WÊ^m ms Zaturdag 8 September 1866. ascules erigten. loway. 4 M. No. 2344. 25ste Jaarg. Nieuwstijdingen. 81 raag<l: dezes. zijne geëerde TAP- en hoek van Hij schenkt bestaat is bij hem 1, Trog, meer, alles 'INMAN. via Ant- r-YORKge- vervoegen bij AAM, Zierikzee, aangeboden a zijn te be- )DINGH, HEM. baar bij den n Ijzerwaren te Zierikzee iftf av in Schouwen alle dorpen in eland met de wordt, van den vol- Zomergerst 10 lager. >rijzen worden Nieuwe Rotter- van sommige van zeer veel enz. bekend h marktprijzen irijzen van de de markt orpen geleverd ir. voor niet die loomheid, af- •tsachtigc aandoe- Pillen, gelijk de middelen voor de heden voortsprni- die daardoor is gunstige uitkom- onkost van ééne versterken, cn til de gezondheid met de kracht is hebben zij die dat nimmer als volgt: ƒ18,50 20,50 - 13,85 -20,95 j grootste dozen te uk te teregt wijzing dc benoodigde komen bij den beer den heer H. van A ATM AN Hoofd- te Londen, Strand 80 M&i* tot den i, bovengenoem- in aanmerking K, aan het hilipslandvraagt on zin^e' G., loon /ÖO ZIER1KZEESCIIE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren eu Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York- 3,90. ~V crscli\j ut* Op Woensdag cn Zaturdag. Advertentiën 10 cent voor elkeu regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtenticn kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des vooruiiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van dc Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. u, Bij de wijding van den bisschop van Marseille, die den 26sten Aug. te Rome plaats gehad, heeft de paus de gezanten en fran- sche generaals aan een collation genoodigd, dat voor de bij die plegtigheid tegenwoordige prelaten was aangerigt. Behalve deze waren er sleclits Franschcn verzocht. Opmerking verdient het, dat volgens eene oude etiquette, de paus nog nooit iemand in het vatikaan aan zijne tafel heeft genoodigd en dat het sedert 700 jaren voor dc eerste maal is, dat een fransch bisschop te Rome is gewijd. Frankfort2 Sept. De fabriekant Karl Stumm te Neukirchen bij Saarbruggen ondersteunt de gezinnen der uit zijne fabriek tot de dienst bij de landweer opgeroepen werklieden, 120 a 130 in getal, zoodanig dat hij aan iedere vrouw 5 tbaler en voor ieder kind 1 thaler 15 silbergrosschen per maand doet uitbetalen, terwijl hij aan de uitgetrokken manschappen maandelijks ook nog 1 thaler toezendt. Indien de tegenwoordige staat van zaken tusschen Pruissen en Saksen aanhoudt, dreigt het waarlijk reeds niet gering aantal Europesche kwestien met eene Sak- sisch-Pruissische vermeerderd te worden. De laatste tijdingen door ons ontvangen stellen de moeijelijkheden die het sluiten van een vredesverdrag tusschen Pruissen en Saksen in den weg staan, als zeer ernstig voor. Koning Jan weigert nadrukkelijk zich te onderwerpen aan de voorwaarden door Pruissen gesteld, waardoor hij een voudig een vassal van zijn magtigen nabuur zou worden. Het gouvernement van Berlijn daarentegen beweert en niet zonder schijn van grond, clat niet alleen zijne grenzen van den kant van Saksen geheel open liggen, maar dat, in geval van een oorlog met Oostenrijk, Saksen ander maal de rol zou kunnen spelen, die het dit jaar heeft vervuld. De laatste bewering is waarlijk niet onaardig als men bedenkt dat de inkt nog niet droog is van het „eeuwigdurende" vredesverdrag tusschen Oostenrijk en Pruissen gesloten. De Presse meldt, dat in den loop dezer week dertig bijzondere treinen de Oostenrijksche krijgsgevangenen naar Weenen zullen overbrengen. Zij zijn ten getale van 500 officieren en 36,000 onder-officieren en manschappen. Zij zullen uitgewisseld worden tegen 153 officieren en 595 onder-officieren en manschappen der Pruissen. Uit Brinzowaaan de Pruissisch Oostenrijksche grenzen wordt een afgrijselijke misdaad gemeldde beide broeders en landeigenaars Anton en Wenzel Sloranko leefden sedert jaren wegens een verschil om een erfgoed in voortdurenden twist en tweedragt, dat tot menige aan- klagt voor de regtbank aanleiding gaf. Den 13 dezer maand zoude verloving van den jongeren broeder Wenzel met de dochter van een armen marskramer plaats vinden. Toen nu Wenzel den dag te voren van zijn als een vrek bekend staanden broeder geld voor de verlovingspartij ver langde kregen zij andermaal woorden die op eene vreeselijke kloppartij uitliep, bij welke gelegenheid de oudste broeder den jongste een messteek in de borst to eb ragt, zoodatde gewonde nederzeeg en in tien minuten een lijk was. De moordenaar, die de vlugt trachtte te nemen, werd nog op denzelfden dag gevat en aan het geregt overgeleverd. Onder een te Keulen aangebragt transport van ge vangen Oostenrijkers, Badeners en Hessen bevonden zich ook twee kerels in burgerkleeding, die op liet slagveld bij Afschaffenburg de gevallenen beroofden, en lien, om in het bezit van ringen te komen, ook de vingers hadden afgesneden. Twee andere zulke hyena's in menschen- gedaante waren reeds door den kop geschoten. Oorlog en industrie. Een koopman in Pilsen (Bohe- men) maakte kort geleden de volgende reclame in de dagbladen bekend: „De geheele stad wemelt van soldaten. Maar waar van wemelen de soldaten Dat is volkomen om het even; men koope slechts mijn onovertreffelijk insecten-poeder van 40 kreutzer het pakje. Winterswij 1 f4 Sept. Gisteren avond omstreeks 7 uur brak er boven dit dorp een zwaar onweder los, vergezeld van hevigen wind en zwaren regen. Twee malen sloeg de bliksem in den toren met zulk eene hevigheid dat de omliggende huizen dreundenhoewel men na de beide slagen duidelijk bet vuur van den toren op de kerk zag vallen, was het inslaan zonder verder gevolg en heeft de bliksem geene schade aangerigt. Breda, 3 Sept. Het geregtelijk onderzoek omtrent den gepleegden moord op den onbezoldigden rijksveld wachter, tevens opziener der jagt en vissclierjj, J. Bolet, op het gehucht Molbergen, onder de gemeente Zundert, heeft, nadat een 6-tal wilclstroopers een langdurig ver hoor hadden ondergaan, tot geen resultaat geleid. Men houdt het er voor, dat de moord is gepleegd door wild- stroopers uit Belgie afkomstig. B. bezat in zijn leven wat te veel dienstijver; hij was overigens een geschikt persoon en laat eene zwangere vrouw en vier kinderen na. Rotterdam5 Sept. Eene vrouw heeft zich in de laatste dagen ter dezer stede aan de huizen van een groot aantal ingezetenen vervoegd, onder aanbieding van het volgende attest: „De ondergeteekendemed. doctor, verklaart eene „geruime tijd ouder behandeling gehad te hebben J. C. „de Jong, lijdende aan een bloedspuwing, aan welke „gevolgen hij is overleden, nalateude eene vrouw, met „vijf kinderen, welke door dit verlies alles hebben „verloren. Gaarne wensc-hte zij eene kleine vrouwelijke „handel te beginnen, ten einde op die wijze voor haar „en kinderen te kunnen blijven zorgen. Ootmoedig vraagt „zij de hulp van eenige menscblievende stadgenooten, „ten einde door eene gezamelijke bijdrage baar doel „te her eiken. Haar gunstig gedrag doet mij niet aarzelen „haar gunstig aan te hevelen Dit attest droeg de onderteekening van een geacht en algemeen bekend medicus, die zelf voor een zekere som had geteckend. Niemand zal het verwondering baren, dat de beklagenswaardige weduwe schier overal goed ontvangen werd; te meer, daar een onzer meest bekende predikanten en eenige onzer aanzienlijkste dames bovenaan op de lijst hadden geteekend, de predikant zelfs met aanbeveling. Een vrij groot aantal ingezetenen teeken den op de lijst en stelden het bedrag hunner inteekening dadelijk aan de vrouw ter hand. Ten laatste kwam zij bij iemand wien de grove taalfouten in liet attest bevreemdden en die, daardoor achterdocht krijgende, weldra had ontdekt dat de hem zeer goed bekende hand van den medicus was nagemaakt. Het geheele attest met inbegrip van de bandteekening was valsch, zoo ook welligt de eerste handteekeningen die op de lijst voorkwamen. Hij snelde naar benedenmaar de vrouw rook lont en was in een oogwenk spoorloos verdweuen, het attest, dat tevens tot inteekenlijst had gediend, achterlatende. Het is te hopen dat deze brutale be driegster spoedig in handen der politie moge vallen. IVeiuzeii, 5 Sept. Dezer dagen worden in de rigting van Neuzen tot Hulst opnemingen gedaan voor den aanleg van het kanaal van Antwerpen naar deze haven, bereids vroeger in dit blad vermeld. Naar men zegt, moet reeds aan liet Nederlandsch gouvernement concessie daartoe zijn aangevraagd. Ook in deze omstreken neemt de ziekte in de aardappelen zeer toe. Indien men de geruchten gelooven mag, zouden er reeds verschillende akkers met die vrucht dermate zijn aangetast, dat men het der moeite niet waardig acht ze te rooijen. Ziiitl-Be"velsi.ii<l2 Sept. De oogst kan als afgeloopen worden beschouwdbehalve de paardenboonen en de haver van eenige velden, is alles binnengehaald. De zeer gunstige weersgesteldheid, waaronder de be werking van de eerste vrucht des lands, het koolzaad, plaats had, mogt helaas niet voortdurende overige gewassen zijn onder ongunstige omstandigheden geoogst; ten gevolge daarvan is er veel in de schuren gekomen, dat niet genoegzaam droog was. Ten aanzien van het beschot der tarwe verwacht men, dat zulks beneden liet middelmatige zal zijn; de korrel is smal. Met bekom mering ontwaart men, dat de ziekte in de aardappelen gedurende de laatste dagen zorgwekkend toeneemt; al hoewel dezelve zich reeds vroeg in liet lover vertoonde werd de knol niet aangetast; thans deelt zij zich daar- aanmede, en wel met eene hevigheid, welke op vele plaatsen ruim V3 van den oogst zal doen verloren gaan; voorzeker werken de aanhoudende regens nadeelig op deze zoo zeer gewaardeerde aardvrucht. Terwijl dat alles reeds weinig bemoedigend is, heerscht ook nog de ziekte onder de varkens in bet oostelijk gedeelte van liet eiland vrij lievig; wanneer men hierbij nog voegt dat de cholera aan liet Kanaal te Wemeldinge niet ge weken schijnt te wezen, heeft de toestand ook op dit eiland een somber aanzien. Zioi'ilczoe, 6 Sept. Volgens bekendmaking van den Heer Inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland, zal de voor deze provincie benoemde Commissie tot liet afnemen der examens ter verkrijging van airten van bekwaamheid tot het geven van school- en van huis onderwijs, bijeenkomen op Woensdag den 3 October 1866 en volgende dagenin liet locaal der voormalige Reken kamer in de Abdij te Middelburg, en zullen de dagen en uren, waarop de verschillende ad spiranten zullen moeten verschijnen, hun later door de Heeren School opzieners worden opgegeven. De belanghebbenden zullen zich vóór of uiterlijk op den 19 September e. k. behooren aan te melden bij den Scliool-opziener van het district, waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voor nemens .zijn zich te vestigen, met opgaaf der akten, die zij verlangen, en met overlegging van één of meer ge tuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-akte, alsmede van de akten van bekwaamheid of van algemeene toelating, welke zij reeds vroeger mogten hebben verkregen. Bij beschikking van den minister van marine van 3 dezer, is aan den Heer G. H. Steinigeweg, genees-, heel- en verloskundige te Brouwershaven, opgedragen de betrekking van visiteur der quarantaine aldaar. De Staats-Courant bevat de volgende opgaven be treffende de cholera over de week van 19 tot 25 Aug. 1866. Noord-Brabant: Aangetast 135, overleden 90. Sedert het begin der ziekte aangetast 981, overleden 571. Gelderland: Aangetast 126, overleden 79. Sedert het begin der ziekte aangetast 1377, overleden 810. Zuid-Holland: Aangetast 190, overleden 133. Sedert bet begin der ziekte aangetast 11,805, overleden 6991. Noord-Holland: Aangetast 105, overleden 83. Sedert het begin der ziekte aangetast 2810, overleden 1973. Zeeland: Aangetast 26, overleden 18. Sedert het be gin der ziekte aangetast 175, overleden 111. Utrecht: Aangetast 62, overleden 39. Sedert het be gin der ziekte aangetast 3889, overleden 2481. Friesland: Aangetast 12, overleden 9. Sedert het be gin der ziekte aangetast 611, overleden 380. Overijssel:-Aangetast 30, overleden 22. Sedert het begin der ziekte aangetast 1457, overleden 839. GroningenAangetast 44, overleden 26. Sedert het begin der ziekte aangetast 2335, overleden 1344. Drenthe: Aangetast 21, overleden 12. Sedert het be gin der ziekte aangetast 576, overleden 344. Limburg: Aangetast 34, overleden 22. Sedert het be gin der ziekte «aangetast 111, overleden 65. Algemeen totaal: Aangetast 785, overleden 533. Se dert het begin der ziekte aangetast 26,127, overleden 15,909. Dr. W. geeft in het Haarlemsch Weekblad verslag van de behandeling der cholera-zieken in de fabriek der heeren Prévinaire te Haarlem. Bij de eerste verschijnselen werd de patiënt in eene zaal gebragt, door stoom op eene warmte v.an 50° Reaumur gehoudenmatrassen van heet zand strekten tot ligplaats; inwrijvingen geschieden met chloroforme, glycerine of kamfer-spiritus. Na een verblijf van uur begon de lijder onder koortsverscliijnselen te zweeten en dan verdwenen spoedig de ziektever schijnselen; de patiënt kreeg dan tliee met rum of saleb; de bedekking werd minder; de patiënt werd afgedroogd, hem droog ondergoed aangedaan, en hij werd in minder hooge temperatuur bij de deur geplaatst of naar buis geleid. Meestal was het echter voldoende, dat de patiënt, na toediening van hofmansdroppels, laudanum en peper- muutwater, in een droogkamer van 100° Falir. werd ge legd. Bij koorts werden allen naar deze minder warme kamer gebragt. Er was vaste geneeskundige hulp. Van de 84 patiënten stierf er slechts 1, die eerst toen hij 30 maal ontlasting had gehad, zich aanmeldde. Twee werk lieden, die alleen met diarrhee liever naar huis gingen, stierven beiden aan cholera. In elk cholera-bospitaal, zegt Dr. W.moest een vertrek zijn van doorgaande gelijkmatige hitte van 105115 graden Fahrenheit. De Heer Coomans, bet lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigerszegt bij de beschrijving van een door hem ondernomen uitstapje naar Nederland in zijn orgaan la Paix de volgende merkwaardige woorden „Ik heb de Ooster-Schelde wedergezien, waarvan de scheepvaart eene belaugrijke wijziging zal ondergaan ten voordeele van den landbouw en inzonderheid van den spoorweg van Vlissingen naar Bergen-op-Zoom. Mannen, die ik onmogelijk voor onbevoegd kan houden, eenvoudige zeelieden die met elke kronkeling van den stroom bekend zijn, hebben mij verzekerd, dat de sluiting van liet kanaal van Batli naar Tbolen, in geen opzigt de vaart naar Antwerpen zal belemmeren. Het zij zoo Het Belgische gouvernement protesteert tegen dit her culische werk; de redenen, die het daarvoor opgeeft, worden op dit oogenblik door eene gemengde commissie onderzocht. Wat deze ook beslisse, het werk zal worden voltooid, zoo als het in den Haag is ontworpen. Dat wist ik reeds sinds het vorige jaar; ik heb thans het regt tot onze regering te zeggen, dat zij beter bad gedaan zich stil te houden, dan twist te zoeken met den water- skaat, een twist, waarvan zij niet besloten liad de uiterste gevolgen af te wachten." Het schijnt, zegt een blad uit West-Vlaanderen, dat de oudste mensch van de wereld in Wisconsin (Amerika) woont. Hij werd geboren in 1725, in dc omstreken van Yvetot (Frank rijk), heet José Cullé, en is bij gevolg 141 jaren oud. Hij woont met eene dochter, die hij bij zijne derde vrouw gehad hoeft. GeiiKMigde bcrijftcu. Een verschrikkelijk ongeval heeft 11. zondag in een logement te N. al de aanwezige heeren in rouw gedom peld. Namelijk door het in botsing komen van baas Jan met de gekke liard'looper, is het massief koperen hor- logie-garnituur van laatstgenoemde verongelukt. Daar eerstgenoemde het niet verkiest en laatstgenoemde niet genoeg bekracht is, zal er eene collecte gedaan worden voorbij de huizenom langs dien weg zooveel mogelijk dit onheil te herstellen. Zegt het voort. Maar nu roepen de kwade jongens: Als apen hooge klimmen willen Dan ziet men eerst hun naakte billen. De man met zijn baard te Dordt zal met zijn vriend Jan waarschijnlijk een reisje gaan doenen men hoopt dat zij krijgsgevangen zullen gemaakt worden en nooit terug zullen komen. Te Bommenede heeft eene dame, M. genaamdzooveel pret gehad met het vlasbooten dat zij het niet kan vergeten. Ja: Zij kon ze maar niet tellen Die zij van zes gezellen Op éénen dag ontving, Dat zot en aardig ding. De jonge schutters te Kwadendamme hebben zich zeer kloekmoedig gedr«agen bij het schieten van een klei nen vogeldie door het hoofd ging van eene dame, tot berekening van geen voordeel. Te Poortugaal zal eene dame een slot op haren mond gelegd worden als zij het babbelen niet laat van anderenwaar de smid een mooi duitje aan zal kunnen verdienen. P. te Sint-Annaland moest toch zoo gedienstig niet zijn om de koepen door den kalverdamschen weg heen te brengen, daar de her derin toch altijd niet bij haar broeder onder den dijk is. Een winkelier te P. wordt aangeraden zich wat eerlijker te gedragen bij het verkoopen zijner goederen, en wat beter boek te houden, dan zoude hij zeker om geen geld komen van goederen die bij hem niet gehaald zijn, want daartoe is de man veel te braaf, zoo wel als zijne vrouw. Ingezoinleiie Stukken. De verkiezing van een li<l voor den gemeenteraad te Neuzen. De gemeente Neuzenals tellende meer dan 3000 zielen, lieeft elf leden in haren raad; vroeger, toen het getal zielen 2000 en minder bedroeg, waren er natuur lijk zeven raadsleden; daarvan waren toen 4 burgers binnen de kom der gemeente, en 3 landbouwers, buiten de kom woonachtig. Thans telt Neuzen 3200 a 3300 zielen; die aanwinst is verkregen door vreemdelingen, welke zich in de kom der gemeente hebben nedergezet, misschien een enkele daar buiten; alzoo nagenoeg een derde der bevolking. Toen nu onlangs de raad werd ver meerderd met 4 leden en tot 11 gebragt, zijn daarvan gekozen 2 burgers en 2 landbouwersalzoo thans de raad bestaat uit 6 burgers binnen de kom der gemeeute en 5 landbouwers, daar buiten woonachtig. Waarlijk al zeer eigenaardig: eene plaats als Neuzen, die dagelijks in bevolking en uitgebreidheid toeneemt en deszelfs opkomst en bloei te danken heeft aan de daarstellingen van waterstaats- en geniewerken, militaire bezettingen, zeevaart, kleinen handel enz. enz. de raad van die gemeente zamengesteld te zien uit bijna de helft land bouwers. Niet dat schrijver dezes den landbouwersstand daaruit verwijderd wenschte te zien, zulks in geen ge val, ook dieu stand moet vertegenwoordigd worden, dit is billijk en regtvaardig, maar hier geldt het eene on evenredigheid die voor het heil der gemeente niet wenschelijk is dat blijft voortduren. Thans nu er wederom een lid voor den raad moet gekozen worden, in plaats van den landbouwer P. de Feijter. die zijn ontslag heeft genomen, had men ge hoopt ditmaalals bij afwijkingeen burger te zien kiezendie alzoo ongetwijfeld meer met de inwendige gesteldheid der gemeente bekend is, en met welks be kendwording elk oogenblik voor hem gelegenheid be staat zeker meer dan een landmansoms bijna een uur buiten de kom der gemeente wonende, en die veel tijds slechts eenmaal 's weeks komt, hetzij ter kerk of ter marktdoch neenvolgens aanbeveling tracht men nu wederom de zoon van het aftredende lid in den raad plaats te doen nemen, dus als het ware bij erf- opvolgiug. Steller dezes en zeer zeker velen met hem, is van een ander gevoelen, en meent dat het pligt is uit het hart der gemeente een waardig burger te kiezenen die zeer zeker niet beter kan gevonden worden dan in den persoon van den heer J. do SMlDT JTse., broodbakker alhier, iemand die de achting van allen, niemand uitgezonderd, reeds jaren lang en nog voort durend geniet. Een van de 3000 zieltjesdie gaarne in Neuzen vele noodzakelijke verbeteringen ziet aanbrengen Biu'g-erlijke Stand te Zierikzee. geboren: 30 Aug. Een zoon van P. Luijcx en P. C. Mosselman- 2 Sept. Een zoon van A. Schulling en A. Corbeel- 3 dito. Eene dochter van J. v. Schelven en E. Bakker. 5 dito. Eene dochter van F. Brandenburg en M. Maaijes. Eene dochter van A. van Neuren en E. van der Haye. •g E H u w i> 5 Sept. P. Jongmans, jm. en C. van den Berge, jd. C. Trijzelaar, jm. eu W. A. Trijzelaar, jd. overleden: J. de Does, oud 43 jaar, (overleden den 10 Mei 1865 te Soerabaija.) 1 Sept. C. M. Huijgen, oud 75 jaar, vrouw van J. Hendrikse. 3 dito. H. Karreman, oud 51 jaar, man van C. Gast. 4 dito. J. Smits, oud 6 w. z. Marktprijzen te Zierikzee. 6 SEPTEMBER 1866. Boter van ƒ0,55 tot ƒ0,60 per 5 ons. Kip JEijeren van ƒ0,65 tot ƒ0,75 per 25 stuks.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1