mm. ZlElfikZEESEllE NIEUWSBODE Jl. No. 2547. Woensdag 19 September 1866. 25s,e Jaarg. ING. )r Zang, ILOEM Var we. biecht ;cht, Nieuwslij dingen. n oo. iet dubbele der ten kantore van aartensdijk, Ag. shaven, n, endijke, door deze zijnen Heeren Leden debiet GEN, die in de genieten, die bij het ig den 8sten en laarvan hebben dank, van orde, voor Festi viteitdagen a S12 Leden. 'ocieteithouder BEKX. vo. i Heer 49 Cts. I TVOORT. TEL., AND. en •en. ver- gebruikt, roldoende voor 11, gelijk aan a ƒ1,het 5 JONGE. bestaat, die alle middeleo om de welke het leven De tweelingge- t lang gewenscht i omdat zij hel hernieuwd moet fent haren regel- n op de andere longen, de lever worden, ijkertijd ingeno- ende werking te van te en als volgt: 13,50 ƒ20,50. 13,85 - 20,05. rootste dozen te teregtwijzigen de 'benoodigde aen bij den heer heer B. van AN Hoofd- Londen, Strand York, 80 Mai- t raadgevingen ot de Professor len mededeelen 3DDINGIÜS, fmnco Men jilboiineci-t zieli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QU1NTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. A.I) o ïi ïi o in cuts- P i j s YOOlt E11) E UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amcrikafranco New-York - 1,60. - 3,90. "V crscliij ut: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentie 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgt. voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertcntiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Iloek van de Schuithaven, 11, No. 94. Brieveu en Iugezoudene Stukken, franco. 'gGi-avenhage, 17 Sept.. Do vergadering der Staten Generaal is heden door Z. M. den Koning geopend met de navolgende T R O O N K E D E: Mijne ïleeren! Ik waardeer het voorregt mij wederom te midden dor ver- itegenwoordigers van het Nederlandsche volk te bevinden. ^Heeft mijn Huis sedert eeuwen lief en leed met dat volk ge deeld, die banden zijn door onze grondwettige instellingen beves tigd. Zij zullen door eendragtige zamenwerking voor hetgeen het heil des vaderlands gebiedt, meer en «neer versterkt wordeu. Nederland heeft de zegeningen des vredes mogen blijven ge nieten, terwijl een oorlog op onze grenzen was uitgebarsten, en ik verheug mij te kunnen betuigen, dat onze betrekkingen tot de builenlandsche mogendheden, ook gedurende dien oorlog, steeds de blijken gedragen hebben eener gcweuschte wederzijdsehe goede verstandhouding. Hoe bevredigend deze verklaring ziju moge, in dezen veel bewogen en ernstigen tijd behoort ons volksbestaan, uaast God in zich zeiven zijn hcchlsten steun te zoeken. De oprigting van vrijwillige verecnigingen tot gemeenschap pelijke oefening in den wapenhandel heb ik, als blijk van den uationalen geest, met genoegen gezien. Een gewijzigd ontwerp van wet op de schutterijen zal eer lang aan U ter overweging worden aangeboden, met het doel om 's lands weerbaarheid te versterken. Ik verheug mij de goede getuigenis te kunnen herhalen, welke ik steeds in uw midden mogt afleggen omtrent de wijze waarop 1 zee- en landmagt, zoowel hier te lande, als in dc overzeesehe bezittingen, hunne moeijelijke taak vcrvulleu. Terwijl ik met diep leedgevoel gewaag van de talrijke olTers, welke de heerschende epidemische ziekte in ons vaderland heeft geéischt, mag ik de hoop voeden, dat zij weldra een einde zal nemen. Ik vlei mij met de verwachting, dat de toepassing van krachtige maatregelen, die elders tot bestrijding der veeziekte doeltreffend werden bevonden, ook hier met gewenscht gevolg zal plaats hebben. Met voortdurende en levendige belangstelling wordt het onder wijs, zoo openbaar als bijzonder, door mij gadegeslagen. Een voorstel van wet tot regeling van het hooger ouderwijs zal u, zoo ik vertrouw in den loop dezer zitting worden aangeboden. Handel, scheepvaart en nijverheid hebben den invloed onder vonden der drukkende omstandigheden, waarin Europagedurcndc de laatste maanden verkeerde. De wijze waarop zij die gebeurtenissen hebben doorgestaan, getuigt van hunne levenskracht en opent het vooruilzigt op dc toenemende ontwikkeling dier bronnen van volkswelvaart. I)e tentoonstelling in de hoofdstad bewijst den vooruitgang der nationale nijverheid in verschillende harer vakken. De uitkomsten van den oogst hoezeer voor enkele gewassen niet onvoordeelig, waren over het algemeen in het jaargetijde, dat nu ten einde spoedt, slechts middelmatig. Wat de visscherijen betreft, kan het jaar onder de meest voordeelige worden gerekend. Zoowel van rijkswege als door zamenwerking van particuliere krachten, werden werken van openbaar nut ijverig voortgezet of voltooid. De toestand van 's rijks geldmiddelen laat toe, zonder buiten gewone maatregelen noen vermeerdering van lasten, in alle eischcn der dienst te voorzien; de uilgaven, voor onze weerbaar heid benoodigdte bestrijden en met den aanleg der staats spoorwegen geregeld voort te gaan. De invoering der nieuwe regterlijke inrigting wordt ijverig voorbereid. De ontwerpen tot vaststelling van een nieuw wetboek van strafvordering, zullen u andermaal worden voorgelegd en in den loop dezer zitting door die tot herziening van het wetboek van burgerlijke regtsvordering worden gevolgd. Ook de aanbieding van eene nadere voordragt tot af koopbaarstelling der tienden kan spoedig worden te gemoet gezien. J)e toestand van Nederlandsch-Indie wekt meer dan ooit mijne bijzondere belangstelling. Een mild, regtvaardig en krachtvoJ bestuur, gegrond op de haudhaving van ons hoog gezag en op de eerbiediging van de gebruiken en instellingen der Volken onder onze heerschappij geplaatst, zal hun ver trouwen in de Nederlandsche Regering bevestigen. Bij de zorg voor dc instandhouding der Rijks-iiirigtingen van landbouw en nijverheid zullen aan den bijzonderen onder nemingsgeest nieuwe uitwegen worden geopend. In West-Indie openbaart zich van lieverlede de gunstige invloed der emancipatie op de zedelijke en stoffelijke belangen der bevolking; deze blijven echter nog in hoogc mate afhan kelijk van dcu aanvoer van arbeiders. Het nieuw ingevoerde Regerings-reglement in die Koloniën schijnt aanvankelijk voldoende uitkomsten te beloven. De behandeling van meer audere voorstellen, aan uwe overwe ging te onderwerpen, zal het gewigt van de werkzaamheden der wetgevende magt in dit zittingjaar uog verhoogeu. Mogen zijdoor Gods zegen bekroond tot duurzaam heil van het vaderland strekken. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. ■Z. M. de Koning verlaat, na het uitspreken dezer troon rede, met HH. KK. IIH. de prinsen, begeleid door de com missie de vergaderzaal, om zich op bepaalde wijze naar het koninklijke paleis terug te begeven. De Voorzitter sluit, nadat de leden der comissie van in- en uitgeleide in de vergaderzaal zijn teruggekeerd, de ver- eeDigde zitting. Ant werpen, 13 Sept. Heden avond ten ongeveer half 10 ure is alhier weder brand ontstaan, ten gevolge van het ontploffen eener lading petroleum. Dit onheil had plaats aan boord van een klein Engelsch schip, liggende aan de kade van de kom tussehen de sluis van het nieuw bassin en die der Schelde. Dit schip was uit Londen aangekomen met 150 vaatjes petroleum, die bij ontploffing brand aan boord te weeg bragten, met het gevolg dat een aantal grootere en kleinere vaartuigen, die aldaar in de onmiddelijke nabijheid liggen, aan een dreigend gevaar waren blootgesteld. Onder de berinne ring aan de ramp, die onze stad onlangs heeft getroffen, veroorzaakte dit eene algemeene ontsteltenis. Door snelle doeltreffende maatregelen had men het evenwel binnen een betrekkelijk korten tijd zoo ver gebragt, dat men het vuur nu wel geheel zal kunnen meester worden, zonder dat het op de andere bodems overslaat. 14 Sept. Als vervolg op het bovenstaande betreffen de den brand, waarvan Antwerpen andermaal het toon eel was, kan nog worden medegedeeld, dat de naplita ont plofte op het oogenblik, dat twee matrozen aan boord waren; beiden hebben zich weten te redden, maar niet zonder ernstige brandwonden ontvangen te liebben, die hun vervoer naar het gasthuis noodzakelijk hebben ge maakt. De schoener lag voor in het nieuwe bassin, in de onmiddelijke nabijheid van een twintigtal andere schepen, die groot gevaar liepen, daar zij door het lage water niet konden verhalen. De Westmoreland vatte dan ook vuur, tegelijk met eene massa planken, die op de kade opgestapeld lagen. De juist deze week te Antwer pen uit Londen aangekomen stoombrandspuit heeft uit stekende diensten bewezen om het vuur aan boord van den Westmoreland en van de planken op de kade te blussclien. Verdere gevolgen had dit ongeluk niet. al hoewel men nog geruimen tijd na het zinken van het schip in de weer moest ziju, om de vaatjes naplita onscha delijk te maken, die brandende op het water dreven. Amsterdam, 13 Sept. Gisteren tegen het vallen van den avond is eene luidruchtige menigte door de straten der stad getrokkenten 8 ure voor de wo ning van den burgemeester aangekomenheeft men na aangescheld te hebbenvan den burgemeester verlangddat de kermis zou plaats hebben. De burgemeesterdie op dat oogenblik alleen stond raadde der joelende menigte aan rustig huiswaarts te keeren, en niet meer om de kermis te vragen, welke zij toch niet konden hekomen en die hij burgemeester hun niet geven kon; de opgewonden menigte bleef schreeuwen en tieren, tot dat eindelijk de policie haar verjoeg. Daarop ging de troep naar de Plantage, waar men naar het scheen het Cirque Carré wilde binnen dringen, hetgeen echter belet werd door een groot aantal policie-dienaren, wien het weldra, ondersteund door de inmiddels toegesnelde cavallerie, gelukte de Plantage te zuiveren en de menigte uiteen te drijven. Deze verzamelde zich echter weder, en begaf zich naar den Zeedijk, alwaar zij in twee herbergen, de Stad Hamburg en het Wapen van Texel, alles verbrijzelde. De policie en de dragonders ook spoedig daar ter plaatse aanwezig, hebben alles uit den weg geruimd, waarna de troep zich op nieuw heeft verspreid, nadat men een tiental personen had in hech tenis genomen. De rust is den geheelen nacht niet verder gestoord. 14 Sept. Gedurende den loop van den dag van gisteren heeft hier ter stede allerwege de grootste orde gelieerscht; tegen den avond echter heeft eene bende losbandige jongelieden en mannen zich op weg begeven en is zingende en tierende de straten doorgetrokken onder den herhaalden kreet: „Wij moeten de kermis, de kermis moet er zijn, of anders moeten zij er aan." Ten gevolge van de krachtige houding van het stedelijk bestuur en de goede maatregelen die men genomen hadwaarbij de policie op loffelijke wijze haar pligt deedis deze troep echter weldra uit elkander gegaan, zonder dat de goede orde verder gestoord werd. 15 Sept. De dag van gisteren is zonder volksop- loopen of eenige demonstratie voorbijgegaan. Wel was er gedurende den avond eene ontzaggelijke menigte op den Dam en in de daarop uitkomende staten bijeen doch deze menigte bestond voor verreweg het grootste gedeelte uit nieuwsgierigen, welke omstreeks middernacht zich verspreiden. Tegen heden, een der dagen, waarop in tijden der kermis de opgewondenheid en luidruchtigheid haar hoogste toppunt bereikt, zijn de noodige voorzorgen genomen. Den heer Carré is, ondanks zijn voorstel tot sluiting van het cirque, last gegeven zijne voorstellingen te vervolgen, waarvan evenwel bijna geen gebruik ge maakt wordt. 16 Sept. Gedurende den loop van den dag van gisteren is de rust in onze stad geen oogenblik gestoord en ook des avonds heerschte allerwege de grootste orde, niettegenstaande de ontelbare menschenmassa van allen rang en stand, die uitgelokt door het schoone weder en misschien ook wel gedreven door nieuwsgierigheid, in digte drommen de voornaamste straten der stad door wandelde. Gedurende den afgcloopen nacht heeft even min eenige rustverstoring plaats gehad. Zeer vroeg in den avond van gisteren heeft de politie een persoon in hechte nis genomen, dien men voor den aanvoerder houdt van de woeste bende, door welke Woensdag-avond op den Zeedijk en elders veel schade is aangerigt. Naar wij vernemen zal eene compagnie schutterij om den anderen dag de hoofdwacht betrekkenook van deze zijde wordt medegewerkt tot handhaving van orde en rust. Dank zij de afdoende maatregelen van bet stedelijk bestuur, gesteund door den goeden geest welke de burgerij steeds bezielt, is de onrust, waarin een troep belhamels Amsterdam een paar dagen heeft gehoudengeweken. Ter eere van het volk in het algemeen verdient gezegd te worden, dat het de buitensporigheden, waaraan de bedoelde bende zich heeft schuldig gemaakt, evenmin heeft goedgekeurd als dat het daaraan heeft deelgenomen. 's Grriivcnliag'e, 15 Sept. De Heer Mij er is benoemd tot gouverneur-generaal van Nederl. Indie, en de Heer Trakranen, lid van den Raad van State, tot minister van koloniën. 'sllerto^enbosch13 Sept. Vijf jaren ge leden werd een jongeling van 8 jaren te Gemonde-Boxtel door den eigenaar betrapt op diefstal van oogst. Dit als kinderwerk aannemende gaf hij hem daarvoor een geduchten klap. De knaap onthield dien klap 5 jaren lang met de gedachten op wraak. Den 17 July jl. hij was nu 13 jaren oud scheen zijne wraakzucht ten top te zijn. Reeds des morgens van dien dag ten 5 ure begaf hij zich naar de woning van hem van wien hij den klap ontvangen had, stak zijne woning in brand en begaf zich op de vlugt. Achterhaald zijnde erkende hij de misdaad, als daartoe door wraak gedreven, begaan te hebben. De regtbank alhierovertuigd zijnde dat hij hoewel geen 16 jaren oud, het besef had van het strafbare zijner handelingen en met oordeel des onderscheids is te werk gegaan, veroordeelde hem heden te dier zake nu ook tot 5 jaren gevangenisstraf. Brakel, 17 Sept. Als een staaltje van bijzondere en hoogst zeldzame bruiloftsviering, diene het volgende Voor eenige dagen begaf zich alhier een verliefd paar naar 't raadhuis, ten einde aldaar aangifte te doen van hun voorgenomen huwelijk. In een' vrolijke stemming keerde daarna de bruidegom met zijne bruid huiswaarts doch spoedig maakte die vreugde plaats voor ruzie en kloppartij. Om eene nietsbeduidende zaak namelijk kreeg de bruidegom met zijn zwager en diens echtgenoote verschil, en weldra werden ze handgemeen. Nadat deze laatsen een fiks pak ransel ontvangen hadden, waren ze genoodzaakt 'thuis te verlaten. Dat er 't vrouwtje deerlijk verscheurd uitzag en veel geleek op eene half geplukte gans, laat zich ligt be grijpen. Schreijende betuigde ze dan ook aan hare buren, dat ze in haar geheele leven van haar broertje nog zoo'n pak niet gehad had. Ingez 15 Sept. Gisteren namiddag werd alhier gevankelijk en heden ochtend naar Tiel verder overge- bragt zekere Verappert, borstelmaker en baardscheerder te Driel, die zijne vrouw met een mes eene doodclijkc woude heeft toege- bragt, aan de gevolgen waarvan zij nog denzelfden avond is overleden. Naar wij vernemen zou deze afschuwelijke daad in eene vlaag vau krankzinnigheid, veroorzaak door het onmatig gebruik van sterken drank waaraan hij zeer verslaafd was, zijn geschied. Onmiddellijk daarna heeft de misdadiger zich bij den heer burgemeester te Driel aangegeven. W ei* 1ïeiiflam16 Sept. In de afgeloopen week had hier een droevig ongeluk plaats. De Kapelsche beurt schipper wilde zijn vaartuig de haven doen inloopen, en deed daarom hetzelve wenden, toen plotseling het zeil oversloegen genoemden schipper door den giek over boord sloeg, en oogenblikkelijk in de diepte verdween; men kan de radeloosheid zijner vrouw, die met haar kind alleen aan boord overbleef beseffen, buiten staat iets tot redding van haar man te kunnen aanwenden. Zijn lijk is nog niet opgevischt. (Ingez.) INTeiizen, 16 Sept. Na ruim een jaar herderloos te zijn geweest, mogt de Hervormde Gemeente alhier zich op heden verheugen wederom een leeraar in hun midden te zien optreden. De WelEerw. heer H. J. Krol, van Nieuw Vosmeer, deed heden namiddag zijne intrede, tot tekst nemende 1 Cor. 740b. terwijl de bevestiging voormiddags plaats vond door Z.Eerw. broeder, Ds. Krol predikant te Schoondijke, die daarbij sprak naar aan leiding van Mattb. 133h. Zoowel des voor- als namiddags kon het vrij ruime kerkgebouw de talrijke opgekomen menigte naauwelijks bevatten. Oost-Sonlbiivgr, 14 Sept. Een hoogst zeldzaam j feest werd heden alhier gevierd. Een paar zeer geachte j ingezetenen Jacobus Willemse, oud lid van den Gemeente- I raad, en Johanna Bostelaar hadden, omringd door vele kinderen, kleinkinderen, achterkleinkinderen en vrienden, het buitengewone voorregt hun zestigjarig huwelijksfeest j te vieren. Onderscheidene ingezetenen toonden hunne ingeno menheid met het jubel van dit achtenswaardig paar door het uitsteken van de nationale driekleur uit hunne woningen. Velen, zoowel aanzienlijken als armen, wedijverden als om strijd het niet jeugdige echtpaar van hunne be langstelling op onderscheidene wijzen de verrassendste blijken te geven. De armen en de schooljeugd werden door de feest vierenden op onbekrompene wijze onthaald, waarna hun door de laatste, in feest gewaad gedorscht een voor die gelegenheid gemaakt feestlied werd toegezongen. Des avonds gaven de belangstellenden hunne inge nomenheid met dit feest te kennen door het branden van vreugdevuren en het afsteken van vuurwerk. Lang, blijve dit echtpaar nog vereenigd! Door den gemeenteraad van Oost- en West-Souburg werd de Heer li. F. Hainan wederom tot Wethouder verkozen. Sedert 41 jaren was die Heer onafgebroken lid van den Raad, waarvan 32 jaren als Assessor en Wethouder. (Ingez.) INXicixlolIyiix-g;, 14 Sept. Wij vernemen dat bij den minister van financiën thans het ernstig voornemen bestaat om in den postdienst in Zeeland eene aanmerke lijke verbetering te brengen. Tot het ontworpen plan behoort de organisatie van een tweeden postrit tussehen Middelburg en Bergen-op- Zoom, waardoor ook des avonds een post van hier zou vertrekken. Er schijnen reeds maatregelen genomen te worden om dien postrit met 1 Januarij a. s. in werking te doen komen. Middel17 Sept. Het prov. geregtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Jannetje en Janna van Houte en C. Franse, de eerste beschuldigd van vergiftiging van haren man M. v. d. Weele, de heide anderen van medepligtigheid hieraan. Het hof heeft bij een uitvoerig vonnis de eerste beklaagde schuldig verklaard en haar veroordeeld tot de straffe des doods, doch de beide andere beklaagden bij gebrek aan bewijs vrijgesproken en hunne invrijheids- stelling bevolen. Naar wij vernemen, heeft Janna van Houte, na hare vrijspraak, bekend, dat alles wat zij ter teregtzitting ter harer bezwaring heeft aangevoerd, onwaarheid was, en dat zij alleen haar zelve had beschuldigd om, gelijk zij meende, daardoor hare zuster te verligten. De voorzitter hield tot de eerste beklaagde de vol gende toespraak: „Jannetje van Houte! Het vonnis is tegen u geveld. „Gij zijt veroordeeld, omdat gij uwen man door ver gif hebt omgebragt. „De straf des doods is tegen u uitgesproken. „Zal de genadebetooning van onzen geëerbiedigden koning u van die straf ontheffen? Of zult gij sterven op het schavot? „Het antwoord op die ontzettende vraag kunnen wij niet gissen. z/Laat varen alle zorg voor de mogelijke wijziging van uw vonnis. Dat blijve toevertrouwd aan uwen verdediger, die met zooveel inspanning en ijver, met zooveel harte lijke naauwgezetheid zijne moeijelijke taak tot dusverre heeft vervuld. /,U roep ik toe: Vrouw! keer in tot u zelve. „Boeleerster! Gij hebt de huwelijkstrouw geschonden. ,/Giftmengster! Gij hebt uwen echtgenoot, den vader van uw kind, gedood. „Meer dan dubbeld schuldige Gij hebt Gods geboden gruwzaam overtreden. „De stem van uw geweten wekke het nog sluimerend gevoel van uwe schuld. „Besef uwen diepen val. Erken 't voor Goddat uwe zonden onuitwischbaar zijn. //Verootmoedig u voor den Alwetende. Kom tot berouw. Bid om genade. „Besteed de u gegunde levensdagen, om af te leggen uwe slechte begeertende boosheid van uw hart. „Wat dan over u moge beschoren zijn, gij zult Gods regtvaardigheid erkennen, gij zult berusten in uw lot; gij zult de eeuwigheid te gemoet zien, met het oog op Zijne barmhartigheid gevestigd. „Dat zij zoo!" Ziex'ilizoe, 17 Sept. Z. M. heeft o. a. bevorderd tot officier van adm. 2de klasse de officier van adui. 3de klasse P. F. van Wageen benoemd tot officier van adm. 3de klasse de adjunct, admin. J. J. van den Berge. Uit Vlissingen schrijft men van den 11 September aan het IJ- D. Volgens eene mededeeling der Middelb. Cour. zoude de directie der marine alhier spoedig worden opgeheven en het gedeelte marieniers reeds met 1 Januarij a. s. deze vesting verlaten. Ofschoon het nu tamelijk zeker schijnt, dat de tegenwoordige minister van marine van plan is, de werf van aanbouw alhier geheel en misschien ook wel de uitrustingswerf op te doeken en het materiëel naar eene der andere maritieme directien over te brengen zal er toch nog wel een geruime tijd verloopen, eer die verplaatsing haar volle beslag zal kunnen hebben erlangd. De alhier aanwezige voorraad aan materiëel moet niet minder bedragen dan de som van vijf millioen gulden; de pantser- toestellen zullen niet eerder verplaatst kunnen worden dan nadat de pantsering der alhier aanwezige daarvoor bestemde vaartuigen zal zijn volbragt de nog

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1