Zaturdag 15 October 1866. E N EERDER1J 1 WO THIL, lascules No. 2353. 25ste Jaarg. Een gewigtig oogenblik. »od. IKTCIGEPi, ERS lloway. -Knecht Nieuwstijdingen. JFramtirijfe. iardmaker te ale bekroond fc Paleis van deze te be- van solied ikoopen is de het Magazijn ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE V de eer heb I rtduring blijf PE, Jz., Botermarkt in verzegelde Prijs. Moil abonneert zieli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij 3. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonn ements-Prijs: voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-York 1,60. 3,90. "V crscliij ut: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentie ii 10 cent voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. 13 ii r* e a ii Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. l, alle soorten Besseu. Oeclistik alsmede Botermarkt. ÏOOll, Miten. Bruinissebij en zyn te be- gbaar by den in Ijzerwaren ZOON, lENTALL'S ca- am, zonder of regten. naai per maand naar, nlichtingen zijn RAAM, jij Zierikzee, worden. de maag. van die in van Holloway, 1 en derhalve' ars van de voor- sn9. Men kan dtH geregelde werkin: beroemde Pill*5 en van het hoofd verstopping** afgewend dooi van deze uitiMMj •ijzen als volgt'- i ƒ13,50 ƒ20,51, - - 13,85 - 20,95 •ukte teregtwijzigc: de benoodigde komen bij den be!! den heer B. v"| 1AATMAN HooU'S te LondenStrao- w-York, 80 M"j niet raadgeving* tot de Professc evallen mededeelei emlbei*? Wij voor ons zien in de ontbinding der Tweede Kamer niets anders, dan een eerste stap van een conservatief ministerie, om te trachten de INatie terug te brengen tot den toestand van vóór 1848 toen de ministeriëele verantwoordelijkheid nog niet be stond en wanbestuurfinanlieële verwarringge heimhouding van 's lands zaken en geloofsvervolging aan de orde van den dag waren. In die treurige tijden had het eigenlijke volk niets over 's lands Regering te zeggenen werden alle voordeelige posten door enkele bevoorregte familien bekleed. Wij begrijpen zeer goed, dat het voor velen zeer wensehelijk is tot dien toestand terug te keeren, en kunnen ons zeer goed voorstellen, dat de ministers rijkhalzcnd naar dien gouden lijd verlangen terug te keeren. Het volk is sinds 1848 evenwel mondig geworden, en begrijpt, dat, daar het het meeste aan belasting opbrengt, het ook regt heeft, om de zaken van het iand mede te besturenen zelf de leden van de Staten-Generaalvan de Provinciale Stalen en van de Gemeentebesturen te kiezen. Het Nederlandsche volk mag niet dulden, dat ook slechts een eerste stap, hoe klein ook, zal gedaan worden, om in ons gezegend vaderland het stelsel te doen volgen dat von Bismarck in Pruissen inslaat. Geen beter protest kan het volk daartegen aanvoe ren, dan door de 59 leden der Kamer te herkiezen, die liever hun eigen doodvonnis onderteekenden dan door stii te zwijgen, als het ware onopregtheid en fopperij goed te keuren. In Junij jl. zag men bij de verkiezing soms den eenen liberaal tegenover den ander staan; dit mag thans niet gebeuren; daar, waar een liberaal gesteld wordt tegenover een der 59 leden van de ontbonden Kamer, behoort hij zich terug te trekken; geen krach tiger protest is mogelijk, dan dat al de 59 leden worden herkozendit groote beginsel houde men in het oog, en vergete voor hel oogenblik de kleine grieven, die mogten bestaan. Eendragl maakt magt, moet ook hier de leus der kiezers zijn. Treurig is bet te zien, hoe door de conservatieve partijdie het land zoo gaarne terug zou willen voeren tot den toestand van vóór 1848, alle mid delen worden in het leven geroepen, om hun doel te bereiken. Men tracht het volk te doen gelooven, dat de 59 leden, die vóór de motie van Keuchenius stemden, geen liefde voor het Huis van Oranje be zitten even alsof liefde voor Oranje niet elk Ne derlander is ingeschapen, en Nederland en Oranje niet steeds één zijn. Wij betreuren het, dat men het volk in beroering tracht te brengen, en 'sKonings naam in deze zaak mengt; zoodoende handelt men strijdig met alle constitutionele beginselen en toont men geen vriend van Oranje te zijn, want Oranje staat boven alle politieke partijen. Schimp en smaad, te verachtelijk om beantwoord te worden, zijn liet deel van hen, die voor de grond wettige vrijheden en regten des volks strijden. De wettige volksvertegenwoordiging wordt door het slijk gesleurd, en men braakt de vuilste laster en logens uit, om de vertegenwoordiging voor te stellen, alsof zij de regten der Kroon aantasttealsof zij enkel uit persoonlijken afkeer, uit partijbelang, beslissing nam. Het zijn de gewone middelen om tot een coup d élat aan te zettenom ze naderhand te vergoe lijken. Die het geweld pleegt en het onregt, werpt de schuld van zich af en slingert ze terug op het hoofd van hendie voor de wet en voor het regt hebben gestreden. Teregt schreef daarom de heer Groen van Prinsterer eenige dagen geleden het vol gende: »Van liefde voor het Huis van Oranje kan »in oogenblikkcn van spanning schroomclijk misbruik «worden gemaakt. De gemoederen kunnen ligt wor- »den opgewonden tot strafbaar bedrijf. Dit is de weg, om in oogenblikken van gisting, door harts- «togtelijkheid en onverstand tot misdaad te brengen. «Geen opruijen betaamt hem, die zich onder de «vrienden van Nederland en Oranje rangschikt." Wij kunnen niet nalaten hierbij te herinneren dal AL de Volksvertegenwoordigers uit Zeeland VOOR de motie van den Heer Keuchenius, en TEGEN de Ministers hebben gestemd, en men herkieze dus de Hoeren FOKKER, van ECK, van KERKWIJK cn de KANTER. Parijs, 8 Oct. Naar men verneemt heeft de Bel gische regering na de circulaire van Lavalette, waarin niet onduidelijk de Belgische onafhankelijkheid wordt bedreigd, de vraag tot het Engelsche kabinet gerigt, of men eventueel op zijne ondersteuning kon rekenen. Het antwoord is niet alleen bevredigend, maar luidt veel bevredigender dan men van lord Stanley kon verwachten de Engelsche regering laat doorschemeren dat zij, indien het geval zich voordeed, krachtig voor de zelfstandig heid van Belgie zou optreden. Het blijkt dat de ziekte van keizerin Charlotte van Mexico zich vertoond onder verschijnselen, welke eene krenking barer verstandelijke vermogens doen onder stellen. Bij een bezoek aan paus Pius hebben zich daarvan de duidelijkste blijken vertoond. 'ss lïertogfeiilboscla, 7 Oct. Het concert, gis teren avond door de stedelijke schutters-harmonie met medewerking der liedertafel Oefening en Uitspanning, in den schouwburg Casino alhier, ten behoeve der noodlij dende nagebleven betrekkingen van cholera-slagtoffers gegeven, heeft de aanzienlijke som van ruim ƒ1800 opgebragt. 's Gravenhagye8 Oct. In de zitting van den lioogen raad (kamer van strafzaken) van heden is o. a. behandeld het beroep in cassatie, ingesteld door mr. J. Meinesz Azn.tegen een arrest van het hof in Friesland waarbij hij als advocaat te Heerenveen tot eene maand eenzame opsluiting is veroordeeld, ter zake van beleedi- ging der regtbank te Heerenveen, door het in pleidooi toevoegen der woorden„Wanneer eene zaak zoo par tijdig wordt behandeld als thans, dan zeg ik: ongelukkig NederlandVoor den requirant is opgetrepen mr. A. de Pinto, die bij pleidooi zeven middelen van cassatie voorstelde en nader toelichte. Adv.-gen. Romer zal den 16 October a. s. in deze zaak conclusie nemen. Alblasserwaard. 10 Oct. Nu de aardappel oogst bijna afgeloopen is, kunnen wij met zekerheid melden, dat dezelve medevallen. Vooral de late soorten geven een goed beschot; de prijzen dalen nog steeds. Men vraagt wdI ƒ3,50 a ƒ4, maar niemand wil dien prijs besteden. Van daar volstrekt geen handel hoe genaamd. Schippers zijn met volgeladen schepen om de hooge prijzen moeten wegvaren, zonder één mud te kunnen afzetten. Men wil ƒ2,50 a 2,75 besteden. Ziex~il*5«ee, 8 Oct. Op den 4den October werd alhier eene vergadering gehouden van Burgemeesters en Wethouders der gemeenten en de eilanden Schouwen en Duiveland betrekkelijk de aansluiting van Schouwen en Duiveland aan het staatsspoorwegnet. Reeds in 1861 was door den heer W. F. del Campo, genaamd Camp, daartoe een plan ontworpen, volgens hetwelk de ge meenschap zou worden verbeterd over het Zijpe, St.- Philipsland, het Slaak, Heene, Steenbergen en Kruisland tot Rozendaal. Indien dit plan verwezenlijkt werd, zouden de kosten met inbegrip eener stoomboot volgens raming van den hoofdingenieur bedragen ruim 2'/2 ton; doch wegens de aanzienlijke kosten en het veelomvat tende van dit plan zal dit waarschijnlijk niet kunnen uitgevoerd worden. Althans in bovengemelde vergade ring is besloten om aan de respective gemeenteraden voor te stellen medewerking te verleenen tot de uitvoering van een eenvoudiger plan, namelijk het begrinden van den weg over St.-Philipsland, van het Zijpe tot het Slaak, waarvan de kosten zijn geraamd op ƒ36,600. De ge meenten van Schouwen en Duiveland zouden daarin jaarlijks, gedurende 20 jaren, slechts gezamenlijk behoe ven hij te dragen ƒ600. In het algemeen belang vleit men zich dat genoemde gemeenteraden tot dit geringe offer zullen besluitenal hebben de meesten dier ge meenten daarbij ook weinig belang. Zierikzee, 12 Oct. Gisteren namiddag tusschen 12 en 1 ure werd het kanaal door Zuid-Beveland feestelijk geopend. Des morgens ten 8 ure, was het koninklijke stoomjagt „de Leeuw," waarop zich de heeren Ministers en verdere genoodigden bevonden, van Rotterdam ver trokken. Ten ruim 11 ure arriveerde hetzelve het Zijpe, ter afhaling der genoodigden. Aldaar waren per Middel- burgsche stoomboot gearriveerd Z.Ex. de Commissaris des Konings in deze provincie benevens eenige leden der Gedeputeerde Staten en verdere genoodigden, de heer Mr. C. van der Lek de Clercqlid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, en de heer II. A. van IJsselstein Jr., pres. der Kamer van Koophandel alhier, daartoe uitge- noodigd, namen plaats op het jagt. Z.Ex. de Commissaris des Konings verwelkomde de heeren Ministers in Zeeland, vooral met het oog op de vcor deze provincie zoo heuge- ljjke gebeurtenis van den dag. Daarna zette het jagt met al de genoodigden zjjn togt voort en werd het kanaal door Z.Ex. den Minister van Binnenlandsche Zaken ge opend. Alstoen vertrok hetzelve van de buiten haven van Wemeldinge door het kanaal naar Vlissingen en ver volgens naar Middelburg. Alzoo is het kanaal door Znid-Beveland geopend, nadat vóór ruim 14 jaren daaraan de eerste spade werd gestoken. De lengte van het geheele kanaal is 9090 ellen, terwijl de kosten ruim 4'/2 millioen guldens hebben bedragen. De heer J. H. Gravenstein, predikant te Seroos- kerke (Walcheren), heeft voor de toezegging van beroep naar de gemeente Oosterland bedankt. De heer E. II. van Leeuwenpredikant te Vree land, heeft het beroep naar Vlissingen aangenomen. Naar ons wordt medegedeeld is het thans zeker dat eene koninklijke proclamatie aan de kiezers zal ver schijnen. De openbaarmaking van dit stuk in de Staats courant wordt nog op het einde der week te gemoet gezien. (Middelb. Ct.) Men deelt aan het Utr. Dagblad mede: Op den 22sten dezer maand is de zeildag bepaald van het te Brouwershaven zeilreeliggend Japansch oorlogs fregat Kaijöo („Voorlichter;") de eerste ster van het sterrebeeld de groote beer, voerende 32 stukken, waar van 26 getrokken dertigponders. Dit te Dordrecht ge bouwd uitstekend oorlogschip zal op zijn reis naar Japan worden gecommandeerd door den luit. t. z. 1ste klas Dinaux; als le officier zal de luit. t. z. Witkop Koning fungeren en als offic.-machinist de luit.-ingen. Hardes en verder de Japansche officieren der marine Oetida, Enomoto, Sawa en Tagoezzie, welke allen, vergezeld van de in onderscheidene fabrieken hier te lande werk zaam geweest zijnde Japansche onderofficieren, met dat schip naar hun vaderland terugkeeren. De beide Japan sche studenten in de geneeskunde Ito Genpak en Hajazi zullen hier te lande achterblijven om aan het hospitaal te Nieuwe Diep hunne geneeskundige studiën voort te zettenzoo zal ook de ingenieur voor den scheepsbouw Acamaz te Amsterdam tot dat doel nog eenige jaren hier te lande vertoeven. Flanor zegt in de Spectator, over den politieken toestand sprekende, o. a. het volgende: „Er wordt een beroep gedaan op de natie, en de natie zal niet vergeten wat zij hier te antwoorden heeft. Sere nades met gehuurde hoeden en een leger van agenten om de Symphatie te beteugelen, mogen met andere mid delen in de residentie worden gebezigd, Nederland is de residentie niet. Bij een van de gegeven serenades heeft men het Stabat Mater gespeeldEen gepast lied, en wie zou niet meezingen den regel Quis est homo qui non Jleret? Wie is de man, die niet treurt, wanneer men de misduiding ziet van de helderste woorden, de ver dachtmaking van een constitutioneel regt, het aanhitsen van de hartstogten en het opzweepen van het volk achter de kiezers, en als men door eene onvoorzigtige partij het hout zelfs van den troon niet sparen ziet om brandstof te werpen in den vuurgloed, dien men heet ter eere van dien troon te ontsteken?" „Welk denkbeeld, vraagt de Goudsche Courantheeft het ministerie wel van den geest van het Nederlandsche volk? Zoude het wezenlijk denken door de ontbinding de meerderheid in een minderheid te kunnen veranderen Gering moet dan de gedachte zijn, die het van de kiezers koestert, waarschijnlijk even gering als de minister van binnenlandsche zaken van de bezoldigde en omgekochte dagbladpers heeft. Wij hebben een andere gedachte van de Nederlandsche kiezers, als de vaan van politieke eer lijkheid en oud-Kollandsche trouw wordt opgeheven. Wij durven verwachten, dat de groote meerderheid zich onder die vaan zal scharen en zeker 39 afgevaardigden met groote meerderheid naar 's Hage zullen terugge zonden worden, om het ministerie wegens zijn handelin gen ter verantwoording te roepen. De meerderheid van het Nederlandsche volk is liberaal, en dit zal voorzeker in de laatste dagen niet veranderd zijn." Als een staaltje van de voorbeeldelooze kwade trouw der ministerieele pers kan dienen, dat de Amster- damsche Ct. gisteren in een hoofdartikel zeide, dat de kiezers door den Koning worden opgeroepen, om zich te verklaren over eene aanranding der oppergezags- regten, hem door de grondwet toegekend, waaraan de Tweede Kamer zich schuldig gemaakt heeft." (Deze woorden zijn in het blad met klein-kapitale letters ge drukt, waarschijnlijk om geen twijfel over te laten om trent het boos opzet.) Het ijzeren gepantserd raratorcnschip, hetwelk voor de Nederlandsche marine te Birkenhead (Engeland) wordt aange bouwd en den naam draagt van Prins Hendrik der Nederlauden, is in den voormiddag van 9 dezer aldaar met goed gevolg te water geloopen. Den 8 Oct. is te Haarlem in den ouderdom van ruim 82 jaren overleden de heer mr. Johannes Enschedé, het oudste lid der beroemde firma, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Hij was oud-lid der tweede kamer van de staten-generaal. Professor Calvaris te Genua heeft eeue nieuwe soort van licht uitgevonden cn noemt het „Calvr.ris licht". Onlangs zijn daarmede eeuige proeven genomen in den schouwburg van het Technische Instituut aldaar, welke zeer goed zijn uitgevallen. Een stukje sponsachtig magnesium wordt in eene gewone gasvlam geplaatst, en geeft daarin een zeer krachtig, helder licht, dat weinig kost en eene zeer sterke chemisch werking vertoont een licht gelijk aan dat van 4 waskaarsen kost niet meer dan 2/10 van een stuiver per uur. In het lichthuis van den vuurtoren van Genua zijn daarmede ook reeds proeven genomen en daardoor is de voortreffelijkheid van dit licht boven 25 carcel-lampen overtuigend bewezen. De kosten van dit te Genua beproefd licht waren 3 stuivers per uur. Uit Braunsberg wordt medegedeeld dat professor dr. F. Michelis, afgevaardigde voor AllensteinRössel, eene verklaring in het licht heeft gegeven, waarin onder anderen voorkomt: »Wat help het ons Pruissen of wij al de geheele wereld overwin nen, terwijl onze constitutie niet wordt gehandhaafd Voortaan zal ik mij beijveren om de ware eenheid van Pruissen bevorderlijk te zijn en te beletten dat Duitschland aan Pruissen onderworpen wordt, aangezien ik dit en voor Pruissen en voor geheel Duitsch land verderfelijk acht." Gemciigde berigyten. Het is thans nergens drukker in den Haag, dan op het bureau van het Dagblad van 's Gravenhagegeheele dagen worden er conferentiën gehouden met Levi en ministers, kamerleden en verdere eigenaren van dit blad, om te beraadslagen wat de Natie moet wijs gemaakt worden om de verkiezingen naar hun zin te doen uit vallen. Schimmelpenninck, minister van de dui ten, zal het drukken nog leeren, zoo dikwijls komt hij op de drukkerij van het Haagsche blad. Om de Natie uit éénen likpot honing aan den mond te strijken, met 't scheermes aan den riem, zullen er afdrukken van ar tikelen uit het Haagsche ministersblad gedrukt en bij duizenden verspreid worden van Groningen tot aan 'tSas van Gent toe; terwijl het Dagblad zelf gratis aan de ongeloovige kiezers zal toegezonden worden. Die dus maar een apen-verstand heeft kan zeer goed begrijpen dat dit geld niet weggegooid wordt in het belang van het volk, maar dat is spieringjes uitgooijen om kabel- jaauwtjes te vangen. Het doel is alleen om de club van dit blad in de Kamer op het kussen te helpen, en dan zullen de vrienden bedankt en uitgelagchen worden die hen daarin behulpzaam hebben geweest. Naar men zegt, moet er in Tholen plan bestaan om een ander in de plaats te stellen voor den heer de Kanter, die toch wel verdient herkozen te worden. Wie echter die uit verkorene moet zijn is nog niet bekend, maar het zal waarschijnlijk wel een licht zijn uit het Haagsche dépot. Te New-York is een diner gegeven aan den president, dat het kostbaarste is wat bekend is. Het koste per hoofd 250 gulden, en er was wijn van 50 gulden de flesch. Eene spiegeldame van Wolphaartsdijk is te Wemeldinge komen aanwaaijen om een boeren-zoon te vangen; doch hij zegt: Keetje! 'kheh geen zin in u, Dit zeide ik vroeger en ook nu, Dus laat mij gerust en stil, Daar ik u niet hebben wil. Het is eindelijk gelukt, zeggen sommige boeren in den F.-polderom een jager te krijgen voor den helft van het wild; dus laat hij maar jagen, wij eten den bout. Aldaar is een boer zoo blijde dat hij onder C. zoo gemakkelijk kan boeren voor een pachtje, dat hij reeds pantoffels gaat dragen. Keetje te Dwordt aangeraden, hare lastige tong wat in toom te houden; want: Keetjemetal uw liegenzult gij u nog bedriegen. Schimmelpenninck is de kleinzoon van den Raad pensionaris Schimmelpenninck, die in 1805 het hoofd was der Bataafsche Republiek, onder de spreuk: Vrij heid, Gelijkheid en Broederschap Hij was een vriend van Napoleon I en de uitvinder der Patenten. In 1806 werd hij blind, en Napoleon benoemde zijn broeder Lodewijk, de vader van den tegenwoordigen keizer der Franschen, tot koning van Holland, onder wiens bestuur er te Zierikzee goede dagen zijn beleefd. Ingezondene Stukken. Mijnheer de Redacteur! Met de plaatsing van het onderstaande in het eerste nummer van Uwen Nieuwsbode, zult UEd. verpligten N. N. Het mag als een verblijdend teeken des tijds beschouwd worden, dat de Hooge Regering en hare onderdeelen, al het mogelijke aanwenden om den bloei van handel en nijverheid bevorderlijk te zijn; groote uitgaven wor den daartoe gedaan en men gaat voortde stoutste werken daarvoor in het leven te roepen. Als eerste grondslag ter bevordering van dien bloei, kan voorzeker gerekend worden de onderlinge verbinding van landensteden en dorpen en de vereenvoudiging der vervoermiddelen. Is Nederland sedert korten tjjd eene groote schrede voorwaarts gegaan in hare com municatie-middelen met naburige rijken en is daardoor aan eene eerste voorwaarde van inwendige ontwikkeling voldaanniet minder mogen wij ons verheugen bij de ervaring dat de inwendige verbinding tbans de alge- meene zorg wordt waardig geacht. Groote sommen zijn ook daarvoor reeds besteed en wij mogen met alle bescheidenheid de uitvoering van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1