantonregter veel la ter moet geschieden. 's Ilerto^enboscli, 3 Nov. De burgemeester, overwegende dat niettegenstaande zijne proclamation, de zamenscholingen blijven voortduren en aangroeien, heeft eene laatste uitgevaardigd en aan alle hoeken der straten doen aanplakken en daarin liet volk ernstig aan gemaand, om mede te werken tot rust en orde tevens met waarschuwing, dat, hieraan, maatregelen van ge weld niet langer meer achterwege kunnen blijven. Korten tijd na de aanplakking was deze proclamatie van de meeste hoeken der straten afgescheurd. Nogtans is hot heden avond alhoewel niet geheel, toch over het algemeen vrij rustig en kalm geweest; men had althans met schemering af, bij niet voldoening gejoel, gezang of geschreeuwhet bevel was anders gegevennaar wij vernemen, om dc oploopen en zamenscholingen met geweld uit een te drijven, wat zeker ernstige gevolgen zou hebben gehad. Wij hopen dat deze laatste proclamatie een heilzauien schrik zal hebben te weeg gebragt en de rust voor goed zal zijn hersteld. X>irajg?tcu, 2 Nov. Heden wapperde de vaderland- sche vlag uit vele woningen, omdat de jongst gehouden verkiezingen in deze provincie in zulk een liberalen zin waren uitgevallen. Op die eenvoudig schoone wijze trachtte men dus zijne goedkeuring over die kiezers uit te sprekendie mannen afvaardigdenwelke het vaderland 911 de vrijheid liefhebben enwaar de vrij heid des volks mogt worden aangerand, wel zullen doen die vrijheid te handhaven. Zierikzee, 9 November. Terwijl de Staats-Courant dc natie gerust gesteld heeft omtrent de geruchten die er met betrekking tot Luxemburg in omloop waren, en de Pruissische officiële bladen beurtelings verzekeren, dat er óf geen óf zeer bevredigende en vriendschappelijke onderhandelingen over dat groothertogdom met den groothertog worden gevoerd, komt de Engelsclie Saturday Review weer met een geheel ander berigt te voorschijn. Genoemd blad raadt Holland aan om zich maar te gewennen aan de gedachte dat het Luxemburg verliest. „Van het eerste oogenblik af toch zal Luxemburg in vredestijd zich het militaire bestuur moeten laten welgevallen en in oorlogs tijd de Pruissische banier moeten volgen, zoodat Holland in een gevaarlijk bondgenootschap treed met een bond genoot, tegen wien het zich niet zal kunnen verzetten, en die zeker het bestuur over alle gewigtige aangele genbeden aau zich zal trekken. Holland zal in werkelijk heid niet verzwakt worden, wanneer het Luxemburg het lot van Holstein doet ondergaan. Een geschil met Pruissen zal het in noodzakelijkheid brengen 0111 de bescherming van Frankrijk in te roepen en eindelijk zal men dan zien gebeuren, dat de beide raagtigste onder de strijdende mogendheden, het geschil ten koste van Holland zullen oplossen. Het gevaar is zoo nabij, dat het nog slechts door een tijdigen afstand kan worden voorkomen." De Saturday Review verkeert blijkbaar in den waan dat Luxemburg eene nederlandsche provincie is. De mededeeling van een blad zoo weinig op de hoogte van den juisten toestand, verdienen niet veel. vertrouwen. Dat vertrouwen wordt nog verzwakt wanneer men verder leest, dat de Luxemburgers Duitsckland eene bijzondere liefde toedragen. Een telegram uit den Haag aan de Koln. Zeit gedagteekend 4 November weerspreekt het berigt dat in Fransche bladen moet voorkomen, als zou Holland een verdrag hebben gesloten met Pruissen over de bezetting van de vesting Luxemburg, na oplossing der betrekkingen uit den bond voortspruitende. Een telegram uit Luxemburg in de A. C. zegt: Ten onregte is door de Berlijnsche Kreuzzeitung gemeldt, dat de Koning Groothertog toegestemd heeft in het voort durend behoud eener Pruissische bezetting alhier. - Blijkens opgave in de Staats-Courant zijn van 21 tot 27 Oct. door de veeziekte aangetast: in Zuid-Holland 499, in Noord-Holland 70, in Utrecht 917, totaal 1486 runderen. Men schrjjft uit eene gemeente, waarvan wij den naam voorloopig liefst verzwijgen: Nu de groote dag, waarvan de Nederlandsche geschie denis acte zal neiuen, voorbij is; nu die dag, tot nu toe in afwachting van de 21 herstemmingen een Stal nieuwe leden aan de tweede kamer der state a-generaal of liever aan de regering geschonken heeft, zonder dat men even wel met zekerheid nog weet, welke de rigting dier nieuw- gekozenen is, zullen in de dagbladen zeker nu en dan klagten van Jeremias verhaald worden, over de stem- bureaux. Zoo onze kleine gemeente daartoe niet de eerste zal wezen, zal zij toch zeker ook niet de laatste zijn. Hier bestaan die klagten reeds; voor een groot deel toch zoo verhaalt men vulde de voorzitter van het stembureau de briefjes in of verwisselde die met anderenwerd hem dit belet of bedankte men hem voor zijne bereidvaardigheid, dan was hooge ontevre denheid zigtbaar op zijn gelaat. Eenige 011 ingewijden vroegen elkander af, of die hulpvaardigheid aan zijne betrekking verbonden was. De nieuwe Oostenrijksche leening groot 50 millioen effectief, waarvan het prospectus aan de diverse beurzen is uitgegeven heeft een panisclien schrik onder de Oosten rijksche fondsenhouders te weeg gebragt. De Metalicken, Nationalen, enz.enz.namen dadelijk, bij dat akelig berigt een teruggaande beweging aan. Oostenrijk, dat zooveel land verliest, zoo zeer in magt en grootheid daalt, ziet echter dag op dag zijne schulden grooter worden. Treurige grootheid voorwaar! Een der Lcipziger Dagbladen deze zooveel ongerustheid te weeg brengende leening besprekende, laat zich daar over aldus uit: Er is reeds dikwijls sprake van geweest, dat Oostenrijk gemakkelijk uit zijn' geldelijken nood kon geraken, wan neer het maar kort en bondig het besluit nam, de kapitalen en eigendommen der kerk aan den staat te trekken waardoor het in eens van al zijne beeren af kon komen. En, (zoo redeneert het blad voort) dat inderdaad daar door een aardige som ten algemeenen nutte zou kunnen besteed worden, blijkt daaruit, dat in het jaar 1849 het kerkelijke grondeigendom in Oostenrijk volgens opgave van de geestelijkheid zelve een waarde van 336 millioen florijnen bedroeg. Aan jaarlijksche inkomsten trok bijv. de Aartsbisschop van Gran 800,000 florijnen; die van Olmütz 300,000 fl.; die van Praag 71,000 fl. en die van Lintz 51,000 florijnen. Het kapittel te Praag heeft een jaarlijksch inkomen van 80,000 florijnenvele kloosters hebben van 50,000 tot, over de 200,000 aan jaarlijksche inkomsten en waarvoor? vraagt het blad. Ja, waarvoor? al is die vraag voor sommigen niet gemakkelijk te beantwoorden, dan toch zou het een zeer krasse maatregel zijn wanneer de Oostenrijksche regering er eens toe besloot, zich de bezittingen der kerk toe te eigenen, die zij sedert eeuwen heeft bezeten, om de schulden te delgen, die door een wanbestuur ziju gemaakt. Intusschen is de Oostenrijksche regering er ook nog niet aan toe 0111 tot dezen annexatie over te gaan, in dezen tijd, waarin annexeren approprieeren aan de orde van den dag is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1