Zaturdag 15 September 1866. alen. iaan" EN. erigten. ar. ïnecht, nstmeid No. 2340. 25s,e Jnarg'. Nieuwstijdingen. is gearriveerd kapt. E. o Sclianl- •it. ALE des avonds op Donder- n flesch wijn ZIERIKZEESCHE NIEIJWSRÖRE 1861 >011, waarvoor goed Muzijk. talrijk bezoek eefdelijk in de an VEEN. te Zierikzee m in Schouwen alle dorpen in met de d wordt. 1 van den vol- Gerst 10 Cent, Jent lager. prijzen worden e Nieuwe Rotter- van sommige 3r van zeer veel en enz. bekend de marktprijzen j oprijzen van de de markt dorpen geleverd doch voor niet alf. ez in 0% ;(ergezwellen, en de kiijgen onraiddelijk heilzaam genees- stert al spoedig het er al ra9 de ap der geneesheevcn /Vanneer men zorg- naleeft, rees hunne ziekten en tot verdriet eo rt met zelfvoldoe- e trapsgewijze afnc- nde en pijnstillende Hollo way, geholpen j prijzen als volgt: ƒ13,50 ƒ20,50 - 13,85 - 20,90 grootste potten t' n gedrukte teregtwij- H de benoodig^ bekomen bij den beet den heer B. ra[ TRA ATM AN Hoof! Ie, te LondenStrand New-York, 80 Rfa' ui. wordt gevraag" iveede lïoet naar bekwaam' [iaamstede. e,^J 31en abonneert zielx: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. At) o 1111 ements-Pi'ijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- U60- Voor Noord-Amerika, franco New-York- 3,90. Yerscliyiit: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentie 11 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag,.des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Tijdingen uit China bevestigen het telegrafisch berigt omtrent de moordtooneelen die op de Corea plaats hadden. Negen katholieke zendelingen, waaronder twee bisschop pen, alsmede een veertigtal bekeerde inlanders zijn op last van den koning omgebragt. Haat tegen de Europe anen, als gevolg van bedreigingen, waaraan de koning van de zijde van Rusland bloot stond, schijnt de eemge drijfveer dezer misdaad te zijn. De eemge zendelingen op Corea, die aan den dood ontsnapten, zijn de heeren Fréron, Calais en Ridel. De beide eersten houden zich in het gebergte schuil. Laatstgenoemde is er in geslaagd de Geurrière, een fransch oorlogschip te bereiken. <8« Londen, 6 Sept. In sommige streken van Schot land heeft in de vorige week een vreeselijk weder ge- heerscht. Behalve zware regen, donder en weerlicht, viel ook een ontzettende hagelbui, die gedurende twee uren aanhield en de boomen van hunne bladeren en vruchten beroofde en den geheelen te veld staanden oogst, vernielde. De hagelsteenen waren van tot een duim lang en lagen op sommige plaatsen drie voet hoog op den grond. Het land ziet er uit als in het hartje van den winter. De Russische luchtschippers, gebroeders Berg, die onlangs met nog een passagier te Stockholm een luchtreis ondernamen, spreken van een merkwaardig natuurver schijnsel, dat zij nog bij geen van hunne luchtvaarten ten' getale van 180 hebben waargenomen. Zij zagen namentlijk in de zon een volkomene photographie van den ballon de schuit en van zich zeiven. Men kon de kleuren van den ballon naauwkeürig onderscheiden, en de menschen waren klaar en duidelijk, maar in hoven- natuurlijke groote te erkennen. De kleuren van het luchtverschijnsel gaven zelfs de kleinste bijzonderheden van de afgespiegelde voorwerpen terug. Toen de lucht schippers zich omkeerden, zagen zij dezelfde photographie zich in de wolken afspiegelen, maar donkerder, en in liggende stelling. De zon zelve, was van tallooze regen- boogen in de prachtigste kleuren omgeven. Bij het dalen van den ballon verdween ook het luchtverschijnsel J?£ti"ijs, 6 Sept. Aangaande den onlangs in den Circus Dejéan te Parijs plaats gehad hebbenden brand, verneemt men nu de volgende bijzonderhedenZooals bekend is, laat men in schouwburgen en andere openbare gebouwen het gas over geest van terpentijn loopen, ten einde het grootcre lichtsterkte te ge ven. In den kelder van den Circus sprong een vat terpentijn en vatte vuur. Oogenblikkelijk werd een knal als van een zwaar stuk geschut gehoord, en stonden de zijde galerijen dadelijk in vlammen, die zich met een woedende snelheid verspreidden en Je stallen aangrepen. Het gelukte intusschen de paarden naar buiten te jagen, maar de prachtige Arabische hengst, Byou, wiens dekkleed brandde, viel na een woesten ren dood neder. In den Circus zelf greep een vreeselijk schouwspel plaats. De halfverbrande portier stierf op den weg naar het hospitaal. Eeu stalknecht, van hoofd tot teen in de vlamraeu staande, liep als razend in het rond, en nadat men zich, niet zonder gevaar meester van hem had gemaakt, wierp men hem op een bloemperk en bedekte het vuur met aarde. Maar ook hij stierf weldra. Nog jammerlijker echter was de aanblik van den kleinen, negen jarigen Ferroni, die reeds voor de proef zijn tricot had aange trokken. Men droeg hem brandend in een nabijzijndc waterkom. Hij riep zijne moeder nog toe: »C'est fini, Maman, embrassc moi(Het is gedaan, moeder, kus mij) en stierf. De Maar schalk Canrobert, die in de nabijheid woont, eu een der eersten op de plaats des onheils wa9, stond tot aan de knieën in het water, en hield het stervende kind vast, terwijl hem daarbij de tranen onophoudelijk uit de oogen parelden. Plotseling ontstoud onder de zamengedrongen menigte een vreeselijke opschuddiug. Alles schreeuwde en stoof in woeste vlugt uit elkander, waarbij de sterkeren, de zwakkeren, nameutlijk de vrouwen, op den grond wierpen. Men had nameutlijk geroepen: s-de leeuw van Batty is uitgebroken". De kooi der leeuwen was ook wczentlijk slechts door een traliehek van de brandende stallen gescheiden en het gevaar groot, maar de wakkere pompiers, spanden zich zeiven voor den wagen en sleepten de kolossale kooi naar buiten. De kleine leeuwen liepen intusschen op het grasperk rond. t ,^e dagbladen van Napels bevatten nog dagelijks berigten omtrent rooverijen. Het volgende is zeer karak teristiek. Men verhaalt dat de aanvoerder eener bende, Face genaamd, die in de Terra die Lavoro, huist, ver nomen hebbende dat valsche roovers bet land voor hun eigen rekening afliepen, die lieden heeft vervolgd, ge vangen genomen en aan de plaatselijke gendarmerie overgeleverd. De brief, dien hij daarbij zond, luidde als volgt: „Ik zend u deze valsche roovers, u verzoekende hen met al de gestrengheid der wetten te doen straffen." Het is zonderling, die roover, die geene concurrenten wil en verlangt dat men zijne mededingers met al de gestrengheid der wet straffe. Men vraagt ook voor wiens rekening Pace werkzaam is. Yelsen, 10 Sept. Alles blijft rustig. De werk zaamheden zijn weder begonnen. In afwachting op een nieuw accoord blijven de groote ploegen werkeloos; morgen zullen zij hunne afrekening ontvangen. De Heer Freeman schijnt niet geneigd eenige concessie te geven. Ten bewijze, dat het voor de militaire grensbe wakers geen aangenaam baantje is, 's nachts op de grenzen te surveilleren, kunnen wij mededeelen, dat de soldaten, die onder Nieuw-Appelsclia zijn gehuisvest, wegens het klimmen van het water op een nacht in de afgeloopen week hunne posten hebben moeten verlaten, dewijl zij genoodzaakt waren, 0111 tot aan de knieën door het water te waden. Met genoegen vernemen wij, dat de thans bestaande tent op de »Oude Willem" aldaar door eene hetere zal worden vervangen, ten einde de militairen in de gelegenheid te stellen, om zich van tijd tot tijd te kunnen verwarmen, dewijl het in het naderende saizoen onmogelijk voor hen zou zijn, 0111 het in de tegenwoordige tent vol te houden. 's Gravenliage, 9 Sept. Gisteren zijn er weder op het proefveld, in tegenwoordigheid van verschillende hoofd-officieren, proeven genomen met liet geweer van den heer Hemmington, uit Noord-Amerika, waarmede 14 schoten in een minuut werden gedaan en die allen de schijf troffen. Zoo men verneemt moet deze proef neming allezins aan de verwachting hebben beantwoord. Daar genoemde heer ook met het fransche gouvernement in onderhandeling is, is hij, op ontvangst van een telegram dadelijk naar Parijs vertrokken. Bij koninklijk besluit van 3 September 11., is tot aanmoediging der koloniale werving bepaald dat het maximum van het handgeld, hetwelk aan ieder rekruut, die zich voor niet minder dan zes jaren voor de mili taire dienst in de koloniën en bezittingen van het rijk in andere werelddeelen verbindt, zal bedragen ƒ200 wan neer hij Nederlander is. Men verneemt dat de inspectie over de verlofgan gers der nationale militie in de maand October aanstaande zal plaats hebben. üoi-cli'eclit, 10 Sept. Het scliroef-sto om-oorlog schip Kai-Yoomar voor rekening der Nederlandsche Handel-Maatschappijhandelende voor het Japansche gouvernement, gebouwd door de Heeren C. Gips Zonen alhier, is gisteren namiddag omstreeks 1 ure, gesleept door de stoombooten Kinderdijk en Hellevoetsluis, van Willemsdorp vertrokken naar Brouwershaven, waar liet schip zijne batterij en verdere uitrusting aan boord zal nemen, 0111 daarna de reis naar Japan te aanvaarden. Was de ingenomenheid in deze voor Dordrecht zoo gewigtige gebeurtenis algemeen, in de laatste dagen, nu die bodem zoo goed als gereed was, stroomde liet, niet alleen uit Dordrecht, maar ook van elders, zelfs uit Belgie, van belangstellende bezoekers en kon men zich, hij eene hupsclie ontvangst aan boord, waarhij de scheepsbouwmeesters wel inzonderheid voorgingen, over tuigen hoe alles tot in de minste bijzonderheden uit ruime beurs aangelegd en keurig uitgevoerd was. IVeiiaccii, 12 Sept. Bij de opening der stembus op heden, is gebleken, dat, ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad alhier, door liet bedanken van den heer P. de Feijter, eene herstemming moet plaats hebben tussclien de heeren Jac. de FeijterPz.en J. de Smidt, Jz. Heden is alhier in publieke veiling, door den eigenaar J. Verlindeverkocht de boerjerscliuit de vrouw Leijntjesedert vele jaren dienst gedaan hebbende in het veer tusschen Neuzen en Ylissingen, voor ƒ1420. Naar men verneemt zal door den nieuwen eigenaar, zekeren Verdonkna verkregen vergunning, de dienst worden voortgezet. 31iddelburg;, 13 Sept. In de zitting van liet provinciaal geregtshof op Maandag is de behandeling voortgezet der zaak van Jannetje van Houte, liare zuster en haren knecht, beschuldigd van haren man Marinus van Weelemolenaar te Waarde, door vergiftiging 0111 het leven te hebben gebragt. Uit het getuigenverhoor bleek hoofdzakelijk dat tusschen de eerste beklaagde en haren knecht eene ongeoorloofde gemeenschap heeft bestaan, welke oneenigheid met haren man ten gevolge had. Yan toen af moet zij het voornemen hebben op gevat hem te vergiftigen en dit reeds meermalen hebben beproefd, 0. a. met luciferskopjes in hem aangebodene koffie te doen; telkens mislukte dit evenwel door de achterdocht van haren man of de zwavellucht der koffie, tot dat zij eindelijk op 16 Maart 11., toen hij ziek te bed lag, hem karnemelkpap met loodwit toe diende, hetwelk zijn dood ten gevolge had. De eerste beklaagde erkende dat zij het loodwit in de pap voor haar man heeft gedaan; dat zij naar zijn dood verlangde; dat zij ongeoorloofde gemeenschap met de knecht van haren man heeft gehad; en dat zij op raad van Franse (de knecht) luciferskoppen in de thee en koffie voor haren man heeft gedaan. De tweede beklaagde erkende niet alleen hare medepligtigheid maar wendde alles aan om hare zuster te ontlasten en zich zeiven als de meest schuldige voor te doen door 0. a. thans te verklaren, dat zij haren zwager meermalen zelf vergiftige middelen heeft toegediend zonder voorkennis harer zuster. De derde beklaagde bekende de verboden omgang met zijne meesteres, doch ontkende ten stelligste zijne medepligtigheid aan de vergiftiging. In de zitting van Dingsdag is de behandeling afge loopen. Het openbaar ministerie heeft de schuldigver klaring der drie beschuldigden aan de hun ten laste misdrijven en hunne veroordeeling tot de doodstraf gerequireerd. De drie verdedigers hebben daarentegen alle gecon cludeerd tot vrijspraak van hunnen cliënt. Het hof heeft de uitspraak bepaald op aanstaanden Maandag, des voormiddags ten tien ure. Uit Ylissingen schrijft men aan de Middelb. Ct.: Naar ik vernomen heb, zullen in de maand November aanstaande weder eenige werklieden van 's rijks werf alhier naar Amsterdam worden overgeplaatst, terwijl met 1 January ook het gedeelte mariniers, alhier in garnizoen, deze stad voor goed zal verlaten. Hoever zich de plannen der regering uitstrekken tot opheffing van het marine etablissement alhier, is mij nog niet geheel bekend: doch het is te wenschen dat door een spoedig begin met de werkzaamheden voor de sluis- en kanaalwerken alhier eenige vergoeding voor zoo groot een verlies zal komen. Het is vreemd, dat juist nu de opheffing zoo krachtig wordt doorgezet, op hetzelfde oogenblik dat gebleken is dat groote schepen te Amsterdam vooralsnog niet afge werkt kunnen worden en de laatste geruchten aangaande het drooge dok te Nieuwediep doen vermoeden, dat dit in het geheel niet aan de verwachting beantwoordt. Zierikzee, 13 Sept. Maandag 11. werd te Amster dam liet verlof afgekondigd, om, hoewel het aldaar geen kermis wordt gehouden, echter als van ouds den kinderen het vermaak te geven op de beurs te trommelen. Die vergunning had tegen het beursuur een buitengewonen toeloop ten gevolgedoordien de jeugd zich vroeger derwaarts begaf dan bij de aankondiging was toegestaan. Yan daar botsing met de gewone beursbezoekers en eene belemmering van zaken, die, hij velerlei ongerief, ook ten gevolge had, dat de officiële prijs-courant der effecten niet als naar gewoonte kon worden opgemaakt. De correspondent van de Arnh. Ct. schrijft omtrent deze zaak: Onze beursnotering van heden is als volgt: Amsterdammers 1831 rustig id. 1848 opgewonden id. 1858 joligBeursmannen kalm gepeupel standjes- gezind, politie wit, burgemeester Fock ferm, burgemeester Bokkehek „gesjogten". Zaken zijn er bijna niet gedaan daar het gepeupel de beursmannen daarin verhinderd heeft. De aanleiding hiervan is de weinige ingeno menheid van het gepeupel met het raadsbesluit 0111 geen kermis te houden en van de spes patriae om, tengevolge van het geen kermis houden, ook niet ouder gewoonte te mogen trommelen op de beurs. Daarbij komt dat het gepeupel niet alleenmaar ook de burgerman en het gros van de fatsoenlijke klasse een verkeerd idee hebben van geen-kermis en het geven van soirées in Carré's circus en het hakken van beignets in een tuin in de Plantaadje enz. Algemeen wordt vermoed, dat h. v. Carré bijzondere toestemming heeft verkregen van burgemeester en wethouders om soirées te geven en het volk onderstelt nu dat het eene concessie is aan „den rijkdomterwijl de mindere man geen kermispretje mag hebben. Men weet algemeen niet, dat Carré zijn voorstellingen geeft in een geliuurden tuin; zijne tent staat dus niet op ge meentegrond; hij heeft rijkspatent en dus kunnen bur gemeester en wethouders liem het geven van voorstellingen niet beletten. Het volk zegt echter: „De groote lui kunnen naar het paardenspel gaan en ons wordt niets gegund." In onze goede stad bestaat de Jordaan niet meer; ze is herdoopt in Willemstraat; maar de burge meester van de Jordaan, burgemeester Bokkebek bij genaamd, een huisjesmelker, die eenige populariteit bezit onder het Jordaan-volkje, bestaat nog wel. Die Bokkebek kon van onzen vroegeren burgemeester Messchert heel wat gedaan krijgen of liever hij had zijn collega Messchert onder den duim, wist hem op zijn tijd bang te maken en zijn zin te krijgen. Meergenoemde Bokkebek moet gisteren met eene deputatie van Willemstratenaars den burgervader Fock toch onder het oog zijn gaan brengen, dat de Amsterdamsche jongens graag het voorregt zouden hebben, dit jaar ook op de beurs te trommelen. De heer Fock beloofde, dat heden de beurs na beurstijd daartoe geopend zou worden. Maar van verdere raadgevingen van Bokkebek wenschte hij verschoond te blijven, met. de hy voeging, dat hij in zijn kwaliteit dacht te doen, wat hij goed vond. Of nu dit korte antwoord aan den geïinproviseerden burgemeester niet beviel of dat, zooals beweerd wordt, de publicatie over de beursopening te vroeg aangeplakt is, het volk wenschte heden reeds de opening van de beurs van 912 '/2 terwijl de beursknecht order had, om ■de trommelaars eerst te half 5 in te laten. In het mid daguur begon 't met eenige teleurgestelde trommelaars daar kwamen kijkers hij, enkelen spraken hunne over tuiging uit over de maatregel, anderen leverden hunne commentaren hierop en zoo groeide de volksmassa aan. Om 3 uur waren de noodige zingende mannen achter op de beurs aanwezig, een goed woord van een paar ge goede praticiërs, steunpilaren van de beurs, (collega's van me, mijnheer de redacteur) was voldoende om dat hoopje volk met een zoet lijntje van de beurs te krijgen. Maar toen deze mannen de trappen afkwamen, meende het volkdat er voor stondhet regt te hebben om hunne plaats in te nemen. De politie weigerde hun den toegang. De beurbezoekers kregen langzamerhand bij liet opgaan slijk en steenen naar liet lioofd en kort daarop werden de zijdeuren geopend om de beurs te doen ont ruimen door de „heeren der beurs" en de hoofdingang werd prijs gegeven aan de „heeren van de Willemstraat." Toen ze er eens waren, zongen ze nog wat en juichten in hunne overwinning, maar werden spoedig over schreeuwd en overtrommeld door de jeugd, zoodat ze het gebouw verlieten en stillekens naar hunne haard steden terugkeerden. Bloed, mijnheer de redacteur! heeft er niet gestroomd. Vader Fock heeft nog eene bedarende toespraak gehouden en de politie scheen ge waarschuwd, om niet te veel te doen, maar veel te laten. Het standje is uit een „niets" ontstaau; 'thad erger kunnen loopen; maar 'tis een merkwaardig feit, dat het de reden is, waarom er vermoedelijk geene heurs-notering van heden geleverd zal kunnen worden. Wat zal het buitenland hiervan zeggen Ik geloof, dat Mes schert van Vollenlioven geluisterd zou liehben naar Bok- kebek's goeden raad. Sommigen keuren 'tgoed, dat Fock dien Bokkehek op zijne plaats gezet heeft, eens voor altijd. Ik zal niet zeggen wat ik denk. Dat begrijpt ge dat niet kan. Wat zouden de heeren van de beurs morgen wel zeggenals ik 't waagde eene opinie te uiten als patriciër! Uit Brussel schrijft men aau het Handelsblad: De aanneming der motie van den heer van Nierop, omtrent de afdamming van de Ooster-Schelde, door de tweede kamer der staten-generaal, schijnt onze regering nog al verrast te hebben, en geen wonder. Nadat men alle beschikbare officieuse pennen in beweging had ge steld, ten einde de Nederlandsche volksvertegenwoordi ging vrees aan te jagen, leveren, nu de kamer desniettemin haar voornemen ten uitvoer legde, de daaruit ontstane hooge verwachtingen thans juist zeker gevaar voor de regering opaangezien die verwachtingen onmogelijk bevredigd zullen kunnen worden. Dat België zich aan eene schending van het verdrag van 1839 en van het tractaat omtrent den afkoop van den Scheldetol zou schuldig maken, vond, hoewel hij herhaling in de kamer geuit, overigens slechts ingang bij ligtgeloovigendie dit voor klinkende munt aannamen. Men schrijft uit de residentie aan het Handelsblad: Dezer dagen werd door Daily News gemeld, dat de koning der Nederlanden zijn buitenverblijf het Loo aan Z. M. den koning van Hannover ten gebruike had aan geboden. Dit berigt is in zoover onjuist, dat dit aanbod niet is geschied aan den koning van Hannover, maar wel aan de hertogelijke familie van Nassau, voor het geval de loop, dien de duitsche aangelegenheden nemen, het vertrek dier familie uit het hertogdom noodzakelijk mogt maken. Een Duitscher te Boston, John Heyl genaamd, heeft een toestel uitgevonden om de straatlantaarns in eene stad te gelijk aan te steken en uit te dooven. Door eene kraan, die met eene electrische batterij verhonden is, kan men namelijk het gas op en afdraaijen en door middel eener electrische batterij aansteken. Wanneer de wind het gas uitdooft, ontvlamt het weder van zelf door de in het koperdraad aanwezige hitte. Het getal der onttroonde vorsten neemt in Europa op aanmerkelijke wijze toe. De oudste hunner is Dom Miguel van Portugal, onttroond sedert 1832. In ouderdom volgt op hem de graaf van Charabort, Hendrik Karei van Bourbon, door de Fransche legitimisten Hendrik Y genoemd, die door de Julij- omwenteling van 1830 met zijn grootvader uit Frankrijk werd verdreven. Gelijk lot trof in het jaar 1848 de zonen en de kleinzonen van Lodewijk Philips. De graaf van Parijs, zoon van den hertog vau Orleans, ten wiens gunste Lodewijk Philips den 24sten Fcbruarij 1848 afstand deed van den troon, is nevens den graaf van Chambort de tweede pretendent voor den Fran- schen troon en wordt door de Orleanisten Lodewijk Philips II genoemd. Er ontstond eene pause ia de wereldgeschiedenis en in de onttrooningeu deze duurde tot 1859. Dit jaar echter was rijk aan groote gebeurtenissen, welke voor velen noodlottige gevolgen hadden. De hertogen van Italië vluchtten uit hunne staten, Leopold en Ferdinand van Toskane, Frans V van Modena, Robert van Parma vermeerderden de reeks der onttroonde vor sten. Reeds in het volgende jaar werd koning Frans II van Na pels daaraan toegevoegd. Slechts twee jaren later moest Otto I, koning van Griekenland, uit Athene naar Duitschland vlugten hij was de negende vorst zonder staat. Koning George van Han nover, hertog Adolph van Nassau, de keurvorst Friedrich 'Wilhelm van Hessen zijn de jongste leden der trooolooze Euro- pesche vorstengroep. De graaf van Chambord, de groothertog van Toskane, de hertog van Modena, de koning van Hannover en de hertog van Nassau houden verblijf in Oostenrijk; de zonen en kleinzonen van Lodewijk Philips wonen in Engeland de hertog Robert van Parma io Zwitserland, waarheen de keur vorst vau Hessen voornemens is hem te volgen, althans naar men zegt. Koning Frans van Napels geniet nog de gastvrijheid van den paus te Rome, en Dom Miguel vertoeft in het Hes- siscbe, terwijl koniDg Otto van Griekenland te Bamberg rC9i- deedre.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1