No. 2561. 25s,c Jaarg. Woensdag 1 November 1866. Nog een woord aan de Kiezers. Mr. J. H. de Laat de Kanter. N ieuwstij dingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: Ia Nederland bij den Uitgever. Bij alle Bockhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. A. t> o 11 nements-3? i* ïj s VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Verschijiit: Op Woensdag en Zaturdag, Advertentie n 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Diugsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondcne Stukkenfranco. Den 30 October hebben de Zeenwsche Kiezers zich wakker gekweten; drie van de vier vroegere afgevaardigden zijn dadelijk herkozen het begrip van goed regt heeft duidelijk gesproken van gehechtheid aan de grondwettige vrijheid hebben de Zeeu wen een afdoend bewijs geleverd, daar voor wordt hun hulde en dank toegeliragt. Hoewel echter in het district Goes de Kiezers mede getrouw zijn opgekomen en het voortreffelijk Lid der Slaten- GeneraalMr. de KANTER, verreweg de meeste stemmen op zich vereenigde, is er in dat district nog eenen duren pligt te vervullen want op 13 November e. k heeft herstemming plaats. Kiezers! komt dan vooral getrouw op, en stemt een parig op Uwen hoogst verdienstelijken afgevaardigde, den Heer Sit. Potersburg2 Nov. Er is een keizerlijk manifest uitgevaardigd, tot aanvulling der armee en dei- vloot, door eene ligting over het geheele rijk van 4 man op de 1000 zielen, aan te vangen 15 Januari), om den 15 Februari) geheel te zijn afgeloopen. Bij de opening der Luxemburgsche stenden door Prins Hendrik der Nederlanden, namens den Koninggroothertog, werd door den Prins eene troonrede uitgesproken waarin men met betrekking tot de buitenlandsche aangelegen heden het volgende leest: ,/Sedert uwe laatste zitting zijn ernstige gebeurtenissen voorgevallen. Het groothertogdom heeft, onder de god delijke bescherming, de krisis doorworsteld, zonder ge troffen te zijn geworden door de rampen van den oorlog, waarin de meeste Duitsche Staten gewikkeld werden. z/De vrede is hersteldmaar de bandenwelke de traktaten van 1815 tusschen de verschillende geconfe dereerde Staten gelegd hadden, zijn verbroken. z/Het groothertogdom, door zijne in den boezem dei- bondsvergadering uitgebragte stemmen vreemd ge bleven aan de eerste oorzaken van het con flikt, vóór den oorlog zijne onzijdigheid hebbende betuigd, en als onzijdig erkend, begeert, steunende op zijn regt, bij de hervormin gen van het voormalige Duitsche verbond die thans tot stand komen, zijne onafhankelijkheid te behouden. Ik wijd mijne pogingen aan de verwezenlijking van dezen wettigen wensch. z/De gesteldheid van de stad Luxemburg, als voormalige bondvesting door een Pruissisch garnizoen bezet, heeft aanleiding gegeven tot eene eerste wisseling van nota's die steeds van vriendschappelijken aard is geweest. „De oplossing van het Duitsche verbond heeft ver scheidene bepalingen der Staatsregeling hare waarde doen verliezen; nogtans, met het oog op het fait accompli, ge loof ik niet dat het noodig zal zijn voor het oogenblik ovejr te gaan tot eene gedeeltelijke herziening uwer grondwet." Ilai-liiig-eii, 1 Nov. De schitterende uitslag van j de verkiezingen in het district Leeuwarden voor de li beralen bragt hier gister eene niet geringe sensatie te weeg. Toen het berigt arriveerde dat de heeren Hingst en de Roo van Alderwerelt de meerderheid hadden be- 1 baald, staken vele ingezetenen de vlag uit, en toen men den ganschen uitslag der stemming ten vijf ure was te weten gekomen, vond dit allerwege navolging. Ook he den zwierde overal het nationale dundoek van huizen en schepen en heden avond wordt het nieuw gekozen I kamerlid, de heer S. Hingst, onze burgemeester eene serenade gebragt door het stedelijk muziekcorps, j Deventei', 2 Nov. De vermoedelijke dader van I den moord op een brigadier alhier blijft alle schuld aan net feit ontkennen. Sedert 5 a 6 dagen, geen voedsel I genomen hebbende, heeft hij daardoor volgens verklaring j van geraadpleegde geneeskundigen zijn leven in ernstig gevaar gebragt. r enboscli, 2 Nov. Sedert mijn laat- j ate berigt over de volksopgewondenheid, vooral in de Vugterstraat, met betrekking tot den boterkoopman wordt nog weinig rust en kalmte waargenomen. Het Handelsblad zegt dit wel in zijn No. van heden, doch het is onwaar. Zoodra is de avond niet gevallen of eene groote volksmassa is daar op de been naar de woning van den boterkoopman, die met ketelmuziek, liedjes en geschreeuw wordt begroet. Behalve kleine baldadighe den blijft het echter daarbij. De burgemeester vaardigde eene tweede proclamatie uit, ditmaal bij trommelslag, waarbij het volk ernstig werd aangemaand om mede te werken tot rust en kalmte en de kleinste zamenscho- lingen werden verboden, daar hij anders, hoe ongaarne ook, zich verpligt zou gevoelen, maatregelen te nemen, die de burgers minder welkom zouden zijn. Niettegen staande deze proclamatie, groeit de menigte nog dagelijks aan. In plaats van kleine zamenscliolingen ziet men troepen van honderdendie met schreeuwen en ketel muziek de straten doortrekken en serenades brengen aan hunne tegenstanders. Gisteren avond was dit vooral erg. Duizende bewogen zich schreeuwende en zingende in de straten. Nu en dan hoorde men tusschen het liedje op den boterboer, op de wijs ,/de wereld is in rep en roer" het Neêrlandsch volkslied. De politie-agenten en maré chaussees waren weder in groot getal op de been, deel den nu en dan eenige oorvijgen of stokslagen uit, namen eenigen die in hun magt waren in arrest, en schreven de namen op van een BOtal belhamels. Het volk werd hierdoor al meer en meer opgewonden; men zag met steenen naar de maréchaussees werpen; zekere T. uit de Snelstraat werd gewond; sabel en stok deden op nieuw dienst en toch kon niets de menigte bewegen om uiteen te gaaneerst tegen middernacht werd het rus tiger. Op den dag hoort men reeds verhalen wat des avonds gebeuren zal. Niet zonder grond schreef ik in mijn vorig berigt dat men nog voor ernstige gevolgen beducht is, want of schoon de Bosschenaars geen muitzieken zijn, geven zij echter den moed niet op voor dat hun doel bereikt is. Dinxperlo 31 Oct. Als een zeldzaamheid kan van hier gemeld worden dat alle stemgeregtigden voor de verkiezing van 2 leden voor de Tweede Kamer hunne stembriefjes hebben ingeleverd. Haarlem 2 Nov. Gepasseerden Dingsdag heeft alhier een vreesselijk ongeval plaats gehad. Een smidsgezel, die van elders alhier was komen werken, was uitgegaan om eene woning te huren, of eene voor hem gehuurde woning te gaan zien, hoe hetzij, de man was, ten einde geen grooten omweg te maken, waarschijnlijk met permissie de spoorwegbrug over het Spaarne ge passeerd en meende later langs denzelfden weg terug te keeren, maar helaasthans was de brug open, en de ongelukkige stortte naar beneden, viel met het hoofd tegen of op een paal en verloor daardoor jammerlijk het leven. Hij laat eene vrouw met vijf kinderen achter welke hem aan het station alhier wachtende waren. De toestand dier beklagenswaardigen laat zich wel gevoelen maar niet beschrijven. Oiilen.U>oi*g", 31 Oct. Zondag avond hebben eenige Duitschers, die aldaar aan het spoor werken, met eenige burgers woorden gekregen in eene herberg, hetgeen tot dadelijkheden is gekomen, zoodat verscheidene der twis tenden, als ook eenige nieuwsgierigen gewond werden, o. a. ontving een van de laatstgenoemden, een steek in de dij. Van alle gekwetsten was er echter geen gevaarlijk gewond. De geheele vechtpartij heeft geen kwartier geduurdwel was er den geheelen avond oploop en geschreeuw en werden in een huis, waar Duitschers in de kost waren, de glazen ingegooid en heeft men getracht hen uit het huis te halen, maar door den burgemeester, bijgestaan door agenten van policie en nachtwachten (zonder soldaten of schutterij) is zulks tegengehouden, zoodat alles om 2 uur des nachts rustig was. Maandag des namiddags ten 1 ure, toen de Duitschers naar hun werk terugkeerdenheeft er weder een oploop plaats gehad, doch zonder eenige gevolgen, terwijl dien avond 4en 6 ure, de Duitschers allen tegelijk van hun werk in de stad zijn gekomen, onder geleide van den burgemeester, de agenten van policie en de nachtwachten onder het zingen van een Duitsch lied en achtervolgd door circa 200 burgers, die het Wien Neêrlands bloed zongen, een geschreeuw, dat hooren en zien verging. Spoedig was echter alles rustig en is de rust niet meer verstoord. Maandag is het geregt uit Tiel hier geweest, om de zaak in loco te onderzoeken, zonder echter een besluit ge nomen te hebben. De oorzaak is hierin te zoeken, dat de Duitschers alle avonden pap willen en daardoor dikwijls van kosthuizen moeten veranderen, en kwamen zij dan op straat, altijd riepen pap! pap! en om zich hierover te wreken, begonnen de kuilenborgers te zingen Odaar zit een mof bij de lamp, welk deuntje nu echter verboden is> Doi*di.*eclit; 9 2 Nov. LI. Maandag is alhier uit het krankzinnigen gesticht ontsnapt een persoon, geboortig uit Kalle, regeringsdistrict Aken, die, een crimineel vonnis tot zijn last hebbende, in het huis van arrest te Leeu warden zijn straftijd zou doorbrengen, doch wegens vlagen van krankzinnigheid van daar herwaarts vervoerd was, en nu, als hersteld, op het punt stond derwaarts terug te keeren. Eerst eenige uren na de ontsnapping werd deze ontdekt en bleven alle pogingen tot wederopsporing j vruchteloos. Ziei'jUksRoo, 6 Nov. Het volgende treurig ongeval heeft bij deze stad plaats gehad. Het zesjarig zoontje van A. Krabbe, volgde op 26 Oct. 11. een wagen, geladen met Suikerpeeën, om de daar afvallende op te rapen, toen hij van eenen anderen jongen geduwd werd, waardoor hij met zijn hoofd tusschen de speken van een der wielen geraakte en eenige malen omgeslingerd werd, met dat noodlottig gevolgdat hij op den 3den dezer aan de ge volgen daarvan is overleden. Zijne ouders zijn troosteloos. Bij de in de vorige week plaats gehad hebbende verkiezing van een lid der Tweede Kamer, zijn in de naburige gemeenten Renesse en Serooskerke al de kiezers opgekomen, terwijl in de gemeente Eikerzee slechts één kiezer is achtergebleven. Over het algemeen zijn de kiezers in ons district trouw ter stembus opgekomen, daar van de 1288 kiezers 1027 hunne biljetten hebben ingeleverd. Uit Zierikzee schrijft men aan de Midd. Ct. Er was alhier reeds sedert eenigen tijd sprake, dat het rijk met de erven van mevrouw de wed. J. F. van Vrijberghe van Westenschouwen in onderhandeling was over den aankoop van het hun toebelioorende woonhuis, staande op de Oude Haven alhier, ten einde dit voor een paleis van justitie, waaraan de behoefte sinds lang dringend werd gevoeld, in te rigten. Ik verneem thans dat door het rijk die aankoop is geschied. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Ylissiugen, de heer II. C. Creutzberg, thans te Yaassen. Men leest in de Midd. Ct. het volgende: Wanneer wij het resultaat willen nagaan, hetwelk de maatregel tot ontbinding der Tweede Kamer heeft opge leverd, dan hebben wij in de eerste plaats te letten op het getal der herkozenen en niet lierkozenen, in verband met hunne stemming over de motie Keuchenius, omdat de aanneming dier motie waardoor volgens de leer onzer ministers inbreuk zou gemaakt zijn op een konink lijk praerogatief de grond is geweest waarop de ministers de ontbinding aan den koning hebben voor gesteld. De motie Keuchenius werd in de zitting der Tweede Kamer van 27 September met 39 tegen 23 stemmen aangenomen, terwijl 12 leden afwezig waren. Van lien die voor de motie gestemd hebben zijn herkozen 23, in herstemming 12, uitgevallen 4 (van Heukelom, Cornclis, de Poorter en Olivier). Van hen die tegen de motie gestemd hebben zijn herkozen 16, in herstemming 5, uitgevallen 2 (Dirks en Andreae). Van hen die afwezig waren zijn herkozen 7, in her stemming 4, uitgevallen 1 (Jespers). Het is dus opmerkelijk, hoe weinig de uitslag aan het door de ministers beoogde doel heeft beantwoord. Vrij wat meer dan de ministers hebben de voorstanders van een vrijzinnig regeringsbeleid reden, om zich over den afloop der verkiezingen te verheugen. 't Is waar, ook zij hebben verlies geleden. Zij mogen het betreuren dat van Heukelom, Cornelis en de Poorter reeds bij de eerste stemming verslagen zijn; dat men zeker öf Dullert of Dam zal moeten missendat de Kantel en Blussé slechts na een herstemming in de kamer zullen verschijnen; dat de verkiezing van van der Linden en van Limburg Brouwer nog kan verijdeld worden. Maar dat alles komt niet in vergelijking bij de ontzettende morele nederlaag die de regeringspartij geleden heeft. Het feit alleen dat noch Rocliussennoch Wintgens noch Hoekwater, noch Simons, noch de Brauw, noch van Heiden Reinestein, noch Kien, voor alsnog gekozen zijndat in Assen van der Veen niet is herkozendat Leeuwarden zijn beide afgevaardigden, Andreae en Dirks, door mannen van krachtigen vooruitgang vervangen heeft, spreekt zoo luide, dat de ministers nu wel duidelijk omtrent de gezindheid der natie zullen zün ingelicht. Zij zullen zich wel niet lang moeten beraden wat hun verder te doen staat. Laat ons, in het belang van de waardigheid der regering hopen, dat zij eene ontmoeting met de nieuwe kamer niet zullen afwachtenmaar toonen zullen de uitspraak der natie, die zij zei ven hebben verlangd en verkregen, ook te kunnen eerbiedigen. Men schrijft uit 's Hage aan de Helderscke Courant dd. 1 Nov. Er bestoud een plan om de HH. van Zuylen en de Casembroot, na hunne herkiezing tot leden der Tweede Kamer op gisteren, eene serenade te brengen. Alles was daartoe in gereedheid, alles gehuurd, alles betaald. Later werd echter alles afgecommandcerd. Het schijnt, dat hoe langer hoe meer de telegraaf tijdingen overbragt van den afloop der verkiezingen dc illusie daarover verdween voor de heeren, die de serenade hadden verordend. Ten minste de avond vau gisteren, waarvao men zooveel verwachtte, ging voorbij in de rustigste rust. Iloe kon de Heer Rocliussen dan ook nu weder in opge ruimdheid en vreugde eene serenade bijwonen bij zijn schoonzoon, zooals onlangs gebeurde Van Zuyleu in onze residentie gekozen 1 en op denzelfdeu dag Rochussen in herstemming te Amsterdam O, wat hebben de ministers met de Kamer-ontbinding nn uitgewerkt? Dat zal later blijken. De dagbladen melden als eene merkwaardigheid, dat i dc gemeente Westmaas 22 van de 23 kierers gebruik van hun stemregt hebben gemaakt. Er is echter meester boven meester namelijk in de gemeente Bunschoten, nabij Amersfoort, zijn 55 van de 56 kiezers dier gemeente ter stembus opgekomen. Een spotvogel wil, dat de ééne ontbrekende kiezer wegens kiespijn is te huis gebleven. 31 Oct. 11. werd onder de gemeente 's Gravesande de eerste spade gestoken voor den verkorten waterweg van Rotterdam naar zee. Deze plegtige formaliteit werd vervuld door den prins van Oranje. Een aantal autoriteiten waaronder vier ministers, aanzienlijke genoodigden en belangstellenden woonde deze plegtigheid bij, clie door een feest werd opgeluisterd. De minister van binnen- landsche zaken hield eene gelegenheidsrede, die beant woord werd door den prins, welke op de ondernomen zaak het beste succes wenschte. Met een expresselijk voor deze gelegenheid vervaardigde spade werden op een dito kruiwagen door zijne hoogheid drie scheppen aarde geworpendit werd ook gedaan door de ministers, den vice-president van den raad van State, den commis saris des konings in Zuid-Holland, den hoofdinspecteur van den waterstaat en de burgemeesters van Rotterdam en 's Gravesande. De aarde werd uitgeworpen door den aannemer van het werk, den heer van Limburgh. Daarna werd het volkslied gezongen en voerde het muziekkorps van het regement grenadiers en jagers eenige stukken uit. Na het opmaken van het proces verbaal waarvan een prachtexemplaar, even als van de teekeningen en bestekken aan den prins werd aangeboden, maakten de prins en de verdere betrokken personen eene wandeling langs het strand. Daarop had een dejeuner plaats in eene daartoe ingerigte sierlijk gedecoreerde loods. Er werden een aantal feestdronken uitgesproken die op de gebeurtenis betrekking hadden. Ten slotte verleende de heer van Limburgh aan alle hooge deelnemers aan den ardeid van dezen dag, na dankbetuiging voor die deelneming, hun eervol ontslag. P. Regout, fabriekant en oud lid der Eerste Kamer, wonende te Maastricht, is door de arrondissement-regt- bauk aldaar veroordeeld tot eene boete van honderd gul den, wegens het bezigen van beleedigende uitdrukkin- ten opzigte van den gemeenteraad te Maastricht in een door hem uitgegeven geschrift. De arrondissements-regtbank te Middelburg heeft op 31 October Jacoba Johanna Deybel, huisvrouw van J. Daalhuizen, werkvrouw te Vlissingen, schuldig ver klaard aan overspel en veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en in de kosten. Aan het spoorwegstation te Lyon kwam onlangs een man met een beer aan, om van den trein gebruik te maken. Nadat meester bruin een geruimen tijd door het publiek was bekeken en wegens zijne geleerdheid nog al zeer bewonderd, werd hij in de dierenkooi ge bragt, terwijl zijn meester in den personenwagen plaats nam, en de trein vertrok. Onderweg bekeek een con ducteur den beer uit pure verveling onophoudelijk, en zag op eenmaal tot zijne groote verbazing dat deze een flesch uit zijnen boezem haalde en zeer deftig daaruit dronk, daarna trok hij uit dezelfde plaats een worst en at die smakelijk op. Dit was voor den baandienaar iets meer dan buitengewoons, en gaf hij er aan het naaste station kennis van. Dit had ten gevolge dat de beer onder de kuur werd genomen, waardoor men tot de ontdekking kwam, dat het een stevige in een beeren- huid genaaide kwant was, die op deze wijze, goedkoo- per dan met den passagierswagen, de reis wilde doen. De pseudobeer met zijn geleider werden nu aan de po licie overgeleverd. Gemengde berigten. De Haagsche heeren moeten toch maar een kleinen dunk hebben van de Zeeuwenom die zoo maar wat wijs te maken wat zij willen. In Tholen was het bijna gelukt om Goudriaan binnen te smokkelenmaar nu staat hij weer op stal, en nu zal hij wel op stal bljjven. In Goes wordt een adres ter teekening aangeboden aan degenen die geen kiezers zijnhoudende een ver zoek aan den koning om de Tweede Kamer weder maar te ontbinden, en er zijn reeds gekken gevonden die er Op geteekend hebben. In geheel Nederland is men nieuwsgierig hoe het zal toegaan bij het openen der Kamer. Met zulk eene vertegenwoordiging is niet te regerenen de vertegenwoordiging is zoo goed als de zelfde gebleven; dus wat nu? Het waarschijnlijkste is, dat de ministers nog vóór de opening der Kamer hun ontslag indienen, dan zullen zij verschoond zijn om moeijelijke vragen te beantwoorden. Er zijn 105,000 proclamatiën aan de kiezers toegezonden, maar er zijn heele pakken door kruijers weder aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken teruggebragt. In Noord-Ame rika wordt weder een burgeroorlog verwacht, en de gewonden zijn nog allen niet hersteld. Zelfs te Balti more is een oproer uitgebroken; men ziet dus dat ge dwongen onderwerping kort van duur is. Het is thans zeker dat de Franschen Rome binnen eene maand zullen verlaten, en waarheen de paus zich dan wenden zal, is onzeker; want Rome zonder paus, en een paus zonder Rome, dat klinkt als Frankrijk zonder Parijs. De stad Grenada is aan den paus wel aangeboden om

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1