No. 2545. Woensdag 5 September i860. 25sle Jnarg. VNTS schap." ILOEM t CHT Cnecht M'llt, GEEN KERMIS. Nieuwstij dingen, üttftldirir. s. E UNIE1 is r eptember 1866 Heeren Leden <1 en alléén TREE op ver- ;en Inti'o- 1 zij die liun niet kunnen ïweigerd. Leden worden festiviteit. DIRECTIE. k ïagtigde Leden dat nie- dan ijlcheden in de kaarten De 4, 5 en 6 Sep- i k uitgenoodigd t gemaakt, dat li licliiniat- rt van lidmaat- ,1 worden ge- eleithouder jEUNIS. aturdag 1 Sep- TEL, EEL AND. Zierikzee en osi eiken spoed eene i van het I dc levenspligten send te vcrtoonen door het gebruik t de zekerste en beencn dc meest f- )e Faculteit rade- Zij doet dc genezing, nd en bijgestaan n al ras de pijn, lijnselen van het ten komen terng. als volgt: ƒ13,50 ƒ20,50 - 13,85 -20,95 I ;edrukte teregtwij- de bcnoodigde omen bij den heer heer B. van ATM AN Hoofd- j Londen, Strand p v)-York, 80 Mai- ame P. G. Men Boekhandelaar ïr M. e laris, kost voorzien, te Kralingen. 1 November: ECHT, i'gei'wci'lï franco. ZIEB1KZËESCHE NIEUWSBODE. Men abonnoort zich: In Nederland bij don Uitgever. Bij alle Bockhandelaren en Postdirecteuren. Iu Noord-Amcrilca bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Al)oïiïi enicnts-Prijs; voo it beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Ainerikafranco New-York- 3,90. "V ersch U*»t: Op Woensdag en Zaturdag. Advortontiëii: 10 c^nt vpor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertent) en kan geschieden tot Dingsdag tui Vrijdag, des voormiddags 10 tire. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezonden? Stukkenfranco. 'lis nklig, naar en somlicr, Nu liet geen kermis is Bedrukt zijn de gezigten, Het hart vol droefenis. Geen veemarkt ook gehouden Zoo als men is gewoon Geen koeijen of geen paarden Die zet men meer ten toon. Geen logt meer door de straten Op halfvastcnmart Door ruiters op hun schimmels, Op bruintjes wit of zwart. Geen zwart en wit meer loopen Geen klimmen in den mast Geen redevoering houden Door menig dronken kwast. Geen Nut meer en Genoeyen Geen dronkenmans gezwets, Geen Cicero's, als vroeger, Caan nu meer op de flcsch. Ceen wimpel ziet men waaijen Geen zaal versierd met groen, Met vlaggen en oranje, Zoo als men pleeg te doen. En ook de boeren meiden Die lusten wel een slok En leggen vele maanden, Als honden aan het hok. Dus, zijn die losgebroken, Dan springen die wel raar, Maar 'tzijn geen fijne nonnen, En 'tkomt maar eens in 'I jaar. Doch 't is niets om te zeggen «Sluit nu de deur maar digt »F.n bijt maar op uw nagels, »Dan spaart gij vuur en licht." Door liooge wijze heeren Of die versleten zijn Die altijd kermis hebben, En zwemmen in den wijn. Maar wie zal nu betalen 't Palent en 't personeel De huishuur of de rente En dat bedraagt zeer veel? Lang zal bet dus niet duren Met al die hindernis, Of Zierikzee zal wezen Of liet een klooster is. Geen molens voor de zollen, Geen leven dal men beeft Men mag hier niets meer hebben I)at naar vermaak maar zweeft. Geen oliekoeken bakken Zoo wat een week of aclit Die stinken ver in 't ronde, Bij dagen en bij nacht. Geen wafelkramen rooken Niet bakken in dc koek, Geen kraam met kant en strikken Met lint of neteldoek. Geen apen ziet men springen Men heeft geen straat-schandaal, Geen boeren boort men schreeuwen, Uit keelcn van metaal. Geen oude keukenmeiden Die springen nu in 't rond En zweven als godinnen, Niet op den groenen grond. De dames met corselten, Als latten meest zoo smal Die huilen zich tot water, Nu zij niet gaan naar 'L Hal. En ook de bakers morren Die klagen ook met rcgt Zij lellen op bun vingers, En zeggen: Het gaat slecht!" «En 't weer is toch zoo gunstig «Men lieefi geen maneschijn, «En toch zal Meimaand zeker «Een slechte Ironwmaand zijn!' Een ieder heeft dus schade, Nu liet geen Hal mag zijn Want men doel gekke sprongen Bij volle bekers wijn. Alen ziet dus dat dc hccren De heeren van de wet, Bezorgd 11 toch toeroepen: «Gaat nuchter naar uw bed!" Maar of 't concert zal wezen Dat weet men nu nog niet Doch 't kwade moet men laten, Als men liet kwaad verbiedt. Naar het schijnt, zegt de Globe, is de opstand dei- Polen in Siberie van veel meer beteekenis dan de offi ciële Russische dagbladen willen doen gelooven. Men betwijfelt het zeer of de tot wanhoop gedreven ballingen zoo spoedig tot onderwerping zullen zijn gebragt. De Siberiers 5,000,000 zielen, beminnen Rusland niet, zij willen volstrekt geene Russen, maar slechts Siberiers heeten, en wanneer de omstandigheden lien begunstigen vóór Rusland met zijne spoorwegen naar Noord-Azie gereed is zou bet bun kunnen gelukken zich van het rijk van den czaar los te scheuren en door de wraak zucht der mishandelde Polen daar een zelfstandig volk ontstaan. Weenen, 30 Aug. De ratificatiën van het vredes- tractaat tusschen Oostenrijk en Pruissen zjjn heden te Praag gewisseld. De officieele afkondiging zal a. s. Zondag gelijktijdig te Weenen en te Berlijn plaats hebben. Volgens officiële opgaven bedragen de verliezen van het Pruissische leger in den jongsten oorlog 2815 dooden, 6118 zwaar en 10,131 ligt gewonden, beneyens 2925 vermisten, totaal 21,989 man. Van deze laatsten hebben zich echter later velen, die bij het opmaken der lijsten ontbraken, weder aangemeld. Te Wiesbaden hebben den 28sten ongeregeldheden plaats gehad tusschen werklieden en Pruissische soldaten. Slechts met groote moeite slaagde de politie en de militaire overheid er in, om de zamengesclioolde groote menigte uiteen te drijven. Verscheidene personen werden gewond. De Nassausche militairen, die op dezen dag van Mentz waren teruggekeerd, namen aan het conflict geen deel. De Charivari bevatte dezer dagen een plaatje van een Pruissisch veldheer, wiens hoofd geheel verborgen is onder lauwerkransen, met het onderschrift: „Lauwer kransen zijn schoon, als ze iemand maar niet blind maken." De lauweren nu van den laatsten oorlog hebben niet enkel de Pruissen verblind, maar het succes heeft ook in Engeland de publieke mecning gewijzigd. In het wassenbeeldenkabinet van mad. Tusseaud te Londen, waar alle beroemde mannen van onzen tijd en, in eene afzonderlijke zaal, alle beruchte moordenaars van onze eeuw te zien zijn, is nu ook het beeld in was van den Pruissisc-hen premier ten toon gesteld. Het staat naast dat van Palmerston. Ook de Engelsche humoristische bladen hebben nu Bismarks partij genomen. Voor eenigen tijd deelden de dagbladen mede, dat de fabriek van Faltis te Trautenau voor een groot ge deelte was in de asch gelegd. Men verneemt thans, dat die brand van eene groote ramp vergezeld ging. Na de gevechten tusschen Trautenau en Köninginhof waren 2700 Oostenrijksche gevangenen naar Trautenau gebragt en allen in de bedoelde fabriek, een uitgestrekt gebouw van drie verdiepingen, opgesloten. Den oOsten Junij te middernacht brak, naar men beweert door onvoorzigtig- heid der gevangenen, op de bovenste verdieping dei- fabriek brand uit en een hartverscheurende kreet van de gevangen soldaten brak de nachtelijke stilte af. In een oogenblik stond het bovengedeelte der fabriek met haren ontzaggelijken voorraad garen, werk en vlas in volle vlam. Er volgde eene niet te beschijven verwarring en ontsteltenis. De ongelukkige gevangenen sprongen uit de ramen der tweede verdieping; ieder trachtte zijn leven te redden. Desniettemin kwamen er een groot aantal in de vlammen om. De keizer van Oostenrijk heeft bevolen, dat wegens den finantielen nood de uitgaven van het hof van 7'/2 millioen florijnen tot 5 millioen zullen worden inge krompen. Om deze vermindering te kunnen ten uitvoer leggen, ziet de keizerlijke familie voor het grootste ge deelte van have jaargelden af en zullen in de groote waardigheden van het hof belangrijke reductien plaats hebben. KocYordcii, 28 Aug. Sedert eenige dagen heeft zich hier de blaauwe of gevlekte ziekte onder de varkens geopenbaard en zijn er bereids ook eenigen aan gestorven. De veearts J. H. W. van der Horst alhier wendt alle pogingen aan, om de ziekte zooveel mogelijk tegen te gaan, door namelijk den eigenaars aan te raden, hunne stallen met chloorkalk te zuiveren en de nog gezonde varkens drie maal daags eenig keuken-zout in het voedsel te doen toedienen. Hoorn, 30 Ang. Dezer dagen vond men een meisje, Friezin van geboorten, en die eerstdaags in het huwelijk zou treden met een varensgezel, dood in haar bed. Daar zij alleen woonde en men de deur gesloten vond, ging men er eerst later toe over om die te openen en vond het lijk reeds eenigen tijd overleden, zonder dat echter sporen van geweld aanwezig waren. Men verdiept zich in gissingen omtrent dit plotselinge sterfgeval. 29 Aug. Heden namiddag ten 4 ure begaf een dragonder zich in een bootje naar gepe zijde van den IJssel, maakte de boot vast en wierp zich in de rivier, waaruit hij tien minuten later levenloos werd opgehaald, terwijl de aangewende pogingen om hem in het leven terug te roepen, niet mogten baten. Men zegt dat eene opgeloopen straf ten gevolge van het niet terug betalen eener som van 43hem tot die wanhopige daad heeft gedreven. Amsterdam, 1 Sept. De tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt is gedurende de maand Augustus door ruim 61,000 personen bezocht. Rjialte, 26 Aug. De prijzen van het hooi zijn in deze environs zeer laag. Hetzelfde hooi dat in het vorige jaar voor ƒ24 a 25 de 500 ff1 verkocht werd, geldt thans 8 a ƒ9. 's Hertogouboseji24 Aug. Men zal zich herinneren dat twee knapen te Gemonde, een van 11 en een van 9 jaren, den 30sten Junij jl. een vogelnestje met eijeren vonden. Uit de niet juiste verdeeling van die eijeren ontstond een broedermoord. De oudste, die bij die deeling zijn zin niet kreeg, trok zijn klomp uit en sloeg daar mede zijn 9jarigen broeder niet zooveel geweld op het hoofd, dat hem uit hersenen, neus en mond het bloed vloeide en hij onmiddellijk overleed. De dader, een naar ligchaam en geest ontwikkeld jongeling en driftig van aard, is heden voor die misdaad, als heb bende gehandeld met oordeel des onderscheids, door de regtbank veroordeeld tot 20 maanden gevangenisstraf. Bi'ccIj», 31 Aug. De justitie heeft zich van hier heden morgen naar het gehucht Molbergengelegen onder de gemeente Zundert, begeven, ten einde onder zoek te doen naar eenen aldaar gepleegden manslag. Men verneemt dienaangaande, dat de onbezoldigde rijks veldwachter J. Bolet gisteren met het krieken van den dag op surveillance zijnde, eenige wildstroopers ont moette dat men van beide kanten met wapenen voorzien was, en Bolet een schot van een met hagel geladen geweer in de borst ontving, waarop onmiddellijk de dood volgde. De vermoedelijke dader, zekere Christiaan Antonissen, zoon van eene beruchte wildstroopers-familie, onder dat gehucht woonachtig, bevindt zich in voorloopig arrest. Het onderzoek duurt voort; de justitie is bij het afzeuden dezer nog niet geretourneerd. 'sGravonluige, 30 Aug. Wij vernemen dat de minister van oorlog aan den majoor der genie, eerst aanwezend ingenieur te Utrecht, G. J. Keiser, belast heeft met het bezigtigen en onderzoeken van eenige vestingen in Duitsclvland en Belgie, waarbij deze hoofd-officier zal worden vergezeld door den kapt. dei' genie J. H. Kromhout en den lsten luit. der artill. A. van Kerkwijk. Rotterdam 0 1 Sept. Toen wij eenige dagen geleden het afsterven mededeelden van den heer Fop Smit van Nieuw Lekkerland, wezen wij er op, hoeveel door hem in het belang van den scheepsbouw en de scheep- en stoomvaart werd verrigt. Door hem werd nog in den laatsten tijd zijns levens het initiatief genomen om een zijner lievelingsdenkbeelden ten uitvoer te leggen om namelijk den stoom op dé koopvaardijbodems voor onze groote vaart toe te passen, en heden ochtend om streeks 9 ure liep aan den Kinderdijk met het beste gevolg te wator een door zijne beinoeijingen naar dat stelsel gebouwd ijzeren clipper-fregatschip, groot onge veer 2000 ton, voorzien met een stoomvermogen van 50 paardenkrachten, aan hetwelk bij die gelegenheid als eene hulde aan den grooten bouwmeester de naam van Nestor gegeven werd. Werkciic]aiii2 Sept. Hoewel in de afgeloo- pen week wederom een persoon door de cholera is aan getast, kan men de ziekte, welke hier in zoo erge mate heerschte, als geweken beschouwen, daar er zich sedert geruimeutijd anders geene voorvallen meer hebben plaats gehad; er zijn hier aan deze zoo vreesselijke ziekte 64 personen overleden. Heden is van Harlingen teruggevoerd de stoom- bagger-machine welke naar men verneemt, hier hare werkzaamheden zal hervatten, namelijk het uitdiepen der Nieuwe Merwede. DpvHveolit;, 29 Aug. Heden middag had in de stoom-marmerzagerij van de heeren Kemp en Schotel alhier een schrikkelijk ongeval plaats. De meesterknecht der slijperij, Pierre Richard geheeten, ongeveer 50 jaren oud bezig zijnde met het doen van eenige herstelling in de onmiddelijke nabijheid van den grooten drijfriem, geraakte door een noodlottig toeval eerst met de hand en hjjna oogenblikkelijk daarna met het hoofd tusschen den riem en het wiel. Het hoofd werd daarbij nagenoeg van den romp gescheiden. Wij behoeven wel niet te zeggen djit, eer men de machine had doen stilstaande man een lijk \yas. Hij laat eene vrouw met 3 kinderen na. 3Xicl<lelliïii*iii>», 1 Sept. Onze geachte hoofd onderwijzer, de heer J. van Sleype, sedert 1847 alhier werkzaam, vertrok heden van hier naar Goes, waar hij benoemd is tot onderwijzer in verschillende vreemde talen. De gemeente Middelharnis verliest in hem een braaf en edel burger, die aan zijne veel omvattende kennis nederigheid paarde en steeds ieder, die hem noodig had, ten dienste was. De schooljeugd verliest iu hem een voortreffelijk onderwijzer, die o. a. kweeke- lingen voor de zeevaart vormde, welke tot sieraden dei- maatschappij zouden verstrekken, indien zij niet door eenen vroegtijdigen dood in onze overzeesche bezittingen waren ontvallen. Wij roepen ZEd. een hartelijk vaarwel toe, en wen- schen de inwoners van Goes geluk met hunne gedane keuze, terwijl wij hopen en mpt zekerheid verwachten, dat het Ed. Aclitb. bestuur dezer gemeente, voorgelicht door de Schoolcommissie, alles zal aanwenden om eenen waardigen opvolger van den heer van Sleijpe in deze gemeente te benoemen. 3 Sept. In plaats van vooruitgang in het postwezen meenen wij achteruitgang te bespeuren. Immers sedert 1 dezer vertrekt de Hollandsche post van hier in plaats van des voormiddags 11 '/2 ure, des na middags ten 12 y.2 ure en in plaats dat de Zeeuwsche post des avonds ten 6 '/2 arriveerde, is het thans 7 '/2 ure zoodat de Zeeuwsche brieven, vóór dezelve gesorteerd en bezorgd zijn, moeijelijk vóór het vertrek d,er Zeeuwsche post kunnen beantwoord worden. Met de Middelburgsche Courant vragen wij of deze nieuwe maatregel moet beschouwd worden als eene bittere spot met de ernstige klagten, welke sedert lang van zoo vele zijden over het gebrekkig postverkeer in onze pro vincie gerezen zijn, dan wel of men te 'sllage werkelijk gelooft eene prijzenswaardige verbetering te hebben ingevoerd. 4 Sept. In de zitting van den gemeenteraad van heden is de lieer Jhr. J. L. de Jonge herbenoemd als wethouder dezer gemeente. Door het departement van oorlog is het blijvend gedeelte voor dit jaar voor elk der regementen infan terie, vrijwilligers en miliciens te zameu, op 825 hoofden is vastgesteld, met dien verstande evenwel, dat een getal van 75 miliciens met den lsten 0.ct. a. s. niet met on bepaald, maar met bepaald verlof huiswaarts zal worden gezonden tot den lsten April 1867. De hoofdredacteur der Prov. Gron. Cour. heeft verklaard, ongenegen te zijn, om den naam te noemen van den schrijver van het zooveel gerucht makende artikel tegen prof. v. D.en de verantwoordelijkheid op zich te nemen van de plaatsing van dat artikel in die courant. Het gerucht loopt te Parijs, dat de onderhande lingen met Pruissen zijn hervat over den afstand van Luxemburg aau Frankrijk. Pruissen zou niet ongeneigd zijn om in eene schikking te treden met den Koning dei- Nederlanden, groothertog van Luxemburg, ten einde in staat gesteld te worden, door den afstand van Luxemburg eenigzins aan Frankrijks vorderingen te gemoet te komen Ter verbinding van de Zeeuwsche eilanden met de voormalige vierde en vijfde districten van Zeeland zijn twee ééndraads-telegraafkabels door de Scheldebij Walsoorde, gezonken. Hoewel men, door den sterken stroom, met eenige moeijelijkheden heeft te kampen gehadis het werk geheel naar eisch geslaagd. Het volgendeniet onaardige voorval wordt uit Antwerpen gemeldDe echtelieden P. zochten te vergeefs hun 11 jarig zoontje, dat sedert Zaturdag 11. was ver dwenen. Maandag avond omstreeks 11 ure meende de verontruste moeder eenig geklaag te vernemen, dat uit den kelder kwamzij waarschuwde haren mant en beiden begaven zich in den kelder. Men zocht in alle hoeken en eindigde met liet kind te ontdekken, onder een hoop krullen verborgen. In huis gebragt, smeekte de knaap, aan groote onrust ten prooi, zijne ouders, hem niet aan de gendarmes over te leveren. Ziehier wat gebeurd was. Zaturdag middag uit school komende, had hij zich met eenige snuiters van zijn leeftijd naar de vestingwerken begeven, en daar hadden zij van de hooge wallen met

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1