ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Xo. 2515. Woensdag 12 September 1866. 25sle Jaarg. oway. ïeclit, Nieuwst ij dingen. jjjjUicilUw. uit! Zierikzee Havenlot r oplevert! :h van EE kende Dépöt- cling van alle iN, 3 en VISSER kwaliteit als van vijf, twee lummer en de ent per 5 ons Nederl. pond ood bekleede Mets. \j, tWeduwe J. J. de Graaf, loli. de Jong. J. J. Kooman. de Die. Ochtman Jokz. gewonen opgang, iverende uitwer- d uitoefent Het gevormde en verdrijft de aanwe- Pillen, gewikkeld is, van gezondheid ijne vermaken of zenuwachtigen behandeling met daarmede voort- kracht, meer als volgt: ƒ13,50 ƒ20,50 13,85 - 20,95 k dozen te bij den heer en heer B. van .ATMAN Hoofd- hondenStrand 'j-York, 80 Mai- nibei* a.s. dvoort. p. G., en van gaarne tegen franco brieven IC UT be- te benoodigd anco. vordt gevraagd ode Hoet* ïaar bekwaam- WelEd. Heer even Heel- en de ondergetee- aau, iii, van gezond aarden om Brouwershaven. ee»e Noordgouwe. vraagt en zinde* loon fSO Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, tc Grand Rapids, Staal Michigan. AboiinomentS'Prip VOOlt EEIPE UITGAVEN. Yoor 3 maanden Franco per post, in Nederland Yoor Noord-Ainerika, franco New-York 1,30. - 1,60. - 3,90. Yerscb ii i| t: Op Woensdag en Zaturdag. Adverteiitiën 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddag» 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Sehuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondenc Stukkenfranco. In een New-Yorkseh dagblad las men onlangs de vol gende advertentie: - Aan schoolmeesters. - Te koop een uitmuntende, goed werkende ranselmachine; met berken, spaansch rieten en leeren geesselrocdenwaar- mede men in twintig minuten vijftig jongens kan afstraf fen naarmate hunne overtredingen van letterkundigen of zedelijken aard zijn, of dat zij zich aan onbeschoft heid hebben schuldig gemaakt. De eigenaar ontdoet zich alleen daarom van dit voortreffelijk werktuig, om dat hij zijn school ledig heeft gegeesseld, en zijne eigene jongens te groot zijn geworden 0111 ze nog te ranselen. In de laatste vijf en twintig jaren zijn te New- York niet minder dan 500 dagbladen in het licht ver schenen, waarvan slechts 5 in liet leven zijn gebleven. Het stedelijk bestuur van Birmingham is voornemens eenige straten met ijzeren blokken, in plaats van met steenen te doen plaveijen, 0111 alzoo tot het resultaat te komen, welk materiaal in alle opzigten het best geschikt zij tot bestrating Aangaande den jongsten opstand der in Siberie ver bannen Polen, meldt de Czas van Krakau de volgende bijzonderheden, door een ooggetuige uit Gallicie afkom stig, aan dat blad geschreven: Een der voornaamste oorzaken van den opstand was gebrek aan voedsel. De levensmiddelen, door de Regering voor de bannelingen bestemdwerden door de gezag- voerenden verdonkermaand. Besmettelijke ziekten, de onafscheidelijke makkers van den hongersnood braken onder hen uitwaardoor talrijke slagtoffers ten grave werden gesleept. Te vergeefs werden klagten daarover aangehevenwanhoop was er het gevolg van. Omstreeks 1200 Polen, te Koustouk, bij het Baikel-meer, een on vruchtbaar en bijna woest oord werkzaam, ten hoogste vergramd over een stoute en onregtvaardige ligchamelijke straf een hunner opgelegdgaven het teeken tot den opstand. In den nacht van den 20sten op den 21 sten Junij vielen zij de o.p wacht zijnde soldaten aan en bonden degenen, die tegenstand boden. De bevelvoerende kapitein werd gedood, en kolonel Schatz gevangen ge nomen. De Polen, van wapens, ammunitie en paarden voorzien, trokken naar het noordwesten, de telegrafische lijn langs het Baikel-meer volgende. De Russische ver oordeelden, die ten getale van 3000 in de naburige .dis tricten aan het werk warenvan de vorderingen der Polen gehoord hebbende stonden insgelijks op, vermoord den de soldaten van het garnizoenbestaande uit 200 kozakken en twee kompagniën infanterie. Zich van wa penen voorzien hebbende vereenigden zij zich met de Polen. De inlandsche bevolking gaf ook blijken van,li^ar lang onderdrukt misnoegen. In den waan, dat he.t uur der vrijheid was geslagen, stond zij op, en voorzag de Polen van -paarden en oorlogsbehoeften. De militaire gouverneur van Irtkousk zond tegelijk vier kompagniën infanterie, een eskadron kavallerie en zes stukken geschut onder bevel van zijn adjudant ,af om den opstand te onderdrukken. Deze troepen in een hinderlaag, in het midden der bergengten van Salenga geraakt, werden van alle zijden ingesloten, en na een hardnekkig en bloedig geveolit bijna geheel verslagen. De kanonnen en de ammunitie vielen in handen der Polen. De lijken van 20 officieren en 2 kolonels werden 11aar Irtkousk vervoerd. De gouverneur verzamelde toen al de troepen, waarover hij had te beschikken, en trok daarmede op 27 Junij langs twee verschillende wegen tegen de insurgenten op de eene .afdeeling langs de oevers van het Baikel-meer en de andere .in stoombooten.over het meer. De laatste afdeeling slaagde er in de kolonie Posolok te bereiken en zich in het klooster te verschansen. De Polen zich toen tusschen twee vuren geplaatst ziende, besloten de Russen in het klooster aan te vallen, ten einde den weg naar Nertchinsk en de Chinesche grenzen te openen. Het klooster werd stormenderhand ingenomen en de Rus sen namen do vlugt. De tweede afdeeling Russische troepen werd door de inboorlingen aangevallen en ge noodzaakt te wijken. De Polen zetten toen hun marsch naar China voort. Het geheele garnizoen van Irtkousk aldus vernield zijnde beval de regering in het-begin .van li 66,1 buitengewone ligtihg in de stad en het land. Al de Poolsche kolonisten in het land en te Irtkousk zijn in boeijen geslagen en kolonel Leyapdowski naar het noordelijk gedeelte van Siberie gezonden. Reizigers uit deze streek aangekomen, deelen mede, dat de op stand zich naar alle rigtingen uitbreidt, en dat de Polen te Nertchinsk onder de wapenen staan. te ns Hage aangewende pogingen 0111 langs vriendschap- pelijken weg clen band verbroken te krijgen, waardoor Limburg aan Duitschland is vastgelegd, nadat een deel van Luxemburg aan Belgie was geannexeerd. De Moniteur haalt de verklaring aan, welke door deii Nederlandsclien minister van Zuylen in junij jl. in de Tweede Kamer der Staten-Generaal is afgelegd, en zegt bepaaldelijk, dat feitelijk thans geene handen meer bestaan tusschen Limburg en Duitschland" Men schrijft uit Barbezieux: Eenige dagen gele den daalde hier plotseling een wolk groote, roodbruine vlooijen neder, die de zich op weg bevindende bewoners der plaats letterlijk bedekten, en zich met zulk een vraat zucht aan hunne huid vasthechtten, dat men zich slechts met moeite daarvan kon ontdoen. Gelukkig duurde deze inval niet lang, want reeds na een half uur werd dit walgelijk leger, door een sterke windvlaag even spoedig weggevaagd als hef gekomen was. Te Ly.on zou 11. zondag Godard eene luchtreis on dernemen de week te voren had hij zich daartoe reeds verbonden, maar een gebrek aan de ballon had toen den togt moeten doen uitstellen. Ditmaal veroorloofde het weêr niet 0111 aan het plan gevolg te geven. Het volk dat van 3 tot 6 ure gewacht had om den luchtbal te zien opstijgen, was daarmede niet tevreden, niettegen staande Godard zoo algemeen mogelijk bekend maakte dat de gestorte toegangsgelden aan de armen zouden worden uitgereikt en hij den volgenden zondag gratis eene luchtreis ondernemen zou. Het volk was niet tot rust te brengen, de politie was buiten magte 0111 de op gewonden menigte te bedwingen, die de estrades afbrak en eindelijk ook de ballon wilde vernielen, wat voor Godard een groot verlies zou zijn geweest. De militaire magt rukte nu aan, maar ook deze had moeite om de orde te handhavenGodard zelf ontsnapte ter naauwer- nood in de uniform van een lancier vermomd. Eindelijk joeg de regen de menigte naar de stad, maar hier her haalden zich de oproerige tooneelen. Men belegerde het hotelwaarin Godard woonde; .de politie had dit voorzien, en de Place des Celestins werd door de troepen schoongeveegd. Behalve eene menigte gekwetsten hebben ook twee personen bij deze volksbeweging het leven verloren. 1. ï531*'.!5 Sept. De Moniteur, sprekende over de verhouding van Limburg tot Duitschland, vestigt de aandacht op de reeds sedert vele jaren door het kabinet Z-wollc, 7 Sept. Een huisgezin ter dezer stede werd een paar nachten geleden met schrik gewekt, daar de oudste .dochter, plotseling ernstig ongesteld geworden was, zooals men vermeende tengevolge van een cbolera- aanval. In die meening werden dan ook sommige be kende middelen toegepast, en werd 0111 een geneesheer gezonden. Voor dat die echter komen konde .declareerde zich de ongesteldheid, in de bevalling van een dochtertje. Ofschoon dat clametje onverwacht en ongenoodigd kwam, werden alras toebereidselen ter harer ontvangst gemaakt, en het gezin had zich te verheugen in de aanwinst van een nieuw lid, terwjjl het kort te voren vreesde er een -te zullen verliezen. IVTpueo^eii, 8 Sept. Heden namiddag ten 3 ure zijn van hier per extra-trein der Reinische-Eisenbahn 430 bedevaartgangers naar Kevelaar vertrokken. Men is aan twee gedeelten dezer vesting voor het front buiten de Molen- en Hertogsteegpoort aan het werk, om die in staat van verdediging te brengen. De batterijen zullen van kanqnnen en .verder oorlogs-ma- terieel worden voorzien. Ila arlem5 Sept. Te Velzen hebben gisteren eenige ongeregeldheden plaats gehad onder de polder arbeiders, die den volgenden dag werden hervat en op ernstige wijze toegenomen zijn. U,it Haarlem schrijft men daaromtrent liet volgende aan het Handelsblad: Nadat op den middag ten 12 ure eene afdeeling dragonders naar Velzen was gezonden, kwam reeds ten 2 ure een brigadier in vollen ren herwaarts om meerdere assistentie. Daarop is onmiddelijk eene tweede afdeeling kavallerie derwaarts gezonden onder bevel van den ritmeester Hol- tius, den lsten luitenant Vertholen en den 2den luitenant Slenkers. Ten 4- ure kwam hier weder een koerier aan om meerdere assistentie, naar .men zegt 0111 infanterie. Ten 5 ure is al de beschikbare infanterie uitgerukt, op marsch derwaarts. Naar de geruchten te oordeelen moeten de gevechten der poldergasten onderling nog al van ernstigen aard zijn. Men spreekt van 7 dooden en van een huis, dat reeds in lichtelaaije vlam staat. 6 Sept. Omtrent de ongeregeldheden, welke zich gisteren op nieuw en met kracht onder het uitgebreid personeel aan het kanaal van Holland op zijn Smalst bij Velzen hebben herhaald, verneemt men nader het volgendeEen generale onderbaas, die belast was met de aanbestedingen van de onderdeelen der vereisclite werken aan verschillende onderbazen, die alsdan het werk met hunne beschikbare manschappen opleveren, moet telkens, wanneer zulks in gereedheid was, hetzij te regt of ten onregtedeze menschen met de uitbe taling beneden den eenmaal aangenomen prijs zoodanig en bij herhaling beknibbeld en gekort hebben, dat daardpor gedurende geruimpn tjjd de ontevredenheid der Nederlandspbe poldeijpngens werd opgewekt, die, dit thans moede, trachtten hem in hunne handen te krijgen. Op een locomotief staande, en vermoedende welk lot hem verbeidde, moet de bedoelde generale onderbaas in het oog hebben gekregen, dat men het voornemen had de locomotief te doen derailleren. Hoe wel onmiddellijk van rigting veranderende, werd hij vervolgd, sprong van de locomotief en wist zich in eene modderschuit schuil te houden tot in den nacht van gisteren, toen hij uit zijn schuilhoek te voorschijn is gekomen en, naar men zegt, met een rijtuig ontsnapt. Eenige polderjongens begaven zich daarop naar zekeren Engelschman, op den liuize Wijkeroog woonachtig, Maas genaamdhetzij nu dat ook deze gehaat was, hetzij dat men dacht dien generalen onderbaas daar te vinden genoemde Maas loste onmiddellijk pistoolschoten op een jongeling van ongeveer 23 a 24 jaren, met dat gevolg dat hij dood nederviel. Men begrijpt de algemeene verwarring en het gevecht dat nu volgde; inmiddels kwamen, gelijk gemeld is, allengs sterke detachementen dragonders en ten slotte gisteren namiddag ten 5 ure ook infanterie aanrukken. De ambtenaren van het O. M. alhier waren daarbij tegenwoordig. De brigadier majoor, die Maas gelastte, zich aan hem over te geven, ontving een of meer schoten, zoodat men ook aan het behoud van diens leven wa.nlioopt. Intnsschen, hoe ook de kavallerie op alle hoeken en punten verdeeld was en met kracht de orde trachtte te handhaven, bleef de Engelschman hardnekkig weigeren zich over te geven, telkens naar men zegt, schoten lossende, totdat men er eindelijk toe overging het huis in brand te steken. Dit werd ten uitvoer gelegd, hetgeen dan ook het verlangde gevolg hadhij viel later zoo goed als dood in handen van ,de kavallerie en werd gisteren avond op een wagen, door eene afdeeling van laatstgenoemd korps begeleid, hier gevankelijk binnengebragt. Het aantal dooden en gekwetsten is tot dusver onbekend. Een berigt uit Velzen van 5 Sept. aan hetzelfde blad luidt: Onze gemeente was heden het tooneel van mpord en brandstichting. De Engelsche stalmeester Maas heeft een polderwerker .doodgeschoten, een brigadier-majoor een schot in het aangezigt gegeven en nog een persoon gewond. De woning van den stalmeester is daarna om singeld en door de polderwerkers in brand gestoken, waardoor hij als een wild dier opgejaagd en na eene wanhopige verdediging, zijner vervolgers in handen viel, die hem met knuppels en haken vreeselijk hebben toe getakeld. Wij vernemen nogtans, dat hij nog niet is overleden. Genoemde Maas schijnt tot deze verschrik kelijke gebeurtenis aanleiding te hebben gegeven. De polderwerkers, die geweigerd hadden te werken, omdat hun loon te gering waszochten naar zekeren Pieter Corpelisje (bijgenaamd .de jood), dien zij steeds als hun onderdrukker brandmerkten; zoo kwamen zij ook aan de woning van Maas, die er terstond op losbrandde, waarna al die vreeselijke gebeurtenissen hebben plaats gevonden.Wijkeroog en de belendende bakkerij zijn eene prpoi dei- vlammen geworden. Een nader berigt uit Haarlem van 6 dezer gedag- teekend, meldt dat de rust bij Velzen niet verder is gestoord. De infanterie ligt te Beverwijk, de kavallerie te Velzen. De toestand van den brigadier-majoor, hoewel nog in leven, js zeer zorgelijk. De te Haarlem gedeti neerde Engelschman verkeerde insgelijks in zorgelijke omstandigheden. De dood van den 24jarigen polder jongen heeft zich bevestigd. De werkzaamheden zijn voorloopig gestaakt, 7 Sept. De detachementen infanterie en cavallerie welke zich heden ten 10'/2 ure naar het kanaalterrein bij Velzen hadden begeven, zijn reeds in den namiddag ten 4 ure weder geretourneerd, zijnde overigens de rust heden niet verbroken. Omtrent den toestand van den hier gedetineerden Engelschman Maas va.lt nog weinig te zeggen. Naar men verneemt zijn er zoogenaamde wondkoortsen bijgekomen. 's Grayeiilia^e, 7 Sept. De miliciens, die in dit jaar bij de troepen te paard ingelijfd en overeenkomstig de 2de zinsnede van art. 57 van het koninklijk besluit van 8 Mei 1862 Staatsblad N°. 46), na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen 2 Oct. a. s. in werkelijke dienst worden gesteld, ten einde te worden gekleed,en geoefend. Tot verzamel- of afieverings- plaats dezer miliciens, voor zoo ver zij in detachement moeten worden vereenigd, is aangewezen de gemeente 's Gravenliage, aan het locaal van het .provinciaal bestuur. O-ustoX, 6 Sept. Door den bpschwachter Vincent Aarsen is, in een bosch in deze gemeente, eene slang gedood, welke bijna anderhalve el lang was. Hoe dit dier hier verzeild geraakt is, zal niet gemakkelijk op te lossen zijn: dit echter is zehei' dat nog niemand hier ooit iets van dien aard ontmoet heeft. elburg-, 8 Sept. Ilet Provinciaal blad no. •98 bevat eene circulaire van gedeputeerde staten van Zeeland aan burgemeester en wethouders der gemeenten dezer provincie, dd. 1 dezer, .betrekkelijk de op rigting van bèwaarplaatsen van petroleum. Zij is van den vol genden inhoud: /,De brand, welde dezer dagen te Antwerpen heeft ge woed, verkreeg, volgens de in dagbladen medegedeelde berigten, eene geduchte uitbreiding ten gevolge van de aanwezigheid van groote verzamelingen van petroleum in eene volkrijke buurt. „Dit heeft aan zijne exc. den minister van binnenland- sclie zaken aanleiding gegeven, ons te verzpeken u te wijzen op het groote gevaar om in digt bewoonde buurten en in de nabijheid van andere magazijnen de oprigting van bewaarplaatsen van petroleum toe te staan, en u ernstig uit te noodigen bij liet beschikken op verzoeken tot oprigting van zoodanige bewaarplaatsen, ingevolge het Koninklijk besluit van 29 April 1864 (Staatsblad no. 39), naauwlettend tpe te zien." Jl. Woensdag avond is tot predikant bij de her vormde gemeente te Vlissingen beroepen de heer J. Ver meer, predikant te Linschoten. Ook is berigt ontvangen dat de heer E. A. Faure, predikant te Bergschenhoek voor het op hem uitgebragt beroep naar die gemeente heeft bedankt. Heden heeft liet provinciaal geregtshof alhier een aanvang gemaakt met de behandeling der zaak van Jannetje vap Houte, hare zuster cn haren kneclit, be schuldigd van wijlen haren man, Marinus van Weele, molenaar te Waarde, door vergiftiging 0111 het leven te hebben gehragt. Van de 25 getuigen zijn er heden 14 verhoord, terwijl met het verhoor der overigen morgen zal worden voortgegaan de zes deskundigen hebben ook heden hunne verklaringen afgelegd. De advocaten Mrs. Borsius, Tak en van Teylingen zullen voor de be schuldigden als verdedigers optreden. SJclieirpeiiisse, 8 Sept. Als eene bijzonderheid kan van hier worden medegedeeld, dat bij de Wed. W. Hage op 5 April 11. een kip werd geboren, welke in de laatste helft van Junij eijeren is begonnen te werpen, terwijl zij daarna dezelve heeft uitgebroeid en na gewonen broeitijd (3 weken) 1.0 kippen heeft ter wereld gebragt. Brouwershaven8 Sept. Den 3aen dezer had alhier het examen plaats naar de vacerende be trekking van hoofd-onderwijzer aan de school voor gewoon- en meer uitgebreid lager onderwijs. Van de zes sollicitantendie zich aangemeld hadden namen vier .deel aan het examendie naar het aantal ver kregen punten aldus op de voordragt werden geplaatst: Petition van Aardenburg, KellenbacJi van Hardinxveld, van der Vgnge van Kampen en Keij van Leiden. Heden benoemde de gemeenteraad den heer J. Petillon. Ziex-ilcMsee, 9 Sept. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel. en ace. te Etten en Leur, de heer A. Zunnevylle, thans ontv. derzelfde middelen te Noord- gouwe c. a. en tot officier van Justitie bij de arrond. regtb. te Middelburg de heer Mr. C. J. Pickévroeger kantonregter te Tliolen. Men verneemt zonder bevreemding dat de tegenwoordige landvoogd in O. Indië na de aftreding van bet vorige ministerie aan de regering in Nederland zijn verlangen zoude hebben te kennen gege ven om zoo spoedig mogelijk te worden vervangen. Volgens een particulieren brief uit Berneck in Beijeren werden aldaar in een enkel huis 270 man in gekwartierd. De ijzerfabriekant Klaumünzer genoot de hooge eer 6 officieren, 6 sergeantmajoors, 6 iouriers, 425 soldaten, 19 voerljeden, 28 trekossen en 13 paarden te mogen herbergen. Deze ongenoodigde gasten mogten zich in een zeer goeden eetlust verheugenwant zij verorberden op den dag van liun bezoek niet minder dan voor 12 gulden tarwebrood, 40 kan brandewijn, 2-5 pond rijst, 40 pond boter, 50 groote roggebrooden, 15 eimer bier, 18 emmers vol koffij, 344 kolossale schotels vol aardappels, 100 pond rundvleesch, 44 pond scha- penvleesph, een gans, 2 hoenders, 2 hammen, een lialven zak zout, en een ongeloofelijke hoeveelheid look. Het zal wel geen verzekering behoeven, dat de gastheer, bij het afscheid nemen zijne gasten met groote blijdschap, goe$e reis wenschte. In Croatie schijnt het romantische rooverleven nog in vollen bloei te staan. Daar huist de rooverhoofdman Udraanic op wiens hoofd reeds sedert maanden een prijs van 1Ó00 gulden is gezet. Alle vervolgingen der gen darmes en soldaten tegen hem ingesteld zijn tot nog toe vruchteloos gebleven. Thans heeft de Rinaldo Rinaldini numero twee, weer van zich doen hooren. Volgens amb telijke berigten zwierf hij in den laatsten tijd in Mos- lavina rond, en heeft hij in dat oord zijn gevreesden en bloeddorstigen mededinger, den roover Peter, bijge naamd de Zigeuner, gedood. Deze laatste, schoon van gestalte, net gekleed, geestig en sluw, vermetel, en reeds dikwijls uit de gevangenis ontsnapt, was in liet land, zoo mogelijk, nog ge vreesder dan Üdmanic zei ven. Peter wilde, naar men vertelt, aanvoerder der bende worden, en toen nog daarenboven naijver in het spel kwam, ontstond tusschen de beide roovers, een strijd, die met den dood van den Zigeuner eindigde. Udmanic had hem het achterhoofd verpletterd. Men vond in den zak van Peter een briefje van den volgenden inhoud: Daar hebt gij een geschenk van Josef Udmanic. Ik heb Peter den Zigeuneruw gehate Heidukgedood. Ik heb hem vernietigd omdat hij mij vernietigen wilde. Treuren zal de moeder van een iegelijk, die mij naar het leven staat. •In het sohoone vaderland, 8 Augustus 1866, zes ure des voormiddags, Josef Udmanic, rooverhoofdman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1