/Illbiwji><lll NIEUWSBODE Zaturdag 22 September 1866. "ND No. 2518. 25sle Jaarnr. ktberigten. [BERIGTEN olloway. Bekendmaking. N ieuwstij dingen. Knecht ©w 51 J 11 Oi'Z. prijzen, alle soorten! Bcssojj, Gcdisti]. Wijnen, alsmede Botermarkt. Men abonneert zich: Ia Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Iu Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: VOOR REIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-York - 1,60. - 3,90. V erscliy ut: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentie n 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. V k'. bekend en zijn: .SNIJ DEUS, BREKERsl ÏJandbouw Engelscl ALLHOBNSB\(\ ke Voorwerpen doe worden, iis» en Dorsel) Vee everen van alle soor laclö aan de fabriel Agenten de Heeret te Middelburgdei" de Heeren Gek J. HESSELMAN t. iSTT te Sasput. andere Werktuigen C°. te Zierikzee, gegeven dorpen in ScliouimI op alle dorpen in i lid-Beveland met wordt, was van den vol- Wint<'i*- en £>0 Ct. prijzen worden d, de Nieuwe Botter- van sommige uwer van zeer veel "j ran en enz. bekend! :1: do marktprijzen H van dei j| t, alsmede de marktj ee. dorpen geleverd doch voor niet cle Nieren, cn voort uit verstop-1 >1] volkomen verdwij-| ernstig aanbevolen) Op Zaturdag 22 dezer, des avonds 6 ure, zullen ■Commissarissen over de Tusschenschool, in het locaal bij den hoofd-ondenvijzer KARREMAN eene zitting houden tot het ontvangen der aanzoeken om plaatsing voor kinderen op die school, waartoe ouders of voogden worden opgeroepen. Den 26 Aug. geraakte op de Erie-spoorweg een bij Narrowsburg staande trein met petroleum door botsing met een goederentrein in brand. Er volgde eene ont ploffing. waarbij de brandende olie, die zich op 8 waggons bevond, naar alle kanten geslingerd werd en verscheidene huizen in brand stak. Vele personen verloren daarbij het leven. Volgens een Amerikaansch dagblad heeft een der dépêches, door den keizer van Mexico langs den telegraaf kabel aan den keizerin in Frankrijk gezonden en 700 woorden in cijferschrift bedragende, gekost de som van 15,364 dollars in goud. zielcteaandoeningco;! werking der nieren, veel pijn veroorzaken len, wanneer zij ver-1 bijzonder geschikt I en bloedzuiverende geneesmiddel. Voor jicht en de rbuma- hoedanigheden eene en al de onzuiverhe- en de krachten. 75 ƒ13,50 ƒ20,50. - 13,85 -20,95. bij den heer den heer B. van Hoofd- e, te Londen, Strand New-York, 80 Mai- VOVEMBEB, i o Te bevragen en, onder letter D. eke, vraagt tegen iltom c lid en -ling-. Brieven De berigtgever van de Indépendance te St. Petersburg deelt de volgende staaltjes mede van den weerzin, dien de Russische adel tegen de nieuwe regtspleging aan den dag legt: Een generaal, adjudant des keizers, werd eene maand geleden ten verzoeke van een leverancier, wien hij niet betaalde, voor den vrederegter gedaagd. De generaal weigerde tweemalen te verschijnen, doch kwam na de derde oproeping, toen hij gewaarschuwd was, dat hij bij verstek veroordeeld kon worden tot twee maanden ge vangenisstraf. Hij ging en betaalde het verschuldigde, zeggende, dat hij liever zonder tegenspraak betaalde dan te doen te hebben met eene regtbank van kinkels. De regter liet hem, toen hij zich uit de zaal wilde ver wijderen, aanhouden, en veroordeelde hem tot zeven dagen gevangenisstraf wegens beleediging van een reg- terlijk ambtenaar. De generaal wendde zich nu tot den keizer, ten einde het vonnis van eene regtbank van kinkels niet te behoeven te ondergaan. De keizer echter antwoordde, dat, al wat hij voor hem kon doen, was, niet 1s regters -uitspraak te wijzigen, maar bij dezen tusschen beiden te komen opdat de gevangenisstraf wierd vervangen door huisarrest, maar dan niet voor zeven dagen, maar voor zes weken. De regter voldeed natuurlijk aan dit verzoek van den czaar en de generaal ondergaat nu zijn huisarrest. Het volgende van dien aard vond te Moskou plaats. Eene rijke weduwe, mevr. Mazourine, die met veel ver toon kloosters en kerken bevoordeelt, weigerde eene kleine schuld te betalen. Zij werd tot voldoening ver oordeelt en toen zij weigerachtig bleef, beval de regtbank beslag te leggen op haar huisraad. Toen de politie zich hiertoe bij haar vervoegde, vond deze de deur gesloten. Eene sommatie in naam der wet om te openen bleef zonder gevolg. De politie-agenten kregen nu bevel over den tuinmuur te klimmen, doch terwijl zij daarmede bezig waren, werden in den tuin kwaadaardige doggen losgelaten, die er op waren afgerigt de personen te bijten tegen wie men ze aanhitste. De politie moest aftrekken. Zij keerde tweemalen terug maar zonder beteren uitslag. De weduwe werd nu voor den vrederegter gedaagd en door dezen tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Louden, 17 Sept. Het Court Journal wil weten, dat er sprake is van een huwelijk tusschen den prins van Oranje en de prinses Frederika van Hanover. Berigten uit Amerika geven het vermoeden te kennen, dat Jefferson Davis, de voormalige president der Geconfedereerde Staten, weldra op zijn eerewoord zal worden losgelaten en dat men hem alsdan oogluikend naar Engeland zal laten vertrekken. Blijkens berigt van Zr. Ms. gezant te Londen, is in de zitting van den Geheimen Raad van 14 dezer besloten, voor het oogenblik geene wijziging te brengen in de verbodswet van 24 Maart jl., betreffende den invoer van vee daar te lande, vermits volgens ontvangen berigten de runderziekte in Nederland wederom was toegenomen en men zich in Engeland niet meent te moeten bloot stellen aan de mogelijkheid dat de ziekte, welke aldaar zeer afneemt, wederom door aanraking met van huiten aangevoerd vee zoude kunnen uitbreken. 7~ Jl- Zaturdag, toen de beroemde Chineesche reus Ching-Ching-Ching, die zeven Engelsche voeten en 9 V2 duim groot is, eene voorstelling te Worcliester gaf, heeft de ongelukkige een misstap gedaan. Hij viel en toen zag men twee levende ligchamen op den grond rollen. De reus was zamengesteld uit twee maunen die op elkaêr stonden. Gelijk men weet is te Londen een marmeren ge- denkteeken opgerigt ter nagedachtenis aan den bekenden boxer Thomas Sayers. Om de verdiensten van dien man nu eens regt duidelijk te maken, hebben zijne vrienden eene statistiek opgemaakt uit de onderscheidene processen- verbaal van zijne gevechten. Uit dit curieuse stuk blijkt, dat hij niet minder dan 66 kinnebakken aan stukken geslagen, 269 neuzen plat gestompt, 431 oogen in- of uitgestooten en aan 36 zijner tegenstanders den nek gebroken heeft. JTloi-ence, 17 Sept. Te Palermo hebben zatur dag ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Gewapende benden zijn des nachts in de stad gedrongen en hebben geëischt dat de geestelijke corporatien in stand zouden gehouden worden. Blijkens de officiële berigten hebben er botsingen met de militaire magt plaats gehad. Tal rijke troepen uit den omtrek zijn naar de stad gezonden om de orde te herstellen. 15 Sept. Omtrent de aardbeving, welke men gisteren hier heeft ondervonden, verneemt men dat de oudste bewoners der hoofdstad zich zoodanig natuur verschijnsel niet herinneren. Op het kasteel te St. Cloud was de schudding zoo hevig dat de schel van 's keizers kamer geluid gaf en verscheiden bedienden kwamen aan snellen. Veel sterker nog was de schudding in eenige provincie-steden, namelijk te Nantes, Angers en Poitiers, waar de verschrikte bewoners hunne huizen in allerijl verlieten. Er loopt te Parijs een gerucht, dat de heer von Bismarck er nog altijd bij Frankrijk op aandringt, zich schadeloos te stellen door een deel van Belgie te nemen men voegt er thans bij, dat de keizer dat denkbeeld niet geheel verwerpt, maar de voorwaarde stelt, dat aan Belgie alsdan vergoeding worde geschonken in grondgebied van Rijn-Pruissen. Te Parijs waar de grond zeer duur is heeft een ondernemer nu een huis gezet in het quartier du Roule van 11 verdiepingen hoog. In dit huis is geen trap, maar door eene hydraulische pers worden twee vlakken in beweging gebragt, waarop fauteuils enz. staan, en daar mede rijst men naar zijne verdieping. Daar nu de boven verdiepingen veel luchtiger zijn dan de benedengedeelten en minder last hebben van burengerucht enz.terwijl ook het uitzigt veel fraaijer is, zullen de hoogere ver diepingen meer huur gelden dan de lagere. Wordt dit voorbeeld gevolgd, dan voorziet men eene geheele om wenteling in de huurprijzen. Te Pontoise, nabij Parijs, worden thans kerkhoven aangelegd voor de Parijzenaarsdaar in de hoofdstad zelve geen terrein daarvoor raeer beschikbaar was, en er zullen spoor treinen naar de nieuwe begraafplaats vertrekken, met waggons voor hen die den overledenen de laatste eer willen bewijzen. Een schrander speculant heeft een middel uitgedacht om daarvan voor zich partij te trekken, en bij de autoriteit aanzoek gedaan om hem, tegen betaling van eene bepaalde pachtsom, vergunning te geven tot het aanplakken van annonces in deze waggons, waarbij hij, naar hij zelf zeer naïef te kennen geeft, inzonderheid rekent op huwclijksaanvragcn, opdat weduwenaars en weduwen door de lezing dier nuttige en leerzame affiches nog in den waggon in staat gesteld worden ,,zich op nieuw van een wederhelft te voorzien." Volgens de lijsten der parijsche zee-as9urantieraaatschappij Veritas zijn er in de maand Augustus 168 schepen vergaan. Van 1 Januarij dezes jaars af bedraagt het getal 1827. Het belgische gouvernement heeft, wegens den gezondheids staat te Brussel, en in overleg met het bestuur dier stad, besloten de Septemberfeesten uit te stellen tot een later te bepalen tijd stip. Te Leuven wordt sedert veertien dagen kermis gehouden en. gelijktijdig aanmerkelijke verergering der cholera-epidemie opge merkt. -A-ïijniii11 Sept. Naar wij vernemen zijn de beide cholera-bewakers uit Dokkum, welke alhier voor eenige weken in hunne functie zich van het eigendom der arme lijders meester maaktendezer dagen veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van drie jaren ieder. Delfzijl, 17 Sept. Gisteren had hier een treurig ongeluk plaats. Kapit. H. Bolt, van Termunterzijl, zeil klaar op de reede liggende, kwam vergezeld van zijn stuurman, met een kleine vlet in de haven, om een nieuw geliuurden matroos met zijn goed en den zeeloods af te halen, ten einde zijne voorgenomen reis te ondernemen, doch door de sterke stroom en wind konden zij met alle mogelijke inspanning het schip niet bereiken, totdat hun eindelijk eene lijn met drijver van boord werd toege worpen, waardoor het ligte vaartuig water schepte en zonk, met dat ongelukkig gevolg, dat alle vier personen een gewissen dood in de golven zouden hebben gevonden, had niet de op eenigen afstand gelegen kapt. Feddes zich dadelijk met zijn stuurman in de boot begeven, om met.groote inspanning genoemden kapt. Bolt, den stuur man en loods bijna levenloos in zijne boot te redden, terwijl de matroos H. Visser met alle aangewende hulp en inspanning niet te redden was en in de diepte wegzonk. Deventer, 15 Sept. Terwijl in vele plaatsen de cholera een tal van offers eischte, bleef onze stad langen tijd van deze vreeselijke plaag verschoond. Voor ongeveer drie weken is ook hier de ziekte uitgebroken en heeft verscheiden ingezetenenmeest uit de geringe klasse ten grave gesleej)t. Opmerkelijk is het, dat een blok zindelijke, nette, nieuwe arbeiderswoningen het meest door de gevreesde ziekte werd bezocht; terwijl in de vuilste, morsigste buurten betrekkelijk weinig gevallen voorkwamen. Thans is de sterfte reeds tot gemiddeld 2 per dag gedaald. Als een staaltje van zindelijkheid, bij deze gelegenheid aan den dag gebragt, diene het volgende: Een genees heer, lid der gezondheidscommissie, trad onlangs eene armoedige woning binnennaast diewaarin hij een cholera-patient behandelde. Bij het binnenkomen drong hem zulk een afschuwelijke stank in de neus als hij nog in geen dier ellendige woningen had waargenomen, wat zeker veel zegt! Bij onderzoek bleek het, dat deze ver pestende lucht veroorzaakt werd door een verrotten paar- dekop, die onder de bedstede lag. Toen de geneesheer dit aas wilde doen verwijderen, verzette de bewoner van het krot zich daartegen, omdat daarmede zijne brood winning gemoeid was. De man fokte namelijk uit zulke verrotte zelfstandigheden de pieren, waarmede hij in zijne kwaliteit van peueraar de vette paling verschalkt, en verklaardedat geen andere pieren zoo goed aan het doel beantwoordden. Telkens, wanneer zoo'n paardekop geheel tot een carcas gereduceerd was, schafte hij zich dus een anderen aan. Hoe het mogelijk is, dat de con- tubernaal van zulke pierenfokkerijen gezond kan blijven, is een raadsel. 's ITertogenboscli16 Sept. Onlangs vierden eenige overgeblevene deelnemers aan het bombardement van Algiers in 1816 het 50jarig verleden van dat feit, waaraan de Nederl. marine een zoo gewigtig deel nam. Daarbij was echter niet tegenwoordig de ongeveer 74jarige alhier woonachtige gegageerde matroos Willem v. d. Bok, geboren te Rotterdam; deze diende bij den zeeslag als matroos op het admiraalschip van den Baron van der Capelle, nadat hij ook voor Nederlands onafhankelijk heid in 1813, 1814 en 1815 had gestreden, waarvoor hij met het zilveren ridderkruis is begiftigd. Ofschoon hoog van jaren moet hij, omdat hij van zijn karig gagement niet kan leven, zich zwaren arbeid getroosten. 17 Sept. Wij kunnen van goed ingelichte zijde verzekeren, dat bij de hooge regering bepaald het plan bestaat, om de geneeskundige faculteiten van al onze hoogescholen over te brengen naar en te vereenigen te Amsterdam; zoodat voortaan alleen in de hoofdstad de gelegenheid zou bestaau, om van rijkswege lessen in de geneeskunde te bekomen. 'sGraTenhag^e, 18 Sept. Gisteren middag na afloop van het uitspreken van 's Konings openingsrede in de Staten-Generaalhebben zich alhier eenige wanor delijkheden voorgedaan, als het gevolg van eene toevallige omstandigheid. Bij den terugtogt der garnizoenstroepen naar de kazerne, heeft een der officieren eene vrouw, die zich tusschen de troepen mengde en daardoor den marsch belemmerde, met het plat van zijn sabel trachten te ver wijderen waaruit ongenoegen en opgewondenheid bij eene tierende menigte ontstonden, die cle troepen volgde, waardoor de passage van de kompagnie, welke door dezen officier werd gekommandeerdandermaal werd belem merd, zoodat die officier bevel gaf om de hindernissen uit den weg te ruimen. Daaraan werd door de soldaten gevolg gegeven, zoodat in het Vos in 'tTuinstraatje digt bij de kazerne, eene nieuwe en meer ernstige botsing ontstond, waarbij de officier een werkman een steek met zijn sabel boven het oog toebragt. Dit verwekte bij de opgewonden menigte verbittering en men scheen het voornemen te hebben dien officier te vervolgen of op te wachten. Hij kwam kort daarna omringd door onderscheidene officieren en onderofficieren de kazerne uit en werd met scheldwoorden ontvangen. De menigte, die meer en meer aangroeide, drong op, en zóó kwam men tot in de nabijheid van de Witte Sociëteit op het Plein, welke sociëteit de officier zich genoodzaakt zag binnen te treden, doch steeds vervolgd door eene joelende menigte, die zich nu voor de sociëteit posteerde en alras tot handtastelijkheden overging, door het werpen niet stoelen en tafels die voor de sociëteit geplaatst waren. Toen dit door de gewapende magt, inmiddels op het terrein gekomen, werd tegengegaan, haalden sommigen uit het volk de steenen uit den groncl en wierpen daar mede naar de soldatenalsmede naar de politiedie inmiddels tot assistentie was aangekomenbij welke gelegenheid een agent door een steenworp deêrlijk werd gewond. De soldaten, toen nog in kleinen getale aanwezig ontvingen bevel hunne geweren te ladenhetgeen al dadelijk een indruk maakte van dien aard, dat velen uit de menigte zich in der haast verwijderden. Inmiddels kwamen meerdere militairen op het Plein, waaronder eenige kavallerie, die de orde, nu en dan hier en daar nog bedreigd of verstoord krachtdadig handhaafden zoodat tegen half vijf ure, dank zij ook een geweldige stortregen, zoowel de deelnemers aan het gebeurde als een groot aantal nieuwsgierigen, het veld ruimden en huiswaarts keerden. Op het Plein waren alle civiele en militaire autoriteiten aanwezig. 19 Sept. Naar wij vernemen heeft Z. M. den wensch te kennen gegeven, dat een gestreng onderzoek nopens de gisteren gepleegde ongeregeldheden en de aanleiding daartoe moge worden ingesteld. Vlissing-en, 16 Sept. Men verneemt, dat door het ministerie van oorlog order is gegeven, dat de werk zaamheden aan de wallen der vesting worden gestaakt. Goes18 Sept. In eene algemeene vergadering van het bestuur en de leden der Zeeuwsche muziekfeesten is jl. Zaturdag alhier besloten, dat in 1867 het muziek feest te Goes zal gehouden worden, zijnde bereids een comité benoemd en het programma vastgesteld. Ziei'ilricee, 21 Sept. Z. M. heefc herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer Mr. B. C. Cau. In eene plegtige openbare zitting der arrondisse- ments-regtbank alhier werd op 18 dezer de nieuw be noemde substituut-griffier bij die regtbank jhr. mr. L. van Citters, als zoodanig geïnstalleerd, nadat hij eenige oogenblikken te voren in eene openbare civile zitting dier regtbank als zoodanig was beëedigd. Bij kon. besluit van 20 Aug. is de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden, thans te Rot terdam gevestigd, met lo. October dezes jaars opgeheven en de nieuwe strafinrigting op den Kruisberg, gemeente Ambt-Doetinchem, tegen bovengemeld tijdstip in dienst gesteld. Verder is door Z. M. tot kommandant van de gevan genis op den kruisberg benoemd de heer W. P. Treub, thans kommandant der strafgevangenis te Hoorn. De kerkenraad van Haringhuizen leende in 1863 aan iemand geld uit de kas der dialconiezonder de vereisclite goedkeuring van het klassikaal bestuur, welk geld niet gerestitueerd werd en de borg ook onwillig bleef om te betalen. Van daar dat de kerkenraad aansprakelijk werd gesteld voor de uitgeleende som en deze door de leden, elk een evenredig aandeel, werd op gebragt. Alleen C. Stamming, in der tijd ouderling, weigerde de 64.04, die hij moest geven, in de diakonie-kas te storten, omdat hij in der tijd zich tegen het leen en van de som in kwestie had verzet. Daar intusschen van zoodanig verzet in de notulen niets bleek, daar de getuigen, door hem opgeroepen, van dat verzet niets wisten en daar hij later ook de rekening had goedgekeurd, zonder eenige aanmerking, zoo verklaarde de synode hem vervallen van de bevoegdheid tot het uitoefenen van kerkelijke regten en tot het aanvaarden van kerkelijke bedieningen, voor onbepaalden tijd. Bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer te Leiden, ter vervanging van den lieer mr. G. Groen van Prinsterer, zijn uitgebragt 1119 geldige stemmen, waarvan de heer baron v. Wassenaer Catwijck er 693 bekwam. Op den heer Gevers Deynoot werden 374 stemmen uitgebragt. Eerstgenoemde is alzoo verkozen. Men verneemt, dat op den staatsspoorweg nabij het station Hasselt, de machinist van een trein den stoker, met wien hij twist had gehad, van de locomotief heeft geworpen, terwijl de trein in gang was. De stoker moet in een toestand verkeeren, die weinig hoop geeft op zijn herstel. Voor eenige dagen is in de Utr. CV. aangekondigd, dat er op het Geertekerkliof aldaar gelegenheid was open gesteld, om in eene nette ruime kamer, tegen 12 cent eene flinke portie eten te bekomen, terwijl men voor 3 cent een glas bier ontvangt. Thans is te Utrecht eene tweede gelegenheid daartoe opengesteld in de Enge Watersteeg in klein Tivoli. „"Wij hebben reeds gemeld" zegt heden de Utr. Ct„dat deze proeven om den am bachtsman goed en goedkoop voedsel te verschaffen worden genomen door eenige weidenkenden, die de hooge kosten daaraan verbonden niet geheel kunnen dekken, maar gaarne ook nu weder offers over hebben, om den ambachtsman te gerieven. De inrigting is op beide plaat sen zeer goed en het voedsel dat men bekomt, uitstekend terwijl voor den geringen prijs van 10 cents per portie liet voedsel ook, voor wie het halen wil, te verkrijgen is. Maar, zal men zeggen, voor groote huishoudens is liet gebruik maken van deze volks-restauratiën niet doen lijk. Dit kan voor het oogenblik zoo zijn; voor den ongehuwden werkman, of voor hem, wiens vrouw b. v. uit werken gaat, is deze gelegenheid zeker allergelukkigst. Wij hopen, dat er weldra in breederen kring gebruik van zal kunnen gemaakt worden, en dat velen zoodra mogelijk van de nieuwe, soliede en goedkoope restauratiën de proef zullen gaan nemen, om er stellig met voldoening weder te komen." Graaf von Bismarck schijnt ernstig ongesteld. Hij heeft de com missie-vergaderingen van het heerenhuis niet kunnen bijwonen. Geuieiigcle berigten. Een troonrede heeft veel van een Nieuwjaars-preek; alle jaren nieuw met veel ouds. Als altijd staan de zaken <rned met nl óe mncrenhedendoch over Lnxemhurrr en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1